Препарат від мігрені

Содержание

Таблетки від мігрені - список ефективних препаратів

Напади мігрені характеризуються болісної односторонньої головним болем, яка буває настільки інтенсивною, що хворий не може поворухнутися. Гранично важливо розпізнати мігрень на самому початку її розвитку, щоб мати можливість купірувати біль на ранній стадії і знизити бар'єр неприємних відчуттів під час нападу. Для цих цілей існують медикаментозні препарати з різним речовиною і спектром дії, ефективність яких залежить від конкретних симптомів та частоти мігренозних нападів.

Препарати для зняття слабких болів і купірування рідкісних мігренозних нападів на початку їх розвитку

На початковій стадії нападу при несуттєвих больових відчуттях і слабо виражених побічних симптомах можна прийняти анальгетики - препарати, діюча речовина яких блокує больові імпульси в структурах мозку. Ефективність анальгетіческого кошти при мігренозних болях залежить від індивідуальної переносимості та дозування, яку в більшості випадків необхідно збільшувати.

Препарат ефективний, якщо його дозування збільшити вдвічі, а потім запити ліки міцним чаєм. При прийомі 1000 мг кошти у кожного другого хворого слабка головний біль вщухає через 2 години. Аспірин також знижує інтенсивність інших симптомів мігрені - нудоти, блювоти, боязні світла і гучних звуків, особливо якщо поєднувати зазначену дозування з 10 мг домперидону або Метоклопраміду. Аспірин можна приймати кожні 6 годин протягом доби не більше 4-х разів. Не рекомендується приймати Аспірин при виразках шлунка і менструальної мігрені, так як він розріджує кров і може спровокувати кровотечі.

Таблетки є альтернативою Аспірину, проте для досягнення ефективності їх потрібно приймати в збільшеній дозі - від 400 до 600 мг за 1 прийом. Препарат також вживають не більше 4-х разів на добу з мінімальним часовим проміжком 6 годин. Ібупрофен має мінімум побічних дій, тому його можна пити вагітним, годуючим мамам і дітям грудного віку. В цьому випадку дозування повинен визначати лікар в індивідуальному порядку.

У чистому вигляді препарат є малоефективним засобом проти мігренозні болів, проте його дія можна підсилити додатковим прийомом кофеїну. Для цього 2 таблетки по 500 мг потрібно запити 200 мг свіжоприготованого кави. При виражених нападах нудоти і блювоти прийом препарату поєднують з протиблювотними засобами.

Препарат менш ефективний у порівнянні з Аспірином, однак за рахунок мінімальних побічних дій є гідною альтернативою Фроватріптану, що належить до групи триптанов. Таблетки вагою від 550 до 750 мг приймають одноразово при слабо вираженому больовому синдромі. Якщо біль не вщухає, то прийом препарату можна продовжити на наступну добу в два прийоми по 250 мг.

Усунення слабкої і помірної болю можна домогтися одноразовим прийомом препарату в дозуванні 100 мг. Добова доза не повинна бути більше 200 мг, тому протягом цього часу можна випити по 1 таблетці 50 мг у два прийоми з часовим проміжком не менше 6 годин. Перевагою препарату є його форми виготовлення: крім таблеток його випускають у вигляді свічок, порошків і ампул для ін'єкцій. Використання свічок доцільно при болісної нудоти під час нападів, ефективність препарату в цьому випадку за рахунок швидкого всмоктування досягається протягом 30 хвилин.

Не рекомендується приймати під час нападів мігрені Анальгін і Кеторол, незважаючи на їх виражений болезаспокійливий ефект.

Вони не усувають причину мигренозной болю, а просто блокують больові рецептори, при цьому перелік їх побічних дій в порівнянні з іншими анальгетиками істотно розширено.

Ліки для зняття часто виявляються інтенсивних болів, а також у випадках, коли анальгетик виявляється неефективним

Якщо чистий аналгетичний препарат виявляється неефективним при частих помірних болях голови, його слід замінити одним з комбінованих лікарських засобів. В їх основі анальгетики поєднуються між собою, а для тонізуючого або заспокійливої ​​дії додаються інші компоненти.

Поєднання аспірину і парацетамолу в препараті забезпечує його знеболювальну дію, а додавання кофеїну в малій кількості сприятливо впливає на тонус судин і процес кровообігу. Цитрамон П показаний при помірних мігренозні нападах, викликаних звуженням судин. На початку нападу необхідно прийняти 2 таблетки препарату, при необхідності - повторити прийом через 4 години.

Препарат є аналогом цитрамон П по складу і дії. Для зняття мигренозной болю потрібно випити одноразово 2 капсули лікарського засобу.

Основу ліки становить парацетамол, доповнений кодеїном і кофеїном. Кодеїн є особливо небезпечним наркотичним анальгетиком, тому входить до складу препарату в малій дозі. За рахунок своєї дії він підсилює болезаспокійливий ефект парацетамолу, а в поєднанні з кофеїном значно полегшує стан на початковій стадії мігренозні болів. Для цього при помірному больовому синдромі необхідно одноразово випити 2 таблетки, при цьому намагатися не зловживати його прийомом, щоб уникнути звикання.

Показаний при мігренозних нападах, викликаних психоемоційної чутливістю. Болезаспокійливий ефект Анальгіну і парацетамолу посилюється впливом Фенобарбіталу і кодеїну. Також в оптимальному дозуванні до складу седалгін входить кофеїн. Одну таблетку седалгін-Нео випивають одноразово, при сильних нападах дозування в один прийом можна збільшити вдвічі.

Ефективність препарату досягається за рахунок поєднання в складі напроксен, парацетамол, Дротаверину, кофеїну та феніраміну малеат. Засіб в таблетках знімає запалення і надає тонус судин, знеболює і заспокоює. Для зняття помірною мигренозной болю досить випити 1 таблетку на початковій стадії нападу.

Таблетки на основі аспірину, кофеїну і парацетамолу купируют розвиток нападу, однак пити їх потрібно при виникненні перших ознак мігрені. При прийомі відразу 2-х таблеток больові відчуття перестають турбувати протягом півгодини.

Комбіновані препарати ефективніші, ніж чисті анальгетики, однак і протипоказань у них набагато більше.

Практично всі засоби не можна вживати під час вагітності, дітям, при шлункових і ниркових хворобах. Деякі з цих препаратів викликають звикання і з часом перестають надавати належний ефект.

Таблетки від мігрені для купірування дуже сильних мігренозні болів

При інтенсивних мігренозні болях, обтяжуючих супутніми симптомами, звичайні анальгетики не допомагають. В цьому випадку хворому виписується рецепт на спеціальні протимігренозними препарати, дія які направлено на нормалізацію кров'яних судин шляхом їх звуження і відновлення за рахунок цього кровообігу. Все протимігренозними кошти ділять на дві групи - тріптани і алкалоїди ріжків.

Не всі препарати цієї групи є однаково ефективними при мігренозних нападах. Якщо конкретні таблетки не надали ефекту протягом трьох нападів, то хворому потрібно пробувати знімати біль іншим лікарським засобом-триптанов. До поширених препаратів-триптанов, ліцензованим у Росії, відносять:

 • Суматриптан і його похідні (Імігрен, Амігренін, Сумамігрен) - на початку нападу відразу після закінчення аури потрібно прийняти 1 таблетку 50 мг. Якщо ефект від прийому мінімальний, то через 2 години необхідно випити другу таблетку. Більше 2-х таблеток на добу пити не можна.
 • Золмітриптан (Зоміг) - препарат ефективно знімає головний біль і побічні симптоми, як на початку, так і в середині нападу після закінчення 15 хвилин після застосування. Для цього потрібно прийняти таблетку 2,5 мг і повторити через 2 години, якщо больовий синдром не пройшов.
 • Елетриптан (Релпакс) - 40 мг препарату, прийняті після закінчення аури, полегшать стан і знизять больовий поріг після закінчення 30 хвилин. Якщо біль продовжує турбувати, то через 2 години необхідно випити ще 40 мг кошти. Не рекомендується вживати в добу понад 80 мг препарату.

У порівнянні з анальгетиками тріптани відрізняються високою вартістю, їх з обережністю слід приймати особам, які страждають від гіпертонії, серцевими хворобами, а також людям похилого віку та дітям.

Препарати на основі ерготаміну

Дія препаратів, в основі яких знаходиться ерготамін, направлено на підвищення тонусу судин мозку і зниження серотониновой активності. Вони знімають тільки мігренозну біль, тому їх прийом при інших проявах больового синдрому марний. До поширених засобів цієї групи відносять:

 • кофетамін - ерготамін в основі доповнює кофеїн, який прискорює всмоктування в кров основної речовини, стимулює ЦНС і надає на неї тонізуючу дію. Препарат приймають в момент нападу в кількості 2-х таблеток, знижуючи дозування до 1-ї таблетки на наступні кілька діб.
 • Номігрен - лікарський комбінований засіб на основі ерготаміну, камілофіну, кофеїну, меклоксаміну і пропіфеназону. При сильних болях необхідно прийняти 1 таблетку препарату, а через півгодини - другу. У добу не рекомендується вживати більше 4-х таблеток.

Щоб множинні побічні ефекти від безконтрольного прийому Протимігренозний і болезаспокійливих речовин не відбивалися на загальному стані, необхідно підбір препаратів в обов'язковому порядку погоджувати з лікарем-неврологом.

Саме цей фахівець зможе діагностувати різновид мігрені і з урахуванням інтенсивності нападів призначити лікування.

Вибір лікаря або клініки

© 2016 - 2017 Інформація на сайті носить виключно ознайомчий характер і не замінює консультації кваліфікованого лікаря.

Копіювання матеріалів можливе тільки частково (цитати) із зазначенням активного посилання на першоджерело progolovy.ru. Наші контакти:

Ліки від мігрені: список таблеток швидкої дії

Ліки від мігрені (таблетки, препарати, народні засоби) допоможуть впоратися з мігренозний статусом, провісниками, тригерами і на активну форму захворювання. Класичним стандартом лікування головного болю є тріптани.

Лікування мігрені комбіноване, тому в список входять анальгетики, протизапальні ліки, судинорозширювальні засоби, спазмолітики, анальгетики.

Таблетки від мігрені: як діють

Тріптани - препарати швидкої дії. Вони впливають на рецептори стінки судин, що призводить до розширення мозкових артерій. При цьому больові відчуття зменшуються. При легких формах мігрені препарати допомагають повністю позбутися від цефалгії. Ефективні медикаменти при головному болі напруги і стресовому цефалгіческом синдромі.

Селективні препарати мають вибіркову дію. Вони впливають на рецептори, розташовані в мозкових судинах. На сердечне кровопостачання кошти не впливають.

Знеболюючий ефект досягається за рахунок блокади рецепторів трійчастого нерва, спинномозкових ядер. При тривалому використанні зменшується частота рецидивів. Застосування даних лікарських засобів при мігренозном статус з аурою популярно через усунення препаратами провісників мігрені:

 • звукобоязнь;
 • блювота;
 • нудота;
 • Світлобоязнь.

Спазмолітики, анальгетики і протисудомні

Поширені засоби можна розділити на 2 групи:

Список знеболюючих ліків від головного болю:

 • Похідні ерготаміну (Кафергот);
 • Нестероїдні протизапальні засоби (ібупрофен, найз).

Профілактичне ліки повинні запобігти розвитку нападу, зняти больовий синдром.

Профілактичні таблетки - список препаратів:

Надійний засіб від нападу мігрені

Для ефективного усунення нападу мігрені розроблені наступні групи ліків:

 1. анальгетики;
 2. тріптани;
 3. Ерготаміну.

Анальгетики при мігренозном статус приносять ефективність тільки тоді, коли мігрень має легкий перебіг. При середній формі патології рекомендована комбінація знеболюючих і протизапальних таблеток:

Підбираючи таблетки не слід орієнтуватися на дані групи. Вони мають низьку ефективність. При патології призначаються серйозніші ліки.

Тріптани - це ефективні ліки. Препарати надають швидку дію, тому використовуються при гострій формі мігрені статусу. Повсюдного поширення препарати не отримали, так як їх ціна висока.

Ефективність триптанов слід перевіряти тричі. Фахівці радять оптимально підібрати лікарський засіб після 3-ох практичних дослідів застосування.

Якщо після одноразового застосування не спостерігається повного усунення мігрені, не слід відмовлятися від препарату. При повторному застосуванні (через 2 години) збільште дозування.

Тріптани пройшли клінічні випробування, які довели перевагу таблеток в порівнянні з аналогами інших груп.

Список триптанов від мігрені статусу швидкої дії:

 • золмітриптан;
 • Нораміг;
 • суматриптан;
 • Імігран;
 • Зоміг;
 • Трімігрен;
 • Елетриптан;
 • Наратриптан.

Ерготаміну для усунення аури при мігрені

Такі таблетки від мігрені, як ерготаміну не можуть застосовуватися довго. Вони мають швидке судинорозширювальну дію, але формують звикання. Популярні ерготаміну при головному болю:

Підвищується лікувальну дію ліки при комбінації з іншими групами. Гарне поєднання визначено в клінічних дослідженнях при поєднанні ергомара і кофеїну.

Анальгетики застосовуються при хворобливості в голові. Приступ такі таблетки від мігрені не знімають, але можуть застосовуватися в комбінаційної схемою терапії недуги.

 1. Темпалгин складається з анальгіну і Темпідон. Комбінація знімає зубний, головний і інші види болю;
 2. Анальгін - синтетичне ліки. Успішно позбавляється від болю напруги, спазмів судин і неврологічної цефалгии;
 3. Цитрамон - поширений засіб. Воно включає кофеїн, лимонну кислоту, какао;
 4. Пенталгін - комбінований засіб, що допомагає при мігрені. Містить амідопірин, кофеїн, анальгін і безліч інших лікарських інгредієнтів;
 5. Солпадеїн - нові таблетки на основі парацетамолу.

Вибір оптимального ліки від цефалгии здійснюється практичним шляхом. Не можна заздалегідь припустити вплив препарату на індивідуального пацієнта. Тільки після триразового застосування оцінюється лікувальну дію засоби.

Комбіновані препарати при мігрені

 • Стопмігрен;
 • Солпадеїн;
 • Тетралгін;
 • пенталгін;
 • кетанов;
 • Каффетін.

Склад комбінованих ліків заснований на кодеїн, фенобарбіталом, кофеїн і ряді аналогічних компонентів. За рахунок збірного складу підвищується лікувальну дію таблеток на організм.

Перші клінічні прояви впливу препарату простежуються через 20 хвилин, що дозволяє швидко усунути побічні ефекти і больовий синдром. Будь-які ліки групи має недолік - мало впливав на важкі форми мігрені статусу.

Такі таблетки від мігрені, як екседріна, недавно увійшли в клінічну практику. Препарат містить кофеїн, ацетилсаліцилову кислоту, парацетамол. Інгредієнти забезпечують протизапальну, жарознижувальну і знеболювальну дію. Механізм впливу полягає в інгібуванні центру терморегуляції гіпоталамуса і зниженням активності вироблення простагландинів тканинами.

Жарознижувальну і знеболювальну вплив досягається за рахунок ацетилсаліцилової кислоти.

Екседріна покращує кровопостачання, зменшує утворення тромбів.

Дихальний і серцево-судинний центр збуджує кофеїн. Таблетки розширюють артерії, зменшують сонливість, збільшують фізичну і розумову активність головного мозку.

Екседріна містить кофеїн в малих дозах, які не роблять стимулюючого впливу на центральну нервову систему. Концентрації препарату достатньо для відновлення судинного тонусу, прискорення кровопостачання.

Менструальна мігрень - огляд таблеток

Якщо у жінок менструальна форма мігрені, таблетки призначені для купірування нападу, профілактики подальших рецидивів мігрені.

Ліквідація нападу у жінок при репродуктивної патології проводиться наступними таблетками:

 • ерготаміну;
 • Нестероїдні протизапальні засоби;
 • Тріптани.

Перераховані вище таблетки від мігрені застосовуються при різних видах головного болю. Розглянемо лише їх добове дозування:

 1. Ібупрофен - 400 мг;
 2. Диклофенак - 30-50 мг;
 3. Аспірин (ацетилсаліцилова кислота) - 1000 мг;
 4. Суматриптан - 100 мг;
 5. Елетриптан - 45 мг;
 6. Дігідергот.

Підбираючи лікарський засіб від мигренозной атаки, потрібно дотримуватися важливі принципи:

 • Анальгетики і протизапальні засоби - не застосовувати більше 10 днів;
 • Якщо препарати не знімають напад, потрібно додати тріптани;
 • Для запобігання абузусной болю в голові відмовтеся від засобів, що містять барбітурати, опіоїди, кофеїн;
 • Екседріна при менструальної формі не застосовується.

Принципи профілактичної терапії мігрені статусу у жінок

Профілактичні таблетки при терапії мігрені статусу застосовуються за певним алгоритмом. При менструальному вигляді мігрені на тлі слабкої консервативної терапії іншими фармацевтичними засобами деякі лікарі радять використовувати такі таблеток:

 • Верапаміл - добова доза 50-80 мг;
 • Пропранолол - 50-80 мг;
 • Амітриптилін - 100 мг;
 • Топірамат - 100 мг;
 • Препарати магнію - 360 мг.

Коли вищеперелічені ліки не принесуть ефекту, рекомендована гормональна терапія.

Останні клінічні дослідження розглядають раціональність застосування оральних контрацептивів, естрогенної замісної терапії. Застосування цих методів корисно у жінок, яким необхідна контрацепція.

Показання до гормональної терапії мигренозной атаки у жінок:

 • ендометріоз;
 • дисменорея;
 • Рясні кровотечі;
 • Порушення місячного циклу.

Використання кортикостероїдів збільшує ймовірність розвитку інсульту. Ризик ще більше підвищується, якщо на тлі гормональної терапії використовується екседріна або його аналоги. Для перорального естрогенного лікування застосовується естрадіол (добова доза 30 мг), естроген (0,9 мг). Існують трансдермальні і таблетовані ліки від нападу мігрені. Перші - це численні пластирі, що містять хімічну речовину. Препарат поступово всмоктується і проникає через шкірні покриви, що забезпечує тривалий ефект усунення головного болю.

Мігренозні напади піддаються прогнозу, так як повторюються з певною періодичністю. Отже, подальше загострення можна запобігти за допомогою короткочасної терапії. Її починають за 2-3 дні до передбачуваного початку головних болів. Для профілактичних цілей застосовуються тріптани, естрогени, НПЗЗ.

Для підвищення терапії разом з консервативними засобами слід використовувати немедикаментозні методи:

 • релаксація;
 • Корекція ризику (стрес, порушення сну, дієтичне харчування);
 • психотерапія;
 • масаж;
 • Лікувальна гімнастика.

Вибір кваліфікованого фахівця з метою проведення немедикаментозного лікування - важке завдання. Якщо підібрати оптимальну консервативну терапію і кваліфікованого масажиста, можна забути про головний біль на тривалий час.

Таблетки від мігрені: список і характеристики

Мігрень - це захворювання нервової системи, що характеризується сильним головним болем. Головний біль настільки виражена, що змушує людину припинити всі види діяльності, сховатися від зовнішнього світу. Приступ головного болю при мігрені може тривати годинами і цілодобово без перерви, змушуючи хворого нестерпно страждати. Уникнути головного болю при мігрені можна, застосовуючи різні медикаментозні засоби. Про те, які існують лікарські засоби для лікування мігрені, про їх характеристики та особливості застосування, Ви зможете дізнатися з цієї статті.

Мігрень, крім головного болю, супроводжується почуттям нудоти, що посилюється до блювоти, непереносимістю гучних звуків і яскравого світла. Зазвичай головний біль локалізується в одній половині голови, але може бути і двостороннім.

Існує два види мігрені: з аурою і без. Аура - це провісник головного болю, вона завжди однотипна у одного хворого. Провісником є ​​будь-які неврологічні симптоми: зорові (спалаху, блискавки перед очима, короткочасна втрата зору), чутливі (мурашки, поколювання, оніміння в певних областях), рухові (слабкість в кінцівках) і інші. При мігрені з аурою завжди через деякий час (5-60 хвилин) після останньої з'являється типова головний біль, тому такі хворі точно знають, коли у них виникне біль. Якщо хворий встигає прийняти таблетку від головного болю відразу після виникнення аури, то він може уникнути виникнення неприємних симптомів. Справедливості заради, варто сказати, що не завжди це правило працює на 100%. Проте, шанси запобігти біль високі.

Частота нападів головного болю при мігрені різна. У деяких вони виникають лише кілька разів на рік, а інших турбують мало не щодня. У будь-якому випадку, виникає необхідність позбутися від болісної болю. Для цього вдаються до медикаментозним засобам.

Всі існуючі препарати для лікування мігрені умовно діляться на дві групи: що приймаються для купірування нападу і використовуються для профілактики його виникнення. У першій групі препаратів потребують усі хворі на мігрень. Профілактичні лікарські засоби показані лише тим хворим, у яких напади виникають частіше 2-3-х разів на місяць і протікають досить важко.

У лікуванні мігрені є деякі особливості:

 • препарати, ефективно усувають головний біль у одних пацієнтів, виявляються безсилими у інших (і справа зовсім не в правильності призначення препарату лікарем);
 • засіб, знімало симптоми раніше, через якийсь час може втратити свою результативність;
 • якщо у хворого є кілька різних видів мігрені (наприклад, напади з аурою і без), то і препарати для ліквідації головного болю, можливо, знадобляться різні.

Ці особливості стають причиною труднощів в підборі ефективних засобів для лікування мігрені, тому перед лікарем стоїть важке завдання: в максимально короткий термін з мінімальною кількістю «промахів» підібрати ефективний препарат.

Ліки від мігрені швидкої дії

До цієї групи препаратів відносять засоби, які використовують для купірування нападів головного болю. Тобто ті препарати, які застосовують уже за фактом виникла болю або під час виникнення аури. Ефективним і швидким вважається засіб, що знімає головний біль (або зменшує її вираженість) максимум за 2 години.

Список препаратів від мігрені швидкої дії виглядає наступним чином:

 • анальгетики (в тому числі і комбіновані) і нестероїдні протизапальні засоби;
 • препарати ріжків;
 • тріптани.

Анальгетики та нестероїдні протизапальні засоби

Це група препаратів, з яких починають лікування мігрені. Вони є симптоматичними засобами і сприяють зняттю головного болю. Найбільш ефективними з цієї групи вважаються: Аскофен-П, Солпадеїн, Седальгін-Нео, Пенталгін, Ібупрофен (Нурофен, Фаспік), Напроксен (Налгезін), Диклофенак (Вольтарен, Раптен рапід).

Аскофен-П являє собою комбінацію парацетамолу, ацетилсаліцилової кислоти та кофеїну. Випускається в гранулах для приготування розчину, капсулах і таблетках. Рекомендована доза становить 1-2 таблетки (капсули) на один прийом. Парацетамол і ацетилсаліцилова кислота потенціюють (підсилюють) дію один одного, мають протибольовими і протизапальним ефектом, а кофеїн сприяє нормалізації тонусу судин головного мозку (тобто впливає на один з основних механізмів головного болю при мігрені). Препарат протипоказаний при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки в стадії загострення, бронхіальній астмі, вагітності і годуванні грудьми, порушеннях згортання крові, при нирковій та печінковій недостатності, вираженому підвищенні артеріального тиску.

Солпадеїн складається з кодеїну, кофеїну і парацетамолу. Випускається в формі звичайних і водорозчинних таблеток (Що прискорює всмоктування, а значить, і настання ефекту). Кодеїн є сильним знеболюючим засобом (відноситься до медичних наркотичних речовин) і посилює дію парацетамолу. Для зменшення головного болю необхідно прийняти 1-максимум 2 таблетки за один раз. Препарат заборонений до вживання при вагітності і лактації, глаукомі (захворювання з підвищенням внутрішньоочного тиску), хворобах крові (анемії, тромбоцитопенії), гіпертонічної хвороби.

Седальгін-Нео містить в своєму складі кодеїн, кофеїн, анальгін (метамізол натрію), парацетамол, фенобарбітал. Кодеїн і фенобарбітал самі по собі виявляють знеболювальну дію і одночасно підсилюють ефекти парацетамолу і анальгіну. Протипоказаний при тих же станах, що і Аскофен-П. Приймають по одній таблетці при мігренозном нападі. Максимальна разова доза - 2 таблетки.

пенталгін містить парацетамол, напроксен, кофеїн, дротаверину гідрохлорид, феніраміну малеат, тобто речовини, що володіють протибольовими, протизапальну дію, нормалізують тонус судин і надають легкий Седир (заспокійливий) ефект. Випускається в таблетках, приймається по 1 таблетці всередину при нападі головного болю. Пенталгін не можна використовувати при виразкових ураженнях шлунково-кишкового тракту, кровотечах будь-якої локалізації, вагітності і лактації, важкій гіпертонічній хворобі, бронхіальній астмі, порушеннях серцевого ритму, важких захворюваннях печінки і нирок.

ібупрофен в дозі 400-800 мг досить ефективний при нападах мігрені. Випускається в таблетках з оболонкою, шипучих розчинних таблетках, в комбінації з кодеїном (Нурофен Плюс). У поєднанні з сіллю L-аргініну (Фаспік) забезпечує більш швидкий знеболюючий ефект. Ібупрофен не можна використовувати при виразкових захворюваннях шлунково-кишкового тракту, кровоточивості, в ранньому післяопераційному періоді, значні проблеми з печінкою і нирками, при вагітності і годуванні груддю.

напроксен містить тільки одну діючу речовину, проте, тим не менше, надає хороший знеболюючий ефект. При мігрені рекомендовано вживати по 2 таблетки внутрішньо одноразово. Протипоказання такі ж, як і у Ібупрофену.

диклофенак відноситься до групи нестероїдних протизапальних засобів. Синтезовані лікарські форми, що забезпечують більш швидке настання знеболюючого ефекту в порівнянні зі звичайними таблетками Диклофенак (наприклад, Раптен рапід). Максимальна добова доза становить не більше 200 мг. Не рекомендований при гемофілії та інших порушеннях згортання крові, вагітності і годуванні грудьми, ерозивно-виразкових процесах в кишечнику.

Всі ці препарати відносяться до засобів так званої «швидкої допомоги» при мігрені. Незважаючи на гадану однотипність анальгетиків і нестероїдних протизапальних засобів, досить частими бувають ситуації, коли один препарат виявляється ефективним для зняття нападу, а інший ні. Почасти цим і обумовлена ​​настільки широка палітра таких коштів. Варто згадати, що зловживання подібними лікарськими препаратами (мається на увазі регулярне, мало не щоденне використання) може привести до формування іншого виду головного болю - абузусних, які важко піддаються лікуванню. Межа використання анальгетиків - це 15 днів на місяць.

Тим хворим, яким не підходять анальгетики та нестероїдні протизапальні препарати або у яких є протипоказання до їх застосування, рекомендований прийом іншої групи лікарських засобів - препаратів ріжків.

Ця група медикаментів забезпечує тонізуючий вплив на судини головного мозку, володіє антисеротонінового ефекту, з чим і пов'язане знеболюючу дію при мігрені. Ці препарати ефективні лише при мігренозного головного болю і зовсім марні при інших видах головного болю.

До препаратів, що містять тільки алкалоїди ріжків, відносять ерготамін і Дигідроерготамін (Клавігренін). Вони можуть використовуватися всередину у вигляді крапель (або під язик), підшкірно, внутрішньом'язово і внутрішньовенно.

Створені комбіновані форми цих препаратів в поєднанні з кофеїном (Кофетамін, Кафергот, Номігрен) у вигляді таблеток, а також у вигляді назальних спреїв (Дігідергот). Лікарська форма у вигляді назального спрея вельми зручна і ефективна, оскільки дозволяє максимально швидко всмоктатися діючої речовини зі слизової оболонки носа і не сприяє посиленню нудоти і блювоти при нападі (як це може бути при використанні таблеток). Максимальна доза при нападі становить 4 уприскування. При використанні цих препаратів необхідно відмовитися від куріння, щоб не провокувати спазм периферичних судин і порушення кровообігу.

Препарати ріжків не застосовують у хворих з ішемічною хворобою серця і нападами стенокардії, неконтрольованої на гіпертонічну хворобу, печінковою недостатністю, при вагітності і лактації, облітеруючих захворюваннях судин.

У деяких випадках таблетовані форми препаратів ріжків використовуються не тільки для купірування нападів головного болю, але і для профілактики їх виникнення. У такому випадку їх застосовують протягом декількох тижнів.

Ці препарати існують вже понад століття, хоча найбільш широко стали застосовуватися лише останні кілька десятків років. Триптанами вони називаються, тому що є хімічними похідними 5-гідрокси.

Механізм дії триптанов грунтується на:

 • їх здатності з'єднуватися з рецепторами судинної стінки, викликаючи звуження мозкових судин;
 • вмінню блокувати виникнення болю на рівні рецепторів трійчастого нерва, що забезпечує іннервацію голови і обличчя;
 • можливості впливати і на інші симптоми мігрені, крім головного болю (тобто вони ефективні при супутньої нудоти, блювоти, світло-і звукобоязні).

Таке полиморфное дію триптанов і обумовлює їх широке застосування при мігрені.

Тріптани випускаються у вигляді різних лікарських форм: таблеток, супозиторіїв (свічок), назальних спреїв. Свічки (Трімігрен) та спреї (Імігран) краще використовувати при вираженій нудоті і блювоті.

Найпоширенішими препаратами з цієї групи є Суматриптан (Імігран, Рапімед, Сумамігрен, Амігренін), Зоміг (Золмітриптан), Релпакс (Елетриптан), Нораміг (Наратриптан). І хоча всі вони мають однаковий механізм дії, але ефективним в кожному конкретному випадку може виявитися тільки один.

Тріптани, крім купірування мігренозних нападів, можуть використовуватися і для профілактики їх виникнення (хоча достовірних досліджень з цього приводу в Росії не проводилося). В цьому випадку призначають таблетовані форми на кілька тижнів.

Протипоказаннями до використання триптанов є вік до 18 і старше 65 років, важкі захворювання з боку серцево-судинної системи (інфаркт міокарда, інсульт), високі цифри артеріального тиску, непереносимість триптанов.

З чого починати лікування мігрені?

Існують загальні принципи лікування нападів мігрені, які виправдовують себе в більшості випадків:

 • починати лікування варто з використання анальгетика або їх комбінації (в тому числі з нестероїдними протизапальними засобами);
 • якщо вживання анальгетика не дало ефекту (за 45 хвилин), слід прийняти тріптани;
 • якщо тріптани виявився неефективним, то в наступний напад необхідно скористатися «іншим тріпатном», тобто препаратом іншої фірми або з іншим діючою речовиною;
 • якщо протягом 3-х нападів мігрені анальгетик виявився неефективним, то при всіх наступних необхідно відразу приймати тріптани;
 • якщо напад головного болю не типовий (тобто хворий не може визначити - це мігрень або інший вид головного болю), тоді слід прийняти нестероїдний протизапальний препарат.

Засоби для профілактики нападів мігрені

Ці препарати використовують тільки у випадках частих (більше 2-3 разів на місяць) і важких нападів мігрені (неможливість виконувати свою роботу і займатися повсякденною діяльністю, неодноразові блювоти, тривалість нападу більше 8-12 годин).

Рішення про використання таких препаратів повинен приймати тільки лікуючий лікар!

З профілактичною метою можуть бути використані:

 • β-адреноблокатори (Анаприлин, Обзидан);
 • антидепресанти (найбільш ефективними і безпечними є препарати нового покоління Сімбалта, Велафакс, Іксел);
 • препарати (Вальпроати і Топирамат, Габагамма);
 • блокатори кальцієвих каналів (Ніфедипін);
 • ряд інших препаратів (Сандомігран, метісергід, деякі нестероїдні протизапальні засоби).

Загальним принципом застосування всіх цих засобів є достатня тривалість. У деяких випадках зменшення нападів мігрені відбувається вже після першого місяця прийому препарату, в інших - на це може знадобитися півроку. Саме тому підбір повинен здійснювати лікар з урахуванням наявних у даного хворого захворювань, а також беручи до уваги інші лікарські засоби, постійно вживаються хворим (наприклад, для лікування гіпертонії).

В даний час розроблений черезшкірний пластир, який містить Суматриптан (під назвою Zelrix). Така форма випуску є навіть більш зручною, ніж назальний спрей, але крім цього ще й має здатність тривалий час підтримувати лікувальну концентрацію препарату в крові, минаючи шлунково-кишковий тракт. Відповідно, використання триптану у вигляді пластиру дозволяє знизити частоту побічних ефектів і поліпшити переносимість препарату. Це хороша альтернатива звичним лікарських форм у вигляді таблеток.

Крім пластирів, розроблена і суматріптановая безголкового ін'єкція, яка дозволяє ввести під шкіру 6 мг суматриптану, але без уколу. Препарат потрапляє під шкіру за допомогою невеликого приладу, вприскувача азотистий газ і ліки через маленьку дірочку в шкірі за соті частки секунди. Ця лікарська форма необхідна тим хворим, яким не допомагають таблетовані форми триптанов, і які не мають можливості купірувати напади мігрені за допомогою ін'єкцій.

Також розробляється особлива лікарська форма Дигідроерготамін, яка буде застосовуватися за допомогою інгаляції через рот, але ефективність при цьому буде дорівнює внутрішньовенної ін'єкції. Це дозволить хворому купірувати важкий напад мігрені, перебуваючи вдома або на роботі, а не чекаючи госпіталізації в стаціонар.

У стадії клінічних випробувань знаходиться і аерозольна форма прохлорперазину. Препарат потрапляє в нижні відділи дихальної системи за допомогою спеціального інгалятора (по аналогії з приладами, які використовуються для лікування бронхіальної астми), де всмоктується в кровоносну систему. При цьому ефект також можна порівняти з внутрішньовенним застосуванням. Доведено, що ця речовина усуває не тільки головний біль, але і нудоту, і блювоту, але лише при внутрішньовенному використанні. Оскільки аерозольна форма порівнянна з ін'єкційної, як заявляють дослідники, це означає можливість застосування її в домашніх умовах.

В даний час ведуться дослідження по ефективності і безпеки застосування нового ряду лікарських препаратів для лікування мігрені - блокаторів рецепторів CGRP. Це такі препарати, як Телкагепант (в таблетках), Олцегепант (для внутрішньовенних ін'єкцій). Механізм дії їх грунтується на здатності купірувати біль при мігрені, що не звужуючи при цьому судини, не впливаючи на інші системи організму, а значить, не створюючи побічних ефектів. Це означає можливість його використання у хворих з серцево-судинними захворюваннями.

На сьогоднішній день, опубліковані результати одного клінічного дослідження, які свідчать про однакову ефективності Телкагепанта і золмітриптан в лікуванні нападів мігрені, але значно меншій кількості побічних ефектів при використанні Телкагепанта. Цілком можливо, що даний препарат незабаром стане гідною альтернативою триптанов в лікуванні мігрені.

Таким чином, для успішного лікування мігрені в даний час існує велика кількість лікарських засобів. Їх арсенал постійно поповнюється новими лікарськими формами або навіть новими препаратами. Вибір засобу для лікування нападу мігрені в кожному конкретному випадку - нелегке завдання, що вимагає врахування великої кількості факторів. Вирішення цього завдання можливе лише за допомогою досвідченого і грамотного лікаря.

«Рівненська газета», інтерв'ю проф. Табеева Г. Р. «тріптани - специфічне лікування мігрені»:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

− 6 = 1