Правила накладання джгута при кровотечах

Правила накладання джгута

Правила накладання джгута:

1. Перед накладенням джгута слід підняти кінцівку.

2. Палять накладають проксимальніше рани, як можна ближче до неї.

3. Під джгут необхідно підкласти тканину (одяг).

4. При накладенні джгута роблять 2-3 туру, рівномірно розтягуючи його, причому тури не повинні лягати один на інший.

5. Після накладення джгута обов'язково вказати точний час його накладення.

6. Частина тіла, де накладено джгут, повинна бути доступна для огляду.

7. Постраждалі з джгутом транспортуються і обслуговуються в першу чергу.

8. Знімати палять потрібно поступово послаблюючи його, з попередніми знеболенням.

Критеріями правильно накладеного джгута є:

Припинення периферичної пульсації.

Бліда і холодна кінцівка.

Вкрай важливим є те, що палять не можна тримати більше 2 годин на нижніх кінцівках і 1,5 години на верхніх. В іншому випадку можливий розвиток некрозів на кінцівки внаслідок тривалої її ішемії.

При необхідності тривалого транспортування потерпілого палять кожну годину розпускають приблизно на 10-15 хвилин, замінюючи цей метод іншим тимчасовим способом зупинки кровотечі (пальцеве притиснення).

Правила накладання джгута

Палять використовується тільки для зупинки артеріальної кровотечі і тільки на кінцівках!

Для артеріальної кровотечі характерні такі ознаки: пульсація при крововиливі і червоний колір крові. При венозній кровотечі, коли кров виливається без пульсацій і має темний колір, накладення джгута неприпустимо !. У цьому випадку використовують інші способи зупинки кровотечі - максимальний згин кінцівки, що давить, тампонада і ін.

Артеріальна кровотеча небезпечна швидкою втратою крові. Втрата крові більш 500мл для дорослої людини вже є серйозною загрозою для життя, тим більше коли втрата відбувається одномоментно, як при артеріальній кровотечі.

Найбільш ефективним способом зупинки артеріальної кровотечі при пошкодженні кінцівки є накладення джгута. При накладенні джгута слід бездоганно виконувати кілька правил, недотримання яких може призвести до серйозних наслідків, від ампутації пошкодженої кінцівки до загибелі потерпілого.

Палять використовується тільки для зупинки артеріальної кровотечі і тільки на кінцівках!

Палять накладається біля верхньої межі рани вище на 5 см.

Не можна накладати джгут безпосередньо на шкіру, обов'язково під джгут покласти тканину. Інакше відбувається серйозне пошкодження шкірних покривів в місці накладення джгута.

На джгут можна накладати пов'язку, джгут повинен бути видно.

На тілі потерпілого в двох видних місцях записати чітко і розбірливо, а не запам'ятати або сказати, час накладення джгута. Вкладення папірців вкрай не бажано - вони губляться, намокають і т.п. при транспортуванні.

Палять накладається на верхніх кінцівках до 1.5 годин, на нижніх до 2 годин. У холодну пору тривалість накладення джгута скорочується на 30 хвилин. По закінченню часу джгут зняти на 15 секунд. Подальше час накладення скорочується в 2 рази від початкового. Дотримання даного режиму строго необхідно. Більш тривале накладення джгута загрожує розвитком гангрени і подальшої ампутацією кінцівки.

При накладенні джгута у хворого виникає сильне болюче відчуття. Потерпілий намагатиметься послабити джгут - до цього треба бути готовим.

Ознаки правильного накладення джгута: пульсації нижче рани бути не повинно! Пальці на кінцівки біліють і холонуть.

Збереження пульсації нижче точки накладення джгута, навіть якщо кровотеча зупинена, також загрожує в подальшому негативними наслідками для потерпілого.

На передпліччі і на гомілки накладення джгута може бути неефективне через променевих кісток, тому в цьому випадку, при невдалій першій спробі, джгут можна накласти в нижній третині плеча або в нижній третині стегна.

При накладенні джгута зупинки кровотечі як такої немає, відбувається лише його затримка. Реально зупинити артеріальну кровотечу могуть тільки професійні лікарі в стаціонарних умовах.

Тому після накладення джгута потрібна термінова транспортування потерпілого до медичного закладу.

Пальцеве притиснення артерій при кровотечах

Submitted by admin on Нд, 23/05/2010 - 10:36

Пальцеве притиснення артерії проводиться у всіх випадках поранень голови та шиї, якщо кровотеча не може бути зупинено за допомогою пов'язки, що давить. Зручність пальцевого притиснення артерій полягає в швидкості цього способу тимчасової зупинки кровотечі. Основним недоліком цього способу є та обставина, що особа, яка надає допомогу, не може відійти від потерпілого для надання допомоги іншим пораненим.

При правильному прижатии артерії кровотеча з неї повинно припинитися.

Мал. 1. Пальцеве притиснення артерії при кровотечі.

1 - притиснення променевої і радіальної артерії при пораненні долоні;

2 - притиснення скроневої артерії;

3 - притиснення зовнішньої щелепної артерії;

4 - притиснення сонної артерії;

5 - притиснення плечової артерії.

При кровотечі з скроневої артерії, останню притискають двома-трьома пальцями на рівні вушної раковини, попереду від неї на відстані 1-2см.

При артеріальних кровотечах з нижньої половини обличчя проводиться притиснення великим пальцем зовнішньо-щелепної артерії в точці, розташованій між підборіддям і кутом нижньої щелепи, трохи ближче до останнього.

При сильних артеріальних кровотечах з верхньої половини шиї проводиться притиснення сонної артерії. Для цього людина натискає на передню поверхню шиї пораненого великим пальцем своєї руки збоку від його гортані, обхопивши іншими пальцями бічну і задню поверхню його шиї.

Якщо людина знаходиться позаду пораненого, то притиснення сонної артерії проводиться натисканням на передню поверхню шиї збоку від гортані чотирма пальцями, в той час як великий палець охоплює задню поверхню шиї потерпілого.

Для того щоб зупинити артеріальну кровотечу при високих пораненнях плеча, пахвову артерію притискають до голівці плечової кістки. Для цього слід покласти одну руку на плечовий суглоб потерпілого і, утримуючи суглоб в нерухомому стані, чотирма пальцями іншої руки з силою натиснути на пахву пораненого по лінії, ближче до передньої кордоні западини (лінія передньої межі росту волосся пахвової западини, по Н. І . Пирогову).

Мал. 2. Артерії і місця їх притиснення при кровотечі.

1 - скронева артерія;

2 - зовнішня щелепна артерія;

3 - сонна артерія;

4 - підключична артерія;

5 - пахвова артерія;

6 - плечова артерія;

7 - променева артерія;

8 - ліктьова артерія;

9 - долонна артерія;

10 - клубова артерія;

11 - стегнова артерія;

12 - підколінна артерія;

13 - передня великогомілкова артерія;

14 - задня великогомілкова артерія;

15 - артерія стопи.

При пораненнях плеча, передпліччя і кисті для зупинки артеріальної кровотечі проводиться пальцеве притиснення плечової артерії. Для цього людина, ставши обличчям до пораненому, охоплює своєю рукою його плече таким чином, щоб великий палець розташовувався у внутрішнього краю двоголового м'яза плеча. При натисканні великим пальцем в такому положенні плечова артерія неминуче виявиться притиснутою до плечової кістки. Якщо надає допомогу знаходиться позаду потерпілого, то він кладе чотири пальці руки на внутрішній край двоголового м'яза плеча, а великим пальцем охоплює задню і зовнішню поверхню плеча; при цьому притиснення артерії проводиться тиском чотирьох пальців.

Рис.3. Точки притиснення найважливіших артерій.

4 - права загальна сонна;

5 - ліва загальна сонна;

12 - задня великогомілкова;

13 - артерія тилу стопи.

Якщо кровотеча почалася зі судин нижньої кінцівки пальцеве притиснення стегнової артерії проводиться в паховій області до кісток тазу. З цією метою сандружинниця повинна натиснути великими пальцями обох рук на пахову область потерпілого, трохи ближче до внутрішнього краю, де ясно прощупується пульсація стегнової артерії.

Притиснення стегнової артерії вимагає значної сили, тому його рекомендується проводити також чотирма разом складеними пальцями однієї руки при натисканні на них іншою рукою.

Дата додавання: 2017-01-08; переглядів: 12163; ЗАМОВИТИ НАПИСАНИЕ РОБОТИ

Правильне накладення джгута при кровотечах

Слід знати принципи, на яких грунтується правильне накладення джгута при кровотечах, щоб вчасно надати першу допомогу. Кровотеча, особливо рясне, є вкрай небезпечним станом для дитини і дорослого. Основний і важливий крок у порятунку життя потерпілого - правильна та ефективна його зупинка. Мимовільне припинення кровотеч не завжди ефективно, особливо при великих відкритих травмах.

Накладення джгута відноситься до тимчасових штучних методів припинення кровотечі з рани. Остаточна зупинка кровотечі можлива тільки в умовах стаціонару спеціальними хірургічними методами. Існує ряд станів, при яких можна зробити накладення джгута при кровотечі.

До них належать такі:

 • відкриті ушкодження середніх і великих кровоносних судин;
 • гострі зовнішні артеріальні втрати крові;
 • гострі зовнішні венозні крововтрати;
 • гострі змішані зовнішні артеріального венозні крововтрати;
 • закриті венозні і артеріальні втрати крові в кінцівках, таза, грудей, шиї;
 • крововтрати внаслідок ампутації кінцівки.

Хронічні кровотечі можуть бути зупинені іншими способами, частіше медикаментозними.

Частими причинами пошкоджень цілісності судинних стінок є:

 • механічні пошкодження внаслідок травм кінцівок та інших ділянок тіла - розриви, розрізи, тріщини;
 • ерозії;
 • пухлини;
 • сильні запальні процеси в судинах;
 • підвищення проникності судин.

Особливості визначення типу кровотечі

Щоб прийняти правильне рішення про методи надання першої допомоги, маючи обмежений час, дуже важливо вміти швидко визначити розміри і масштаби пошкодження.

Ознаки ушкодження великих судин:

 • Розташування поверхні рани в області великої судини. Як правило, це пошкодження, що зачіпають будь-яку кінцівку, голову і грудну клітку.
 • Явна сильне зовнішнє кровотеча з вени або артерії.
 • Утворення сильних і великих гематом на місці травми.
 • Сильна пульсація місця ушкодження і області гематоми.
 • Виражене зменшення пульсування судин нижче місця травми.

 • Збліднення і синюшність пошкодженої кінцівки.
 • Зниження температури пошкоджених ділянок.
 • Порушення функціонування пошкоджених кінцівок і інших ділянок тіла.

Артеріальну кров можна легко відрізнити по червоному кольору. У пошкодженому посудині відзначається дуже сильна пульсація. Кров витікає під посиленим тиском, вираженої струменем, б'є у вигляді фонтану. Артеріальні кровотечі завжди характеризуються дуже високою інтенсивністю і силою. Внутрішні кровотечі з артерій супроводжуються формуванням синців і гематом, які охоплюють кінцівку по всьому колу.

Венозна кровотеча відрізняється темною кров'ю. Вона випливає з посудини неінтенсивно, ніби просто виливається. Струмінь часто переривчаста. Пошкодження великих вен в області шиї, грудей та тазу є більш небезпечними, ніж травми артерій. Часто надання допомоги потерпілому і палять буде потрібно навіть при пошкодженнях вен малих і середніх розмірів.

Симптоми, що супроводжують кровотечі і крововтрати

Швидке вивчення стану потерпілого дозволить точно встановити форму порушення і надати першу долікарську допомогу.

Симптоми при пошкодженнях великих судин:

 • кровотеча;
 • виражена блідість шкіри;
 • порушення або втрата свідомості;
 • ослаблення пульсу;
 • зниження тиску;
 • біль в ураженій ділянці тела;
 • знижена температура тіла;

Стан, яке супроводжує рясні крововтрати, зветься гіповолемічного шоком. Характеризується стрімким зменшенням об'єму циркулюючої крові і країнами, що розвиваються внаслідок цього симптомами.

Основні ознаки такі:

 • прискорене серцебиття;
 • стрімке зниження тиску;
 • виражена блідість шкірних покривів;
 • відсутність свідомості або сильне його порушення;
 • зниження гостроти зору;
 • сильне запаморочення.

Для припинення кровотоку в місцях травм застосовують джгут для зупинки кровотечі. Це гумова трубка або стрічка, довжина якої становить 1,5 метра. На одному кінці відповідно до моделі і фірмою-виробником завжди існують пристосування для надійної фіксації - кнопки, гачки, спеціальні застібки, ланцюжки.

Важливо! При відсутності під рукою джгута заводського виробництва можна застосовувати будь-які засоби - закрутки з тканини, гумові стрічки, ремені.

Основні місця для накладень джгутів:

Завжди перед початком накладання здавлюють пристосувань важливо здійснити пальцеве притиснення місця рани чистими руками (по можливості в рукавичках). Сила тиску повинна бути такою, щоб протягом крові припинилося. В цей час почне утворювати тромб, що допоможе швидше припинити крововтрати.

Подальші дії такі:

 1. Викликати швидку.
 2. Визначити характер кровотечі.
 3. Вибрати правильне місце накладення джгута.
 4. На шкіру перед тим, як правильно накласти джгут, помістити будь-яку чисту тканину для виключення пошкодження шкіри при стисненні.
 5. Розтягнути джгут.
 6. Накладати на кінцівку вище місця травми при артеріальній кровотечі і нижче - при венозній кровотечі. Закручувати джгут необхідно по спіралі, зробивши 4-5 витків, які прилягають одна до одної.
 7. Зафіксувати будь-який передбачений способом.
 8. Помістити на джгут записку з точним зазначенням дати і часу накладення.

На правильність накладення вказує припинення течії крові нижче місць здавлювання, зникнення пульсу на пошкодженій судині, блідість шкіри в місці поранення. Накладення сдавливающей пов'язки - це хворобливий процес, про що важливо попередити при можливості потерпілого.

Важливо! Сила накладення джгута повинна бути достатньою для припинення течії крові. Важливо дотримуватися час, на яке накладаються тиснуть пристосування, оскільки вони призводять до повного припинення кровопостачання тканин кров'ю, ішемії і розвитку некрозу.

При будь-якій формі кровотеч джгути накладаються не більше ніж на 1,5 години в залежності від сезону:

Якщо потрібне тривале використання, тоді кожні 1-1,5 години слід знімати джгут на нетривалий час, протягом якого здійснювати пальцеве притиснення пошкодженої судини.

Основні правила накладення джгута:

 1. Накладати кровоспинний пристосування максимально близько до місць пошкоджень, щоб не травмувати здорові тканини.
 2. Обов'язково захищати шкіру м'якими тканинними прокладками.
 3. Чи не покривати накладений джгут одягом або пов'язками. Він повинен бути видно і доступний.

Рекомендується при появі першої можливості здійснити заміну накладеного сдавливающего пристосування на давить, виготовлену з марлі або бинта. Якщо травма великої судини поєднується з переломом кістки, тоді дозволено застосовувати тільки джгут для припинення току крові, оскільки інші типи давили коштів будуть неефективними.

У випадках оніміння і змертвіння кінцівки нижче рівня накладення джгута заборонено його знімати, щоб не відбувалося всмоктування трупної отрути в кров. Це небезпечно швидким його поширенням по всьому організму, вираженої інтоксикації, в деяких випадках - летальним результатом.

Правила накладання джгута при кровотечах

Нерідко людина може зіткнутися з такою ситуацією, коли може виникнути кровотеча, при цьому в окремих ситуаціях необхідно використання джгута. Яким чином здійснюється накладення джгута при кровотечах, і які існують методи накладення, розглянемо в даній статті.

Перш, ніж приступити до надання допомоги постраждалому, важливо мати уявлення про те, який характер порушення судин, що в подальшому допоможе вибрати найбільш придатною спосіб зупинки.

Розрізняють декілька різновидів кровотеч:

 1. Капілярний. Кров в даному випадку сочиться з області поранення краплями. Така кровотеча характеризується незначною втратою крові, при цьому її відтінок - темний.
 2. Венозний. Колір крові набагато темніше, при цьому вона може витікати помітно активніше і суцільний цівкою без пульсації.
 3. Артеріальний. Має сильний пульсуючий струмінь яскраво-червоного кольорів, що випливає поштовхами. Застосування джгута має місце бути лише при порушенні артерії великого розміру.

Для зупинки кровотоку можливе використання різних методів, при цьому можна застосовувати давить, джгут, перев'язку стирчить кінця розірваного судини або притискання його пальцями.

Кожна різновид має на увазі індивідуальний метод запобігання. Так, наприклад, при капілярному кровотечі можна скористатися серветками і обробити пошкоджену поверхню за допомогою перекису водню. По завершенні процесу рекомендується накласти стерильну пов'язку. При більше серйозну кровотечу - венозній потрібно пов'язка, що давить типу. Для цього можна скористатися великою кількістю стерильних серветок і туго зафіксувати їх в області рани. Якщо пов'язка поступово намокає, то накладається необхідну кількість чистих серветок і так до тих пір, поки кровотеча повністю не зупиниться. Слід стежити за тим, щоб пошкоджена кінцівка мала високе становище. Слід виключити зупинку кровотечі джгутом, так як його застосування при такій кровотечі протипоказано.

За необхідності можна скористатися льодом, прикладати його необхідно тільки через тканину, інакше людина може отримати обмороження.

Особливо важливо проводити заходи строго за правилами при артеріальній кровотечі, так як через посиленого потоку людина може втратити велику кількість крові, отже, зупинити його необхідно якомога швидше. Найбільш ефективним способом вважається притиснення пальцями пошкодженої артерії в певних точках до тих пір, поки кровотеча не зупиниться.

При наданні допомоги потерпілому, слід розуміти, наскільки серйозною є пошкодження. Якщо воно досить серйозне, то у хворого виявляються наступні симптоми:

 • кровотеча - характер залежить від того, що саме було піддано порушення (артерія, вена);
 • зміна зовнішнього вигляду шкірних покривів (переважно, блідість);
 • тимчасова втрата свідомості;
 • ослаблення пульсу;
 • зниження показників артеріального тиску;
 • виникнення больових відчуттів в пошкодженій ділянці;
 • зниження температури тіла.

В окремих випадках у пацієнта може бути явно виражена задишка, тахікардія і сильне запаморочення. При сильній кровотечі і втрати великої кількості крові у пацієнта паралельно з перерахованими вище симптомами може спостерігатися помітне зниження гостроти зору.

Коли необхідно накладення джгута

Як правило, накладення джгута потрібна в тих випадках, коли пошкоджується велика артерія верхніх або нижніх кінцівок. Однак в цій ситуації важливо зберегти вірність послідовних дій. В першу чергу необхідно для зупинки кровотечі перетиснути судину.

Після цього готуються всі необхідні матеріали для подальших дій.

Накладення джгута ні до кровотечі заборонено. При відсутності стандартного варіанту дозволяється скористатись трубкою з гуми невеликого діаметру. В окремих ситуаціях вважається можливим так зване круговий перетягування закруткою на палицю, причому в даному випадку допустимо використання звичайного ремені брюк або частини щільного матеріалу. Про те, як накладати джгут, ми поговоримо далі.

Багато людей не мають уявлення про те, як правильно накласти джгут. В даному випадку необхідно дотримуватися певних правил накладення джгута при кровотечі і послідовність. Він закріплюється вище області кровотоку, не зачіпаючи поранених шкіряні покрови частинами накладеного джгута.

Під джгут рекомендується підкласти бинт або частина матеріалу, щоб тим самим запобігти пошкодження м'яких тканин. Сам джгут слід розтягнути, потім здійснити перший виток. Таким чином, при правильності виконуваних дій, кровотеча може бути зупинене. Після цього джгут злегка послаблюється, здійснюючи при цьому певну кількість обертів до можливості його зафіксувати. Якщо виключити можливість ослаблення, то тканини можуть бути пошкоджені, а при надмірному ослабленні може бути спровокований венозний застій без зупинки кровотечі. В такому випадку поверхня епідермісу починає поступово синіти.

Якщо джгут накладено правильно, то шкірні покриви стають блідими, а пульс перестає відчуватися в області трохи нижче місця здавлення.

Техніка накладення джгута на кінцівку має кілька певних різновидів. Розглянемо найбільш поширені з них:

 1. Методика Герша-Жоров. Помічником при накладенні стає протівоупор-прокладка, що дає можливість зберегти колатеральний кровообіг. Для цього підкладається шина з дерева або частина фанери. В такому випадку повного кругового здавлювання не виникає, а часткове кровообіг зберігається. Особливо він корисний при перенесенні потерпілого.
 2. Накладення вісімкою. Застосовується для зупинки кровотоку у верхній частині кінцівки. Так, наприклад, при виникненні кровотечі в плечовій частині, джгут накладають на пахву, заводячи його навколо тулуба, а потім перекрещивая в області надпліччя. Таким чином, фіксація джгута здійснюється в пахвовій западині.

Під нього в обов'язковому порядку необхідно підкласти записку, на якій вказується час. Багатьох цікавить питання, на який час накладається джгут? Тривалість проміжку часу не повинен бути довше двох годин. При більш тривалому періоді починають відмирати тканини. У разі необхідності більш тривалого використання джгута, слід на чверть години його розслабити, притискаючи при цьому артерію пальцем. Після цього джгут можна накласти повторно, але вже на іншому місці. Скільки за часом повторно дозволено тримати джгут? Дозволено залишити не більше, ніж на годину в зимову пору року або на 1,5 години - в літній.

Підводячи підсумок всьому вищесказаному, слід зазначити, що палять краще використовувати тільки в крайніх випадках. Зупинка кровотечі має на увазі дотримання послідовності і основні правила його застосування, особливо, на який термін можливо його накладення.

Як шкода, що таким полезнейшим навичкам, які просто можуть врятувати людині життя, не навчають з дитинства. Я добре пам'ятаю уроки ОБЖ в школі, де нам поверхнево розповідали про джгутах, але ніяких розумних практичних, навіть теоретичних знань нам не дали. Добре, що батько навчив мене накладати джгут. Мені в житті довелося кілька разів бувати в подібних ситуаціях, де мої знання дуже сильно стали в нагоді.

Я як викладач фізичної культури за спеціальністю проходив підготовку першої медичної допомоги і тема про накладення джгута так само була присутня, ось тільки у нас було одне кровотеча, а точніше ніяких різновидів і одна система накладання джгута. У темі куди докладніше і зрозуміліше написано, що я вивчав на практичних заняттях в коледжі.

Шкода, що така інформація не потрапляє в соціальних мережах. Підростаючому поколінню було б корисно знати такі життєво важливі речі. Теж пам'ятаю, як на уроках проводили заняття по вивченню навичок надання першої допомоги, було дуже цікаво. Свою дитину обов'язково зводжу на гурток ОБЖ, в житті знадобиться. Сама правда не стикалася з подібними ситуаціями.

На уроках в школі проходили теорію, але на жаль, я думаю цього недостатньо. Я вважаю, що ці знання і вміння просто необхідні в житті. І по можливості, було б дуже непогано, якби люди з легкістю могли накласти джгут. В реальності ж, якщо справа до цього дійде, то у людини буде ступор, тому як недостатні знання в цій галузі дають про себе знати.

 • Оля до запису Наскільки ефективно лікування варикозу магнитотерапией
 • Галина до запису Таблиця розшифровки аналізу крові на хламідії
 • Соня до запису Чи безпечно приймати краплі Кристал від гіпертонії
 • дмитрий до запису Як лікувати аортосклероз легких
 • Дмитро до запису Діагностика варикоцеле за допомогою УЗД

Інформація, розміщена на порталі, не є посібником з самолікування і НЕ замінює консультації лікаря! Сайт може містити контент, не призначений для осіб молодше 16 років.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

47 − = 42