посттравматичний остеомієліт

посттравматичний остеомієліт

Що таке посттравматичний остеомієліт?

Посттравматичний остеомієліт - гнійне інфекційне захворювання всіх елементів кістки, що виникає в результаті травми і подальшого потрапляння бактерій. Найчастіше виникає в післяопераційний період, а також при пошкодженні кісток. У медичній практиці розглядається, як одна з найбільш складних форм ускладнення.

В відповідність зі статистичними даними, від 15% до 45% випадків утворення гною доводиться на відкриті переломи, а 3% - на наслідки хірургічних втручань. Імовірність виникнення цього захворювання істотно зростає при неякісної та несвоєчасної медичної допомоги, при отриманні пошкоджень тяжкого ступеня тяжкості. Вони можуть супроводжуватися як руйнуванням кісток, так і поширюватися на м'які тканини. Не меншу загрозу становлять наявність інфекційних захворювань, які ускладнюють ситуацію. В цьому випадку опірність організму в значній мірі зменшується.

Симптоми посттравматичного остеомієліту

При наявності цього захворювання можуть проявлятися ряд симптомів. Найбільш часто зустрічаються є:

високі показники ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів);

погіршення загального стану здоров'я;

Місцево-посттравматичний остеомієліт проявляється набряком тканин в області рани, хворобливістю, гнійними виділеннями, в'ялими грануляціями, можливі оголення кісткових уламків в рані при відсутності ознак продуктивних процесів.

Гостра форма володіє і іншими симптомами, а саме ознаками загальної інтоксикації, фебрильною температурою, інтенсивними болями, прискореннями ШОЕ, наростаючою анемією і вираженим лейкоцитозом.

Такий прояв симптомів буде достатньою підставою для постановки діагнозу. Перші ознаки, які можна помітити на рентгенологічних знімках, з'являються через місяць з початку виникнення захворювання. На знімках можна побачити вогнищадеструкції, остеопороз в області металоконструкцій (якщо такі є), руйнування решт кісткових уламків. Якщо фахівець поставив діагноз вогнепальний остеомієліт, то він може відзначити наявність в м'яких тканинах металевих осколків

Види посттравматичного остеомієліту

Сьогодні прийнято виділяти три основних типи захворювання:

Посттравматичний, який утворюється в післяопераційний період

Посттравматичний, який є результатом складних переломів

Вогнепальний, має місце після отримання вогнепального поранення м'якої тканини або кістки

Ці види відносяться не до місцевих процесів, а до системних захворювань всього організму. Спровокувати виникнення посттравматичного остеомієліту може цілий ряд різних місцевих і загальних факторів. В цьому випадку не обов'язково, щоб вогнище захворювання був розташований в безпосередній близькості до ушкодженого місця. Остеомієліт може проявлятися по-різному і в кожному випадку він несе величезну небезпеку для нормальної життєдіяльності всього організму. Особливо небезпечною є ситуація при попаданні патогенних мікроорганізмів в структури кісткового мозку, яке провокує первинне запалення.

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та ще кілька слів, натисніть Ctrl + Enter

Причини виникнення посттравматичного остеомієліту

Після завершення хірургічного втручання захворювання може розвинутися через інфікування ран безпосередньо в ході операцій. Факторами, які призводять до виникнення і розвитку цього захворювання, є наявність прихованих інфекцій в організмі хворого, надмірна травматизація, недостатній або нестабільний остеосинтез, корозійні явища, що виникають на використовуваних металоконструкціях (це може бути апарат Ілізарова).

При відкритих переломах нагноєння може з'явитися через надмірне забруднення області рани, великих поразок м'яких тканин, несвоєчасної або недостатньої радикальної первинної хірургічної обробки. Є висока ймовірність появи вогнищ нагноєння у випадках, якщо кістка недостатньо захищена м'якими тканинами і розташована досить близько до шкіри.

Досить часто зустрічаються випадки, так званого «спиці» посттравматичного остеомієліту - захворювання, що характеризується наявністю локальних нагноений в області апаратів або елементів для металлоостеосинтеза (спиці, штифти, гвинти).

Підсилюють розвиток хвороби часті інфекційні захворювання, що свідчать про ослабленою імунною системою, шкідливі звички, наявність цукрового діабету, порушення роботи печінки і нирок, злоякісні пухлини, венозна недостатність, варикозна хвороба, неправильний режим харчування, вікові зміни і ще ряд факторів.

Лікування посттравматичного остеомієліту

Основним завданням лікування посттравматичного остеомієліту є повна нейтралізація запальних процесів і ліквідація гнійних вогнищ. Основним способом лікування цього захворювання є оперативний метод лікування, що полягає в розтині гнійного вогнища і його подальшого дренування.

Для збереження кістки проводяться різні лікувальні заходи по декомпрессивной остеоперфораціі (внутрішньокісткового промивання фізіологічним розчином, що містить антибіотики і протеолітичні ферменти).

Якщо вогнища запалення розташовуються в області використовуваних металевих протезів і інших конструкцій, то необхідність їх видалення вирішується після оцінки всіх позитивних і негативних чинників в індивідуальному випадку. Якщо відзначаються локалізовані форми, то можна буде зберегти остеосинтез. Якщо застосовуються штифти і утворюється нагноєння, тоді буде доцільним видалення цих елементів і монтаж апарату Ілізарова.

Стійкий відтік гною забезпечується встановленими системами активного дренування. Уражені області регулярно зрошуються розчинами антибіотиків або нітрофурановие препаратами. Комплекс необхідних лікувальних заходів проводиться на тлі супутньої антибиотиковой терапії. У випадках наявності великих вогнищ нагноєння, а також при вираженій сильної інтоксикації антибіотики можуть вводитися внутриартериально або внутрішньовенно.

Автор статті: кандидат медичних наук Волков Дмитро Сергійович, лікар-хірург

Остеомієліт - це інфекційне запалення всіх складових частин кісткової тканини: кістки, окістя і кісткового мозку. Однак страждає не тільки кістка, а й кістковий мозок, сама м'яка складова, збільшується і розбухає. Тверда оболонка починає тиснути на тканину, внаслідок чого віджимають.

Від остеомієліту допоможе наступний рецепт народного лікування. Для його приготування вам потрібно буде пити по одній столовій ложці риб'ячого жиру і випивати куряче яйце. Так робити потрібно щодня два рази - вранці і ввечері. Якщо спочатку складно випивати по цілій ложці жиру, тоді почніть с.

Корінь цієї рослини є одним з лідерів серед засобів, що зміцнюють здоров'я і підвищують захисні властивості організму. Це пояснюється великою різноманітністю назв корисних речовин, серед яких феландрін, камфін, цинеол, цитрал, вітаміни, мікроелементи і ефірні масла. Завдяки цим компонентам корінь імбиру надає.

При копіюванні матеріалів, активне посилання на сайт www.ayzdorov.ru обов'язкове! © AyZdorov.ru 2009-2017

Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування, консультація лікаря обов'язкова!

посттравматичний остеомієліт

4. Посттравматичний остеомієліт

В ряду гнійних ускладнень відкритих і вогнепальних переломів кісток кінцівок особливе місце займає рановий (посттравматичний) остеомієліт, в більшості випадків приймає хронічний перебіг, лікування якого не завжди ефективно.

До раневому остеомієліту відносяться:

1) посттравматичний остеомієліт, що ускладнює перебіг відкритих переломів;

2) вогнепальний - після різного виду поранень;

3) післяопераційний - виникає після оперативних втручань з приводу закритих переломів, наслідків травм і ортопедичних захворювань;

4) пострадіаційних (радіоостеоміеліт).

Посттравматичний остеомієліт є захворюванням, а не місцевим процесом, так як він виникає від загальних і локальних причин і, вже розвинувшись, викликає ураження органів і систем хворого.

Патологоанатомічну сутність розвиненого остеомиелитического процесу незалежно від того, настав зрощення перелому чи ні, складають картина хронічного нагноєння, відторгнення некротизованих тканин, наявність секвестральной коробки з секвестром, Свищева ходів, можливо вторинне залучення в гнійний процес кістковомозковою порожнини. Вираженим запальним і глибоким дистрофічних змін піддаються всі тканини кінцівки (ураженого сегмента).

клініка характеризується гострим, підгострим і хронічним перебігом.

Гостра стадія обумовлена ​​не тільки важким руйнуванням в області перелому, але також крововтратою і порушенням захисних сил організму хворого. Спостерігаються висока температура тіла, виражені зміни в периферичної крові (наростаюча анемія, лейкоцитоз зі зрушенням лейкоцитарної формули вліво, прискорення ШОЕ і ін.). Знижена иммунореактивность хворого.

Місцево відзначаються інтенсивні болі в пошкодженої кінцівки, особливо в області гнійного вогнища, збільшення набряку, рясне виділення з рани.

рентгенологічне обстеження в більшості випадків не дає переконливої ​​інформації про залучення в запальний процес кісткової тканини.

Локальна термометрія і термографія, дослідження периферичного кровопостачання, теплобачення, сканування можуть надати допомогу лікаря у визначенні ступеня вираженості і поширеності запалення.

Підгострий і хронічний перебіг спостерігається частіше. При наявності свищів і хорошому дренуванні гнійного вогнища загальний стан хворих страждає незначно.

При обстеженні ураженого сегмента кінцівки оцінюються стан м'яких тканин, наявність свищів і їх розташування, рівень наявного перелому, визначаються амплітуда рухів в суглобах, наявність і величина укорочення кінцівки.

При виражених трофічних змінах необхідно проводити дослідження стану кровообігу кінцівки (реовазографію, пульсоплетізмографію, ангіографію та ін.).

топическая діагностика включає в першу чергу рентгенологічне обстеження осередку ураження.

Використовуються томографія, рентгенографія з прямим збільшенням, при наявності свищів - фістулографія з роздільним контрастуванням кожного норицевого ходу, томофістулографія. При остеомієліті кісток таза, особливо крила клубової кістки, для визначення розмірів поразки може бути використана остеофлебографія на операційному столі.

проводиться дослідження мікрофлори і визначення її чутливості до антибіотиків.

Антибактеріальну терапію слід застосовувати в строгій відповідності з даними антибіотикограми. У передопераційному періоді антибактеріальні препарати доцільно призначати при загостренні остеомиелитического процесу, при утворенні флегмон, абсцесів, гнійних затекло і виражених явищах інтоксикації.

Попередньо всі гнійні вогнища повинні бути досить розкриті і повноцінно дренованих.

Під час операції і в післяопераційному періоді для створення найвищої концентрації антибактеріальних препаратів в осередку ураження використовується внутрішньокісткового або внутрішньовенне введення, а при великих ураженнях з вираженим нагноєнням здійснюється внутрішньоартеріальна або внутрішньоаортальна інфузія.

При досить радикальному хірургічному втручанні і при загальному задовільному стані хворого антибактеріальна терапія може не проводитися, а використовуються антибіотики для місцевого застосування, бажано в поєднанні спротеолітіческімі ферментами.

лікування. Основне завдання при лікуванні хронічного остеомієліту полягає в радикальній ліквідації гнійно-некротичного вогнища.

Тактика хірургічного лікування посттравматичного остеомієліту залежить від того, є зрощення перелому чи ні.

При зрощених переломі проводиться некрсеквестректомія з резекцією склерозованих стінок секвестральной коробки. Утворюється при цьому кісткова порожнина заміщається кров'ю тканини (краще м'язовими клаптями на живильній ніжці).

Якщо є дефект шкіри, здійснюється вільна шкірна пластика. При виражених рубцевих змінах застосовуються італійська шкірно-фасциальная пластика, трансміопластіка або пересадка комплексу тканин на судинній ніжці з використанням мікрохірургічної техніки.

При лікуванні післяопераційного остеомієліту не слід поспішати з видаленням металевих конструкцій. Негайне їх видалення показано при флегмоні кісткового мозку з тяжким клінічним перебігом. У всіх інших випадках необхідно гарне дренування, при необхідності здійснюються постійне зрошення операційної рани, повноцінна зовнішня гіпсова іммобілізація до зрощення перелому.

Надалі проводиться операція з приводу остеомієліту, як при зрощених переломі.

Лікування остеомієліту, що сполучається з незрослими переломами, несправжніми суглобами і дефектами кісток, із застосуванням в неочагового чрескостного остеосинтезу, дозволяє одномоментно ліквідувати остеомиелитического вогнище, домогтися зрощення перелому, помилкового суглоба, усунути деформацію потерпілого сегмента кінцівки і домогтися її подовження.

Лікування хворих з незрослими переломами і помилковими суглобами при відсутності вираженого нагноєння, наявності дрібних секвестрів між уламками може проводитися без втручання на кістках за допомогою вищевказаного методу. Остеомиелитического поразку решт уламків є показанням для їх резекції.

У післяопераційному періоді після загоєння рани здійснюються поперечні остеотомии одного або обох уламків і через 3-5 доби починається відновлення довжини кінцівки зі швидкістю не більше 1 мм на добу.

У післяопераційному періоді велике значення надається активному дренированию ран.

Тривале зрошення антисептичними розчинами в поєднанні з антибіотиками і протеолітичними ферментами з одночасним активним дренуванням здійснюється, коли не вдається здійснити достатню радикальність під час операції і виконати пластичне заміщення кісткової порожнини.

Широке поширення отримала оксігенобаротерапія при анемії, виражених явищах інтоксикації (важкому руйнуванні кінцівки, токсікорезорбтівной лихоманці, сепсисі ит. П.).

Хемосорбція використовується у хворих з порушеннями метаболізму, викликаними гострим інфекційним процесом або довготривалим хронічним запаленням.

Велике значення для успіху операції має своєчасне і якісне заповнення крововтрати і всіх порушень гомеостазу, викликаних операційною травмою.

З метою ліквідації анемії найбільш доцільно переливання свежестабілізірованной крові (краще гепаринизированной), препаратів червоної крові (еритроцитарної маси, свіжозаморожених відмитих еритроцитів), застосування препаратів, що стимулюють гемопоез (поліфер, препаратів заліза і ін.).

Для боротьби з інтоксикацією, порушеннями мікроциркуляції, для поповнення енергетичних витрат вводять різні кровозамінники (гемодез, желатиноль, реополіглюкін), препарати амінокислот (аміностеріл, гепастеріл і ін.), Жирові емульсії, концентровані розчини глюкози (20% -ві, 25% -ві і 40% -і) з інсуліном, полііонні розчини. Доцільно призначення вітамінів, особливо аскорбінової кислоти, в великих дозах, застосування антикоагулянтів (в першу чергу гепарину), антигіпоксантів, протигістамінні препаратів, інгібіторів протеаз.

Лікування вогнепальної остеомієліту має ряд особливостей, які обумовлені значним ушкодженням м'яких тканин не тільки в зоні ранового каналу, а й далеко за її межами. Це створює передумови для нагноєння рани і розвитку остеомієліту. При вогнепальній остеомієліті слід дотримуватися вичікувальної тактики і не поспішати виконувати радикальні операції до нормалізації стану хворого.

При важкому загальному стані, вираженому нагноительном процесі з некрозом решт уламків, щоб купірувати інфекційний процес і врятувати життя пацієнта, доводиться проводити якомога швидше і повніше радикальну операцію з резекцією кістки. При остеомієліті після відкритих і вогнепальних переломів з руйнуванням тканин, що межує з життєздатністю кінцівки, слід передбачити можливий результат лікування і, якщо це стосується поранень нижньої кінцівки, ставити питання про ампутацію.

ускладнення гематогенного і посттравматичного остеомієліту бувають місцевого і загального характеру.

До місцевих ускладнень належать: абсцеси і флегмони м'яких тканин, гнійний остеоартрит, епіфізеоліз, тромбофлебіт, дістензіонние і деструктивні вивихи, мимовільні переломи, псевдоартрози, контрактури, анкілози, деформації кісток, варикозне розширення вен, крововиливи, атрофія м'яких тканин, злоякісне переродження свищів і виразок .

До ускладнень загального характеру зараховують: вторинну анемію, сепсис, амілоїдоз.

посттравматичний остеомієліт

посттравматичний остеомієліт - гнійне запалення всіх елементів кістки, що виникло в результаті травми. Як правило, викликається золотистим стафілококом, що потрапляють в рану безпосередньо в момент ушкодження, під час операції або наступних перев'язок. Зазвичай протікає хронічно, але можливо і гострий перебіг. Проявляється підвищенням температури, лейкоцитозом, болями і ознаками запалення в області травми. При хронічному перебігу утворюються свищі. Діагноз виставляється з урахуванням клінічних даних і результатів рентгенографії. Лікування - антибіотикотерапія, розтин і дренування гнійних вогнищ.

посттравматичний остеомієліт

Посттравматичний остеомієліт - одне з найсерйозніших ускладнень, що виникають після відкритих пошкоджень скелета і операцій на кістках. За різними даними в 15-49% випадків розвивається після відкритих переломів і в 3% випадків - після хірургічних втручань. Може виявлятися в осіб будь-якої статі і віку. Імовірність виникнення збільшується при важких ушкодженнях з руйнуванням кісток і великим ушкодженням м'яких тканин, інтенсивному мікробному забрудненні, несвоєчасної або неадекватної хірургічної обробки, наявність супутніх травм і захворювань, що знижують опірність організму і утяжеляющих загальний стан хворого.

Причини і особливості посттравматичного остеомієліту

У сучасній травматології виділяють такі різновиди посттравматичного остеомієліту:

  • Власне посттравматичний - розвивається при відкритих переломах.
  • Вогнепальний - виникає після вогнепальних поранень.
  • Посттравматичний - розвивається після операцій.

Всі перераховані види остеомієліту є не місцевим процесом, а захворюванням всього організму, оскільки виникають під впливом комбінації загальних і місцевих факторів і викликають ураження різних органів і систем, в тому числі - розташованих далеко від гнійного вогнища. При остеомієліті запалюються всі елементи кістки: кістковий мозок, окістя і компактне речовина, а також навколишні м'які тканини, проте первинне запалення обумовлено попаданням патогенних мікроорганізмів в кістковий мозок.

Причинами розвитку остеомієліту при відкритих переломах є великі поразки оточуючих кістку м'яких тканин, інтенсивне забруднення рани, недостатньо радикальна або занадто пізня первинна хірургічна обробка і відсутність дренажу для відтоку вмісту. Крім того, ймовірність нагноєння зростає у випадках, коли кістка розташована близько до шкіри і погано захищена м'якими тканинами (наприклад, передневнутренней бокова поверхня великогомілкової кістки).

Післяопераційний остеомієліт пов'язаний з інфікуванням рани в процесі операції. Передбачається, що збільшення кількості нагноєнь після хірургічних втручань в останні роки зумовлено широким розповсюдженням остеосинтезу, а також появою нових штамів хвороботворних мікроорганізмів, стійких до дії антибіотиків. Факторами, що збільшують ризик розвитку остеомієліту після операцій, є надмірна травматизація м'яких тканин, нестабільний або недостатній остеосинтез, корозія металоконструкцій і наявність вогнищ прихованої інфекції в організмі пацієнта. Різновидом даної форми остеомієліту є шпицевий остеомієліт - локальне нагноєння кістки при установці апарату Ілізарова або накладення скелетного витягування.

У хворих з відкритими пошкодженнями кісток при нагноєнні зона запалення, як правило, обмежується областю перелому, іноді розвиваються крайові остеомієліти. При великих дефектах шкіри і многооскольчатих переломах спостерігаються великі гнійні процеси, захоплюючі як всю кістку, так і навколишні м'які тканини. При посттравматичному остеомієліті запалення локалізується в області хірургічного втручання, гнійний процес поширюється по ходу металоконструкції (штифта, цвяха, пластини).

Симптоми і діагностика посттравматичного остеомієліту

Для посттравматичного остеомієліту характерно хронічний перебіг (хронічний остеомієліт). Спостерігається підвищення температури, по аналізах крові виявляється наростаючий лейкоцитоз. Область рани набрякла, гіперемована, болюча, з рани виділяється гній. Після розтину і дренування запальні явища стихають, кількість гнійних виділень зменшується, в області післяопераційної рани формується свищ без тенденції до самостійного загоєнню. При гострому варіанті посттравматичного остеомієліту відзначаються інтенсивні болі, підвищення температури до фебрильних цифр, явища загальної інтоксикації, значний набряк, прискорення ШОЕ, виражений лейкоцитоз і наростаюча анемія.

Діагноз виставляється на підставі клінічних симптомів. Перші рентгенологічні ознаки з'являються лише через місяць після початку захворювання. На знімках виявляється зазубринки решт кісткових уламків, секвестри і вогнищадеструкції, а також остеопороз навколо металоконструкцій (при їх наявності). При вогнепальній остеомієліті спостерігається звуження кістковомозкового каналу, більш виражені периостальні нашарування і зона остеосклерозу. Можлива наявність кісткових порожнин. У навколишніх м'яких тканинах іноді видно металеві осколки.

Лікування посттравматичного остеомієліту

Основним завданням лікування є повна ліквідація гнійного вогнища і усунення запалення. Основний метод лікування оперативний - розтин і дренування. Питання про видалення металоконструкцій вирішується в індивідуальному порядку. При локалізованих формах можливе збереження остеосинтезу. При нагноєнні по ходу внутрішньокісткових штифтів показано їх видалення з наступним монтажем апарату Ілізарова. Під час хірургічного втручання використовують внутрішньовенне або внутрішньокісткового введення антибіотиків.

Для забезпечення стійкого відтоку встановлюють системи активного дренування, виробляють постійну аспірацію ранового. Область нагноєння зрошують нітрофурановие препаратами або антибіотиками. Всі лікувальні заходи здійснюють на тлі антибіотикотерапії, проведеної з урахуванням чутливості збудника. При великих вогнищах нагноєння і вираженої загальної інтоксикації антибіотики вводять внутрішньовенно або внутрішньоартеріально. Застосовують іммобілізацію і УВЧ-терапію.

Прогноз при посттравматичному остеомієліті залежить від тяжкості ураження, своєчасності і достатньою радикальності лікування, віку хворого, наявності супутніх травм і захворювань і т. Д. Результатом може стати кістковий дефект, псевдосуглоб, вкорочення або кутова деформація кінцівки. Можливе утворення тривало не загоюються свищів. Через рухливості фрагментів в області пошкодження інфекція часто поширюється по кістці, що ускладнює стабілізацію перелому і перешкоджає консолідації уламків. Імовірність повного одужання зменшується при застарілих формах посттравматичного остеомієліту, що обумовлено порушеннями трофіки, дистрофією кістки і дефіцитом повноцінних м'яких тканин в області гнійного вогнища.

Посттравматичний остеомієліт - лікування в Москві

Хвороби ОДС і травми

  • © 2018 «Краса і медицина»

призначена тільки для ознайомлення

і не замінює кваліфіковану медичну допомогу.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

17 − = 14