пневмотораксу

пневмоторакс легкого

Пневмоторакс - захворювання, назва якого походить від двох грецьких слів, - pneuma і thorax (повітря і грудна клітка). Гостре стан, що зустрічається в наші дні досить часто, являє собою концентрацію в плевральній порожнині повітря. Потерпілий потребує негайної лікарської допомоги.

Що таке пневмоторакс легкого?

Пневмоторакс легкого - це загрожує життю патологія, при якій повітря проникає туди, де його в нормі бути не повинно, - в плевральну порожнину.

Повітря, опинившись в порожнині плеври, здатний спровокувати колапс легені, який має повну або часткову форму. Розвиток захворювання може мати спонтанний характер або відбутися в зв'язку з уже присутніми у людини хворобами легень, отриманими травмами, лікувальними маніпуляціями. Вентиляційна функція легких порушується, вони стискаються, виникає дефіцит кисню, дихальна недостатність. Органи середостіння (великі судини, серце) зміщуються, спостерігаються збої процесів кровообігу.

Які бувають види пневмотораксу?

Наявність / відсутність зв'язку з навколишнім середовищем ділить захворювання на такі різновиди:

Відкритий. Відбувається розгерметизація системи дихання. Через отвір в грудях повітря просочується в порожнину плеври при вдиху, залишає її при видиху, його накопичення не відбувається. Тиск, що перестало бути негативним, призводить до того, що легке спадає, перестає брати участь в дихальному процесі, газообмін в ньому припиняється, зупиняється подача кисню в кров.

Закритий. У порожнині плеври виявляється певна кількість газу, його обсяг залишається стабільним, так як придбаний дефект швидко закривається. Якщо повітря залишає порожнину самостійно (що дуже ймовірно при закритій рані), стислий легке вирівнюється, дихальні процеси нормалізуються. Цей різновид зараховується до найлегшим.

Клапанний. Зсув органів середостіння, збої їх функціонування, плевропульмональний шок - все це небезпеки, які загрожують пацієнту при даній формі хвороби, званої найбільш важкою. Виникнення клапанної структури призводить до того, що повітря концентрується в порожнині плеври, не виходячи з неї, наростає тиск. Повітря проникає через рану.

Залежно того, приєднуються ускладнення, називаються такі види захворювання.

Неускладнений. Ускладнення не розвиваються в результаті хвороби.

Ускладнений. Відбувається приєднання ускладнень: емфізема, кровотеча, плеврит і так далі.

Залежно від типу поширення пневмоторакс може бути одностороннім і двостороннім:

Односторонній. У хворого відбувається спадання одного легкого - лівого або правого.

Двосторонній. У пацієнта спостерігається поджатие обох легенів. Це патологічний стан становить серйозну загрозу для життя, хворий потребує екстреної допомоги.

Крім цього, пневмоторакс за обсягом повітря може бути повним, пристінковим, осумкованнимі.

Повний. В цьому випадку легке спадается повністю. Якщо у хворого повний двосторонній пневмоторакс, він потребує невідкладної допомоги. В іншому випадку критичний збій дихальної функції може стати причиною летального результату.

Пристінковий. Невелика кількість повітря заповнює порожнину плеври, легке розправляючи в повному обсязі. (В основному це закрита форма).

Осумкований. Спайки між парієтальної і вісцеральної плеврою обмежують зону пневмотораксу. Іноді симптоми відсутні, особливої ​​небезпеки вид не представляє, проте теоретично здатний стати причиною розривів тканини легені в зоні спайок.

Пневмоторакс у всіх його проявах не є суто «дорослої» проблемою, з хворобою стикаються навіть немовлята, які щойно з'явилися на світ. У маленьких дітей хвороба може утворитися з багатьох причин, викликає ряд унікальних симптомів, але борються лікарі з нею так само, як лікують дорослих.

Ятрогенні, травматичні, спонтанні - так називаються основні групи причин, за якими у пацієнта може розвинутися ця патологія.

Патологія, при якій раптово відбувається порушення цілісності плеври, заповнення її порожнини повітрям. При цьому пацієнт не отримує зовнішніх травм. Залежно від причини може мати первинний або вторинний характер.

Виникнення первинного пневмотораксу не має наочних причин. Високе зростання, приналежність до чоловічої статі, 20-30 років, наявність шкідливих звичок (сигарети) - такі основні фактори ризику. Вкрай рідко хвороба спостерігається після 40 років, також рідше від неї страждають жінки.

Породити спонтанний пневмоторакс можуть такі захворювання і патології:

генетично обумовлена ​​слабість плеври, при якій для її розриву достатньо сміху, нападу кашлю, фізичного напруження;

вроджена нестача ферменту альфа-1-антитрипсину, що викликає патологічні процеси в легенях;

подорож на літаку (перепади тиску), дайвінг, пірнання.

Вторинний спонтанний пневмоторакс розвивається в зв'язку з легеневою патологією. Це можуть бути:

хвороби легенів, що травмують сполучну тканину (саркоїдоз, лімфангіолейоміоматоз, ідіопатичний пневмосклероз, склероз туберози);

злоякісні новоутворення (рак легені, саркома);

хвороби дихальних шляхів (муковісцидоз, бронхіальна астма в тяжкій формі, ХОЗЛ);

інфекційні хвороби легенів (абсцес легені, туберкульоз, пневмонія на фоні ВІЛ);

системні хвороби сполучної тканини, що включають ураження легень (дерматоміозит, ревматоїдний артрит, системна склеродермія, поліміозит, синдром Марфана).

У більшості випадків з цим захворюванням стикаються в літньому віці - 60-65 років.

Основне джерело цієї форми - різні лікарські маніпуляції. Активізувати хвороба можуть:

установка венозного (центрального) катетера;

проведення біопсії плеври;

пункція плевральної порожнини;

Поранення, травми грудної клітини - ось основне джерело даної форми захворювання:

закрита травма грудей, отримана в результаті падіння з висоти, бійки і так далі (травматичний розрив легені, пошкодження шматками зламаних ребер без порушення цілісності шкірних покривів);

проникаюче поранення грудей (вогнепальні, колото-різані рани, що викликають розрив легенів).

Пневмоторакс - аномалія, яка часто з'являється і у маленьких дітей, новонароджених немовлят.

Причини пневмотораксу в дитячому віці можуть бути наступними.

Посилений плач призводить до розриву плевральної спайки.

Розрив придбаної або вродженої кісти.

Легенева форсована вентиляція.

Генетична патологія легень викликає розрив розширених емфізематозно альвеол.

Розрив абсцесу легкого.

Найбільш часто виникнення цієї хвороби у дитини пов'язане з генетичними каліцтвами легких і плеври (неправильна структура), травмами і запальними процесами. Іноді активізує фактором стає родова асфіксія, розрив тканини легені немовляти трапляється при форсованому штучному диханні. Пневмоторакс може виникнути і як результат забивання дихальних шляхів навколоплідними водами або слизом.

Пневмоторакс може заявляти про себе наступними симптомами, їх поява залежить від конкретного виду захворювання, тяжкості його перебігу, наявності / відсутності ускладнень та інших чинників.

Раптова поява задишки - у хворого спостерігається поверхневе прискорене дихання, йому важко дихати.

Різкий біль в зоні грудної клітки - активізується при вдиху, гостра; також можлива віддача в плече з постраждалої сторони.

Напади сухого кашлю.

Хворий приймає вимушену позу (напівсидячи, сидячи).

Відчуття слабкості, страху, підвищене серцебиття, зниження артеріального тиску.

Виступ липкого холодного поту на шкірних покривах.

Підшкірна емфізема - повітря надходить при видиху в підшкірно-жирову клітковину, при натисканні на припухлість з'являється шум, схожий на хрускіт снігу.

Синюшність шкірних покривів - симптом виникає при виражених збої процесів кровообігу, дихання.

Виділення «спіненої» крові з рани (при відкритому пневмотораксі).

Симптоми спонтанного пневмотораксу

Майже всі пацієнти, у яких діагностується спонтанний первинний пневмоторакс, розповідають лікарям про біль в грудях, що виявляється з боку дефекту, про різко з'явилася задишка. Різниться інтенсивність больових відчуттів - від дуже сильної до мінімальної. Більшість хворих описують її спочатку як гостру, а потім як тупу або ниючий. Клінічна картина тримається не більше доби, незалежно від того, чи лікується захворювання.

Якщо у хворого спонтанний вторинний пневмоторакс, у нього неодмінно виникає задишка незалежно від того, який обсяг повітря виявився в плевральній порожнині. Найчастіше з'являється і біль, локализирующаяся з ураженої сторони. Ймовірно, приєднання гіпоксемії, гіпотонії.

Симптоми клапанного пневмотораксу

Пацієнт перебуває в збудженому стані, скаржиться на різкий біль в грудях. Больові відчуття можуть мати колючий або кинджальний характер, віддають в лопатку, плече, черевну порожнину. Моментально розвиваються слабкість, ціаноз, задишка, може мати місце непритомність.

Симптоми пневмотораксу у немовлят

Симптоми пневмотораксу у малюків, які не досягли року, можуть виглядати наступним чином:

поява одутлості особи;

синюшність шкірних покривів;

неспокій, збуджений стан;

утруднене дихання, задишка;

виникнення на тулуб, шиї підшкірної крепітації.

Ускладнення пневмотораксу, згідно зі статистикою, спостерігаються приблизно у 50% хворих.

Запалення плеври (плеврит). Може супроводжуватися виникненням спайок, що порушують расправление легкого.

Попадання в клітковину середостіння повітря, стискання великих судин, серця.

Підшкірна емфізема - стан, при якому повітря виявляється в підшкірно-жирової клітковини.

Летальний наслідок. Можливий в важких випадках - проникаюче поранення грудей, великий обсяг ураження.

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та ще кілька слів, натисніть Ctrl + Enter

Невідкладна допомога при пневмотораксі

Пневмоторакс в клапанної або відкритій формі належить до числа невідкладних станів, при настанні яких потрібно негайно викликати швидку. Потім обов'язково слід зробити наступні дії:

зупинити процес наповнення повітрям плевральної порожнини потерпілого;

Буде потрібно накласти тугу герметичну пов'язку. В екстреній ситуації при відсутності стерильних засобів потрібно використовувати підручні речі - сорочка, майка. Найчистіше ділянку прикладається до рани. Для герметизації рани поверх імпровізованій пов'язки накладається поліетиленовий пакет (клейонка, плівка).

Також слід спростити хворому процес дихання, для чого його потрібно помістити в високе становище. Всі дії проводяться вкрай обережно, так як заподіюють потерпілому додаткову біль. Якщо у людини свідомість, обов'язково потрібно привести його до тями. Якщо нашатирю під рукою немає, згодиться будь-який засіб, що володіє різким запахом, наприклад, бензин, духи, рідина для зняття лаку. Засіб підноситься до носа.

Останнє завдання - запобігти розвитку больового шоку, в цьому допоможе банальний аспірин або анальгін. Надавши першу допомогу, слід чекати прибуття швидкої допомоги.

Пневмоторакс становить загрозу для життя, тому процес лікування починається ще до приїзду в лікарню.

Знеболення. Якщо пацієнта турбують болісні болі, йому вводяться наркотичні анальгетики - омнопон, морфін. Якщо виражені болі відсутні, вдається обійтися анальгіном.

Зняття кашльового рефлексу. Для позбавлення хворого від нападів кашлю, використовуються протикашльові препарати - либексин, кодеїн, тусупрекс.

Плевральна пункція. Ця процедура стає необхідністю, якщо стан пацієнта різко погіршується (стрімке падіння артеріального тиску, збільшення задишки), що викликано клапанним пневмотораксом. Пункцію може зробити не тільки лікар, а й фельдшер.

Хворі з пневмотораксом підлягають обов'язковій госпіталізації. Лікарська допомога полягає в пункції плевральної порожнини, видаленні повітря, формуванні негативного тиску в порожнині плеври. Лікування залежить від форми захворювання.

Консервативна вичікувальна терапія актуальна, якщо мова йде про закрите обмеженому малому пневмоторакс. Пацієнту забезпечується спокій, вводяться знеболюючі засоби. Якщо є необхідність, за допомогою пункційної системи здійснюється аспірація повітря. Плевральна пункція робиться на стороні травми по среднеключичной лінії в другому міжребер'ї.

У разі тотальної форми для запобігання шокової реакції і швидкого розправленнялегені в порожнину плеври ставиться дренаж, після чого слід активна (за допомогою електровакуумного приладу) або пасивна (по Бюлау) аспірація повітря.

Перше завдання при відкритому пневмотораксі - переклад його в закритий. Для цього рана зашивається, проникнення в плевральну порожнину повітря припиняється. Далі йдуть маніпуляції, аналогічні з тими, які проводяться при закритій формі.

Якщо у потерпілого клапанний пневмоторакс, потрібно зниження тиску всередині плеври. Його спочатку роблять відкритим за допомогою пункції, після чого слід оперативне лікування.

Спонтанний рецидивний пневмоторакс, спровокований бульозної емфіземою, лікується хірургічним шляхом.

Знеболювання - важливий момент в боротьбі з пневмотораксом, знеболюючі засоби потрібні пацієнту і на стадії спадання легені, і при його расправлении. Щоб не допустити рецидивів хвороби здійснюється плевродез нітратом срібла, тальком, глюкозним розчином і іншими склерозирующими препаратами. Так в порожнині плеври навмисне стимулюється спайковий процес.

Вийшовши з лікарні, пацієнт, котрий переніс пневмоторакс, повинен протягом 3-4 тижнів утримуватися від будь-яких фізичних навантажень. Заборонені польоти на літаку протягом 2 тижнів після лікування. Не слід займатися стрибками з парашутом, дайвінгом - все це викликає перепади тиску. Категорично забороняється палити, неодмінно варто кинути цю небезпечну звичку. Лікарі також радять пройти обстеження на туберкульоз, ХНЗЛ.

Методів профілактики, здатних перетворитися в надійний захист від пневмотораксу, на жаль, не існує, проте деякі дії все ж зробити варто:

Відмова від куріння.

Обстеження на предмет захворювань легенів, їх своєчасне лікування.

Проведення достатньої кількості часу на свіжому повітрі.

Пневмоторакс - зовсім не вирок, більшість хворих успішно справляються з ним. Неускладнені форми захворювання при їх своєчасному лікуванні гарантують благополучний результат, але не відсутність небезпеки рецидиву.

Згідно зі статистикою, первинний спонтанний пневмоторакс повертається до людини приблизно в 30% випадків, частіше за все це відбувається вже в перші півроку після лікування. Показники рецидивів у разі вторинного спонтанного пневмотораксу ще вище - до 47%.

Чим раніше хворий, у якого виявилися ознаки пневмотораксу, буде доставлений в лікарню, тим більше у нього шансів на успішне одужання.

Спонтанний пневмоторакс - це несподіване проникнення повітря або газів в плевральну порожнину легкого. Спонтанно виникає пневмоторакс може з'явитися у будь-якого здорового людини. Як правило, напад триває недовго і може пройти без втручання лікарів. Після такого випадку обов'язково необхідно ретельне обстеження.

Гідроторакс легких - це захворювання, при якому в плевральній порожнині відбувається скупчення рідини. Найчастіше ексудат має незапальний характер. Патологія не є самостійною, в основному вона ускладнює перебіг основної хвороби. Гідроторакс здатний стати супутником захворювань, для яких типові застій крові.

Гемоторакс - це скупчення крові в щілиноподібні простір, яке розташовується між вісцеральним і паріентальним листками плеври легені. Ця ділянка також носить назву плевральна область, яка в нормальному стані містить серозну рідину в незначній кількості. Великий енциклопедичний словник характеризує гемоторакс.

При копіюванні матеріалів, активне посилання на сайт www.ayzdorov.ru обов'язкове! © AyZdorov.ru 2009-2017

Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування, консультація лікаря обов'язкова!

пневмоторакс

пневмоторакс (Грец. Pnéuma-повітря, thorax - грудна клітка) - скупчення газу в плевральній порожнині, що веде до спадання тканини легені, зміщення середостіння в здорову сторону, здавлення кровоносних судин середостіння, опущення купола діафрагми, що, в кінцевому підсумку викликає розлад функції дихання і кровообігу. При пневмотораксі повітря може проникати між листками вісцеральної і парієтальної плеври через будь-який дефект на поверхні легкого або в грудній клітці. Здатний проникати в порожнину плеври повітря викликає підвищення внутрішньоплеврально тиску (в нормі воно нижче, ніж атмосферний) і призводить до спадання частини або цілого легені (часткового або повного колапсу легкого).

пневмоторакс (Грец. Pnéuma-повітря, thorax - грудна клітка) - скупчення газу в плевральній порожнині, що веде до спадання тканини легені, зміщення середостіння в здорову сторону, здавлення кровоносних судин середостіння, опущення купола діафрагми, що, в кінцевому підсумку викликає розлад функції дихання і кровообігу. При пневмотораксі повітря може проникати між листками вісцеральної і парієтальної плеври через будь-який дефект на поверхні легкого або в грудній клітці. Здатний проникати в порожнину плеври повітря викликає підвищення внутрішньоплеврально тиску (в нормі воно нижче, ніж атмосферний) і призводить до спадання частини або цілого легені (часткового або повного колапсу легкого).

В основі механізму розвитку пневмотораксу лежать дві групи причин:

1. Механічні пошкодження грудної клітини або легких:
 • закриті травми грудної клітини, що супроводжуються пошкодженням легені отломками ребер;
 • відкриті травми грудної клітини (проникаючі поранення);
 • ятрогенні пошкодження (як ускладнення лікувальних або діагностичних маніпуляцій - пошкодження легені при постановці підключичної катетера, міжреберної блокаді нерва, пункції плевральної порожнини);
 • штучно викликаний пневмоторакс - штучний пневмоторакс накладається з метою лікування туберкульозу легенів, з метою діагностики - при проведенні торакоскопии.
2. Захворювання легенів і органів грудної порожнини:
 • неспецифічного характеру - внаслідок розриву повітряних кіст при бульозної хвороби (емфізема) легких, прориву абсцесу легкого в порожнину плеври (піопневмоторакс), спонтанного розриву стравоходу;
 • специфічного характеру - пневмоторакс внаслідок розриву каверн, прориву казеозних вогнищ при туберкульозі.

Запропоновано кілька видів класифікацій пневмотораксу по ведучому фактору.

 • 1. Травматичний.

Травматичний пневмоторакс виникає в результаті закритих (без пошкодження цілісності шкірних покривів) або відкритих (вогнепальних, ножових) травм грудної клітки, що ведуть до розриву легені.

 • 2. Спонтанний.
 1. первинний (або ідіопатичний)
 2. вторинний (симптоматичний)
 3. рецидивний

Спонтанний пневмоторакс виникає раптово в результаті мимовільного порушення цілісності тканини легені. Найчастіше спонтанний пневмоторакс зустрічається у чоловіків у віці від 20 до 40 років. Спонтанний пневмотракс може бути первинним, вторинним і рецидивуючим. Первинний пневмоторакс розвивається, як правило, в результаті бульозної хвороби легенів, вродженої слабкості плеври, яка може легко розриватися при сміху, сильному кашлі, фізичному зусиллі, глибокому диханні. Також до розвитку ідіопатичного пневмотораксу може призводити пірнання, глибоке занурення в воду, політ в літаку на великій висоті.

Вторинний пневмоторакс виникає внаслідок деструкції тканини легені при важких патологічних процесах (абсцес, гангрени легкого, прорив туберкульозних каверн і ін.).

У разі повторного виникнення говорять про рецидивуючому спонтанний пневмоторакс.

При штучному пневмотораксі повітря спеціально вводиться в плевральну порожнину для лікувально-діагностичних цілей.

За обсягом що міститься в плевральній порожнині повітря і ступеня спадання легені:
 1. Обмежений (парціальний, частковий).
 2. Повний (тотальний).

Обмежений пневмоторакс характеризується неповним спадением легкого, тотальний - повним поджатием.

 1. Односторонній.
 2. Двосторонній.

При односторонньому пневмоторакс відбувається часткове або повне спадання правого або лівого легкого, при двосторонньому - поджатие обох легенів. Розвиток тотального двостороннього пневмотораксу викликає критичне порушення дихальної функції і може привести до загибелі пацієнта в короткі терміни.

 1. Ускладнений (плевритом, кровотечею, медиастинальной і підшкірної емфіземою).
 2. Неускладнений.
 1. Закритий.
 2. Відкритий.
 3. Напружений (клапанний).

При закритому пневмотораксі повідомлення порожнини плеври з навколишнім середовищем не відбувається, і обсяг потрапив в плевральну порожнину повітря не збільшується. Клінічно має найлегше протягом, незначна кількість повітря може розсмоктуватися самостійно.

Відкритий пневмоторакс характеризується наявністю дефекту в стінці грудної клітини, через який відбувається вільне повідомлення порожнини плеври з зовнішнім середовищем. При вдиху повітря надходить в плевральну порожнину, а при видиху виходить через дефект вісцеральної плеври. Тиск в плевральній порожнині стає рівним атмосферному, що призводить до колапсу легкого і виключення його з дихання.

При напруженому пневмотораксі формується клапанна структура, що пропускає повітря в плевральну порожнину в момент вдиху і перешкоджає його виходу в навколишнє середовище на видиху, при цьому об'єм повітря в порожнині плеври поступово наростає. Клапанний пневмоторакс характеризується наступними ознаками: позитивним внутрішньоплеврально тиском (більше атмосферного), що призводить до вимикання легкого з дихання; роздратуванням нервових закінчень плеври, що викликають розвиток плевропульмонального шоку; стійким зміщенням органів середостіння, що веде до порушення їх функції і здавлення великих судин; гострою дихальною недостатністю.

Виразність симптомів пневмотораксу залежить від причини захворювання і ступеня здавлення легені.

Пацієнт з відкритим пневмотораксом приймає вимушене положення, лежачи на пошкодженій стороні і щільно затискаючи рану. Повітря засмоктується в рану з шумом, з рани виділяється піниста кров з домішкою повітря, екскурсія грудної клітини асиметрична (уражена сторона відстає при диханні).

Розвиток спонтанного пневмотораксу зазвичай гостре: після нападу кашлю, фізичного зусилля або без всяких видимих ​​причин. При типовому початку пневмотораксу з'являється пронизлива колючий біль на стороні ураженої легені, іррадіює в руку, шию, за грудину. Біль посилюється при кашлі, диханні, найменшому русі. Нерідко біль викликає у пацієнта панічний страх смерті. Больовий синдром при пневмотораксі супроводжується задишкою, ступінь вираженості якої залежить від обсягу спадання легені (від прискореного дихання до вираженої дихальної недостатності). З'являється блідість або ціаноз особи, іноді - сухий кашель.

Через кілька годин інтенсивність болю і задишки слабшають: біль турбує в момент глибокого вдиху, задишка проявляється при фізичному зусиллі. Можливий розвиток підшкірної або медіастинальної емфіземи - вихід повітря в підшкірну клітковину обличчя, шиї, грудної клітки або середостіння, що супроводжується здуттям і характерним хрускотом при пальпації. Аускультативно на стороні пневмотораксу дихання ослаблене або не вислуховується.

Приблизно у чверті випадків спонтанний пневмоторакс має атиповий початок і розвиватися поволі. Біль і задишка незначні, у міру адаптації пацієнта до нових умов дихання стають практично непомітними. Атипова форма перебігу характерна для обмеженого пневмотораксу, при незначній кількості повітря в порожнині плеври.

Чітко клінічні ознаки пневмотораксу визначаються при спадении легкого більш, ніж на 30-40%. Через 4-6 годин після розвитку спонтанного пневмотораксу приєднується запальна реакція з боку плеври. Через кілька діб плевральні листки товщають за рахунок фібрінових накладень і набряку, що призводить згодом до формування плевральні зрощення, що ускладнюють расправление легеневої тканини.

Ускладнений перебіг пневмотораксу зустрічається у 50% пацієнтів. Найбільш частими ускладненнями пневмотораксу є: ексудативний плеврит, гемопневмоторакс (при попаданні крові в плевральну порожнину), емпієма плеври (піопневмоторакс), ригидное легке (НЕ розправляється в результаті освіти швартується - сполучнотканинних тяжів), гостра дихальна недостатність. При спонтанному і особливо клапанному пневмоторакс може спостерігатися підшкірна і медіастинальної емфізема. Спонтанний пневмоторакс протікає з рецидивами майже у половини пацієнтів.

Вже при огляді пацієнта виявляються характерні ознаки пневмотораксу:

 • пацієнт приймає вимушене сидяче або напівсидяче положення;
 • шкірні покриви покриті холодним потом, задишка, ціаноз;
 • розширення міжреберних проміжків і грудної клітини, обмеження екскурсії грудної клітки на ураженій стороні;
 • зниження артеріального тиску, тахікардія, зміщення меж серця в здорову сторону.

Специфічні лабораторні зміни при пневмотораксі не визначаються. Остаточне підтвердження діагнозу відбувається після проведення рентгенологічного дослідження. При рентгенографії легень на боці пневмотораксу визначається зона просвітлення, позбавлена ​​легеневого малюнка на периферії і відокремлена чіткою межею від спавшегося легкого; зміщення органів середостіння в здорову сторону, а купола діафрагми донизу. При поведінці діагностичної плевральної пункції виходить повітря, тиск в порожнині плеври коливається в межах нуля.

 • Перша допомога

Пневмоторакс є невідкладним станом, що вимагає негайної медичної допомоги. Будь-яка людина має бути готовий надати екстрену допомогу пацієнтові з пневмотораксом: заспокоїти, забезпечити достатній доступ кисню, негайно викликати лікаря.

При відкритому пневмотораксі перша допомога полягає в накладенні оклюзійної пов'язки, герметично закриває дефект в стінці грудної клітини. Чи не пропускає повітря пов'язку можна зробити з целофану або поліетилену, а також товстого ватно-марлевого шару. При наявності клапанного пневмотораксу необхідно термінове проведення плевральної пункції з метою видалення вільного газу, розправленнялегені і усунення зміщення органів середостіння.

Пацієнти з пневмотораксом госпіталізуються в хірургічний стаціонар (по можливості в спеціалізовані відділення пульмонології). Лікарська допомога при пневмотораксі полягає в проведенні пункції плевральної порожнини, евакуації повітря і відновленні в порожнині плеври негативного тиску.

При закритому пневмотораксі проводиться аспірація повітря через пункційну систему (довгу голку з приєднаною трубкою) в умовах малої операційної з дотриманням асептики. Плевральна пункція при пневмотораксі проводиться на стороні ушкодження у другому межреберье по среднеключичной лінії, по верхньому краю низлежащего ребра. При тотальному пневмотораксі щоб уникнути швидкого розправленнялегені і шокової реакції пацієнта, а також при дефектах легеневої тканини, в плевральну порожнину встановлюється дренаж з подальшою пасивної аспірацією повітря по Бюлау, або активною аспірацією за допомогою електровакуумного апарату.

Лікування відкритого пневмотораксу починається з його перекладу в закритий шляхом ушивання дефекту і припинення надходження повітря в порожнину плеври. Надалі проводяться ті ж заходи, що і при закритому пневмотораксі. Клапанний пневмоторакс з метою зниження внутрішньоплеврально тиску спочатку перетворюють у відкритий шляхом пункції товстою голкою, потім проводять його хірургічне лікування.

Важливою складовою лікування пневмотораксу є адекватне знеболювання як в період спадання легені, так і в період його розправлення. З метою профілактики рецидивів пневмотораксу проводять плевродез тальком, нітратом срібла, розчином глюкози або іншими склерозирующими препаратами, штучно викликаючи спайковий процес в плевральній порожнині. При рецидивуючому спонтанний пневмоторакс, викликаному бульозної емфіземою, показано хірургічне лікування (видалення повітряних кіст).

Прогноз і профілактика пневмотораксу

При неускладнених формах спонтанного пневмотораксу вихід сприятливий, проте, можливі часті рецидиви захворювання при наявності патології легень.

Специфічних методів профілактики пневмотораксу не існує. Рекомендується проведення своєчасних лікувально-діагностичних заходів при захворюваннях легенів. Пацієнтам, які перенесли пневмоторакс, рекомендується уникати фізичних навантажень, обстежитися на ХНЗЛ і туберкульоз. Профілактика рецидивуючого пневмотораксу полягає в хірургічному видаленні джерела захворювання.

Пневмоторакс - лікування в Москві

Хвороби органів дихання

 • © 2018 «Краса і медицина»

призначена тільки для ознайомлення

і не замінює кваліфіковану медичну допомогу.

пневмоторакс

Пневмоторакс - скупчення повітря в плевральній порожнині - щелевидная в нормі просторі між парієтальних (зовнішнім, що вистилає зсередини грудну стінку) і вісцеральним (внутрішнім, що покриває легке) листками плеври.

Розрізняють травматичний, спонтанний і ятрогенний пневмоторакс. травматичний пневмоторакс виникає в результаті проникаючого поранення грудної клітини або пошкодження легені (наприклад, отломками поламаних ребер). Спонтанний (мимовільний) пневмоторакс розвивається в результаті раптового, не пов'язаного з травмою або будь-якої лікувально-діагностичної маніпуляцією порушення цілісності вісцеральної плеври, що призводить до надходженню повітря з легенів в плевральну порожнину. ятрогенний пневмоторакс є ускладненням медичних маніпуляцій.

Залежно від наявності зв'язку з навколишнім середовищем розрізняють закритий, відкритий і клапанний пневмоторакс. закритим називається пневмоторакс, при якому плевральна порожнина не має сполучення з зовнішнім середовищем і кількість повітря, що потрапив в неї при травмі, не змінюється в залежності від дихальних рухів.

при відкритому пневмотораксі є вільна зв'язок плевральної порожнини із зовнішнім середовищем, внаслідок чого під час вдиху повітря додатково «підсмоктується» в плевральну порожнину, а під час видиху виходить ( «видавлюється») в такому ж обсязі. Таким чином, при відкритому пневмотораксі не відбувається накопичення повітря в плевральній порожнині, а з огляду на безперешкодного переміщення повітря через дефект в грудній стінці легке на стороні поранення під час вдиху спадає, а під час видиху збільшується в об'ємі (розправляється), тобто виникає ефект парадоксального дихання .

при клапанному пневмотораксі, на відміну від відкритого, під час видиху повідомлення плевральної порожнини з зовнішнім середовищем зменшується або повністю припиняється через зсув тканин найлегшого або м'яких тканин грудної клітки, що можна порівняти з прикривання клапана. У зв'язку з цим під час вдиху в плевральну порожнину надходить більший об'єм повітря, ніж виходить під час видиху. Отже, під час дихання відбувається постійне збільшення кількості повітря в плевральній порожнині, що призводить до прогресивно зростаючого здавлення легені, зміщення органів середостіння в протилежну (здорову) сторону, що порушує їх функцію, перш за все стискаючи великі судини, а при подальшому прогресуванні призводить і до здавлення другого легкого на «здорової» стороні.

Якщо повітряний клапан розташований в легкому та плевральна порожнина сполучається з зовнішнім середовищем через бронхіальне дерево, то такий клапанний пневмоторакс називається внутрішнім. У разі, якщо клапан розташований в рані грудної стінки, такий клапанний пневмоторакс називають зовнішнім. Самостійно внутрішній і зовнішній клапани перестають функціонувати, коли на висоті максимального вдиху тиск в плевральній порожнині досягає тиску зовнішнього середовища, але при цьому внутрішньоплеврально тиск під час видиху значно перевищує атмосферний. Розвивається так званий напружений пневмоторакс, який є результатом клапанного і по суті своїй являє закритий пневмоторакс. Однак від закритого пневмотораксу напружений відрізняється набагато більш високим тиском повітря в плевральній порожнині, значним зміщенням органів середостіння, здавленням легень (повним на стороні поразки і частковим - на протилежній, «здорової» стороні).

Залежно від обсягу повітря в плевральній порожнині і ступеня спадання легені розрізняють обмежений (малий), середній і великий, або тотальний, пневмоторакс. при обмеженому пневмотораксі легкого спадается менш ніж на 1/3 свого об'єму, при середньому - від 1/3 до 1/2 обсягу. при великому, або тотальне, пневмоторакс легке займає менше половини нормального обсягу або повністю поджато повітрям.

Можливі причини пневмотораксу

Причинами спонтанного пневмотораксу можуть бути (розташовані по спадаючій частоти):

1. бульозної хвороба легенів.

3. Інфекційні захворювання (пневмоцистна пневмонія, туберкульоз легенів).

4. Інтерстиційні хвороби легень (саркоїдоз, ідіопатичний пневмосклероз, гранулёматоз Вегенера, лімфангіолейоміоматоз, склероз туберози).

6. Злоякісні новоутворення (саркома, рак легені).

При спонтанному пневмотораксі захворювання розвивається, як правило, після фізичних навантажень або сильного напруження, що супроводжуються підвищенням внутрілёгочного тиску.

Травматичний пневмоторакс може виникнути при наступних пошкодженнях грудної клітини:

1. Проникаючі поранення грудної клітини (колото-різані, вогнепальні).

2. Закрита травма грудної клітини (пошкодження уламками зламаних ребер, травматичний розрив легені).

Ятрогенний пневмоторакс може розвинутися як ускладнення наступних діагностичних і лікувальних маніпуляцій:

1. Пункція плевральної порожнини.

2. Катетеризація центральної вени.

3. Біопсія плеври.

4. Трансбронхіальная ендоскопічна біопсія легені.

5. Баротравма при штучній вентиляції легень.

У минулому застосовувалася методика лікувального пневмотораксу, зокрема, при лікуванні кавернозного туберкульозу легенів, коли в плевральну порожнину спеціально вводили повітря, щоб штучно забезпечити спадання легені.

Основні прояви пневмотораксу обумовлені раптовою появою і поступовим накопиченням (при клапанному пневмотораксі) повітря в плевральній порожнині і здавленням їм легкого, а також зміщенням органів середостіння.

Початок захворювання раптовий: після травматичного впливу на грудну клітку (при травматичному пневмотораксі) або фізичного навантаження, напруження (при спонтанному). З'являються гострі колючі або стискають болі у відповідній половині грудної клітини, які найчастіше локалізуються в верхніх відділах грудей, віддають в шию, плече або руку; іноді болі можуть поширюватися переважно на область живота і попереку. Одночасно у пацієнта виникає своєрідне відчуття стиснення в грудях, а також суб'єктивне відчуття нестачі повітря, що супроводжується наростанням частоти і глибини дихальних рухів. При великому пневмоторакс вираженість задишки значна, вона супроводжується блідістю або ціанозом (синюшна забарвлення шкіри, обумовленої накопиченням в крові вуглекислого газу), прискореним серцебиттям, почуттям страху. Намагаючись зменшити біль і задишку, хворий прагне обмежити руху, приймає вимушене положення тіла (напівсидячи з нахилом в хвору сторону або лежачи на хворому боці).

При значному обсязі повітря в плевральній порожнині може визначатися випинання і обмеження рухливості відповідної половини грудної клітки, відставання її в акті дихання від здорової, яка, навпаки, дихає посилено, а також згладження міжреберних проміжків на ураженій стороні. Часто, особливо при травматичному пневмотораксі, на ураженій половині грудної клітки спостерігається підшкірна емфізема - скупчення повітря в підшкірній клітковині грудної стінки, яка може при напруженому пневмотораксі поширюватися і на інші області тіла.

При перкусії (перкусія - постукування по окремих дільницях тіла з подальшим аналізом звукових явищ, що виникають при цьому) лікар визначає «коробковий» (гучний і низький, схожий зі звуком, що виникають при постукуванні по порожній коробці) характер перкуторного звуку на стороні пнемоторакса, а при аускультації легенів (аускультація - вислуховування звуків, що утворюються в процесі функціонування органів) виявляє відсутність або ослаблення дихання на боці пневмотораксу при збереженому диханні на здоровій стороні.

Рентгенограма хворого з правостороннім тотальним пневмотораксом (на рентгенограмі - зліва). Стрілкою відзначена кордон спавшегося легені.

У постановці діагнозу велике значення мають рентгенологічне дослідження грудної клітки, при якому визначається вільний газ в плевральній порожнині, стиснуті легке, ступінь спадання якого залежить від величини пневмотораксу; при напруженому пневмотораксі середостіння зміщується в здорову сторону. Комп'ютерна томографія органів грудної клітки дозволяє не тільки виявити наявність вільного газу в плевральній порожнині (навіть при малому обмеженому пневмотораксі, діагностика якого за допомогою звичайної рентгенографії часто буває досить скрутній), але і виявити можливу причину виникнення спонтанного пневмотораксу (бульозна хвороба, посттуберкулёзние зміни, інтерстиціальні захворювання легень).

Комп'ютерна томограма грудної клітини хворого з лівостороннім пневмотораксом (на томограмі - праворуч). Вільний газ в плевральній порожнині відзначений стрілкою.

Які аналізи доведеться здавати при підозрі на пневмоторакс.

Лабораторне обстеження при пневмотораксі, як правило, не має самостійного діагностичного значення.

Лікувальна тактика залежить від виду пневмотораксу. Вичікувальна консервативна терапія можлива при малих обмежених Закритий пневмоторакс: хворому забезпечують спокій, дають знеболюючі препарати. При значному скупченні повітря показано дренування плевральної порожнини з так званої пасивної аспірацією за допомогою апарату Боброва.

Дренування плевральної порожнини проводять під місцевою анестезією в положенні хворого сидячи. Типовим місцем для дренування є друге межреберье по передній поверхні грудної клітки (при обмежених пневмоторакс вибирають точку над місцем найбільшого скупчення повітря), де тонкою голкою пошарово вводять в м'які тканини 0,5 розчин новокаїну об'ємом 20 мл, після чого лікар надсекают шкіру і вводить в плевральну порожнину троакар - спеціальний інструмент, що складається з гострого стилета, всталенного в порожнисту гільзу (тубус). Після вилучення стилета через канал гільзи (тубуса) троакара хірург вводить в плевральну порожнину дренаж, а гільзу витягує. Дренаж фіксується до шкіри і приєднується до банку Боброва для здійснення пасивної аспірації. При неефективності пасивної аспірації вдаються до проведення активної аспірації, для чого систему з дренажів і банки Боброва під'єднують до вакуум-аспіратор (відсмоктування). Після повного розправлення легені дренаж з плевральної порожнини видаляють.

Дренування плевральної порожнини вважається відносно нескладної хірургічної операцією, яка потребує від пацієнта ніякої попередньої підготовки.

Схема пристрою троакара.

При травматичному відкритому пневмотораксі з масивним пошкодженням легені показана невідкладна операція під загальним знеболенням, яка полягає в ушивання дефекту легені, зупинці кровотечі, послойном ушивання рани грудної стінки і дренуванні плевральної порожнини.

При спонтанному пневмотораксі, особливо рецидивирующем, для визначення характеру призвела до нього патології вдаються до торакоскопії - методу ендоскопічного обстеження, що полягає в дослідженні плевральної порожнини пацієнта за допомогою спеціального інструменту - Торакоскопія, що вводиться через прокол стінки грудної клітки. При виявленні під час торакоскопії в легкому булл, що призвели до розвитку пневмотораксу, можливо їх хірургічне видалення за допомогою спеціальних ендоскопічних інструментів.

При неефективності дренування з пасивної чи активної аспірацією і ендоскопічних методик при торакоскопії в купировании пневмотораксу, а також при його рецидивах вдаються до відкритого оперативного втручання - торакотомии, при якому плевральна порожнина розкривається широким розрізом, виявляється і усувається безпосередня причина пневмотораксу. З метою профілактики рецидиву пневмотораксу штучним чином викликають утворення зрощень між вісцеральним і парієтальних листками плеври.

Основними ускладненнями пневмотораксу є гостра дихальна та серцево-судинна недостатність, особливо виражені при напруженому пневмотораксі і обумовлені здавленням легень і зміщенням середостіння. При недозволених протягом тривалого часу пневмоторакс можливий розвиток реактивного плевриту як реакції плеври на наявність повітря в плевральній порожнині у вигляді запалення з виробленням рідини; в разі приєднання інфекції можливий розвиток емпієми плеври (скупчення гною в плевральній порожнині) або пиопневмоторакса (скупчення гною і повітря в плевральній порожнині). У разі тривалого спадання легені, викликаного пневмотораксом, з нього важко відходження мокроти, яка закупорює просвіт бронхів і сприяє розвитку пневмонії. Іноді пневмоторакс, особливо травматичний, супроводжується розвитком внутриплеврального кровотечі (гемопневмоторакс), при цьому до ознак дихальної недостатності приєднуються симптоми крововтрати (блідість, почастішання пульсу, зниження тиску і інші); внутрішньоплеврально кровотечею може ускладнитися і спонтанний пневмоторакс.

Напружений пневмоторакс є серйозним, загрозливим для життя станом, здатним привести до летального результату внаслідок розвитку гострої дихальної та серцево-судинної недостатності, обумовлених здавленням легень і зміщенням органів середостіння. Також вкрай небезпечний двосторонній пневмоторакс. Будь пневмоторакс вимагає негайної госпіталізації пацієнта в хірургічний стаціонар для хірургічного лікування. При адекватному своєчасному лікуванні спонтанний пневмоторакс має, як правило, сприятливий прогноз, а прогноз травматичного пневмотораксу залежить від характеру супутніх ушкоджень органів грудної клітини.

Лікар хірург Клеткін М.Є.

Важливо знати! Вчені в Ізраїлі вже знайшли спосіб розчинення холестеринових бляшок у кровоносних судинах спеціальним органічною речовиною AL Protector BV, яке виділяється з метелики.

 • Головна
 • захворювання
 • Хвороби органів дихання
 • пневмоторакс

© 2018 Причини, симптоми і лікування. Журнал Медікал

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

3 + 1 =