пієлонефрит лікування

Пієлонефрит у жінок - причини, симптоми і лікування. Чому виникають болі при пієлонефриті у жінок і як цього уникнути

Пієлонефрит - це неспецифічне інфекційне запальне захворювання нирок, при якому уражаються ниркова балія, канальцевий апарат і паренхіма.

У жінок захворювання зустрічається в п'ять разів частіше, ніж у чоловіків. Це обумовлено анатомічною будовою сечівника: він широкий і короткий (довжина його у жінок становить близько двох сантиметрів), що дозволяє інфекції швидко досягати сечового міхура і поширюватися вище. Крім того, уретра жінки розташовується поруч з анусом і входом у піхву, звідки в сечовипускальний канал і потрапляють збудники захворювання. У чоловіків сечовипускальний канал довгий, вузький і звивистий - це гальмує поширення бактерій.

Пієлонефрит відноситься до важких захворювань, його краще попередити, ніж вилікувати. Становить 30% від усіх захворювань сечостатевої системи, тобто найпоширеніше в зв'язку з тим, що часто протікає абсолютно безсимптомно, не порушуючи загального состоянія.Сейчас лікуванням пієлонефриту більше займаються нефрологи, ніж терапевти. Протягом останніх 10 років кількість пієлонефритів знизилося в 10 разів.

1 - первинний (гострий);

2 - неускладнений (пієлонефрит виникає у жінок з нормальними сечовими шляхами і з нормальною функцією нирок);

- ускладнений (пієлонефрит розвивається на патологічно змінених сечових шляхах (кісти і т.д.) і при порушеній функції нирок).

Дивуватися можуть як обидві нирки, так і одна з них.

Причинами пієлонефриту у жінок є умовно - патогенна мікрофлора, яка в нормі міститься в організмі людини. Найбільш часто пієлонефрит викликається кишковою паличкою - 90% випадків, стафілококами, протеєм, ентерококами і синьогнійної палички. Проникнення збудника в нирки пов'язано з занедбаністю сечі (рефлюкс сечі) у зв'язку з переповненим сечовим міхуром внаслідок утрудненого відтоку сечі з - за каменів, структурних аномалій, підвищеного внутріпузирного тиску. У жінок у зв'язку з анатомічною будовою уретри і її розташуванням в безпосередній близькості від анального отвору це часте явище, що сприяє поширенню інфекції висхідним шляхом.

Зустрічається спадний (гематогенний) шлях розвитку пієлонефриту при наявності хронічної інфекції в організмі.

Факторами пієлонефриту у жінок є:

- обструкція сечових шляхів (на її тлі може розвинутися гідронефроз);

- наявна бактеріурія (може бути безсимптомною);

- похилий вік (частіше висівається полімікробна флора; грають роль умови проживання).

До факторів, що провокує розвиток пієлонефриту у жінок, відносяться:

- супутня патологія (цукровий діабет);

- різні діагностичні та лікувальні втручання на органах сечостатевої системи (катетеризація сечового міхура в переважній більшості випадків призводить до пієлонефриту);

- вроджені аномалії розвитку органів сечостатевої системи;

- травми спинного мозку.

У жінок пієлонефрит найчастіше буває вторинним - виникає на тлі наявних хронічних захворювань.

Пієлонефрит у жінок - симптоми

Пієлонефрит - підступне захворювання, може протікати гостро і хронічно.

1. Гострий перебіг пієлонефриту має яскраво виражені симптоми:

- висока температура, озноб, серцебиття;

- болю в проекції нирок або в боці;

- невеликі набряки під очима і на ногах;

- прояви інтоксикації: нудота, блювота, різка слабкість, розбитість, немотівіруемая стомлюваність;

- зміни в загальноклінічні аналізи крові (лейкоцитоз, підвищена ШОЕ), в загальноклінічні аналізи сечі (наявність бактерій і лейкоцитів).

2. Хронічний перебіг пієлонефриту у жінок характеризується менш вираженими симптомами, стертою клінічною картиною, спокійною кров'ю (немає ознак запалення), в сечі - велика кількість лейкоцитів, а бактерій може і не бути. При хронічному пієлонефриті у жінок немає патогномостіческіх ознак. Симптоми при хронічному пієлонефриті у жінок можуть проявлятися одночасно всі або ж який - то один - два з перерахованих:

1. Що стосується больового синдрому, необхідно знати, що в нирці немає больових рецепторів - вони є в фіброзної капсулі, і її розтягування (при збільшенні нирки в розмірах) призводить до виникнення болю. Тому болю при гострому пієлонефриті інтенсивні і болісні, труднопереносимиє, оскільки макроскопически нирка може значно збільшуватися в об'ємі. При гнійних формах виникають гнійні вогнища, що провокують посилення болів.

Причиною тривалої болю при хронічному пієлонефриті у жінок є виникнення спайок, що утворюються між фіброзної капсулою і жирової капсулою нирки. Найчастіше болі асиметричні, з одного боку - більше; причому виникати вони можуть на стороні, протилежної поразці: процес праворуч, а болю - зліва. Це пояснюється ПЕРЕКРЕСТОВ іннервації на рівні тазових сплетінь. Тому на УЗД необхідно дивитися обидві нирки. Симптом Пастернацького може бути позитивним не тільки при пієлонефритах, але і при холециститах, панкреатитах.

2. Практично у кожної третьої жінки є ознаки інфекції нижніх відділів сечостатевої системи - циститу: часті болісні позиви на сечовипускання навіть при порожньому сечовому міхурі, різі та печіння при сечовипусканні, поява крові в сечі, зміна кольору і прозорості сечі (темна, каламутна), іноді з характерним різким запахом риби.

Дизурический синдром - тимчасовий: у міру зниження запалення він іде.

- протеїнурія - в сечі може бути виявлений білок; кількість білка - менше 1,0 г / л; якщо ж його більше 1,0 г / л, що нехарактерно для пієлонефриту, потрібно виключати піурію (гнійники) або діабетичну нефропатію, можливо, в поєднанні з пієлонефритом, пієлонефрит у поєднанні з гломерулонефритом;

- лейкоцитурія: в нормі у жінок в сечі - до 8 в полі зору лейкоцитів, (у чоловіків - до 4 в п / зр); якщо лейкоцитів більше 8 в п / зр - це лейкоцитурія, свідчить про наявність запалення;

- мікрогематурія - це наявність свіжих незмінених еритроцитів до 40% (більше 40% еритроцитів спостерігається при цукровому діабеті, МКБ, сечовому діатезі, травмах, нефроптоз);

- бактериурия - при бакпосева сечі визначають вид збудника і мікробне число: в нормі мікробне число до 105, якщо 105 і більше - необхідно терміново починати лікування.

Пієлонефрит небезпечний своїми важкими ускладненнями:

- абсцес (порожнину з гноєм в паренхімі нирки);

- сепсис (важкий стан, що розвивається при попаданні інфекції в кров, може закінчитися летально);

- хронічна ниркова недостатність.

- загальноклінічні аналізи крові і сечі;

- бактеріологічний посів сечі;

- УЗД нирок (оцінюється деформація нирки і зміни ниркової балії).

У більш важких або незрозумілих випадках проводиться урографія або КТ, МРТ нирок, при необхідності - радіоізотопні діагностику для оцінки стану паренхіми.

Лікування пієлонефриту у жінок комплексне, тактика при лікуванні гострого та хронічного перебігу дещо відрізняється.

Лікування гострого пієлонефриту починається з призначення симптоматичних препаратів у зв'язку з вираженою клінікою і важким перебігом. Потім ліквідується збудник захворювання. У перші кілька діб при гострому пієлонефриті необхідний постільний режим (пододеяльний режим), тобто горизонтальне положення і тепло. Обов'язково багато пити.

Лікування хронічного пієлонефриту відразу починають з впливу на причину, що викликала захворювання. З цією метою застосовуються антибіотики широкого спектру дії (до отримання результатів бакпосева) і уроантисептики. Антибіотики призначаються емпірично, ефект настає у половини пацієнтів. Надалі, при отриманні результатів бакпосева, лікування коригують.

Основна група антибіотиків, актуальна при лікуванні пієлонефриту у жінок, це амінопеніцилінів, захищені клавулоновою кислотою: вони менш токсичні для нирок, ніж інші, і мають широкий спектр дії. Надалі можлива заміна на антибактеріальний препарат іншої групи з урахуванням результату бакпосева. З інших, крім захищених пеніцилінів, використовуються цефалоспорини 3 - 4 - го поколінь (цефтриаксон, цефіпім, цефотаксим та ін.), Фторхінолони (Стафло, Леволет), макроліди (азитроміцин, спіраміцин і ін). Ефективне застосування нітрофуранів (Фурамаг, Монурал). Курс лікування антибіотиками становить 7 - 14 днів. Зазвичай антибіотики призначаються в таблетованій формі, т. К. Після всмоктування з кишечника зберігається їх висока концентрація. Парентеральне введення показано при виражених ознаках інтоксикації: нудота і блювота.

Якщо через 48 - 72 години немає ефекту, проводиться комп'ютерна томографія черевної порожнини для виключення флегмони або абсцесу. Також повторюється бактеріологічний посів сечі і визначається чутливість збудника до антибіотиків. Якщо при додатковому обстеженні виявлено нагноительной процес, потрібне хірургічне втручання.

Великою проблемою є розвиток стійкості мікроорганізмів до антибіотика. В даний можна призначати препарати групи пеніциліну (ампіцилін та ін.), Т. К. Кишкова паличка - основний збудник неускладненого пієлонефриту, висівають в 90% випадків - має природну стійкість до пеніцилінів. Також не можна застосовувати для лікування пієлонефритів 5 - НОК і бісептол!

Фторхінолони призначаються емпірично.

Фторхінолони I - II поколінь ефективні при хронічних пієлонефритах, що викликаються, в основному, кишковою паличкою.

Крім антибіотиків застосовуються:

- протизапальні засоби (мовилося, диклофенак, парацетамол);

- адаптогени (елеутерокок, женьшень).

При правильній діагностиці та своєчасному адекватному лікуванні прогноз при пієлонефриті сприятливий. Жінка вважається здоровою, якщо після виписки протягом року не визначається збудник в сечі.

© 2012-2018 "Жіноча думка". При використанні матеріалів - посилання на першоджерело обов'язкове!

Головний редактор порталу: Катерина Данилова

Електронна пошта: [email protected]

Телефон редакції: +7 (965) 405 64 18

Пієлонефрит - симптоми і лікування

Пієлонефрит - це запалення нирок, яке протікає в гострій, або хронічній формі. Захворювання досить широко поширене і дуже небезпечно для здоров'я. До симптомів пієлонефриту відносять біль у поперековій ділянці, підвищення температури тіла, важкий загальний стан і озноб. Виникає найчастіше після переохолодження.

Він може бути первинним, тобто розвивається в здорових нирках, або вторинним, коли захворювання виникає на тлі вже існуючих хвороб нирок (гломерулонефрит, сечокам'яна хвороба та ін.). Також виділяють гострий і хронічний пієлонефрит. Симптоми і лікування буде прямо залежати від форми недуги.

Це найбільш часте захворювання нирок у всіх вікових групах. Найчастіше їм хворіють жінки молодого та середнього віку - в 6 разів частіше за чоловіків. У дітей після захворювань органів дихання (бронхіт, пневмонія) посідає друге місце.

Чому розвивається пієлонефрит, і що це таке? Головна причина пієлонефриту - інфекція. Під інфекцією розуміються такі бактерії, як кишкова паличка, протей, клебсієла, стафілокок та інші. Однак при попаданні цих мікробів в сечову систему хвороба розвивається не завжди.

Щоб з'явився пієлонефрит, потрібні ще і сприяючі чинники. До них відносять:

 1. Порушення нормального струму сечі (рефлюкс сечі з сечового міхура в нирку, «нейрогенний сечовий міхур», аденома передміхурової залози);
 2. Порушення кровопостачання нирки (відкладення бляшок в судинах, васкуліти, спазм судин при артеріальній гіпертензії, діабетична ангіопатія, місцеве охолодження);
 3. Пригнічення імунітету (лікування гормонами (преднізолон), цитостатиками, імунодефіцит внаслідок цукрового діабету);
 4. Забруднення області уретри (недотримання особистої гігієни, при нетриманні калу, сечі, при статевих актах);
 5. Інші фактори (зниження секреції слизу в сечовивідної системі, ослаблення місцевого імунітету, порушення кровопостачання слизових оболонок, сечокам'яна хвороба, онкологія, інші хвороби даної системи і взагалі будь-які хронічні захворювання, знижене споживання рідини, аномальне анатомічна будова нирок).

Потрапивши в нирку, мікроби заселяють чашечно-мискової систему, потім канальці, а з них - проміжну тканину, викликаючи у всіх цих структурах запалення. Тому не варто відкладати питання, як лікувати пієлонефрит, інакше можливі важкі ускладнення.

При гострому пієлонефриті симптоми яскраво виражені - починається з ознобу, при вимірюванні температури тіла стовпчик термометра показує понад 38 градусів. Через деякий час з'являється ниючий біль внизу спини, поперек «тягне», причому біль буває досить інтенсивним.

Хворого турбують часто виникають позиви до сечовипускання, дуже болючі і вказують на приєднання уретриту і циститу. Симптоми пієлонефриту можуть мати загальні або місцеві прояви. Загальні ознаки це:

 • Висока перемежовуються лихоманка;
 • Сильний озноб;
 • Пітливість, зневоднення і спрага;
 • Відбувається інтоксикація організму, внаслідок чого болить голова, підвищується стомлюваність;
 • Диспепсичні явища (нудить, немає апетиту, болить живіт, з'являється діарея).

Місцеві ознаки пієлонефриту:

 1. В області попереку болі, на ураженій стороні. Характер болю тупий, але постійний, посилюється при пальпації або русі;
 2. М'язи черевної стінки можуть бути напружені, особливо на ураженій стороні.

Іноді захворювання починається з гострого циститу - прискорене і хворобливе сечовипускання, болі в області сечового міхура, термінальна гематурія (поява крові в кінці сечовипускання). Крім того, можливі загальна розбитість, слабкість, м'язові і головний біль, відсутність апетиту, нудота, блювота.

При появі перелічених симптомів пієлонефриту слід якомога швидше звернутися до лікаря. При відсутності грамотної терапії, захворювання може переходити в хронічну форму, вилікувати яку значно складніше.

 • гостра або хронічна ниркова недостатність;
 • різні нагноїтельниє захворювання нирок (карбункул нирки, абсцес нирки та ін.);
 • сепсис.

При первинному гострому пієлонефриті в більшості випадків лікування консервативне, хворий повинен бути госпіталізований в стаціонар.

Основний лікувальної заходом є вплив на збудника захворювання антибіотиками і хімічними антибактеріальними препаратами відповідно до даних антібіограмми, дезінтоксикаційна і терапія підвищує імунітет при наявності імунодефіциту.

При гострому пієлонефриті лікування слід починати з найбільш ефективних антибіотиків і хімічних антибактеріальних препаратів, до яких чутлива мікрофлора сечі, щоб якомога швидше ліквідувати запальний процес в нирці, не допускаючи переходу його в гнійно-деструктивну форму. При вторинному гострому пієлонефриті лікування слід починати з відновлення масажу сечі з нирки, що є принциповим.

Лікування хронічної форми принципово таке ж, як і гострої, але більш тривалий і трудомісткий. При хронічному пієлонефриті лікування повинно передбачати такі основні заходи:

 1. Усунення причин, що викликали порушення пасажу сечі або ниркового кровообігу, особливо венозного;
 2. Призначення антибактеріальних засобів або хіміопрепаратів з урахуванням даних антібіограмми;
 3. Підвищення імунної реактивності організму.

Відновлення відтоку сечі досягають насамперед застосуванням того чи іншого виду хірургічного втручання (видалення аденоми передміхурової залози, каміння з нирок і сечових шляхів, нефропексия при нефроптоз, пластика сечівника або мисково-сечовідного сегмента та ін.). Нерідко після цих оперативних втручань вдається порівняно легко отримати стійку ремісію захворювання і без тривалого антибактеріального лікування. Без відновленого в достатній мірі масажу сечі застосування антибактеріальних препаратів зазвичай не дає тривалої ремісії захворювання.

Антибіотики і хімічні антибактеріальні препарати слід призначати з урахуванням чутливості мікрофлори сечі хворого до антибактеріальних препаратів. Дополученний даних антібіограмми призначають антибактеріальні препарати, що володіють широким спектром дії. Лікування при хронічному пієлонефриті систематичне і тривале (не менше 1 року). Початковий безперервний курс антибактеріального лікування становить 6-8 тижнів, так як протягом цього часу необхідно домогтися придушення інфекційного агента в нирці і дозволу гнійного запального процесу в ній без ускладнень, щоб запобігти утворенню рубцевої сполучної тканини. При наявності хронічної ниркової недостатності призначення нефротоксичних антибактеріальних препаратів повинно проводитися під постійним контролем їх фармакокінетики (концентрації в крові імоче). При зниженні показників гуморального і клітинного ланок імунітету застосовують різні препарати для підвищення імунітету.

Після досягнення у хворого стадії ремісії захворювання антибактеріальне лікування слід продовжувати переривчастими курсами. Терміни перерв в антибактеріальній лікуванні встановлюють залежно від ступеня ураження нирки і часу настання перших ознак загострення захворювання, т. Е. Появи симптомів латентної фази запального процесу.

Ліки підбираються індивідуально, з урахуванням чутливості до них мікрофлори. Найчастіше призначаються такі антибіотики при пієлонефриті:

 • пеніциліни з клавулановою кислотою;
 • цефалоспорини 2 і 3 покоління;
 • фторхінолони.

Аміноглікозиди небажано використовувати через їхню нефротоксичної дії.

Як лікувати пієлонефрит народними засобами

Домашнє лікування пієлонефриту народними средст обов'язково повинно супроводжуватися постільною режимом і оздоровчої дієтою, що складається переважно з рослинної їжі в сирому, відвареному або паровому вигляді.

 1. У період загострення допомагає такий збір. Змішати взяті порівну листя берези білої, траву звіробою і споришу, квітки календули, плоди фенхелю (кропу аптечного). Залити в термосі 300 мл окропу 1 ст. л. збору, настояти 1-1,5 години, процідити. Випити настій у теплому вигляді в 3-4 прийоми за 20 хвилин до їди. Курс - 3-5 тижнів.
 2. Поза загостренням захворювання використовуйте інший збір: трава споришу - 3 частини; трава глухої кропиви (глухої кропиви) і трава (солома) вівса посівного, листя шавлії лікарської і грушанки круглолістной, плоди шипшини і коріння солодки -по 2 частини. Взяти 2 ст. л. збору, залити в термосі 0,5 л окропу, настояти 2 години і процідити. Пити по третині склянки 4 рази на день за 15-20 хвилин до їжі. Курс - 4-5 тижнів, потім перерва на 7-10 днів і повтор. Всього -до 5 курсів (до отримання стабільних результатів).

При запаленні нирок важливо дотримуватися постільного режиму і строгу дієту. Вживайте достатню кількість рідини, щоб зупинити зневоднення, що особливо важливо вагітним жінкам і людям старше 65 років.

При запальних процесах в нирках дозволяється: нежирні м'ясо і риба, хліб черствий, вегетаріанські супи, овочі, крупи, яйця всмятку, молочні продукти, олію. У невеликих кількостях можна вживати цибулю, часник, кріп і петрушка (сушені), хрін, фрукти і ягоди, фруктові та овочеві соки. Забороняється: м'ясні і рибні бульйони, копченості. Також потрібно скоротити споживання прянощів і солодощів.

Мені було 18 років, нічого не віщувало біди. Але раптом різко почалися сильне потовиділення, що на вулиці соромно було, постійні болі в попереку. Так як у мене проблеми з поперековим відділом я не надала цьому значеніе.однако це виявився пієлонефрит і пояснили мені його поява тим, що я почала жити статевим життям. Призначили антибіотик і, для того щоб посилити його дію, препарат Нефродез.ето краплі на рослинній основі, повністю нешкідливі, спочатку особливої ​​довіри препарат не викликав, але все-таки я почала приймати. Після 10 днів лікування я побачила реальний результат.сімптоми пішли, але лікар сказав продовжувати лікування. Тепер завдяки Нефродезу я повністю здорова і навіть не боюся про те, що хвороба знову виникне. Дуже вдячна лікаря, що він призначив саме Нефродез

З антибіотиків ще добре допомагає монурал, але я переконалася, що перш, ніж приймати будь-який антибіотик, треба просити, щоб зробили антибіотикограму. Одним одне йде, іншим інше, просто поки п'єш те, що тобі не допоможе, вбиваєш і мікрофлору, і печінку, і шлунок. А після антибіотикограми хоча б дійсно б'єш в ціль.

Я на своєму гіркому досвіді переконалася, що не можна ігнорувати ніякі запалення, треба відразу лікуватися у лікаря. У мене часто бували цистити, але я пристосувалася знімати загострення траваммі, уролесану і цістінолом, поки його не зняли з продажу. А тепер ось пієлонефрит - кажуть, від того, що інфекція в сечовому вчасно не лікуйте. І тепер уже дізналася, що порошку монурала було б достатньо, щоб назавжди вирішити цю проблему, але пізно - коли запалюються нирки, одним антибіотиком не звільнишся.

Додати коментар Скасувати відповідь

Популярне

 • Фракція АСД 2 застосування для людини: інструкція
 • Плями на тілі схожі на лишай: причини і лікування
 • З яких причин з'являється світлий кал у дорослих?
 • Чим лікувати простатит у чоловіків - ліки і ознаки недуги
 • Як швидко вивести вошей і гнид в домашніх умовах
 • Рожевий лишай у людини: причини і лікування, фото
 • Лишай у людини: фото, ознаки та лікування

Противірусні препарати - недорогі і ефективні.

проводити лікування захворювань може тільки кваліфікований лікар.

Симптоми і лікування хронічного пієлонефриту нирок

Хронічний пієлонефрит - це захворювання, що має інфекційно-запальну природу при якому в патологічний процес втягують чашечки, балії і канальці нирок з подальшим ураженням їх клубочків і судин.

Згідно з наявною статистикою, хронічний пієлонефрит серед усіх захворювань сечостатевих органів із запальною неспецифічної природою діагностується в 60-65% випадків. Причому в 20-30% випадків він є наслідком гострого пієлонефриту.

Найчастіше розвитку хронічного пієлонефриту схильні жінки і дівчатка, що обумовлено особливостями будови їх уретри. В результаті патогенних мікроорганізмів набагато легше проникнути в сечовий міхур і в нирки. Переважно в патологічний процес хронічного характеру залучаються дві нирки, що є відмінністю хронічного пієлонефриту від гострого. Дивуватися органи при цьому можуть не однаково. Гостре перебіг хвороби характеризується різким наростанням симптомів, стрімким розвитком хвороби. У той час як хронічний пієлонефрит часто може протікати латентно, даючи про себе знати лише в періоди загострення, які після змінюються ремісією.

Якщо повного одужання від гострого пієлонефриту не виникає протягом трьох місяців, то має сенс говорити про хронічний пієлонефрит. Тому хронічна форма хвороби, за деякими даними, зустрічається дещо частіше, ніж гостра.

Симптоми хронічного пієлонефриту

Перебіг захворювання і симптоми хронічного пієлонефриту багато в чому залежать від локалізації запалення, від ступеня залучення в патологічний процес одного або двох нирок, від наявності обструкції сечовивідних шляхів, від наявності супутніх інфекцій.

Протягом багатьох років захворювання може протікати мляво, із залученням до запалення проміжну тканину нирки. Симптоми найбільш виражені під час загострення захворювання і можуть бути практично непомітні для людини під час ремісії пієлонефриту.

Первинний пієлонефрит дає більш виражену клінічну картину, ніж вторинний. Про загострення хронічного пієлонефриту можуть свідчити наступні симптоми:

Підвищення температури тіла до високих значень, інколи до 39 градусів.

Поява болю в районі попереку як з однієї, так і з двох сторін.

Виникнення дизуричні явищ.

Погіршення загального самопочуття хворого.

Виникнення головного болю.

Болі в животі, блювота і нудота частіше виникає в дитячому віці, ніж у дорослих хворих.

Кілька змінюється вид хворого. Ці зміни він може помітити самостійно, або на них зверне увагу лікар під час огляду. Особа стає кілька одутлим, може спостерігатися набряклість вік (читайте також: Чому набрякають повіки?). Шкірні покриви бліді, нерідкі мішки під очима, особливо вони помітні після сну.

У період ремісії діагностувати захворювання набагато складніше. Особливо це стосується первинного хронічного пієлонефриту, який характеризується латентним перебігом.

Можливі симптоми такого перебігу хвороби такі:

Болі в районі попереку виникають рідко. Вони незначні, не відрізняються сталістю. Характер болів тягне або ниючий.

Дизуричніявища найчастіше відсутні, а якщо і проявляються, то вельми слабо і протікають практично непомітно для самого хворого.

Температура тіла, як правило, залишається в нормі, хоча в вечірні години можливо її незначне підвищення до 37,1 градуса.

Якщо захворювання тривалий час не діагностується і не лікується, то люди починають помічати підвищену стомлюваність, втрату апетиту і пов'язане з цим схуднення, сонливість, млявість і іноді виникають незрозумілі головні болі. (Читайте також: Причини, ознаки та симптоми головного болю, наслідки)

У міру прогресування захворювання дизуричніявища наростають, шкіра починає лущитися, стає сухою, її колір змінюється на сірувато-жовтий.

Мова хворих з тривалим хронічний пієлонефрит обкладений темним нальотом, губи і слизова оболонка рота суха.

У таких хворих часто приєднується артеріальна гіпертензія з вираженим збільшенням діастолічного тиску. Можливі носові кровотечі.

Запущені стадії хронічного пієлонефриту характеризуються болями в кістках, поліурією з виділенням до 3 літрів сечі на добу, вираженою спрагою.

Причини хронічного пієлонефриту

Причина хронічного пієлонефриту етіологічно може бути тільки одна - це ураження нирок мікробної флори. Однак, для того, щоб вона потрапила в орган і почала активно розмножуватися, потрібні провокаційні чинники. Найчастіше до запалення призводить зараження паракішечной або кишковою паличкою, ентерококами, протеєм, синьогнійної палички, стрептококами, а також асоціаціями мікробів. Особливу значущість у розвитку хронічної форми хвороби мають L-форми бактерій, які розмножуються і виявляють патогенну активність через недостатню антимікробної терапії, або при зміні кислотності сечі. Такі мікроорганізми проявляють особливу стійкість до лікарських препаратів, важко ідентифікуються, можуть протягом тривалого відрізка часу просто існувати в проміжній тканині нирок і проявляти активність під впливом сприятливих для них факторів.

Найчастіше розвитку хронічного пієлонефриту передує гостре запалення нирок.

Додатковими стимулюючими причинами до хронітізаціі процесу є:

Вчасно не виявлені і не ліковані причини, що призводять до порушення відтоку сечі. Це може бути сечокам'яна хвороба, стриктури сечових шляхів, аденома передміхурової залози, нефроптоз, міхурово-сечовідний рефлюкс.

Порушення термінів лікування гострого пієлонефриту, або неправильно підібрана терапія. Відсутність системного диспансерного контролю за хворим, який переніс гостре запалення.

Освіта L-бактерій і протопластів, які можуть тривалий час існувати в тканини нирок.

Зниження імунних сил організму. Імунодефіцитні стани.

У дитячому віці хвороба нерідко розвивається після перенесених ГРВІ, скарлатини, ангіни, пневмонії, кору та ін.

Наявність хронічної хвороби. Цукровий діабет, ожиріння, тонзиліт, захворювання шлунково-кишкового тракту.

У жінок в молодому віці стимулом до розвитку хронічної форми хвороби може стати регулярне статеве життя, її початок, період вагітності та пологів.

Можлива причина розвитку захворювання - невиявлених вроджені аномалії розвитку: дивертикули сечового міхура, уретероцелє, які порушують нормальну уродинаміку.

Останні дослідження вказують на значну роль у розвитку хвороби вторинної сенсибілізації організму, а також розвитку аутоімунних реакцій.

Іноді поштовхом до розвитку хронічної форми хвороби стає переохолодження організму.

Стадії хронічного пієлонефриту

Виділяють чотири стадії хронічного пієлонефриту:

На першій стадії розвитку захворювання клубочки нирок інтактні, тобто не залучені в патологічний процес, атрофія збірних канальців рівномірна.

На другій стадії розвитку захворювання деякі клубочки гіалінізіруются і запустевают, судини піддаються облітерації, значно звужуються. Наростають рубцово-склеротичні зміни канальців і інтерстиціальної тканини.

На третій стадії розвитку хвороби відбувається загибель більшості клубочків, канальці сильно атрофуються, проміжна і сполучна тканина продовжує розростатися.

На четвертій стадії розвитку хронічного пієлонефриту більшість клубочків гине, нирка стає менше в розмірах, її тканини заміщуються на рубцеву. Орган виглядає як невеликий зморщений субстрат з горбистої поверхнею.

Ускладнення і наслідки хронічного пієлонефриту

Можливими наслідками хронічного пієлонефриту можуть бути вторинне зморщування нирки, або піонефроз. Піонефроз є захворювання, що розвивається на заключній стадії гнійного пієлонефриту. У дитячому віці такий результат хвороби спостерігається вкрай рідко, він більшою мірою характерний для людей у ​​віці від 30 до 50 років.

Ускладнення хронічного пієлонефриту можуть бути наступними:

Гостра ниркова недостатність. Це стан, який є можливість звернути, настає раптово, характеризується вираженим порушенням, або повним припиненням працездатності нирки.

Хронічна ниркова недостатність. Цей стан є поступове згасання роботи органу на тлі пієлонефриту, викликається загибеллю нефронів.

Паранефрит. Це ускладнення є процес гнійного запалення розташованої приниркової клітковини.

Некротичний папіліт. Це важке ускладнення, яке найчастіше зустрічається у стаціонарних урологічних пацієнтів, переважно у жінок. Супроводжується нирковою колькою, гематурією, пиурией і іншими серйозними розладами організму (лихоманкою, артеріальною гіпертонією). Може завершитися нирковою недостатністю. (Читайте також: Причини і симптоми ниркової недостатності)

Уросепсис. Одне з найважчих ускладнень захворювання при якому інфекція з нирки поширюється по всьому організму. Цей стан несе пряму загрозу для життя хворого і часто закінчується летальним результатом.

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та ще кілька слів, натисніть Ctrl + Enter

Діагностика хронічного пієлонефриту

Діагностика хронічного пієлонефриту повинна бути комплексною. Для постановки діагнозу потрібні результати лабораторних та інструментальних досліджень.

Лікарі направляють пацієнтів для здачі наступних лабораторних аналізів:

ОАК. На хронічний перебіг захворювання буде вказувати анемія, підвищення кількості лейкоцитів, зсув формули крові вліво, а також збільшена швидкість осідання еритроцитів.

ОАМ. За результатами аналізу буде виявлено лужне середовище. Сеча мутна, її щільність знижена. Можливо присутність циліндрів, іноді визначається бактериурия, число лейкоцитів збільшена.

Проба Нечипоренко виявить переважання лейкоцитів над еритроцитами, крім того, в сечі будуть виявлені активні лейкоцити.

Виконання преднизолонового і пирогеналового тесту, коли випробуваному вводиться преднізолон і через певні проміжки часу збирають кілька порцій сечі.

Проба за Зимницьким виявить зменшення щільності в різних порціях сечі, які збираються на протязі доби.

БАК виявить збільшена кількість сіалових кислот, серомукоида, фібрину, сечовини.

Крім того, для підтвердження діагнозу і вивчення стану органу необхідне виконання деяких інструментальних обстежень, вибір яких залишається за лікарем:

Виконання оглядового рентгенологічного дослідження області нирок. При хронічному перебігу захворювання нирки в розмірах будуть зменшені (або, обидві, або одна).

Виконання хромоціотоскопіі. Якщо є хронічний пієлонефрит, то лікар відзначить порушення видільної функції нирок - одне або двостороннє.

Виконання видільної або ретроградної пієлографії дозволить виявити наявні деформації і патологічні зміни в чашечках і мисках органів.

УЗД нирок дозволяє виявити асиметрію органів, їх деформацію, неоднорідність.

Радіоізотопне сканування також виявляє асиметрію нирок і дифузні їх зміни.

Детальні структурні зміни органу здатні виявити такі високоінформативні дослідження, як КТ і МРТ.

Біопсію нирок і дослідження біоптату виконують при клінічно неясних випадках захворювання.

Важливо виключити такі захворювання, як амілоїдоз нирок, хронічний гломерулонефрит, гіпертонію, діабетичний гломерулосклероз, які можуть давати схожу клінічну картину.

Лікування хронічного пієлонефриту

Лікування хронічного пієлонефриту не може бути повноцінним без індивідуального підходу до хворого і без проведення комплексних заходів, спрямованих на його одужання. Воно включає в себе дотримання режиму харчування і пиття, прийом медикаментозних засобів, а також усунення причин, які можуть перешкоджати нормальному току сечі.

У стадії загострення хронічного пієлонефриту слід поміщати хворого для лікування і спостереження в стаціонар. З первинним пієлонефритом пацієнтів визначають в терапевтичне, або спеціалізоване нефрологическое відділення, а з вторинним - в урологічне.

Тривалість постільного режиму безпосередньо залежить від тяжкості перебігу хвороби і від ефективності проведеного лікування. Дієта є незамінним аспектом комплексного лікування хронічного пієлонефриту.

Набряки, як правило, у таких пацієнтів не виникають, тому їх питний режим обмежувати не варто. Пріоритетними напоями є звичайна вода, вітамінізовані напої, журавлинний морс, соки, компоти, киселі. Обсяг поступаемой в організм рідини протягом доби може прирівнюватися до 2000 мл. Зменшення її кількості можливе за показаннями лікаря, при наявності артеріальної гіпертензії, при порушеннях пасажу сечі. В цьому випадку обмежують споживання солі, аж до повного її виключення.

Вирішальним моментом в лікуванні хронічного пієлонефриту є призначення антибіотиків. Їх призначають якомога раніше і на тривалий термін після того, як буде встановлена ​​чутливість бактеріальних агентів до конкретних препаратів, які були висіяні з сечі. Ефекту досягти не вдасться, якщо антибіотики призначають занадто пізно, на короткий термін, або якщо є будь-які перешкоди до нормального пасажу сечі.

Якщо захворювання діагностується на пізній стадії, то навіть високі дози антимікробних препаратів часто виявляються недостатньо ефективними. Крім того, на тлі наявних порушень у функціонуванні нирок, виникає ризик розвитку важких побічних ефектів навіть від самих дієвих препаратів. Імовірність розвитку резистентності також збільшує в багато разів.

Для лікування хронічного пієлонефриту використовуються такі препарати:

Напівсинтетичні пеніциліни - оксацилін, Ампіцилін, Амоксиклав, Сультаміціллін.

Цефалоспорини - Кефзол, цепорін, Цефтриаксон, Цефепим, Цефиксим, Цефотаксим та ін.

Налідіксова кислота - Неграм, Невіграмон.

До аминогликозидам вдаються при тяжкому перебігу хвороби - Канамицин, Гентамицин, Коліміцин, Тобраміцин, Амікацин.

Фторхінолони: Левофлоксацин, Офлоксацин, Ципринол, Моксифлоксацин тощо.

Нітрофурани - Фуразолідон, Фурадонин.

Сульфаніламіди - Уросульфан, Етазол тощо.

Антиоксидантна терапія зводиться до прийому токоферолу, Аскорбінової кислоти, Ретинолу, Селена та ін.

Перш ніж зупинити свій вибір на тому чи іншому антибактеріальній препараті, лікар повинен ознайомитися з показниками кислотності сечі пацієнтів, так як вона впливає на ефективність лікарських засобів.

Антибіотики в період загострення захворювання призначають на термін до 8 тижнів. Конкретна тривалість терапії буде визначатися за підсумками виконуваних лабораторних аналізів. Якщо стан хворого важкий, то йому призначають комбінації антибактеріальних засобів, їх вводять парентерально, або внутрішньовенно і у великих дозах. Одним і найбільш ефективних сучасних уросептиков вважається препарат 5-НОК.

Займатися самолікуванням категорично заборонено, хоча препаратів для лікування пієлонефриту існує безліч. Ця хвороба знаходиться виключно в компетенції фахівців.

Про успішність проведеного лікування можна судити за наступними критеріями:

Відсутність дизуричні явищ;

Нормалізація показників крові і сечі;

Нормалізація температури тіла;

Зникнення лейкоцитурии, бактеріурії, протеїнурії.

Однак, незважаючи навіть на успішне проведення терапії хронічного пієлонефриту, можливий рецидив хвороби, який виникне з імовірністю від 60% до 80%. Тому лікарі проводять багатомісячну противорецидивную терапію, яка є цілком виправданою при хронічному процесі запалення нирок.

Якщо під час лікування виникають алергічні реакції, то необхідно виконувати антигистаминную терапію, яка зводиться до прийому таких препаратів, як: Тавегил, піпольфен, супрастин, Діазолін та ін.

Коли по аналізах крові виявляється анемія, то пацієнтам прописують препарати заліза, прийом вітаміну В12, фолієвої кислоти.

Хворим з артеріальною гіпертензією рекомендують прийом Резерпина, Клофеліну, гемитон та інших гіпотензивних засобів в поєднанні з гипотиазида, тріампур і іншими салуретиками.

При термінальних стадіях хвороби рекомендовано хірургічне втручання органосохраняющее, або нефроектомія. Найчастіше з об'ємом виконуваного хірургічного втручання вдається визначитися вже під час операції.

Крім того, хворим показано санаторно-курортне лікування в бальнеопітьевих санаторіях.

Харчування при хронічному пієлонефриті

Правильне харчування при хронічному пієлонефриті - це обов'язкова умова повноцінного лікування. Вона передбачає виключення з раціону харчування гострих страв, всіх наваристий бульйонів, різних приправ для посилення смаку, а також міцної кави і алкоголю.

Калорійність їжі занижувати не слід, в добу дорослій людині необхідно споживати до 2500 ккал. Раціон повинен бути збалансований за кількістю білків, жирів і вуглеводів і володіти максимальним набором вітамінів.

Оптимальною при хронічному пієлонефриті вважається рослинно-молочна дієта з додаванням м'яса і рибних страв.

Необхідно включати в щоденний раціон різноманітні овочі: картопля, кабачки, буряк, капусту, а також різні фрукти. Обов'язково на столі повинні бути присутніми яйця, молочні продукти і саме молоко.

При дефіциті заліза необхідно їсти більше яблук, суниці, гранатів. На будь-якій стадії хронічного пієлонефриту раціон повинен бути збагачений кавунами, динями, огірками, гарбузом. Ці продукти мають сечогінний ефект і дозволяють швидше впоратися із захворюванням.

Профілактика хронічного пієлонефриту

Профілактика хворих на пієлонефрит зводиться до своєчасного і ретельного лікування пацієнтів на стадії гострого пієлонефриту. Такі хворі повинні перебувати на диспансерному обліку.

Існують рекомендації з працевлаштування хворих на хронічний пієлонефрит: пацієнтам не рекомендується влаштовувати на підприємства, що вимагають важкої фізичної праці, що сприяють знаходженню в постійному нервовому напруженні. Важливо уникати переохолодження на робочому місці і поза ним, варто уникати роботи на ногах і в нічний час, виключена робота в гарячих цехах.

Слід дотримуватися режиму харчування з обмеженням солі за рекомендаціями лікарів.

Успіх профілактичних заходів при вторинних пієлонефритах залежить від повноцінної ліквідації причини, що призвела до розвитку хвороби. Важливо в обов'язковому порядку усунути будь-які перешкоди до нормального відтоку сечі.

Важливо виявлення і лікування прихованих вогнищ інфекції та інтеркурентних хвороб.

Після виписки зі стаціонару, хворі повинні бути поставлені на диспансерний облік на термін не менше одного року. Якщо по закінченні цього часу не виявляється бактеріурія, лейкоцитурія і протеїнурія, то хворого з обліку знімають. Якщо ознаки захворювання зберігаються, то слід продовжити термін спостереження за такими хворими до трьох років.

Якщо у хворих виявлено первинний пієлонефрит, то лікування багаторічна, з періодичним приміщенням їх в стаціонар.

Не менш важлива корекція імунітету і підтримання його в нормі. Для цього необхідне дотримання здорового способу життя, тривале перебування на свіжому повітрі, дозовані фізичні навантаження за показаннями лікаря.

Перебування в санаторно-курортних установах спеціалізованого профілю дозволяє зменшити кількість загострень захворювання.

На окрему увагу заслуговує профілактика захворювання у вагітних жінок і дітей, а також у хворих з ослабленим імунітетом.

При латентному перебіг хвороби хворі на протязі довгого часу не втрачають здатності до праці. Інші форми пієлонефриту можуть зробити істотний вплив на працездатність людини, так як існує загроза швидкого приєднання ускладнень.

Автор статті: Вафаева Юлія Валеріївна, лікар-нефролог, спеціально для сайту ayzdorov.ru

Пієлонефрит - це захворювання нирок, що носить інфекційно-запальний характер. Хвороба розвивається в результаті поширення патогенних мікроорганізмів, проникаючих в нирки з нижніх відділів сечовидільної системи. Найчастіше викликає пієлонефрит кишкова паличка - E. Coli.

Трава Харлан або волошка розлога (старовинна назва волошка розпростертий, українське - волошка розлога) - ефективний засіб проти пієлонефриту, допомагає зняти біль при загостреннях, дає хороші результати при систематичному застосуванні. Загострення пієлонефриту знімається вже на початку прийому відвару Харлі, при повному.

Гострий пієлонефрит - це запальний процес, що вражає проміжну тканину і чашково-мискової систему нирок має неспецифічну природу. В урологічній практиці гострий пієлонефрит є найчастішим запальним процесом, що зачіпають нирки. Він може виникати в дитячому віці, сприятливою умовою.

Пієлонефрит є захворювання нирок інфекційно-запальної природи. Дотримання дієти при цій хворобі є невід'ємною умовою одужання пацієнта. Дієтичного харчування необхідно буде дотримуватися як в стадії загострення захворювання, так і під час його ремісії.

При копіюванні матеріалів, активне посилання на сайт www.ayzdorov.ru обов'язкове! © AyZdorov.ru 2009-2017

Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування, консультація лікаря обов'язкова!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

+ 86 = 87