перелом щелепи

Переломи щелепи: лікування. Класифікація переломів щелеп. Чим небезпечний перелом зі зміщенням

Переломи щелепи в лікарській практиці зустрічаються досить часто. Доктора відзначають, що пошкодження щелепної кістки становлять сьому частину від загальної кількості переломів.

Щоб вчасно розпізнати проблему і вжити необхідних заходів, слід розібратися в існуючих видах травми і їх симптоматиці.

Що являє собою щелепної перелом

Переломи щелепи представляють собою пошкодження щелепної кістки в будь-якому місці, що супроводжується порушенням цілісності навколишніх тканин. При цьому можуть бути порушені м'язи, лицьові нерви, судини.

Причини такого роду травм різні, але найчастіше вони обумовлені механічним впливом: ударом, падінням, аварією. Крім того, зустрічається також перелом патологічний, який виникає в результаті зовнішнього впливу на щелепних кісток при наявності хронічних захворювань, таких як сифіліс кістки, остеомієліт, пухлини. Так, при важкому перебігу остеомієліту відмирають ділянки кістки, що призводить до її спонтанного перелому.

Як розпізнати перелом щелепи

Існує кілька ознак, за якими можна припустити наявність перелому щелепи:

 1. При травмуванні людина відчуває сильний біль.
 2. При спробі відкрити або закрити рот больові відчуття посилюються, може чутися клацання.
 3. Щелепа може зміщуватися в бік.
 4. При відкритому переломі спостерігається розрив лицьових тканин над щелепної кісткою.
 5. У разі, коли порушені нервові закінчення, відчувається деяке оніміння під час дотику до обличчя.
 6. Головний біль, запаморочення.

Симптоми можуть відрізнятися, все залежить від того, яка частина кістки пошкоджена.

Для встановлення виду щелепної травми негайно слід звернутися до лікаря і провести діагностичний аналіз. У нього входить зовнішній огляд, рентгенологічне обстеження.

Перелом щелепи часто супроводжується ушкодженнями мозку або шийного відділу хребта. Щоб виключити подібні ускладнення, проводиться додатковий аналіз.

Переломи щелепи мають широку класифікацію за кількома напрямками:

1. Поділ за етіологічним або причинному фактору:

 • виникнення перелому щелеп в результаті травми;
 • перелом щелепи в результаті патології тканин і кістки.

2. В залежності від лінії перелому:

3. За кількістю уламків:

4. В залежності від розташування перелому:

 • перелом нижньої щелепи;
 • перелом верхньої щелепи.

5. За ступенем порушення щелепної кістки:

6. В залежності від ступеня зачіпання м'яких тканин:

 • закриті переломи - м'які тканини не порушені;
 • відкриті - порушена цілісність м'яких тканин.

Крім цього, переломи щелеп бувають:

Лікування перелому нижньої щелепи

Основними симптомами при переломах нижньої щелепи є:

 • біль;
 • неможливість розжовування їжі через больового синдрому;
 • можливе оніміння підборіддя, губ;
 • порушення прикусу;
 • нудота;
 • запаморочення.

В процесі діагностики доктор, в першу чергу, визначає загальний фізичний стан хворого. Для цього вимірюється пульс, тиск. Після цього, з метою виключення черепно-мозкової травми, проводиться томографія.

Під час зовнішнього огляду визначаються болючі точки, дефекти, гематоми. Проводиться тест, при якому виявляється передбачуване місце перелому. Після чого проводиться рентгенологічне обстеження.

По кутах нижня щелепа має дуже тонку структуру і навіть при незначному ударі або іншому бічному пошкодженні можливий перелом.

Часто зустрічаються подвійні, потрійні і множинні переломи нижньої щелепи. Лікування таких травм є складним і займає більш довгий період реабілітації.

Коли спостерігається перелом нижньої щелепи, лікування повинно піти негайно - це дозволить уникнути безлічі ускладнень.

Перед транспортуванням людини в медичний заклад слід надати хворому першу допомогу. Необхідно зафіксувати нижню щелепу в нерухомому стані за допомогою пов'язки або бинта.

Найбільш частими місцями перелому нижньої щелепи є:

 • проекція ментального отвору;
 • середина щелепи;
 • відросток суглобовий;
 • кути щелепи.

Набряк тканин нерідко супроводжує перелом нижньої щелепи. Лікування в такому випадку починають з прикладання холодного компресу. Після цього, під місцевим знеболенням, доктор проводить процедуру щодо суміщення відламків кістки, а потім фіксує щелепу на весь період лікування.

Кость нижньої щелепи можуть закріпити за допомогою капронової жили або дроту. Паралельно проводиться протизапальна терапія, призначається прийом вітамінів і засобів для зміцнення імунітету.

Верхня щелепа - парна кістка, вона розташована в центрі особи і бере участь в утворенні порожнини носа, рота, очних ямок. Перелом верхньої щелепи дуже небезпечний. По-перше, може бути зачеплений череп. По-друге, існує небезпека струсу мозку або розвитку такого захворювання, як менінгіт.

Крім стандартних симптомів, переломи верхньої щелепи можуть супроводжуватися крововиливом, гематомами в області очей, погіршенням зору, втратою свідомості. Дихальна і жувальна функції не можуть. Якщо людина не може дихати, слід звільнити дихальні шляхи і порожнину рота від заважають сторонніх тіл.

При подібній травмі може відкритися кровотеча. Щоб його зупинити, слід накласти тампон або давить.

Ускладненим вважається перелом щелепи зі зміщенням, при якому відбувається порушення нормального розташування кісткових уламків. Може бути повним і неповним.

Повний перелом - зв'язку між складовими кістки порушені.

Неповний - зв'язок між складовими кістки не порушена або порушена незначно.

Перелом нижньої щелепи зі зміщенням спочатку вимагає поєднання уламків, зняття набряку, після чого необхідна жорстка фіксація.

У разі перелому верхньої щелепи часто необхідно її витягування. Для цього використовують спеціальний ортопедичний апарат, який поступово повертає пошкоджену кістку в правильне положення.

Такого роду травми досить небезпечні, оскільки можуть спровокувати асфіксію, що, при несвоєчасному наданні допомоги, може привести до летального результату. Щоб не допустити задухи, слід очистити ротову порожнину від сторонніх тіл, крові, після чого помістити людину в горизонтальне положення, обличчям вниз, підклавши під груди скачане ковдру або одяг.

Шинування при переломі щелепи

Основним методом лікування переломів щелеп є шинування - це фіксація уламків за допомогою спеціальної конструкції з дроту або пластмаси.

Шинування буває наступних типів:

 1. Одностороннє - застосовується при переломі однієї половини щелепної кістки. Використовується дріт, яка кріпиться на травмовану ділянку.
 2. Двостороння - застосовується дріт більш жорстка, додатково встановлюються гачки та кільця.
 3. Двощелепний - використовується при переломі верхньої і нижньої щелеп зі зміщенням. Використовується дріт з міді, яка кріпиться на зуби і гумовими кільцями фіксує обидві щелепи.

Шина при переломі щелепи може бути також пластмасовою. Вона накладається під підборіддя, проходить по щоках і фіксується за допомогою бинта навколо голови. Але до цього способу, як правило, вдаються в тому випадку, якщо потрібне термінове шинирование (наприклад, при транспортуванні хворого до медичного закладу).

Якщо у людини ускладнений перелом щелепи, шинування проводиться строго після суміщення відламків. Можуть також знадобитися додаткові зовнішні апарати фіксації.

До ймовірних ускладнень при переломах верхньої і нижньої щелеп відносяться:

Гайморит найчастіше виникає при переломі верхньої щелепи і обумовлений наявністю в верхньощелепних пазухах дрібних кісткових осколків.

Остеомієліт - часте ускладнення при переломі нижньої щелепи. Являє собою гнійне освіту, яке вражає кістку. З метою недопущення розвитку даної патології призначають протимікробні препарати, фізіотерапію, прийом вітамінів.

Неправильно зрощений перелом щелепи може мати місце в наступних випадках:

 • хворий пізно звернувся до медичного закладу;
 • порушувався лікувальний режим;
 • коли стався перелом щелепи, шинирование провели по невірно підібраному методу.

Виправити ситуацію можна хірургічним шляхом (найчастіше так і роблять) або за допомогою витяжної системи.

Суглоб помилковий може виникнути при остеомієліті, являє собою порушення щелепної кістки з рухливістю в деяких відділах. Лікування тільки оперативне.

Період відновлення після перелому щелепи включає в себе наступні етапи:

 1. Фіксація відламків. Застосовується шина при переломі щелепи і деякі інші види закріплюють апаратів.
 2. Протизапальна терапія. Включає в себе прийом антибіотиків, протигрибкових та загальнозміцнюючих препаратів.
 3. Правильна гігієна порожнини рота. Проводиться як доктором, так і самим пацієнтом. Полягає в очищенні шини, зубів від залишків їжі, обробці порожнини рота спеціальними антибактеріальними засобами. Щодня слід виконувати полоскання розчином соди, а після їжі використовувати антисептики.
 4. Фізіотерапія - спеціальна гімнастика, спрямована на відновлення функцій щелепи. Вправи варто починати вже з першого дня травми, щоб попередити утворення рубців і уникнути такого ускладнення, як неправильно зрослий перелом щелепи.

Щоб відновити всі функції щелепи, слід виконувати гімнастику щодня. Її принцип полягає в розробці м'язів, суглобів. Для цього потрібно робити погладжування, після чого переходити до вимови букв, звуків, широко відкриваючи рот. Можна імітувати жувальні рухи. Спочатку це буде викликати больові відчуття, але поступово дискомфорт пройде.

Згідно зі статистикою, подібного роду ушкодження спостерігаються у хлопчиків у віці від 6 до 14 років, т. Е. В період підвищеної рухової активності, потім кількість нещасних випадків йде на спад. У дівчаток же подібної залежності частоти переломів від віку не відзначається. У будь-якому випадку травма ця дуже неприємна, але найстрашніше - те, що вона в основному супроводжується черепно-мозковими ушкодженнями, порушенням цілісності інших кісток і м'яких тканин. Самодіяльністю займатися строго не рекомендується. При найменшій підозрі на перелом необхідно відразу ж звернутися за кваліфікованою допомогою.

При відвідуванні лікаря складається історія хвороби. Перелом щелепи візуально діагностувати не завжди вдається, тому фахівець в обов'язковому порядку призначає рентгенологічне дослідження. За його результатами складається схема лікування. Процес реабілітації мало чим відрізняється від описаного вище.

У зв'язку з тим, що в процесі терапії і реабілітації щелепи знаходяться в зафіксованому положенні, необхідно в обов'язковому порядку коригувати раціон харчування. Кость зростається протягом місяця (як мінімум), і весь цей час слід вживати тільки рідку їжу.

Переломи щелепи мають на увазі прийом їжі, яка за консистенцією не нижче сметани. Приблизне меню може складатися з супів з перетертими овочами, фруктових пюре, молочних продуктів, бульйонів, різних круп. Після зняття шини приступати до прийому твердої їжі потрібно поступово, щоб не спровокувати розлади шлунково-кишкового тракту.

Сніданок може складатися з склянки кефіру, рідкої вівсяної каші, яблучного пюре.

На обід можна приготувати будь-яку крупу, бульйон з курки або кролика, запити стаканом апельсинового соку.

Як перекусів можна використовувати кисломолочні продукти. На вечерю слід віддати перевагу ріденький картопляний супчик, пюре з фруктів.

Перелом верхньої і нижньої щелепи: методи лікування

Перелом однієї з щелеп може наступити в результаті якої-небудь травми, отриманої з-за падіння або удару великої сили по обличчю. По суті, це і є травма особи, супровід порушенням цілісності однієї з його кісток. Ознаки перелому щелепи важко не помітити: пацієнт не може до кінця відривати рот, видозмінюється прикус; коли людина намагається щось сказати, виникають больові відчуття. Нерідко до цієї симптоматиці приєднується почуття часткового оніміння на обличчі, скула деформується, в очах може двоїтися.

Симптоми перелому нижньої щелепи

Коли трапляється перелом нижньої щелепи, то можливі такі його види:

 • повний перелом (відбувається зі зміщенням уламків щелепної кістки, причому вони мають різну форму і розмір);
 • неповний перелом (зміщення не відбулося);
 • відкритий перелом (пошкоджуються слизові рота, м'які лицьові тканини);
 • закритий перелом (зламана кістка не пошкоджує тканини, розташовані навколо неї);
 • осколковий перелом (настає вкрай рідко, вимагає виключно оперативного втручання).

Про те, що стався перелом нижньої щелепи, кажуть такі симптоми:

 1. Виникає асиметрія особи, що пов'язано з набряком і крововиливами в травмованій області. Ознаки набряклості зазвичай яскраво виражені: червоніє шкіра, її температура підвищується. Якщо перелом закритий, то кров накопичується всередині м'яких тканин, формуючи згусток. Коли мова йде про відкритому переломі, то крові багато в роті. Першу допомогу потерпілому потрібно надати тим швидше, чим більше крововилив, адже це свідчить про те, що був пошкоджений великий посудину.
 2. Болі відчуваються під час дотику, а також, коли людина намагається щось сказати. Це викликано ушкодженнями окістя.
 3. Відламки щелепної кістки зміщуються в тій чи іншій мірі, вони рухливі.
 4. Прикус очевидно змінюється.
 5. Зуби стають незвично чутливими.

Перелом нижньої щелепи, в залежності від місця локалізації травми може бути:

 • серединний (по центру різців);
 • різцевий (між першим і бічними різцями);
 • Кликова (в області ікла);
 • ментальний (навпроти підборіддя);
 • тіла щелепи (між п'ятим і восьмим зубами);
 • кутовий (далі восьмого зуба);
 • гілки щелепи (в області верхньої третини щелепи);
 • підстави мищелкового відростка;
 • цервікальний (близько виросткового відростка);
 • коронарний (близько венечного відростка).

Людина, який отримав перелом нижньої щелепи, потребує термінового надання такої першої медичної допомоги:

 1. Фіксація щелепи за допомогою пов'язки. При цьому зуби повинні перебувати на рівній поверхні, нижня щелепа притиснута до верхньої і знерухомлені. Однак цього робити категорично не можна, якщо людина знаходиться в несвідомому стані, так як можна не побачити, що він задихається, наприклад, від надходження в дихальні шляхи блювотних мас.
 2. Зовнішня кровотеча слід зупинити притисненням тампона і впливом холоду. Холод додатково зменшить і больові відчуття.
 3. Посадити потерпілого. Якщо це неможливо, то укласти на бік або особою вниз і не турбувати його в такому положенні до приїзду швидкої допомоги.

Подальше лікування перелому нижньої щелепи повинні виконувати тільки лікарі-професіонали в умовах лікувального закладу. Щоб точно діагностувати вид перелому, призначають рентгенологічне обстеження. Нерідко перелом нижньої щелепи супроводжується пошкодженням шийного відділу хребта, тому перед тим, як почати лікування, необхідно також зробити і його рентген.

Симптоми перелому верхньої щелепи

Перелом верхньої щелепи настає тільки в третій частині всіх випадків, коли пошкоджується щелепу. Такий перелом особливо небезпечний наслідками, а саме - на менінгіт, остеомієліт, струсом мозку.

Ознаки перелому верхньої щелепи, в залежності від ступеня його тяжкості такі:

 1. Набряк носа, губ, щік, сильна кровотеча між зубами і губою.
 2. Оніміння ділянок під очима, синці там же. Кровотеча з носа, рясне слинотеча. Людина практично не відчуває запахів.
 3. Рот не можна відчиняти зовсім, зір частково порушується. Особа асиметрично, гематоми не тільки під, але над очними яблуками, а самі очні яблука як би опущені вниз.

Часто при цьому постраждалого сильно нудить, до виникнення блювоти, больовий синдром яскраво виражений, а подих, жування і мова дуже скрутні. Такий травмі майже завжди супроводжує струс мозку.

Особливістю надання першої допомоги, крім перерахованих вище заходів, що вживаються при переломі нижньої щелепи, в разі якщо зламана верхня щелепа, стане обов'язкове відновлення утрудненою дихальної функції.

Ускладнення після перелому щелепи

Наслідки перелому щелепи можуть бути плачевними, особливо, якщо намагатися проводити лікування перелому в домашніх умовах замість того, щоб негайно звернутися за кваліфікованою лікарською допомогою. Ускладнення бувають такими:

 • один з зубних рядів може зміститися;
 • утворюються досить виражені зазори між зубами, розташованими в області перелому;
 • особа іноді деформується внаслідок сильного зсуву щелепних уламків під дією сили лицьових м'язів;
 • менінгіт;
 • остеомієліт.

Методи лікування при переломі щелепи

З огляду на перелічені вище можливі наслідки перелому щелепи, лікування потрібно починати якомога раніше і звернутися при цьому важливо до досвідченого, кваліфікованого фахівця, так як саме він буде підбирати оптимальний спосіб лікування, в залежності від виду перелому і ступеня його тяжкості.

Основними заходами, спрямованими на лікування перелому щелепи, можуть бути:

 1. Дезінфекційні процедури, що полягають в обробці рани.
 2. Вирівнювання носової перегородки, якщо вона була зміщена при переломі щелепи.
 3. Відламки щелепної кістки зіставляють, кістки, що залишилися цілими, поєднують.
 4. Щелепа надійно фіксується за допомогою спеціально призначеної для цього шини. Фіксація на увазі повне знерухомлення щелепи до того моменту, поки щелепні кістки не зростуться. Цей період зазвичай становить півтора місяця.
 5. Імплантація лікарями в ході оперативного втручання пластинок з металу, які фіксуються за допомогою болтів.
 6. Лікування протизапальними препаратами.

Після цих процедур, що вживаються в комплексі або окремо, згідно з рішенням лікаря, під його ж керівництвом слід пройти і повний курс реабілітації. Реабілітаційне лікування покликане відновити повністю порушені внаслідок перелому щелепи жувальну, ковтальні, мовну, зорову функції.

Накладання шини (шинування) як метод лікування при переломі щелепи

Лікування методом шинування при переломі щелепи вважається одним з основних і високоефективних способів. Сама по собі процедура полягає в фіксуванні кісткових уламків за допомогою конструкції з пластмаси або з дроту.

Характер перелому визначає тип шинирования:

 • дротяну конструкцію, що фіксує пошкоджені ділянки, встановлюють з одного боку, коли є односторонній перелом;
 • жорсткішу двосторонню конструкцію з гачками і кільцями використовують, якщо перелом складний, але зламана одна з щелеп;
 • двощелепний шинирование мідним дротом з кріпленням за зуби і фіксуванням щелеп за допомогою кілець використовують, коли є перелом і нижньої, і верхньої щелеп, причому кістки і відламки зміщені.

Лікування впору проводити і з застосуванням пластмасовою конструкції, яку накладають під підборіддя і виконують фіксацію бинтом. Однак такий спосіб може бути використаний тільки в тому випадку, коли потерпілому потрібно надати допомогу в стислі терміни, наприклад, на час доставки його в лікарню.

Якщо перелом щелепи ускладнений зміщенням кісткових уламків, лікування методом шинування необхідно починати тільки після ретельного їх зіставлення.

Особливості харчування при лікуванні і відновленні після перелому щелепи

Лікування при переломі щелепи - процес тривалий, і оскільки порушені жувальні функції, в його рамках буде потрібно неминуча корекція звичного до травми щелепи раціону харчування. Причиною цього є ще й те, що щелепи на час терапії частково або повністю знерухомлені, і, отже, людина не має можливості ними управляти так, як це він робив до перелому.

Найменше час, яке займає процес повного зрощення кістки, становить близько місяця. Протягом цього терміну пацієнт повинен вживати виключно їжу в рідкому вигляді. При визначенні її консистенції слід орієнтуватися на густоту сметани. У дієту хворого необхідно внести бульйони, пюрірованние овочі і фрукти, рідкі каші. Обов'язковою є вживання молока як джерела кальцію для прискореного зрощування кісток.

Після закінчення курсу лікування, коли шину знімуть, до твердої їжі не варто повертатися різко. Її впровадження повинно відбуватися поступово, що важливо не тільки з точки зору поетапного відновлення нормального функціонування щелепи, а й для профілактики порушень в роботі шлунково-кишкового тракту.

Be the first to comment on "Перелом верхньої і нижньої щелепи: методи лікування"

Leave a comment Скасувати відповідь

свіжі записи

 • FinanceWar до запису Чи корисно спати на підлозі при хворобах спини і захворюваннях хребта
 • Наталія Михайлівна до запису Як повернути руці рухливість після перелому променевої кістки зі зміщенням

Лікуємо суглоби. 2011-2016. Всі права захищені. Копіювання матеріалів можливе лише з дозволу видавництва.

Перелом верхньої і нижньої щелепи

Перелом щелепи - це травма особи, з пошкодженням цілісності його кісток. Відбувається в тому випадку, коли інтенсивність травматичного фактора перевершує їх міцність. Це пошкодження зустрічається часто, причиною можуть стати будь-які травми: сильні удари по обличчю, падіння на тверду поверхню.

Найчастіше травматологи спостерігають перелом суглобового відростка, хоча бувають пошкодження і в області кута нижньої щелепи, в середині тіла кістки нижньої щелепи, в проекції ментального відростка. Перелом може бути повний і немає, відкритий і закритий.

Ознаки травми очевидні: людина не в змозі відкрити рот широко, при спробі розмови він відчуває біль, прикус змінюється. Іноді може спостерігатися двоїння в очах, оніміння ділянки особи, деформація вилиці. Повний список симптомів буде залежати від характеру травми і місця її локалізації.

Якщо говорити про перелом нижньої щелепи, то слід розглянути основні види подібної травми:

Повним перелом вважається в тому випадку, коли відбувся зсув відламків, щелепи. Вони можуть відрізнятися за формою і кількістю.

Неповним називається перелом, коли зміщення не спостерігається.

При відкритій травмі пошкоджені бувають і слизові оболонки рота, і м'які тканини обличчя.

При закритій травмі кістка не прориває поруч розташовані тканини, а залишається усередині них.

Осколковий перелом щелепи спостерігається рідко, так як для його виникнення потрібна програма неймовірної сили. Він потребує обов'язкового хірургічного втручання.

Наступні ознаки є характерними для перелому нижньої щелепи:

Набряклість і крововилив в пошкодженій області і викликана цими явищами асиметрія особи. Набряк, як правило, сильний, з почервонінням шкіри і збільшенням її температури. Коли перелом закритий, кров скупчується в м'яких тканинах і утворює згусток. При відкритій травмі кров частіше надходить в ротову порожнину, ніж у зовнішнє середовище. Чим сильніше крововтрати, тим більшу посудину був пошкоджений, і тим швидше потрібно надання першої допомоги і доставка потерпілого до медичного закладу.

Відчуття болю при дотику. Вона посилюється при спробі розмови, так як пошкоджена окістя.

Зсув уламків тій чи іншій мірі вираженості, їх рухливість.

Підвищення чутливості і електровозбудімості зубів.

Залежно від того, де локалізована травма, виділяють:

Перелом, що проходить по центру різців - серединний.

Травма між першим і бічними різцями - різцева.

Перелом, що локалізується в області ікла - Кликова.

Травма навпаки підборіддя - ментальна.

Травма тіла щелепи, та, яка розташована між 5 і 8 зубами.

Перелом далі 8 зуба - кутовий.

У верхній третині щелепи - перелом гілки щелепи.

Перелом основи виросткового відростка.

Цервікальний перелом, тобто той, який розташований біля відростка щелепи (виросткового) і коронарний, розташований біля вінцевого відростка.

Надання першої допомоги, якщо людина отримала перелом нижньої щелепи, полягає в наступному:

Для початку щелепу необхідно зафіксувати. Робиться це за допомогою пов'язки. Під зуби необхідно покласти рівний жорсткий предмет, наприклад, лінійку. Потім нижня щелепа притискається до верхньої і обездвіжівается шляхом обмотування пов'язкою. Якщо людина не в свідомості, то робити цього не можна, так як можна буде пропустити заковтування мови або потрапляння в дихальні шляхи блювотних мас.

Якщо є кровотеча, то його необхідно зупинити. Для цього рана притискається або тампонується чистим, бажано стерильним матеріалом. Якщо додатково впливати на місце травми холодом, то це буде сприяти зменшенню крові, а також дещо полегшить больовий симптом.

Порожнина рота важливо залишати чистою від можливих наповнювачів, зокрема: згустків крові і блювотних мас.

Спробувати не турбувати людину до приїзду бригади медиків. Краще, щоб він сидів, якщо немає такої можливості, то можна укласти його вниз обличчям або на бік.

При виникненні сильних болючих відчуттів, необхідно їх полегшити. Для цього використовується анальгін, ревалгін, напроксен. Так як людина з подібною травмою не завжди буде в змозі проковтнути таблетку, то потрібно її розтовкти в порошок і, розчинивши у воді, дати випити потерпілому. Ще дієвіше виявиться внутрішньом'язова ін'єкція, але, як правило, при наданні першої допомоги зробити її вдається рідко. Допоможе полегшити стан і холод, який звузить судини, зменшить набряклість і біль. Але перш ніж прикладати лід, його необхідно обгорнути тканиною.

Після проведення даних заходів, людини необхідно доставити в лікувальний заклад для подальшої терапії професіоналами. Для діагностики перелому використовують рентгенологічне дослідження. Так як це серйозне пошкодження, часто супроводжується травмою хребта, то перш ніж приступати до лікування часто призначають додатково рентген його шийного відділу. Робиться це, щоб виключити пошкодження спинного мозку. Необхідно також упевнитися в тому, що у людини немає струсу головного мозку та внутрішньопорожнинного черепного кровотечі.

Перелом верхньої частини зустрічається не так часто і становить до 30% всіх випадків пошкодження щелепи.

Він класифікується в залежності від лінії перелому:

Лінія нижня (Лефор один), має напрямок від початку грушоподібної аперути до відростка клиноподібної кістки (крилоподібними).

Лінія середня (Лефор два) йде уздовж кісток носа, із захопленням дна очниці і крилоподібного відростка.

Лінія верхня (Лефор три), спрямована до вилиці, через кістки носа.

Небезпека травми полягає в її наслідки, які можуть бути виражені в менінгіті, струс мозку і остеомеліт. Чим вище розташована лінія зламу, тим частіше виникають небажані наслідки.

Ознаки перелому верхньої щелепи, в залежності від її типу:

Якщо стався розлом під піднебінним склепінням, з відламом гайморової пазухи і переломом носа, у потерпілого спостерігається набряклість щік, носа і губ, з вираженою кровотечею між губою і зубами.

Якщо частина верхньої щелепи відірвана від основи черепа, а лінія розлому перетинає очну ямку і перенісся, то спостерігається оніміння області під очима, і яскраво виражені гематоми в цьому ж місці. З носа тече кров, часто неможливо зупинити слинотеча. Нюх або повністю відсутній, або значно порушено.

Якщо, відрив щелепи доповнюється переломом основи черепа, то буде порушена функція зору, рот відкрити не вдасться. Особа буде асиметрично, гематоми нагадують окуляри, очні яблука опущені вниз.

В незалежності від типу перелому, людина часто відчуває нудоту, може виникнути блювота, прикус буде порушений, а больові відчуття яскраво виражені. Всі інші функції утруднені, як-то: дихальна, жувальна і мовна. Струс мозку практично завжди супроводжує цю травму.

Перша допомога крім основних заходів у вигляді знерухомлення, знеболювання і зупинки кровотечі повинна бути доповнена відновленням функції дихання. Для цього необхідно прибрати з рота всі сторонні предмети, зокрема, відламки зубів і блювотні маси. Якщо людину нудить, то варто відразу ж покласти на бік, або особою вниз.

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та ще кілька слів, натисніть Ctrl + Enter

При переломі щелепи зсув уламків може спостерігатися в трьох напрямках: сагітальному, вертикальному і трансверзального. Саме вони відіграють вирішальну роль у визначенні тактики лікування і виборі апарату, який буде використаний для їх вправляння.

Найчастіше використовують шини, виготовлені з дроту, з фіксацією за зуби. Кістки збираються хірургом вручну, хворий в цей час може перебувати як під місцевою, так і під загальною анестезією. Фіксація уламків може бути також здійснена за допомогою капронової жили. Далі щелепу закріплюється металевими спицями або пластинами, які накладаються зовні.

Коли фіксація буде здійснена, хворому рекомендується спокій, з виконанням протимікробних заходів.

Подвійний перелом щелепи характеризується тим, що вона розходиться в три сторони:

Середня частина щелепи направлена ​​вниз.

Бічні відходять всередину і вгору.

Ця травма небезпечна тим, що після її отримання людина може загинути від асфіксії, яке відбудеться в результаті западання язика. Тому необхідно особливо ретельно стежити за його станом.

Для того, щоб уникнути наслідків перелому щелепи, не варто займатися самолікуванням, а якомога швидше звернутися за медичною допомогою. Як ускладнень виділяють:

Зсув одного зубного ряду.

Освіта виражених проміжків між зубами, які будуть розташовуватися на місці перелому.

Сильне зміщення відламків з деформацією особи, через сили м'язів.

Зсув зубів з виникненням аномального прикусу.

Лікування перелому щелепи - це прерогатива лікаря. Чим швидше воно буде розпочато, тим краще для пацієнта.

В основному заходи зводяться до наступних дій:

Обробка наявної рани, проведення її дезінфекції.

Якщо є зміщення перегородки носа, то її вирівнювання.

Зіставлення можливих уламків, і поєднання цілих кісток.

Надійна фіксація щелепи за допомогою спеціальної шини. Її необхідно повністю знерухомити. Накладається шина на термін до 1,5 місяців, до того моменту, поки кістки щелепи не зростуться. Іноді лікарі шляхом хірургічного втручання імплантують в щелепу металеві пластинки. Фіксуються вони за допомогою гвинтів.

Проведення протизапальної терапії.

Коли основний курс буде закінчена, а шина знята, тоді можна буде переходити до етапу реабілітації. Він повинен бути спрямований на відновлення декількох життєво важливих функцій: жування, ковтання, мови, зору.

Шинування при переломі щелепи

Шинування - це один з основних методів лікування травми щелепи. Процедура представляє собою фіксацію відламків із застосуванням конструкції, що складається з пластмаси, або з дроту.

Тип шинирования залежить від характеру травми:

Накладається з одного боку, коли перелом односторонній, для цього використовується дріт, яка фіксує пошкоджені ділянки.

Накладається з двох сторін, при цьому конструкція має більш жорстку основу. На додаток до неї йдуть гачки та кільця.

Коли зламана і верхня, і нижня щелепи і є зміщення, тоді доцільно використовувати двощелепний шинирование. Для фіксації застосовують мідний дріт, з кріпленням за зуби і фіксацією щелеп кільцями.

Якщо використовується пластмасовий варіант, то її слід накласти під підборіддя і зафіксувати бинтом навколо голови. Але цей метод показаний в тому випадку, коли допомогу необхідно надати в стислі терміни, щоб доставити потерпілого до відділення травматології.

Коли перелом ускладнений і є значний зсув відламків, тоді перш ніж здійснити шинирование, необхідно провести їх зіставлення.

Корекція раціону харчування при подібних травмах є необхідністю. Це обумовлено тим, що під час інтенсивної терапії і на час відновлення, щелепи будуть знаходитися у фіксованому стані, а значить, людина не зможе ними повноцінно управляти.

Мінімальний час зрощення кістки - місяць, а значить, на протязі цього часу потерпілий повинен буде вживати лише рідку їжу. Її консистенція повинна бути прирівняна до стану сметани. Тому доцільно годувати хворого бульйонами і супами, овочами і фруктами, пропущеними через м'ясорубку або блендер, розвареними кашами. Обов'язково необхідно включати в меню молочні напої.

Коли шина буде знята, не слід відразу переходити на тверду їжу. Вводити її необхідно поступово. Це важливо не тільки для нормального відновлення функціонування щелепи, а й для попередження збоїв в роботі шлунково-кишкового тракту.

Автор статті: Каплан Олександр Сергійович, лікар-травматолог, ортопед

Можна розділити переломи на дві великі групи. Причиною переломів першої групи є вплив на кістку різних сил: падіння, удар і інше. Причиною переломів другої групи є ослаблення самої кістки і її крихкість. При другому виді небезпека перелому зростає в.

Перелом руки - це травма однієї або декількох кісток кінцівки. Дане поняття об'єднує в собі переломи плечової кістки або передпліччя, переломи, що локалізуються в області ліктьового суглоба. Сюди також можна віднести відповідні травми кисті руки і пальців. Правильне зрощення кісток і нормалізація функцій руки вкрай важливі для людини.

Поява набряку після травми ноги є цілком природним явищем. Іноді припухлість виникає відразу, іноді з часом, але переломів без набряків не існує. Освіта його відбувається через те, що нормальний кровотік в травмованій ділянці різко порушується.

Перелом шийки стегна - це пошкодження цілісності стегнової кістки. Травма локалізується в самій її тонкої частини, яка носить назву шийки і з'єднує тіло кістки і її головку. Багатьма людьми такий діагноз сприймається як вирок. Подібне ставлення до травми обумовлено тяжкістю відновлення і необхідністю операції в.

Людське тіло дуже крихке, тому ніхто з нас насправді не застрахований від переломів кісток, які виникають як наслідок серйозних травм. На жаль, більшість таких каліцтв вимагають не тільки медикаментозної терапії, а й оперативного втручання, а також певного реабілітаційного періоду після зрощення.

Народний засіб лікування переломів. Потрібно взяти п'ять лимонів, п'ять яєць, п'ятдесят грамів коньяку, дві столові ложки меду. Коньяк можна замінити кагором. Змішайте сире яйце з медом, а шкаралупу від них висушіть. Подрібніть цю шкаралупу і змішайте зі свіжим лимонним соком. Через пару-трійку днів шкаралупа повинна розчинитися в.

При копіюванні матеріалів, активне посилання на сайт www.ayzdorov.ru обов'язкове! © AyZdorov.ru 2009-2017

Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування, консультація лікаря обов'язкова!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

+ 6 = 14