педікульоз

Педикульоз - що це таке. Ефективні засоби лікування педикульозу у дітей і дорослих в домашніх умовах

Вошивість або педикульоз - паразитарне захворювання шкіри і волосся. Корисно знати, як воно може з'явитися, тому що передається від людини до людини моментально. Симптоми педикульозу, способи лікування і профілактики виникнення - важлива інформація для батьків і дитини, тому що діти знаходяться в зоні ризику.

Багато хто задається питанням: педикульоз - що це таке? На нього лікарі і медичні фахівці відповідають, що це захворювання, яке викликають паразити - воші. Вони поселяються на волосистій частині голови, харчуючись кров'ю людини. За зовнішнім виглядом воші представляють собою дрібних комах без крил різної форми. У них є лапки і невеликий рухливий хоботок. Переносниками педикульозу і джерелами зараження вважаються бездомні люди з недостатньою гігієною.

За розміром воші у людини дрібні, приблизно з насіннячко кунжуту. Вирізняються вони в сіро-коричневий колір, мають 6 лапок, завдяки яким швидко пересуваються по волоссю. Якщо воша напилася крові, вона стає червоного або чорного кольору. Харчуються воші постійно, щоб не загинути. Комахи відкладають овальні яйця жовтуватого кольору розміром не більше міліметра, з яких через тиждень виходить нова особина.

Інакше яйця називаються гнидами, їх легко сплутати з лупою, але на відміну від неї вони міцно приклеюються до основи волосини спеціальною речовиною. Їх не можна скинути з волосся, тому гниди ретельно вичісують після проведеної обробки. На людину можуть жити головний, лобкова і платтяна воші, кожна з яких відрізняється за розмірами і місць скупчення.

Темним кольором, довгим черевцем відрізняються воші в голові людини. Їх називають головними, тому що вони зосереджені на волоссі, самки більші за самців. Цьому типу характерно швидке розмноження. Після відкладання яйця до дозрівання самки з репродуктивною здатністю проходить всього 16 діб, а при несприятливих умовах - місяць. Головна воша надзвичайно продуктивна - за своє життя, яка триває до місяця, вона відкладає 80-100 яєць. Виходить, що в день вона відкладає по 3 яйця, які швидко перетворюються на дорослих особин і дошкуляють хворого.

Стадії життєвого циклу людської головний воші, що викликає педикульоз:

 • яйце розміром 1 мм розвивається тиждень;
 • 3 стадії німфи, на яких майбутнє комаха зростає, линяє, за 3 дні перетворюється в німфу першого віку, за 5-друге, за 8 - третього;
 • стадія дорослої комахи - німфа линяє і готова до розмноження, спаровуватися з самцями вона починає відразу після виходу з німфи.

Темнуватого кольору з широким сильно укороченим черевцем воші відносяться до лобковим площіц. Їх область проживання - пах, сідниці, пахви, брови і вії. Відрізняються лобкові комахи від головних будовою лапок, а ось цикл їх розвитку схожий на увазі однакових умов розмноження. Самки відкладають до 50 гнид, ті посилено харчуються кров'ю, утворюють німфи першого, другого і третього порядку, потім вилуплюється доросла особина - імаго.

На одязі і в волоссі на грудях живуть платтяні воші. Вони виглядають, як головні, але відрізняються жовтуватою забарвленням без чорних крапок на черевці. Ці воші відкладають понад 300 яєць за своє життя, відрізняються підвищеною стійкістю до холодів і голодування. Знищити гнид, німф і дорослих особин можна тільки шляхом кип'ятіння. Укуси платтяних комах схожі на коросту, кров'яні точки перетворюються в фолікули і запалюються.

Захворіти на педикульоз просто: воші в волоссі заводяться через тісного контакту один з одним або при розчісуванні чужими гребінцями, користуванні аксесуарами для зачіски. У дитячому садку дитина може заразитися від інших дітей через ігри, бійки - воші стрибають з людини на іншого. Заразитися педикульозом дорослому можна навіть в громадському транспорті або на масових заходах. Платтяна воша переноситься через одяг або постільну білизну, лобкова - активно розмножується у тих, хто рідко змінює нижню білизну, педикульоз може передаватися через статевий акт, загальні басейни.

Якщо вивчати педикульоз - що це таке - то можна зіткнутися з проблемою його симптомів. Ознаками хвороби бувають:

 • свербіж шкіри голови - виникає через попадання в ранку слини паразита, що викликає роздратування;
 • дитина або дорослий постійно сверблять, тому що кількість вошей збільшується;
 • при денному освітленні і близькому розгляді шкіри голови видно гниди;
 • лобкові і платтяні комахи залишають кров'яні точки на шкірі, яка при відсутності лікування стає сухою і схожою на посипану борошном.

У разі постановки питання: педикульоз дітей - що це таке, батьки можуть запідозрити хворобу по специфічних симптомів. Діагностику захворювання робить дерматолог, він же призначає ліки. Підставою для проведення діагностики служать скарги на свербіж, розчісування шкіри голови, тіла або лобка. На прийомі лікар проведе огляд волосся, при виявленні гнид і расчесов призначить лікування від педикульозу.

Лікування педикульозу в домашніх умовах

Першим правилом позбавлення від педикульозу служить ретельна гігієна з застосуванням спеціалізованих шампунів, кондиціонерів і лосьйонів. Використовувати їх потрібно відповідно до інструкції, для дітей застосовувати спеціально призначені для них кошти. Кращим способом лікування від педикульозу для дітей і чоловіків стане гоління наголо тих місць, де були виявлені воші - при гладкості шкіри комахам не за що буде чіплятися, тому при відсутності можливості паразитувати вони загинуть.

Дівчаткам з довгим волоссям допоможе ретельне вичісування і обробка лосьйонами, а жінкам - фарбування хімічної фарбою. Від платтяних вошей допоможе тільки кип'ятіння і спеціальна обробка одягу та постільної білизни. При виявленні педикульозу у одного члена сім'ї варто пройти лікування всім іншим, тому що ризик передачі паразитів великий. Також потрібно обробити всі постільні приналежності, білизна і одяг. Після обробки слід ретельно пропрасувати всі шви праскою.

Сучасна медицина пропонує безліч ефективних засобів від педикульозу, які прописуються лікарем:

 • від головних паразитів допоможуть спеціальний гребінь, шампунь з лосьйоном малатіон, препарати перметрину, 20% -а водно-мильна емульсія бензилбензоату і Педілін;
 • від лобкових комах допоможуть емульсія Медіфокс або бензилбензоату з концентрацією 20%, розчин Лонцид або аерозоль Пара-плюс, Спрей-Пакс;
 • засобами Перметрин, Фенотрін протирають шкіру голови, після цього не миють 2,5 тижні для отримання ефекту;
 • шампуні Рід, Анти-Біт наносять згідно з алгоритмом на 10 хвилин, змивають, курс лікування - 10 днів;
 • препарати від педикульозу можна використовувати при вагітності, на віях і бровах - для цього застосовують простий пінцет або в міру змазування вазеліном;
 • кірки після педикульозу видаляють саліцилової, борної або сірчано-дігтярною маззю.

Лікування педикульозу народними засобами

Люди завжди використовували народну медицину, щоб вилікувати педикульоз. Ось кілька рецептів боротьби з паразитами:

 • змазування шкіри голови гасом або маслом, закутування поліетиленом - це ефективно, але загрожує появою дерматитів, небезпечних опіків;
 • використання відварів буряка, полину, багна, оцту - ними передбачалося промивати волосся, але підхід малоефективний і витратний за часом;
 • намазати шкіру голови дустом або обробити дихлофосом - сміливці в боротьбі з педикульозом ризикують отримати серйозне отруєння.

Популярний питання: педикульоз дорослого - що це таке, не може залишитися поза увагою про профілактику хвороби. Краще запобігти захворюванню, ніж позбутися від паразитів і лікувати наслідки. Основним правилом вважається дотримання гігієни - носити тільки чисту білизну, регулярно міняти постільну білизну, приймати душ. Не варто давати свої гребінці, шпильки іншим людям, які не приміряти чужі головні убори. Для запобігання рецидиву педикульозу варто включати в ужиток використання масел чайного дерева, лаванди, ретельно прасувати одяг.

Інформація представлена ​​в статті носить ознайомлювальний характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

Лікування педикульозу у дітей. Як легко вивести воші у дитини?

Наші діти постійно контактують з навколишнім середовищем і її складовими: предметами, дорослими людьми, однолітками, тваринами і т.д. Крім видимих ​​оку предметів, нас оточує мікроскопічний світ у вигляді бактерій, найпростіших, вірусів і продуктів їх життєдіяльності.

З цього можна зробити висновок, що абсолютно стерильних умов існування в принципі не існує, і захистити власне чадо від усіх негативних агентів нам не під силу. Саме цією обставиною пояснюється висока контагіозність педикульозу або вошей у дітей.

Педикульоз виникає при паразитуванні на волосистої частини голови дитини маленьких комах - вошей, які харчуються кров'ю. Оскільки воші є паразитами, то педикульоз відносять до паразитарних шкірних захворювань.

Головна воша, життєвий цикл якої тривати близько 3 тижнів, являє собою комаха розміром близько 3 мм, має сіро-коричневий колір і паразитує на волосистій частині голови. Відрізняється високими репродуктивними можливостями - вже через 6-14 днів після вилуплення самка може відкладати яйця. Яйця комах називаються гниди, по зовнішньому вигляду схожі на лупу, але складно видаляються з волосся. Дозрівання яєць до личинок відбувається протягом 7-10 днів.

Звідки беруться воші? причини зараження

Чому у дитини воші? Така проблема, як воші і гниди у дітей, є досить поширеною, оскільки саме серед дитячого населення легко реалізується шлях передачі паразитів - контактний.

Багато батьків, дізнавшись про цю прикрість, дивуються, звідки могли з'явитися воші, у благополучного, яке б особисту гігієну і досмотренного дитини?

Поняття про те, що педикульоз поширений тільки в середовищі соціально неблагополучних дітей, є невірним, сьогодні воші виявляються у дітей з різних сімей, в тому числі, забезпечених. Зараження здорової дитини відбувається від людини (дитини, дорослого), ураженого педикульозом. Воша не здатна активно пересуватися і, всупереч поширеному міфу, не вміє стрибати і літати, зате вміє повзати.

Під час близького контакту комаха переповзає з однієї голови на іншу і продовжує свій життєвий цикл вже на новому місці. Контактність дітей дуже висока в будь-яких організованих колективах (садках, таборах, школах, інтернатах), тому при таких умовах часто виявляється масове зараження вошами. Близький контакт можливий і на дитячих ігрових майданчиках під час ігор, в гостях, на дитячих святах і т.д.

Перенесення комах також імовірний при використанні індивідуальних предметів і засобів гігієни кількома дітьми під час ігор - гребінців, рушників, шапок, шпильок, гумок. Набагато рідше контактний шлях реалізується в громадських місцях - перукарень, лазнях, басейнах.

Виходячи з описаного, стає зрозуміло, що якщо виявлені воші, причини криються в соціальних умовах його перебування, в контакті з джерелом зараження. Однак виділяють і фактори індивідуальної схильності до педикульозу:

 • наявність довгого волосся, особливо у дівчаток, оскільки за таких умов воша має великі шанси зачепитися і почати паразитування;
 • асоціальні умови життя, що часто спостерігається в неблагополучних сім'ях, де педикульоз виявляється у всіх членів сім'ї;
 • недотримання правил особистої гігієни щодо догляду за волосистої частини голови - брудні і заплутане волосся створюють ідеальні умови для розмноження вошей і сприяють зорової маскування паразитів під лупу і бруд;
 • низький батьківський контроль за дитиною.

Як виявити воші - симптоми педикульозу

Паразитування вошей на голові викликає досить сильний свербіж шкіри, який найбільш інтенсивний в області скронь, потилиці, за вухами. Через постійне свербіння діти стають більш примхливими і неспокійними, постійно чешуть голову і погано сплять.

Продукти життєдіяльності вошей потрапляють на шкіру обличчя і шиї і призводять до появи еритем, везикул, папул, які можуть приймати характер хронічного дерматиту при тривалій відсутності лікування засобами від педикульозу. При попаданні кокковой інфекції через ранки на шкірі виникає вторинна піодермія, а при її значному поширенні можливе збільшення лімфатичних вузлів.

Лобковий і платтяна педикульоз у дітей - рідкісне явище. Симптоми схожі з головним педикульозом і відрізняються лише локалізацією - при лобковому педикулезе страждає шкіра лобкової області і статевих органів, при платтяній - відзначається свербіж і розчісування всього тіла.

Виявляють вошей при візуальному огляді шкіри голови. У дитячих організованих колективах огляд дітей на педикульоз регулярно проводиться медпрацівником або вихователем, однак і батьки повинні оглядати голову дитини незалежно від того, відвідує він заклад освіти чи ні.

Основні ознаки, за якими можна запідозрити воші:

 • Невеликі ранки, припухлості на шкірі шиї, плечей, голови
 • Гниди - яйця вошей це прозорі або білі мікро точки, які прикріплюються до волосся під кутом.

Для огляду дитини необхідно посадити на стілець під джерелом яскравого світла. Якщо волосся довге, пасма відокремлюються одна від одної за допомогою тонкої гребінця і оглядаються. Живі воші, незважаючи на маленький розмір, легко виявити при огляді, при запущеному захворюванні виявляються і мертві особини. На поверхні шкірного покриву можуть бути виявлені розчухи з корочками, блакитні плями.

Гниди ж часто плутають з лупою, але, на відміну від лупи, вони важко знімаються з волосся і при роздавлюванні між нігтями створюють типовий клацання.

В умовах медичних установ для діагностики педикульозу застосовують спеціальну лампу Вуда, під якою живі гниди світяться блакитним флюоресцирующим світлом.

Якщо виявлені воші, лікування повинно бути розпочато якомога швидше.

 • по-перше, це дозволить уникнути поширення захворювання серед контактних осіб
 • по-друге, уникнути неприємних ускладнень
 • по-третє - позбавить дитину від неприємної симптоматики.

Існує кілька напрямків лікування педикульозу, які в більшості випадків доводиться комбінувати. Незважаючи на різноманіття сучасних препаратів проти педикульозу, не завжди медикаментозне лікування хімічними засобами призводить до знищення паразитів, оскільки останні здатні виробляти стійкість до діючих речовин препаратів. Існують наступні засоби від педикульозу у дітей:

Існує три типи хімічних речовин з інсектицидною дією проти головних вошей:

 • Малатіон - один з препаратів на його основі - Педілін
 • Фенотрін - один з препаратів на його основі Паразідоз (итакс шампунь)
 • Перметрин - препарати на його основі: Медіфокс-гель педікуліцідний, Медіфокс концентрат для приготування емульсії 5%, Ниттифор, Хігія шампунь, Нікс крем.
 • Бензилбензоат. Препарат на його основі: Фоксілон лосьйон
 • Комбінований препарат (Малатіон + Перметрин + Піперонілбутоксід) - Пара Плюс аерозоль близько 400 руб.

Будь-які ліки від педикульозу у дитини, діючою речовиною якого є одна з трьох, згаданих вище, відпускається без рецепта.

При лікуванні хімічними препаратами важливо строго дотримуватися інструкції по застосуванню. Препарат необхідно наносити двічі, витримавши тижневу перерву, оскільки при первинному нанесенні гинуть тільки личинки і дорослі комахи, а ось яйця не завжди знищуються хімічними засобами. Повторне застосування ліків дозволяє знищити вилупилися личинки.

Час, на яке наноситься препарат, варіюється від 10 хвилин до півдоби. Після того, як препарат змито, необхідно ретельно вичесати гребенем мертвих комах.

Препарати з інсектицидною дією не завжди призводять до знищення вошей. Пов'язано це з кількома факторами:

 • нечутливість вошей до діючої речовини,
 • неправильне застосування препарату,
 • недотримання кратності нанесення.

Навіть найдорожчий шампунь від вошей у дітей буде неефективним, якщо не дотримуватися інструкції. У деяких дітей виникають алергічні реакції на тлі застосування інсектицидів, тому при першому застосуванні або якщо дитина алергік, потрібно бути дуже акуратним.

Препарати не захищають від повторного зараження, тому після лікування слід виконувати профілактичні заходи, що попереджають педикульоз.

Ця методика відома дуже давно, але є цілком ефективною за умови чотириразового застосування вичісування через певні часові проміжки протягом двох тижнів.

Після миття на волосся жирним шаром наноситься кондиціонер. Після розчісування гребінцем з рідкісними зубцями волосся ретельно вичісують вже густим гребінцем. Із залишками кондиціонера будуть вичісувати і воші, тому гребінь слід періодично промивати. Після того, як будуть прочесали все волосся, слід висушити їх рушником, розчесати і повторити процедуру вичісування густим гребінцем.

Вичісування за описаною схемою проводять чотири рази через три дні - на 1, 5, 9 і 13 день. Робиться це, щоб знищити вошей на різному життєвому циклі.

Цікавий експеримент! Бельгійськими вченими був проведений експеримент, який показав, що використання кондиціонера для волосся при вичісування гнид не поступається хімічним педікуліцідним препаратів по ефективності. Однак, якщо ви почали лікування перметрину і ін. Хімічними препаратами, то до лікування і 2 тижні після слід уникати застосування ополіскувачів для волосся і кондиціонерів, оскільки вони створюють плівку на волоссі і знижують всмоктування хімзасобів. Тобто використовувати тільки один спосіб - або препарати, або вичісування з кондиціонером.

Існують інші, менш популярні способи лікування педикульозу у дітей:

 • Рослинні засоби, що містять певні ефірні масла і екстракти рослин (анісу, герані, базиліка, розмарину та ін.) Мають інсектицидною дією з недоведеною ефективністю, тобто не рекомендуються офіційною медициною.
 • Електричні гребінця, що працюють на елементах живлення і знищують вошей розрядом електричного струму. Це дорогі пристосування, використання яких можливе лише на сухому волоссі, тому стовідсоткової ефективності не гарантують.
 • Знищення вошей і гнид руками, тобто роздавлюванням між нігтями. Цей спосіб часто застосовується в домашніх умовах, але ефективність його невисока, оскільки частина паразитів може знову переповзти на вже оглянуті волосся, а людина, що проводить огляд, може сам заразитися вошами.
 • Збривання волосся наголо. Цей метод застосовується для санації домашніх вогнищ в неблагополучних сім'ях.

Допуск в колектив до і після лікування

При виявленні педикульозу відразу ж починається активне лікування дитини. Дуже важливо ретельно дотримуватися правил особистої гігієни на цьому етапі і не допустити зараження контактних осіб. На час лікування дитина ізолюється від колективу і допускається до відвідування установи після одужання.

Внаслідок розчісування сверблячих місць на шкірі голови виникають ранки і скоринки, які схильні до нагноєння при приєднанні вторинної інфекції. При ускладненні педикульозу виникають імпетігінозние екземи, піодермії, а при важких формах волосся заплутуються в Колтун, який має гнильний запах. Воші можуть переносити інфекційні захворювання, найнебезпечнішим з яких є висипний тиф.

Профілактика педикульозу полягає в дотриманні правил особистої гігієни, що на 90% залежить від батьків:

 • Дитину потрібно навчати гігієнічних навичок, пояснювати, що таке предмети індивідуального використання і чому не можна давати їх іншим дітям.
 • Також діти повинні розуміти, що необхідно дотримуватися хоча б мінімальну дистанцію при спілкуванні і активних іграх з іншими дітьми і не допускати зіткнення головами.
 • Важливо регулярно оглядати волосяну частину голови дитини, щоб вчасно виявити педикульоз. Особливо актуально даний захід при виявленні педикульозу в організованому колективі, який відвідує дитина.
 • Дівчаток слід привчати до охайним і акуратним зачіскам з зібраними волоссям.

Звичайно ж, повністю попередити педикульоз і виключити ймовірність зараження дитини на сто відсотків неможливо. Але дотримання елементарних заходів безпеки і особистої гігієни дозволяє значно знизити цю ймовірність.

Виводила вошей дитині оцтом. Результат - як бігали, так і бігають далі. Тільки волосся висушили. Так що краще вже відразу в аптеку за шампунем.

господи у мене вони і у мене дуууже довге волосся що робити?

Ксенія, у дочки моєї теж довжелезні і дуже густе волосся, так вошей вивели параніт сенсітів. Його просто на ніч наносите, вранці змиваєте, і вичісувати нічого не потрібно. Якщо раптом залишиться 1-2 гниди, просто видаліть гребінцем в комплекті. Гниди вже мертві і відкріплюються від волоса легко.

Дівчатка, підкажіть як боріться з цими вошами, у МПЕН теж длиние волосся

Оцет допомагає. Якщо правильний%. На літр води підлогу пляшки оцту 70%. Промити голову. І під пакет. Потім незмивною голову. Дохнуть відразу. І воші і гниди

Сестра майонезом вивела за один раз. На 4 години завдала майонез.

Ще масло рослинне. Але воно тільки живих вошей виводіт.т.е треба повторювати

Купила в аптеці Пара плюс. І вивела. У дітей довге волосся. Для ефективності процедуру повторила через тиждень.

У тримісячного дитини гниди? Чому. кааак так

Підкажіть, будь ласка, чим ви вивели вошей у тримісячної дитини?

постригти на лисо

Ну немовляти можна і постригти, якщо волосатий.

Ми аалергікі, спробували хімію аптечну - мало не здохли ... Вирішили народними засобами. Дорослих вошей вивели за один раз дігтярні МИЛОМ і гарячим феном ... Потім змочили натуральним яблучним оцтом на сухе волосся (тримали під шапочкою 1 година) щоб легше було прибирати гнид, промили теплою водою, завдали кондиціонер для волосся і гребінцем вичесали ... Через тиждень повторили ("Контрольний постріл") .. І все ... ГРЕБІНЕЦЬ ДУЖЕ ПОТРІБЕН. Але спочатку у мене, звичайно, була істерика, у нас ТАКЕ вперше ... Зі школи притягли ...

Я б ніколи і не подумала, що і ми зіткнемося з такою проблемою, як педікулёз.Обнаружіла у сина випадково - гладячи по голові після садка. У той же вечір побігла в аптеку, порадилася з провізором, вона запропонувала саме безпечне та ефективне при цьому досить дешеве - препарат Д-95. Запевнила, що позбудемося вошей напевно і за 1 застосування. Взяла.Нанесла я Д-95 на сухе волосся від коренів, до кінчиків. Засіб являє собою маслянисту рідину (диметикон - силікон в складі), не тече, а щільно огортає кожну волосину, рівномірно розподілила по волоссю, одягла поліетиленовий пакет на голову і почекали час по інструкції 45 мінут.Потом вичесати гребінцем (додавався до засобу), промили голову і стала знову вичісувати мертвих задихнулись тварюк додається до засобу гребенем. Навіть гниди добре вичісувати. І дійсно за 1 раз, витративши при цьому 120 руб. ми від цієї напасті позбулися

Нічого не допомагає. Чи не шампуні, які не спреї і навіть оцет не допомагає.

Вивести вошей можна використовуючи настойку чемериці Настоянка дешева і продається в аптеках

Ацетоном можна вивести, тільки смердить дуже.

Дочка з табору привезла вошей. Це вже 3 раз в її житті. 3 роки тому зі школи притягла, потім через рік з турпоїздки з класом привезла. Обробляла фулмарксом. У неї довге пишне кучеряве волосся. Перші 2 рази допомогло з першого разу, зробила все за інструкцією, гниди дуже легко знімалися гребінцем під час обробки, він додавався, навіть не доводилося потім вичісувати насухую. А в цей раз з першого разу не вийшло, через місяць знову воші, повна голова, та ще й у мене з чоловіком. У чоловіка фулмаркс з першого разу все вивів. У мене немає. Пов'язую з тим, що дочка мене обробляла, а у неї зір -4. Була в окулярах, але гниди бачила насилу. Чоловіка не довірила, у нього ще гірше зреніе.Сегодня, на 6 день від обробки, перевірила всіх, чоловік і дочка нормально, а у мене повна голова. На цей раз сама себе обробляла, подивимося, що буде ... Поки я в паніці. Але за підсумком можу сказати, що фулмаркс працює добре, якщо його правильно наносити і нещадно вичісувати від самої шкіри голови і до самого кінця волосся.

Додати коментар Скасувати відповідь

Чи всі Ви знаєте про застуді і грипі

© 2013 Азбука здоров'я // Угода // Політика персональних даних // Карта сайту Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування. Для встановлення діагнозу і отримання рекомендацій по лікуванню необхідна консультація кваліфікованого лікаря.

Педикульоз: комплексне лікування і профілактика вошей у дитини

Педикульоз - захворювання паразитарної природи, при якому уражаються волосся, шкіра голови, рідше - обличчя, шиї. Характерні ознаки: сильний свербіж в місці укусу, освіта ранок, корок на шкірі при розчісуванні. Залежно від типу паразита і його локалізації розрізняють головний, платтяна, лобковий педикульоз.

Воші - найдавніші кровоссальні паразити. Їх неодноразово знаходили в древніх похованнях людей на різних континентах. Ці комахи були частими супутниками воїн, злиднів, голоду, епідемій, соціальних і природних катаклізмів в історії людства. Але і в сучасному суспільстві воші широко поширені по всьому світу. Навіть в цивілізованих країнах на педикульоз страждає величезна кількість людей, велика частина з яких - діти. Існує близько 150 видів вошей, але тільки три з них можуть паразитувати на тілі людини: головний, платтяна, лобкова воша. Далі мова піде про головні воші, які найчастіше зустрічаються в дитячих колективах. Чим лікувати педикульоз у дітей? Які способи найефективніші і безпечні? Які медикаментозні препарати дозволені?

Соціальне неблагополуччя сім'ї, в якій виховується дитина, відсутність гігієнічних норм призводять до розвитку педикульозу. Причини педикульозу у дітей з благополучних сімей - висока контактність в колективі. Як може відбуватися зараження?

 • При безпосередньому контакті з джерелом. Воші можуть переповзати на волосяну частину голови, одяг, тіло при близькому контакті. Це найчастіший спосіб зараження в дитячому колективі, коли діти проводять багато часу разом.
 • При використанні предметів, заражених паразитами. Цей шлях передачі стоїть на другому місці. Паразити можуть залишатися на рушниках, постільній білизні, матрацах, подушках, одязі, шапках, шарфах, гребінець, аксесуарах для волосся. Також в речах можуть залишатися живі гниди, які з часом дозрівають. Люблять поселятися воші і в м'яких іграшках.
 • Громадські місця. Підчепити вошей можна в басейні, перукарні, лазні, поїзді, роздягальні. Це найбільш рідкісний спосіб зараження.
 • Вода, пляж, пісочниця. Воші можуть жити у воді 2 дні, тому паразита можна зловити в водоймі. Також воші деякий час можуть залишатися живими в піску, поки не знайдуть нового господаря.

Педикульоз легко діагностується в домашніх умовах при уважному огляді волосся і шкіри голови у дитини. Для цього краще використовувати невеликий гребінь, а розчісувати волосся краще над білим папером або тканиною. Якщо є сумніви, можна пройти дерматоскопію, яка підтвердить діагноз. У більшості випадків не потрібно ніяке спеціальне обладнання: досить хорошого зору і освітлення. Які характерні симптоми педикульозу?

 • Сверблячка. Якщо дитина часто чеше голову, це вже привід її оглянути. Найчастіше сверблячка виникає в місцях, де локалізуються воші, - віскі, потилична частина, за вухами. Іноді сверблячка настільки сильний, що діти розчісують голову до крові.
 • Висипання на шкірі голови, шиї, обличчя. При укусі воші виділяють рідину, яка подразнює шкіру, викликає алергію. У місцях укусів можна побачити набряклість, почервоніння, папули.
 • Гниди на волоссі. Гнидами називаються яйця вошей. Вони дрібні (близько 1 мм), сіруваті, напівпрозорі, нанизані на волоссі по всій голові, як намисто, міцно прикріплені, важко видаляються з волосся. Гниди можуть бути живими і порожніми. Для живих характерний клацання при роздавлюванні, порожнім не клацають і можуть ще довго залишатися на волоссі після лікування. Найчастіше педикульоз діагностується при виявленні гнид, живу особину вдається знайти не відразу. Період дозрівання гнид: від 4 до 13 днів.
 • Живі особи. У них довгасте тіло, бувають білястого, коричневого, жовтого відтінків. Живих особин набагато менше, ніж гнид. При запущеній формі вошей можна виявити не тільки на волоссі, але і на обличчі, шиї, одязі.
 • Занепокоєння, поганий сон, неврологічні порушення. Через постійне свербіння дитина не висипається, часто буває неспокійним, дратівливим, млявим.
 • Психологічні проблеми. Факт вошивості чинить психологічний тиск, викликає огиду і відраза, поганий настрій, пригніченість, відчуття сорому.

Комплексне лікування педикульозу

Лікування вошей у дітей вимагає комплексного підходу, часу і терпіння. Педикульоз добре лікується в домашніх умовах. Але існують нюанси, які не можна упускати. Якщо лікувати нетщательно і невідповідними методами, висока ймовірність повторної захворюваності і зараження всієї родини. Як вилікувати педикульоз у дітей?

Ліки від вошей для дітей може бути в різній формі випуску: шампунь, мазь, емульсія, аерозоль, крем, лосьйон, порошок, розчин. Дитячі препарати від вошей (інсектициди) випускаються на основі трьох діючих речовин.

 • Перметрин. Речовина має нейротоксическим ефектом і паралізує живих вошей, також знищує гнид. Останнім часом все частіше спостерігається неефективність цього кошти і виживання вошей при лікуванні перметріном. Найбільш відомі препарати: «Нітіффор», «Нікс крем», «Медіфокс», «Нок».
 • Малатіон. Речовина може паралізувати вошей, але одночасно є контактним отрутою: проникає в паразитів, накопичується в них і отруює зсередини. Відноситься до сильніших інсектицидів, застосовується в разі запущеного педикульозу, якщо перметрин не діє. Найбільш відомі препарати: «Малатіон», «Педілін», «Новактіон».
 • Фенотрін. Найбезпечніше засіб для дітей, оскільки найменш токсичні. Паралізує вошей, але не знищує гнид, тому не завжди виявляється ефективним. Найкраще застосовувати при слабкій вошивості "Паразідоз», «итакс». Дітям до 2, 5 років дозволено лосьйон «Фенотрін».

Які ще можуть бути препарати?

 • Комбіновані. Ці ліки містять два і більше діючих речовини. Лікують ефективно, знищують не тільки живих комах, але і личинок, гнид. Зазвичай до складу препаратів входять: перметрин, бутоксид, піпероніл, пиретрин. До комбінованих засобів відносяться: «РІД», «Пара плюс», «Піпероніл бутоксид» та інші.
 • На основі рослинних і синтетичних мінеральних масел. Найчастіше застосовується препарат «Парані» на основі білого мінерального масла (клеарол), анісової олії. Речовина блокує доступ повітря паразитам, і вони гинуть. Крім того, масла сприяють загоєнню расчесов на шкірі, висушують і таким чином знищують личинок і гнид. Відгуки про ці препаратах неоднозначні. Їх ефективність досліджується.
 • Препарат «Бензилбензоат». Випускається у формі 10% і 20% мазі, а також у вигляді 10% емульсії. Препарат застосовується при виявленні шкірних паразитів (кліщів, вошей) у дітей після 3 років за призначенням лікаря. Діюча речовина накопичується в паразитів, ефективно знищує живих особин і личинок, але гниди можуть виживати. До складу «бензилбензоату» входить антибактеріальний компонент, що перешкоджає розмноженню бактерій і вторинної інфекції.

Про що важливо знати?

 • Використання одного препарату більше трьох разів викликає звикання.
 • Рекомендують чергувати різні засоби.
 • Ліками потрібно ретельно обробляти найактивніші зони життєдіяльності швачок - потилична, завушна частина голови, віскі.
 • При першому застосуванні ліків гинуть живі особини та личинки вошей.
 • При другому нанесенні знищуються залишилися личинки, які вилупилися з яєць.
 • Повторна процедура повторюється через 7 днів для профілактики.
 • У багатьох інсектицидів вікові протипоказання для дітей до 3 років через токсичність речовин.
 • У дітей часто виникає алергічна реакція на препарати від вошей у вигляді почервоніння, свербіння.
 • Для закріплення лікувального ефекту кошти рекомендують не тільки наносити на волосся, але і втирати в шкіру, накривати голову хусткою.
 • Важливо витримувати час, вказане в інструкції; воно може бути різним: від 10 хвилин до 12 годин.
 • Потрібно ретельно виполіскувати шкіру і волосся після застосування лікарських засобів.
 • Коли голова висохне, необхідно вичесати гребінцем загиблих паразитів.

Вичісування і механічне видалення

Як вивести вошей у дитини без застосування медикаментозних засобів? Можна вдатися до вичісування, яке вимагає часу і терпіння. Необхідно проводити процедуру вичісування протягом двох тижнів, щоб позбутися від паразитів різних життєвих циклів - не тільки від живих особин, але і від личинок і гнид. Що для цього знадобиться?

 • Гребінь. Краще придбати спеціальний гребінь для вичісування вошей. Розрізняють два типу гребенів - механічний і електричний. Особливість механічного гребеня - щільні, довгі зубці, затуплені кінці. Лазерні насічки на зубцях проколюють гнид, щільно сидять на волоссі, і з легкістю знімають. Електронні гребені зручні в застосуванні, деякі мають функцію виявлення живих паразитів і впливу на них електричними імпульсами.
 • Кондиціонер для волосся. Наноситься після звичайного миття голови рясним шаром. Разом із залишками кондиціонера вичісують воші. Важливо знати: при одночасному використанні кондиціонерів і лікувальних препаратів від педикульозу для дітей останні будуть менш ефективні. Кондиціонер обволікає волосся, шкіру голови, а також наявних личинок і живих особин захисною плівкою, тому хімічні речовини не зможуть знешкоджувати паразитів в достатній мірі.

 • Догляд за волоссям. Після використання лікувального засобу не миють голову звичайним шампунем 3 дня. Далі можна мити голову через день. Потрібно регулярно оглядати голову дитини, видаляти що залишилися живих особин, вичісувати загиблих паразитів і сухі гниди.
 • Збривання волосяного покриву. Це найпростіший і ефективний метод для хлопчиків. А ось у дівчаток не все так просто, особливо якщо волосся густе і довге.
 • Обробка гребінців і аксесуарів для волосся. Її можна провести тими ж препаратами, які застосовують для лікування педикульозу у дітей.
 • Догляд за тілом. Щоденний душ із застосуванням мочалки і мила. Зміна натільної білизни також повинна бути щоденною.
 • Головний убір. Це може бути легка шапка, косинка, який добре закриває волосся. Головний убір потрібен для профілактики: щоб не заражати інших членів сім'ї і не поширювати паразитів по дому.
 • Обробка натільної, постільної білизни, головних уборів, одягу. Залежно від вологості і температури воші можуть жити на тканинах і поверхнях від 12 годин до 10 днів. Речі потрібно прати в гарячій воді, після чого в обов'язковому порядку прасувати. Постільна білизна потрібно кип'ятити 15 хвилин в содовому розчині. Речі (особливо головні убори) можна обробити емульсіями «малатіон», «Карбофоса». Після їх застосування речі кип'ятяться, вистіривается в звичайному пральному порошку, просушують протягом двох діб на відкритому повітрі. З особливою ретельністю пропрасовуються складки, шви на речах, де люблять селитися воші. Решта гниди після такої обробки гинуть.
 • Обробка матраців, ковдр, подушок. У зимовий період їх можна виморожувати, а влітку - викладати на сонці. Також всі предмети і речі, які не можна прокип'ятити і пропрасувати, можна покласти в щільний поліетиленовий пакет, який не пропускає повітря, і залишити на 10 днів.
 • Обробка приміщення. Досить проводити щоденне вологе прибирання з додаванням слабкого розчину оцту. При запущеному педикулезе, зараженні всієї родини, сильної вошивості, необхідно використовувати дезінфікуючі засоби: вологе прибирання проводять з додаванням 5% дусту, 5% водного розчину хлорофосу. Живі особини і личинки можуть залишатися на м'яких меблів, килимах, пледах. Їх рекомендують обробляти інсектицидами, здавати в хімчистку. Дезінфекцію проводять повторно в профілактичних цілях через 7-10 днів.

Які народні засоби від педикульозу для дітей вважаються найбільш ефективними і безпечними?

 • Нанесення рослинного масла на волосся і шкіру голови. Ця речовина блокує доступ повітря, паразити задихаються. Підійде будь-яку рослинну, ефірну олію.
 • Пижмо і звіробій. Відвари цих трав втираються в шкіру голови. Ними також можна обполіскувати волосся.
 • Сік подрібненого цибулі та часнику. Сік наноситься на шкіру голови і волосся. Засіб може викликати печіння, також протягом тривалого часу буде зберігатися запах.
 • Сік журавлини, гранату. Фруктова і ягідна кислота знешкоджує живих особин, проникає крізь оболонку гнид і знищує їх. Однак на такі кошти у дітей може бути алергія, кислота сильно дратує шкіру. А якщо є розчухи і ранки, кислий сік взагалі протипоказаний.
 • Сік, відвар полину. Його можна використовувати окремо або змішувати з вазеліновим маслом і втирати в шкіру голови.
 • Чемериця. Одне з найбільш ефективних народних засобів. Можна приготувати відвар в домашніх умовах, можна придбати настій чемериці в аптеці.

Категорично заборонено застосовувати оцет і гас для знешкодження вошей. По-перше, ці кошти не настільки ефективні, не знищують гнид і личинок. По-друге, можуть призвести до опіку шкіри, алергічної реакції, отруєння парами, обструкції бронхів.

Педикульоз відноситься до соціальних захворювань. Найчастіше воші заводяться у дітей з неблагополучних сімей, що пов'язано з порушенням санітарно-гігієнічних норм. У таких випадках зазвичай завшівлени всі члени сімейства. Однак вошей може підчепити дитина з цілком благополучної сім'ї. Зазвичай це відбувається при порушенні правил особистої гігієни в дитячому колективі.

Профілактика педикульозу проста. Завдання батьків - прищеплювати дітям елементарні навички особистої гігієни. Необхідно розповісти дитині, що таке предмети індивідуального користування і чому ними не можна ділитися навіть з найближчими людьми. Що важливо знати і робити?

 • Не користуватися чужим гребінцем, не надягати чужі головні убори та одяг.
 • Чи не позичати свої приналежності по догляду за волоссям: гребінці, шпильки, гумки.
 • Чи не стикатися головами під час спільних ігор, намагатися тримати хоча б невелику дистанцію.
 • Дівчаткам, які відвідують дитячий колектив, волосся потрібно збирати в хвіст, заплітати в кіску.
 • Періодично необхідно переглядати волосся дитини при хорошому освітленні.
 • Голову перевіряти потрібно частіше, якщо відомо, що у кого-то з дітей в колективі виявлені воші.
 • Також обов'язково потрібно перевіряти голову у всіх членів сім'ї.
 • Педикульоз - неприємне захворювання, яке намагаються не афішувати. Однак якщо у дитини виявлено воші, потрібно повідомити про це вихователю чи вчителю.

Для профілактичних цілей можна використовувати лікарські рослинні препарати. Один з найефективніших - спрей, шампунь «Лавінал». У звичайні гігієнічні засоби для миття голови можна додавати ефірні масла - лаванди, материнки, чайного дерева, анісу.

Чи бувають ускладнення при педикульозі у дітей

Воші вносять не тільки фізіологічний дискомфорт у вигляді постійного свербіння, але і психологічний: не дуже-то приємно жити з паразитами. Чи можна очікувати будь-яких ускладнень, які стосуються здоров'я?

 • Педикульоз нерідко супроводжується шкірними захворюваннями.
 • Після розчісування утворюються ранки, скоринки, які можуть стати причиною вторинної бактеріальної інфекції.
 • Важкі ускладнення - екзема, піодермія.
 • Можливо запалення лімфатичних вузлів, якщо є запальний процес на шкірі голови, шиї, за вухами. На тлі запалення лімфовузлів ймовірно підвищення температури.
 • Воші є переносниками таких інфекційних захворювань, як висипний тиф і волинська лихоманка, які в даний час зустрічаються вкрай рідко.
 • Освіта колтунів: під дією серозно-гнійного речовини і секреторних виділень волосся сильно злипаються, з'являється неприємний запах, велике скупчення гнид в поплутаної масі волосся.

 • Воші тварин не передаються людині.
 • На короткий час людські воші можуть поселятися на тварин (кролики, свині), але довго паразитувати на них не здатні.
 • У зовнішньому середовищі поза тілом людини або тварини воші виживають близько 7 днів, через це час вони легко знаходять нового господаря.
 • Воші не можуть перестрибувати, вони тільки переповзають від зараженої людини до здорової.
 • Ці паразити здатні рухатися зі швидкістю близько 20 см в хвилину.
 • Воші люблять заселяти чисті, вимиті голови; їх менше приваблюють брудне волосся, адже через підшкірний жир, шар бруду складніше упиватися в шкіру.

Лікування педикульозу у дітей можна проводити двома основними шляхами: за допомогою лікарських засобів і вичісування. Перший - найбільш ефективний і швидкий. Другий вимагає регулярного і ретельного вичісування вошей спеціальними гребенями, знищення личинок і яєць. Без повторного профілактичного застосування препаратів від вошей педикульоз може поновитися. На 100% захиститися від педикульозу можна. За статистикою ВООЗ кожен другий житель нашої планети хоча б раз в житті особисто був знайомий з цими неприємними «співмешканцями».

від народження до школи

© 2013-2016. Портал для батьків «Все про дітей».

Передрук матеріалів сайту лише з зазначенням активного гіперпосилання на джерело.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

13 − = 10