Пародонтит ступеня тяжкості

Содержание

ступеня

Пародонтит - запальний процес в околозубной тканини. За ступенем тяжкості пародонтит поділяють на три основні форми - легку (початкову), середню і важку.

При легкому ступені тяжкості симптоми мало виражені і пацієнт може не відразу помітити наявність захворювання, тому стоматологи рекомендують систематично проходити огляд зубної порожнини. Характерними симптомами пародонтиту легкого ступеня є почервоніння ясенний тканини, дискомфорт при вживанні твердої їжі, свербіж ясен а також ослаблення зубної зв'язки. Похитування зубів і зсув зубного ряду характерний при середньому ступені тяжкості пародонтиту, а також з'являється неприємний (гнійний) запах з рота, утворюються гнійники в ураженій ясенний тканини, набряк і кровоточивість ясен. При важкій стадії захворювання з'являється апатія, втрата апетиту, загальна слабкість, синюшність ясен, підвищення температури тіла, а також біль при прийомі їжі і розмові.

Генералізований пародонтит характеризується комплексним ураженням всіх шарів пародонту.

Запальний процес носить хронічний характер.

Хронічний запальний процес, що протікає в пародонті, називається пародонтит. Це захворювання є практично у 80% населення землі. Залежно від ступеня тяжкості захворювання класифікують на три форми:

Легка стадія хвороби характеризується маловираженими симптомами, які не доставляють істотного дискомфорту хворому. Деструкционная процес розвивається переважно в кістковій тканині, не зачіпаючи ясенну тканину.

Легка ступінь пародонтиту генералізованого типу може виникнути в результаті порушень в роботі ендокринної або імунної системи, як наслідок частих стресів або нервових перенапруг.

Легка ступінь пародонтиту не розвивається самостійно, а виникає як одне з ускладнень катарального гінгівіту. Прогресуючи, легка форма пародонтиту призводить до утворення зубоясенних кишень і гнійних абсцесів в ясенний тканини.

Основним симптомом пародонтиту, що протікає в легкій формі, є кровоточивість і рихлість ясен. Десни набрякають, а кровоточивість виникає при вживанні твердої їжі і механічному роздратуванні, наприклад, при чищенні зубів. Другою ознакою наявності запального процесу в околозубной тканини є гнійний запах з рота також прискорюється утворення над- і поддесневого зубного каменю. Якщо вчасно не почати лікування, то запальний процес прогресує, і з'являються такі симптоми, як похитування зубів, збільшення міжзубних щілин і поглиблення пародонтальних кишень.

Характерними симптомами парадонтита легкого ступеня також є:

 • почервонінням ясенний тканини;
 • сверблячкою ясен;
 • дискомфортом при жуванні твердої їжі;
 • ослабленням зубної зв'язки.

Початкова стадія хвороби може мати хронічний перебіг або ж швидко прогресувати, перетікаючи в наступні ступені тяжкості. Своєчасно розпочате лікування, що полягає в професійному чищенню ротової порожнини, обробці уражених ділянок пародонту антисептичними розчинами, застосування фармакологічних препаратів, що пригнічують грам-негативні мікроорганізми, і комплекс фізіотерапевтичних процедур дозволять перемогти хворобу або домогтися її стійкої ремісії.

Пародонтит середнього ступеня тяжкості

Середня тяжкість запального процесу в околозубной тканини характеризується яскраво вираженою клінічною картиною. Пародонтит середнього ступеня характеризується руйнуванням кісткової тканини і апарату зуба, наявністю глибоких зубоясенних кишень, в яких накопичується м'який бактеріальний наліт і зубний камінь. Грам-негативна мікрофлора, розмножуючись в пародонтальних кишенях, виділяє токсини, поступово руйнують пародонт.

До основних симптомів пародонтиту середнього ступеня відносять:

 • похитування зубів;
 • зміщення зубного ряду;
 • утворення гнійників в ураженій ясенний тканини;
 • кровоточивість ясен при їх механічному подразненні;
 • набряк і синюшність ясен;
 • біль при жуванні і розмові;
 • гнійний запах з рота;
 • генетично з зубоясенних кишень.

Як правило, хвороба носить хронічний характер, загострюючись при загальному ослабленні організму хворого, внаслідок перенесених інфекційних хвороб, сезонного авітамінозу, дисфункції ендокринної, серцево-судинної і нервової системи. Передумовами до розвитку пародонтиту середньої тяжкості в околозубной тканини можуть стати і неякісно надані стоматологічні послуги: установка протезів, коронок, некоректне лікування пломбування зубів. Генетичні чинники також можуть знижувати місцевий імунітет і провокувати розвиток пародонтиту.

Лікування полягає в купірування запального процесу за допомогою антібіотікосодержащіх препаратів і антисептичних розчинів, санації та професійному чищенню зубного ряду, видаленні бактеріального нальоту з зубоясенних кишень. Крім консервативного лікування хворому призначаються препарати, що стимулюють вироблення колагену і прискорюють процес регенерації околозубной тканини (імуномодулятори, вітаміни). Ефект від фармакологічного лікування посилюється за допомогою фізіотерапії.

Захворювання, що характеризується важким ступенем ураження околозубной тканини, вкрай рідко розвивається як самостійна хвороба. Причинами хвороби є некоректне лікування легкої або середньої стадії хвороби. Лікування запального процесу важкого ступеня дуже тривалий і хворобливий. Максимум чого вдається домогтися - це настання періоду стійкої ремісії і збереження цілісності зубного ряду.

До симптомів хвороби відносять:

 • кровоточивість ясен в результаті хімічного, механічного або термічного впливу;
 • стійкий гнильний запах з рота;
 • біль при жуванні і розмові;
 • синюшність ясен;
 • зміщення зубного ряду;
 • гноеточівость;
 • пародонтальні абсцеси;
 • підвищення температури тіла;
 • швидке утворення під- і надясенні відкладень;
 • апатія;
 • втрата апетиту;
 • Загальна слабкість.

Запальний процес в ротовій порожнині може провокувати різні хронічні захворювання. Особливо запущений пародонтит може характеризувати повною деструкцією кісткової тканини.

Лікування захворювання включає в себе загальну і місцеву терапію, спрямовану на придушення грам-негативних мікроорганізмів, зміцнення імунітету хворого, санацію ротової порожнини та обробку уражених тканин антисептичними розчинами. Крім інтенсивного місцевого лікування здійснюються процедури, спрямовані на усунення рухливості зубів і зміщення зубного ряду: шинирование, протезування, прошліфовиваніе шийок і коренів зубів. Ефективність від місцевої і загальної терапії посилюється за допомогою фізіотерапевтичних процедур. При значно деструкції кісткової тканини вдаються до оперативного втручання.

 • Віка - генералізована форма пародонтиту: етіологія, ступеня, симптоми, методи лікування 1
 • Віктор - Як лікувати пародонтит методами народної медицини? 4
 • Євген - Як лікувати пародонтит методами народної медицини? 4
 • Филомена - Як лікувати пародонтит методами народної медицини? 4
 • Панчина Валнетіна Михайлівна - Засоби від пародонтиту 1

Інформація на сайті, призначена тільки для ознайомлення. Для лікування хвороб зубів обов'язково проконсультуйтеся зі стоматологом.

Пародонтит - симптоми і лікування захворювання

Пародонтит, симптоми захворювання

Запалення пародонта - пародонтит, симптоми якого важливо знати кожній людині, що б вчасно звернеться за допомогою до фахівця, запідозривши його розвиток. Для повноти картини в даній статті описані не тільки суб'єктивні симптоми, і основні скарги пацієнтів, але і повна клінічна картина перебігу хвороби, а так само її прояв в різних середовищах організму і на результатах інструментальних досліджень.

Щоб повністю зрозуміти, що таке пародонтит, симптоми, лікування, фото і методи діагностики, якого описані і доступні на нашому сайті, потрібно в першу чергу знати причини його освіти, етіологію і патогенез. Багато з факторів, тобто їх виняток - лікування, є специфічною мірою профілактики при пародонтиті. Величезна безліч соматичних хвороб має так званий пародонтальну синдром, тобто розвиток пародонтиту при будь-якому загальному або системному захворюванні. А також саме від причин розвитку запалення пародонту виходить підрозділи пародонтиту на дві основні форми.

Основні форми пародонтиту по локалізації процесу, їх патогенез, симптоматика

Локалізований пародонтит (вогнищевий)

Розвиток локалізованого пародонтиту в основному пов'язано з впливом на пародонт місцевих причин. Пломбувальний матеріал або миш'яковиста паста, що потрапили в міжзубний проміжок, є яскравими прикладами місцевого впливу. Найчастіше, причиною локалізованого пародонтиту може стати порушення оклюзії, оклюзійна травма або травма механічна. Прикладами оклюзійної травми є патології прикусу, занадто раннє видалення молярів і премолярів т.д. Прикладом механічної травми можна вважати посттравматичний остеолиз - (розплавлення кісткової тканини) кістки. Локалізований пародонтит, причини якого різноманітні, зустрічається в стоматологічній практиці набагато частіше, ніж генералізована його форма. Однак, незважаючи на більш рідкісне її розвиток, особливу небезпеку становлять саме генералізовані пародонтити.

Генералізований пародонтит (дифузний)

Як правило, генералізовані форми пародонтиту починаються з гінгівіту катарального характеру. Однак безпосередньо пародонтит, на відміну від попередника найбільш небезпечний. Процес його розвитку супроводжується порушенням цілісності зв'язкового апарату зубів, руйнуванням зубодесневих з'єднань, характеризується явищами резорбції кісткової тканини і утворенням пародонтальних кишень. Пацієнти, які страждають на дану патологію, скаржаться не тільки на кровоточивість ясен, а й в тій чи іншій мірі виражену рухливість зубів, гиперестезию (підвищену чутливість) шийок зубів, при цьому відзначають її мінливість.

Клінічні прояви пародонтиту, симптоми, дані інструментальних досліджень, лише в сукупності можуть дати підтвердження діагнозу. На підставі одних лише скарг пацієнта можна лише запідозрити ту чи іншу хворобу. А диференціювати - розрізнити і виділити конкретну проблему можна тільки при комплексному обстеженні.

Клінічні прояви пародонтиту при огляді, лабораторних, і інструментальних дослідженнях

Об'єктивне обстеження (огляд)

Об'єктивне обстеження пацієнтів з пародонтитом виявляє кровоточивість ясен, наявність надясенні і підясневих відкладень зубного каменю і нальоту, рухливість зубів в різному ступені, нерідко за допомогою натискання зондом на край ясен виявляється наявність гною, проба Шиллера - Писарєва явно позитивна. Однак головним і основним симптомом підтверджує діагноз пародонтиту є наявність пародонтальних кишень.

Принцип роботи цієї спроби полягає в виявленні глікогену в тканинах пародонта, кількість якого, під час запалення, а як наслідок кератинізації епітелію, збільшується. У нормі, у осіб, які не страждають на пародонтит, глікоген в яснах або не виявляється зовсім або знаходяться тільки його сліди. За допомогою змазування ясен, видозміненим розчином Люголя, пародонтолог виявляє ступінь розвитку запального процесу, в залежності від інтенсивності забарвлення ділянок ясен. Колір фарбування варіюється в діапазоні від світло-коричневого, до темно-бурого, а для градуювання ступеня запалення, використовується такий розподіл: проба позитивна, слабо - позитивна, і негативна, відповідно від насиченості кольору.

Пародонтит симптоми запалення і лікування

Прояв пародонтиту в крові

У початковій стадії пародонтиту, при недостатній кількості візуальних клінічних симптомів, для диференціювання локалізованого і генералізованого пародонтиту використовують показники імунологічного обстеження. На рівні субпопуляцій лімфоцитів під час генералізованого пародонтиту виявляються зміни в клітинній ланці імунітету, у випадку з локалізованим пародонтитом всі показники даного ланки залишаються в нормі. Також при пародонтиті в периферичної крові виявляється зниження фагоцитарної активності нейтрофілів, що є показником завершеності фагоцитозу, що в свою чергу означає його активність як одного з важливих захисних компонентів організму.

Початкові стадії пародонтиту на рентгенівських знімках характеризуються наявністю остеопорозу та деструкцією кортикальних пластинок вершин міжальвеолярних перегородок. Пізніше виявляється усіченість вершин перегородок, разом з горизонтальною з'являється і вертикальна резорбція, в супроводі новоутворених кісткових кишень. Помітно змінені контури кісткової тканини, а саме лінії альвеолярних відростків мають фестончастий - «з'їдений» вид. Відкладення поддесневого зубного каменю в запущених і важких формах також візуалізується на знімках. В інших відділах щелепи, не залучених в процес, кісткова структура збережена, стан в нормі.

Кількість симптомів і проявів хвороби поступово наростає, і в залежності від клінічної картини визначають три ступеня тяжкості пародонтиту

Характеристика ступенів тяжкості пародонтиту

Ступінь тяжкості пародонтиту визначається трьома основними ознаками:

 • глибиною пародонтальної кишені;
 • ступенем резорбції кісткової тканини;
 • рухливістю зубів;

Легка ступінь пародонтиту характеризує наявністю пародонтальних кишень сягають глибини до 3,5 мм, найчастіше поблизу міжзубних проміжків, деструкція кісткової тканини міжзубних проміжків початковому ступені. Відзначається индуцированная кровоточивість. Загальне самопочуття і стан пацієнта при пародонтиті легкого ступеня не порушено.

Початкова ступінь - характеризується зникненням або разволокнение замикаючих пластинок, проявами явищ остеопорозу, незначним зниженням висоти міжзубних перегородок - на 1/3, не більше.

Середній ступінь тяжкості пародонтиту характеризується збільшенням глибиною дна пародонтальних кишень на рівні 5мм, при резорбції кісткової тканини міжзубних перегородок нижче 1/3 до 1/2 висоти кореня зуба. Відзначається рухливість зубів патологічної 1-2-го ступеня, нерідко зі зміщенням зубів. Також ознаки пародонтиту середнього ступеня включають поява патологічних трьом, травматичну оклюзію.

Треми - проміжки між зубами.

Ступеня рухливості зубів

 • Перша ступінь патологічної рухливості визначається при можливості розгойдування зуба щодо коронки сусідніх зубів щечно-мовний і вестибуло-оральному напрямках не більше ніж на 1 мм.
 • Друга ступінь патологічної рухливості визначається при русі зуба по тих же напрямках що і в першій мірі плюс в напрямку небно-дистальному і більш ніж на 1 мм.
 • Третя ступінь патологічної рухливості присвоюється зубу здатному здійснювати рух у всіх напрямках, включаючи вертикальне, і при відсутності сусідніх зубів, може бути в похилому стані.
 • Ступінь четверта патологічної рухливості ставиться при можливості зубом здійснювати вимушені руху в усіх напрямках і навіть навколо своєї осі.

Для перебігу пародонтиту протікає у важкій ступеня, характерні наступні клінічні прояви. Збільшення глибини пародонтальних кишень на глибину більше 5-6 мм. Патологічна рухливість зубів відзначається 3-4 ступенем, резорбція кісткової тканини міжзубної перегородки більше 1/2, іноді виявляється повне розсмоктування альвеолярної перегородки, визначається травматична артикуляція і зміщення зубів. У даній ступеня тяжкості нерідко поява значних патологічних трьом, розвиток дефектів зубних рядів.

Важливо відзначити, що для пародонтиту протікає в середнього та тяжкого ступеня є характерними також генетично і абсцедирование.

Пародонтит, симптоми, лікування, діагностичні методи якого описані вище, вимагає до себе уваги не менше ніж будь-яка інша соматична патологія. Те, що процес локалізується в порожнині рота, ще не робить його відокремленим від решти організму, зміни при пародонтиті відбуваються в багатьох системах організму, в першу чергу, провокуючи відповідні реакції імунної та гемопоетичної системи (кровотворення)

Визначають результат такої хвороби як пародонтит, причини, лікування, і багато в чому спільні імунні сили організму. Роль останніх велика, незважаючи на уявну локальність процесу, при запущених генералізованих формах, хвороба відбивається і на загальному стані пацієнта.

Вам сподобалася стаття? Поділися з друзями!

Всі зображення, тексти та інші роботи, опубліковані на даному сайті захищені авторським правом компанії OOO «Доктор Зубов», якщо інше не передбачено.

При цитуванні документа посилання на сайт zubzubov.ru обов'язкове. Повний запозичення документа є порушенням російського та міжнародного законодавства і можливе тільки за згодою редакції ZubZubov.ru.

Всі матеріали, представлені на сайті ZubZubov.ru носять виключно інформаційний характер і є ознайомчими.

Всі статті, фотографії та ілюстрації захищені авторськими правами.

Символи і назви фірм, логотипи, товарні знаки і торгові марки

є власністю відповідного виробника або власника товарного знака.

Загострення генералізованого і локалізованого хронічного пародонтиту: лікування легкої, середньої та важкого ступеня

Хронічний пародонтит - запальний процес в тканинах ротової порожнини. Він поступово руйнує зв'язку, які утримують зуби. При патології страждають ясна, цемент, періодонт, альвеолярні відростки. Запущена форма загрожує втратою зубів. Сучасні можливості стоматології дозволяють боротися з недугою, проте його лікування тривале і непростий.

Причини появи хронічного пародонтиту

За статистикою, яку ведуть стоматологи, захворювання вражає людей віком 16-20 та 30-40 років. При цьому втрати зубів від нього відбуваються в 3-5 разів частіше, ніж від карієсу. Додатковим негативним фактором виступає зубний камінь, ігнорування гігієни ротової порожнини.

Виділяють локальні і загальні причини хронічного пародонтиту. До перших відносять:

 • Порушений прикус, скупченість і криве положення зубів. У цьому випадку досить важко вичистити міжзубні проміжки, що провокує безконтрольне розмноження бактерій через що скупчилися частинок їжі.
 • Бруксизм. При скреготінні зубами швидко стирається емаль, пошкоджуються їх верхні краї. Це може стати провокуючим фактором при появі генералізованого пародонтиту.
 • М'який наліт, зубний камінь. Активна патогенна мікрофлора під нальотом провокує запальний процес, викликаючи запах з рота.

До загальних провокаторам недуги відносять захворювання, здатні послабити імунний захист. Серед них:

 • Діабет. Підвищений рівень глюкози в крові може прискорити і посилити запалення пародонту.
 • Гастрит. Недуга заважає правильному засвоєнню їжі. При поганому пережовуванні в роті залишаються частинки, які стають гарною середовищем для активації бактерій.
 • Ревматизм, ожиріння, інші ендокринні порушення. Хвороби підривають захисні сили організму, що дозволяє активно розвиватися патогенної мікрофлори в порожнині рота.
 • Прийом ряду медикаментів. Сечогінні препарати, антидепресанти та інші таблетки негативно впливають на місцевий і загальний імунітет.

Класифікація захворювання за поширеністю процесу

За поширеністю пародонтит може бути вогнищевим (локалізованим) і генералізований (дифузним):

 1. Вогнищева форма протікає гостро, хворобливо, при відсутності грамотного лікування з часом переходить в хронічну. Запалення локалізується в районі одного або декількох зубів. Під контролем пародонтолога воно лікується успішно.
 2. Генералізований пародонтит вражає обидві щелепи. На рентгені помітно розширення в області між цементом кореня і кісткової платівкою альвеоли, освіту кишень. Пацієнти скаржаться на кровоточивість, хворобливі відчуття в районі ясен, розхитування зубів.

Для цієї форми пародонтиту характерно хронічний перебіг. Хвороба вражає тканини верхньої і нижньої щелепи, має такі симптоми:

 • Запалення ясен;
 • розхитування зубів;
 • розсмоктування тканин кістки;
 • гній в яснах;
 • зубні бляшки;
 • підвищена кровоточивість ясен;
 • руйнування зубодесневих з'єднань;
 • формування глибоких пародонтальних кишень;
 • чутливість шийок зубів.

Локалізована форма виникає при впливі на тканини пародонту місцевих факторів. Наприклад, при випадковому проникненні в міжзубний простір миш'яковистою пасти при лікуванні пульпіту. Іншою причиною недуги виступають оклюзійні або механічні травми, порушення прикусу. Запалення локалізується в межах невеликої ділянки, може стосуватися лунки єдиного зуба. Захворювання починається гостро, а при відсутності лікування переходить в хронічну стадію.

Симптоми локалізованого пародонтиту:

 • почуття, що зуби хитаються;
 • некомфортне жування;
 • часте потрапляння їжі в проблемну зону, що супроводжується болем;
 • деструкція тканин, сусідніх з запаленим вогнищем;
 • поява хворобливих кишень в яснах.

Види хронічного пародонтиту за ступенем тяжкості

Генералізований пародонтит протікає в гострій і хронічній формі:

 1. Для першої характерне стрімке і хворобливе розвиток. Первинно уражаються 1-2 зуба, на цій стадії уникнути тривалого перебігу хвороби легко. Досить вчасно звернутися до пародонтолога.
 2. Хронічний пародонтит - результат запущеного запального процесу. Він зустрічається часто, характеризується моментами загострення і «сплячки». Нерідко його наслідком стає таке небезпечне захворювання, як стоматит.

Хронічна форма пародонтиту поступово руйнує зуби. Для неї характерно:

 • біль під час їжі, догляду за зубами;
 • печіння в тканинах ясен;
 • регулярні кровотечі;
 • повне запалення ясенної поверхні.

У «сплячою» формі хвороба може на якийсь час затихнути, не турбувати. При цьому людині здається: вона відступила. Це не так: процес ні на хвилину не затихає, глибоко вражаючи пародонт. Перехід в гостру стадію (загострення хронічного пародонтиту) характеризується нездужанням, температурою, відновленням запального процесу. Хронічний генералізований пародонтит відрізняється за ступенем тяжкості. Характер хвороби враховується при підборі правильної терапії.

Хронічний пародонтит в початковій (легкої) формі характеризується палінням і дискомфортом в порожнині рота. З'являється і наростає біль під час догляду за зубами, на них завжди присутній наліт, турбує кровоточивість ясен. Поступово ясна змінюють структуру, формуються неглибокі зубодесневиє кишені. Загальне самопочуття пацієнта не порушено.

При хронічному генералізованому пародонтиті середнього ступеня глибина патологічних кишень досягає 5 мм, резорбція кістки охоплює більше 2/3 кореня. При прогресуванні недуги кишені поглиблюються, запалення зачіпає сусідні області. Пацієнт відзначає хитання зубів, неприємний запах з рота, кровоточивість ясен. Можливі патологічні треми, травматична оклюзія. При відсутності своєчасного лікування цього ступеня в подальшому буде заборонено проводити імплантацію зубів.

При генералізованому пародонтиті важкого ступеня пародонтальні кишені збільшуються більш ніж на 5 мм. Ясна кровоточать практично постійно, з них йде виділення гною, зуби розхитуються і можуть в будь-який момент випасти. Кісткова тканина щелепи на цьому етапі вже не здатна самовідновитися. На рентгені видно руйнування кістки альвеоли. Зубні коріння оголюються, реагують на тепло і холод, гігієна утруднена.

Для постановки діагнозу лікар розмовляє з пацієнтом, проводить візуальний огляд і призначає обстеження. Обов'язково проводиться:

 • рентген і комп'ютерна томограма;
 • проба Шиллера-Писарєва для визначення ступеня запального процесу;
 • аналіз Шиллера (виявлення щільності зубного нальоту);
 • методика Кулаженком встановлює, за скільки часу при вакуумі на яснах утворюється гематома;
 • аналіз мікрофлори навколозубних тканин;
 • інші дослідження, за результатами яких складається план медичної допомоги.

Тактика лікування хронічного пародонтиту підбирається на підставі клінічної картини патології. Під час терапії застосовуються такі методи:

 • Місцева допомогу. Спочатку видаляється зубний наліт - постійний провокатор запалень. Далі призначається лікування, спрямоване на усунення причини, яка призвела до хронічного пародонтиту. Широко використовуються антисептики і протизапальні препарати. При поліпшення та припинення кровоточивості ясен обов'язкове професійна чистка зі зняттям зубного каменю.
 • Загальне лікування. Проходить при використанні стимуляторів регенерації тканин, протимікробних, знеболюючих препаратів.
 • Фізіотерапія. Хороший ефект при хронічному пародонтиту середньої стадії дають лазер, дарсонваль, флюктуоризація.
 • Ортопедичне втручання. Проводиться прошліфовка, шинування, раціональне протезування або установка ортодонтичних конструкцій.
 • Хірургічні методи. Оперативне втручання призначається за показаннями. Без нього не обійтися при найважчій формі патології. На легкого та середнього стадії при наявності одиничних ясенних кишень розміром менше 5 мм призначається кюретаж - їх обробка та видалення відкладень. При наявності декількох кишень з цією ж метою виконується їх висічення без оголення альвеолярної кістки.
 • Системна допомога. Терапія супутніх захворювань проводиться ендокринологом, гастроентерологом та іншими фахівцями.

Арсенал ліків, які призначають при хронічному пародонтиті та його загостреннях, великий. Серед них - вітаміни, антисептики, БАДи, інгібітори протеолізу, нестероїдні протизапальні препарати. Додатково можуть бути призначені гормони, антибіотики, сульфаніламідні засоби.

Для місцевого медикаментозного лікування застосовують 3% перекис водню, Мірамістин 0,01%, хлоргексидин біглюконат 0,05-2%. Серед імуностимуляторів - Тималин, Тимоген, Натрію Глюконат. Для зняття занепокоєння і напруги показані настій валеріани, пустирника, гомеопатія.

Антисептичні препарати незамінні при лікуванні генералізованого пародонтиту. Лікарі зазвичай призначають:

 • Мірамістин. Бореться з грампозитивними і грамнегативними патогенними мікроорганізмами, грибками. Зміцнює місцевий імунітет, прискорює регенерацію тканин. Розчин кошти використовують для полоскань 2-3 рази на добу в ході 10 днів.
 • Мундізал гель. Комбінація холіну саліцилату і хлориду цеталконія. Має знеболюючі та антисептичні властивості. Гель наносять на слизову оболонку ротової порожнини до 5 разів на добу. Курс лікування - 1,5 тижні.
 • Хлоргексидину біглюконат. Хороший антисептик широкого спектру застосування. Міститься в таблетках дрілл, себідін, деяких знеболюючих гелях, рідинах для полоскання.
 • ГКІ. Розчин для полоскання діє місцево. Він усуває біль, печіння, набряк при пародонтиті важкого ступеня.

Серед популярних рецептів:

 • Полоскання трав'яним настоєм при кровоточивості. Слід жменю суміші листя герані, звіробою, ожини та родовика (трави беруться в рівних пропорціях) залити окропом (1 літр), настояти годину, процідити. Полоскати ясна 3 рази в день.
 • Ялицеве ​​масло при запущеній стадії. Змочити вату в ялицево маслі, додати до ясен на 10 хвилин. Ще один рецепт: полоскати рот теплою водою з розведеним в ній маслом чайного дерева (пропорції - на 250 мл. Води взяти 3 краплі ефірного масла).
 • Кора дуба при загостреннях. Подрібнити кору дуба (2 ч.л) і липовий цвіт (1 ч.л) до стану порошку. Залити окропом і тримати на водяній бані до 3 хвилин. Остудити, через годину процідити, робити полоскання 5 разів на добу.
 • Фіалка при запаху з рота. Взяти в рівних частках кору дуба, листя брусниці, фіалки, календули, звіробою. Змішати, і 2 столових ложки збору залити 1,5 склянками окропу. Томити на водяній бані півгодини. Остудити, процідити, щодня полоскати ясна до 5 разів.
 • Лікування прополісом. Розчинити 20 крапель спиртової настоянки прополісу в склянці води. Полоскати рот до 5 разів на добу.

Пародонтит у дітей і дорослих ніколи не протікає ізольовано. Його виникнення і прогресування провокує інші захворювання не тільки в порожнині рота, а й у всьому організмі. Якщо інфекція потрапляє в пульпу зуба, ймовірне виникнення пульпіту, лікувати який непросто. При тому якщо зуб зовні не пошкоджений, діагностика хвороби буде утруднена на тлі запального процесу ротової порожнини.

Часті рецидиви недуги призводять до остеомієліту (запалення кісткової тканини щелепи). Іншими ускладненнями стають небезпечні для життя флегмона і абсцес. Вони виникають в ситуаціях, коли інфекція потрапляє в м'які тканини. При будь-яких хворобливих відчуттях в яснах слід звернутися до стоматолога. Пародонтит може розвиватися стрімко і привести до передчасної втрати зубів.

Інші тяжкі наслідки недуги:

 • Захворювання легенів. У роті при важкому пародонтиті знаходиться маса патогенних бактерій. При вдиху вони можуть проникати в дихальні шляхи, провокувати запальні процеси або респіраторні захворювання.
 • Захворювання серця і судин. У хворих на пародонтит інсульт та інфаркт міокарда спостерігається в 3-4 рази частіше.
 • Проблеми з перебігом вагітності. Крім загального негативно впливу на здоров'я, пародонтальні інфекції провокують синтез простагландинів. Вони викликають скорочення матки, ведуть до викидня або передчасних пологів.

Профілактика хронічного пародонтиту

Лікувально-гігієнічні заходи щодо профілактики хронічного генералізованого пародонтиту включають:

 • гігієну ротової порожнини з використанням підібраною щітки, пасти, ополіскувача;
 • усунення патогенного впливу на тканини пародонту;
 • відновлення дефекту зубного ряду за допомогою протезів та інших стоматологічних конструкцій;
 • профілактику остеопорозу щелепи спеціальними препаратами, які містять кальцій і фтор (Кальцінол, Cal-Mag та іншими);
 • відсутність стресів, розумових перевантажень;
 • своєчасне лікування карієсу, виправлення неправильного прикусу, професійне усунення зубного нальоту;
 • аутомассаж, вакуумтерапія, електрофорез та інші фізіопроцедури.

У віці після 40 до цих заходів приєднуються заходи щодо усунення гіподинамії, міогімнастику, профілактика вітамінної недостатності, гіпоксії тканин пародонта. Важливо дотримуватися режиму праці та відпочинку, підбирати дієту з антисклеротичну ухилом, уникати травматичної оклюзії.

При своєчасному професійному лікуванні прогноз пародонтиту сприятливий. Коли недуга переходить в хронічну форму, позбутися від нього набагато складніше. У цьому випадку лікарі роблять упор на запобігання рецидивів і стабілізацію патологічного процесу.

Більше року лікуюся від хронічної форми. Лікарі не дають прогнозу повного одужання. Зараз ситуація стабільна, без рецидивів, проходжу фізіотерапію, регулярно проходжу чистку кишень у пародонтолога. Допомагає прополіс і кора дуба, з їх використанням позбувся ясенних кровотеч.

Як я Вам співчуваю! Добре, що лікуєте, не опустили руки, але краще своєчасно йти до лікаря. У мене прикус був порушений, змогла дозволити собі звернутися до стоматолога тільки в 27 років для установки брекетів. Добре, що зуби не втратила, вже були зачатки пародонтиту.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

45 − = 43