ознаки жовтяниці

Жовтяниця симптоми і ознаки | Діагностика жовтяниці | Як проявляється жовтяниця

Жовтяниця розвивається при підвищенні рівня білірубіну і продуктів його обміну в крові і проявляється жовтушною забарвленням шкіри і слизових оболонок. Як проявляється хвороба? У ранні терміни через накопичень в шкірі білірубіну захворювання викликає помаранчевий відтінок шкіри. При тривалій хвороби в результаті накопичення продуктів окислення білірубіну симптомом жовтяниці стає зеленувато-жовтий відтінок шкіри.

Симптоми і ознаки різних видів жовтяниці

Загальна картина хвороби проявляється наступним чином:

Надпечінкова жовтяниці. Вони обумовлені вмістом в крові надмірної кількості розпалися еритроцитів. В результаті утворюється занадто багато білібуріна, який печінка не встигає захоплювати. Причому даний вид жовтяниці може бути пов'язаний як безпосередньо з порушенням функції еритроцитів, так і зі збоями в імунній системі і навіть роботі серця.

Печінкові форми хвороби. Вони є наслідком ураження гепатоцитів, а також холангиол. Виділяють кілька різновидів печінкових жовтяниць. Так, у деяких пацієнтів жовтяниці можуть бути пов'язані з цирозом печінки, у інших - з екскрецією або захопленням білібуріна.

Підпечінкова жовтяниці. Вони проявляються внаслідок проблем з проходженням жовчних потоків.

При цьому в залежності від характеру закупорки в диференціальної діагностики жовтяниць за ознаками і симптомами виділяють 2 різновиди хвороби:

інтраканальная жовтяниця (коли відбувається непрохідність жовчних проток, пов'язана з камінням, пухлинами, паразитами);

екстраканальная жовтяниця проявляється, коли відбувається здавлювання проток ззовні пухлинами, ехінококом або звуження рубцями.

Ознаки гострої форми жовтяниці

Гостро з'явилася жовтяниця, незалежно від механізму її розвитку, - завжди грізний симптом, нерідко вимагає невідкладного втручання. Жовтяниця як основний симптом вірусного гепатиту не належить до ранніх проявів хвороби і розвивається після продромального або переджовтяничний період, що триває від 5 - 7 днів до 2 тижнів і більше. Часто спостерігаються нудота, блювота в продромальному періоді. Ознаки жовтяниці, що розвивається зазвичай поступово, помітною спочатку на склер очей і слизової оболонки м'якого піднебіння, що супроводжується лихоманкою, диспепсією, іноді артралгіями, значно полегшує встановлення діагнозу вірусного гепатиту. Характерний епідеміологічний анамнез.

Хворий з симптомами жовтяниці при підозрі на вірусний гепатит підлягає негайній госпіталізації в інфекційне відділення або лікарні. Слід пам'ятати, що такі пацієнти потребують ретельного нагляду, оскільки найлегша форма хвороби може раптово змінити перебіг і досить швидко привести до важкої печінкової недостатності.

Симптоми і ознаки хронічної форми жовтяниці

Жовтяниця розвивається гостро при токсичних гепатитах, зумовлених впливом на паренхіму печінки отруйних речовин, у тому числі деяких медикаментів, алкоголю. У цих випадках жовтяниця є найважливішим симптомом, що свідчить про глибину ушкодження печінкової тканини.

Посилення симптомів хронічної жовтяниці свідчить про загострення патологічного процесу, який може бути обумовлений хронічним активним гепатитом, цирозом печінки. У постановці правильного діагнозу допомагають ретельний збір анамнезу (вірусний гепатит, алкоголізм в анамнезі, схуднення, анемія, тривалість існування жовтяниці більше 6 міс), дані об'єктивного огляду. До симптомів жовтяниці відносяться:

щільна, нерівна печінку,

ознаки портальної гіпертензії,

позапечінкові судинні знаки, гінекомастія). У цих випадках найчастіше необхідна госпіталізації в гастроентерологічне відділення (в плановому порядку).

Ознаки гемолітичної жовтяниці у дорослих

Варто відразу сказати, що при гемолітичній жовтяниці можна помітити такі симптоми, як збільшення селезінки, підвищення процесу утворення еритроцитів в кістковому мозку і жовтушність шкіри на тлі блідості. Ці симптоми характерні тільки цьому виду жовтяниці.

Також можна помітити такі симптоми жовтяниці:

сильне жовтяничне фарбування шкіри,

варикозне розширення вен стравоходу,

поява венозної сітки на животі,

зміна кольору сечі і калу,

сильне свербіння шкіри,

гострий біль під правим ребром і багато іншого.

Якщо у вас виникли якісь ознаки жовтяниці, тоді відразу ж звертайтеся до лікаря.

Як проявляється механічна жовтяниця?

Жовтяниця, розвивається слідом за гострим приступом болів у правому підребер'ї і надчеревній ділянці з попередньої нудотою і блювотою, т. Е. Приступом печінкової коліки у хворих на жовчнокам'яну хворобу, свідчить про закриття просвіту загальної жовчної протоки каменем і вимагає негайної госпіталізації хворого в хірургічне відділення. Механічна жовтяниця внаслідок обмеження каменя в загальній жовчній протоці нерідко поєднується із загостренням запального процесу в жовчному міхурі і жовчних протоках, розвитком холециститу і холангіту.

Приєднання до ознак жовтяниці запалення жовчних проток нерідко з переходом на навколишні тканини, залучення в процес підшлункової залози з розвитком супутнього панкреатиту, утворення запального інфільтрату ще більше ускладнюють відтік жовчі і підсилюють жовтяницю. Стан хворих зазвичай погіршується, з'являються ознаки інтоксикації, температура підвищується до фебрильних цифр, з'являються озноб, піт, різко виражена болючість при пальпації в правому верхньому квадранті живота, нерідко визначаються симптоми місцевого перитоніту. Кал при механічної жовтяниці знебарвлений, сеча кольору пива.

При механічній жовтяниці, обумовленої здавленням загальної жовчної протоки пухлиною, больові напади типу печінкової коліки зазвичай не виникають, болі носять постійний характер; часто вдається промацати збільшений безболісний жовчний міхур (симптом Курвуазьє). Жовтяниця проявляється поступово. Однак ці диференціальні ознаки жовтяниці не є абсолютними, бувають і винятки: зрідка при пухлинах жовчних шляхів відзначаються приступообразні болю типу коліки з подальшим розвитком жовтяниці. У будь-якому випадку слід дотримуватися правила: хворий з гостро розвинулась після больового нападу жовтяницею підлягає госпіталізації в хірургічне відділення стаціонару.

Як проявляється гемолітична жовтяниця?

Посилений розпад еритроцитів також супроводжується розвитком жовтяниці, так як печінка при цьому не в змозі переробити весь білірубін, що утворюється при швидкому руйнуванні великої кількості еритроцитів - гемолитическом кризі. Останній може спостерігатися при вродженої та набутої гемолітичної анемії і зазвичай супроводжується ознобом, болями в області селезінки, появою або значним посиленням жовтяниці і вираженим падінням рівня гемоглобіну. На відміну від механічної і паренхіматозної жовтяниці при гемолітичної кал завжди надмірно забарвлений. Хворий з гострою гемолітичною жовтяницею підлягає терміновому напрямку в терапевтичний стаціонар для обстеження і лікування.

Слід пам'ятати, що жовтяниця, яка є основним симптомом деяких захворювань, може виявитися дуже цінним ознакою, що мають істотне діагностичне значення. Так, поява хвороби слідом за болями в грудній клітці, пов'язаними з диханням, і кровохарканням характерно для інфаркту легкого. Поява симптомів у хворого пороком серця при наявності високої лихоманки, ознобу, проливного поту, помірної анемії може свідчити про розвиток підгострого інфекційного (септичного) ендокардиту.

Таким чином, жовтяниця може бути симптомом різних захворювань, однак завжди гострий або підгострий розвиток жовтяниці у хворого вимагає невідкладного направлення його в стаціонар.

Визначити, що людина захворіла гепатитом, може навіть дитина, адже на обличчя явна ознака - пожовтіння шкіри. Але виявити причини хвороби допоможе диференціальна діагностика жовтяниці за ознаками і симптомами.

Диференціальна діагностика жовтяниці за ознаками хвороби

Відразу відзначимо, що жовтий колір обличчя може бути викликаний не тільки гепатитом. Робота на шкідливому виробництві або ж відкладення деяких з'єднань в організмі також можуть спровокувати у людини зміна кольору шкіри. Іноді це пов'язано також з надлишком або з неповним засвоєнням каротину. Останній випадок нерідко можна спостерігати у дітей, які надмірно захоплюються вживанням в їжу цитрусових і моркви. Тому так важлива диференційна діагностика хвороби.

У разі, якщо людина все ж захворів однією з різновидів гепатиту, йому необхідна госпіталізація. Тільки в медустанові лікарі зможуть визначити причину жовтяниці і призначити відповідне лікування. Найбільш часта поява жовтяниці пов'язано з порушенням функцій білірубіну. Це з'єднання, яке у вільному вигляді виділяється при розпаді гемоглобіну.

Медики стверджують, що жовтяниця проявляється як при інфекційних запаленнях, так і при хворобах, до яких інфекція не має ніякого відношення. При диференціальної діагностики жовтяниць необхідно з'ясувати, до якої саме групи належить захворювання даного пацієнта. Відзначимо, що після загального аналізу проводиться більш ретельний.

Диференціальна діагностика механічної жовтяниці

Клінічні симптоми жовтяниці

Камені загального жовчного і печінкових проток

Пухлина жовчних шляхів, підшлункової залози

Іноді - недавня операція на жовчному міхурі та жовчовивідних шляхах

Іноді - видалення пухлини за 6 міс - 2 - 3 роки до моменту огляду

Відсутня або нехарактерна

Може бути ремиттирующим

Частіше не прощупується, хворобливість в правому підребер'ї

Може прощупується збільшений, безболісний жовчний міхур

Жовтяниця з'являється в результаті невідповідності між освітою білірубіну і його виділенням. Причиною порушення жовчовидільної функції печінки можуть бути:

ураження печінкових клітин (паренхіматозна жовтяниця);

порушення відтоку жовчі по жовчних протоках (механічна жовтяниця);

посилений розпад еритроцитів (гемоліз) із звільненням великої кількості білірубіну, який печінка не в змозі переробити (гемолітична жовтяниця).

Причини жовтяниці різних видів

Причини хвороби у дорослих в залежності від виду можуть бути різними. Давайте їх розглянемо.

Це може бути надпечінкова жовтяниця (гемолітична жовтяниця у дорослих), яка з'являється з-за прискореного розпаду еритроцитів. Вона може проявитися у людини через гемолітичної анемії, а також вельми часто виявляється і при інших проблемах з виробленням еритроцитів.

Другий вид - печінкова жовтяниця, яка з'являється з-за пошкодження клітин печінки і капілярів. Така жовтяниця може істотно погіршити роботу печінки.

Третій вид - холестатичнажовтуха у дорослих, яка викликана лікарським гепатитом. Прийом стероїдів, анаболіків, алкогольне або токсичне ушкодження печінки може призвести саме до цієї форми хвороби.

Четвертий вид - подпеченочная жовтяниця у дорослих (механічна), яка може розвинутися на тлі обмеження відтоку жовчі в дванадцятипалу кишку. Її можуть спровокувати паразити, пухлини, рак печінки, звуження жовчних проток, рак підшлункової залози або ж рак жовчного міхура.

П'ятий вид - Кон'югаційна жовтяниця, яка є однією з форм хвороби у новонароджених. В її основі розвитку лежить недостатнє вироблення ферментів, які переробляють білірубін в печінці.

І, нарешті, шостий вид - ядерна жовтяниця у дорослих. Це дуже небезпечний вид хвороби у новонароджених, який пов'язаний з накопиченням білірубіну в ядрах стовбура мозку. Вона може з'явитися на тлі важких ускладнень вагітності, а також з-за несумісності матері і плоду по групі крові.

Що таке жовтяниця, ознаки та симптоми жовтяниці у дорослого

Жовтяниця - це прояв різних захворювань, а не самостійний недуга. У народі побутує думка, що вона проявляється тільки при гепатиті і сприймається як його синонім. Але ознаки жовтяниці можуть бути помітні і при інших захворюваннях. Якщо у людини вона проявляється, то необхідно звернутися за допомогою до фахівця. Симптоми жовтяниці визначаються у вигляді пожовтіння слизових і шкірних покривів, що не може бути непоміченим простим поглядом. Виникає захворювання в будь-якому віці, як у дорослих, так і у дітей, як у жінок, так і у чоловіків. Особливо часто зустрічається жовтяниця у немовлят в перший місяць життя або вже при народженні.

Цей елемент утворюється через ділення еритроцитів, які при нормальній роботі печінки і селезінки переробляють його і виводять з організму разом з жовчю через кишечник. Саме білірубін надає калу людини коричневий відтінок, перетворюючись в кишечнику в стеркобилин. Частина білірубіну може всмоктуватися в кров через кишечник і виводиться вже через нирки. У сечовому міхурі білірубін перетворюється в уробилин, зафарбовуючи сечу в жовтуватий відтінок. Це нормальний механізм перетворення білірубіну в організмі людини.

Але при порушеннях в роботі деяких органів білірубін має властивість не перероблятися, накопичуватися в печінці і вже звідти всмоктуватися назад в кров. Такий білірубін носить назву непрямого і для організму людини він токсичний.

При значному накопиченні цієї речовини в тканинах і слизових, він забарвлює їх в жовтий відтінок, це є зародженням жовтяниці. Цей процес в кожному організмі проходить по-різному і може займати не один місяць.

Найпоширенішими захворюваннями, які призводять до порушень, вважаються:

 • анемія і цироз, який утворюється через гепатит і алкоголізму;
 • процес утворення великих каменів в жовчному міхурі;
 • сифіліс та гепатит (інкубаційний період триває від тижня до 6 місяців);
 • аутоімунні захворювання;
 • злоякісне утворення в підшлунковій;
 • метастази.

Саме це може викликати патогенез хвороби. Жовтяниця у дорослого може провокуватися гемолітична анемія, яка утворюється завдяки руйнуванню еритроцитів, а також лікарськими препаратами. Але тільки лікар після ретельного діагностування може визначити патогенез захворювання.

Незважаючи на причини, що викликають симптоми жовтяниці, можна виділити наступні її види:

Виділяють ще й каротинового жовтяницю, яка не є небезпечною. Її патогенез пов'язують зі споживанням великої кількості продуктів, що містять каротин (морква, гарбуз). В результаті цей фермент може забарвити стопи, долоні. Такий стан не небезпечно і не говорить про захворювання, при зниженні споживання продуктів, організм швидко очищається і пігментація йде.

Надпечінкова жовтяниця у дорослих виникає в результаті великого розпаду еритроцитів в організмі. Цей патогенез в медицині названий гемолизом. Це призводить до того, що в крові людини швидко піднімаються показники білірубіну до максимальних цифр.

Печінка з переробкою пігменту не встигає, і речовина швидко потрапляє в кров, фарбуючи шкіру і склери в жовтий відтінок. Надпечінкова жовтяниця у дорослого і дитини виникає після отруєння організму деякими отрутами, спадкових захворювань. При такому вигляді жовтяниці проявляється не тільки забарвлення шкіри, але також слизових і білків очей. Людина виглядає дуже блідим.

Його кал стає темним. Характеристика аналізу крові при такому діагнозі - це значне зниження гемоглобіну (анемія) і еритроцитів. Хворий скаржиться на больові відчуття в правому підребер'ї, що пов'язано зі збільшенням в розмірах печінки та селезінки.

Саме надпечінкова жовтяниця виникає у новонароджених. У зрілому віці пацієнта її не поділяють, а у народжених малюків ділять на два види: фізіологічна і патологічна. Перша не потребує лікування, і вона проходить самостійно. Виникає вона через незрілість клітин печінки в перший місяць відразу ж після народження малюка.

Складнішою вважається патологічна, патогенез якої утворюється через різницю групи і резусів-факторів у матері і дитини. У момент виношування малюка імунна система матері сприймає іншу по фактору і резусу кров малюка, як чужорідне і постійно виробляє речовини, борючись з нею. Це і призводить до того, що малюк народжується з жовтяницею.

В особливо важких формах це може загрожувати ураженням головного мозку дитини. Така патоморфологическая форма захворювання у немовлят вимагає швидкого лікування.

Якщо мова йде про жовтяниці печінки, то ця хвороба з'являється при пошкодженні її тканин. У цей момент білірубін в крові значно підвищується. Головні причини цього захворювання - це вірусний гепатит А, В (заражаються побутовим шляхом), С (заражаються через кров), алкогольне і часткове ураження здорових органів і цироз. Захворювання, причиною виникнення якого стало вірусне ураження гепатитом печінки, носить назву інфекційна жовтяниця.

Ознаки жовтяниці печінкової багато в чому залежать іменного від того, що стає причиною появи недуги:

 • жовте забарвлення шкіри, очних білків;
 • під ребром в правій частині відчуваються больові відчуття;
 • знижений апетит;
 • почуття гіркоти в ротовій порожнині;
 • сильна блювота і постійна нудота;
 • світлий кал і темна сеча.

Характеристика механічної жовтяниці є порушення убування жовчі з проток.

Відбувається це через освічених кіст, каменів, злоякісних пухлин, запалення поруч розташованих лімфатичних вузлів, які тиснуть на орган.

Така жовтяниця симптоми проявляє наступного характеру:

 • поява жовто-зеленого кольору обличчя;
 • підвищення температури;
 • сильні болі в області печінки;
 • шкіра хворого дуже свербить, що змушує його постійно розчісувати її до освіти ран;
 • кал стає дуже світлим, а сеча темніє.

Початковий період захворювання може проходити непоміченим. Зазвичай хворий звертається за медичною допомогою вже на стадії пожовтіння шкірних покривів, появи хворобливих відчуттів в районі правого підребер'я, при порушеннях травлення. Механізм діагностування спочатку зводиться до збору історії хвороб пацієнта і вивчення його анамнезу.

На цьому етапі встановлюється, як давно помічені зміни в організмі, чи є свербіж шкіри і його характеристика, який період він триває, чи не спостерігається зниження маси тіла, чи немає зловживання алкогольними напоями, контакту з отрутами. Також лікар повинен уточнити чи були оперативні втручання на жовчному міхурі або печінки до цього.

Детальне вивчення анамнезу допомагає лікареві зрозуміти і встановити механізм і можливий зв'язок прояви жовтяниці із захворюваннями або шкідливим впливом з навколишнього середовища.

Далі лікар проводить фізикальне обстеження пацієнта:

 • розчухи на руках вказують на холестаз;
 • судинні зірочки підходять для хронічної хвороби печінки;
 • підшкірні видимі відкладення холестерину;
 • твердість печінки, яку можна промацати при легкої пальпації, говорить про можливі пухлинах і метастазах.

Вивчення зовнішніх проявів жовтяниці допомагає направити лікаря для призначення правильних лабораторних та інших діагностичних досліджень.

 1. Лабораторні дослідження включають в себе (загальний аналіз крові та біохімію), коагулограму, аналіз сечі, на визначення антитіл до гепатитів. Ці найголовніші дослідження проходять всі хворі. За допомогою аналізу крові можна визначити кількість білірубіну і гемоглобіну, які змінюються і дають чітку картину вже в перший місяць патологічних процесів у печінці. Показники ШОЕ говорять про можливі запальних процесах. Кількість білірубіну при жовтяниці завжди буде підвищено. У сечі може бути виявлений уробилин, білірубін.
 2. Визначити наявність антитіла до вірусу такого хронічного захворювання, як гепатит. Такі антитіла досліджують у пацієнтів з жовтяницею, з метою виявлення і подальшого лікування цієї хвороби.
 3. Перевірка на гепатит А і В, яким заражаються побутовим шляхом. Якщо спостерігають наявність HBeAg в крові пацієнта, то можна говорити про активну реплікацію вірусу. Зникнення HBeAg свідчить про припинення реплікації. Лікарі наполягають на прямому зв'язку між активним вірусним хронічним гепатитом і вірусної реплікацією.
 4. Перевірка на гепатит С. Наявність інфекції в людському ДНК. Анти-HCV можна виявити вже на перший місяць після зараження (інкубаційний період), а також при переході недуги в хронічну форму.
 5. Визначення наявності в сироватці крові IgG, IgM, IgA. Висока концентрація з'являється при алкогольної ерозії всієї печінки або при цирозі.

Основні методи діагностики:

 1. Ендоскопія з рентгеноскопічним обстеженням.
 2. УЗД. Таку процедуру необхідно обов'язково проводити всім хворим в першу добу, у яких раптово загострилося захворювання жовтяниці. Показано також для пацієнтів, у яких жовтяниця проявилася під невідомою етіологією.
 3. Рентген або комп'ютерна томографія. Такі дослідження допомагають виявити локальні ураження органу і зміни в билиарном тракті.
 4. Біопсія печінки. Такий метод проводять досить рідко для пацієнтів, які звернулися з ознаками жовтяниці. Біопсія частіше використовується для уточнення клітинних змін в органі, які були виявлені при інших методах діагностування, наприклад, якщо потрібно виключити ракове утворення в печінці.

Прояв недуги у вагітних

Виділяють патогенез цієї недуги двох видів. У перший період жовтяниця вагітних може з'явитися перший або другого місяця виношування малюка. Для неї характерно повне або знижене відсутність апетиту, нудота, почуття печії, блювота або знижена вага. Другий період жовтяниці при вагітності - це яскраво виражена недостатність нирок або печінки. Чим небезпечна жовтяниця на другому етапі у вагітних?

Скупченням рідини в серозної порожнини, периферійними набряками, загибеллю плоду, кровотечею. Будь-яка жовтяниця вагітних повинна бути вчасно діагностовано і вилікувана, незалежно від того, який місяць виношування дитини.

Після діагностування лікар встановлює один з типів жовтяниці:

 1. Надниркова. Виникає при швидкому розпаді еритроцитів.
 2. Печінкова жовтяниця. Може з'явитися під час каліцтва клітин печінки і кров'яних капілярів. Погіршує загальну роботу органу.
 3. Механічна. Утворюється на тлі прориву жовчі в саму дванадцятипалу кишку. Її провокують паразити, рак і пухлини.
 4. Холестатична. Зазвичай вона викликана лікарським лікуванням, яке проходить не один місяць, прийомом деяких медикаментозних препаратів.
 5. Кон'югаційна, часто зустрічається у немовлят. В утробі матері не вистачає вироблення необхідних ферментів для білірубіну в печінці дитини.
 6. «Ядерна» жовтяниця. Найагресивніший тип хвороби, він відрізняється накопиченням небезпечного білірубіну в мозку. Це може виникнути внаслідок занадто складних ускладнень або несумісності матері і плоду по крові.

Профілактика жовтяниці дає свої позитивні результати. Для цього необхідно знизити ризик появи недуг, які можуть спровокувати цю хворобу. Перше, що потрібно, це ретельно стежити за своєю особистою гігієною і харчуванням. Тому що деякі типи вірусу гепатиту часто передається побутовим шляхом.

Щоб забезпечити профілактику гепатиту D і С потрібно дотримуватися правил безпеки при контакті з кров'ю, при статевої близькості. Коли інкубаційний період закінчиться, хвороба дасть про себе знати, що негайно вимагає консультації фахівця.

Незважаючи на тип жовтяниці, хворий повинен відмовитися від вживання алкогольних напоїв і гострої їжі. Саме це надає додаткове навантаження на печінку, яка і так ослаблена. При зараженні лікарі рекомендують харчуватися маленькими порціями, часто, за винятком «важкі» продукти. При правильному лікуванні жовтяниця у дорослого проходить досить швидко, але подальше лікування може розтягнутися на не один місяць.

Жовтяниця у дорослого - це досить складний процес. У будь-якому випадку при появі желтушности шкірного покриву слід негайно звернутися до лікаря. При своєчасно наданій допомозі лікувати захворювання буде набагато простіше, без побоювань за життя і негативних наслідків для здоров'я людини.


Симптоми жовтяниці у дорослих

Жовтяницею в народі прийнято називати стан, при якому жовтіє шкіра. Причинами можуть стати різні захворювання печінки і жовчовивідних шляхів, в результаті яких в крові підвищується пігмент білірубін. Він грає вирішальну роль в появі жовтизни.

Для зручності і розуміння механізмів розвитку патології жовтяниці поділяють на три види - надпечінкову, печінкову і підпечінкову. Надпечінкова розвивається в результаті надмірного розпаду клітин крові, що веде за собою вихід із зруйнованих еритроцитів в кров великої кількості білірубіну (виникає при гемолітичних анеміях). Печінкова жовтяниця - це результат патологічного процесу в самій печінці, коли страждають печінкові клітини, порушуються обмінні процеси в них (при гепатитах різного походження). Підпечінкова жовтяниця виникає при наявності перешкод нижче печінки, тобто в жовчних протоках (жовчнокам'яна хвороба, спайковий процес).

Симптоми і перші ознаки жовтяниці

Жовтяниця у дорослих - це тільки один із проявів того чи іншого захворювання, причину якого допомагають встановити супутні їй симптоми.

 1. Желтушность шкірних покривів. Чому шкіра стає жовтого кольору? Причина цього в збільшенні кількості білірубіну в крові - пігменту, який і забарвлює шкірні покриви в жовтий колір. Залежно від виду жовтяниці колір шкіри може бути лимонно-жовтим, оливково-жовтим або оранжево-жовтим. Цікаво, що при Надпечінкова желтухах шкіра на тлі желтушности виглядає дуже блідою (через анемії). Важливо знати, що такими ж стають і слизові оболонки. Жовтушність шкіри - обов'язковий симптом при будь-якому вигляді жовтяниці.
 2. Желтушность склер - ще одне підтвердження того, що в крові підвищений білірубін, і порушена робота печінки. З огляду на те, що пігмент міститься в крові, яка омиває всі органи (і очі в тому числі), то забарвлення склер стає цілком зрозумілим. Не слід забувати, що жовті склери можуть виникнути при підвищенні в організмі каротину.
 3. Збільшення розмірів печінки і селезінки - найчастіше це прояв обтураційній (механічної або підпечінкової жовтяниці). Причиною є застій жовчі через наявність перешкоди в жовчних протоках. При надпеченочной жовтяниці печінка буде нормальних розмірів, але значно збільшується селезінка. Це пояснюється тим, що селезінка є органом кровотворення і при анеміях починає працювати в посиленому режимі, тому і збільшується.
 4. Біль у правому підребер'ї. Як правило, це симптом подпеченочной (обтураційній) жовтяниці. Іноді біль може з'являтися навіть задовго до желтушности. Пов'язано це з тим, що камені або пухлина здавлюють тканину печінки і її капсулу, яка і реагує болем.
 5. Свербіж шкіри і висип. При надпеченочной жовтяниці ці симптоми відсутні, так як немає умов для їх появи (жовчних кислот в крові немає). Сверблячка з'являється при підпечінковій желтухах, коли утруднюється відтік жовчі і жовчні кислоти потрапляють в кров. Вони сильно подразнюють шкіру зсередини і викликають свербіж. Висип виглядає як червоні «зірочки» і свідчить про поразку дрібних капілярів в шкірі.
 6. Темна сеча і знебарвлений кал. Найбільш виражені ці симптоми при підпечінковій желтухах, коли в сечу потрапляє велика кількість уробіліну, а в калі відсутній стеркобилин. Це продукти розпаду білірубіну, що визначають колір екскрементів.
 7. Зміни в аналізі крові. При надпеченочной жовтяниці характерним буде наявність анемії (зниження кількості еритроцитів і гемоглобіну в крові), поява більш молодих форм еритроцитів. При печінковій (паренхіматозної) формі жовтяниці буде спостерігатися різке підвищення активності печінкових ферментів (АЛТ, АСТ, лужної фосфатази), що буде свідчити про руйнування клітин печінки.

Часто при жовтяниці є загальні неспецифічні симптоми, які не є діагностично значущими. Вони відображають лише отруєння організму токсинами в результаті поганої роботи печінки. До них відносяться лихоманка (підвищення температури тіла), озноб, головний біль, нудота, зниження ваги, апетиту, слабкість і гіркота в роті.

Що робити, якщо з'явилася жовтяниця?

При появі перших ознак жовтяниці потрібно негайно звертатися до лікаря - терапевта, хірурга або гастроентеролога. Іноді потрібна консультація інфекціоніста для виключення важких інфекцій (малярії, черевного тифу, сепсису). Жовтушність шкіри може свідчити про серйозне захворювання. Лікар проведе огляд, оцінить всі наявні скарги і симптоми і призначить додаткове обстеження, яке включає в себе наступні аналізи:

 • Загальний аналіз крові - покаже кількість гемоглобіну, еритроцитів і інших клітин крові (анемія виникає при гемолітичних жовтяниці).
 • Аналіз крові біохімічний - визначає кількість білірубіну (прямий і непрямий фракції), печінкових ферментів. Їх підвищення свідчить на користь печінкової (паренхіматозної) жовтяниці.
 • УЗД печінки і органів черевної порожнини. Покаже точні розміри печінки, селезінки. Визначить, чи є камені в жовчних потоках, метастази в печінці, збільшено чи тиск в печінкових судинах, чи є вільна рідина в черевній порожнині.

Чубейко Віра Олегівна - лікар-терапевт, кардіолог, кандидат медичних наук. Задати питання

Всім звернутися до кардіолога. Це серце. І ніяких сайтів з порадами. Все індивідуально.

Днів 20 ть вранці тиск от150- 185, а пульс норма60-65, що це може бути?

Знайшов спосіб підвищити пульс. Треба подивитися фільм жахів

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

− 6 = 4