Ознаки жовтяниці у дорослих

Причини, симптоми і лікування жовтяниці у дорослих

Більшість людей під терміном «жовтяниця» звикли розуміти гепатит, або хвороба Боткіна. Насправді цим словом прийнято позначати цілий ряд патологічних змін, які можуть зачіпати не тільки печінку, але і інші органи. Проте, поява жовтяниці завжди пов'язане з порушенням обміну білірубіну, яке може виникати з різних причин.

Жовтяниця - це цілий ряд симптомів, які проявляються у вигляді фарбування шкіри, склер та слизових оболонок в жовтий колір, що пов'язано з надлишковим накопиченням в організмі білірубіну. У нормі ця речовина вивільняється в процесі розпаду еритроцитів, який відбувається в селезінці. Потім білірубін переміщається в печінку і після участі в обмінних процесах залишає організм.

При порушенні будь-якого етапу відбувається накопичення білірубіну в крові, що призводить до фарбування склер і слизових оболонці в жовтий колір. Чому це відбувається? У процесі розпаду гемоглобіну в організмі виробляється жовтий пігмент. У нормальному стані він залишає організм в процесі дефекації. При розвитку жовтяниці, яка супроводжується недостатністю печінки і порушенням прохідності жовчовивідних шляхів, досить багато білірубіну залишається в крові. При цьому незначна кількість цієї речовини виводиться через шкіру або нирки.

Дане захворювання є одним з найбільш поширених. Особливо часто жовтяниця зустрічається в країнах з теплим кліматом і несприятливими санітарними умовами. Наприклад, в Середній Азії практично кожна дитина встигає перехворіти цією хворобою. У країнах Східної Європи поширеність вірусної форми захворювання становить 250 осіб на 100000 населення в рік.

Найчастіше жовтяницею в народі називають гепатит А, або хвороба Боткіна. Це вірусна патологія, яка супроводжується загальною інтоксикацією організму і порушенням роботи печінки. Крім того, існують вірусні гепатити В і С, а також аутоімунні, мононуклеозного, токсичні, бактеріальні, лікарські форми захворювання.

Інкубаційний період при розвитку жовтяниці може тривати протягом декількох місяців. Залежно від тривалості хвороба може бути гострою, затяжний або хронічної.

Загальні ознаки захворювання у дорослих включають таке:

збільшення розмірів печінки і селезінки;

збільшення вмісту еритроцитів в крові;

виникнення венозної сітки в районі живота.

У дорослому віці жовтяниця може виявлятися у вигляді сильного свербіння шкіри, зміни відтінку сечі і калу. В силу високої концентрації білірубіну в організмі кал набуває сіруватого відтінку, а сеча сильно темніє. Людина втрачає апетит і нерідко відчуває виражений біль у правому підребер'ї, яка може мати спазматичний або тягне характер.

Існує досить багато факторів, які можуть спровокувати появу жовтяниці у дорослої людини:

освіти в печінці доброякісного або злоякісного характеру;

вроджені патології будови жовчних шляхів;

зараження паразитичними мікроорганізмами;

патології печінки і жовчного міхура;

застосування деяких груп медикаментозних препаратів.

Якщо говорити про загрозу зараження вірусним гепатитом А, то в групі ризику знаходяться такі категорії населення:

люди, близькі родичі яких заражені вірусом;

люди, які мали статеві контакти з інфікованою людиною;

люди, які збираються відвідати країну з високою поширеністю цього вірусу;

люди, які вживають наркотичні препарати.

Симптоми і методи лікування жовтяниці безпосередньо залежать від виду і стадії захворювання. Існує досить багато форм цієї патології, які відрізняються в залежності від причини виникнення.

Ця форма жовтяниці не виступає самостійним захворюванням - вона пов'язана з порушенням перетворення непрямого білірубіну, що призводить до різкого підвищення його вмісту в організмі. Це явище більшою мірою характерно для новонароджених дітей, оскільки обмінні процеси у них ще недосконалі. Однак іноді ця форма жовтяниці діагностується і у дорослих. Зазвичай вона розвивається в результаті впливу на печінку негативних чинників - наприклад, застосування лікарських препаратів. Також Кон'югаційна жовтяниця може бути наслідком вроджених патологій, серед яких варто виділити синдром Жильбера-Мейленграхта.

До розвитку цієї форми порушення призводить патологічне руйнування еритроцитів, скупчення надмірної кількості білірубіну і складності з його виведенням з організму. Цей стан можуть спровокувати різні порушення і патології - анемія, лімфолейкоз, тропічна малярія, лімфосаркома. Також гемолітична жовтяниця може стати результатом токсичного впливу лікарських препаратів на організм.

Цей різновид жовтяниці характерна для новонароджених дітей і пов'язана з адаптацією дитини до нових умов існування. Найчастіше фізіологічна форма захворювання розвивається через незрілість ферментної системи. Крім того, вона може бути пов'язана з порушеннями обміну білірубіну. У більшості випадків жовтяниця виникає у недоношених і ослаблених дітей. Для цього стану характерна жовтушність шкіри і слизових оболонок, а також висока сонливість малюка.

Такий вид жовтяниці теж виникає відразу ж після народження і пов'язаний зі скупченням високої кількості білірубіну в крові. Дане порушення зустрічається дуже часто і може бути наслідком ферментної незрілості гепатоцитів, підвищеного вироблення білірубіну і недостатньої спроможності сироватки до зв'язування цієї речовини. У деяких випадках патологія потребує негайного лікування. Непрямий білірубін є нейротоксическим отрутою, і іноді він може призвести до ураження кори головного мозку і підкіркових ядер.

Цей вид захворювання вважається дуже поширеним. Він пов'язаний з порушенням структури і функціонування гепатоцитів - клітин печінки. Основними захворюваннями, які провокують появу паренхіматозноїжовтяниці, є гострий вірусний гепатит і цироз печінки. В результаті у хворого збільшуються розміри печінки, шкіра спочатку стає жовтою, а потім набуває червонуватого відтінку. При цьому на тілі виникають телеангіектазії, які представляють собою судинні зірочки.

Це захворювання є наслідком порушення роботи клітин печінки, яке може бути спровоковано підвищенням обсягу прямого білірубіну в крові. До розвитку печінкової жовтяниці можуть призводити вірусні гепатити, лікарські ураження печінки, цироз, алкогольні гепатити, злоякісні утворення в печінці. Найчастіше ця форма захворювання супроводжується жовтяничним забарвленням шкіри, втратою апетиту, нудотою, болем в районі правого підребер'я, зміною кольору сечі і калу. Вибір тактики терапії здійснюється в залежності від причини, яка спровокувала розвиток печінкової жовтяниці.

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та ще кілька слів, натисніть Ctrl + Enter

При появі симптомів захворювання потрібно негайно звернутися до лікаря. Завдяки засобам сучасної медицини можна досить швидко усунути це порушення.

Щоб поставити точний діагноз, фахівець призначить такі дослідження:

Загальний і біохімічний аналіз крові.

Аналізи для визначення вмісту білірубіну в крові.

Дослідження роботи печінки.

Біопсія печінки - дозволяє визначити природу захворювання і оцінити серйозність поразки органу.

Методи лікування патології безпосередньо залежать від її форми і стадії розвитку. Щоб терапія була максимально ефективною, необхідно встановити причину розвитку хвороби. У будь-якому випадку для усунення симптомів жовтяниці може застосовуватися консервативне лікування, яке допоможе впоратися з основним захворюванням, і хірургічне втручання - воно зазвичай потрібно в запущених випадках і полягає в трансплантації печінки.

Консервативна терапія включає наступні компоненти:

Застосування лікарських препаратів - антигістамінні засоби, стероїди.

Метою лікування є позбавлення від вірусу, профілактика цирозу печінки і зниження ризику зараження оточуючих. Якщо у людини розвивається хронічна форма аутоімунного гепатиту, йому показано лікування кортикостероїдами.

Якщо вчасно не почати терапію, патологічний процес може розвинутися настільки сильно, що лікарям не вдається домогтися періоду ремісії. В цьому випадку з'являються небезпечні ускладнення, усунення яких неможливо без трансплантації печінки.

Іноді у людини виникає механічна жовтяниця, яка пов'язана з порушенням відтоку жовчі. Якщо вона має доброякісний характер і з'являється в результаті утворення каменів в жовчному протоці, застосовується ендоскопічна папиллосфинктеротомия - ця процедура допомагає видалити приблизно 90% каменів в жовчному протоці. Якщо механічна жовтяниця пов'язана із злоякісними утвореннями, пацієнту показано радикальне лікування. Зазвичай таким хворим виконуються паліативні операції, які спрямовані на зменшення рівня холестазу.

При розвитку вірусного гепатиту А хворі одужують без лікування. В цьому випадку противірусні препарати не призначають, а використовувані в сучасній медицині ліки спрямовані не на боротьбу з вірусом, а на зниження концентрації і очищення організму від шкідливих речовин, що виникли внаслідок порушення функціонування печінки.

У цьому випадку пацієнтам можуть вводити дезінтоксикаційні розчини, глюкозу, вітаміни. Також показано застосування гепатопротекторів - препаратів, які призначені для захисту клітин печінки. До них відносяться такі лікарські засоби, як сирепар, сілібор, силибинин. На додаток до цих препаратів можуть бути призначені спазмолітики - папаверин, но-шпа, ремідон.

У складних випадках принципи лікування залишаються такими ж, але симптоматичної терапії приділяють значно більше уваги. Як правило, функції печінки з часом повністю відновлюються.

Щоб прискорити процес одужання і відновити нормальний обмін еритроцитів, необхідно дотримуватися спеціального раціону харчування. Людина обов'язково повинен вживати продукти з вмістом білків, заліза, вітамінів групи В. У цю категорію входять м'ясо риби і птиці, яйця, кисломолочні продукти. Також варто включити в раціон курагу і зерновий хліб.

Щоб відновити процеси кровотворення, потрібна фолієва кислота. Її джерелами служать зелені овочі, печінка, дріжджі, капуста, бобові. Не менш важлива в цей період і клітковина, а тому в раціоні має бути присутня вівсянка. Крім цього, варто їсти сирі і варені овочі - огірки, помідори, морква, капусту, кабачки. Не менш важливо вживати достатню кількість фруктів і соків.

Незалежно від типу жовтяниці людині потрібно відмовитися від вживання алкоголю, жирних та гострих продуктів - всі вони надають додаткове навантаження на ослаблену печінку. При розвитку цього захворювання рекомендується харчуватися невеликими порціями.

Жовтяниця у дорослих - це досить поширена група порушень, які можуть бути пов'язані з різними захворюваннями. У будь-якому випадку поява желтушности шкірних покривів і болю в правому підребер'ї має стати приводом для негайного звернення до лікаря. Тільки своєчасне лікування допоможе в короткі терміни впоратися з захворюванням і уникнути негативних наслідків для здоров'я.

Автор статті: Горшеніна Олена Іванівна, лікар-гастроентеролог

Механічна жовтяниця - це патологічний синдром, що полягає в порушенні відтоку печінкової жовчі по жовчних шляхах в дванадцятипалу кишку через механічні препятствій.Сіноніми захворювання: обтураційна жовтяниця, подпеченочная жовтяниця, ахоліческого жовтяниця, резорбціонная жовтяниця, позапечінкові холестаз.

Жовтяниця проявляється в пожелтении шкіри, слизових оболонок і очей внаслідок закупорки жовчовивідних проток при порушеній функції печінки і жовчного міхура. Жовтяниця настає тоді, коли затримується надходження жовчі в дванадцятипалу кишку, і вона надходить у кров. Крім традиційних методів.

Гостре вірусне ураження печінки - хвороба Боткіна. В даний час захворювання ідентифікують як гепатит А. Основні ознаки захворювання: слабкість, висока температура, озноб, рясне потіння, жовтяничне фарбування шкіри і видимих ​​слизових оболонок, сеча кольору темного пива, кал безбарвний.

Одна з найважливіших функцій печінки - зв'язування білірубіну крові і його знешкодження. Цим самим тканини організму, в першу чергу мозок, захищаються від його токсичної дії. Оцінити цю здатність печінки можна завдяки біохімічному дослідженню крові на визначення рівня загального білірубіну, а в разі потреби і кожної з його фракцій.

При копіюванні матеріалів, активне посилання на сайт www.ayzdorov.ru обов'язкове! © AyZdorov.ru 2009-2017

Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування, консультація лікаря обов'язкова!

Жовтяниця: симптоми у дорослих, причини та види. Як лікують жовтяницю?

Печінка є одним з найголовніших трудівників нашого організму. Її роботу переоцінити неможливо: вона задіяна в процесі травлення, виробляє необхідні гормони і вітаміни, бере участь в обміні речовин і системі кровотворення, виконує функцію захисника і очищувача від шкідливих токсинів і продуктів життєдіяльності. Цей орган незамінний в прямому сенсі слова - немає штучних аналогів, які могли б підмінити його хоча б на час. Тому печінка - це те, що потрібно ретельно оберігати протягом всього свого життя і в разі виникнення проблем негайно звертатися за допомогою і починати грамотне лікування. До однієї з найбільш частих і поширених проблем можна віднести захворювання, яке в побуті називають так: жовтяниця. Симптоми у дорослих і дітей визначити нескладно, вони очевидні: шкіра людини, очні білки і слизові набувають жовтуватий відтінок. Це явний сигнал того, що організму потрібна допомога.

У перші дні після народження малюка багато мам можуть зіткнутися з так званої желтушка новонародженого. Цей стан вважається нормою для немовляти, яке не потребує лікування і проходить само собою протягом тижня. А ось жовтяниця (симптоми) у дорослих повинна розцінюватися як сигнал про те, що в роботі організму стався збій. Нерідко справжню жовтяницю можна сплутати з помилковою. Жовтизну шкірі може надавати зайве вживання вітамінів або продуктів з вмістом каротину (апельсини, гарбуз, морква або буряк). Відрізнити справжню жовтяницю від каротинової легко: при помилкової змінює колір тільки шкіра, а ось очі і слизові залишаються без змін.

Насправді прояви, які зазвичай називають жовтяниця, - симптоми. У дорослих і дітей вони можуть виникати внаслідок цілого ряду патологій або захворювань, а відбувається це в тому випадку, коли організм не може повноцінно очиститися від білірубіну - продукту, що утворюється в процесі розпаду гемоглобіну. У нормальному стані він повинен виводитися з організму разом з калом, але якщо з якоїсь причини цього не сталося, білірубін починає накопичуватися в крові. Організм намагається очиститися будь-якими іншими способами: через нирки або шкіру, тому вони і набувають жовтяничний відтінок - під колір білірубіну. Подібний симптом може бути результатом різних захворювань, важливо з'ясувати справжню причину його виникнення і як можна раніше надати медичну допомогу.

Для правильного лікування важливо встановити причину, по якій з'явилася жовтяниця (симптоми). У дорослих можна виділити кілька основних станів:

 • Жовтяниця обтурационная - виникає в результаті патології жовчного міхура або внаслідок закупорки вивідних проток. Може з'явитися при глистової інвазії, закупорці камінням, при наявності пухлин або інших причин викликали застій жовчі.
 • Жовтяниця паренхіматозна - результат обмінних печінкових порушень, пов'язаний з порушенням гепатоцитів. Білірубіну перетворюється в складову жовчі, а залишається в незмінному стані. У такому вигляді він потрапляє в кров, а після розноситься по всьому організму. Причиною можуть бути самі різні захворювання печінки: цироз, гепатит, ракові утворення, мононуклеоз, сепсис, токсичні або інфекційні ураження.
 • Жовтяниця гемолітична - виникає в результаті збою в кровотворної системи, через що порушується вироблення білірубіну. Може бути наслідком аутоімунного захворювання, великих гематом, лімфом, анемії, інтоксикації або спадкової схильності.

Перші симптоми жовтяниці у дорослих - жовтизна очного яблука (склери) і слизових оболонок очей, ротової порожнини і мови. Її легше виявити при хорошому денному освітленні. Інтенсивність забарвлення може бути різною, від лимонного до жовто-оранжевого кольору. Шкіра обличчя, особливо навколо рота, носа і на щоках набуває характерних відтінок, також жовтіють долоні і стопи. З плином часу жовтизна розливається по всьому тілу, фарбуючи шкіру, тканини і навіть кісткову тканину. Хворий відзначає погіршення загального стану, з'являється озноб, головний біль і часто хворобливість в зоні печінки (праве підребер'я). Проявляються симптоми інтоксикації: нудота, запаморочення, втрата апетиту, лихоманка, болі в м'язах. У деяких випадках з'являється жовчна відрижка і свербіж. Хворий помітно втрачає у вазі. Сеча набуває темний відтінок, при збовтуванні може пінитися і нагадує пиво. А ось калові маси навпаки знебарвлюються.

Така думка з'являється зазвичай тоді, коли у когось з близьких вже з'явилася жовтяниця (симптоми). У дорослих як передається така хвороба і чи небезпечна для інших членів сім'ї? Сама по собі жовтяниця є наслідком інших захворювань, тому необхідно докласти всіх зусиль, щоб зараження інших членів сім'ї не відбулося. Винятком може бути лише захворювання, викликане спадковою схильністю, сюди ж можна віднести жовтуху новонароджених і вагітних жінок, що є нормою і пов'язане з гормональними змінами. А також ті види жовтяниці, що не були викликані стороннім збудником. Більшість вірусних інфекцій передається при близькому контакті, а також через їжу і питво, тому слід суворо дотримуватися запобіжних заходів. Частою причиною може бути вірусний гепатит. Така хвороба передається не тільки від людини до людини, але і від хворих гепатитом тварин - собак або кішок. При цьому вірус передається від тварини людині тільки при безпосередньому контакті, продукти харчування і вода в таких випадках не заражаються.

Правильна постановка діагнозу вкрай важлива. Необхідно встановити причину, через яку з'явилася жовтяниця (симптоми) у дорослих. Лікування буде направлено на усунення основного захворювання, а таже буде призначений курс терапії, який допоможе очистити організм від білірубіну. Спеціаліст проведе зовнішній огляд, призначить ряд тестів і встановить першопричину. Пацієнту потрібно здати кров, кал і сечу на аналіз. Додатково може призначатися УЗД для визначення стану печінки, жовчних проток і селезінки. При паренхіматозної жовтяниці проводиться лапароскопія печінки.

У разі тяжких захворювань, які потребують хірургічного втручання, а також при гепатиті призначається біопсія печінки і додаткове сканування (целіакографія і спленопортографія). Можуть бути запропоновані й інші види досліджень. Правильно поставлений діагноз і своєчасне лікування допоможуть не тільки вилікувати, але і скоротити ризик виникнення небезпечних ускладнень. А ось так виглядає і сама жовтяниця (симптоми у дорослих), фото дозволяє порівняти колір склер здорової людини і пацієнта з підвищеним вмістом білірубіну в крові.

Методи лікування можуть бути абсолютно різними і залежать від клінічної форми недуги. Основна терапія спрямована на викорінення основної причини захворювання і усунення наслідків.

 1. При інфекційному захворюванні призначаються противірусні препарати, а також медикаменти, спрямовані на підтримку і відновлення функції печінки. Така жовтяниця (симптоми у дорослих) зараження може спровокувати у людей, що вступають в контакт з пацієнтом. Тому лікування проводиться в інфекційних відділеннях лікарень з обмеженим доступом для відвідування.
 2. Якщо захворювання викликане механічним фактором (обтураційна жовтяниця), то лікування призначається радикально. Пухлини або камені видаляються оперативним шляхом, забезпечується дренування виводять проток для нормального відтоку жовчі.
 3. При гемолітичній жовтяниці призначають гормональну терапію глюкокортикоїдами. У деяких випадках показано оперативне видалення селезінки.

Білірубін, який в надлишку присутній в тканинах пацієнтів, добре розпадається під впливом ультрафіолетових променів. Тому може призначатися світлолікування (фітотерапія). При жовтяниці рекомендовано дробове харчування і щадна дієта.

Народна медицина пропонує найрізноманітніші варіанти лікування такої недуги. В основному це трав'яні збори, які мають сечогінну дію, а також розганяють жовч. В їх число входять настої або відвари подорожника, кульбаби, звіробою, календули, деревію, березове листя і безліч інших. Але пам'ятайте, перед тим як почати подібне лікування, слід обов'язково проконсультуватися з лікарем, адже тільки він може визначити справжню причину появи желтушности і дати дієві рекомендації. Вибирати спосіб лікування потрібно відштовхуючись від поставленого діагнозу, в іншому випадку здоров'ю можна нанести непоправної шкоди.

Наслідки захворювання у дорослих

При своєчасному і правильному лікуванні прогноз позитивний. Але в разі серйозних патологій (раку печінки, при цирозі або гепатиті А і С) жовтяниця може прийняти хронічну форму і навіть стати причиною летального результату. Часто можна зіткнутися з помилковою думкою, що перенесена в дитинстві жовтяниця (симптоми) у дорослих чоловіків може викликати проблеми з репродуктивною функцією. Це твердження не зовсім вірно. Чоловік, який перехворів жовтухою, цілком може стати батьком здорової дитини. А ось при такому захворюванні, як гепатит, слід проявити обережність. На момент зачаття малюка обоє батьків повинні бути здорові, і це стосується не тільки тата, а й мами майбутньої дитини. Для профілактики гепатиту людям, які мають контакти з хворою людиною, вводять ін'єкцію імуноглобуліну. Якщо майбутня мама здорова і має таке щеплення, то її малюк народиться цілком здоровим.

Наслідки перенесеної жовтяниці в дитинстві

У випадку з малюками, у яких після появи на світло утворилася «жовтяниця новонародженого», але сама вона не пройшла по закінченню двох тижнів, або сталося внутрішньоутробне зараження від матері до дитини, повинна бути призначена негайне лікування. Такий перебіг називають «ядерної жовтяницею» і воно є серйозною патологією. Головна небезпека хвороби - вплив білірубіну на клітини мозку, згодом це може відбитися на розумовий розвиток дитини або порушення деяких функцій: мови, слуху, зору або координації. Смертність дітей при ядерному протягом дуже висока і досягає близько 50%.

Дуже важливо дотримуватися дієти, якщо у вас з'явилася жовтяниця (симптоми). У дорослих харчування має бути щадним і не навантажувати жовчний міхур і печінку.

Не можна вживати: смажене, тушковане м'ясо, а також м'ясо птиці, риби і продукти з їх використанням (супи, каші, тушкувати овочі і готувати бульйони). Протипоказані будь-які види консервів, солінь і маринадів. Кондитерські та хлібобулочні вироби, шоколад, чай, морозиво, а також кислі фрукти або овочі і яйця. Потрібно виключити жирну і містить грубу клітковину їжу, протипоказані алкоголь і спеції. Їжа не повинна бути гарячою чи холодною.

Можна їсти: легкі овочеві страви, каші, спагетті, сухарі і сірий хліб, рослинні масла і нежирні молочні продукти. У помірній кількості можна їсти приготовану на пару або відварну птицю, рибу і нежирне м'ясо. Корисні свіжі фрукти.

Перш за все, потрібно дотримуватися заходів особистої гігієни, ретельно мити руки перед їжею і уважно ставитися до вибору статевого партнера. Щеплення від вірусного гепатиту також допоможе уникнути неприємної хвороби, при якій виникає жовтяниця (симптоми) у дорослих. Як лікувати такі прояви сучасна медицина добре знає, але пам'ятайте, що в першу чергу ваше здоров'я залежить від вас самих. Захворювання завжди легше попередити, ніж лікувати і боротися з його наслідками.

Що таке жовтяниця, ознаки та симптоми жовтяниці у дорослого

Жовтяниця - це прояв різних захворювань, а не самостійний недуга. У народі побутує думка, що вона проявляється тільки при гепатиті і сприймається як його синонім. Але ознаки жовтяниці можуть бути помітні і при інших захворюваннях. Якщо у людини вона проявляється, то необхідно звернутися за допомогою до фахівця. Симптоми жовтяниці визначаються у вигляді пожовтіння слизових і шкірних покривів, що не може бути непоміченим простим поглядом. Виникає захворювання в будь-якому віці, як у дорослих, так і у дітей, як у жінок, так і у чоловіків. Особливо часто зустрічається жовтяниця у немовлят в перший місяць життя або вже при народженні.

Цей елемент утворюється через ділення еритроцитів, які при нормальній роботі печінки і селезінки переробляють його і виводять з організму разом з жовчю через кишечник. Саме білірубін надає калу людини коричневий відтінок, перетворюючись в кишечнику в стеркобилин. Частина білірубіну може всмоктуватися в кров через кишечник і виводиться вже через нирки. У сечовому міхурі білірубін перетворюється в уробилин, зафарбовуючи сечу в жовтуватий відтінок. Це нормальний механізм перетворення білірубіну в організмі людини.

Але при порушеннях в роботі деяких органів білірубін має властивість не перероблятися, накопичуватися в печінці і вже звідти всмоктуватися назад в кров. Такий білірубін носить назву непрямого і для організму людини він токсичний.

При значному накопиченні цієї речовини в тканинах і слизових, він забарвлює їх в жовтий відтінок, це є зародженням жовтяниці. Цей процес в кожному організмі проходить по-різному і може займати не один місяць.

Найпоширенішими захворюваннями, які призводять до порушень, вважаються:

 • анемія і цироз, який утворюється через гепатит і алкоголізму;
 • процес утворення великих каменів в жовчному міхурі;
 • сифіліс та гепатит (інкубаційний період триває від тижня до 6 місяців);
 • аутоімунні захворювання;
 • злоякісне утворення в підшлунковій;
 • метастази.

Саме це може викликати патогенез хвороби. Жовтяниця у дорослого може провокуватися гемолітична анемія, яка утворюється завдяки руйнуванню еритроцитів, а також лікарськими препаратами. Але тільки лікар після ретельного діагностування може визначити патогенез захворювання.

Незважаючи на причини, що викликають симптоми жовтяниці, можна виділити наступні її види:

Виділяють ще й каротинового жовтяницю, яка не є небезпечною. Її патогенез пов'язують зі споживанням великої кількості продуктів, що містять каротин (морква, гарбуз). В результаті цей фермент може забарвити стопи, долоні. Такий стан не небезпечно і не говорить про захворювання, при зниженні споживання продуктів, організм швидко очищається і пігментація йде.

Надпечінкова жовтяниця у дорослих виникає в результаті великого розпаду еритроцитів в організмі. Цей патогенез в медицині названий гемолизом. Це призводить до того, що в крові людини швидко піднімаються показники білірубіну до максимальних цифр.

Печінка з переробкою пігменту не встигає, і речовина швидко потрапляє в кров, фарбуючи шкіру і склери в жовтий відтінок. Надпечінкова жовтяниця у дорослого і дитини виникає після отруєння організму деякими отрутами, спадкових захворювань. При такому вигляді жовтяниці проявляється не тільки забарвлення шкіри, але також слизових і білків очей. Людина виглядає дуже блідим.

Його кал стає темним. Характеристика аналізу крові при такому діагнозі - це значне зниження гемоглобіну (анемія) і еритроцитів. Хворий скаржиться на больові відчуття в правому підребер'ї, що пов'язано зі збільшенням в розмірах печінки та селезінки.

Саме надпечінкова жовтяниця виникає у новонароджених. У зрілому віці пацієнта її не поділяють, а у народжених малюків ділять на два види: фізіологічна і патологічна. Перша не потребує лікування, і вона проходить самостійно. Виникає вона через незрілість клітин печінки в перший місяць відразу ж після народження малюка.

Складнішою вважається патологічна, патогенез якої утворюється через різницю групи і резусів-факторів у матері і дитини. У момент виношування малюка імунна система матері сприймає іншу по фактору і резусу кров малюка, як чужорідне і постійно виробляє речовини, борючись з нею. Це і призводить до того, що малюк народжується з жовтяницею.

В особливо важких формах це може загрожувати ураженням головного мозку дитини. Така патоморфологическая форма захворювання у немовлят вимагає швидкого лікування.

Якщо мова йде про жовтяниці печінки, то ця хвороба з'являється при пошкодженні її тканин. У цей момент білірубін в крові значно підвищується. Головні причини цього захворювання - це вірусний гепатит А, В (заражаються побутовим шляхом), С (заражаються через кров), алкогольне і часткове ураження здорових органів і цироз. Захворювання, причиною виникнення якого стало вірусне ураження гепатитом печінки, носить назву інфекційна жовтяниця.

Ознаки жовтяниці печінкової багато в чому залежать іменного від того, що стає причиною появи недуги:

 • жовте забарвлення шкіри, очних білків;
 • під ребром в правій частині відчуваються больові відчуття;
 • знижений апетит;
 • почуття гіркоти в ротовій порожнині;
 • сильна блювота і постійна нудота;
 • світлий кал і темна сеча.

Характеристика механічної жовтяниці є порушення убування жовчі з проток.

Відбувається це через освічених кіст, каменів, злоякісних пухлин, запалення поруч розташованих лімфатичних вузлів, які тиснуть на орган.

Така жовтяниця симптоми проявляє наступного характеру:

 • поява жовто-зеленого кольору обличчя;
 • підвищення температури;
 • сильні болі в області печінки;
 • шкіра хворого дуже свербить, що змушує його постійно розчісувати її до освіти ран;
 • кал стає дуже світлим, а сеча темніє.

Початковий період захворювання може проходити непоміченим. Зазвичай хворий звертається за медичною допомогою вже на стадії пожовтіння шкірних покривів, появи хворобливих відчуттів в районі правого підребер'я, при порушеннях травлення. Механізм діагностування спочатку зводиться до збору історії хвороб пацієнта і вивчення його анамнезу.

На цьому етапі встановлюється, як давно помічені зміни в організмі, чи є свербіж шкіри і його характеристика, який період він триває, чи не спостерігається зниження маси тіла, чи немає зловживання алкогольними напоями, контакту з отрутами. Також лікар повинен уточнити чи були оперативні втручання на жовчному міхурі або печінки до цього.

Детальне вивчення анамнезу допомагає лікареві зрозуміти і встановити механізм і можливий зв'язок прояви жовтяниці із захворюваннями або шкідливим впливом з навколишнього середовища.

Далі лікар проводить фізикальне обстеження пацієнта:

 • розчухи на руках вказують на холестаз;
 • судинні зірочки підходять для хронічної хвороби печінки;
 • підшкірні видимі відкладення холестерину;
 • твердість печінки, яку можна промацати при легкої пальпації, говорить про можливі пухлинах і метастазах.

Вивчення зовнішніх проявів жовтяниці допомагає направити лікаря для призначення правильних лабораторних та інших діагностичних досліджень.

 1. Лабораторні дослідження включають в себе (загальний аналіз крові та біохімію), коагулограму, аналіз сечі, на визначення антитіл до гепатитів. Ці найголовніші дослідження проходять всі хворі. За допомогою аналізу крові можна визначити кількість білірубіну і гемоглобіну, які змінюються і дають чітку картину вже в перший місяць патологічних процесів у печінці. Показники ШОЕ говорять про можливі запальних процесах. Кількість білірубіну при жовтяниці завжди буде підвищено. У сечі може бути виявлений уробилин, білірубін.
 2. Визначити наявність антитіла до вірусу такого хронічного захворювання, як гепатит. Такі антитіла досліджують у пацієнтів з жовтяницею, з метою виявлення і подальшого лікування цієї хвороби.
 3. Перевірка на гепатит А і В, яким заражаються побутовим шляхом. Якщо спостерігають наявність HBeAg в крові пацієнта, то можна говорити про активну реплікацію вірусу. Зникнення HBeAg свідчить про припинення реплікації. Лікарі наполягають на прямому зв'язку між активним вірусним хронічним гепатитом і вірусної реплікацією.
 4. Перевірка на гепатит С. Наявність інфекції в людському ДНК. Анти-HCV можна виявити вже на перший місяць після зараження (інкубаційний період), а також при переході недуги в хронічну форму.
 5. Визначення наявності в сироватці крові IgG, IgM, IgA. Висока концентрація з'являється при алкогольної ерозії всієї печінки або при цирозі.

Основні методи діагностики:

 1. Ендоскопія з рентгеноскопічним обстеженням.
 2. УЗД. Таку процедуру необхідно обов'язково проводити всім хворим в першу добу, у яких раптово загострилося захворювання жовтяниці. Показано також для пацієнтів, у яких жовтяниця проявилася під невідомою етіологією.
 3. Рентген або комп'ютерна томографія. Такі дослідження допомагають виявити локальні ураження органу і зміни в билиарном тракті.
 4. Біопсія печінки. Такий метод проводять досить рідко для пацієнтів, які звернулися з ознаками жовтяниці. Біопсія частіше використовується для уточнення клітинних змін в органі, які були виявлені при інших методах діагностування, наприклад, якщо потрібно виключити ракове утворення в печінці.

Прояв недуги у вагітних

Виділяють патогенез цієї недуги двох видів. У перший період жовтяниця вагітних може з'явитися перший або другого місяця виношування малюка. Для неї характерно повне або знижене відсутність апетиту, нудота, почуття печії, блювота або знижена вага. Другий період жовтяниці при вагітності - це яскраво виражена недостатність нирок або печінки. Чим небезпечна жовтяниця на другому етапі у вагітних?

Скупченням рідини в серозної порожнини, периферійними набряками, загибеллю плоду, кровотечею. Будь-яка жовтяниця вагітних повинна бути вчасно діагностовано і вилікувана, незалежно від того, який місяць виношування дитини.

Після діагностування лікар встановлює один з типів жовтяниці:

 1. Надниркова. Виникає при швидкому розпаді еритроцитів.
 2. Печінкова жовтяниця. Може з'явитися під час каліцтва клітин печінки і кров'яних капілярів. Погіршує загальну роботу органу.
 3. Механічна. Утворюється на тлі прориву жовчі в саму дванадцятипалу кишку. Її провокують паразити, рак і пухлини.
 4. Холестатична. Зазвичай вона викликана лікарським лікуванням, яке проходить не один місяць, прийомом деяких медикаментозних препаратів.
 5. Кон'югаційна, часто зустрічається у немовлят. В утробі матері не вистачає вироблення необхідних ферментів для білірубіну в печінці дитини.
 6. «Ядерна» жовтяниця. Найагресивніший тип хвороби, він відрізняється накопиченням небезпечного білірубіну в мозку. Це може виникнути внаслідок занадто складних ускладнень або несумісності матері і плоду по крові.

Профілактика жовтяниці дає свої позитивні результати. Для цього необхідно знизити ризик появи недуг, які можуть спровокувати цю хворобу. Перше, що потрібно, це ретельно стежити за своєю особистою гігієною і харчуванням. Тому що деякі типи вірусу гепатиту часто передається побутовим шляхом.

Щоб забезпечити профілактику гепатиту D і С потрібно дотримуватися правил безпеки при контакті з кров'ю, при статевої близькості. Коли інкубаційний період закінчиться, хвороба дасть про себе знати, що негайно вимагає консультації фахівця.

Незважаючи на тип жовтяниці, хворий повинен відмовитися від вживання алкогольних напоїв і гострої їжі. Саме це надає додаткове навантаження на печінку, яка і так ослаблена. При зараженні лікарі рекомендують харчуватися маленькими порціями, часто, за винятком «важкі» продукти. При правильному лікуванні жовтяниця у дорослого проходить досить швидко, але подальше лікування може розтягнутися на не один місяць.

Жовтяниця у дорослого - це досить складний процес. У будь-якому випадку при появі желтушности шкірного покриву слід негайно звернутися до лікаря. При своєчасно наданій допомозі лікувати захворювання буде набагато простіше, без побоювань за життя і негативних наслідків для здоров'я людини.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

65 − = 64