Ознаки жирового гепатозу

Причини виникнення і симптоми жирового гепатозу печінки

Що таке жировий гепатоз печінки?

Поняття гепатоз об'єднує стану, пов'язані з порушенням обмінних процесів в клітинах печінки (гепатоцитах), при яких відбувається їх дистрофія (з лат. дистрофія - порушення харчування) і відкладання різних речовин (жири, соединительнотканная дистрофія, порфірини). Запальних змін в гепатоцитах не відбувається, тобто гепатоз це не запальне захворювання.

Жировий гепатоз печінки (синоніми - стеатоз, жирова дистрофія печінки, «жирова хвороба печінки», стеатогепатоз) - це дистрофічних захворювань печінки, при якому відбувається порушення обміну жирів в гепатоцитах з поступовим їх відкладанням в печінці (жирове переродження).

Жировий гепатоз печінки по праву можна віднести до захворювань сучасного світу. Так як велика кількість висококалорійної їжі і рафінованих вуглеводів, які не зустрічаються в природі, а є штучно створеними людиною, призводять до порушення обміну жирів в організмі і гепатоцитах.

Захворювання проявляється у віці старше 45 років, причому у жінок частіше, ніж у чоловіків. Це пов'язано з тим, що в постменопаузі у жінок відбувається зміна обміну речовин з підвищеним вмістом жирів в крові. У 25% випадків з часом жировий гепатоз печінки переходить в запально-некротичний процес - стеатогепатит, що супроводжується загибеллю гепатоцитів. Загиблі клітини печінки замінюються сполучною тканиною, що призводить до формування цирозу печінки.

Отже, яким є механізм розвитку гепатоза? Так як при цьому стані немає запальних явищ, це захворювання віднесено до розряду дистрофічних, з порушенням біохімічних процесів в гепатоцитах. Основою порушень є підвищене надходження в печінку тригліцеридів і жирних кислот, які в печінці перетворюються в жир - реакція етерифікації, при якій відбувається синтез вільного жиру.

У зв'язку з триваючим надходженням тригліцеридів і жирних кислот гепатоцити не встигають утилізувати вільний жир, і він накопичується в них, порушуючи функції печінки. Морфологічно (тобто під мікроскопом) в клітинах печінки чітко видно краплі жиру, розмір і кількість яких залежать від ступеня жирового гепатозу печінки. На жаль це хронічний процес, який самостійно не припиняється і закінчується заміною печінкової тканини жировою тканиною.

Жировий гепатоз: відкладення жиру на печінкової тканини

Також сприяють порушенню обміну ліпідів в гепатоцитах токсичні впливи на печінку - ліки, побутова хімія та алкоголь. Важливо відрізняти і розуміти, що жировий гепатоз це такий стан, коли жир накопичується всередині клітин печінки. Тоді як при ожирінні печінки жир накопичується в сполучної тканини, а не в гепатоцитах.

Причини виникнення жирового гепатозу печінки можна розділити на 2 групи: вроджені (спадкові) та пов'язані з впливом чинників навколишнього середовища і обміну речовин в організмі.

Вроджені причини пов'язані з недостатньою кількістю ферментів в гепатоцитах, які розщеплюють вільний жир в печінці. Це призводить до поступового накопичення жиру в клітинах печінки.

Причини, пов'язані з впливом чинників навколишнього середовища:

 • зловживання висококалорійною їжею (фаст-фуд);
 • неправильне харчування - раціон з невеликим вмістом рослинної їжі і білків, необхідних для нормального обміну речовин в гепатоцитах;
 • нерегулярний прийом їжі - чергування періодів голодування і переїдання призводять в результаті до порушення роботи ферментних систем печінки;
 • токсичний вплив на печінку - безконтрольний прийом ліків може надавати токсичну дію на печінку, робота на виробництві, пов'язаному з хімією (виробництво побутової хімії), зміст в сучасних продуктах харчування барвників, ароматизаторів, стабілізаторів;
 • систематичний прийом алкоголю призводить до алкогольної хвороби печінки, одним з проявів якої є жировий гепатоз;
 • цукровий діабет II типу (інсулінозалежний), які пов'язані з поєднаним порушенням вуглеводів і жирів в організмі, в першу чергу їх утилізацією в тканинах;
 • гормональні порушення - частіше у жінок в постменопаузі, коли зменшується кількість естрогену в крові, що впливають на жировий обмін;
 • малорухливий спосіб життя, наслідком якого є ожиріння.

Всі ці фактори жирового гепатозу печінки можна усунути на ранніх етапах захворювання і добитися хорошого результату без застосування лікарських засобів.

Морфологічні ознаки жирового гепатозу печінки дозволяють виділити 3 стадії процесу:

 1. жировий гепатоз 1 ступеня - характеризується наявністю в гепатоцитах невеликих жирових включень, їх деструкція (руйнування) не виражена;
 2. жировий гепатоз 2 ступеня - відбувається деструкція гепатоцитів з формуванням запального інфільтрату навколо зруйнованих клітин;
 3. жировий гепатоз 3 ступеня - відбуваються незворотні зміни в печінці з розвитком цирозу.

Цироз печінки - небезпечний стан, що приводить в 10% випадків до летального результату.

На 1-й стадії ознаки жирового гепатозу можуть повністю бути відсутнім. Виявити захворювання можливо тільки при морфологічному дослідженні печінки (взяття біоптату). Коли розвивається 2 ступінь, можуть з'являтися такі симптоми:

 • відчуття тяжкості в правому підребер'ї (місце проекції печінки), що тягнуть болі, які посилюються після прийому жирної їжі, алкоголю;
 • періодична нудота;
 • відчуття гіркоти у роті;
 • жовтуватий наліт на мові;
 • здуття живота (метеоризм);
 • розлади стільця, які можуть проявлятися як у вигляді послаблення, так і запорів;
 • дискінезія жовчовивідних шляхів, вона супроводжується нападами болю в області печінки.

При розвитку 3 ступеня жирового гепатозу печінки з'являються симптоми хронічної печінкової недостатності (результат порушення функцій гепатоцитів):

 • Хронічна інтоксикація (печінка не знешкоджує токсини, які утворюються в результаті обміну речовин в організмі) - проявляється порушеннями роботи нервової системи: безсоння вночі і сонливість вдень, порушення пам'яті, дратівливість, депресія.
 • Синдром портальної гіпертензії - виникає в результаті цирротических змін в печінці і порушенням відтоку крові через печінку по портальній вені. Виявляється асцитом (скупчення вільної рідини в черевній порожнині), розширення вен передньої стінки живота (у вигляді «голови медузи»), варикозне розширення вен стравоходу (дуже небезпечний стан, так як якщо відкриється кровотеча, то його неможливо буде зупинити).
 • Жовтяниця - результат порушення синтезу жовчі в печінці, жовчні кислоти потрапляють в кров і в усі тканини і органи, характерна жовтушність шкіри та склер очей.
 • Всі симптоми, характерні для 1 ступеня жирового гепатозу печінки посилюються.

Модифікація способу життя при початковому етапі розвитку жирового гепатозу печінки полягає в таких заходах:

 • харчування при жировий гепатоз має включати рослинну їжу, багату вітамінами, необхідно дотримуватися правильне співвідношення білків, жирів і вуглеводів в раціоні;
 • дієта повинна включати природні гепатопротектори (речовини, що захищають гепатоцити від несприятливих факторів зовнішнього середовища) - сир, тверді сорти сирів, розторопша, куркума;
 • підвищення рухливості, заняття спортом - покращують утилізацію і розщеплення вільного жиру;
 • відмова від вживання алкоголю;
 • в разі тривалого прийому лікарських препаратів - консультація з лікарем, з метою можливого скасування або перерви в лікуванні;
 • лікування станів, що впливають на жировий обмін в організмі - цукровий діабет II типу, ожиріння, гормональні захворювання.

Важливо пам'ятати, що жировий гепатоз печінки простіше запобігти, так як це хронічне дистрофічних захворювань, важко піддається лікуванню. А початок профілактики полягає в зміні способу життя.

Прочитала і все зрозуміла висновок за мною

Чубейко Віра Олегівна - лікар-терапевт, кардіолог, кандидат медичних наук. Задати питання

Всім звернутися до кардіолога. Це серце. І ніяких сайтів з порадами. Все індивідуально.

Днів 20 ть вранці тиск от150- 185, а пульс норма60-65, що це може бути?

Знайшов спосіб підвищити пульс. Треба подивитися фільм жахів

жировий гепатоз

Жировий гепатоз або ожирінням печінки, жировою дистрофією, називають оборотний хронічний процес печінкової дистрофії, який виникає в результаті надмірного скупчення в клітинах печінки ліпідів (жирів).

Виникнення жирового гепатозу безпосередньо залежить від способу життя людини, систематичних порушень в харчуванні, зловживання рафінованої і жирною їжею. Захворювання можна зупинити, при нормалізації харчування і зниження зайвої ваги печінку «худеет9raquo; одночасно з усім організмом.

Жировий гепатоз виникає як результат впливу аліментарних (харчових) факторів. Перш за все, головну роль грає:

 • вплив систематичного прийому алкоголю,
 • зайва вага,
 • прийом жирної їжі,
 • надлишок в харчуванні солодкої їжі, трансформується в жири,
 • вегетаріанство, через розлади вуглеводного обміну при дефіциті тваринного білка.

Також виділяється маса факторів, що сприяють розвитку жирового гепатозу, до них можна віднести малорухливий спосіб життя, харчування напівфабрикатами та дешевими продуктами, дієти з подальшим виходом з них і різким переїданням, вплив ліків, токсинів або наркотичних засобів, цукровий діабет, подагра, гіпертензія і атеросклероз . Крім того, жировий гепатоз печінки може бути одним із симптомів деяких спадкових обмінних захворювань.

В результаті розлади метаболізму відбувається надлишкове відкладення жирів в печінці, при цьому пригнічується активність ферментів, які ці жири розщеплюють. У підсумку - приплив жиру переважає над його розщепленням, що і призводить до жирового гепатозу.

По тяжкості прийнято виділяти чотири стадії ожиріння печінки:

 • початкова стадія жирового гепатозу виникає при скупченні дрібних крапель жиру тільки в окремих клітках печінки.
 • 1 стадія проявляється помірним ожирінням печінки, великими скупченнями крапель жиру всередині окремих ділянок клітин.
 • 2 ступінь дає різні ступені ожиріння практично всіх клітин печінки - від дрібнокрапельного до великого.
 • 3 ступінь - дифузне поширення крупнокрапельна ожиріння і одночасне внеклеточное скупчення жиру, утворення кіст печінки, заповнених жиром.

Даний патологічний процес може дуже тривалий час протікати абсолютно безсимптомно, і його можуть виявити при скринінговому ультразвуковому дослідженні по абсолютно іншого приводу.

Одним з проявів жирового гепатозу може бути постійно коливається рівень печінкових трансаміназ - ферментів АлАТ і АсАТ, вони можуть підвищуватися у половини хворих з ознаками жирового гепатозу. В результаті ожиріння печінки виникає мляво поточний запальний процес, який призводить до розвитку або цирозу печінки, або навіть її ракового переродження.

Якщо симптоматика наростає, у пацієнтів

 • виникає відчуття тяжкості в правому підребер'ї,
 • дискомфорт в животі, більше з правого боку,
 • може виявлятися збільшення печінки з виступом її краю за ребра на три-п'ять сантиметрів,
 • на УЗД буде видно змінену по щільності печінку з посиленою ехогенністю.
 • при проведенні досліджень судин в печінці видно, що кровотік в ній знижений.

3 ступінь жирового гепатозу

Поступово хвороба прогресує з проявом таких симптомів як

 • постійна нудота,
 • болю в області шлунка і правого боку під ребрами, ниючого або тупого постійного характеру,
 • розпирання в правому боці,
 • сильний метеоризм і запори,
 • порушення перетравлення їжі.

Основа діагнозу - огляд і промацування печінки. Дослідження доповнюються даними УЗД, ангіографії печінки, МРТ та даними обстеження печінкових ферментів, АлАТ і АсАТ.

Важливо проводити диференційну діагностику жирового гепатозу з хронічними гепатитами різної етіології, цирозу печінки,

При постановці діагнозу необхідно виключити вірусні гепатити за допомогою проведення серологічних досліджень.

Діагностикою та лікуванням жирового гепатозу займається лікар-гастроентеролог.

Перш за все, необхідна нормалізація способу життя і дієта для зниження рівня жирів в печінці. Необхідне збільшення фізичної активності і тренованості, зниження кількості споживаних калорій при посиленні їх витрачання, нормалізація обміну речовин. Необхідно домогтися повільного зниження ваги по 0.5 кг щотижня.

Детальніше про правила дотримання дієти можна прочитати тут

Призначається лікувальний стіл №5 з підвищеним вмістом білка, обмеженням тваринних жирів і збагаченням харчування продуктами, що розчиняють жири в печінці - крупи, рис, сир.

Необхідне збільшення кількості овочів, особливо що володіють легким жовчогінним ефектом - капуста всіх сортів, морква, гарбуз. Корисні овочі в свіжому, вареному і тушкованому вигляді. Необхідно приймати білкову їжу - м'ясо та рибу у відварному і тушкованому вигляді.

Важливо споживати не менше 2 літрів рідини на добу, харчуватися дробно і малими порціями.

Корисні кефір, кисле молоко, ряжанка.

Обмежуються жирні молочні продукти - молоко і вершки, сири.

Категорично заборонено алкоголь, газовані напої, солодкі лимонади, білий хліб і здоба, солодощі і макарони, майонез, ковбаси і маргарин.

До мінімуму необхідно скоротити в харчуванні кількість цукру.

Неприйнятні смажені страви, обмежується прийом бройлерних курей - в них багато шкідливих речовин, що навантажують печінку.

Медикаментозна терапія при жировий гепатоз включає в себе прийом препаратів для поліпшення функції печінки і її клітин:

 • есенціальні фосфоліпіди (Есслівер, есенціале форте, берлітіон),
 • група сульфамінокіслот (таурин або метіонін),
 • рослинні препарати-гепатопротектори (карсил, ЛІВ-52, екстракт артишоку),
 • прийом антиоксидантних вітамінів - токоферолу або ретинолу,
 • прийом препаратів селену,
 • препарати групи В внутрішньом'язово або в таблетках.

Добре себе зарекомендувала фітотерапія - застосовуються препарати холагол, гепабене, екстракти куркуми, розторопші, кучерявого щавлю.

В основному, прогноз при жировий гепатоз сприятливий при своєчасному початку лікування і зниження ваги, перші результати лікування помітні через 2-4 тижні, можливо повне відновлення печінки за кілька місяців.

Основа профілактики жирового гепатозу - здоровий спосіб життя, фізична активність, контроль ваги тіла і раціональне харчування з достатньою кількістю білків при обмеженні жирів і вуглеводів.

Дізнайтеся ваші ймовірні хвороби і до якого доктору слід йти.

Що таке жировий гепатоз печінки. Як лікувати і до якого лікаря звертатися з жировий гепатоз печінки

Ритм життя сучасної людини диктує свої умови. Середньостатистичний житель великого міста не має можливості виділити кілька годин на день на прийом їжі: наш сучасник занадто зайнятий. Щоб хоч якось задовольнити потребу в їжі, людина вдається до допомоги фаст-фуду, дрібних перекусів і т.д. Як відомо, «кусочнічество9raquo; ніколи не доводить до добра. Відсутність раціонального і продуманого харчування неодмінно веде до різних захворювань шлунково-кишкового тракту. Менше, ніж можна звільнитися - гастрит, але є і більш важкі захворювання. Одне з них - жировий гепатоз печінки.

Жировий гепатоз печінки являє собою дегенеративне захворювання органу з поступовим руйнуванням клітин-гепатоцитів. Замість гепатоцитів в печінці своє місце займають жирові клітини - ліпоціти. З плином часу ліпоціти руйнуються, починається фіброз печінки, а це вже прямий шлях до цирозу і летального результату.

Що потрібно знати про жировий гепатоз печінки, щоб не пропустити біду?

Жировий гепатоз печінки: причини

У переважній більшості випадків, причини жирового гепатозу печінки криються в алиментарном факторі. Це означає, що безпосередньо сама хвороба розвивається з причин неправильного харчування. Однак не завжди. Серед чинників, що тягнуть за собою захворювання, виділяють:

• Зловживання спиртними напоями. Приблизно 80% всіх пацієнтів з гепатоз - це особи, які не знають міри у вживанні алкоголю. Особливо часто проблема алкоголізму зустрічається у чоловіків, тому вони основні пацієнти гастроентеролога. У жінок гепатоз розвивається більш стрімко і має найгірший прогноз, особливо на тлі алкоголізму.

• Вживання наркотичних і психоактивних речовин. Сюди входять не тільки наркотики, але і горезвісні енергетичні напої, кофеїн в цілому і навіть чай, через вміст в ньому дубильних речовин (чай можна пити не побоюючись, мова йде про поодинокі випадки).

• Ще одну групу ризику становлять особи з нераціональним харчуванням. В цьому випадку йдеться про дефіцит нормальної їжі. Сюди входять вегетаріанці, особи, які страждають на анорексію. Організм не пристосований для таких екстремальних навантажень. При тривалому неправильному харчуванні організм починає думати, що настав «голодний рік» та пора запасатися жиром. Це вкрай шкідливо позначається не тільки на печінці, але і на серце.

• Порушення з боку легенів і серця можуть призвести до гепатозу.

• Захворювання, пов'язані з порушенням ліпідного обміну в організмі. Самий головний винуватець гепатоза, серед захворювань - цукровий діабет (особливо другого типу). Він викликає як зовнішнє, так і внутрішнє ожиріння, що зачіпає органи.

• Вплив токсинів на організм.

Причин жирового гепатозу печінки існує багато. Майже завжди в порушеннях її роботи винна сама людина.

Жировий гепатоз печінки: перші симптоми

Гепатоз печінки - хвороба тиха. Часто до того моменту, як процес стає запущеним у людини розвивається цироз печінки, що не помітно нічого. Однак це лише видимість. Якщо уважно прислухатися до власного організму, можна помітити те, чого раніше не спостерігалося. Перші симптоми жирового гепатозу печінки включають в себе:

• Легкі болю справа в боці під ребрами. Якраз тут і розташовується печінку. При початкових стадіях ураження клітини-гепатоцити гинуть. Це супроводжується запаленням і проявом больового синдрому. Болі носять тупий ниючий характер і майже непомітні, якщо паралельно до гепатозу не додають гепатит або холецистит.

• Пептичні явища. Часті ознаки жирового гепатозу печінки. Оскільки печінка перестає нормально функціонувати, великий ризик розвитку проблем з боку інших органів шлунково-кишкового тракту: нудота, блювання, болю в животі, печії, відрижки. Можуть спостерігатися болі в боці ліворуч, по центру живота в надчеревній області.

• Явища дисбактеріозу. Зазвичай проявляються у вигляді закрепів, проносів або їх чергуванні. Стілець набуває зеленуватий відтінок.

• Сухість шкіри. Шкіра при гепатозі стає сухою, гарячої і в'ялою. Якщо мова йде про пізні стадії хвороби, то і зовсім жовтіє від викиду жовчі в кров'яне русло.

• Порушення з боку органів чуття, зокрема зниження зору.

Все це - неспецифічні ознаки жирового гепатозу печінки. Поставити крапку можна лише пройшовши повну діагностику.

Діагностика жирового гепатозу печінки

При перших же підозрах на розвиток гепатоза необхідно терміново звернутися до лікаря. Проблемами з органами шлунково-кишкового тракту займаються лікарі-гастроентерологи. На первинному прийомі доктор проводить опитування пацієнта на предмет скарг, їх характеру і давності. Так фахівець складає стратегію діагностики.

У перелік необхідних заходів для встановлення точного діагнозу входять:

• УЗД печінки. Традиційно, ультразвукове дослідження печінки допомагає виявити її збільшення, а це майже завжди говорить про проблеми з органом.

• Томографічні дослідження. МРТ дозволяє оцінити структуру печінки. Якщо в органі відкладається жир, на МРТ це буде видно.

• Біохімічний аналіз крові. Оцінюються показники АЛТ і АСТ. При їх підвищенні мова йде про захворювання печінки.

• Біопсія. Проводиться не так часто. Дозволяє дізнатися чи присутній жир в структурі органу.

У більшості випадків лікарі стикаються не з гепатоз, а з гепатитом або холециститом. Однак самостійно собі поставити діагноз не можна. Цим займеться лікар. Завдання пацієнта - чітко і послідовно розповісти про своїх скаргах.

Лікування жирового гепатозу печінки

Лікування жирового гепатозу печінки представляє чимало складнощів. Щоб раз і назавжди вирішити проблему, потрібен комплексний підхід. Лікування включає в себе ряд важливих аспектів:

• Усунення першопричини відкладення жирів в печінці. Найважливіший крок, без якого лікування не матиме ніякого ефекту. Перше, що потрібно зробити - виявити першопричину. Це може бути алкоголізм, тоді не обійтися без повної відмови від спиртного, по крайней мере, на період лікування, може бути неправильне харчування, тоді слід відмовитися від жирного, смаженого і надмірно солоного. На цьому етапі головну роль грає сила волі і дисциплінованість пацієнта.

• Дотримання режиму харчування, дієти і фізичної активності. Якщо жир буде розщеплюватися, то ніяк не відкладеться в печінці. Але щоб жир розщеплюється, потрібно докласти до цього зусилля. По-перше, необхідно відмовитися від жирних продуктів і продуктів, багатих «плохім9raquo; холестерином. Сюди входять жирні сорти м'яса, ковбаси, випічка та ін. По-друге, необхідно щоб розщеплювалися запаси, які проникли в організм. Тому слід уникати гіподинамії.

• Прийом медикаментозних засобів. Основна група препаратів, що застосовуються для лікування гепатозу - так звані гепатопротектори.

Серед них великою довірою користуються препарати на основі силімарину (флавоноїди розторопші). Наприклад, Легалон, оригінальний німецький препарат, що містить флавоноїди розторопші (силімарин), що пройшли особливу процедуру очищення і стандартизації. У порівнянні з аналогами Легалон володіє підвищеним вмістом активного компонента. Він допомагає печінки впоратися з навантаженням, зміцнює її структуру і перешкоджає руйнуванню за рахунок стабілізації клітинних мембран і додаткового синтезу фосфоліпідів. Легалон активно бореться з токсичними речовинами, не даючи їх надмірної кількості нашкодити печінці і всьому організму.

Ці ліки зупиняють деструктивні процеси в печінці і допомагають відновити вже загиблі клітини. Також добре себе зарекомендували антиоксидантні ліки, що не дозволяють клітинам печінки гинути і заміщатися рубцевої або жировою тканиною.

Всупереч розтиражували в інтернеті думку, лікувати гепатоз травами потрібно з великою обережністю. Підходить тільки розторопша. Причина криється в тому, що часто ця хвороба супроводжується холециститом: жовчогінні препарати можуть спровокувати розрив жовчного міхура.

Профілактика жирового гепатозу печінки

Профілактика жирового гепатозу печінки не представляє складнощів. Досить виконувати наступні рекомендації:

• Харчуватися часто і дрібно, дрібними порціями. Так печінка не буде перенапружуватися.

• Знизити до самого мінімуму споживання тваринних жирів. Повна відмова від них також неприпустимий.

• З обережністю вживати спиртне, ні в якому разі не зловживати.

• Підтримувати хоча б мінімальний рівень фізичної активності: гіподинамія вкрай негативно позначається на роботі печінки.

Всі ці поради допоможуть уникнути неприємностей з печінкою в майбутньому.

Жировий гепатоз печінки характеризується високою небезпекою через ризик переродження в цироз. Щоб не допустити проблеми, слід раціоналізувати своє харчування і режим фізичної активності. А якщо біда все ж сталася, необхідно терміново звернутися до лікаря за консультацією. Лікувати гепатоз в початкових стадіях куди легше. Так пацієнт допоможете і собі, і лікаря.

© 2012-2018 "Жіноча думка". При використанні матеріалів - посилання на першоджерело обов'язкове!

Головний редактор порталу: Катерина Данилова

Електронна пошта: [email protected]

Телефон редакції: +7 (965) 405 64 18

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

89 − = 86