Ознаки захворювання щитовидки

Щитовидна залоза симптоми захворювання у жінок

Захворювання щитовидної залози у жінок

Порушення в роботі ендокринної системи часто призводить до розвитку захворювань щитовидної залози, яка в організмі людини виконує життєво важливі функції і відповідає за роботу практично всіх органів і систем. Патології щитоподібної залози в даний момент є одними з найпоширеніших серед населення різного віку. За частотою захворюваності хвороби щитовидки посідають третє місце після серцево - судинних захворювань і цукрового діабету. Найчастіше порушення в роботі ендокринної системи зустрічається у жінок, рідше у чоловіків. Порушення функціональності даного органу робить негативний вплив на здоров'я жінки, і можуть призводити до розвитку ряду захворювань, в тому числі до тих, які призводять до безпліддя або труднощів в зачатті і виношуванні дитини.

Відомо, що захворювання щитовидної залози у жінок часто носять спадковий характер, також велике значення має екологічна обстановка, неправильний спосіб життя, незбалансоване харчування, стреси, всі ці чинники збільшують ризик розвитку хвороб щитовидки.

В організмі людини, щитовидна залоза виконує велику кількість важливих функцій. Вона виробляє такі гормони як кальцетонін і тироксин, які беруть активну участь в енергетичному, водно-мінеральному, білковому, жировому, вуглецевому процесах, відповідають роботу серцево - судинної, нервову систему, а також репродуктивну, імунну систему, стан шкіри, волосся, нігтів.

Щитовидна залоза відповідає за роботу цілого організму

Щитовидна залоза сприяє статевому дозріванню, фізичній росту і розумовому розвитку. Гормони щитовидної залози впливають на обмінні процеси, стимулюють синтез білка, зростання тканин і інші процеси, без яких організм жінки не в силі правильно функціонувати. Дефіцит гормонів щитовидної залози призводить до зупинки росту і розвитку, розумовому відставанню. Якщо дефіцит одного з гормону відзначається в період вагітності, тоді з'являється великий ризик невиношування плоду або недорозвинення головного мозку майбутньої дитини, що в будь-якому випадки призводить до загибелі плоду або інвалідності після народження.

Гормони щитовидної залози стимулюють клітини імунної системи, а їх дефіцит часто призводить до розвитку аутоімунних захворювань, які складно подаються лікуванню.

Захворювання щитовидної залози у жінок

Порушення в роботі щитовидної залози можуть призвести не тільки до порушень в цілому організмі, а й розвитку ряду захворювань. Визначити перші симптоми захворювань щитовидної залози у жінок досить не просто, з - за їх специфічності. Найбільш поширеними патологіями щитовидної залози вважаються наступні захворювання:

 1. Гіпертиреоз - підвищена активність вироблення гормонів щитовидної залози. Найчастіше хвороба розвивається у жінок від 20 до 40 років.
 2. Гіпотиреоз - дефіцит вироблення гормонів щитовидної залози.
 3. Базедова хвороба - аутоімунне захворювання, яке розвивається в результаті гіпертиреозу, коли відбувається стимуляція щитовидки антитілами імунної системи.
 4. Післяпологовий тиреоїдит - частіше зустрічається після пологів. Розвивається в результаті запального процесу в тканинах щитовидки.
 5. Зоб - поширене захворювання щитовидної залози, яке має кілька стадій розвитку і діагностується у 80% населення різного віку, в тому числі і дітей.

Хвороби щитовидної залози

Практично всі захворювання щитовидної залози мають подібну клінічну картину, яка часто може нагадувати ознаки інших захворювань або порушень.

Як розпізнати хвороби щитовидки у жінок?

Щитовидна залоза - симптоми захворювання у жінок іноді розпізнати досить складно, оскільки практично завжди відбувається гормональний збій в організмі, що і викликає велику кількість нездужань і симптомів, що нагадують інші хвороби. Розглянемо основні симптоми захворювань щитовидної залози у жінок:

 • швидка стомлюваність;
 • неуважність, порушення концентрації уваги;
 • порушення пам'яті;
 • швидке зниження або збільшення ваги;
 • гормональні порушення: нерегулярні або рясні менструації;
 • порушення статевої функції;
 • зниження рівня інтелекту;
 • часті депресії, нервозність;
 • сильне потовиділення;
 • сонливість;
 • часта тремтіння по тілу;
 • безпричинні м'язові болі;
 • порушення стільця: запори;
 • сухість шкіри, ламкість і випадання волосся;
 • плач і зміна настрою без видимих ​​на те причин.

Ознаки захворювань щитовидної залози

Всі перераховані вище симптоми можуть бути ознакою захворювань щитовидної залози. Коли патології щитовидки знаходять більш серйозні стадії, тоді і клінічні ознаки, більш виражені, і можуть супроводжуватися наступними станами:

 • витрішкуватість;
 • порушення в роботі серця;
 • помітне збільшення щитовидки;
 • блідість шкірних покривів;
 • виражена припухлість в нижній частині шиї;
 • періодичне підвищення температури до 37.5 градусів;
 • труднощі при ковтанні їжі;
 • пітливість долонь;
 • тремтіння у всьому селі;
 • збільшення частоти дихання;
 • часте запаморочення;
 • відчуття нестачі повітря.

Клінічні ознаки захворювань щитовидної залози

Виходячи з перерахованих вище симптомів, можна зробити висновок, що симптоми захворювань щитовидної залози здатні відображатися на стані цілого організму, можливо і тому багато жінок, у яких відзначаються деякі ознаки хвороби, списують їх на втому або інші хвороби.

УЗД щитовидної залози

Діагностувати захворювання щитовидної залози у жінок може тільки лікар після результатів обстеження, які допоможуть скласти повну картину хвороби, поставити правильний діагноз і призначити відповідне лікування. Лікування патологій щитовидки має проводитися якомога швидше, інакше будь-яке захворювання викликане порушенням в роботі щитовидної залози здатне прогресувати, знаходити більш важкі стадії, ніж порушуючи роботу в цілому жіночому організмі.

Копіювання інформації дозволене тільки з посиланням на джерело.

Симптоми захворювання щитовидної залози

Залози внутрішньої секреції дуже важливі для організму, однією з них є щитовидна. До її функцій відноситься вироблення гормонів, які регулюють діяльність органів і навіть цілих систем в тілі людини. Якщо з'являються перші ознаки захворювань щитовидної залози - в ній є патологія, яку потрібно обов'язково лікувати. В іншому випадку порушується метаболізм, ріст нових клітин, що веде до більш швидкого старіння і навіть смерті. Які ж ознаки вказують на запалення щитовидної залози?

Перші ознаки хвороби щитовидної залози

При порушенні балансу тиреоїдних гормонів, що виробляються щитовидкою, часто відсутні будь-які прояви і людина просто не відчуває хвороби. З цієї причини поставити діагноз іноді дуже складно. Крім того, ознаки початку захворювання щитовидної залози схожі з симптомами розладів інших, не менш важливих систем, наприклад, нервової, травної та навіть серцево-судинної.

Дисфункція щитовидної залози - це патологія, характерна для жінок в період від 30 до 50 років. З'явилися симптоми часто плутають з ПМС, а в народі вважають, що у людини просто поганий характер. Насправді, зміна поведінки - це перший сигнал про збій в роботі ендокринної системи. Крім того, відзначаються і інші ознаки порушення щитовидної залози у жінок:

 1. Психологічна неврівноваженість, плаксивість, підвищена тривога і хвилювання, метушливість.
 2. Порушення сну. Він стає чуйним, а заснути жінці дуже важко.
 3. Тремтіння долонь.
 4. Пітливість стоп і долонь.
 5. Підвищений апетит, але різке зниження ваги.
 6. Бліда шкіра обличчя, гарячковий блиск очей, а в більш важких формах - витрішкуватість.
 7. Збільшення щитовидної залози, припухлості на шиї.
 8. Почастішання пульсу, підвищення артеріального тиску.
 9. З розвитком захворювання можуть виникнути нудота і пронос.
 10. Швидке настання втоми.
 11. Збої менструального циклу.
 12. Поява м'язового болю без причин.
 13. Ламкі і сухе волосся.
 14. Виділення з молочних залоз.

У сильної половини людства теж може розвинутися патологія щитовидки. На це вказують такі симптоми:

 1. Стомлюваність і постійна сонливість.
 2. Зниження м'язового тонусу.
 3. Забудькуватість.
 4. Відсутність статевого потягу.
 5. Дратівливість.
 6. Нудота.
 7. Судоми.
 8. Скачки ваги.
 9. Часте сечовипускання.
 10. Високий артеріальний тиск.
 11. Підвищення рівня холестерину.
 12. Хриплость голосу.

Кожна мама зможе помітити перші ознаки захворювання щитовидної залози у дітей:

 1. Швидка втома, дитина не виглядає відпочилим навіть після того, як поспав.
 2. Порушення сну.
 3. Плаксивість і нервова неврівноваженість.
 4. Неуважність.
 5. Небажання вчитися.
 6. Поява задишки при невеликих фізичних навантаженнях.
 7. Зниження ваги.
 8. Нестійкий пульс.
 9. Підвищення температури.
 10. Сверблячка.

Ознаки порушення щитовидної залози

Захворювання ендокринної системи поділяються на кілька видів. У кожного відзначаються як загальні симптоми, так і свої ознаки, характерні для конкретної форми хвороби. Щитовидка може виробляти гормони понад норму або, навпаки, недостатнє їх кількість. Перші ознаки проявляються не відразу, тому при найменшому відчутті одного з них потрібно терміново звертатися до лікаря.

Поширена форма патології - це зоб. Так називають будь-яке збільшення щитовидної залози. Воно може з'явитися як у дорослих, так і у дітей, хоча на перших порах зміна зовсім непомітно. У медицині зоб не завжди є небезпечною патологією, але ігнорувати його теж не можна. Лікарі виділяють кілька стадій збільшення щитовидки:

 1. Немає ніяких змін щитовидної залози.
 2. Є невелике збільшення, яка не деформує шию. При візуальному огляді воно тільки пальпується, а зовні непомітно.
 3. Помітна деформація вигинів шийного відділу, патологія особливо видно при повороті шиї.

Є й інші ознаки запалення щитовидної залози:

 1. Густина. Заліза повинна бути м'якою на дотик, мати еластичну структуру. Твердість органу вказує на можливу патологію, іноді навіть рак.
 2. Рухливість. У нормі щитовидка разом з хрящем повинна легко переміщатися при ковтанні. Якщо в процесі з'являються хворобливі відчуття - це явна ознака порушення органу у вигляді вузлових утворень.

Недостатнє вироблення гормонів щитовидною залозою - це гіпотиреоз. Хвороба характеризується уповільненням обміну речовин. Для гіпотиреозу характерна велика кількість симптомів, але вони не виявляються всі відразу. Кожен індивідуальний організм реагує на недолік гормонів по-різному. Загальний список ознак зниженої функції щитовидки виглядає так:

 1. Різке збільшення маси тіла через повільну роботу ендокринної системи.
 2. Недостатня кількість енергії для організму, що відбивається в швидкої втоми і апатії до всього оточуючого.
 3. Виснаження організму в розумовому, моральному і фізичному плані.
 4. Дратівливість до оточуючих.
 5. Висипання на обличчі.
 6. Суха шкіра, випадають у великій кількості волосся.
 7. Знижена температура тіла, озноб.
 8. Дзвін у вухах.
 9. Запаморочення.
 10. Хворобливість в м'язах або суглобах.
 11. Важко протікають менструації у жінок.
 12. Труднощі з дефекацією.
 13. Нудота.
 14. Підвищення холестерину.

Гіперфункція щитовидної залози

Менш часто зустрічається гіпертиреоз - підвищене вироблення гормонів ендокринною системою. Хворі з таким діагнозом скаржаться на наступні ознаки запалення щитовидної залози:

 • прискорене серцебиття;
 • дратівливість;
 • тривожність без причини;
 • знижена працездатність і швидка стомлюваність;
 • зниження ваги при постійному відчутті голоду;
 • тремтіння в руках;
 • часті походи в туалет.

Іноді гіпертиреоз у жінок призводить до збоїв, що виявляється у вигляді порушення циклу менструацій. Чоловікам розвиток гіперфункції щитовидної залози загрожує імпотенцією, а іноді навіть збільшенням молочних залоз внаслідок порушень гормонального фону. Схильні до такої патології і новонароджені. Гіпертиреоз у них розвивається через дифузного токсичного зобу, який був або є у матері. Це аутоімунне захворювання, яке змушує організм виробляти антитіла, що стимулюють роботу щитовидки. Симптоми захворювання такі:

 • немовля мало додає у вазі;
 • прискорений пульс;
 • підвищений кров'яний тиск;
 • постійне занепокоєння дитини;
 • блювота і пронос;
 • порушення дихальної функції через здавлювання збільшеною щитовидкою трахеї;
 • витрішкуватість.

Частота захворювання таким важким захворюванням, як рак щитовидної залози, у жіночого населення вище, ніж у чоловічого. Злоякісне утворення з більшою ймовірністю виникає у літніх людей. Симптоми раку щитовидки у жінок і чоловіків однакові. Ось список цих ознак:

 • поява шишки або пухлини на шиї;
 • біль в шийному відділі, іноді віддає у вуха;
 • хворобливе ковтання;
 • проблеми з диханням, виникнення задишки;
 • постійний кашель, не схожий на простудний;
 • осиплий голос;
 • набряклі вени на шиї;
 • відчуття грудки в горлі.

Відео: ознаки хворої щитовидної залози

Не можна нехтувати своїм здоров'ям. Симптоми хвороби щитовидної залози дуже підступні. Вони не проявляються відразу, а при відсутності лікування призводять до серйозних ускладнень і навіть злоякісних утворень. Як визначити у себе порушення в щитовидці? Подивіться корисне відео нижче з докладним описом всіх симптомів, що вказують на патологію ендокринної системи.

Інформація представлена ​​в статті носить ознайомлювальний характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

Щитовидна залоза: тривожні симптоми

Більшість захворювань щитовидної залози протікає безсимптомно.

Найчастіше тільки навколишні починають помічати зміни, сама людина здогадується про наявність хвороби тільки при появі болю і естетичних дефектів в області шиї.

Щоб своєчасно запідозрити патологію, потрібно знати перші ознаки захворювання щитовидної залози.

Гормони щитовидної залози беруть участь у багатьох вітальних, життєво важливих процесах.

Від рівня гормонів залежать наступні фізіологічні процеси:

 • терморегуляція;
 • кровотворення;
 • розподіл і диференціювання тканин;
 • передача нервового імпульсу;
 • підтримання гомеостазу;
 • регуляція сили і частоти серцевих скорочень;
 • стабілізація обмінних процесів.

Коливання гормонального фону негайно викликають зміни в самопочутті пацієнта.

За характером змін все захворювання щитовидки можна розділити на три великі групи:

 1. Еутіероз. Група захворювань з цим синдромом протікає без порушення рівня гормонів, відзначаються лише структурні деформації залози. При еутиреоїдних вузлах або зобі залоза може збільшуватися в об'ємі, але як і раніше покривати потребу організму в гормонах.
 2. Гіпотиреоз. Дефіцит тиреоїдних гормонів через зниження секреції або зменшення концентрації в крові.
 3. Тиреотоксикоз. Розвиток патології пов'язано з посиленням секреції гормонів Т3 і Т4, збільшенням їх концентрації в кровоносній руслі.

Будь-яку хворобу щитовидки можна описати за впливом на гормональний фон.

За характером змін розрізняють такі захворювання щитовидної залози:

 • Аутоімунний тиреоідит. Запальний процес, при якому клітини імунної системи сприймають клітини щитовидної залози, як чужорідні, і починають їх атакувати
 • Дифузний зоб, буває токсичний або еутиреоїдний. Зміни охоплюють всю тканину щитовидки, часто призводять до збільшення залози в об'ємі.
 • Вузловий зоб. Є безліч вузлів або макрофоллікулов з вираженими межами патологічного процесу. Інша частина залози залишається без змін.
 • Злоякісна пухлина. Будова залози порушується на клітинному рівні. З'являються вогнища малігнізації, в яких згруповані ракові клітини. Від здорових клітин вони відрізняються за розміром, зовнішнім виглядом і функції. Злоякісні клітини діляться швидко і безконтрольно, часто мають неправильну форму, занадто багато або занадто мало ядер. Поширення таких клітин призводить до раку щитовидної залози та інших органів.

Всі захворювання мають схожі клінічні прояви, точний діагноз встановлюють тільки після розгорнутого лабораторно-інструментального обстеження.

Що характерно для всіх хвороб щитовидної залози?

Різні захворювання щитовидної залози мають ряд загальних клінічних проявів.

 • плаксивість;
 • безпричинна агресія;
 • Загальна слабкість;
 • помітні зміни ваги;
 • порушення серцевого ритму;
 • пітливість;
 • тремор, тремтіння в м'язах.

Переважна більшість людей пов'язують появу вищевказаних симптомів зі стресами і важкій життєвій ситуації.

Навколишні часто сприймають зміни в поведінці як «зіпсованість» характеру.

Насправді раптові зміни темпераменту відбуваються через порушення діяльності щитовидної залози.

У клінічній практиці еутіероз вважається варіантом норми, але без ретельного контролю цей стан цілком може привести до формування зоба або ракової пухлини.

Якщо патологічний процес не супроводжується збільшенням щитовидки, симптоми хвороби відсутні.

При формуванні зоба відбувається здавлення прилеглих органів, захворювання проявляється наступним чином:

 • зовнішній дефект на передній поверхні шиї;
 • стомлюваність шиї;
 • хрипота і осиплість голосу;
 • сухий кашель;
 • дисфагія (важко ковтати їжу).

Первинне звернення до лікаря-ендокринолога в 95% випадків пов'язано з естетичним дефектом, інші симптоми в більшості випадків ігноруються.

Наявність таких проявів свідчить про далеко зайшов патологічному процесі, можлива малігнізація - трансформація зоба в ракову пухлину.

Надлишкова продукція гормонів щитовидної залози позначається на діяльності всіх органів і систем.

Характерно наявність наступних симптомів:

 1. Психоневрологічна симптоматика: дратівливість, напади агресії, підвищена тривожність, депресія, істерія, панічні атаки, сонливість, погіршення пам'яті, головний біль, запаморочення.
 2. Порушення репродуктивної сфери у жінок: зниження сексуального бажання, дисменорея (нерегулярні болючі місячні), аменорея (відсутність менструального циклу), безпліддя.
 3. Порушення репродуктивної сфери у чоловіків: зниження лібідо, імпотенція, гінекомастія (збільшення молочних залоз).
 4. Серцево-судинна симптоматика: відчуття серцебиття, тахікардія, аритмія, зміни рівня артеріального тиску.
 5. Симптоми з боку шлунково-кишкового тракту: диспепсичні розлади, підвищення апетиту, зниження маси тіла.
 6. Зміни шкіри і придатків: ламкість і випадання волосся, передчасна сивина; тендітні деформовані нігтьові пластини; вологі гарячі шкірні покриви.

Клінічна картина гіпертиреозу також включає загальні симптоми: посилене потовиділення, підвищення температури, тремтіння, м'язові спазми і судоми, втомлюваність, загальна слабкість.

Якщо на ранніх стадіях тиреотоксикоз ні діагностований, розвивається екзофтальм (витрішкуватість).

Поява цього симптому характерно для аутоімунного захворювання під назвою Базедова хвороба і пов'язане з безконтрольною продукцією гормонів щитовидної залози. Такий стан вимагає негайного лікування.

Зниження функціональної активності щитовидної залози при гіпотиреозі супроводжується появою симптомів з боку всіх органів і систем:

 1. Неврологічна симптоматика: зниження рефлексів, парестезії (порушення чутливості), полінейропатії.
 2. Психіатричні прояви: дратівливість, агресія, депресивність, нервозність, розлади сну.
 3. Шлунково-кишкового тракту симптоми: зниження апетиту, зміна смаку, збільшення маси тіла, атонія, запори, атрофія слизових, дискінезія жовчовивідних шляхів.
 4. Репродуктивні порушення: зниження сексуального потягу, еректильна дисфункція у чоловіків, дисменорея та аменорея у жінок.
 5. Респіраторні симптоми: набряклість верхніх дихальних шляхів, осиплість голосу, першіння, сухий кашель, тривалий риніт.
 6. Опорно-рухові порушення: м'язова слабкість, біль у суглобах і м'язах.

Відмінною рисою патологічних станів, пов'язаних зі слабкою секрецією гормонів, є поява набряків.

Спочатку набряки з'являються в ранковий час, при прогресуванні захворювання присутні завжди.

При відсутності медичного лікування розвивається тривалий дефіцит гормонів Т3 і Т4.

Рідина накопичується в тканинах організму - це стан називається мікседема.

Гіпотиреоз без лікування неминуче прогресує, призводячи до серйозних наслідків. Зниження функціональної активності у дітей загрожує розвитком «кретинізму».

Цей стан проявляється фізичної затримкою розвитку, характеризується психічними і інтелектуальними відхиленнями.

Захворювання щитовидної залози призводять до порушень діяльності всього організму, тому дуже важливо знати, які симптоми характерні для патології цього органу.

Різкі зміни темпераменту, здавалося б, незначні зміни діяльності всіх органів і систем є приводом для звернення до ендокринолога.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

87 − 82 =