Ознаки захворювання підшлункової залози симптоми і лікування

Симптоми захворювань підшлункової залози

Підшлункова залоза є такою частиною травної системи, яка несе подвійне навантаження.

  • З одного боку, виробляючи ферменти, що розщеплюють вуглеводи, білки і жири (трипсин, хімотрипсин, амілазу, ліпазу, лактазу, мальтазу, еластазу, діастазу), заліза регулює процеси перетравлення.
  • З іншого, синтезуючи бета-клітинами острівців Лангерганса інсулін і глюкагон, цей орган забезпечує сталість внутрішнього середовища організму, регулюючи вуглеводний, білковий і жировий обміни.

Відповідно, патологічні зміни підшлункової залози позначаються на багатьох функціях організму. Ознаки захворювання підшлункової залози у жінок такі ж, як і симптоми захворювання підшлункової залози у чоловіків.

Найбільш часто підшлункова залоза страждає від запалень і деструктивних процесів. Тому типові прояви патологій підшлункової залози - це симптоми гострого панкреатиту.

Гострий панкреатит - це неінфекційне запалення тканини залози з елементами набряку, розпаду і відмирання залозистої тканини (на тлі самопереваріванія ліпазами і трипсином), освітою сполучнотканинних рубців і порушенням нормального анатомічної будови і функціонування залози. У ряді випадків до первинного запалення може приєднуватися бактеріальне нагноєння, утворення кіст, кровотеча, запалення очеревини.

Пускові фактори для гострого панкреатиту - складне становище відпливу секрету підшлункової залози на тлі звуження її протоки пухлиною або рубцем, патологій жовчовивідних шляхів і 12-палої кишки, травми підшлункової залози і прийом алкоголю.

Цікавим фактом є те, що немає прямої залежності між тривалістю алкоголізації. Найчастіше хворі на хронічний алкоголізм обходяться без запалень залози довгі роки, а непитущі можуть загинути від деструкції органу на фоні одноразового епізоду прийому невеликої дози алкоголю.

Існує кілька захворювань підшлункової залози, симптоми яких дуже схожі. Диференціювати їх може тільки лікар за допомогою лабораторних даних, інструментального дослідження.

Симптоми гострого панкреатиту - самого частого захворювання підшлункової залози у людини

Провідне прояв панкреатиту - це біль. Характер болю (від тупої тягне до гострої ріжучої) обумовлений обсягом ураження, його характером (набряк або некроз), а також залученням до процесу листків очеревини (перитоніт). В останньому випадку з'являться симптоми подразнення очеревини, при тому, що промацує залози біль буде інтенсивніше ні до натисканні, а при відпуску руки.

При набряку больовий синдром обумовлений розтягуванням капсули залози, здавленням нервових закінчень і переповненням проток продуктами секреції.

Довгий час зберігається невідповідність між дуже інтенсивним болем і відсутністю захисної напруженості м'язів передньої черевної стінки (живіт при тому, що промацує залишається м'яким).

Розташування болю (в правій, середньої або лівої частини надчревья) обумовлені розташуванням основного патологічного вогнища в голівці, теле або хвостовій частині органу.

Її іррадіація в спину - становищем органу в заочеревинному просторі на рівні від 12 грудного до 4 поперекового хребців і особливостями іннервації залози (гілками чревного сплетення і блукаючого нерва).

Біль, як правило, не пов'язана з прийомом їжі і носить тривалий постійний характер, посилюючись у міру наростання патологічних змін органа. Більш рідкісне розташування болю - загрудинное простір або область серця з іррадіпаціей в ключицю. При такому больовому синдромі важливо своєчасно відокремити болю від серцевих (стенокардії, інфаркту міокарда).

При панкреонекроз біль досягає найвищого ступеня і може привести до больового шоку, від якого пацієнт може загинути.

Диспепсія, що супроводжує панкреатит - це нудота, порушення апетиту, блювота з'їденої їжею і нестійкість стільця. Як правило, диспепсія з'являється на початку захворювання після погрішностей в дієті (вживання жирної, копченої їжі, грибів, помідорів, меду або алкоголю). Класика жанру - горілка, закушені холодної котлетою і помідором. Бувають ситуації, коли і прийом лікарських засобів, стає пусковим механізмом для патологічного процесу (нітрофурани, антибіотики, сульфаніламіди, вальпроєва кислота, азатіоприн, сульфасалазітни, цитостатики). Детальніше про лікування, симптоми і причини диспепсії.

Нудота передує блювоті і пов'язана з перераздражения блукаючого нерва, що іннервує підшлункову залозу. Блювота розвивається більш, ніж у вісімдесяти відсотках випадків і не приносить полегшення.

Вона обумовлена ​​інтоксикацією. Спочатку, як правило, вона носить шлунковий характер (блювота з'їденої їжею), а потім в блювотних масах з'являється вміст дванадцятипалої кишки (блювота жовчю).

Обсяги і частота блювоти можуть бути дуже значними, що призводить до поступового зневоднення з втратою води та електролітів. При цьому переважно губляться солі і розвивається гіпоосмотіческая дегідратація.

Розрізняють декілька ступенів зневоднення. Кожна з них має свою клінічну картину.

При першого ступеня втрачається до трьох відсотків маси тіла, пацієнтів турбує слабка спрага, слизові вологі. Для втратиелектролітів виражена спрага не характерна, її замінює прискорене дихання (задишка, причини).

При другій мірою важливо і втрачається до дев'яти відсотків ваги. З'являється виражена спрага і сухість слизових. Знижується пружність шкіри (швидкість розправлення шкірної складки заборонений в щипок падає). Страждає і система кровообігу - є почастішання пульсу і серцебиття. Скорочується число сечовипускань і зменшується обсяг відокремлюваної сечі, вона стає більш темною.

Третя ступінь зневоднення - це виражені електролітні порушення і втрата до десяти відсотків ваги. Страждає загальний стан: пацієнти загальмовані, сонливі. У них знижений артеріальний тиск, можуть спостерігатися розлади серцевого ритму, сухі слизові і шкіра, збіднена міміка, може бути поплутана мова і свідомість. У крові розвивається ацидоз і може розвинутися гіповолемічний шок з втратою свідомості і поліорганної недостатністю.

Вона проявляється зміною запорів проносами. На початку захворювання у пацієнтів виражено здуття живота (метеоризм, причини) і затримка стільця (див. Все проносні засоби при запорах). Це пов'язано з тим, що панкреатичні ферменти і жовчні кислоти, що володіють послаблюючу дію, не потрапляють в належному обсязі в кишечник. Після кількох днів запору може з'явитися рідкий стілець.

Шкірні прояви панкреатиту зводяться до блідості або желтушности через стискання жовчних проток набряку підшлунковою залозою. Також може бути деяка синюшність пальців, носогубного трикутника через інтоксикацію та дихальних розладів (симптом Лагерльоф). Аналогічні синюшні плями можуть з'явитися на шкірі живота (частіше справа від пупка). Це симптом Холстеда. Посиніння бічних відділів живота - наслідок розладів кровообігу в черевній порожнині (симптом Грея-Тернера). Синюшно-жовтуватий колір пупка відомий, як симптом Кююлена. Синці, навколишні пупок - симптом Грюнвальда.

Спеціальні симптоми, доступні при пальпації живота, визначаються, як правило, тільки лікарем.

  • Симптом Мейо-Робсона - болюча пальпація лівого реберно-хребетного кута.
  • Симптом Дудкевича визначається, як хворобливість пальпації, коли рука лікаря встановлюється на 2 см нижче пупка і рухається в напрямку всередину, і косо вгору.
  • Якщо ребром руки виконувати толчкообразние руху в надчревье, то з'являється біль свідчить про позитивний симптом Чухриенко.
  • Симптом Щоткіна-Блюмберга - посилення хворобливості при вилучання руки під час промацування живота, він найбільш характерний для перитоніту. При появі в черевній порожнині патологічного випоту, пов'язаного з розпадом підшлункової залози і роздратування очеревини ферментами, виявляються симптоми подразнення очеревини, що свідчать про початок перитоніту.

Найбільш характерними для запалення або деструкції підшлункової залози будуть зміни клінічного і біохімічного аналізів крові, а також зміни сечі.

Він відреагує збільшенням швидкості осідання еритроцитів (більше 10 мм на годину у чоловіків і більше 20 у жінок), відносним лейкоцитозом (збільшенням числа лейкоцитів понад 9 Г / л), що свідчить про запалення. При вираженій деструкції і приєднання гнійної інфекції з'явиться і "зрушення лейкоцитарної формули вліво", тобто, збільшення числа сегментоядерних і паличкоядерних лейкоцитів.

Якщо визначити гематокрит (співвідношення числа еритроцитів до обсягу плазми), то він збільшується за рахунок зневоднення (у чоловіків >54, у жінок>47%). Також визначається відносне збільшення еритроцитів. У випадках, коли має місце геморагічний панкреатит на пізніх стадіях, можливий розвиток анемії (падіння рівня еритроцитів і гемоглобіну). Рівень глюкози крові, як правило, зростає і перевищує 5,5 ммоль / л.

У ній найбільш часто визначається рівень амілази, що піднімається вище 125 Од / л в перші 12 годин захворювання. Якщо стався некроз залози, амілаза падає. Підвищується ліпаза, трипсин і рівень інгібіторів ферментів - більш показові цифри. На сьогодні найбільш специфічним вважається підвищення в перші дві доби еластази крові.

Однак, цей фермент визначають не у всіх лабораторіях. Ростуть АЛТ, АСТ і ЛДГ, які свідчать про розпад клітин. За рахунок жовтяниці підвищується кількість непрямого та загального білірубіну. Ацидоз веде до падіння рівня кальцію, магнію і хлоридів.

стосуються збільшення її відносної щільності, появи білка (циліндрів), лейкоцитів і еритроцитів при зневодненні або токсичних ураженнях нирок. Діастаза сечі починає перевищувати 100 Од при верхній межі норми в 64 Од. Також в сечі з'являється цукор і кетонові тіла, що свідчить про порушення вуглеводного і білкового обмінів.

Симптоми інших захворювань підшлункової залози

Крім гострого панкреатиту є цілий ряд інших патологій, якими уражається підшлункова залоза. Симптоми захворювання, діагностика і лікування часто залежать від стадії процесу і його локалізації.

Які симптоми захворювання підшлункової залози характерні для більшості патологій? Це біль, диспепсія і особливості лабораторних тестів.

специфічні ознаки
Лабораторні дані і інструментальна діагностика

Все ясно, зрозуміло і дохотчего

спасибі велике за статтю .Вона допомогла нашій семье.Доходчіво і зрозуміло.

Дякую за таку повну статтю. Безуспішно стаціонарно шукали причину. Тут все ясно і зрозуміло, лікарі не завжди на своєму місці.

Дуже дохідливо. Навіть попуас зрозумів би. Величезне спасибі потрібна народу мед грамотність викладати з ясел. Більше здорових людей буде.

Побільше б таких статей у всіх напрямках медицини.

Дякуємо. то що необхідно мені. Дуже професійно!

велике спасибі за інформацію, дуже доступно! При цьому лікарі мені не говорили про заборону меду при хронічному панкреатиті.

Додати коментар Скасувати відповідь

Чи всі Ви знаєте про застуді і грипі

© 2013 Азбука здоров'я // Угода // Політика персональних даних // Карта сайту Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування. Для встановлення діагнозу і отримання рекомендацій по лікуванню необхідна консультація кваліфікованого лікаря.

Захворювання підшлункової залози

Підшлункова залоза знаходиться в числі найважливіших секреторних органів людського організму і відіграє значиму роль в обмінних і травних процесах. Найпоширеніші захворювання, пов'язані з цим органом - панкреатит, панкреонекроз, рак, кіста і діабет. Про симптоми і методи діагностики всіх основних хвороб підшлункової залози ви дізнаєтеся далі.

Запальне ураження підшлункової залози, яка набирає особливої ​​гостроти, називається гострим панкреатитом.

Близько 70% випадків гострого панкреатиту пов'язано із захопленням спиртними напоями і алкогольним отруєнням.

Інші причини, що викликають розвиток хвороби:

Неправильне харчування (жирна їжа, переїдання);

Пошкодження підшлункової залози (операція, нещасний випадок);

Прийом медикаментів в токсичних дозах;

Основний симптом, який вказує на гострий панкреатит - «свердлячу» біль. Вона починається в надчеревній зоні, подреберьях (правому і лівому), здатна приймати оперізуючий характер, захоплювати спину, нижні і бічні ділянки живота.

Є й інші прояви:

Часта блювота, що викликає зневоднення організму;

Різка втрата ваги;

Виявлення гострого панкреатиту - складне завдання, особливо якщо хвороба перебуває в початковій стадії.

Діагностичний комплекс складається з наступних досліджень і аналізів:

Загальний аналіз крові. Дозволяє знайти ознаки запального процесу (наприклад, зростання числа лейкоцитів);

Біохімічний аналіз крові. Встановлює надмірну концентрацію ферменту амілази (вказує на розвиток хвороби);

УЗД черевної порожнини. Виявляє зміни підшлункової залози і прилеглих органів. Якщо причиною захворювання стали камені в жовчному міхурі, ультразвук допомагає визначити їх місце розташування;

Аналіз сечі. Виявляє амилазу в сечі, підтверджуючи наявність панкреатиту у хворого;

ЕГДС. Оцінює ступінь залученості шлунка в запальний процес.

Розвиток хронічного панкреатиту відбувається в результаті затяжного запального процесу, що протікає в підшлунковій залозі. Найбільш схильні до захворювання чоловіки старше 40, проте в останні роки спостерігається зростання випадків хронічного панкреатиту у жінок і у осіб молодшого віку.

Найпоширеніші причини - наявність у хворого жовчнокам'яної хвороби і надмірне вживання спиртних напоїв.

Біль при хронічному панкреатиті має ріжучим характером, пацієнт відчуває постійне здавлювання в ураженій зоні. Інтенсивність болю наростає, якщо хворий не дотримується дієти, вживає в їжу жирні продукти і газовані напої, п'є алкоголь.

Інші симптоми хронічного панкреатиту - відрижка, блювота, здуття живота, порушення стільця (густі, рясні випорожнення), відсутність апетиту. Також характерна втрата ваги, незважаючи на збереження звичного режиму харчування.

В рамках діагностики хронічного панкреатиту хворому можуть призначатися такі дослідження і аналізи:

Аналіз крові. При загостренні хронічного панкреатиту спостерігається підвищена концентрація в крові лейкоцитів, збільшується швидкість осідання еритроцитів, зростає показник амілази (виявляється і в сечі);

УЗД. Оцінюється збільшення залози (повне або часткове), відповідність розмірів головки, хвоста і тіла нормі, рівність контурів;

КТ. Томографія встановлює вогнища хвороби і присутність в протоках каменів.

Приблизно у 20% хворих на гострий панкреатит спостерігається важкий перебіг захворювання, на тлі якого відбуваються зміни паренхіми підшлункової залози, що мають дегенеративно-деструктивний характер. Панкреонекроз частіше зустрічається в молодому віці, найбільш схильні до нього жінки.

Панкреонекроз може розвиватися в зв'язку з наступними причинами:

Неправильне харчування (велика кількість вуглеводів і жирів, переїдання);

Ускладнення після хірургічного втручання;

Зловживання алкоголем, що руйнують тканину підшлункової залози;

Приблизно у 10% пацієнтів встановити причину панкреонекрозу не вдається.

Для захворювання характерне стрімкий розвиток і швидке наростання симптомів:

Різкий біль, що концентрується у верхній зоні живота і володіє оперізувальний характером. Хворобливість при пальпації ураженої ділянки;

Багаторазова блювота, напади нудоти, постійна сухість у роті;

Освіта на черевній стінці плям цианоза, гіперемійовані шкірні покриви особи;

Нападитахікардії, збереження задишки навіть в стані спокою;

Хворий відчуває постійне занепокоєння і напругу, страждає на хронічну слабкістю.

Для діагностики панкреонекрозу використовуються такі ж дослідження і аналізи, як і при панкреатиті.

Рідкісне захворювання, що характеризується утворенням в тканинах підшлункової залози злоякісних клітин - рак.

Фактори, що сприяють виникненню раку підшлункової залози, можуть бути наступними:

Сигарети. Загроза розвитку захворювання для людей, що палять вище приблизно в два рази. Фактор характеризується оборотністю, своєчасна відмова від сигарет зменшує небезпеку появи раку;

Вік. У групі ризику знаходяться люди, що переступили поріг 60 років;

Підлога. Схильність до раку підшлункової залози у чоловіків вище, ніж у жінок. Деякі лікарі пояснюють це меншим відсотком курців серед жінок, проте гіпотеза не отримала доказів;

Ожиріння. Зайва вага сприяє розвитку злоякісного утворення підшлункової залози;

Хронічне захворювання. Серед них найбільшу загрозу представляють панкреатит та цукровий діабет;

Нездорове харчування. Загроза раку підвищується, якщо в раціоні людини присутній надмірна кількість тваринних жирів і простих вуглеводів;

Генетичний фактор. Наявність в родоводі випадків раку підшлункової залози має бути причиною більш уважного ставлення до свого здоров'я.

Серед основних проявів, за допомогою яких дає про себе знати рак підшлункової залози, зустрічаються такі:

Больові відчуття, що концентруються у верхній зоні живота і віддають в спину. Біль має гострий, оперізуючий характер;

Зниження маси тіла. Вага зменшується, незважаючи на збереження харчових звичок;

Сухість у роті, сильна спрага;

Блювота, обумовлена ​​стискає дією пухлинного освіти;

Жовтяниця. Можливо пожовтіння шкірного покриву і слизових оболонок. Симптом пов'язаний з порушенням відтоку жовчі, іноді жовтяниця супроводжується свербінням шкіри;

Відчуття тяжкості в зоні правого підребер'я. Симптом пов'язаний зі здавленням селезінкової вени;

Порушення стільця. Брак ферментів і погана всмоктуваність жирів призводять до рідкого жирного стільця, що характеризується різким запахом.

Після фізичного огляду пацієнта лікар може призначити наступні аналізи та обстеження:

УЗД. Ультразвукове дослідження черевної порожнини показано при виникненні жовтяниці і болів у верхній зоні живота. УЗД дозволяє виявити пухлинне утворення;

КТ. Комп'ютерна томографія виявляє навіть пухлини мікроскопічних розмірів, що залишаються непоміченими при проведенні ультразвукового обстеження;

Біопсія. Ділянка пухлини береться для аналізу, результати якого підтверджують доброякісний або злоякісний характер новоутворення;

Аналіз крові. Проведення дослідження необхідно для оцінки рівня концентрації в організмі антигену CA1-9;

Для точного визначення стадії, на якій знаходиться рак підшлункової залози, призначаються додаткові дослідження - рентгенографія грудної клітки, УЗД печінки і інші.

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та ще кілька слів, натисніть Ctrl + Enter

Пляшечка з рідиною, що локалізується в паренхімі підшлункової залози або прилеглих тканинах, називається кістою.

Кіста підшлункової залози може бути придбаної або вродженої. Вроджені освіти пов'язані з патологіями розвитку тканин.

Придбані кісти з'являються через такі причини:

Пошкодження підшлункової залози (хірургічне втручання, нещасний випадок);

Хронічний або гострий панкреатит;

Фактори, що сприяють утворенню кіст - переїдання, велика кількість жирної їжі, надмірне вживання алкоголю, хронічні стреси.

Симптоми кісти підшлункової залози безпосередньо пов'язані з локалізацією і розмірами порожнини. Ознаки хвороби можуть бути відсутні, якщо розмір освіти не перевищує 2 см.

Капсули більшого розміру заявляють про себе такими проявами:

Хворобливі відчуття, що виникають в зоні лівого або правого підребер'я. Біль здатна поширюватися в область пупка і віддавати під лопатку. У ряді випадків біль приймає оперізуючий характер. Інтенсивність визначається початком ускладнень;

Ущільнення, утворювати в зоні черевної порожнини, яке легко виявляється при пальпації. Припухлість поступово збільшується в розмірах;

Жовтяниця, що стає результатом здавлювання сусідніх органів і погіршення відтоку жовчі;

Розлад травлення, виникнення нудоти і блювоти, чергування запорів і проносів;

Зміна кольору сечі і калових мас;

Швидка втрата ваги, пов'язана з порушенням функціонування кишечника;

Постійне відчуття слабкості і нездужання.

Якщо до кісті приєднується інфекція, серед симптомів відзначаються підвищення температури тіла, озноб, головні і м'язові болі.

Діагностика кісти підшлункової залози починається з пальпації, в результаті якої виявляється опуклість, яка перебуває у верхній зоні живота.

Також використовуються наступні діагностичні інструменти:

УЗД. Дослідження виявляє наявність новоутворення зі зниженою ехогенності, що характеризується рівністю контурів і округлістю форм;

Ендоскопічний ультразвук. Діагностує кісту і встановлює її характер, від якого залежить лікування;

Рентгенограма із застосуванням контрастних речовин. Визначає зміщення шлунка, що відбулося під впливом кісти;

КТ. Диференціює неправдиву і справжню кісти.

Розвиток цукрового діабету у пацієнта обумовлено порушенням виробництва інсуліну підшлунковою залозою і скупченням в крові цукру.

Генетична схильність вважається основним чинником, що обумовлює розвиток діабету у людини.

Також можливі наступні причини:

Ожиріння. Особи, які мають генетичну схильність до діабету, в першу чергу повинні тримати під контролем вагу;

Хвороби і пошкодження підшлункової залози;

Емоційне перенапруження, стан хронічного стресу;

Вік. Найбільш схильні до захворювання особи похилого віку.

Цукровий діабет може інформувати про себе такими проявами:

Постійне відчуття голоду;

Різке схуднення (якщо його не можна пояснити обмеженнями в їжі);

Підвищена сухість шкірних покривів, свербіж шкіри;

Оніміння в області ніг і рук;

Больові відчуття в зоні живота;

Схильність до інфекцій, погане загоєння ран.

Для діагностики цукрового діабету лікар проводить тест на цукор, дослідження крові на показник глюкози, аналіз сечі. При необхідності підключаються інші методи діагностики.

Хвороби підшлункової залози становлять загрозу для життя і здоров'я пацієнта, чреваті небезпечними ускладненнями. При виявленні будь-яких з перерахованих вище симптомів обов'язково слід відвідати лікаря.

Автор статті: Горшеніна Олена Іванівна, лікар-гастроентеролог

Підшлункова залоза - це важливий орган травної системи, що володіє змішаною функцією: зовнішньої (екзокринної) і внутрішньої (ендокринної). Функція зовнішньої секреції полягає у виділенні панкреатичного соку, який містить травні ферменти, необхідні для повноцінного перетравлення їжі. Ендокринна функція.

Підшлункова залоза - це внутрішній орган, який необхідний для засвоєння глюкози, що надходить в організм людини з їжею. Вона виділяє такі гормони як глюкагон і інсулін, а також інші ферменти і гормони, необхідні щоб правильно засвоювати їжу. Запалення цього органу називається панкреатитом. Якщо ферменти застоюються в.

Одним з найважливіших органів травної системи, який дозволяє їй злагоджено функціонувати є підшлункова залоза. Вона виробляє як травні ферменти, так і гормони (інсулін і глюкоган), які, в свою чергу, регулюють рівень цукру в крові. Для того, щоб орган нормально функціонував, необхідно правильно його «годувати».

Панкреатит - це не та хвороба, про яку можна благополучно забути і чекати самостійного одужання підшлункової залози. Якщо є навіть підозра на цю патологію, то слід невідкладно звернутися до лікаря. Залежно від тяжкості хвороби, вона може лікуватися як в домашніх умовах, так і в стаціонарі.

Найпоширеніша причина панкреатиту - це нераціональне харчування з надлишком жирних та гострих страв і зловживання алкоголем. Для цього захворювання характерні болі в епігастральній ділянці живота, які можуть віддавати в поперек. На відміну від виразки шлунка біль не супроводжується печією, не збільшується.

Підшлункова залоза - це орган внутрішньої секреції, який виробляє глікоген, інсулін і панкреатичний сік. Перший є запасним живильною речовиною для організму. Він являє собою своєрідний резерв енергії, який використовується організмом при необхідності.

Запалення підшлункової залози, або просто панкреатит - одне з найбільш неприємних і складно піддаються лікуванню захворювань шлунково-кишкового тракту. Його виникненню сприяють шкідливі звички і нездоровий раціон, перенасичений жирами і харчовими добавками. Ось чому під впливом сучасного міського способу.

При копіюванні матеріалів, активне посилання на сайт www.ayzdorov.ru обов'язкове! © AyZdorov.ru 2009-2017

Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування, консультація лікаря обов'язкова!

Ознаки захворювань підшлункової залози

Підшлункова залоза - це орган, який виконує ряд найважливіших функцій в організмі людини. Вона виробляє ферменти, які є частиною травного соку і беруть участь в процесах травлення, а також гормони. При різних захворюваннях підшлункової залози порушується переварювання їжі, розщеплення і всмоктування необхідних організму речовин, що супроводжується певними симптомами, багато з яких не специфічні, особливо на ранніх стадіях хвороби. На підставі скарг лікар може запідозрити у пацієнта патологію цього органу, але для уточнення діагнозу обов'язково пройти обстеження.

Ознаки захворювань підшлункової залози

Основними симптомами, які можуть вказувати на патологію підшлункової залози, вважаються больовий і диспепсичний (розлад травлення).

Біль зазвичай локалізується в надчеревній ділянці, може віддавати в ліве підребер'я, ліву лопатку, поперек, при гострому процесі больовий синдром приймає оперізуючий характер. Біль з'являється або посилюється після рясного прийому їжі, особливо жирної, гострої або смаженої, алкоголю. Місцевий холод сприяє полегшенню болю, іноді пацієнти для зменшення неприємних відчуттів приймають вимушене положення (лежачи на боці з притягнутими до живота колінами або сидячи, зігнувшись вперед).

Розлади травлення проявляються у вигляді тяжкості в животі, нудоти і блювоти, які з'являються після прийому їжі, у пацієнтів також може спостерігатися здуття живота, метеоризм, діарея. Іноді хворі самі звертають увагу на те, що стілець став кашкоподібним, частим (до 4-5 разів на день), жирним, погано змивається, набуває сірого кольору.

При прогресуванні захворювання порушуються обмінні процеси, хворі втрачають масу тіла, погіршується апетит. Через вітамінної недостатності шкіра у хворих стає сухою, може порушитися зір, розвинутися анемія та інші стани, пов'язані з гіповітамінозом.

Симптоми, описані вище, можуть виникати при гострому і хронічному панкреатиті, пухлинах підшлункової залози, освіті в ній кіст або каменів значного розміру. Однак схожі ознаки можуть вказувати і на захворювання кишечника, жовчного міхура і інших органів травної системи. А в деяких випадках, через іррадіації больового синдрому в поперекову ділянку, нижні відділи живота або лопатку, лікар може прийняти гостру патологію підшлункової залози за радикуліт, напад стенокардії або гострий апендицит. Саме тому для верифікації діагнозу необхідне обстеження.

Не варто також забувати і про внутрисекреторной функції підшлункової залози, при порушенні якої страждає вироблення гормонів, які беруть безпосередню участь у вуглеводному обміні. При порушенні вироблення інсуліну і інших гормонів цим органом у пацієнта будуть спостерігатися ознаки цукрового діабету. До ранніх симптомів цього захворювання відносяться поліурія (добовий діурез може перевищувати 2-3 літра), постійна спрага, сухість у роті, сухість шкіри і слизових оболонок, підвищення апетиту.

При прогресуванні захворювання можуть розвинутися такі ускладнення захворювання, як ангіопатія, нефропатія, порушення зору та ін.

Гострий панкреатит найчастіше розвивається при зловживанні алкоголем і його сурогатами, особливо на тлі рясного прийому жирної їжі, при травмах органу. У здорових людей гостра форма захворювання зустрічається рідко, частіше за все відбувається загострення хронічного запального процесу в залозі. Основна ознака гострого панкреатиту - нестерпна оперізуючий біль в подреберьях, супроводжувана блювотою і підвищенням температури тіла. У таких випадках хворим необхідна термінова медична допомога в стаціонарі.

Про вплив алкоголю на підшлункову залозу розповідають вчені і доктора в програмі «Про найголовніше».

При хронічному панкреатиті симптоми захворювання можуть тривалий час бути відсутнім або бути виражені настільки слабо, що люди не звертають на них уваги. При цьому відбувається поступовий процес заміщення здорових клітин органу сполучною тканиною, в результаті чого і розвивається недостатність функцій підшлункової залози. Хворих починає турбувати ниючий тупий біль, відчуття розпирання, тяжкості в лівому підребер'ї, що виникає або посилюється після прийому їжі або алкоголю, іноді навіть в невеликих кількостях.

Захворювання може протікати з чергуванням періодів загострення і ремісії, під час загострення виникають симптоми, характерні для гострого панкреатиту. Виникають і диспепсичні розлади. Нерідко у хворих на хронічний панкреатит спостерігається порушення толерантності до глюкози.

Симптоми онкологічних захворювань підшлункової залози

На жаль, в останні десятиліття зросла кількість пацієнтів, які страждають на онкологічні патологіями цього органу. Пухлини можуть розвиватися з клітин підшлункової залози, що відповідають за її екзокринну (ферментативну) функцію, а також можуть бути гормонально-активними, що розвиваються зі спеціальних клітин.

Симптоми раку підшлункової залози найчастіше нагадують ознаки панкреатиту, але в залежності від локалізації пухлини можуть бути і інші прояви. При раку головки підшлункової залози відбувається розростання пухлини, передавлює загальний жовчний протік, в результаті чого одним з перших ознак захворювання у пацієнтів є жовтяниця. При виникненні пухлини в тілі або хвості органу на перший план можуть вийти симптоми швидко прогресуючого цукрового діабету.

Кісти і каміння підшлункової залози

Кіста підшлункової залози являє собою капсулу, в якій визначається скупчення рідини. Кісти можуть локалізуватися в будь-якому відділі органу, симптоматика зазвичай з'являється, коли вони досягають великих розмірів, починають зміщувати або здавлювати довколишні органи. У пацієнтів можуть виникати болі у верхній частині живота, розлади травлення, зниження маси тіла. Ці симптоми абсолютно неспецифічні, і потрібне обстеження для виявлення їх причини. Лікування в більшості випадків проводиться хірургічним шляхом.

Освіта каменів у підшлунковій залозі відбувається рідко, ця патологія може розвиватися самостійно в результаті відкладення солей в тканинах органу, або в результаті перенесених або супутніх хвороб підшлункової залози (хоча на сьогоднішній день причини утворення каменів в цьому органі остаточно не ясні). Найчастіше камені виявляються в голівці органу, в більшості випадків вони є випадковою знахідкою під час дослідження внутрішніх органів з іншого приводу.

Симптомами наявності каменів в паренхімі підшлункової залози може бути біль в вгорі живота, що іррадіює в спину, іноді вона носить нападоподібний характер, посилюючись через деякий час після прийому їжі. Може статися переміщення каменю в загальний жовчний протік, в результаті чого з'являються ознаки механічної жовтяниці. Хірургічне лікування застосовується в разі важкого перебігу захворювання, що супроводжується частими больовими нападами і розладами травлення.

Діагностика захворювань підшлункової залози

При появі ознак, характерних для хвороб підшлункової залози, необхідно звернутися до терапевта або гастроентеролога, які при необхідності можуть направити на консультацію до інших спеціалістів (ендокринолог, хірург і ін.).

Після огляду і установки попереднього діагнозу лікар направить пацієнта на лабораторно-інструментальні дослідження. Для підтвердження діагнозу необхідні аналізи сечі, крові (клінічний і біохімічний), побічно на наявність захворювань підшлункової залози можуть вказувати відхилення в результатах аналізів калу. Одним з найбільш інформативних методів діагностики патологій цього органу є ультразвукове дослідження, під час якого лікар може визначити розміри органу, оцінити стан паренхіми, виявити в ній кісти, камені або новоутворення. Запідозрити панкреатит лікар може за результатами рентгенологічних досліджень органів черевної порожнини і ФГДС.

У складних випадках для діагностики хвороб підшлункової залози пацієнта можуть бути рекомендовані комп'ютерна та магнітно-резонансна томографія, а також біопсія тканин органу.

Займатися самодіагностикою і самолікуванням при підозрі на патологію підшлункової залози не слід. Одні і ті ж симптоми можуть вказувати як на панкреатит, так і на наявність пухлини органу, а чим раніше буде встановлено діагноз і призначено правильне лікування, тим краще прогноз захворювання. У запущених випадках в результаті хронічного панкреатиту можуть розвинутися важкі захворювання травної системи, нирок, серця. Гострі патології при відсутності лікування можуть привести до некрозу тканин підшлункової залози і летального результату.

При появі болю в животі, порушення травлення слід звернутися до терапевта. Лікар проведе первинне обстеження і встановить діагноз, призначить лікування. При необхідності пацієнт спостерігається у гастроентеролога. При ураженні підшлункової залози може знадобитися необхідність огляду онколога, ендокринолога, хірурга. Корисно буде відвідати дієтолога.

Відео версія статті:

Відповісти Не відповідати

Корисна інформація

Телефон служби записи до лікарів-спеціалістів Москви: +7 (499) 322-49-03

Інформація надається з метою ознайомлення. Не займайтеся самолікуванням. При перших ознаках захворювання зверніться до лікаря.

Адреса редакції: 119048, г. Москва, 3-тя Фрунзенська вул., 26

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

12 − = 3