Ознаки відшарування сітківки

Симптоми відшарування сітківки

Початковим симптомом відшарування сітківки нерідко стають фотопсии ( «спалаху», «блискавки», «іскри» в поле зору). Їх поява пов'язана з тим, що імпульси в сітківці утворюються не тільки при попаданні світла, але і при механічному впливі на неї. Вітреоретінальние зрощення натягують сітківку, дратуючи фоточутливі клітини, що і призводить до виникнення цього явища.

Відшарування сітківки може супроводжуватися появою плаваючих «мушок», «ниток», «точок» в поле зору. Однак даний симптом не специфічний, досить поширений і не потребує лікування, в більшості випадків причиною його є деструкція склоподібного тіла.

Іноді в поле зору з'являється помутніння округлої форми (кільце Вейса), що свідчить про відшарування і відриві задньої гиалоидной мембрани в місці прикріплення у ДЗН. Даний стан також не потребує лікування. Поряд з цим, раптова поява чорних плаваючих плям, «павутини» в поле зору може вказувати на відшарування сітківки, будучи викликано крововиливом в склоподібне тіло з пошкоджених судин при розриві або тракції сітківки.

Пацієнт може також зауважити випадання ділянки поля зору, що виявляється у вигляді «пелени» або «завіси» перед оком. Це відбувається через відшаровування сенсорного шару сітківки і, як наслідок, порушення процесів зорового сприйняття в ньому. При цьому відшарування локалізується в протилежному присутності дефекту ділянці сітківки: т. Е., Якщо дефект поля зору відзначається зверху, то відшарування сталася в нижніх відділах і т.п. Якщо процес торкнувся відділи, розташовані наперед від екватора очі, то даний симптом не проявиться. Пацієнти можуть відзначати зменшення або відсутність цього симптому вранці і поява до вечора, що пов'язано зі спонтанним всмоктуванням субретинальной рідини.

Відшарування верхніх відділів сітківки прогресують набагато швидше в порівнянні з нижніми. Скапливающаяся в субретинальном просторі рідина відповідно до законів фізики поступово опускається вниз і відшаровує нижележащие відділи. Тоді як нижні відшарування можуть тривалий час існувати безсимптомно і виявлятися лише при поширенні на макулярную область. Давність зниження гостроти зору, як слідства поразки макулярної області, впливає на прогноз щодо відновлення центрального зору.

Пацієнт може відзначати зниження гостроти зору, спотворення форми і розмірів предметів, викривлення спочатку прямих ліній (метаморфопсії), вираженість яких залежить від ступеня ураження макулярних і парамакулярной відділів сітківки.

Поява цього симптому можливо також після травми голови або очі, видалення катаракти, стороннього тіла, інтравітреальних ін'єкцій, вітректоміі, склеральним пломбування, ФДТ, лазерокоагуляції. У зв'язку з цим, при виникненні метаморфопсій необхідний ретельний огляд пацієнта і збір анамнезу.

Всі вищеописані симптоми більш характерні для регматогенной відшарування сітківки. Симптоматика ексудативної відшарування зазвичай убога, так як цей вид відшарування не пов'язаний з тракції сітківки. Тракційна відшарування сітківки також в більшості випадків розвивається повільно і безсимптомно. Дефекти полів зору можуть посилюватися (збільшуватися) поступово або взагалі не прогресувати місяці і навіть роки. Тільки при залученні в патологічний процес макули пацієнт починає відчувати помітне зниження зору.

Хвороби зору небезпечні своїми наслідками, серед яких буває і сліпота. Саме тому важливо не пропустити найперші їх ознаки. Що ж сигналізує про відшаруванні сітківки? Які ознаки є "першими дзвіночками" проблеми і як з нею боротися?

Початковими сигналами захворювання часто бувають фотопсии, тобто так звані іскри і спалаху в очах. Поява таких ознак пояснюється тим, що імпульси в сітківці формуються і при попаданні світла, і при механічному впливі на цей орган. Дія ззовні дратує фоточутливі клітини. Це і призводить до появи «іскор» в очах.

Також відшарування сітківки іноді супроводжується появою в поле зору плаваючих «ниток» або «точок». Причиною явища в більшості випадків є деструкція склоподібного тіла ока.

Ще одна ознака хвороби - помутніння зору або кільце Вейса. Воно свідчить не тільки про відшарування, а й про відрив задньої гиалоидной мембрани. Якщо ж перед очима людини з'являються чорні плаваючі плями, то крім розглянутого захворювання це може бути симптомом крововиливу в склоподібне тіло при розриві сітківки.

Часто пацієнти можуть помічати і випадання окремих ділянок зображення з поля зору, простіше кажучи, з'являється «пелена» перед очима, що свідчить про відшаруванні сенсорного шару сітківки і порушення зорового сприйняття.

Слід знати, що відшарування верхньої зони сітківки прогресує інтенсивнішими темпами, ніж нижній. Адже накопичується рідина по законам фізики опускається вниз, відшаровуючись нижележащие відділи, в той час як нижня відшарування може дуже довго не давати про себе знати, тобто відбуватися безсимптомно.

Іноді пацієнти відзначають зниження гостроти зору, а також спотворення розміру, форми розглянутихпредметів. Таке часто трапляється після травмування очей, голови, вітректоміі, видалення катаракти або чужорідних тіл, склеральним пломбування, лазерокоагуляції. Саме тому дуже важливо при постановці діагнозу ретельно оглядати хворого і збирати анамнез.

Вищевказані симптоми в більшості випадків характерні регматогенной відшарування сітківки. Що стосується її ексудативного виду, то симптоматика дуже бідна.

Органи всього організму між собою взаємопов'язані. Сітчаста і судинна оболонки ока є єдиним цілим, в разі початку процесу відділення їх один від одного, відшарування сітківки є незворотнім. Відшарування сітківки симптоми має найрізноманітніші, але всі вони призводять до швидкого зниження різкості сприйняття зорового апарату. Симптоми, які потребують лікування діляться на кілька стадій.

початкова стадія

Фотопсії, досить часто стають першими симптомами відшарування сітківки. До них відносяться з'являються:

Ці симптоми з'являються в поле зору досить часто і несподівано. Координація руху людини збивається, різко знижується сприйняття чіткості предметів потрапляють в поле зору людини. Поява їх пов'язують з тим, що всі імпульси, які є в сітківці, починають з'являтися не тільки при попаданні прямих сонячних променів, а й при механічних впливах на неї теж. Вітреоретинальну скорочення натягує сітківку ока, тим самим дратує все фоточутливі клітини і призводить до появи такого явища.

Дана стадія називається так, тому що у людини виявляються всі симптоми відшарування сітківки ока у вигляді плаваючих точок, ниток, мушок і інших елементів потрапляють в його поле зору. Але лікування такі симптоми не вимагають, незважаючи на те, що вони досить специфічні. Дані ознаки ще не говорять про те, що почалося розшарування сітківки ока, можливо, настає початкова стадія деструкції скловидного тіла. Намагатися лікувати дані ознаки народними засобами не варто, краще звернутися до фахівця для обстеження і консультації.

Ця стадія відшарування сітківки ока проявляється помутніннями, утвореннями плям на райдужній оболонці. Кільце Вейса або помутніння, що має округлу форму, свідчить не тільки про те, що почалося відшарування, а й про відрив гиалоидной задньої мембрани від місця кріплення у ДЗН. Лікування при такій стадії відшарування сітківки ока просто необхідно. Загальний стан в процесі, коли почалося розшарування, може супроводжуватися раптовою появою чорних плям, плаваючих точок, павутини в поле зору людини. Ці симптоми можуть вказувати на причини та ознаки, за якими відбувається відшарування сітківки лікування, якої потрібно оперативне. Інакше, розшарування триватиме до тих пір, поки не викличе крововилив в склоподібне тіло, лікування в такому стані іноді просто неможливо. Завершальна стадія розвитку відшарування сітківки ока загрожує людині повною втратою зору, так як при крововиливі відбувається розшарування, розрив в судинах через якого сітківка заповнюється кров'ю і людина перестає бачити.

Іноді, люди самостійно помічають, що деякі ділянки поля зору очі не бачать. Лікування проводити не можна до тих пір, поки не будуть визначені причини, симптоми за якими сітківка перестає сприймати світло. Людина, може самостійно визначити ділянку, який перестав сприймати навколишнє середовище, в деяких місцях очі з'являється пелена, завіса, що заважає розглянути предмети розташовані навіть поблизу. Лікування відшарування сенсорного шару сітківки, вимагає застосування спеціалізованого устаткування. Порушення процесів очі, його сприйняття, ведуть до того, що відшарування сітківки стане незворотнім процесом, лікувати який доведеться тільки висококласним фахівцям із застосуванням найсучаснішого обладнання. Тільки таким чином, можна визначити причини виникнення місць відшарування.

Відшарування шарів очі починає свою локалізацію в протилежному напрямку. Якщо людина перестала бачити верхню частину поля зору, то лікувати потрібно починати нижню. Чи не проявляється симптом, якщо процес відшарування починається в передній частині екватора очі. В залежності від часу доби, люди, які мають прогресуючий процес відшарування, можуть не помічати присутності симптомів. Спонтанне всмоктування субретинальной рідини процес відшарування шарів пригальмовує і людина думає, що лікування не потрібно проводити, все пройшло само по собі. Але це грубе оману, тому що чим швидше почати лікувати відшарування шарів, тим більше ймовірності того, що зір не порушиться.

У деяких ситуаціях, люди відзначають зниження гостроти, поява перекручених форм, розмірів, викривлення прямих ліній. Самостійне виявлення проявляються ознак говорить про те, що такі відділи як памакулярний і макулярної, ще функціонують і про це повідомляють людині.

Регматогенная і ексудативна відшарування

Рематогенное розшарування може бути визначено самостійно людиною, якщо він знає про те, що була травма, видалення катаракти, вилучення стороннього тіла, інтравітреальні ін'єкції, вітректомія, склеральну пломбування, лазерокоагуляция. Ретельний огляд у офтальмолога необхідний тим людям, у яких були перераховані процедури або дії, так як виникає і швидко розвивається процес метаморфопсії.

Ексудативна, зазвичай не супроводжується величезною кількістю симптоматики, так як тракция не пов'язана з сітківкою. Розвиток проходить безсимптомно, повільно. Дефекти зорового органу можуть з'явитися після закінчення багатьох років присутності захворювання. Але в разі прогресування, людина може втратити зір всього за кілька годин і відновити його буде вже неможливо. Єдиним правильним рішенням при наявності найменшого дискомфорту зорових органів є консультація і обстеження офтальмолога. Своєчасне звернення до фахівця дозволить зберегти зір на довгі роки.

Офтальмологи, на практиці помічають таку тенденцію, верхні відділи очей прогресують в процесі відшарування сітківки набагато швидше нижніх. У будь-якому випадку лікування необхідно проводити в максимально короткі терміни після виявлення перших ознак. Лікування може бути ефективним тільки в тому випадку, якщо стадія занедбаності загального стану зору вважається нормальною або середньої. Звертаючись за допомогою до фахівців, людина повинна розуміти, що лікування необхідно саме його зоровому органу і поки він сам не зверне уваги на загальний стан здоров'я, краще бачити він не стане.

Розвиток або прогресування захворювання органів зору відбувається дуже швидко, але все залежить від різновиду захворювання. Якщо вчасно не звернутися за допомогою до фахівців, зір взагалі можна втратити. Офтальмологи стверджують, що відсоток людей, які втратили зір через власну недбалість до стану здоров'я очей, постійно збільшується. Люди повинні розуміти, що зоровий орган неможливо відновити, якщо він перестав нормально функціонувати.

Прогресування є тим етапом, якого людина, а з часом, пацієнт, ніколи не чекає. У разі настання даного етапу сприйняття зовнішнього світу знижується до мінімуму, часто закінчується сліпотою. Експериментувати на власному зорі не варто, краще регулярно проходити профілактичні огляди у офтальмолога і бути впевненим в тому, що зір знаходиться в нормальному стані.

Ваша думка в коментарях і "лайки" завжди вітаються!

Зір є одним з найбільш чудових подарунків природи. Жити без нього було б складно. Однак багато хто з нас сприймають цей дар як належне і ігнорують очевидні ознаки хвороб очей, наприклад, симптоми відшарування сітківки очей, одним з яких є пелена перед очима. А тим часом цей стан може стати причиною сліпоти.

Сітківка наших очей є дуже тонкий шар нервової тканини, «устілающій9raquo; внутрішні поверхні очей. На неї проектується зображення рогівкою і кришталиком, а завдання сітківки очей - перетворення цього зображення в нервові імпульси, що йдуть в мозок. Отримуючи їх, він створює «картінку9raquo ;, яку людина бачить.

Хоча сітківка надійно укрита усередині наших очей, вона не захищена від різних пошкоджень. Саме страшний її недуга - відшарування, в результаті якого тканини, відшарувалися від внутрішньої поверхні ока, не отримують достатнього харчування і гинуть. А поки частина сітківки очей відмирає, мозок не отримує всіх імпульсів і людина відчуває, що у нього проблеми із зором, які і складають симптоми відшарування.

Симптоми відшарування сітківки - це пелена перед очима, схожа на хмару або завісу, а також яскраві спалахи світла або іскри. Такі оптичні ефекти свідчать про те, що процес відшарування тканин вже почався, проте вони ще живі. А значить, необхідна термінова допомога фахівців. За статистикою, близько 80% операцій, які проводяться протягом двох тижнів після діагностування недуги, завершуються вдало, зір практично повністю вдається відновити, деякі втрати, як правило, виявляються несуттєвими. А після 14 днів шанс на повне відновлення сітківки очей зменшується з кожним днем ​​в геометричній прогресії. Тому якщо симптоми відшарування сітківки ігнорувати, можна повністю осліпнути.

Крім пелени і спалахів перед очима, про відшаруванні сітківки свідчать такі ознаки:

- раптова втрата бокового зору;

- великі плями, помутніння, що переміщаються по всій зображенні;

- проблема з фокусуванням зображення.

Необхідно пам'ятати, що будь-які зміни в «картінке9raquo ;, яку ми бачимо, повинні стати приводом для звернення до офтальмолога. Вилікувати відшарування сітківки без кваліфікованої медичної допомоги неможливо.

Причини відшарування сітківки

Як причини відшарування сітківки можуть виступати витончення, або дистрофія, сітківки, порушення обмінних процесів, середня або ж високий ступінь короткозорості, а також цукровий діабет. Крім того, патології сітківки можуть виникати через травми очей, гіпертонії, хвороб щитовидної залози і надниркових залоз, ревматоїдний артрит та інші захворювання.

Стан дистрофії сітківки спостерігається в наступних випадках:

- Короткозорість. Ця хвороба пов'язана зі зміною форми очного яблука, через що сітківка, що покриває його зсередини, деформується і розтягується.

- Недостатнє харчування тканин з крові. Це виникає при захворюваннях серцево-судинної системи і призводить до недостатнього надходження крові до органів.

На місці стоншування сітківки можуть утворитися розриви і тріщини, в які затікає склоподібне тіло, що представляє собою гелеобразную субстанцію, що наповнює очей, або кров. Ці рідини здатні проникати під сітківку і піднімати її. Таким чином відбувається відшарування сітківки.

Від цієї недуги не застрахований ніхто, тому перевіряти зір треба регулярно. Початкові стадії відшарування сітківки іноді не мають явних ознак, тому консультуватися з офтальмологом необхідно один раз в рік. А люди з цукровим діабетом, короткозорістю і іншими перерахованими вище захворюваннями повинні робити це раз на півроку.

Лікування відшарування сітківки

Для позбавлення від відшарування сітківки застосовується так звана «біологічна сварка». Це безболісна процедура, під час якої промінь лазера направляють на сітківку і «пріварівают9raquo; тканини, які відшарувалися. Що зібралися під ними рідина після операції розсмоктується.

Тривати «біологічна зварювання» 30-50 хвилин і проводиться в амбулаторних умовах. Своєчасна і ретельна діагностика, при якій лікар повинен виявити не тільки відшарувалася частина сітківки, а й викликала протікання тріщинку, може допомогти відновленню зору на 98%.

Пам'ятайте, що відшарування сітківки є хворобою, яка йде до кінця, не зупиняючись. Якщо не вилікувати її вчасно, вона призведе до сліпоти.

Поділіться своєю думкою

останні опубліковані

Copyright © 2009-2018 ВІДНОВЛЕННЯ ЗОРУ (0.0117 сек.) Політика конфіденційності

Відшарування сітківки ока

Сітківкою ока називається нервова тканина, що має складне і унікальну будову. Основний її функцією є сприйняття зображення, і за допомогою фоторецепторів перетворення світлового імпульсу в нервовий, який далі передається в головний мозок. Кровоносні судини, що знаходяться під сітківкою, забезпечують її харчування. Будь-яке пошкодження сітківки очей може стати причиною погіршення функцій зорового апарату.

Відшарування сітківки відноситься до одних з найбільш часто зустрічаються і серйозних патологій органів зору, при яких потрібне застосування кардинальних заходів, а саме - термінове хірургічне втручання. У деяких випадках призначається терапевтичне лікування. При цій патології переривається надходження кисню і необхідних поживних речовин до сітківки очей, що призводить до серйозних розладів зору.

Симптоми відшарування сітківки очей

Сітчаста і судинна оболонки очей функціонують тільки спільно, тому при захворюванні будь-який з них патологічні процеси можуть стати незворотними. У пацієнтів можуть спостерігатися різні симптоми, проте діагноз буде невтішним в кожному окремому випадку. Патогенез протікають досить швидко, що вимагає невідкладного втручання. Присутній один загальний симптом - знижується різкість сприйняття зорової інформації.

Симптоми, при яких вже може знадобитися лікування, можна розділити на кілька основних етапів:

Початкова стадія. Основними її ознаками є фотопсии, тобто, поява в очах спалахів, блискавок і іскор. Вони відбуваються досить часто, тому пацієнт легко виявить їх у себе. При цьому починаються збої координації рухів, спостерігається різке зниження сприйняття чіткості предметів. Фотопсії можуть з'являтися в двох випадках: при механічному впливі і при яскравому сонячному світлі. Відбувається скорочення, яке натягує сітківку ока, дратуючи таким чином клітини, що володіють фоточутливістю, і створюючи ці явища;

Плаваюча стадія. Ця стадія отримала свою назву через появу характерних симптомів. Пацієнт на тлі зображення може бачити плаваючі нитки, точки або мушки. Ці симптоми не завжди є показником починається відшарування сітківки. Іноді це підтверджує розвиток деструкції скловидного тіла. Але в будь-якому випадку, при появі подібних симптомів необхідно обов'язково звернутися до фахівця для компетентної консультації і повного обстеження. Не слід займатися самостійним лікуванням за допомогою народних засобів і способів;

Завершальна стадія, яка характеризується появою помутнінь. Фахівці називають такий ефект «кільцем Вейса». Саме цей симптом є вагомою підставою для початку більш детального дослідження. На завершальній стадії може відбуватися не тільки відшарування очної сітківки, а й відрив гиалоидной задньої мембрани. В цьому випадку хірургічне лікування є обов'язковим і необхідним. Загальний стан, яким характеризується цей процес, виражається в раптовому появі відразу декількох різних симптомів: фотопсий, помутнінь і втрати чіткості зору. Якщо не вжити необхідних лікувальних заходів, розшарування може тривати аж до тих пір, поки не відбудеться крововилив в склоподібне тіло, і тоді процес буде незворотним. Завершальна стадія, на якій відбувається остаточне відшарування очної сітківки, може загрожувати людині повною втратою зору без можливості його відновлення. Під час крововиливу в склоподібне тіло відбуваються розриви кровоносних судин, тому навіть при перших ознаках погіршення зору потрібна діагностика і відповідне лікування. Хвороба прогресує дуже швидко.

Причини відшарування сітківки ока

Причини цього захворювання можуть бути різними. Виявити джерело допоможе своєчасна апаратна діагностика і досвідчений лікар офтальмолог, який врахує всі патологічні процеси, що протікають в організмі, які можуть впливати на зір. Однією з причин відшарування сітківки може бути отримання травми, в результаті якої стався розрив оболонок ока, в тому числі і сітчастої.

Якщо раніше спостерігалися захворювання, що впливають на зір, то відшарування сітківки може стати результатом несвоєчасного або неефективного лікування наступних патологій:

Ураження судин сітківки очних яблук при діабеті;

Запалення судинної оболонки ока;

Ураження центральної зони очного дна.

Нерідко у здорових людей може проявитися ПВХРД (периферична вітреохоріоретінальная дистрофія), яка є причиною різкого погіршення зору. Подібні патології складно діагностуються, тому лікар не відразу може зрозуміти причину проблем із зором. В цьому випадку потрібно трехзеркальная лінза Гольдмана для більш ретельного огляду.

Факторів ризику досить багато, основними з них є:

Різні травми очей;

Дефекти зору зі змінами на очному дні;

Складні умови праці, пов'язані з впливом високих температур на область очей;

Всі пацієнти, які входять до групи ризику, повинні бути на диспансерному обліку у лікаря-офтальмолога і в обов'язковому порядку щорічно проходити обстеження і огляд з широким зіницею.

Вплив Е621 (глутамату натрію) на сітківку ока

Підсилювач смаку Е621, більше відомий як глутамат натрію, добре знайомий багатьом споживачам. Він часто використовується виробниками різних продуктів харчування і користується особливою популярністю за рахунок того, що здатний покращувати і посилювати смак і запах будь-яких страв. Синтетична харчова добавка Е621 зустрічається майже у всіх продуктах, ціна яких є невисокою, а якість сумнівним.

Японськими вченими в ході численних експериментів і досліджень було встановлено негативний вплив Е621 на органи зору. Зокрема, було відзначено, що вживання в їжу цієї синтетичної харчової добавки може викликати знищення клітин сітчастої оболонки очей в результаті розвитку процесу апоптозу - запрограмованої загибелі клітин і порушення структури сітківки, що в подальшому може стати однією з причин повної або часткової втрати зору.

Подібним дією характеризується тільки синтетична форма глутамату натрію. Натуральний підсилювач смаку не таїть в собі ніяких небезпек.

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та ще кілька слів, натисніть Ctrl + Enter

Лікування відшарування сітківки очей

При виявленні патології дуже часто застосовується хірургічне втручання. При цьому результативність лікування залежить від стадії захворювання.

Сучасна офтальмологія володіє дуже великими можливостями. Застосовуються найбільш прогресивні методи лікування, кожен з яких характеризується своїми конкретними перевагами і недоліками, показаннями до застосування, що дозволяє лікарям-офтальмологів визначати найбільш відповідний до кожного випадку варіант.

Хірургічні методики вважаються найбільш ефективними і дозволяють практично повністю відновити зір. До них відносяться:

Кріопексія (заморожування). За допомогою спеціальних зондів пошкоджена сітківка «склеюється» і заморожується в місцях розриву;

Лазерна фотокоагуляція. При цьому методі лікування використовуються потужні потоки світлових променів, що направляються в пошкоджену ділянку ока, в результаті чого утворюються мікроскопічні опіки навколо місць розриву сітківки. Після опіку сформується рубець, що запобігає потраплянню і скупчення рідини;

Видалення склоподібного тіла або вітректомія. Такий метод дозволяє лікарю отримати вільний і найбільш зручний доступ до сітчастої оболонки ока для усунення дефекту і прикриття наявних великих розривів тканин;

Склерозування. В цьому випадку з метою зменшення тиску на сітківку, попередження утворення нових розривів і підтримки цілісності шарів сітківки лікарем розміщується фрагмент еластичного пластику, гуми або силікону в області зовнішнього шару очі;

Пневматична ретінопексіі. Лікарем-офтальмологом в око вводиться бульбашка повітря, який мігрує в область розриву сітківки і перекриває пошкоджені ділянки, не дозволяючи рідини накопичуватися під ними. Далі для з'єднання розриву лікар може використовувати метод кріопексія (заморожування) або фотокоагуляції (лазерного випромінювання).

Операція при відшаруванні сітківки

Якщо ставитися до свого здоров'я безвідповідально і вчасно не звернутися до лікаря-офтальмолога при перших ознаках відшарування сітківки очей, то подальший розвиток захворювання може закінчитися:

Субатрофіі очного яблука;

Перед проведенням операції пацієнт проходить цілий ряд спеціальних діагностичних процедур і здає необхідні аналізи. Здійснюється огляд сітківки і очного дна, виявляються основні показники, перевіряється гострота зору, виконується огляд щілинною лампою. Оскільки кожен випадок індивідуальний, то можуть призначатися додаткові дослідження. Іноді може знадобитися рентген грудної клітки і проведення ЕКГ.

Пацієнт повинен обов'язково повідомити лікаря про наявність алергічних реакцій (якщо є) і про постійному прийомі будь-яких медичних препаратів, щоб уникнути можливих ускладнень. При цьому за тиждень до дати призначеної операції необхідно відмовитися від прийому лікарських засобів, які сприяють розрідженню крові. За 6 годин до початку проведення операції слід відмовитися від їжі, якщо немає протипоказань, наприклад, при цукровому діабеті. У цьому випадку лікар проконсультує, як підготуватися до операції.

При проведенні операції використовується загальний або місцевий наркоз. Вибір анестезії залежить від методу лікування, загального стану здоров'я пацієнта, його віку, ваги, наявності або відсутності ускладнень. Тривалість процедури становить близько 2-4 годин. Після завершення операції можуть з'явитися невеликі хворобливі відчуття в області очей і почуття нудоти. Найчастіше, пацієнт може практично відразу ж відправлятися додому, але краще завчасно домовитися з родичами або близькими людьми про супроводі, оскільки може спостерігатися слабкість.

Деякий час після операції необхідно буде дотримуватися рекомендацій лікаря для швидкого відновлення. Відразу ж після всіх процедур на око накладається стерильна пов'язка, яку можна буде зняти тільки з дозволу лікаря, як правило, через 24 - 36 годин після хірургічного втручання.

Протягом місяця після операції пацієнтові не рекомендується відвідувати сауну, а також потрібно уникати приміщень з підвищеним рівнем вологості і високими температурами. Необхідно в цей період стежити, щоб вода не потрапляла в око, і уникати важких фізичних навантажень. Слід строго дотримуватися всіх рекомендацій лікаря і пройти повторний огляд, щоб уникнути ускладнень і прискорити процеси відновлення порушених зорових функцій. Залежно від вказівок доктора і дотримання всіх рекомендацій, до роботи можна буде повернутися вже через 1-2 тижні після проведення операції.

У рідкісних випадках можуть відзначатися ускладнення після хірургічного втручання. Зазвичай вони пов'язані з катарактою, глаукомою, загальним слабким станом здоров'я пацієнта.

До найбільш поширених ускладнень відносяться:

Повторне відшарування сітківки ока, при якому буде потрібно проведення нового хірургічного втручання;

Посилене утворення рубців на сітчастої оболонці (тобто, проліферативна вітреоретинопатія). У цьому випадку також проводяться повторні оперативні заходи;

Розвиток ендофтальміту в результаті попадання інфекції в око.

Необхідно негайно звернутися до лікаря при появі виділень з очей, підвищення температури, лихоманці, якщо з'явилися набряки і почервоніння, задишка, кашель, болі в області грудної клітини.

Лікування відшарування сітківки ока народними засобами - чи ефективно?

Відшарування сітківки ока є одним з найсерйозніших захворювань зорового апарату, яке може привести до повної втрати зору. На жаль, недовіра або сумніви деяких пацієнтів щодо можливостей офіційної медицини часто призводить їх до пошуків альтернативних методів лікування. Тому в кабінеті офтальмолога можна часто почути питання: чи існують народні засоби і способи лікування відшарування сітківки ока?

Для того, щоб правильно і максимально зрозуміло відповісти на це питання, необхідно доступно пояснити механізм відшарування сітківки. За своєю суттю, відшарування сітківки - це відрив сітківки від її підлягає тканини, механічне пошкодження, відкрита рана, яка не лікується жодним іншим способом, окрім хірургічного втручання. Вся різниця в хірургічних методиках полягає виключно в їх складності і в кінцевих результатах.

Ніякі навіть самі чудодійні компреси, вітамінні краплі, сік алое, відвари і інші засоби, наявні в арсеналі народної медицини, не дозволять пошкодженої сітківці «прирости» на колишнє місце. Безсилою буде і спеціальна гімнастика, і вправи для очей, які видаються різними цілителями за перевірені століттями східні техніки.

Будь-які запевнення в користь народних методів лікування відшарування сітківки очей і переконання в їх ефективності є абсолютно неправильними і злочинними. Незначні поліпшення при використанні подібних альтернативних способів можуть відзначатися лише на ранніх стадіях захворювання. Але цей ефект має тимчасовий характер, який можна пояснити тільки різкою активацією і мобілізацією відновлювальних резервів очей, але при цьому не усувається головна причина - фізичне відшарування сітківки.

Навіть офіційно дозволені до застосування, сертифіковані і найдорожчі очні краплі не здатні замінити ефективність хірургічної операції по відновленню відшарованої сітківки. Рано чи пізно пацієнтові все одно доведеться звернутися до лікаря-офтальмолога для проведення оперативних заходів. І краще, якщо це буде рано, ніж пізно, коли хвороба перейде в запущену стадію. Тому при перших же симптомах необхідно терміново звертатися до лікарів. Будь-яке зволікання, викликане експериментами з народною медициною і альтернативним лікуванням, тільки багаторазово збільшує ризики повної втрати зору.

Профілактика відшарування сітківки ока

Всі лікарі-офтальмологи рекомендують своєчасно звертатися в лікарню при появі перших ознак відшарування сітківки. Рання діагностика цієї патології дає пацієнтові шанс зберегти зір.

Для людей, у яких спостерігаються хронічні захворювання, такі відвідування повинні стати регулярними і обов'язковими (1-2 рази протягом року). Мова йде про пацієнтів, які страждають на цукровий діабет і гіпертонію. До групи ризику також входять і хворі з короткозорістю. Особливу увагу необхідно приділити цій проблемі під час вагітності.

У перелік процедур, що здійснюються при профілактичному обстеженні, обов'язково повинна входити діагностика периферичних відділів сітківки з широкою зіницею. Крім того, пацієнти повинні бути проконсультовано про перші ознаки та симптоми, які супроводжують відшарування сітківки ока, для того щоб відразу при їх виявленні звернутися за медичною допомогою.

Самостійний контроль гостроти зору також є профілактичним заходом. Ця ситуація є особливо актуальною для дітей, які входять до групи ризику. У разі якщо сталася механічна травма очей або голови, рекомендується відразу ж звернутися до офтальмолога для виявлення наслідків, оскільки частка випадків відшарування сітківки після травм дуже велика.

Пацієнти, які страждають на короткозорість, або ті, у яких раніше спостерігалося відшарування сітківки ока, повинні виконувати ряд рекомендацій лікаря. Таким людям категорично заборонені великі фізичні зусилля, в тому числі, носіння важких предметів. Протипоказані деякі види спорту, які надають зайве навантаження на організм в цілому і очі зокрема.

Лазерна коагуляція є найбільш ефективною профілактичною процедурою, що попереджає відшарування. Ця процедура призначається хворим, які мають стоншування сітківки і мікророзриви. В основу цього методу покладено цілеспрямована дія лазера на очну оболонку. Цей спосіб лікування підходить і вагітним жінкам перед пологами, що сприяє поліпшенню зору. Такі процедури найчастіше проводяться амбулаторно і є безболісними.

Профілактичні заходи - це важливий етап збереження здоров'я очей.

Лікарі-офтальмологи рекомендують дотримуватися наступних рекомендацій:

Відвідування лікаря має бути регулярним, не рідше 1 разу на рік, а при наявності хронічних захворювань - один раз на півроку;

При втраті гостроти зору необхідна діагностика для швидкого виявлення причини;

У разі травмування голови і очей потрібен профілактичний огляд;

За призначенням лікаря слід своєчасно здійснювати лазерну коагуляцію;

У випадках діагностування дистрофічних змін сітківки потрібно змінити спосіб життя, виключивши важка фізична праця і надмірні навантаження при заняттях спортом.

Слід завжди пам'ятати про те, що якщо на завершальній стадії відшарування сітківки не вжити термінових заходів, зір відновити буде неможливо. Тому пацієнти повинні з максимальною відповідальністю поставитися до діагностики, лікування та профілактики цього захворювання.

Автор статті: Дегтярова Марина Віталіївна, лікар-офтальмолог, спеціально для сайту ayzdorov.ru

Захищає сітківку ока від надлишку ультрафіолетових променів зоровийпурпур. Для його секреції необхідний вітамін В2 (рибофлавін). В організм він надходить з молока, яєць, м'яса, печінки, круп. Навіть після теплової обробки рибофлавін зберігається в цих продуктах. Визначити недолік.

Сітківка ока має потребу у великій споживанні поживних елементів і кисню, оскільки вона несе відповідальність за уловлювання хвиль світла, їх перенесення в нервовий імпульс і по ньому в мозок, де проходить формування зображення. Недостатність кровопостачання судинної оболонки викликає.

Людське око має дуже складну структуру, головне місце в якій займає саме сітківка. Завдяки складному будовою сітківка забезпечує оку сприйняття різних світлових імпульсів. В її функції входить забезпечення взаємодії оптичної системи і зорових відділів, місцем розташування яких є.

Макулодистрофія сітківки ока - це захворювання, що вражає центральну область сітківки ока і приводить до ослаблення зору. Перш за все, зменшується просвіт судин оболонки, яку живить сітківка. В результаті тканини починають відчувати брак необхідних.

Лазерна коагуляція сітківки - це метод, який використовується як для лікування, так і для профілактики хвороб очей, пов'язаних з розривами судин або їх дистрофічними змінами, а також при деяких видах пухлин. З метою профілактики порушень зору останнім часом все частіше стали застосовувати саме цю процедуру. Вона дозволяє.

При копіюванні матеріалів, активне посилання на сайт www.ayzdorov.ru обов'язкове! © AyZdorov.ru 2009-2017

Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування, консультація лікаря обов'язкова!

Відшарування сітківки ока: причини, симптоми, лікування відшарування

Сітківка ока - структура, що складається з безлічі нервових волокон, зорових рецепторів (паличок і колбочок), що виконує световоспрінімающая і нервнопроводящую функцію. Безліч скупчень нервових і судинних елементів дозволяє частково компенсувати недостатність зору при патологічних змінах.

При вираженій стадії захворювання розвивається повна втрата зору, формуються незворотні зміни в зоровому центрі головного мозку.

Патологічні зміни простежуються при крововиливах, травматичних ушкодженнях, спадкової патології будови судинної і нервової системи.

У літньому віці причиною відшарування є дегенеративно-дистрофічні розлади, пов'язані з порушенням харчування і кровопостачання на тлі вторинних дегенеративно-дистрофічних хвороб. Підвищена напруга сітківки формується при гіпертонічній хворобі внаслідок підвищеного тиску всередині дрібних капілярів.

Відшарування (відшарування) сітківки ока - що це таке: причини

Виділяють вторинну і первинну відшарування. Первинна форма розвивається по регматогенного причин. Вторинна форма - ексудативна, тракционная.

Виникнення перерахованих вище нозологічних типів обумовлюють провокуючі фактори:

 • Аномалії будови судин;
 • короткозорість;
 • Цукровий діабет;
 • Гіпертонічна хвороба;
 • Дегенеративні стану очного дна;
 • астигматизм;
 • вагітність;
 • Операції на очах.

При регматогенного відшаруванні сітківки поступово зростають патологічні пошкодження судин, нервових волокон. Крововиливи, набряки приводять до поділу судинної і сітчастої оболонок. Подібні зміни розвиваються під впливом черепно-мозкових травм (у спортсменів, боксерів), при надмірному фізичному навантаженні, періодичних гіпертонічних кризах. Такі різновиди відносяться до ряду травматичних варіантів.

Ексудативні варіанти з'являються на тлі певних захворювань:

 • пухлини;
 • оклюзії;
 • запалення;
 • Діабетична ретинопатія;
 • Серповидно-клітинна анемія;
 • Інтоксикація, токсикоз.

При ексудації виникає інфільтрація всередині ока, яка підвищує локальне тиск. Патологія призводить до розвитку вторинних очних хвороб - глаукома, катаракта.

Травматичні типи відшарування формуються при травмах ока. Усуваються лише операційними способами. Самостійне загоєння неможливо. Не допомагають і консервативні засоби.

Наукова література вказує ще на одну причину відшарування сітківки - генетичні дефекти. На практиці такий різновид зустрічається у кількох членів сім'ї, але локалізація аномальних генів не встановлена.

Симптоми відшарування сітківки ока

У людей з високим ступенем короткозорості часто виникає регматогенной відшарування. Симптоми пов'язані з проникненням рідини з склоподібного тіла через розриви під оболонку. Підвищений ризик захворювання у людей з високим ступенем міопії обумовлений розтягуванням внутрішньоочних тканин. Розтягнутість сітківки є провокуючим фактором, що призводить до повної втрати зору без оперативного лікування.

Симптоми ексудативної відшарування спостерігаються при зміні склоподібного тіла, коли сполучна тканина заважає нормальному функціонуванню. Рубці розтягують сітківку, змінюють її морфологічні властивості, але розриви не виникають, з'являється кровотеча, набряклість тканин.

При травматичної різновиди з боку судинної оболонки надлишково накопичується рідина за рахунок пошкодження артерій. Аналогічні морфологічні зміни провокують пухлини внутрішньоочних тканин.

При наявності виражених симптомів повної відшарування - втрата зору, кровотечі, набряки всередині ока, тільки хірургічне втручання допомагає відновити зорову функцію.

Важливо виявити ранні симптоми відшарування:

 1. Спалахи, які локалізуються в стороні скроневої кістки в області хворого очі;
 2. Пелена з пошкодженої сторони при рухах голови. Прогресування призводить до загострення даного симптому, тому людина поступово втрачає зорову функцію;
 3. Скупчення великої кількості «мушок» - це основний прояв захворювання. Формується на тлі крововиливів, що призводять до розривів сітківки, набряклості склоподібного тіла.

Перераховані морфологічні зміни призводять до зменшення гостроти зору. При погляді на навколишні об'єкти людина бачить спотворені, рухомі обриси. Контури предмета розмиті.

Під час сну набряки зменшуються, так як око відпочиває. Зір поліпшується, тому пацієнтові здається, що втрата зорової функції ввечері, є результатом втоми за день. Тимчасовий характер втрати гостроти зору при прогресуванні хвороби призводить до постійних симптомів.

При стані не можна застосовувати народні засоби і очні краплі, тому при виявленні описаних перших ознак патології потрібно негайно звернутися до лікаря. Для запобігання прогресування в амбулаторних умовах рекомендується строгий постільний режим.

Методи діагностики відшарування сітківки

Для запобігання сліпоти потрібно своєчасно виявляти ранні прояви нозології. Крім клінічних симптомів для верифікації патології застосовуються клініко-інструментальні методи:

Офтальмоскопія допомагає виявити набряки, крововиливи усередині очного дна. Вітчизняні офтальмологи володіють декількома способами діагностики - непряма офтальмоскопія, лінза з трьох дзеркал. У європейських фахівців арсенал методів дещо ширше.

Ультразвукове обстеження очі призначається при каламутному кришталику. Неможливість офтальмоскопии при ураженні склоподібного тіла обумовлює необхідність альтернативної діагностики за допомогою УЗД.

Для своєчасної діагностики відшарування експерти Всесвітньої Організації Охорони здоров'я рекомендують формувати групи пацієнтів з високою ймовірністю відшарування. Захворювання часто простежується у людей з важкою короткозорістю, гіпертоніків.

Оцінка життєздатності внутрішньоочних тканин для прогнозування можливих патологічних порушень в майбутньому здійснюється електрофізіологічними обстеженнями.

Сучасні методи діагностики відшарування сітківки:

 • Тонометрія показує зменшення внутрішньоочного тиску, нижче 16 мм. рт. ст .;
 • Периметрія - виявляє відхилення бокового зору;
 • Електрофізіологічне обстеження визначає функціональність зорового нерва, нервової системи;
 • Вивчення гостроти зору;
 • Офтальмоскопія - допомагає візуалізувати області дефектів сітківки;
 • Ультразвукове обстеження показує обсяги руйнування, помутніння кришталика та рогівки, які часто поєднуються з патологією.

Європейські клініки володіють можливостями для ретельного дослідження стану внутрішньоочного дна. Подібне обладнання дозволяє виявити патологію на ранній стадії.

Лікування відшарування сітківки - сучасні способи

Основною суттю лікування при розривах сітківки є закриття дефекту. Для цих цілей застосовується припікання лазером або холодовий вплив. Під впливом процедур виникає рубцювання дефекту. Цілісність швидше відновлюється при підвішуванні силіконової пломби для наближення судинної оболонки до відшарованої сітківці.

Для проведення оперативного втручання застосовуються такі процедури:

 1. Лазерна коагуляція для стоншування і обмеження ділянок розриву;
 2. Вітректомія - з метою видалення зміненого склоподібного тіла, введення рідкого силікону, фізіологічного розчину. Для поліпшення рідинних властивостей застосовується перфторвуглеців з метою наближення судинної оболонки до сітківки;
 3. Круговий пломбування;
 4. Установка локальних пломб - при частковій відшаруванні.

Вибір методу визначається хірургом індивідуально на основі діагностичних даних, характеру перебігу захворювання у кожної окремої людини.

Народні засоби при відшаруванні сітківки

Разом з медикаментозними препаратами, оперативними методами застосовуються народні засоби, які покращують процес загоєння, але їх не можна використовувати для монотерапії патології.

Мед містить багато натуральних речовин (мікроелементів, вітамінів), ферментів, флавоноїдів.

Клінічні дослідження показують, що змазування очей медом призводить до нормалізації трофічних властивостей, заживлення травматичних дефектів, сприяє розсмоктуванню запальних вогнищ.

У складі кошти містяться антибактеріальні, противірусні препарати, антигрибкові засоби. У народній медицині мед застосовувався для зняття запалення з очей, лікування туберкульозного ураження кон'юнктиви.

Мед для очей - це не той продукт, який збирають бджолярі. Тільки при промисловому виготовленні ліків у фахівців з'являється можливість для створення потрібної лікувальної форми. Для цих цілей фармацевтичні компанії ростять спеціальних бджіл, у яких відбирається мед в малих кількостях протягом великого проміжку. Складність приготування препарату визначає високу вартість, але витрати виправдовуються лікувальними якостями.

Увага! При відшаруванні сітківки можна займатися самолікуванням. Невеликі розриви не призводять до істотної втрати зору, але поступово розміри відшарування збільшуються. Прогресування патології призводить до незворотних змін і повної сліпоти.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

39 + = 42