ознаки відмороження

відмороження

причини

ознаки відмороження

ступені відмороження

Перша допомога при відмороженні

Чого не слід робити при наданні першої допомоги?

лікування відморожень

Відмороження - це пошкодження шкірних покривів тіла під впливом низьких температур.

Зазвичай відмороження зустрічаються в зимовий період при температурі повітря навколишнього середовища менше -10 º С. Але можливо таке ураження шкіри восени і навесні при сильному вітрі і високої вологості повітря, навіть при температурі вище нуля.

У статті мова піде про ознаки відмороження, ступенях тяжкості даного стану, а також про способи лікування відморожень.

Відмороження сприяють багато факторів:

 • попередня холодова травма;
 • нерухоме і незручне положення тіла протягом довгого часу;
 • волога або тісне взуття і одяг;
 • голод;
 • фізична перевтома;
 • зниження захисних сил організму;
 • хронічні хвороби серцево-судинної системи і судин ніг;
 • пітливість ніг;
 • важкі травми з крововтратою.

Згідно зі статистикою, більшість важких відморожень, які привели до ампутації кінцівок, відбулися при сильному алкогольному сп'янінні людини.

Складні зміни, що відбуваються під впливом холоду, залежать від значень температури і тривалості її зниження. У разі, коли температура повітря нижче -10 º С, відмороження настає в результаті дії холоду безпосередньо на шкірні тканини. Але більшість відморожень настає при температурі повітря від -10 º С до -20ºС. При цьому відбувається спазмування дрібних кровоносних судин, яке призводить до уповільнення кровотоку і припинення дії тканинних ферментів.

Найбільш часто зустрічається відмороження пальців рук і ніг.

Початковим ознакою відмороження є що з'явилася блідість шкіри на постраждалому місці, яка супроводжується наростаючими болями і поколювання. Спочатку інтенсивність болю підвищується, але при подальшому впливі холоду вона поступово вщухає. Уражена ділянка тіла німіє, на ньому втрачається чутливість. Якщо страждають кінцівки, порушуються їх функції. Так, при відмороженні пальців, людина не може ними рухати. Шкірні покриви стають щільними, холодними. Колір шкіри теж набуває ознак відмороження. Вона ставати блакитним, жовтим або білим з мертво-воскової забарвленням.

Розрізняють такі ступені відмороження.

І ступінь відмороження, найбільш легка. Виникає при впливі холоду протягом недовгого часу. До ознак відмороження відноситься зміна кольору шкіри. Уражена ділянка стає блідим, з'являється відчуття поколювання з подальшим онімінням. Після зігрівання він червоніє, іноді до багряно-червоного кольору, що супроводжується набряком. Можуть бути болі різної інтенсивності. Через 5-7 діб після відмороження нерідко буває невелике лущення постраждалої шкіри. Одужання настає на 6-7 добу після поразки.

ІІ ступінь відмороження. З'являється при впливі холоду на протязі більш тривалого відрізка часу. Початковими симптомами бувають збліднення і похолодання ураженої ділянки, втрата ним чутливості. Але найбільш характерною ознакою відмороження даної міри є формування бульбашок з прозорим вмістом в першу добу після поразки. При відмороженні пальців або інших ділянок відразу після відігрівання з'являються біль, печіння і свербіж. Відновлення шкіри відбувається протягом 1-2 тижнів. При цьому не утворюються рубці і грануляції.

ІІІ ступінь відмороження. Для неї характерне утворення пухирів, наповнених кров'яним вмістом. Їх дно має синьо-червоний колір, невідчутно до подразнень. Больові відчуття мають високу інтенсивність і характеризуються тривалим періодом перебігу. На ураженій ділянці гинуть всі шкірні структури. При відмороженні пальців зійшли нігті або виростають деформованими, або ж зовсім не відростають. Після 2-3 тижнів відторгнення мертвих тканин настає рубцювання, яке займає близько місяця.

IV ступінь відмороження. Зазвичай поєднується з відмороженням ІІ і ІІІ ступеня. Всі верстви шкірних тканин піддаються омертвіння. Часто уражаються м'язи, суглоби, кістки. Ознакою відмороження є різко синюшний колір пошкодженої ділянки, нерідко з мармуровою забарвленням. Після зігрівання відразу формується набряк, який швидко збільшується в розмірах. На постраждалій ділянці відсутня чутливість.

Перша допомога при відмороженні залежить від ступеня ураження, загального охолодження людини, його віку та наявних хвороб.

Перша допомога при відмороженні полягає в проведенні наступних заходів:

 • доставити потерпілого в тепле приміщення;
 • зняти рукавички, взуття, шкарпетки;
 • провести заходи по відновленню кровообігу в уражених ділянках;

Одночасно з наданням першої допомоги потрібно викликати лікаря: лікування відморожень важких ступенів повинно проводитися під контролем фахівців.

Якщо потерпілий має симптоми відмороження І ступеня, необхідно розігрівати пошкоджені ділянки масажними рухами, вовняною тканиною до почервоніння шкіри. Після цього накладають ватно-марлеву пов'язку.

При наданні першої допомоги при відмороженні потерпілому дають гарячу їжу і питво. Для зменшення болю при лікуванні відмороження використовують Анальгін, Аспірин, Но-шпу, Папаверин.

Чого не слід робити при наданні першої допомоги?

Не можна робити масаж, розтирання, зігрівання при відмороженні II, III і IV ступеня. У цьому випадку на пошкоджену поверхню накладають зігріваючу пов'язку. Для цього накладають шар марлі, зверху - товстий шар вати, потім знову марлю і прогумовану тканину або клейонку. Уражені кінцівки, наприклад, при відмороженні пальців, фіксують за допомогою підручних засобів, прібінтовивая їх поверх пов'язки.

Не можна розтирати потерпілого снігом, особливо при відмороженні пальців рук і ніг. Кровоносні судини кінцівок дуже крихкі і при розтиранні їх легко пошкодити. Це може призвести до потрапляння інфекції в утворилися мікротріщини.

Перед початком лікування відморожень потерпілого зігрівають.

Після цього вводять суміш розчинів нікотинової кислоти, еуфіліну, новокаїну в артерію постраждалої кінцівки. Для відновлення нормального кровообігу і підвищення мікроциркуляції застосовують гангліоблокатори, спазмолітики, тренкал, вітаміни. При важких ступенях ураження хворому призначають кортикостероїди.

Крім того, потерпілому вводять розчини глюкози і реополіглюкіну, які попередньо підігрівають до 38ºС.

Якщо на ураженій ділянці утворилися бульбашки, їх проколюють. Після чого на місця відмороження накладають компреси з розчинами хлоргексидину і фурациліну. При нагноєнні ран застосовують пов'язки з левосин, левоміколь, діоксіколь.

У лікуванні відморожень застосовують методи фізіотерапії. Найчастіше потерпілому призначають лазерне опромінення, ультразвук, магнітотерапію, УВЧ, діатермія (вплив змінним електричним струмом).

Хірургічне лікування відморожень тяжкого ступеня полягає у видаленні ділянок з омертвілої тканиною. Якщо відмороження пальців, кистей або стоп призвело до некротізірованих тканин, їх ампутують.

Дана стаття розміщена виключно в пізнавальних цілях і не є науковим матеріалом або професійним медичним радою.

Записатись на прийом до лікаря

При використанні матеріалів сайту, активне посилання обов'язкове.

Інформація, представлена ​​на нашому сайті, не повинна використовуватися для самостійної діагностики і лікування та не може служити заміною консультації у лікаря. Попереджаємо про наявність протипоказань. Необхідна консультація спеціаліста.

відмороження

відмороження - пошкодження тканин, розвивається при впливі холоду. Причиною відмороження може стати мороз, безпосередній контакт з предметом, охолодженим до наднизької температури (контактні відмороження) і тривалий періодичне охолодження в умовах високої вологості повітря ( «траншейна стопа», ознобленіе). Відмороження мають прихований (малосимптомно) період і реактивний період, який настає після зігрівання. Симптоми реактивного періоду залежать від ступеня відмороження Відмороження III і IV ступеня призводить до розвитку гангрени і мимовільного відторгнення пальців. Лікування відмороження проводиться судинними препаратами (пентоксифілін, нікотинова кислота, спазмолітики), антибіотиками, фізіопроцедурами; купірування больового синдрому здійснюється шляхом новокаїнові блокад.

відмороження - пошкодження тканин, розвивається при впливі холоду. Причиною відмороження може стати мороз, безпосередній контакт з предметом, охолодженим до наднизької температури (контактні відмороження) і тривалий періодичне охолодження в умовах високої вологості повітря ( «траншейна стопа», ознобленіе).

У Росії частота відморожень становить близько 1% від всіх травм, за винятком деяких регіонів Крайньої Півночі, де вона підвищується до 6-10%. Найбільш часто відмороження піддаються стопи, на другому місці знаходяться кисті рук, на третьому - виступаючі частини обличчя (ніс, вушні раковини, щоки).

Факторами, що сприяють розвитку відмороження, є сильний вітер, висока вологість повітря, зниження місцевого і загального імунітету (в результаті хвороби, травми, авітамінозу, недоїдання і т.д.), алкогольне сп'яніння, тісний одяг та взуття, що викликають порушення кровообігу.

Вплив низьких температур викликає стійкий спазм судин. Швидкість кровотоку зменшується, в'язкість крові збільшується. Формені елементи «забивають» дрібні судини, утворюються тромби. Таким чином, патологічні зміни при відмороженні виникають не тільки в результаті безпосереднього впливу холоду, але і внаслідок реакції з боку судин.

Місцеві розлади кровообігу провокують порушення з боку вегетативної нервової системи, яка регулює діяльність всіх внутрішніх органів. В результаті розвиваються запальні зміни в віддалених від місця відмороження органах (дихальних шляхах, кістках, периферичних нервах і шлунково-кишковому тракті).

Клінічні прояви визначаються ступенем і періодом відмороження.

Прихований (дореактівний) період відмороження розвивається в перші години після травми і супроводжується мізерної клінічної симптоматикою. Можливі незначні болі, поколювання, порушення чутливості. Шкіра в області відмороження холодна, бліда.

Після зігрівання тканин починається реактивний період відмороження, прояви якого залежать від ступеня пошкодження тканин і викликаються основною патологією ускладнень.

Виділяють чотири ступені відмороження.
 • При відмороженні I ступеня в реактивному періоді з'являється помірний набряк. Уражена ділянка стає ціанотичним або набуває мармурову забарвлення. Пацієнта турбують пекучі болі, парестезії і свербіж шкіри. Всі ознаки відмороження самостійно зникають протягом 5-7 днів. В подальшому нерідко зберігається підвищена чутливість області поразки до дії холоду.
 • Відмороження II ступеня супроводжується некрозом поверхневих шарів шкіри. Після відігрівання уражену ділянку стає синюшним, різко набряклим. На 1-3 добу в області відмороження з'являються бульбашки з серозним або серозно-геморагічним вмістом. При розтині бульбашок оголюється болюча рана, самостійно загоюються через 2-4 тижні.
 • При відмороженні III ступеня некроз поширюється на всі шари шкіри. У дореактівном періоді уражені ділянки холодні, бліді. Після зігрівання місце ураження стає різко набряклим, на його поверхні виникають бульбашки, заповнені геморагічної рідиною. При розтині бульбашок оголюються рани з безболісним або малоболезненное дном.
 • Відмороження IV ступеня супроводжується некрозом шкіри і підлеглих тканин: підшкірної клітковини, кісток і м'язів. Як правило, ділянки глибокого ураження тканин поєднуються з ділянками відмороження I-III ступеня. Ділянки відмороження IV ступеня бліді, холодні, іноді трохи набряклі. Чутливість відсутня.

При відмороженні III і IV ступеня розвивається суха або волога гангрена. Для сухої гангрени характерно поступове висихання тканин і муміфікація. Область глибокого відмороження стає темно-синьою. На другому тижні утворюється демаркаційна борозна, що відокремлює некроз від «живих» тканин.

Мимовільне відторгнення пальців зазвичай відбувається через 4-5 тижнів після відмороження. При великих відмороженнях з некрозом стоп і кистей відторгнення починається в більш пізні терміни, особливо - у випадках, коли демараціонная лінія розташована в області діафізів кісток. Після відторгнення рана заповнюється грануляціями і заживає з утворенням рубця.

Волога гангрена при відмороженнях протікає більш несприятливо, супроводжується різким набряком м'яких тканин і утворенням великої кількості бульбашок з кров'яним вмістом. Продукти розпаду тканин всмоктуються в кров із зони ураження і викликають виражену інтоксикацію. Велика ймовірність розвитку місцевих (флегмона, остеомієліт, артрит) і загальних (сепсис) інфекційних ускладнень. Волога гангрена при відмороженнях часто ускладнюється анаеробної інфекцією.

Виникає при періодичному охолодженні (зазвичай при температурі вище 0) і високої вологості повітря. На периферичних ділянках тіла (кисті, стопи, виступаючі частини обличчя) з'являються щільні синюшно-багряні припухлості. Чутливість уражених ділянок знижується. Пацієнта турбує свербіж, розпирають або пекучі болі. Потім шкіра в області ознобления стає грубою і покривається тріщинами. При ураженні кистей зменшується фізична сила, хворий втрачає здатність виконувати тонкі операції. Надалі можливо ерозірованіе або розвиток дерматиту.

Розвивається при помірному, але тривалому і безперервному дії вологого холоду. Спочатку розвиваються порушення чутливості в області великого пальця, поступово поширюються на всю стопу. Кінцівка стає набряклою. При багаторазових охлаждениях і зігрівання можлива волога гангрена.

Перша допомога при відмороженнях

Постраждалого потрібно перенести в тепле приміщення, зігріти, дати чай, кава або гарячу їжу. Ділянки відмороження можна інтенсивно розтирати або швидко зігрівати. При розтираннях виникають множинні мікротравми шкіри. Занадто швидке зігрівання призводить до того, що нормальний рівень обмінних процесів відновлюється швидше, ніж кровопостачання уражених ділянок. В результаті можливий розвиток некрозу в позбавлених харчування тканинах. Найкращий результат досягається при зігріванні «зсередини» - накладанні теплоізолюючих ватно-марлевих пов'язок на область відмороження.

При надходженні у відділення травматології пацієнта з відмороженням зігрівають. В артерію пошкодженої кінцівки вводять суміш розчинів новокаїну, еуфіліну і нікотинової кислоти. Призначають препарати для відновлення кровообігу і поліпшення мікроциркуляції: пентоксифілін, спазмолітики, вітаміни і гангліоблокатори, при важких ураженнях - кортикостероїди. Внутрішньовенно і внутрішньоартеріально вводять підігріті до 38 градусів розчини реополіглюкіну, глюкози, новокаїну та сольові розчини. Пацієнту з відмороженням призначають антибіотики широкого спектру дії і антикоагулянти (гепарин протягом 5-7 днів). Виконують футлярних новокаїнової блокаду.

Для зменшення стимуляції відновних процесів, зменшення набряклості і больового синдрому проводять физиолечение (магнітотерапія, ультразвук, лазерне опромінення, діатермія, УВЧ). Бульбашки проколюють, не видаляючи. На область відмороження накладають спирт-хлоргексідіновий і спирт-фураціліновая волого-висихають пов'язки, при нагноєнні - пов'язки з антибактеріальними мазями. При значному набряку травматологи виконують фасціотомію для усунення здавлення тканин і поліпшення кровопостачання області відмороження. При збереженні вираженого набряку і формуванні ділянок некрозу на 3-6 добу проводять некректомія і некротомію.

Після формування демаркаційної лінії визначають обсяг хірургічного втручання. Як правило, під ушкодженою шкірою в зоні демаркації зберігаються життєздатні м'які тканини, тому при сухому некрозі звичайно вибирають вичікувальну тактику лікування, що дозволяє зберегти більше тканин. При вологому некрозі існує велика ймовірність розвитку інфекційних ускладнень з поширенням процесу «вгору» по здоровим тканинам, тому вичікувальна тактика в таких випадках не застосовується. Оперативне лікування при відмороженнях IV ступеня полягає у видаленні відмерлих ділянок. Виконується ампутація некротизованих пальців, кистей або стоп.

У віддаленому періоді після відморожень протягом тривалого часу зберігається підвищена чутливість до холоду, порушення харчування і тонусу судин в області ділянки ураження. Можливий розвиток хвороби Рейно або облітеруючого ендартеріїту.

Довідник хвороб

Останні новини

призначена тільки для ознайомлення

і не замінює кваліфіковану медичну допомогу.

Красноярський медичний портал Krasgmu.net

Перша допомога, лікування обморожень. Якщо почалося легке обмороження і його ознаки вже стало видно, необхідно надати потерпілому першу допомогу в максимально короткі терміни.

Про те, як правильно розпізнати ознаки обмороження, запобігти від переохолодження та надати першу допомогу - читайте нижче.

Обмороження або відмороження - пошкодження тканин організму під впливом низьких температур. Нерідко обмороження супроводжується загальним переохолодженням організму і особливо часто зачіпає виступаючі частини тіла, такі як вушні раковини, ніс, недостатньо захищені кінцівки, перш за все пальці рук і ніг. Поширюється від більш віддалених областей (кінчиків пальців, носа, вух) органів до менш віддаленим.

Найчастіше відмороження виникають в холодний зимовий час при температурі навколишнього середовища нижче -20-10 ° C. При тривалому перебуванні поза приміщенням, особливо при високій вологості і сильному вітрі, відмороження можна отримати восени і навесні при температурі повітря вище нуля.

Ознаки, симптоми і стадії обмороження

Щоб правильно, щоб надання першої долікарської допомоги при обмороженні було ефективно, слід знати про те, що все обмороження шкіри діляться на ступені тяжкості:

1-я легка ступінь. Якщо ви отримали легке обмороження ознаки його - це відчуття легкого поколювання, печіння, оніміння шкіри. Шкіра на уражених ділянках блідне, після її зігрівання з'являється невеликий набряк, який має багряно-червоний відтінок, потім починається лущення. Зазвичай шкіра відновлюється протягом тижня, не залишаючи інших слідів.

2-й ступінь. В цьому випадку, ознаки обмороження кінцівок крім почервоніння, лущення шкіри, включають пухирі, що містять прозору рідину. При зігріванні людина відчуває болючі відчуття, свербіж. На повне відновлення може піти близько 2 тижнів.

3-й ступінь. Дуже небезпечно таке обмороження. Його ознакою є поява бульбашок, з кров'яним наповненням, таке обмороження часто закінчується некрозом. Відновлення шкіри тривалий, часом займає місяць і більше, закінчується утворенням рубців.

4-я ступінь. Обмороження вражає всі верстви м'яких тканин, характеризується яскраво вираженим набряком, втратою чутливості, часто закінчується некрозом, омертвлянням тканин. За статистикою обмороження 4-го ступеня - причина ампутація кінцівок.

До відмороження на морозі приводять тісний і вологий одяг і взуття, фізична перевтома, голод, вимушене тривале нерухоме і незручне становище, попередня холодова травма, ослаблення організму в результаті перенесених захворювань, пітливість ніг, хронічні захворювання судин нижніх кінцівок і серцево-судинної системи, важкі механічні пошкодження з крововтратою, куріння і пр.

При вживанні алкоголю відбувається розширення периферичних судин, що характеризується посиленою втратою тепла, в той час як в нормі при дії холоду відбувається їх звуження. Досить часто важкі відмороження, що призводять до ампутації кінцівок, відбуваються саме в стані сильного алкогольного сп'яніння, з причин скоріше не фізіологічного властивості, а в першу чергу через нездатність нетверезої людини своєчасно вжити заходів проти замерзання; в разі ж важкого сп'яніння пропадає здатність нормально пересуватися, усвідомлення небезпеки зникає, і людина може просто заснути на морозі, що нерідко призводить і до смертельного результату.

Перша допомога не виключає професійної медичної допомоги, і призначена лише як екстрена міра. При підозрі на обмороження необхідно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою. Раннє звернення знижує тяжкість наслідків.

Дії при наданні першої медичної допомоги відрізняються в залежності від ступеня обмороження, наявності загального охолодження організму, віку і супутніх захворювань.

Не рекомендується розтирати хворих снігом. Неприйнятний і неефективний варіант першої допомоги - втирання масел, жиру, розтирання спиртом тканин при глибокому обмороженні.

Дії при наданні першої допомоги відрізняються в залежності від ступеня обмороження, наявності загального охолодження організму, віку і супутніх захворювань.

Перша допомога полягає у припиненні охолодження, зігрівання кінцівок, відновлення кровообігу в уражених холодом тканинах і попередження розвитку інфекції. Перше, що треба зробити при ознаках обмороження - доставити постраждалого до найближчого теплого приміщення, зняти промерзлі взуття, шкарпетки, рукавички. Одночасно з проведенням заходів першої допомоги необхідно терміново викликати лікаря, швидку допомогу для надання лікарської допомоги.

При обмороженні I ступеня охолоджені ділянки слід зігріти до почервоніння теплими руками, легким масажем, розтираннями вовняною тканиною, диханням, а потім накласти ватно-марлеву пов'язку.

При обмороженні II-IV ступеню швидке зігрівання, масаж або розтирання робити не слід. Накладіть на уражену поверхню теплоізолюючу пов'язку (шар марлі, товстий шар вати, знов шар марлі, а зверху клейонку або прогумовану тканину). Уражені кінцівки фіксують за допомогою підручних засобів (дощечка, шматок фанери, щільний картон), накладаючи і прібінтовивая їх поверх пов'язки. В якості теплоізолюючого матеріалу можна використовувати ватники, фуфайки, вовняну тканину тощо.

Не рекомендується розтирати хворих снігом, так як кровоносні судини кистей і стоп дуже тендітні й тому можливо їх пошкодження, а виникаючі мікроссадіни на шкірі сприяють внесення інфекції. Не можна використовувати швидке відігрівання обморожених кінцівок біля багаття, безконтрольно застосовувати грілки і тому подібні джерела тепла, оскільки це погіршує перебіг обмороження. Неприйнятний і неефективний варіант першої допомоги - втирання масел, жиру, розтирання спиртом тканин при глибокому обмороженні.

При загальному охолодженні легкого ступеня достатньо ефективним методом є зігрівання постраждалого в теплій ванні при початковій температурі води 24 ° С, яку підвищують до нормальної температури тіла. При середній і тяжкого ступеня загального охолодження з порушенням дихання та кровообігу потерпілого необхідно якомога швидше доставити в лікарню.

Збираючись на тривалу прогулянку на морозі, одягніть кілька шарів одягу - повітря між ними утримає тепло. Візьміть з собою запасні вовняні шкарпетки, устілки, рукавиці. На морозі не рекомендується носити металеві прикраси, так як метал остигає значно швидше тіла людини. Перед виходом потрібно щільно поїсти, можливо, організму потрібно багато енергії для боротьби з холодом. Непогано взяти з собою термос з гарячим чаєм. «Согреваніе9raquo; за допомогою алкоголю, може призвести до тяжких наслідків, так як дає лише ілюзію тепла і порушує адекватне сприйняття. Більшість обморожень призводять до ампутації кінцівок відбувається в стані алкогольного сп'яніння. Відчувши замерзання кінцівок, зігрійтеся в будь-якому теплому приміщенні. Уже обморожене місце не можна піддавати повторному замерзанню - травма буде набагато серйозніше.

Класифікація та види обморожень

Існує кілька класифікацій обморожень за різними принципами.

Загальна класифікація ураження низькими температурами

 • Гостре ураження холодом
 • Замерзання (ураження внутрішніх органів і систем організму)
 • Обмороження (розвиток місцевих некрозів з великими вторинними змінами)
 • Хронічне ураження холодом
 • холодової нейроваскуліт
 • ознобленіе

Розрізняють легку, середню і важку ступеня загального обмороження.

 • легкий ступінь: Шкірні покриви бліді, синюшні, з'являються «гусяча шкіра», озноб, утруднення мови. Пульс сповільнюється до 60-66 ударів в хвилину. Артеріальний тиск нормально або кілька підвищено. Дихання не порушено. Можливі відмороження I-II ступеня.
 • середній ступінь: Температура тіла 29-32 ° C, характерні різка сонливість, пригнічення свідомості, безглуздий погляд. Шкірні покриви бліді, синюшні, іноді з мармуровою забарвленням, холодні на дотик. Пульс сповільнюється до 50-60 ударів за хвилину, слабкого наповнення. Артеріальний тиск знижений незначно. Дихання рідке - до 8-12 в хвилину, поверхневе. Можливі відмороження обличчя і кінцівок I-IV ступеня.
 • важка ступінь: Температура тіла нижче 31 ° C. Свідомість відсутня, спостерігаються судоми, блювота. Шкірні покриви бліді, синюшні, дуже холодні на дотик. Пульс сповільнюється до 36 ударів в хвилину, слабкого наповнення, має місце виражене зниження артеріального тиску. Дихання рідке, поверхневе - до 3-4 в хвилину. Спостерігаються важкі і поширені відмороження аж до заледеніння.

окремо виділяють імерсіонное обмороження (траншейна стопа): Поразка стоп при тривалій дії холоду і вогкості. Виникає при температурі вище 0 ° C. Вперше описана в період Першої світової війни 1&149mdash;1918 у солдатів при тривалому перебуванні їх у сирих траншеях. У легких випадках з'являються хворобливе оніміння, набряклість, почервоніння шкіри стоп; у випадках середньої тяжкості - серозно-кров'янисті бульбашки; при важкій формі - омертвіння глибоких тканин з приєднанням інфекції, можливий розвиток вологої гангрени.

За механізмом розвитку обмороження

 • Від впливу холодного повітря
 • контактні відмороження
 • Обмороження I ступеня (Найбільш легке) зазвичай наступає при нетривалому впливі холоду. Уражена ділянка шкіри блідий, має мармуровий окрас, після зігрівання почервонілий, в деяких випадках має багряно-червоний відтінок; розвивається набряк. Змертвіння шкіри не виникає. До кінця тижня після відмороження іноді спостерігається незначне лущення шкіри. Повне одужання настає до 5 - 7 дня після відмороження. Перші ознаки такого обмороження - відчуття печіння, поколювання з подальшим онімінням ураженої ділянки. Потім з'являються свербіж шкіри і болю, які можуть бути і незначними, і різко вираженими.
 • Обмороження II ступеня виникає при більш тривалому впливі холоду. У початковому періоді є збліднення, похолодання, втрата чутливості, але ці явища спостерігаються при всіх ступенях обмороження. Тому найбільш характерна ознака - утворення в перші дні після травми бульбашок, наповнених прозорим вмістом. Повне відновлення цілісності шкірного покриву відбувається протягом 1 - 2 тижнів, грануляції та рубці не утворюються. При обмороженні II ступеня після зігрівання болю інтенсивніше і триваліше, ніж при обмороженні I ступеня, турбують шкірний свербіж, печіння.
 • Обмороження III ступеня вплив холоду більш тривалий і більше зниження температури в тканинах. Утворені в початковому періоді бульбашки наповнені кров'яним вмістом, дно їх синьо-червоне, нечутливих до подразнень. Відбувається загибель всіх елементів шкіри з розвитком в результаті обмороження грануляцій та рубців. Зійшли нігті знов не відростають або виростають деформованими. Відторгнення відмерлих тканин закінчується на 2 - 3-му тижні, після чого настає рубцювання, яке триває до 1 місяця. Інтенсивність і тривалість больових відчуттів більш виражена, ніж при обмороженні II ступеня.
 • Обмороження IV ступеня виникає при тривалій дії холоду, зниження температури в тканинах при ньому найбільше. Воно нерідко поєднується з відмороженням III і навіть II ступеня. Омертвевают всі верстви м'яких тканин, нерідко уражаються кістки та суглоби. Пошкоджену ділянку кінцівки різко синюшний, іноді з мармуровою забарвленням. Набряк розвивається відразу після зігрівання і швидко збільшується. Температура шкіри значно нижча, ніж на оточуючих ділянках тканин. Бульбашки розвиваються у менш відморожених ділянках, де є відмороження III-II ступеня. Відсутність пухирів при розвиненому значно набряку, втрата чутливості свідчать про відмороженні IV ступеня.

В умовах тривалого перебування при низькій температурі повітря можливі не тільки місцеві ураження, але і загальне охолодження організму. Під загальним охолодженням організму слід розуміти стан, який виникає при зниженні температури тіла нижче 34 ° C.

Настання загального охолодження сприяють ті ж фактори, що і при обмороженні: висока вологість повітря, відвологлі одяг, сильний вітер, фізична перевтома, психічна травма, перенесені захворювання і травми.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

41 − = 31