Ознаки шлункової кровотечі

Содержание

Шлункова кровотеча - допомога, симптоми, ознаки та лікування

Що таке шлункова кровотеча

Шлункова кровотеча є не самостійним захворюванням, а ускладненням багатьох захворювань шлунково-кишкового тракту. Допомога при шлунковому кровотечі повинна бути надана якомога швидше і в повному обсязі, так як це грізне ускладнення, в важких випадках воно може привести до летального результату.

Тому при його виникненні потрібна невідкладна медична допомога. Також необхідне лікування патології, яка привела до крововиливу, в іншому випадку може статися рецидив.

Перша допомога при шлунковому кровотечі

Долікарська перша допомога при шлунковому кровотечі полягає в наступному:

 • Якомога швидше викликати швидку допомогу;
 • Негайно укласти хворого в ліжко;
 • Виключити надходження всередину шлунково-кишкового тракту будь-яких речовин, включаючи воду, ліки та їжу;
 • Покласти на живіт міхур з льодом;
 • Забезпечити доступ свіжого повітря в приміщення, де лежить пацієнт;
 • Забезпечити постійне спостереження за ним до приїзду швидкої допомоги, не залишаючи одного.

Пропонований алгоритм дій сприяє полегшенню стану хворого до моменту приїзду швидкої допомоги.

Якщо відзначається зупинка серцевої, дихальної діяльності варто почати реанімаційні заходи:

Причини шлункової кровотечі

Переважно причиною кровотечі в шлунку є різні захворювання, серед різноманіття яких можна виділити наступні:

 • травми і тріщини заднього проходу;
 • порушення цілісності слизової стравоходу;
 • виразка і гастрит;
 • злоякісні новоутворення.

Ознаки шлункової кровотечі

Характер блювотних мас може бути різним:

 • Червона кров;
 • згустки темно-вишневого кольору;
 • шлунковий вміст кольору «кавової гущі».

Блювота, яка повторюється через короткі інтервали часу, свідчить про триваючу кровотечу. Якщо кривава блювота спостерігається повторно через тривалий інтервал часу, то це говорить про відновлення кровотечі.

Симптоми шлункової кровотечі

У більшості випадків до розгорнутої симптоматики і появи кривавої блювоти і чорного стільця відзначаються:

 • наростаюча млявість;
 • слабкість;
 • підвищена стомлюваність;
 • зниження працездатності.

Масивна крововтрата проявляється насамперед картиною гостро розвиненого недокрів'я:

 • запаморочення;
 • Загальна слабкість;
 • блідість шкірних покривів і слизових оболонок;
 • холодний піт;
 • тахікардія;
 • падіння артеріального тиску.

В цілому прояви масивної крововтрати можуть укладатися в картину помірного гострого недокрів'я, непритомності, колапсу чи шоку. Після крововтрати зазвичай спостерігається помірний лейкоцитоз із зсувом вліво, підвищення температури тіла, азотемія, що пов'язано перш за все з всмоктуванням продуктів розпаду крові. У ряду хворих відзначається гіперглікемія, різні зміни в системі згортання крові (то збільшення згортання, то посилення фібринолітичної активності).

Лікування шлункової кровотечі

У перші години перебування хворого в стаціонера необхідно екстрене ендоскопічне ісследованіме, що дозволить встановити джерело кровотечі. Лікування переважно спрямоване на припинення кровотечі і проведення заходів з метою недопущення рецидивів захворювання. Для усунення симптомів, гастроентерологи найбільш часто застосовують такі методи:

 • проведення термінових реанімаційних заходів та хірургічних втручань (при важкій формі захворювання);
 • лікувальна ендоскопія, яка передбачає механічне або хімічний вплив на уражену ділянку;
 • призначення спеціальних препаратів для припинення кровотечі і зміцнення організму;
 • дотримання дієти, яка передбачає дробове харчування повністю подрібненої їжею.

При важкій крововтраті необхідна гемостатична і замісна терапія. При гострій крововтраті до 1-1,5 л обсяг можна відшкодувати плазмозамінними розчинами (поліглюкін, реополіглюкін, реоглюман, рондекс), які вводять внутрішньовенно струменевий або краплинно від 400 до 1200 мл.

Швидкість введення визначається оощім станом хворого, рів АТ, частотою пульсу, показником гематокриту, причому помірна гемодилюція (гематокрит 25-30%) розглядається як сприятливий фактор.

При втратах крові від 1,5 до 3 л співвідношення плазмозамінних розчинів і крові для трансфузійної терапії має становити 1: 1, а при втратах більш Зл - 1: 2. У всіх випадках кількість плазмозамінних препаратів має становити близько 1/3 об'єму крові (максимально 1,5 л) з обов'язковим урахуванням гематокриту.

Шлункова кровотеча може бути:

 1. за тривалістю:
  • одноразовим (епізодичним);
  • рецидивуючим (періодично поновлюються);
  • хронічним (постійним).
 2. за формою:
  • гострим;
  • хронічним.
 3. за характером прояву:
  • прихованим;
  • явним.

Наслідки шлункової кровотечі

Медична практика показує, що кровотеча в шлунково-кишковому тракті самостійно проходить без будь - якого лікування майже у 1/3 пацієнтів.

Часто наслідком втрати великого об'єму крові в шлунку стає розвиток профузного кровотечі, при якому пацієнт втрачає велику кількість крові за короткий період часу.

Шлункова кровотеча може тривати протягом тривалого часу і навіть при його незначності не ліквідація джерела такої проблеми призведе до втрати великого об'єму крові. Навіть в тому випадку, якщо кровотеча зупинилася саме по собі без будь-якого лікування, є ризик його повторного виникнення. Саме з цієї причини після повного зникнення всіх ознак кровотечі і відновлення загального самопочуття в будь-якому випадку необхідно звернутися до лікаря.

Прогноз шлункової кровотечі

В даний час шлункові кровотечі є причиною смерті хворих - понад 12-17% смертельних випадків. Ще вище стає смертність у випадках екстрено зробленої операції в зв'язку з шлунковими кровотечами - до 28% летального результату. Зменшити ці цифри допоможуть своєчасна діагностика і лікування кровотечі в шлунку.

Питання і відповіді по темі "Шлункова кровотеча"

питання: Добрий день. Мені 34 роки. Мені призначили прийом варфарину за дві т. Щодня (підготовка до операції) у якого є побічна дія, таке як шлункова кровотеча. підкажіть будь ласка, як уникнути шлункової кровотечі або інших проблем зі шлунком на тлі прийому даного препарату, може можна щось приймати одночасно, щоб захистити шлунок?

Симптоми і лікування кровотечі в шлунку

Кровотеча в шлунку, симптоми якого можна розпізнати за певними ознаками, відноситься до всіх кровотеч, які виникають в стравоході, шлунку, тонкої, товстої і прямої кишки. Кровотеча (синонім геморрагия) - витікання крові з кровоносної судини. Кровотеча шлунковий (в медицині його називають гастроррагія) - це внутрішнє вилив в порожнину шлунка із судин його стінки.

При кровотечі кров надходить у порожнину шлунка і кишечника. Кількість втрати крові може доходити до 3-4 літрів! Звичайно ж, це небезпечно для життя хворого. Навіть якщо хворий відчуває себе в цілому непогано, але симптоми в наявності, потрібно терміново звертатися до лікаря. Зволікання небезпечне для життя!

Симптоми шлункової кровотечі

 1. Загальні симптоми (ранні): яскраво виражена слабкість і запаморочення, темніє в очах, виникає задишка, шум у вухах, бліда шкіра і холодний піт (часом), падає артеріальний тиск, з'являється синдром слабкості синусового вузла (тахікардії), пульс частішає, можна втратити свідомість.
 2. Приватні симптоми залежать від причини та виду кровотечі: якщо вилив в стравоході, то з'являється блювота з кров'ю; якщо в шлунку - теж блювота, яка нагадує кавову гущу, тобто кров коричневого кольору (джерелом такого кровотечі є розрив слизової оболонки шлунка).
 3. Якщо кровотеча сильна, то може бути кривавий стілець. Це відбувається через вмісту кишечника, яке швидко просувається під натиском крові (за одну хвилину втрата крові може, доходить до 100 мл, зазвичай таке відбувається в шлунку через виразку або дванадцятипалої кишки). Якщо протягом 4-6 годин кровотеча не зупинити, то стілець стає чорного кольору. Чорний кал може бути єдиним симптомом прихованого кровотечі. Чорний баріться стілець є симптомом хронічного кровотечі в шлунку. В цьому випадку потрібно відразу звертатися до лікаря-хірурга
 4. Якщо кровотеча відбулося в шлунку або в тонкій кишці, то кров рівномірно перемішана з калом. Якщо ж в прямій кишці, то кров знаходиться окремими згустками на тлі калу.

Приховане кровотеча проявляє себе тільки домішками в блювоті чорних пластівців, а в інших випадках відзначається лише посилюється анемія. Для діагностики прихованого виливу необхідно провести дослідження шлункового соку і калу в лабораторії. Приховані симптоми себе не проявляють, це характерно для хронічних шлункових кровотеч - при такому діагнозі спостерігається лише блідість хворого. Незначні кровотечі виявляються з працею, найчастіше лише при спеціальному обстеженні.

Чим більше хворий втрачає кров, тим важчим його стан. Якщо стан дійшло до критичної точки, то починається кривава блювота, в якій містяться згустки крові коричневого кольору. Блювота з кров'ю і кал чорного кольору - найбільш достовірні ознаки шлункової кровотечі. Перші 2 дні, а іноді і один, стілець має червоний колір, що свідчить про те, що кров ще свіжа. Після спостерігається баріться стілець. Якщо у вас є симптоми кровотечі, потрібно звертатися за лікарською допомогою.

У хворого з'являється страх і занепокоєння. Шкіра блідне, стає вологою, холодною. Пульс прискорений. Артеріальний тиск в деяких випадках знижується. Частішає дихання.

При великій кількості втрати крові пацієнт відчуває спрагу, в роті з'являється сухість. Гемоглобін, ЦВД (центральний венозний тиск), ОЦК (об'єм циркулюючої крові) дозволять більш точно встановити тяжкість крововтрати і призначити правильне і ефективне лікування.

Якщо кров досліджують в перші години після початку тяжкої кровотечі, то показник гемоглобіну може залишатися на нормальному відсотку.

Причини шлункової кровотечі

Швидкий темп сучасного життя, стреси, неправильне харчування, безконтрольний прийом нестероїдних знеболюючих і протизапальних засобів, виразкові хвороби шлунка і просто блювота через алкогольне отруєння можуть бути причинами кровотечі шлунка. Фактором виникнення внутрішньої кровотечі у молодих зазвичай є виразка дванадцятипалої кишки, а у пацієнтів старше сорока років - виразка шлунка.

Причини кровотечі шлунка можна умовно розділити на наступні категорії:

 1. Кровотеча з виразки (тобто через виразкових хвороб, які утворюються на слизовій оболонці шлунка або дванадцятипалої кишки).
 2. Причиною кровотечі може бути поверхневе зміна слизової оболонки шлунка (ерозія).
 3. Стресові виразки, що виникають при важких травмах, операціях, опіках. Сьогодні кожен другий житель планети піддається стресового стану, що дуже погано позначається на здоров'ї. Коли людина знаходиться в стресовому стані (екстрим, переживання, нерви і все тому подібне), він не помічає, що відбувається з його організмом, а в цей час починають вироблятися гормони, які посилюють виділення шлункового соку, через що відбувається порушення кровообігу в органі. Внаслідок чого з'являються поверхневі виразки. Стресова виразка небезпечна тим, що вона себе не проявляє, і тому кровотеча може відкритися непомітно для хворого, але з серйозними наслідками.
 4. Виразки лікарські, які пов'язані з тривалим прийомом, особливо протизапальних і знеболюючих засобів.
 5. При багаторазовій блювоті теж може відкритися кровотеча, наприклад, при алкогольному отруєнні (синдром Маллорі-Вейсса).
 6. Запалення кишечника.
 7. Запалення і зростання геморою прямої кишки.
 8. Тріщини в задньому проході.
 9. Пухлини в шлунку.
 10. Якщо порушена згортання (як спадкове, так і виникло).
 11. Тупі травми живота.
 12. Інфекційні захворювання (наприклад, дизентерія)

Чим швидше ви звернетеся до фахівця, тим більше шансів уникнути важких наслідків хвороби.

Діагноз шлункової кровотечі встановлюється в першу чергу зі слів хворого, наприклад, якщо пацієнт скаржиться на болі. Але на одних скаргах діагноз ще не затверджується. Якщо є підозри на шлункову кровотечу, то повинен дотримуватися ряду правил.

ЕГДС (езофагогастродуоденоскопія) - оглядається стравохід шлунка і дванадцятипалої кишки за допомогою спеціального приладу. Яка б ступінь не була, хворого потрібно негайно госпіталізувати в стаціонар. До госпіталізації не можна (заборонено!) Приймати рідину і їжу, на верхню частину живота кладуть що-небудь холодне (холодну грілку). Хворий повинен перебувати в лежачому положенні.

Якщо кровотеча не вдається зупинити, то проводиться хірургічне втручання.

Чим швидше почати лікування, тим воно буде безпечніше і ефективніше.

Лікування шлунково-кишкової кровотечі

Лікування без хірургічного втручання

Постільний режим, так як він сприяє зниженню кровотечі. Емоційний спокій хворого, так як пацієнт не напружує свої м'язи. Потрібно обов'язково покласти щось холодне на верхню або нижню частину живота (в залежності від локалізації), тому що холод сприяє звуженню судин, внаслідок чого припиняється вилив крові. Найкраще використовувати міхур з льодом, обгорнутий в тканину. Промивання шлунку холодною водою через рот або ніс за допомогою трубки. Введення в шлунок (через зонд, по якому вводиться ліки) адреналіну або норадреналіну, які викликають звуження судин, що, в свою чергу, сприяє зупинці крові (ендоскопічне лікування). Або будь-які ліки, які сприяють швидкому згортанню крові (внутрішньовенно крапельницею).

Застосовується, якщо не вдається зупинити кровотечу, якщо сильне зниження артеріального тиску, порушення кровотоку в голову, відновлення виділення крові після зупинки.

 1. Зашивання ділянки, де відкрилася кровотеча.
 2. Видалення частини шлунка.
 3. Робиться прокол в паховій області, віддалено під контролем УЗД перекривається судину, що кровоточить.

Перш ніж проводити хірургічне втручання, лікар повинен викласти детально інформацію про операції пацієнтові і його родичам. Після операції необхідна реабілітація: найчастіше постільний режим і сувора дієта.

© Copyright 2014-2017, ozheludke.ru

Копіювання матеріалів сайту можливе без попереднього узгодження

в разі установки активної індексується посилання на наш сайт.

Увага! Інформація, опублікована на сайті, носить виключно ознайомчий характер і не є рекомендацією до застосування. Обов'язково проконсультуйтеся з Вашим лікуючим лікарем!

Шлунково-кишкова кровотеча: перша допомога, причини, симптоми, ознаки, лікування, наслідки

Шлунково-кишкова кровотеча - це витікання крові в порожнину шлунка і кишечника з подальшим її виділенням тільки з калом або з калом і з блювотою. Воно не є самостійним захворюванням, а ускладненням безлічі - понад сто - різних патологій.

Шлунково-кишкова кровотеча (ЖКК) - це небезпечний симптом, який свідчить про те, що потрібно терміново знайти причину кровотечі і усунути її. Навіть якщо виділяється зовсім невелика кількість крові (а бувають навіть ситуації, коли кров не видно без спеціальних досліджень), це може бути в результаті зовсім маленькою, але швидко зростаючої і вкрай злоякісної пухлини.

Зверніть увагу! ЖКК і внутрішня кровотеча - не одне й те саме. В обох випадках джерелом кровотечі може служити шлунок або різні відділи кишечника, але при ЖКК кров виділяється в порожнину кишкової трубки, а при внутрішній кровотечі - в черевну порожнину. ЖКК можна в деяких випадках лікувати консервативно, тоді як внутрішня кровотеча (після поранення, тупої травми і так далі) лікується тільки оперативно.

Що відбувається при втраті більше 300 мл крові

Масивні кровотечі з шлунково-кишкового тракту викликають в організмі такі зміни:

 • зменшується обсяг крові, при цьому діаметр судин залишається тим же;
 • на стінки судин кров уже не тисне, як раніше, тому артерії вже не можуть так добре забезпечувати рух крові - швидкість кровообігу знижується;
 • зниження швидкості кровотоку в центрі тіла означає занадто повільний рух крові в області капілярів і більш дрібних судин (мікроциркуляторного русла), завдання яких - забезпечення тканин киснем і потрібними речовинами, паркан з них відпрацьованих продуктів;
 • уповільнення кровотоку в області мікроциркуляторного русла призводить до розвитку тут застою (тут і так судини дрібні і швидкість руху крові низька завжди);
 • при застої в мікроциркуляторному руслі відбувається склеювання в них еритроцитів. Якщо починати лікування на цій стадії, то крім переливання крові і кровозамінників, потрібно вводити сольові розчини і кроворазжіжающіе препарати (гепарин). Інакше згустки, утворені в капілярах, будуть масово йти в загальне русло і можуть, зібравшись, закупорити якусь більш велику артерію;
 • обмін між закупореними склеєними клітинами кров капілярами і тканинами стає дуже важким і може припинитися зовсім. Така ситуація спостерігається майже у всіх тканинах. Першою страждає мікроциркуляція в шкірі, підшкірній клітковині, потім поступово «відключаються» і внутрішні органи. Серце і головний мозок довго працюють в «економному режимі», але якщо кров втрачається швидко, або загальний обсяг крововтрати перевищує 2,5 літра, то «відключаються» і вони;
 • порушення мікроциркуляції в печінці призводить до того, що вона перестає знешкоджувати токсини з крові, погано виробляє фактори згортання крові. В результаті кров стає рідкою і не згортається. Це дуже небезпечний стан. На цій стадії одного переливання крові мало - потрібно вже вводити фактори згортання крові. Вони містяться в плазмі крові (її замовляють на станції переливання) і в окремих препаратах.

Причини шлунково-кишкового стану

Причин, що викликають гостре шлунково-кишкова кровотеча, настільки багато, що їх ділять відразу за двома класифікаціями. Одна з класифікацій позначає рід причин, друга - причини в залежності від локалізації в шлунково-кишкової «трубці».

Отже, в залежності від роду причин, ЖКК може бути викликано:

 1. Запальними, ерозійними і виразковими утвореннями ШКТ, в результаті яких «роз'їдаються» судини, що живлять ту чи іншу структуру. Не всі ці патології виникають через порушення дієти або зараження Хелікобактер пілорі. Ерозивно-виразкові ураження виникають при будь-якої важкої хвороби (це називається стрес-виразками). Їх викликають опіки міцними спиртними напоями, кислотами і лугами, випитим помилково або навмисно. Також часто ерозії і виразки виникають внаслідок прийому знеболюючих препаратів і гормонів-глюкокортикоїдів.
 2. Пухлинами шлунково-кишкового тракту будь-якого ступеня злоякісності.
 3. Пораненнями і травмами ШКТ.
 4. Хворобами згортання крові.
 5. Підвищенням тиску в судинах ШКТ. Це, в основному, буває тільки при синдромі портальної гіпертензії, викликаної цирозом, тромбами в ворітної вени або здавленні її ззовні.

Залежно від локалізації, виділяють кровотечі з верхніх відділів (до закінчення 12-палої кишки) і кровотечі з нижніх відділів (починаючи з тонкого кишечника) шлунково-кишкового тракту. Верхні відділи страждають частіше: на них припадає близько 90% ЖКК, на нижні, відповідно, припадає трохи більше 10% випадків.

Якщо розглядати частоту ураження окремих органів, то кровотечі з шлунка - це кожне друге ЖКК, кровотеча з 12-палої кишки зустрічається в кожному третьому випадку. Товста і пряма кишка - це кожне 10 кровотеча, стравохід - кожне двадцяте. Тонкий кишечник у дорослих кровоточить рідко - в 1% випадків.

Причини ЖКК з верхніх відділів шлунково-кишкового тракту - це:

 • ерозивний езофагіт, чия основна причина - прийом через рот кислот або лугів;
 • ерозивний і геморагічний гастрити, в тому числі, що виникли при прийомі знеболюючих препаратів;
 • виразкова хвороба шлункової або 12-палої локалізації;
 • підвищений тиск у венах стравоходу (синдром портальної гіпертензії). Він розвивається при цирозі печінки, тромбах в печінкових або інших венах, сполучених з ворітної веною, здавлення ворітної вени на рівні серця - і гемодинамічні або на будь-якому іншому рівні - при пухлинах і рубцях прилеглих тканин;
 • проникаючі поранення грудної клітини або верхніх відділів живота;
 • синдром Меллорі-Вейс;
 • поліпи шлунка;
 • травми стравоходу або шлунка сторонніми предметами або жорсткої (металевої) медичною апаратурою при проведенні обстеження;
 • кровотечі з дивертикулів ( «кишень») і пухлин стравоходу, шлунка або 12-палої кишки;
 • грижа стравохідного отвору діафрагми;
 • аорто-кишкові свищі;
 • поранення жовчних шляхів (в основному, при операціях і маніпуляціях), при яких кров разом з жовчю потрапляє в 12-палої кишки.

Причини шлунково-кишкової кровотечі з нижніх відділів - це:

 • тупі травми живота;
 • поранення живота;
 • пухлини;
 • тромбоз мезентеріальних судин;
 • зараження глистами;
 • підвищення тиску в венах прямої кишки, що викликається портальною гіпертензією, що має ті ж причини, що і у випадку з стравоходом;
 • неспецифічний виразковий коліт;
 • хвороба Крона;
 • анальні тріщини;
 • геморой;
 • дивертикули;
 • інфекційні коліти;
 • туберкульоз кишечника.

Причини шлунково кишкової кровотечі, що можуть викликати витікання крові з будь-якого відділу шлунково-кишкового тракту - це ураження судин при:

 • системний червоний вовчак;
 • авітамінозі C;
 • узелковом периартериите;
 • атеросклерозі;
 • хвороба рандом Ослера;
 • ревматизмі;
 • вроджених мальформаціях, телеангіектазіях і інших вадах розвитку судин,
 • порушення згортання (наприклад, гемофілія);
 • зниження рівня тромбоцитів або порушення їх будови (тромбоцитопатії)

Крім гострих кровотеч, бувають ЖКК хронічного характеру. Це означає, що в певній локалізації є пошкоджені судини невеликого калібру, звідки періодично «підтікають» невеликі, що не загрожують життю, обсяги крові. Основні причини хронічних кровотеч - це виразки шлунка і 12-палої кишки, поліпи і пухлини.

Як розпізнати шлунково-кишкова кровотеча

Перші ознаки кровотечі - це слабкість, яка наростає з різною швидкістю (залежить від швидкості крововтрати), запаморочення, пітливість, відчуття прискореного серцебиття. При вираженій крововтраті людина стає неадекватною, а потім поступово засинає, бліднучи. Якщо кров втрачається швидко, людина відчуває сильне почуття, страху, блідне, втрачає свідомість.

Ці симптоми характерні для будь-якого гострого кровотечі з втратою понад 300 мл крові, а також для будь-яких станів, які можуть закінчитися шоком (інтоксикація, прийом антибіотиків на тлі значної бактеріальної інфекції, прийом продукту або ліки-алергену).

Саме про ЖКК варто думати за наявними симптомами:

 • цирозу або тромбозу печінкових вен. Це жовтий колір сухої шкіри, схуднення рук і ніг при збільшенні живота, в якій накопичується рідина, почервоніння долонь і стоп, кровоточивість;
 • хвороб згортання. Це кровоточивість при чищенні зубів, кровоточивість з місця ін'єкцій і так далі;
 • гастритів, дуоденітів і виразкової хвороби. Це болю у верхніх відділах живота відразу після їжі (характерно для ураження шлунка) або через 2-4 години після неї (характерно для поразок 12-палої кишки), нудота, відрижка;
 • інфекційного захворювання кишечника. Це підвищення температури, нудота, блювота, озноб, слабкість. При цьому людина може пригадати, що їв щось «небезпечне»: сиру воду, беляш на автовокзалі, триденний салат з майонезом, торт або тістечко з кремом. Потрібно сказати, що інфекційні гастроентероколіти не викличуть рясного ЖКК, хіба що, це буде дизентерія, при якій (але не на самому початку хвороби) в нижніх відділах кишечника утворюються виразки.

Ніяких проявів не має більшість пухлин, дивертикулів або поліпів шлунково-кишкового тракту. Тому якщо шлунково-кишкова кровотеча розвинулося гостро, на тлі повного здоров'я (або можна згадати тільки чергування запорів і проносів, незрозумілу втрату ваги), потрібно думати саме про це.

Чому ми відразу не описуємо поява крові, адже ЖКК обов'язково нею супроводжуються? Так, дійсно, кров має проносний ефект, вона не залишиться в просвіті шлунково-кишкового тракту і не всосется назад. Вона не стане застоюватися, хіба що ЖКК збіглося з гострою кишковою непрохідністю (наприклад, перекриттям кишечника пухлиною), що може збігтися вкрай рідко

Але для того, щоб кров «здалася» назовні, має пройти час, поки вона подолає відстань від пошкодженої судини до прямої кишки або до рота. Відразу описувати поява крові можна тільки при кровотечі з сигмовидної або прямої кишки. Тоді першими симптомами будуть не слабкість і запаморочення, а дефекація, коли в калових масах виявилася червона кров (найчастіше це геморой або анальна тріщина, тому дефекація буде болючою)

Подальші симптоми шлунково-кишкової кровотечі розрізняються залежно від того, судини якого відділу виявилися пошкоджені.

Так, якщо джерело кровотечі знаходиться в верхніх відділах шлунка, і обсяг втрачається крові перевищує 500 мл, то буде блювота з кров'ю:

 • червоною кров'ю - якщо джерелом є артерія в стравоході;
 • схожою на кавову гущу (бурого) - коли джерело знаходиться в шлунку або 12-палої кишки, і кров змогла змішатися з шлунковим соком і окислюватися;
 • темної (венозної) кров'ю - якщо джерело - розширена вена стравоходу.

Крім цього, при будь-якому обсязі крововтрати з верхнього відділу кал теж буде пофарбований кров'ю: він набуде більш темний колір. Чим більше буде втрачено крові, тим стілець буде більш чорним і більш рідким. Чим більше обсяг кровотечі, тим раніше з'явиться цей стілець.

ЖКК з верхніх відділів шлунково-кишкового тракту доводиться відрізняти від станів, коли кров потрапила з дихальних шляхів. Потрібно запам'ятати: кров з дихальних шляхів буде виділятися з кашлем, вона містить дуже багато піни. Стілець при цьому практично не темніє.

Бувають також стану, джерело кровотечі знаходився в роті, в носі або в верхніх дихальних шляхах, кров була проковтнута, після чого спостерігалася блювота. Тоді потерпілому потрібно згадувати, чи був факт травми носа, губ або зубів, чи було проковтнуте чужорідне тіло, чи був частий кашель.

Для кровотеч з тонкого і товстого кишечника блювота з кров'ю не характерна. Вони характеризуються лише потемніння і розрідженням стільця. Якщо кровотеча:

 • з прямої кишки або анального сфінктера - на поверхні калу з'явиться червона кров;
 • з сліпої кишки або висхідної ободової - кал може бути як темним, так і виглядати як коричневий кал, перемішаний з темно-червоною кров'ю;
 • з низхідній ободової, сигмоподібної або прямої кишки - кал звичайного кольору, в ньому видно прожилки або згустки крові.

Щоб знати, як надавати допомогу при шлунково-кишковій кровотечі в конкретному випадку, розроблена класифікація, в якій враховується кілька показників, їх зміни розділені на 4 ступеня. Для визначення потрібно знати пульс, артеріальний тиск, а за допомогою аналізів крові визначити гемоглобін і гематокрит (процентне співвідношення рідкої частини крові і її клітин), за даними яких розраховується дефіцит циркулюючої крові (ДЦК):

 • Кількість серцебиття - в межах 100 в хвилину, артеріальний тиск в нормі, гемоглобін більше 100 г / л, ДЦК 5% від норми. Людина в свідомості, переляканий, але адекватний;
 • Кількість серцебиття 100-120 в хвилину, «верхнє» тиск 90 мм рт.ст., гемоглобін 100-80 г / л, ДЦК 15%. Людина в свідомості, але млявий, блідий, відзначається запаморочення. Шкіра бліда.
 • Пульс частіше 120 в хвилину, погано прощупується. «Верхнє» тиск 60 мм рт.ст. Свідомість сплутана, хворий весь час просить пити. Шкіра бліда, покрита холодним потом.
 • Пульс не простежується, тиск не визначається або одноразово прощупується в межах 20-30 мм рт.ст. ДЦК 30% або більше.

Кровотеча у дітей - це дуже серйозна причина для звернення до лікувального закладу. «Саме» воно не пройде, навіть якщо дитина вирвав з кров'ю, а після цього поводиться як правило, грає і просить їсти. Перед зверненням згадайте, чи не міг він є шоколад, гематоген або фарбувальні в червоний колір продукти (буряк, тістечка з червоним барвником). Виключіть також травми в порожнині рота і носа (їх видно неозброєним оком).

Причин ЖКК у дітей досить багато. У пошуках діагнозу лікарі в першу чергу звертають увагу на вік дитини: є захворювання, найбільш характерні для того чи іншого вікового періоду:

У будь-якому віці дитини, починаючи з періоду новонародженості, може виникнути:

 • гастрит: причиною може стати важке захворювання, гіпоксія (наприклад, у новонароджених);
 • езофагіт. Найбільш часто він виникає у дітей з укороченням стравоходу, ахалазії кардії, грижею стравохідного отвору діафрагми;
 • подвоєння шлунка;
 • подвоєння тонкої кишки;
 • синдром Меллорі-Вейс;
 • грижі стравохідного отвору діафрагми;
 • еозинофільна гастроентеропатія;
 • пороки розвитку судин шлунково-кишкового тракту: гемангіоми і судинні мальформації.

Діагностика та невідкладна допомога дітям надається за тим же принципом, що і дорослим.

Алгоритм при шлунково-кишковій кровотечі наступний:

 1. Викликати швидку".
 2. Укласти хворого, підняти ноги, повернувши максимально можливу кількість крові з депо в венах в кровоносне русло.
 3. Забезпечити приплив свіжого повітря.
 4. Покласти холод на живіт. Обов'язково на одяг, щоб не викликати обмороження. Тримати 15-20 хвилин, зняти на 10 хвилин, потім покласти знову.
 5. З ліків всередину можна дати тільки 50 мл розчину амінокапронової кислоти і / або 1-2 ч.л. хлористого кальцію.
 6. Пити і їсти не давати: це може ще більше посилювати кровотеча.
 7. В туалет ходити - на судно, памперс або якусь ємність, щоб вставати йому не довелося. При цьому тужитися дозволяти не можна.

З моменту надходження больногоему надають допомогу: вливають колоїдні розчини кровозамінників (розчини желатини або крохмалю), визначивши групу крові - переливають кров і плазму (при необхідності). Це пояснюється тим, що в разі необхідності операції в операційну, навіть в екстреному випадку, потрібно взяти тільки підготовленого хворого. У такого хворого більше шансів вижити.

Обов'язково вводяться кровоспинні препарати ( «Транексам», «Тугина», «Вікасол», «Етамзилат») в вену, дається «Амінокапронова кислота» в рот. При виявленні ерозивно-виразкових уражень в вену вводяться також препарати, що знижують кислотність ( «контралоку», «Квамател» або «Ранитидин»).

Весь цей час його обстежують в приймальному відділенні або відділенні реанімації (другий варіант - якщо хворого привезли в дуже важкому стані, з 3-4 ступенем кровотечі):

 • беруть з пальця загальний аналіз крові або дивляться тільки «червону кров» (еритроцити і гемоглобін);
 • беруть з вени кров на гематокрит, визначаючи процентне співвідношення рідкої частини крові і її формених елементів, і кров на коагулограму (стан системи згортання;

за цими показниками судять про ступінь ЖКК і виробляють тактику подальших дій;

 • виконують ФЕГДС - огляд шлунка і 12-палої кишки за допомогою оптоволоконної техніки з метою визначення джерела кровотечі. Якщо таке джерело буде виявлений в стравоході, шлунку або 12-палої кишки, його намагаються припекти прямо під час процедури. Якщо це вдається, оперативного втручання не роблять;
 • при необхідності, і якщо стан хворого дозволяє, при неінформативні ФЕГДС можуть виконати ангіографію.

Далі дивляться за результатами обстеження, максимально готують хворого до операції і виконують її одним з методів: або відкритою операцією, або введенням закупорює судину фрагмента за допомогою внутрішньосудинного методу, або кліпування (накладенням кліпс) під контролем ендоскопа або лапароскопа.

При синдромі портальної гіпертензії намагаються зупинити кровотечу консервативним методом: постановкою спеціального зонда Блекмора та інтенсивної медикаментозної кровоостанавливающей терапії. Якщо це не допомагає, виконують шунтуючі операції - направляють кров з вен з високим тиском в вени з більш низьким.

Добрий день. Скажіть будь ласка через що може бути кровотеча з калом? Болі взагалі немає, тільки 2 дні була печія, потім почалися кровотечі. І що можна зробити?

Шукати причину, а їх як мінімум десяток ... від простої тріщини в задньому проході (яка лікується легко), геморою ... до раку прямої кишки. І в інтернеті питати про це дивно, щонайменше. Ідіть до терапевта або відразу платно до гастроентеролога в якусь нитку приватну клініку, здавайте купу аналізів, робіть УЗД, колоноскопію і моліться, щоб це була не онкологія.

Така ж проблема у мужа.На прийом ледве потрапили ... призначили ректоскопію і все. а як же аналізи ... ректоскопія тільки 21 листопада, а зараз тільки 12 ... а кров йде постійно ... до кого бігти і що робити, якщо лікарям плювати.

Додати коментар Скасувати відповідь

Чи всі Ви знаєте про застуді і грипі

© 2013 Азбука здоров'я // Угода // Політика персональних даних // Карта сайту Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування. Для встановлення діагнозу і отримання рекомендацій по лікуванню необхідна консультація кваліфікованого лікаря.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

70 − = 66