Ознаки перелому хребта

Содержание

переломи хребта

переломи хребта відносяться до групи важких ушкоджень скелета і складають 2-2,5% від загального числа переломів. Можливо поєднання переломів хребта з пошкодженням розташованих в безпосередній близькості зв'язок, м'язів, міжхребцевих дисків, корінців, спинного мозку. Клінічна картина переломів хребта залежить від їх розташування і від того, чи супроводжуються вони пошкодженням спинного мозку. Найбільш небезпечні для життя переломи в верхньому шийному відділі хребта, оскільки травмування спинного мозку в цьому відділі призводить до відключення регуляції вітальних функцій організму. Діагностика переломів хребта включає рентгенологічне дослідження, КТ та МРТ хребта, електронейрографія тощо.

переломи хребта відносяться до групи важких ушкоджень скелета і складають 2-2,5% від загального числа переломів. Можливо поєднання переломів хребта з пошкодженням розташованих в безпосередній близькості зв'язок, м'язів, міжхребцевих дисків, корінців, спинного мозку.

Хребет - опора і основна частина скелета. Він складається з окремих кісток (хребців), які з'єднуються за допомогою безперервних і перериваних з'єднань. Між кожними двома сусідніми хребцями розташовані еластичні міжхребцеві диски, які виконують роль амортизаторів при статичних (стоянні) і динамічних (ходьбі, бігу, стрибках) навантаженнях.

Основу хребетного стовпа складають масивні тіла хребців. Ззаду від кожного тіла відходить дуга хребця, що має форму півкільця. У просторі між тілом і дугою хребця знаходиться спинний мозок. На кожній дузі хребця є сім відростків (чотири суглобових, два поперечних і один остистий).

Суглобові відростки сусідніх хребців з'єднуються, утворюючи суглоби. Крім того, тіла, дуги і відростки хребців з'єднані зв'язками, що додають хребетного стовпа необхідну міцність і стабільність. Між двома сусідніми хребцями знаходяться отвори для виходу корінців спинномозкових нервів.

У хребті виділяють 5 відділів. Шийний відділ складається з 7 хребців, грудний - з 12, поперековий - з 5, крижовий - з 5 (в цьому відділі хребці зрощені в єдину кістку - крижі), куприковий - з 5 хребців.

Причини переломів хребта

Найчастіше причиною перелому хребта стає падіння з висоти (на голову, ноги або сідниці). У виникненні переломів шийного відділу хребта велику роль відіграє інерційний механізм травми (так звана «хлистова травма»), який найчастіше виникає при автотранспортних пригодах: машина різко зупиняється, корпус людини утримується ременем безпеки, при цьому голова за інерцією продовжує рухатися вперед. В результаті шия різко згинається, і хребці роздавлюються. Іноді подібна травма стає причиною перелому грудних хребців. Крім того, переломи хребта можуть виникати при здавленні і прямій травмі (ударі по шиї або спині).

Класифікація переломів хребта

Всі переломи хребта поділяються на переломи хребців без пошкодження спинного мозку і з його пошкодженням (хребетно-спинномозкова травма). Також переломи хребта можуть поєднуватися з пошкодженням міжхребцевих дисків і нервових корінців. Виділяють ізольовані переломи хребта, при яких відбувається пошкодження одного хребця і множинні, при яких спостерігається перелом двох і більше хребців. При множинних переломах можливе пошкодження суміжних хребців або хребців, що знаходяться на різних рівнях хребта.

Розрізняють стабільні і нестабільні переломи хребта. При нестабільних переломах спостерігається одночасне пошкодження передніх і задніх відділів хребця, в результаті якого стає можливим зміщення хребта. При стабільному переломі страждають або задні, або передні відділи хребця, тому хребетний стовп зберігає свою стабільність. За даними вітчизняної травматології частіше спостерігаються компресійні переломи хребта, при яких в результаті здавлювання зменшується висота тіла хребця. Рідше зустрічаються осколкові переломи хребців.

Переломи шийного відділу хребта

Будова I і II шийних хребців відрізняється від будови інших хребців, тому їх переломи мають деякі відмінні риси.

Переломи першого шийного хребця

Перший шийний хребець носить назву атланта, має кільцеподібної форми, розташовується між потиличної кісткою і іншими хребцями. Між потиличної кісткою і Атланті немає міжхребцевого диска, тому тиск з черепної коробки на I шийний хребець передається без амортизації. В результаті падіння на голову потилична кістка вдавлюється в кільце атланта і виникає перелом Джефферсона ( «лопається перелом»), при якому порушується цілісність передньої і задньої дуги I шийного хребця.

Хворий з переломом I шийного хребця пред'являє скарги на біль в потилиці, тім'яної області і верхньої частини шиї. У кожному другому випадку перелом I шийного хребця супроводжується пошкодженням спинного, рідше - довгастого мозку або переломом інших хребців. Про пошкодження спинного мозку свідчить порушення чутливості і рухової функції верхніх і нижніх кінцівок (тетраплегія або тетрапарез). Пошкодження довгастого мозку загрожує порушенням найважливіших життєвих функцій (дихання, серцебиття).

Переломи другого шийного хребця

Другий шийний хребець (осьової хребець або аксис) має форму кільця. У передній частині аксиса розташований масивний кістковий виступ (зуб аксиса), на якому фіксований перший шийний хребець. Різке згинання шиї призводить до того, що атлант надмірно зміщується назад або вперед і ламає зуб аксиса. Стан пацієнта залежить від ступеня зміщення кісткового фрагмента зуба. При переломі другого шийного хребця I ступеня зміщення на рентгенограмах не виявляється. Хворий скаржиться на нерізкі болі при поворотах голови.

При переломах другого шийного хребця II ступеня уламок зуба зміщується вперед або назад. Зсув фрагмента наперед може викликати неврологічні порушення різного ступеня вираженості: від локальних порушень чутливості до парезів і паралічів. При зміщенні зуба назад неврологічні порушення, як правило, менш виражені. Переломи другого шийного хребця III ступеня викликають важкі ушкодження спинного мозку і, як правило, несумісні з життям.

Травматичний спондилолістез II шийного хребця

Спондилолистезом називається зміщення вищого хребця по відношенню до нижчого. Хребець може зміститися назад, вперед або вбік. Така травма виникає при різкому розгинанні шиї в поєднанні з ударом голови об перешкоду (наприклад, при автомобільній аварії, коли тіло пасажира зміщується вперед, і він ударяється головою об лобове скло).

Зазвичай в результаті такої травми відбувається перелом дуги II шийного хребця в поєднанні зі зміщенням його тіла вперед. Постраждалого турбують болі в шиї і області потилиці, що посилюються при рухах. Характерним симптомом є вимушене положення голови: пацієнт начебто «несе» голову, при цьому нерідко підтримуючи її руками.

Переломи III-VII шийних хребців

Як правило, такі переломи хребта є результатом різкого згинання шиї. Найчастіше виникають компресійні переломи шийних хребців, рідше - осколкові. При неускладнених переломах пацієнт скаржиться на біль і обмеження рухів в шиї. Якщо перелом хребця супроводжується розривом зв'язок, виникає загроза пошкодження спинного мозку.

Діагностика переломів шийних хребців

Для підтвердження перелому першого шийного хребця виконують рентгенограми в спеціальних проекціях (знімки роблять через рот). У деяких випадках додатково проводять КТ хребта. При підозрі на переломи інших шийних хребців проводиться рентгенографія в передньозадній і бічній проекціях.

Перша допомога при переломах шийного відділу хребта

При підозрі на такий перелом слід враховувати, що різкі рухи можуть викликати зміщення уламків і пошкодження спинного мозку, тому діяти необхідно гранично обережно і акуратно. Пацієнта укладають на спину на носилки. Шию фіксують спеціальним коміром. Голову потерпілого не можна тягнути або повертати.

Лікування переломів шийного відділу хребта

При неосложенних переломах хребта накладають комір Шанца або гіпсовий корсет терміном до 4 місяців. При загрозі зсуву уламків проводять витягування петлею Гліссона або апаратне витягування за череп терміном до 1 місяця, після чого виконують іммобілізацію жорстким коміром на термін до 4 місяців. При важких ушкодженнях виробляють фіксують операції з використанням пластин, ламінарних контракторов і трансартікулярно фіксаторів.

Переломи грудних і поперекових хребців

Компресійні переломи хребта

Найпоширеніша різновид переломів хребта. Виникає в результаті здавлення хребця (при стрибку з висоти, падіння на сідниці). Характеризується зменшенням висоти хребця. Найчастіше спостерігаються компресійні переломи XI, XII грудних і I поперекового хребця.

Ризик виникнення компресійного перелому хребта збільшується при остеопорозі. Майже у половини жінок у віці старше 80 років на рентгенограмах виявляються ознаки старого компресійного перелому хребців. При цьому хворі травмуються під час незначного падіння і часто не звертаються до травматолога, вважаючи болю в спині ознакою вікових змін.

Патологічні компресійні переломи хребта нерідко виникають при метастазуванні злоякісних пухлин, коли зруйнований метастазом хребець ламається в результаті мінімальної травми.

Осколкові переломи хребта

Спостерігаються рідше. Найважчий вид осколкових перелому хребта - вибуховий перелом, при якому відбувається розколювання тіла хребця на кілька фрагментів. Як правило, такі переломи є наслідком падіння зі значної висоти, виробничої або автодорожньої травми.

Симптоми переломів хребта

При неускладненому переломі хребта (без пошкодження спинного мозку) хворий скаржиться на біль в спині, що підсилюється при рухах корпусу. Візуально іноді спостерігається згладжування контурів спинний борозни, незначний набряк або деяка опуклість в області пошкодження. Болі можуть посилюватися при глибокому диханні або кашлі. Зрідка при переломах хребта спостерігається іррадіація болів в живіт, що симулює картину «гострого живота».

Пальпація остистих відростків болюча, іноді визначається розширення або звуження проміжку між ними. Характерний симптом перелому хребта - біль в місці перелому при обережному натисненні на голову хворого. Самостійно ця ознака перевіряти не слід, оскільки зайвий тиск при нестабільному переломі хребців може стати причиною зміщення відламків.

Порушення рухів, чутливості або функції тазових органів свідчать про пошкодження спинного мозку. Причиною такого порушення зазвичай стають осколкові переломи хребців і досить рідко - тяжкі компресійні переломи хребта, що супроводжуються значним зниженням висоти хребця.

Ускладнення при переломах хребта

Компресійні переломи хребта зі зменшенням висоти хребця на 50% і більше в подальшому можуть ускладнюватися зайвою рухливістю (сегментарної нестабільністю), яка проявляється наполегливими болями, швидким розвитком дегенеративних змін і пошкодженням нервових структур.

У літніх пацієнтів можливе виникнення «старечого горба» - характерної деформації хребта, яка також супроводжується хронічними болями.

Найважчим ускладненням є розрив або здавлення корінців або спинного мозку. Розриви нервових структур проявляються в момент травми. Здавлення може виникнути як в момент ушкодження, так і у віддаленому періоді. В останньому випадку неврологічні порушення частіше обумовлені здавленням кровоносних судин і подальшим порушенням харчування спинного мозку. Звуження хребетного каналу призводить до компресійної мієлопатії - прогресуючим неврологічних порушень, зупинити які можна тільки за допомогою операції.

Діагностика переломів хребта

Діагноз підтверджується результатами рентгенографії в передньозадній і бічній проекції. При підозрі на нестабільний перелом хребта проводять КТ (комп'ютерну томографію), яка дозволяє побачити як переломи кісток, так і пошкодження мягкотканних структур. Для діагностики пошкоджень корінців і спинного мозку використовують МРТ хребта.

Лікування переломів хребта

При неускладнених компресійних переломах показана консервативна терапія: знеболення в поєднанні з фіксують пристосуваннями (корсети, реклінатори) і спеціальним режимом. Пацієнта укладають на щит з валиком під областю пошкодження. Протягом 12-14 тижнів забороняють піднімати тяжкості, сидіти, нахилятися вперед і різко повертати тулуб. В окремих випадках накладають гіпсовий корсет терміном до 6 місяців.

Велике значення має лікувальна фізкультура. Розвинені м'язи спини «беруть на себе» частину навантаження, розвантажуючи, таким чином, хребці і сприяючи їхньому гарному зрощенню.

При нестабільних переломах хребта, здавленні нервових корінців і спинного мозку проводяться операції на хребті. Для стабілізації хребців використовують різні фіксатори, а при неможливості відновлення хребців застосовують імплантати зі штучних матеріалів.

Переломи хребта - лікування в Москві

Хвороби ОДС і травми

 • © 2018 «Краса і медицина»

призначена тільки для ознайомлення

і не замінює кваліфіковану медичну допомогу.

Види і ознаки переломів хребта, перша допомога

Переломи кісток хребта складають всього від 2 до 5% з усіх пошкоджень кісток скелета. Однак, незважаючи на таку невисоку поширеність в популяції, травми цієї локалізації є вельми важливим і актуальним питанням в медичній практиці.

Гострий інтерес до переломів хребта обумовлений досить високими витратами на лікування і реабілітацію таких хворих, адже в середньому термін відновлення при переломах хребта становить від шести місяців до двох років.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ! Єдиний засіб від БОЛЕЙ В СУГЛОБАХ, артриту, артрозу, остеохондрозу та інших захворювань опорно-рухового апарату, рекомендоване лікарями! Читати далі.

Перелом хребта класифікують за багатьма ознаками. Найбільш докладної і повною класифікацією є поділ ушкоджень хребта по Я.Л. Цив'яну. Вона включається в себе досить велику кількість позицій - це і рівень ураження, наявність ускладнень, конкретна локалізація, механізм отримання травми та інші види.

Незважаючи на те що класифікація радянського хірурга і ортопеда-травматолога є найбільш докладної, вона не отримала широкої поширеності в клінічній практиці.

Більшою популярністю користується сучасна класифікація Європейської Асоціації остеосинтез. В основу цієї класифікації закладено механізм отримання травми і ділянку ушкодження хребця. Асоціація остеосинтез ділить переломи хребта на три види:

 • Тип А - Пошкодження хребця, обумовлені його здавленням - компресією (ураженням органів і тканин організму, обумовлене надлишковим тиском ззовні). Цей вид включає в себе вколоченние переломи хребта (зі зменшенням висоти тіла хребця), пошкодження хребця з його розколюванням і вибуховий перелом. Цей вид належить до стабільних ушкоджень. Що ж фахівці називають вибуховим переломом? Це найбільш небезпечний вид травми хребта. Причиною такого пошкодження може бути падіння з великої висоти на голову або нижні кінцівки і сідниці, ДТП, спортивна травма. Таким чином, вибуховий перелом - це «розлом» хребця в декількох напрямках, зумовлена ​​надмірним вертикальним тиском.
 • Тип В - згинальні-розгинальні. Спостерігається ураження переднього і заднього опорного комплексів хребта. Крім цього, спостерігається пошкодження зв'язкового апарату або кісткових структур. Дане пошкодження відноситься до нестабільних переломів.
 • Тип С - Умовно обертальний (ротаційний). В цьому випадку пошкодження опорних комплексів хребетного стовпа поєднується з ротацією (поворотом) тіл хребців по відношенню один до одного. Ці ураження часто супроводжуються наявністю ускладнень, т. Е. З пошкоджень хребта - це нестабільний ускладнений перелом. Нестабільність травми зумовлена ​​зсувом хребців відносно один одного і порушенням нормальної структури хребетного стовпа.

У терапії важливо враховувати і ступінь пошкодження. У травматології їх три:

 1. Зменшення висоти тіл хребців становить менше 50% від норми.
 2. Зменшення висоти рівно в 2 рази.
 3. Компресія хребця складає більше 50%.

Компресійні і вибухові травми типу А не уявляють складності в їх лікуванні та подальшої реабілітації. Однак навіть при таких переломах може знадобитися оперативне лікування. Типи ушкоджень В і С вимагають великих тимчасових і матеріальних витрат при їх лікуванні.

Клінічна картина при даній патології досить яскрава і специфічна. Симптоми перелому хребта виявити досить просто і для цього іноді достатньо лише загального огляду пацієнта.

У клініці перелому хребта дуже важливо розпізнати рівень ураження. Для кожного відділу хребта характерні свої симптоми.

Якщо травма хребта привела до грубих пошкоджень спинного мозку, то в тілі нижче місця перелому буде спостерігатися повна втрата чутливості і рухів.

Хворий відчуває больовий синдром різного ступеня інтенсивності (в залежності від тяжкості травми) в задній половині шиї з поширенням в межлопаточное простір і на потиличну область. Також біль може поширюватися на область ключиць, плечові суглоби, передпліччя. Біль посилюється при поворотах і нахилах голови.

Потерпілий буде всіляко намагатися полегшити свій стан, займаючи вимушене положення, в якому інтенсивність болю знижується. При ураженні шийного відділу пацієнт намагається спертися головою на руки або зайняти напівсидячому положенні.

Крім цього, хворий може відчувати оніміння і втрату чутливості в верхніх кінцівках, парестезії (відчуття повзання мурашок), похолодання рук і кінчиків пальців.

У шийному відділі хребетного каналу знаходиться довгастий мозок, де розташовуються життєво важливі центри (центр дихання, судиноруховий). Якщо перелом хребта супроводжується пошкодженням спинного мозку на рівні п'ятого шийного хребця, то у потерпілого можуть розвинутися порушення дихання, аж до повної його зупинки. Можливо почастішання серцебиття або, у важких випадках, зупинка серця.

Хворий буде відчувати біль в області перелому хребта і неможливість руху на цій ділянці. Людина буде спиратися на стілець, стіл і інші предмети побуту з метою полегшити свій стан.

Можливі ті ж неврологічні симптоми, що і при переломі шийного відділу (оніміння, паралічі, парестезії, судоми в руках).

Крім болю в області перелому і обмеження рухів, в цьому відділі буде відзначатися сильна м'язова резистентність (напруга м'язів).

Неврологічні симптоми будуть проявлятися у вигляді оніміння, паралічів і порушення всіх видів чутливості в нижніх кінцівках. Можливі судоми.

Для ушкодження поперекового відділу характерні тазові розлади: нетримання або затримка сечі і калу. У чоловіків часто розвивається імпотенція.

Як допомогти потерпілому з травмою спини? Якщо ви випадково опинилися на місці події, але не маєте ніяких медичних навичок, ви все одно в силах надати потерпілому необхідну допомогу, яка в подальшому може врятувати цій людині життя.

Перша допомога при переломі хребта починається з негайного виклику швидкої медичної допомоги.

Важливим етапом допомоги є іммобілізація. Хворого необхідно повністю знерухомити.

Зробити це найкраще за допомогою жорстких нош (в їх ролі можуть виступати листи фанери, широкі дошки). Головне, щоб поверхня була ідеально рівною і не прогиналася під вагою потерпілого. На етапі долікарської допомоги цих заходів буває достатньо.

Головне, потрібно пам'ятати, що категорично забороняється:

 • Укладати потерпілого на простирадла, ковдри та інші м'які носилки.
 • Ставити потерпілого на ноги.
 • Садити хворого і перевозити його в сидячому положенні.
 • Виконувати тракційні руху за руки і ноги (тягнути потерпілого).
 • Самостійно вправляти перелом хребта.
 • Давати потерпілому таблетки, воду і т. Д. Якщо він знаходиться в несвідомому стані (високий ризик аспірації і летального результату від задухи, внаслідок перекривання дихальних шляхів).

Наступний етап надання першої допомоги при переломі хребта виявляється в рамках первинної лікарської допомоги, т. Е. Бригадою швидкої допомоги. Транспортування хворого з переломами хребта здійснюється також на жорстких носилках. Лікар або фельдшер забезпечує венозний доступ і вводить обезболивающе препарати. Як правило, в цих ситуаціях вдаються до сильних анальгетиків - Кетонал, Трамадол, омнопон і т. Д.

При доставці потерпілого до медичного закладу вже надається спеціалізована, в тому числі і висококваліфікована медична допомога при всіх видах переломів хребта.

Лікування переломів хребта базується на комплексному і індивідуальному підході. Терапія може бути як консервативної, так і оперативної.

У перші тижні після отримання травми дуже важливо дотримуватися постільного режиму і рекомендації по харчуванню.

Найчастіше даним видом терапії можна обмежитися при пошкодженнях 1 ступеня або типу А. Мета медикаментозної терапії - усунути больовий синдром. Для цього на початку вдаються до застосування наркотичних анальгетиків: Трамадол, омнопон, Кетонал. В подальшому переходять на Ренальган, Лідокаїн, Анальгін (ненаркотичні знеболюючі).

Прийом медикаментів супроводжується носінням корсета, спеціального коміра або жилета. Ці пристрої знімають надмірне напруження на м'язи спини (а значить і м'язовий спазм) і обмежують рухливість хребетних суглобів. Таким чином, створюються оптимальні умови для самостійного зрощення перелому.

Якщо консолідація (зрощення) за допомогою корсетів неможлива, вдаються до методу скелетного витягування. До п'яті або гомілки підвішується вантаж до 15 кг і під цією вагою відбувається розтягнення хребта і відновлення цілісності його структур.

Доведено ефективність електрофорезу. Проведення курсу цієї процедури істотно прискорює терміни загоєння кісткової тканини.

Якщо травма носить ускладнений характер або ознаки нестабільності, то необхідно оперативне втручання:

 • Найлегшою і неінвазивної операцією є вертебропластика. Під місцевою анестезією хірург ізольовано в місце перелому вводить спеціальну речовину (кістковий цемент), завдяки чому всі тріщини усуваються.
 • Вдаються і до використання трансплантатів зі спеціальної медичної сталі.
 • Виділяють операції з переднім доступом - це так званий спонділодез, суть цього методу полягає у видаленні зламаного хребця і установці на це місце металевого трансплантата.
 • Фіксувати місце перелому можна і за допомогою більш сучасних пристосувань - Кейдж (штучні протези тіла хребця з полімерних матеріалів). Крім них, можуть бути використані лавсановая нитка, стяжка по Цив'яну, металева пластина з Каплану-Вільсона або спеціальний дріт. За допомогою цих пристосувань нестабільне порушення цілісності хребця перекладається в стабільне, т. Е. Пошкоджений хребець фіксується до тіл здорових хребців. Внаслідок цього на пошкодженій ділянці виникає повна нерухомість.

Операції з відкритим доступом і широкими розрізами пішли в минуле, т. К. Високий ризик інфекційних ускладнень.

Реабілітація після оперативного втручання на хребті одна з найтриваліших і може тривати до 2-3 років, а іноді і ще довше (у літніх і ослаблених пацієнтів). Вона обов'язково повинна включати:

 • комплекс спеціальних вправ;
 • курси масажу;
 • фізіотерапію;
 • відвідування басейну;
 • санаторно-курортне профільне лікування.

Комплексний підхід до питання реабілітації може істотно скоротити терміни повного відновлення хребетного стовпа. Травма хребетного стовпа - жізнеугрожающих стан, яке може привести до довічної інвалідизації людини. Це говорить про те, що не потрібно робити самостійних спроб вправити або вилікувати перелом. Необхідно відразу звернутися до фахівця, адже терапією цієї патології повинні займатися виключно травматологи-ортопеди і хірурги.

перелом хребта

Перелом хребта - одне з найбільш небезпечних для людського життя ушкоджень. Причини його виникнення можуть відрізнятися, але їх природа - травматичний характер - залишається однаковою. Поряд з цим, симптоми перелому і лікування пацієнта з розглянутою проблемою можуть істотно відрізнятися. В ході вивчення нижчевикладеній інформації ви отримаєте вичерпні відповіді на кожен з перерахованих вище питань.

Ознаки перелому хребта

Характер симптоматики буде відрізнятися відповідно до особливостей травми. Так, якщо перелом неускладнений (в число таких включаються пошкодження, які не впливають на спинний мозок), хворий буде скаржитися на болі в ураженому місці, помітно посилюються при будь-яких рухах.

Зовні може відзначатися згладжування борозни хребта, набряклість або неприродна опуклість в області перелому. При кашлі і глибоких вдихів хворобливі відчуття, як правило, посилюються. У деяких хворих (досить рідко) пошкодження поперекового хребця провокує виникнення хворобливих відчуттів в області живота.

Пальпація пошкоджених місць посилює біль. Ділянки між відростками в місці ураження можуть збільшуватися. Також до числа характерних ознак перелому слід віднести появу болю в травмованому місці при акуратному натисканні на голову пацієнта.

Важливо! Не намагайтеся перевірити останній зі згаданих ознак самостійно. Нестабільний перелом в комплексі з надмірно сильним тиском на голову призведе до зміщення уламків і виникненню ускладнень.

Якщо травма торкнулася спинний мозок, прояви будуть більш вираженими. По-перше, у хворого відзначатиметься порушення рухів, аж до втрати здатності самостійно пересуватися. По-друге, можуть виникати порушення роботи і чутливості органів таза. Порушення цілісності спинного мозку зазвичай виникають при осколкових переломах, в дуже рідкісних ситуаціях - на тлі компресійних переломів з надмірним зниженням висоти хребця.

Перелом шийного відділу хребта: важливі особливості

Пошкодження цього відділу має ряд характерних особливостей і відмінностей від таких травм, як перелом поперекового відділу хребта або пошкодження його грудної частини. У шийних травмах багато що залежить від того, який саме хребець був пошкоджений і за яких обставин це сталося. Варіанти такі:

 • перелом I хребця. До появи такої травми призводить падіння людини на голову. З'являються болі вгорі шиї, а також в районі тімені і потилиці. Травма може супроводжуватися порушенням структури спинного мозку, іноді порушується цілісність інших хребців;
 • перелом II хребця. Виникає в разі потужного різкого згинання шиї. Ступінь вираженості наслідків травми залежить від характеру ушкоджень. Пацієнти з подібного роду травмами скаржаться на нерізкі болі при зміні положення голови. Можливі сильні неврологічні порушення, аж до паралічів, а в деяких ситуаціях (при отриманні перелому III ступеня) - летального результату;
 • переломи III і IV хребців. Виникають внаслідок різкого і сильного згинання шиї. Такі травми в більшості своїй компресійні, але можуть мати і осколковий природу. Нескладні травми сигналізують про себе хворобливими відчуттями і обмеженістю рухів в районі шиї. Сильніші травми здатні приводити до розриву зв'язок, що загрожує порушенням структури спинного мозку і більш несприятливими наслідками.

Перелом грудного відділу хребта та поперекові ушкодження

Травми цієї категорії класифікуються на компресійні і осколкові.

Компресійні переломи діагностуються найбільш часто. До появи таких ушкоджень призводить здавлювання хребта, наприклад, при падінні на сідниці або ж невдалому стрибку з великої висоти.

Фактором ризику, що збільшує ймовірність появи компресійної травми, є остеопороз, особливо в поєднанні з поважним віком. При таких обставинах компресійні травми можуть з'являтися навіть через порівняно незначних пошкоджень.

До паталогическим компресійним переломам здатні приводити злоякісні новоутворення, що супроводжуються поширенням метастаз. У таких хворих метастази ушкоджують хребці, в результаті чого останні можуть ламатися навіть при порівняно незначних травмах.

Переломи осколкових типу діагностуються менш часто. Найбільш важкою різновидом травм цієї категорії є вибуховою перелом, який характеризується розколюванням тіла хребта на кілька частин. Зазвичай до виникнення вибухового перелому призводять аварії, виробничі травми і падіння з великої висоти.

Діагностика і лікування переломів хребта

У випадку з переломами шийних хребців, головним діагностичним інструментом є рентгенограма, яка виконується в спеціальних проекціях. Знімки при цьому робляться через рот. При необхідності вдаються до використання КТ хребта.

Лікування переломів шийного відділу, що протікають без ускладнень, зводиться до застосування гіпсового корсета або коміра Шанца. В середньому їх рекомендують носити до 4-х місяців, але, в залежності від стану хворого, оптимальна тривалість лікування може змінюватися.

При наявності ймовірності зміщення уламків, лікар може призначити апаратне витягування за череп (також може застосовуватися методика витягування петлею Гліссона) тривалістю до місяця. Після такої терапії забезпечується нерухомість пошкодженого місця за допомогою жорсткого комірця.

Лікування важких пошкоджень здійснюється хірургічним шляхом: пацієнтові імплантують спеціальні фіксатори і пластини.

Важливо! Якщо ви стали свідком травми, здатної привести до перелому хребта, негайно викличте лікаря і по можливості залишайтеся поруч з постраждалим.

Надавати першу допомогу дозволяється тільки при наявності знань про правила її виконання. Перш за все, не повинно бути ніяких різких рухів, тому що через них може статися зсув відламків, що викличе пошкодження спинного мозку. З травмованим людиною треба звертатися максимально обережно. Потерпілий укладається на спину. Для фіксації шиї медики використовують спеціальний комір. Повертати і тягнути голову потерпілого категорично забороняється.

У випадку з ушкодженнями грудного і поперекового відділів діагноз підтверджується / спростовується за допомогою рентгенографічних досліджень бічний і передньозадній проекцій. При наявності підозр на перелом нестабільного типу фахівець направляє потерпілого на комп'ютерну томографію, що дозволяє виявити порушення цілісності не тільки кісток, але і м'якотканинних структур. Пошкодження спинного мозку і корінців діагностуються силами МРТ.

Лікування компресійних переломів, що не зачіпають кістковий мозок, є консервативним і передбачає використання знеболюючих препаратів в комплексі з корсетами та іншими фіксують засобами. Хворому призначається спеціальний режим, протягом якого пацієнт укладається на щит з валиком. Останній розташовують під пошкодженим ділянкою. Протягом 3-4 місяців пацієнтові забороняють сидіти, піднімати важкі предмети, робити різкі і похилі руху. При необхідності може накладатися гіпсовий корсет.

У період відновлення важливу роль відіграє спеціальна лікувальна фізкультура, спланована таким чином, щоб хребці практично не піддавалися навантаженні і зрощувалися максимально швидко.

Нестабільні переломи, так само як і травми, що супроводжуються ушкодженнями спинного мозку і нервових корінців, лікуються оперативно. Фіксація хребців здійснюється спеціальними пристосуваннями. Якщо відновити пошкоджені ділянки хребта не виходить, хворому імплантують імплантати, виготовлені з штучних матеріалів.

Можливі наслідки перелому хребта

Розглянуті травми є дуже серйозними і можуть провокувати вкрай несприятливі наслідки. Так, якщо компресійний перелом призводить до зменшення висоти хребця більш ніж наполовину, може розвинутися надмірна рухливість хребця, що супроводжується сильними болями, дегенеративними змінами і порушеннями цілісності нервових структур.

Пацієнти в поважному віці схильні до ризику розвитку «старечого горба», що представляє собою характерну деформацію хребта, що супроводжується вираженими хворобливими відчуттями.

До числа найбільш важких ускладнень після переломів можна віднести здавлювання / розриви корінців і спинного мозку. Нервові структури розриваються в момент отримання перелому. Здавлювання ж можуть утворюватися і пізніше. При таких обставинах поява неврологічних порушень зазвичай виникає через передавливания кровоносних судин, що призводить до збоїв в харчуванні спинного мозку.

Результатом звуження хребетного каналу є компресійна мієлопатія, що супроводжується стрімко розвиваються неврологічними порушеннями. Проблема вирішується виключно хірургічним шляхом.

Будьте обережні, пильні, уважні і здорові!

Копіювання матеріалів сайту можливе без попереднього узгодження в разі установки активної індексується посилання на наш сайт.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

− 5 = 3