Ознаки отруєння у дитини

Содержание

Ознаки харчового отруєння у дітей та можливі причини

На сьогоднішній день харчове отруєння у дітей - досить поширена скарга від батьків. Однак, в даному випадку не треба панікувати, адже цим ви ще більше злякає дитини. Відкиньте всі свої переживання в сторону і дійте! Всі ваші дії повинні бути спрямовані на надання першої медичної допомоги вашій дитині і виведенню токсичних речовин з його організму.

Можливі причини отруєння дітей

Отруйні продукти можуть стати причиною отруєння дитини.

Харчове отруєння умовно поділяють на 2 види. Однак, від цього умовного поділу небезпеку для здоров'я дитини не зменшується. Отже, розрізняють 2 види харчових отруєнь:

 1. Отруєння дитини отруйними продуктами. Таке отруєння може статися через вживання дитиною отруйних ягід, грибів або насіння рослин.
 2. Отруєння токсичними речовинами. Під таким отруєнням розуміється отруєння, в результаті прийому їжі, що містить хвороботворні мікроорганізми і токсичні речовини.

Навіть не знаю, чи можна сказати, що отруєння токсичними речовинами ще гірше, ніж отруйними продуктами, але те, що з-за такого отруєння може статися інтоксикація або якась патологія - це факт.

Не варто плутати отруєння токсинами з харчової токсоінфекція. Вона відрізняється від отруєння коротким інкубаційним періодом. Дана інфекція не заразна, так що контактувати з дитиною при токсоінфекція безпечно. Найчастіше харчове отруєння настає після прийому таких продуктів харчування:

 • Яйця (особливо, якщо вони мають тріснуту шкаралупу, а також сирі яйця)
 • морепродукти
 • Солодощі з кремом
 • Зелень і коренеплоди
 • Молоко і молочні продукти

Думаю, що говорити про салатах і той готової продукції, що знаходиться на прилавках супермаркетів взагалі немає сенсу, тому що дана їжа є скарбом для кишкової палички, сальмонели та стафілококу.

Якщо після вживання готової продукції з супермаркету ваша дитина почувається нормально, то можете вважати це дивом.

Безумовно, складно заборонити своєму чаду з'їсти фрукти або одну порцію морозива в літню спеку. Та й робити цього, власне кажучи, не потрібно. Досить просто бути більш уважним при виборі товару.

Купуючи щось дитині в магазині, переконайтеся в тому, що ви купуєте якісну продукцію, а також зверніть увагу на термін її придатності. Ви можете бути спокійними тільки знаючи, що ваша дитина їсть якісні продукти, які виготовлялися надійним підприємством в дотриманні санітарно-гігієнічних норм.

Найкраща профілактика - здорове харчування дитини їжею, приготовленої вдома самостійно.

Які симптоми вказують на отруєння дитини?

Підвищена температура у дитини - ознака отруєння.

При отруєнні симптоми у дитини будуть виявлятися несподівано з наростаючим характером, тобто спершу може бути нудота, до якої приєднається блювота, а блювота буде супроводжуватися високою температурою і т.д.

При легкому отруєнні самопочуття дитини може задовільним, але це не означає, що в подальшому ознаки харчового отруєння не стануть прогресувати. Просто всі симптоми будуть з'являтися поступово, пригнічуючи організм малюка.

У той же час при складній формі отруєння у дитини може спостерігатися інфекційно-токсичний шок. В цілому, симптоми харчового отруєння у дитини виглядають так:

 1. нудота
 2. Красива блювота
 3. Розлад шлунка (воно може бути 15 і навіть більше разів в день)
 4. діарея
 5. Підвищена температура
 6. Наявність в фекальних масах згустків крові, слизу або зеленого кольору
 7. блідість шкіри
 8. Сухість в роті
 9. Прискорене биття пульсу і прискорене дихання
 10. Зниження артеріального тиску
 11. Сеча концентрована, тобто набуває темний відтінок

Не чекайте поки симптоми будуть додаватися. Адже це може призвести до зневоднення організму. Чим довше ви відтягуєте момент звернення до лікаря, тим більше шкоди ви приносите здоров'ю своєї дитини.

Як надати першу допомогу дитині при отруєнні?

Кожен батько в домашніх умовах може надати першу допомогу своїй дитині. Надається допомога в 4 етапи:

Промивання шлунка допоможе позбутися від залишків шкідливої ​​їжі.

Що значить промити шлунок? - Це означає, що вам потрібно якомога швидше очистити його від залишків тієї шкідливої ​​їжі, якою дитина отруїлася.

Звичайно будинку у вас немає медичної зонда, а дитину і так долає втому від частих позивів блювоти, але нічого не поробиш - позбавлятися від провокатора харчового отруєння треба в терміновому порядку.

Отже, зробити це можна в такий спосіб: потрібно переконати малюка випити 1 - 2 літри теплої кип'яченої води, після чого заснув пальці в рот, і натиснувши на корінь язика, викликати блювоту. В ідеалі ця процедура повинна проводитися 2 - 3 рази. Коротше кажучи, робити це треба до тих пір, поки в не з'являться чисті промо води при блювоті.

До речі! Хочеться розвіяти міф про антидотних властивості молока. Це помилкова думка, молоко ніяк не допоможе вашій дитині. Адже отруєний організм дитини втомився і не має сил на перетравлення їжі.

Також для промивання шлунка від залишків шкідливої ​​їжі можна використовувати харчову соду. Порція: 1 сл. л. / 1 ​​л питної води. Для промивання шлунка можна застосувати марганцівку, але майте на увазі, що застосовувати марганцівку можна в вигляді її насиченого розчину, а не в кристалічному вигляді.

У будь-якому випадку, промивання шлунка вищепереліченими способами можна тільки у віці від 5 років!

Маленьким дітям промивають шлунок тільки за допомогою медичного зонда і тільки в лікарні під наглядом лікаря.

В очікуванні машини швидкої допомоги покладіть дитину на бік і стежте за тим, щоб в його дихальні шляхи не потрапили блювотні маси.

Промити шлунок не достатня міра. Далі доведеться скористатися ентеросорбентами. Це необхідно для зниження кількості токсичних речовин в кишечнику. Маленьким дітям краще давати ентеросорбенти, що випускаються у вигляді суспензій, тому що суспензію можна розвести водою і дитині буде це приємніше пити.

Однак, якщо ви не знайшли такого ентеросорбенту, то купуйте в формі таблеток. Їх можна подрібнити і також розбавити в питній воді. Перед прийомом ентеросорбенту ознайомтеся з доданою до препарату інструкцією, оскільки у кожного препарату є індивідуальні дозування, умови застосування і зберігання.

Рисовий відвар - відмінний засіб в боротьбі з зневодненням.

Не забувайте боротися з зневодненням організму вашого малюка. Давайте йому пити якомога частіше (наприклад, кожні 15 хвилин хоча б по кілька ковтків). Пити дитині можна наступне:

 • Чай (чорний або зелений, але не міцний)
 • Негазована мінеральна вода
 • рисовий відвар
 • Спеціальні сольові розчини

Над доцільністю застосування клізми існує багато суперечок. Однак, рішення залишається за вами. Однозначно, проста клізма не зможе вам нічим допомогти. Знадобиться саме сифона клізма. Але, не маючи навичок, краще не беріться. Інакше налякаєте дитини і самі перенервував.

Найнадійнішим способом є виклик бригади швидкої допомоги, тому що той же апендицит має аналогічні отруєння симптоми.

Лікування харчового отруєння у дитини

При отруєннях не можна вживати антибіотики.

Максимальний час, яке ви можете собі виділити на спробу лікування в домашніх умовах, це добу.

Якщо протягом доби ситуація не стабілізується - негайно викликайте бригаду швидкої допомоги. Відразу викиньте з голови такі лікувальні процедури:

Це пояснюється тим, що блювота і пронос - реакція, яка прагне захистити організм від проникли шкідливих бактерій і токсичних речовин.

Якщо вашому чаду ще немає 2 років, то навіть легке харчове отруєння необхідно буде лікувати в лікарняних умовах. 2-однорічні дітки підлягають обов'язковій госпіталізації в стаціонарне відділення.

При проведенні лікувальних процедур дуже важливо заповнити недолік рідини і електролітів в організмі. Для цього потрібно дотримуватися правильного питного режиму. Відновити необхідний рівень рідини в організмі можна за рахунок таких напоїв:

Умовте дитини пити напій в малій кількості, але часто (через кожні 15 хвилин). Крім режиму правильного пиття також знадобиться дотримання лікувальної дієти. Потрібно буде відмовитися від вживання їжі на 4 - 6 годин, але при цьому не забувайте давати дитині пити. По закінченню терміну утримання від їжі можна перейти до делікатної дієті.

До щадить їжі відносяться рідкі, напіврідкі і перетерті продукти харчування. Годувати дитину потрібно маленькими порціями. Розбити прийоми їжі на 8 порцій на добу.

До того ж, дитині доведеться відмовитися від вживання солодощів, свіжого хліба і цільного молока на кілька днів. Це необхідно, щоб уникнути можливого процесу бродіння в кишечнику, а дана їжа є провокатором процесу бродіння. Також в раціоні дитини повинні бути нежирні продукти харчування. Рекомендується вживати такі продукти:

 • Каші на водяній основі
 • Овочеві супи і відварне м'ясо (подавати всю в вигляді пюре)
 • сухарики
 • Кисломолочні продукти

Протягом найближчих 2 - 3 тижнів бажано приготування їжі дитині на пару і виключіть з його меню наступне:

Як лікувати харчові отруєння - дивіться у відеоматеріалі:

Щоб повернутися до повсякденного режиму і звичного раціону, потрібно відновити організм, який постраждав від отруйних продуктів.

Лікувальні процедури при харчовому отруєнні дитини не можуть обійтися без застосування ентеросорбентів. Купувати їх треба тільки за рекомендаціями лікаря. На крайній випадок прислухайтеся до рекомендацій фармацевта.

Після того, як ви впоралися з явними ознаками отруєння, можна продовжувати лікування з використанням ферментів, тому що це дуже важливо для відновлення корисної мікрофлори організму вашого дитя. Прийом ферментів допоможе уникнути розвитку дисбактеріозу або гастриту.

Крім ентеросорбентів також можна давати дитині і активоване вугілля. Примітно, що його можна давати діткам не тільки при харчовому отруєнні, але і при інфекційному захворюванні., Особливо якщо воно виявлено в шлунково-кишковому тракті.

Дітям, які ще не вміють пити таблетки, можна активоване вугілля подрібнити і розбавити питною водою. Таким чином ви отримаєте суспензію. Перевага суспензії полягає в тому, що вона більш ефективна в порівнянні з таблетками, а також засвоюється значно раніше, ніж таблетка.

На сьогоднішній день для малюків передбачено дуже багато препаратів, які випускаються у вигляді суспензій, порошків і гранул. Всі вони добре розчиняються у воді.

Щодо дози варто відзначити, що вона обчислюється виходячи з ваги дитини. Таку інформацію можна отримати, уважно вивчивши прикладену до препарату інструкцію. Також потрібно звернути увагу на наявні протипоказання. Ще одна корисна інформація, що міститься в інструкції - це умови зберігання.

Загалом, завжди уважно вивчайте інструкцію, проводите лікувальні процедуру строго п про інструкції і зберігайте медикаменти за умовами зберігання, зазначеним в інструкції.

Оскільки активоване вугілля має чорний колір, батькам не варто панікувати, побачивши чорного калу у дитини.

Профілактика харчового отруєння у дитини

Перед прийомом їжі необхідно мити руки.

Щоб запобігти харчове отруєння у дитини, потрібно частіше мити руки, прибрати подалі все, що може нашкодити здоров'ю вашої дитини і відмовтеся від сирої води.

У цій справі потрібно бути не тільки уважним по відношенню до дій дитини, але і по відношенню до себе. наприклад:

 • Давайте дитині тільки вимиті овочі та фрукти
 • Мийте руки перед приготуванням їжі
 • Слідкуйте за терміном придатності куплених продуктів

Насправді цей список може бути дуже довгим, але найголовніше - це дотримуватися правил гігієни і стежити за правильним харчуванням вашого дитя.

Розкажіть друзям! Розкажіть про цю статтю своїм друзям в улюбленої соціальної мережі за допомогою соціальних кнопок. Дякуємо!

У моєї дитини зазвичай діарея і нудота починає при отруєнні. Пронос, до речі, зупиняти потрібно, а то зневоднення трапиться. Ентерофурил, екофуріл, що в будинку є з цього, то і підійде. Я ще потім токсини виводжу ентеросгель, так у мене дитина через кілька днів уже знову живчик.

Стаття дуже допомогла, спасибі.

Погоджуся, що ентеросорбент допомагає швидше самопочуття поліпшити при отруєнні. Влітку частіше у нас отруєння у доньки бувають, то з руками бруд потрапить, то фрукти немиті схопить, ось і починаються проблеми з шлунково-кишкового тракту. Я починаю ентеросгель давати доньці, щоб гидота скоріше з організму вийшла і не було ніяких наслідків. Завжди добре виручає нас, що на відпочинку, що вдома.

Слідкуйте за оновленнями сайту в соціальних мережах!

Симптоми отруєння у дітей

У дітей симптоми будь-яких захворювань залежать від віку, так як імунна система формується протягом багатьох років. Навіть під час вступу невеликих концентрацій токсину в організм дитини з'являються виражені зміни не тільки з боку шлунково-кишкового тракту, а й інших органів (нирок, печінки).

Окремо потрібно виділити інтоксикацію умовно-патогенними мікробами, які вражають шлунково-кишковий тракт в певних умовах під впливом провокуючих чинників. До даної категорії відноситься кишкова паличка, ентерококи, стафілококи. Бактерії приносять користь людині з сильним імунітетом, але при ослабленні захисних сил провокують запальний процес в місці інфікування.

Токсикологи виділяють 4 ступені отруєння, а лікування базується на особливості патологічної стадії. Тривалість інтервалів залежить від причини. На вираженість ознак впливають провокуючі фактори, ускладнення вторинних захворювань. У більшості випадків у дітей простежується швидка зміна етапів наступних етапів:

 1. Прихований період (латентний);
 2. Гострий гастроентерит;
 3. Уявне благополуччя;
 4. Поліорганна недостатність (печінкова, ниркова);
 5. Одужання.

Латентний етап у дитини триває 5-36 годин в залежності від виду патології. Протягом інтервалу відбувається всмоктування в кров токсинів з стінки шлунково-кишкового тракту, органів дихання.

Клінічні симптоми у дітей на стадії гастроентериту визначаються концентрацією токсину, що надійшов в кров, приєднанням вторинних ускладнень.

Ознаки латентної стадії - загальне нездужання, слабкість, запаморочення, розбитість. Приховане прояв харчової інтоксикації у немовлят обумовлює примхливість і дратівливість. Об'єктивною клініки не простежується, тому батькам складно виявити причини неспокійного поводження малюка.

Чим проявляється гострий гастроентерит після отруєння

Виражені ознаки токсикоінфекції, токсикозу з'являються на стадії гострого гастроентериту. Красива блювота з'їденої їжею виникає через кожні 10-20 хвилин. Якщо відсутні харчові маси, блювотний вміст включає жовч, соляну кислоту.

Блювота поєднується з больовим синдромом в животі. Причина стану - це спазми кишечника при подразненні слизової оболонки токсичними сполуками. Кал стає водянистим, включає м'язові волокна, великі включення.

Підвищена «чутливість» дитячого організму забезпечує істотну втрату рідини. При вираженому зневодненні можливий летальний результат.

Комплекс описаних змін призводить до запаморочення, головного болю, сухості порожнини рота.

Для усунення описаних змін можна випити негазовану мінералку, але будь-які розчини або харчові частинки, які потрапляють в порожнину рота, провокують посилення блювоти. Разом з диспепсичними розладами, посиленням діурезу дитина втрачає електроліти, що призводить до виникнення таких станів:

 • гіпохлоремія;
 • гіпокаліємія;
 • гипонатриемия;
 • Метаболічний ацидоз (підвищена концентрація кислот крові).

Мікроелектролітние, гомеостатические порушення вимагають лікування дитини в стаціонарі.

Патологія призводить до вторинних ускладнень - тахікардія, падіння тиску, інтоксикаційний синдром. Всі зміни небезпечні летальним результатом. Тільки своєчасне звернення до стаціонару дозволяє швидко коригувати численні порушення, що виникають протягом 6 днів.

Основні ознаки дитячого отруєння на стадії уявного благополуччя

Приблизно через тиждень отруєння у дитини «згасає», що супроводжується такими ознаками:

 1. Зменшення болю в животі;
 2. Відсутність блювотного рефлексу;
 3. Нормалізація діурезу.

Тривалість стадії - близько 2 днів. Стан небезпечно наступними множинними порушеннями з боку внутрішніх органів.

Стадія «уявного благополуччя» повинна правильно розцінюватися батьками і педіатрами. Після неї настає нирково-печінкова недостатність. Тільки своєчасне лікування дозволяє врятувати життя малюка.

Прояви гострої поліорганної недостатності у дитини

Симптоми нирково-печінкової недостатності у дітей проявляються по-різному в залежності від регенераторних особливостей внутрішніх органів.

Аналіз випадків важкого отруєння показує розвиток токсичного ушкодження печінкових клітин (гепатоцитів). Дані зміни часто простежуються після вживання блідої поганки. Ознаки виникають приблизно через 10 годин після отруєння.

Перші наслідки стану спостерігаються на 10 день - жовтяниця, дисеміноване внутрішньосудинне згортання (утворення безлічі згустків крові в судинах з поступовим виснаженням компонентів системи згортання крові).

Нирково-печінкові порушення мають 4 ступеня тяжкості:

 1. Легка нефро- і гепатопатія;
 2. Среднетяжелое нирково-печінковий поразки (2 ступінь);
 3. Важка нефропатія та гепатопатія;
 4. Вкрай важка нирково-печінкова недостатність (3 ступінь).

Негативний прогноз або виникнення реконвалесценції визначається на етапі поліорганної недостатності.

Різновиди отруєння їжею

За етіологічним фактором все отруєння їжею поділяються на 3 категорії:

 1. 1.Хімічний - при вживанні токсичних хімічних сполук;
 2. 2.Ядовітие - після прийому отруйних грибів, рослин, риби;
 3. 3.Мікробние - інтоксикація після прийому заражених продуктів.

Найчастіші отруєння викликаються інфекційними агентами або їх токсинами. Нозологія провокується вживанням зіпсованих продуктів, заражених мікроорганізмів.

Для патології характерно кілька специфічних ознак:

 • Температура більше 39 градусів Цельсія;
 • Тривалий інкубаційний період (більше 9 годин);
 • Поразка декількох органів з ймовірністю формування нирково-печінкової недостатності.

Спочатку мікроби потрапляють в шлунково-кишковий тракт, вражають стінку, що порушує пристінкових травлення. Наслідок ситуації - діарея, порушення апетиту, проблеми з калом.

Харчова кишкова інфекція характеризується гострим початком, розвитком больового синдрому в животі. При аналізі калу дитини простежуються зелені прожилки, домішки крові.

Блювотний рефлекс передує підвищенню температури. Виникнення вищеописаних ознак призводить до головного болю, інтоксикації, млявості.

При інтоксикації блідою поганкою патогенетичні механізми обумовлені хімічним отрутою - фаллоідін. Вплив токсину на людські тканини досить небезпечно. Вживання чверті капелюшка гриба викликає смертельний результат.

Клінічні симптоми отруєння мухоморами у дітей виникають через 2 години. Патогенез інтоксикації обумовлений надходженням в кров мускаридин і мускарину.

Токсикоз при ботулізмі викликає токсин під назвою «ботулотоксин». Сполука впливає на нервову систему, що призводить до розвитку м'язових паралічів, блокаді глотательного рефлексу.

Особливості харчового отруєння у дитини

При вживанні навіть невеликих доз неякісної їжі малюк може сильно отруїтися не тільки бактеріальними токсинами, а й отруйними речовинами тваринного і рослинного походження - пестициди, солі важких металів, нітрати.

Деякі рослини набувають токсичних властивостей в певних умовах:

 • Картопля, який тривалий час зберігається під сонячними променями;
 • Кісточки вишень;
 • Зелена квасоля.

Діти люблять пробувати на смак різні продукти, що створює небезпеку інтоксикації. Імунна система дитини не окріпнула, тому не може повноцінно протистояти попаданню токсинів. Наслідок стану - швидкий розвиток нирково-печінкової недостатності.

Особливості бактеріальної токсикоінфекції у дітей

Багато харчових продуктів здатні до зараження стафілококом при порушенні термінів зберігання, недотриманні санітарних норм. Щоб запобігти кишкову токсикоінфекцію мікробом потрібно навчити дитину з раннього дитинства правилам гігієни. Нерідко джерелом токсикоінфекції є яйця, зварені круто і некруто. Недостатня термічна обробка призводить до збереження мікроба.

Сальмонела потрапляє в яйця від заражених курей. При цьому за зовнішнім виглядом яйця здаються якісними. Визначити мікробне зараження по запаху також не вдасться.

Діти здатні до смакової оцінки будь-яких привабливих ягід. Деякі з них можуть бути небезпечні для здоров'я - беладона, вовча ягода, пасльонові культури, вороняче око. Ягоди містять отруйні сполуки, які навіть в мінімальних кількостях смертельно небезпечні для малюка.

Аналогічна ситуація виникає при прийомі отруйних грибів. Навіть при вживанні малих кількостей блідої поганки і мухомора може виникнути летальний результат. Грибні токсикози ускладнюються при накопиченні важких металів, радіації.

Обробка присадибних ділянок пестицидами призводить до накопичення токсичних сполук в продуктах. При вживанні речовин у великих кількостях у дітей виникають ураження кишечника, нирок, печінки.

Поліорганна недостатність формується внаслідок тривалого вживання фруктів і овочів, насичених пестицидами. Батьки не підозрюють про смертельну небезпеку, коли годують малюка власними свіжими яблуками та фруктами.

Перші симптоми інтоксикації розвиваються не відразу, а через деякий час, що ускладнює виявлення причини патології.

Тільки при надходженні в кров значної кількості пестицидів через кілька годин з'являються перші симптоми харчового отруєння лікування проводиться негайно.

Практика показує, що вживання аналогічних токсинів групою дітей обумовлює різні клінічні прояви через різні часові інтервали.

Щоб не пропустити небезпечне захворювання, потрібно звертати увагу на ранні ознаки інтоксикації:

 • Різі в животі;
 • слабкість;
 • стомлюваність;
 • Больовий синдром близько пупка і під ложечкою;
 • Цианотичность шкіри;
 • Синюшність фаланг пальців;
 • Багаторазовий блювотний рефлекс;
 • Підвищення температури;
 • Зниження артеріального тиску і пульсу;
 • Почастішання стільця;
 • Убогий кал;
 • Частий діурез;
 • Зменшення числа сечовипускань.

До кишкових проявів у малюків можливо розвитку інших ознак інтоксикаційного синдрому:

 1. Подвоєння об'єктів в очах;
 2. Втрата фокусування і гостроти;
 3. Патологія мови і ковтання;
 4. Здуття живота;
 5. Пронос.

Унікальні симптоми хвороби виникають при вживанні дурману, зеленої блекоти. Збудливість дитини, галюцинації і судоми - це негативні наслідки інтоксикації головного мозку, що розвиваються під впливом токсичних сполук.

Прояви отруєння після вживання дурману і блекоти - патологія акту ковтання, утруднення мови, галюцинації, м'язові посмикування. При вивченні очних яблук дитини офтальмологи зареєструють розширення зіниць, можливі крововиливи під сітківку.

Коли потрібно кваліфіковане лікування харчової інтоксикації у дитини

Кваліфіковане лікування потрібно в наступних випадках:

 • Вік до 3 років - через небезпеку реактивних змін з боку внутрішніх органів;
 • Збереження симптомів протягом дня у дошкільнят і школярів;
 • Виражена безперервна блювота;
 • Немає сечовипускання більше 4 годин - прояв зневоднення;
 • Підвищення температури понад 38 градусів;
 • Желтушность шкірних покровів;
 • Шкірні висипання;
 • Прожилки крові у блювоті;
 • Симптоми ботулізму - м'язовий спазм, патологія ковтання, двоїння об'єктів в очах;
 • Отруєння кількох членів сім'ї.

Загальні принципи лікування дитячих отруєнь

При виявленні ознак кишкового отруєння у дитини потрібно негайно викликати педіатра або швидку допомогу. Амбулаторний етап включає компенсацію втрати рідини організмом. Для цих цілей малюкові потрібно пити розчин «регідрону».

Для видалення токсинів призначаються ентеросорбенти (мікросорб, поліфепан, смекта). Виявлення слизу і зелені в калі - це ознаки дисбактеріозу (порушення дисбалансу між фізіологічної і патологічної флорою товстої кишки). При виявленні патології потрібно призначення антибактеріальних препаратів.

У будь-якому випадку всі дитячі захворювання повинні лікуватися під контролем педіатра.

Харчове отруєння: ознаки і способи лікування, профілактика і дієта

Токсикоінфекція - гостре захворювання, що виникає в результаті вживання їжі, заселеної токсинами бактерій і мікробів. Харчове отруєння у дитини і дорослої людини характеризується різким болем в животі, діареєю, нудотою, блювотою.

Харчова токсикоінфекція викликана патогенними мікробами і бактеріями, які заселяють зіпсовані продукти харчування і залишають в них отрути. Збудниками захворювання можуть бути токсини стрептококів, стафілококів, різних видів кишкової палички, сальмонели, клостридії та багатьох інших представників невидимою для людського ока «фауни». При сприятливих умовах - висока вологість і температура в діапазоні від 5 ° С до 60 ° С - бактерії розмножуються зі швидкістю, яку важко собі уявити. За одну годину з однієї бактерії може вирости цілий ворожий легіон. Симптоми харчового отруєння у дітей, як правило, виникають раптово, незабаром після прийому підозрілої їжі.

Розрізняють три основних види отруєння.

 • Отруєння при попаданні хімічних речовин в шлунково-кишковий тракт (ШКТ). Потребує специфічного лікування і невідкладної швидкої допомоги.
 • Отруєння отруйними рослинами, грибами, тваринами, рибою. Також потребує специфічного лікування і невідкладної швидкої допомоги.
 • Мікробне отруєння зіпсованими, зараженими продуктами. Власне це і є харчове отруєння.

Як відрізнити харчове отруєння від гострої кишкової інфекції

Таблиця - Порівняльна характеристика захворювань

Немає такої людини, яка б хоч раз в житті не стикався з харчовим отруєнням. У дітей токсикоінфекція зустрічається частіше. Це пояснюється фізіологічною незрілістю організму, низькими захисними функціями, недотриманням елементарних правил особистої гігієни і санітарних норм. Ознаки харчового отруєння у дітей знайомі багатьом батькам не з чуток, а з власного досвіду.

 • Нудота. Все починається саме з нудоти. Таким способом організм сигналізує про попадання токсинів в шлунково-кишковому тракті.
 • Блювота. Далі організм робить мудре рішення - позбутися від токсинів. Починається блювання.
 • Болю в животі . Можуть проявлятися у вигляді різей або спазмів. Простою мовою це називається - «крутить в животі». До болів може приєднатися здуття, бурчання в животі.
 • Пронос. Діарея зазвичай з'являється після спазмів в животі. Може бути одноразовою або багаторазовою.

Принципи надання допомоги в домашніх умовах

Як лікувати отруєння у дітей? Враховуються два основних моменти: позбутися від токсинів і виключити ризик зневоднення. Все інше дитячий організм зробить сам.

Штучним шляхом викликати блювоту

Промивання шлунка доцільно робити при перших підозрах на отруєння, коли дитину починає нудити. Щоб прискорити і полегшити процес, малюкові треба дати випити дві склянки теплої кип'яченої води (або скільки зможе), щоб максимально розтягнути шлунок і викликати блювоту. Якщо дитина достатньо доросла, він сам може засунути два пальці в рот і спровокувати блювоту. Якщо у малюка не виходить цього зробити самостійно, можна йому допомогти, злегка натиснувши ложкою на корінь язика. Чому так важливо викликати блювоту на ранньому етапі отруєння? Токсини не встигнуть всмоктатися в кров, тоді нездужання закінчиться швидко. На наступний ранок дитина може бути цілком здоровий.

Активоване вугілля - основний і найбезпечніше ліки від отруєння для дітей і дорослих. Цей універсальний сорбент нейтралізує токсини в шлунково-кишковому тракті. Дозу розраховують за формулою: на 1 кг ваги 1 г активованого вугілля. Якщо вийде більше, гірше дитині від цього не буде.

Важливий момент терапії. Перша ознака отруєння - відмова від їжі, втрата апетиту. Не можна примушувати дитину до їжі, якщо він не хоче. Корисно поголодувати в перший день отруєння або хоча б пропустити кілька прийомів їжі. Як правило, діти самі, коли їм стає легше, просять їсти. Поява апетиту - симптом одужання. Важливо знати, що для немовлят, особливо маловесних і недоношених дітей, голодні паузи не підходять.

Якщо прийом їжі повинен бути обмеженим, то з питвом все навпаки. Як можна частіше потрібно пропонувати дітям рідина. Якщо токсини встигли всмоктатися в кров, їх потрібно «вимивати» з організму. Більше рідини - частіше сечовипускання. Як і чим поїти дитину?

 • Температура рідини. Важливо, щоб питво мало температуру тіла. Це забезпечує швидке всмоктування рідини в кров.
 • Частота прийому. Відпаювання дитини при отруєнні - справа клопітка, вимагає часу і уваги. Пропонувати питво треба кожні 10 хвилин, а то й частіше.
 • Дробове питво. Протягом години дитина може випити дві склянки рідини, але не залпом, а маленькими ковтками. В цьому і полягає суть дрібного пиття. Такий принцип дозволяє рідини швидко всмоктуватися, не розтягувати стінки шлунка і не викликає блювоту.
 • Регідратаційна розчин. Якщо дитина отруїлася, потрібно поїти його спеціальними розчинами електролітів. Найвідоміші комерційні назви препаратів - Регідрон, Гідровіт, Трігідрон, Реосолан, кричав і інші. Ці кошти допоможуть відновити водно-сольовий баланс при гострій діареї і блювоті. Вони продаються в аптеках без рецепта у вигляді порошку, який потрібно розводити за інструкцією.
 • Як приготувати розчин в домашніх умовах? В 1 літрі перевареної (остигнула) води розвести 2 ст. ложки цукру, 1 ч. ложку солі і 1 ч. ложку соди.
 • Чим можна замінити розчин? Бувають ситуації, коли дитина геть відмовляється пити Регідратаційна розчин. Потрібно запропонувати йому те, що він хоче. І керуватися принципом: краще хоч щось, ніж взагалі нічого. Замінити розчин можна компотом, відваром ромашки, слабким несолодким чаєм, соком, водою. У хід можуть піти навіть газовані напої, аби дитина пив.
 • Що робити, якщо напоїти не виходить? Це питання, скоріше, не медичний, а педагогічний. По-різному батьки можуть вирішувати цю проблему: примусом, шантажем, погрозами, обіцянками. Про що важливо знати? Довгі вмовляння і втрачений час можуть загрожувати зневодненням при гострій діареї і блювоті. Якщо батьки безсилі і не здатні допомогти дитині в домашніх умовах, потрібно викликати швидку допомогу. Іншого виходу немає.

Завдання батьків - правильно надати першу невідкладну допомогу. Лікарські препарати при отруєнні у дітей призначає лікар. Категорично заборонено самостійно давати дитині антибіотики, нудоти, протидіарейні, знеболюючі засоби. По-перше, це може нашкодити здоров'ю і ускладнити процес. По-друге, зникнуть симптоми, за якими лікар може встановити істинну причину захворювання і поставити точний діагноз.

Дієта при отруєнні у дітей аналогічна раціону при всіх кишкових інфекціях з гострою діареєю та блюванням.

 • Протерта, подрібнена їжа.
 • Дробові порції.
 • Збільшення частоти прийомів до 6 раз в день.
 • Технологія приготування: варіння, тушкування, на пару або в духовці.
 • Годування на вимогу: давати їжу за бажанням, але при цьому не перегодовувати.
 • Перший день . Коли дитину нудить і рве, йому не до їжі. Про користь голодної паузи було сказано вище.
 • Другий день . При легких формах отруєння на наступний ранок вчорашній хворий може бути як огірочок. До нього повертається апетит з подвоєною силою. Але це не означає, що він буде їсти все підряд. Дієта після отруєння у дітей повинна дотримуватися з такою ж строгістю, як і в момент отруєння. Можна запропонувати: каші на воді (гречка, рис, вівсянка), супи-пюре, картопляне пюре без молока і масла.
 • Третій день . Можна додати сухарики, галетное печиво, печені яблука, кисломолочні продукти (знежирений сир і біокефір).
 • Четвертий день . Чи включається білкова їжа тваринного походження: страви з нежирної риби, індички, кролика, телятини.

Що можна їсти дитині після отруєння? Часто буває, що діти відмовляються від тієї їжі, яку отруїлись: і довго не їдять рибу, м'ясо або яйця. Потрібно пропонувати дітям інші варіанти страв, але не слід проводити кулінарні експерименти. Протягом тижня потрібно посидіти на дієті.

 • Їжа повинна бути легкою, свежеприготовленной. Найкращий варіант - різноманітні каші.
 • Не можна смажене, жирне, гостре, копчене, мариноване.
 • Виключаються всі види консервованих продуктів.
 • Можна і потрібно пропонувати кисломолочні продукти для відновлення мікрофлори кишечника.
 • Соки, свіжі фрукти і овочі дають в найостаннішу чергу, в невеликому обсязі.
 • Свіжий хліб краще підсушувати, солодощі тимчасово виключити.

В цілому дієта після отруєння повинна бути вегетаріанської, щоб не навантажувати травну систему. Для відновлення роботи шлунково-кишкового тракту лікар може порекомендувати приймати ферменти. Їх прийом полегшить перетравлення молочних продуктів, їжі тваринного походження.

За яких умов звертатися за лікарською допомогою

Досвідчений педіатр скаже, що при будь-якому, здавалося б, легкому перебігу харчового отруєння у дітей слід звертатися за медичною допомогою. Цілком невинна ситуація може обернутися непередбачуваними наслідками. Але є ряд ознак і умов, при яких допомога лікаря необхідна без сумнівів і роздумів. Коли це буває?

 • Харчове отруєння у дитини до 3 років. Під пильною увагою повинні бути діти грудного віку, в раціоні яких вже є прикорм. У немовлят зневоднення при діареї і блювоті може нести загрозу життю.
 • Чи не настає поліпшення протягом 24 годин у дитини старше 3 років. Якщо краще не стало, значить, триває процес інтоксикації. Можливо, є якісь інші причини гострої діареї і блювоти.
 • Не виходить поїти. Причини можуть бути різні: заважає рясна блювота або дитина реагує на прийом рідини блювотою, вередує, відмовляється від пиття. Якщо в найближчі кілька годин спроби отпаивать не увінчалися успіхом, потрібно негайно звертатися до лікаря.
 • Ознаки зневоднення. Перший і головний ознака - відсутність сечовипускання протягом 4 і більше годин. Сеча має темний колір і різкий запах. Крім цього, у дитини з'являється слабкість і млявість, шкіра, мова і слизова порожнини рота стають сухими.
 • Температура при отруєнні у дитини. Поява температури - хороший знак. Це означає, що організм включив захисні механізми для якнайшвидшого придушення токсинів. Температура з'являється не відразу, а тоді, коли патогенні мікроби виявляються в кишечнику. Невисоку температуру, як правило, не збивають, щоб організм природним шляхом впорався з отруєнням. При поганій переносимості температури дають жарознижуючі до приходу лікаря. Чому потрібен доктор? Жар і підвищене потовиділення призводять до ще більшої втрати рідини разом з блювотою і діареєю. Доктор допоможе встановити, чи немає ознак зневоднення, чи не є температура симптомом гострої кишкової інфекції і т.д.
 • Жовтий відтінок шкіри, жовті склери очей. Ці симптоми можуть вказувати на проблеми з печінкою, підшлунковою залозою, гепатит.
 • Висип. Якщо з'явилися висипання на шкірі будь-якого характеру і локалізації, їх обов'язково повинен побачити лікар.
 • Кров в калі і блювотних масах. Навіть незначні прожилки крові - серйозний привід для звернення до лікаря.
 • Ознаки ботулізму. Збудником цього важкого інфекційного захворювання є паличка ботулізму, яка розвивається без доступу кисню і виділяє сильна отрута. Найчастіше токсин ботулізму накопичується в консервованих продуктах. Основні симптоми: затьмарення свідомості, сплутана, невиразна мова, двоїння в очах, порушення зору, труднощі при ковтанні. Ботулізм небезпечний ураженням нервової системи, може призвести до паралічу дихання і летального результату, якщо вчасно не надана невідкладна медична допомога. При підозрі на ботулізм дитини госпіталізують. Лікування полягає в якнайшвидшому введенні протівоботулініческой сироватки.
 • Отруєння в дитячому колективі. Якщо ознаки токсикоінфекції з'явилися не тільки у вашої дитини, а й у інших дітей в дитячому садку або учнів в школі - тривожний сигнал, в деякому роді ПП. Ця подія не повинно залишатися поза увагою санепідемстанції. Батьки мають право безпосередньо звертатися в санітарно-епідеміологічну службу. Але краще це зробити через лікаря. У педіатра є конкретна інструкція, форма документів, які подаються в санепідемстанцію для епідеміологічної експертизи.
 • Отруєння всієї родини. В цьому випадку потрібно викликати не тільки педіатра, але і сімейного лікаря. Обставини можуть скластися так, що захворіють всі родичі, дитини не буде кому отпаивать. А робити це потрібно кожні 10 хвилин. Якщо в меню були гриби, не роздумуючи, потрібно звертатися за медичною допомогою. До речі, пропонувати дітям гриби можна не раніше 7 років, в невеликій кількості. А ще краще - не давати їх зовсім, оскільки це важкий продукт.

Профілактика: 5 головних принципів

Щоб не допустити отруєння, потрібно дотримуватися елементарних правил. Яких саме?

 1. Покладатися на інтуїцію. В кожній людині закладено природою - відчувати погану, зіпсовану їжу. Якщо їжа здається підозрілою за кольором і запахом, не треба її є самим і тим більше пропонувати дітям. До цієї обережності потрібно привчати і самої дитини. Найчастіше отруєння буває після прийому м'ясних, рибних і молочних продуктів, страв з яєць, кондитерських виробів з олійними і білковими кремами.
 2. Гігієна. Мити руки перед їжею, після прогулянки і туалету - це святе. Але робити це потрібно правильно: намалювати 15-30 секунд, після чого ретельно змивати.
 3. Контакт із забрудненими продуктами і предметами побуту. При зіткненні сирих і приготовлених продуктів часто відбувається перехресне зараження патогенними мікробами і бактеріями. Як цього уникнути? Повинні бути окремі дошки для обробки м'яса і риби. Також необхідно стежити за чистотою столу, холодильника, посуду.
 4. Термічна обробка . Токсини патогенних мікробів і бактерій гинуть при температурі вище 60 ° C. Свіжі фрукти, ягоди та овочі можна обдавати окропом, особливо якщо їх пропонують маленьким дітям в дорозі або на відпочинку. З особливою суворістю потрібно дотримуватися правил термічної обробки м'яса, риби, яєць і молока.
 5. Умови та термін зберігання. Температура в морозилці повинна бути нижче 15 ° С, а в холодильнику нижче 5 ° С. Поза холоду блюдо може перебувати не більше години влітку і не більше двох годин взимку. Не можна вживати прострочені продукти, купувати їжу в несанкціонованих точках вуличної торгівлі.

Харчове отруєння набагато частіше зустрічається влітку, в період відпусток, канікул, подорожей. Заходи профілактики в цей час повинні дотримуватися з особливою суворістю.

Що робити при отруєнні дитини? Принцип лікування в домашніх умовах простий: промити шлунок і поїти, щоб не допустити зневоднення. Також важливо знати, за яких обставин потрібна лікарська і швидка невідкладна допомога.

на ваші питання

від народження до школи

© 2013-2016. Портал для батьків «Все про дітей».

Передрук матеріалів сайту лише з зазначенням активного гіперпосилання на джерело.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

43 − 39 =