Ознаки отруєння у дітей

Ознаки харчового отруєння у дітей та можливі причини

На сьогоднішній день харчове отруєння у дітей - досить поширена скарга від батьків. Однак, в даному випадку не треба панікувати, адже цим ви ще більше злякає дитини. Відкиньте всі свої переживання в сторону і дійте! Всі ваші дії повинні бути спрямовані на надання першої медичної допомоги вашій дитині і виведенню токсичних речовин з його організму.

Можливі причини отруєння дітей

Отруйні продукти можуть стати причиною отруєння дитини.

Харчове отруєння умовно поділяють на 2 види. Однак, від цього умовного поділу небезпеку для здоров'я дитини не зменшується. Отже, розрізняють 2 види харчових отруєнь:

 1. Отруєння дитини отруйними продуктами. Таке отруєння може статися через вживання дитиною отруйних ягід, грибів або насіння рослин.
 2. Отруєння токсичними речовинами. Під таким отруєнням розуміється отруєння, в результаті прийому їжі, що містить хвороботворні мікроорганізми і токсичні речовини.

Навіть не знаю, чи можна сказати, що отруєння токсичними речовинами ще гірше, ніж отруйними продуктами, але те, що з-за такого отруєння може статися інтоксикація або якась патологія - це факт.

Не варто плутати отруєння токсинами з харчової токсоінфекція. Вона відрізняється від отруєння коротким інкубаційним періодом. Дана інфекція не заразна, так що контактувати з дитиною при токсоінфекція безпечно. Найчастіше харчове отруєння настає після прийому таких продуктів харчування:

 • Яйця (особливо, якщо вони мають тріснуту шкаралупу, а також сирі яйця)
 • морепродукти
 • Солодощі з кремом
 • Зелень і коренеплоди
 • Молоко і молочні продукти

Думаю, що говорити про салатах і той готової продукції, що знаходиться на прилавках супермаркетів взагалі немає сенсу, тому що дана їжа є скарбом для кишкової палички, сальмонели та стафілококу.

Якщо після вживання готової продукції з супермаркету ваша дитина почувається нормально, то можете вважати це дивом.

Безумовно, складно заборонити своєму чаду з'їсти фрукти або одну порцію морозива в літню спеку. Та й робити цього, власне кажучи, не потрібно. Досить просто бути більш уважним при виборі товару.

Купуючи щось дитині в магазині, переконайтеся в тому, що ви купуєте якісну продукцію, а також зверніть увагу на термін її придатності. Ви можете бути спокійними тільки знаючи, що ваша дитина їсть якісні продукти, які виготовлялися надійним підприємством в дотриманні санітарно-гігієнічних норм.

Найкраща профілактика - здорове харчування дитини їжею, приготовленої вдома самостійно.

Які симптоми вказують на отруєння дитини?

Підвищена температура у дитини - ознака отруєння.

При отруєнні симптоми у дитини будуть виявлятися несподівано з наростаючим характером, тобто спершу може бути нудота, до якої приєднається блювота, а блювота буде супроводжуватися високою температурою і т.д.

При легкому отруєнні самопочуття дитини може задовільним, але це не означає, що в подальшому ознаки харчового отруєння не стануть прогресувати. Просто всі симптоми будуть з'являтися поступово, пригнічуючи організм малюка.

У той же час при складній формі отруєння у дитини може спостерігатися інфекційно-токсичний шок. В цілому, симптоми харчового отруєння у дитини виглядають так:

 1. нудота
 2. Красива блювота
 3. Розлад шлунка (воно може бути 15 і навіть більше разів в день)
 4. діарея
 5. Підвищена температура
 6. Наявність в фекальних масах згустків крові, слизу або зеленого кольору
 7. блідість шкіри
 8. Сухість в роті
 9. Прискорене биття пульсу і прискорене дихання
 10. Зниження артеріального тиску
 11. Сеча концентрована, тобто набуває темний відтінок

Не чекайте поки симптоми будуть додаватися. Адже це може призвести до зневоднення організму. Чим довше ви відтягуєте момент звернення до лікаря, тим більше шкоди ви приносите здоров'ю своєї дитини.

Як надати першу допомогу дитині при отруєнні?

Кожен батько в домашніх умовах може надати першу допомогу своїй дитині. Надається допомога в 4 етапи:

Промивання шлунка допоможе позбутися від залишків шкідливої ​​їжі.

Що значить промити шлунок? - Це означає, що вам потрібно якомога швидше очистити його від залишків тієї шкідливої ​​їжі, якою дитина отруїлася.

Звичайно будинку у вас немає медичної зонда, а дитину і так долає втому від частих позивів блювоти, але нічого не поробиш - позбавлятися від провокатора харчового отруєння треба в терміновому порядку.

Отже, зробити це можна в такий спосіб: потрібно переконати малюка випити 1 - 2 літри теплої кип'яченої води, після чого заснув пальці в рот, і натиснувши на корінь язика, викликати блювоту. В ідеалі ця процедура повинна проводитися 2 - 3 рази. Коротше кажучи, робити це треба до тих пір, поки в не з'являться чисті промо води при блювоті.

До речі! Хочеться розвіяти міф про антидотних властивості молока. Це помилкова думка, молоко ніяк не допоможе вашій дитині. Адже отруєний організм дитини втомився і не має сил на перетравлення їжі.

Також для промивання шлунка від залишків шкідливої ​​їжі можна використовувати харчову соду. Порція: 1 сл. л. / 1 ​​л питної води. Для промивання шлунка можна застосувати марганцівку, але майте на увазі, що застосовувати марганцівку можна в вигляді її насиченого розчину, а не в кристалічному вигляді.

У будь-якому випадку, промивання шлунка вищепереліченими способами можна тільки у віці від 5 років!

Маленьким дітям промивають шлунок тільки за допомогою медичного зонда і тільки в лікарні під наглядом лікаря.

В очікуванні машини швидкої допомоги покладіть дитину на бік і стежте за тим, щоб в його дихальні шляхи не потрапили блювотні маси.

Промити шлунок не достатня міра. Далі доведеться скористатися ентеросорбентами. Це необхідно для зниження кількості токсичних речовин в кишечнику. Маленьким дітям краще давати ентеросорбенти, що випускаються у вигляді суспензій, тому що суспензію можна розвести водою і дитині буде це приємніше пити.

Однак, якщо ви не знайшли такого ентеросорбенту, то купуйте в формі таблеток. Їх можна подрібнити і також розбавити в питній воді. Перед прийомом ентеросорбенту ознайомтеся з доданою до препарату інструкцією, оскільки у кожного препарату є індивідуальні дозування, умови застосування і зберігання.

Рисовий відвар - відмінний засіб в боротьбі з зневодненням.

Не забувайте боротися з зневодненням організму вашого малюка. Давайте йому пити якомога частіше (наприклад, кожні 15 хвилин хоча б по кілька ковтків). Пити дитині можна наступне:

 • Чай (чорний або зелений, але не міцний)
 • Негазована мінеральна вода
 • рисовий відвар
 • Спеціальні сольові розчини

Над доцільністю застосування клізми існує багато суперечок. Однак, рішення залишається за вами. Однозначно, проста клізма не зможе вам нічим допомогти. Знадобиться саме сифона клізма. Але, не маючи навичок, краще не беріться. Інакше налякаєте дитини і самі перенервував.

Найнадійнішим способом є виклик бригади швидкої допомоги, тому що той же апендицит має аналогічні отруєння симптоми.

Лікування харчового отруєння у дитини

При отруєннях не можна вживати антибіотики.

Максимальний час, яке ви можете собі виділити на спробу лікування в домашніх умовах, це добу.

Якщо протягом доби ситуація не стабілізується - негайно викликайте бригаду швидкої допомоги. Відразу викиньте з голови такі лікувальні процедури:

Це пояснюється тим, що блювота і пронос - реакція, яка прагне захистити організм від проникли шкідливих бактерій і токсичних речовин.

Якщо вашому чаду ще немає 2 років, то навіть легке харчове отруєння необхідно буде лікувати в лікарняних умовах. 2-однорічні дітки підлягають обов'язковій госпіталізації в стаціонарне відділення.

При проведенні лікувальних процедур дуже важливо заповнити недолік рідини і електролітів в організмі. Для цього потрібно дотримуватися правильного питного режиму. Відновити необхідний рівень рідини в організмі можна за рахунок таких напоїв:

Умовте дитини пити напій в малій кількості, але часто (через кожні 15 хвилин). Крім режиму правильного пиття також знадобиться дотримання лікувальної дієти. Потрібно буде відмовитися від вживання їжі на 4 - 6 годин, але при цьому не забувайте давати дитині пити. По закінченню терміну утримання від їжі можна перейти до делікатної дієті.

До щадить їжі відносяться рідкі, напіврідкі і перетерті продукти харчування. Годувати дитину потрібно маленькими порціями. Розбити прийоми їжі на 8 порцій на добу.

До того ж, дитині доведеться відмовитися від вживання солодощів, свіжого хліба і цільного молока на кілька днів. Це необхідно, щоб уникнути можливого процесу бродіння в кишечнику, а дана їжа є провокатором процесу бродіння. Також в раціоні дитини повинні бути нежирні продукти харчування. Рекомендується вживати такі продукти:

 • Каші на водяній основі
 • Овочеві супи і відварне м'ясо (подавати всю в вигляді пюре)
 • сухарики
 • Кисломолочні продукти

Протягом найближчих 2 - 3 тижнів бажано приготування їжі дитині на пару і виключіть з його меню наступне:

Як лікувати харчові отруєння - дивіться у відеоматеріалі:

Щоб повернутися до повсякденного режиму і звичного раціону, потрібно відновити організм, який постраждав від отруйних продуктів.

Лікувальні процедури при харчовому отруєнні дитини не можуть обійтися без застосування ентеросорбентів. Купувати їх треба тільки за рекомендаціями лікаря. На крайній випадок прислухайтеся до рекомендацій фармацевта.

Після того, як ви впоралися з явними ознаками отруєння, можна продовжувати лікування з використанням ферментів, тому що це дуже важливо для відновлення корисної мікрофлори організму вашого дитя. Прийом ферментів допоможе уникнути розвитку дисбактеріозу або гастриту.

Крім ентеросорбентів також можна давати дитині і активоване вугілля. Примітно, що його можна давати діткам не тільки при харчовому отруєнні, але і при інфекційному захворюванні., Особливо якщо воно виявлено в шлунково-кишковому тракті.

Дітям, які ще не вміють пити таблетки, можна активоване вугілля подрібнити і розбавити питною водою. Таким чином ви отримаєте суспензію. Перевага суспензії полягає в тому, що вона більш ефективна в порівнянні з таблетками, а також засвоюється значно раніше, ніж таблетка.

На сьогоднішній день для малюків передбачено дуже багато препаратів, які випускаються у вигляді суспензій, порошків і гранул. Всі вони добре розчиняються у воді.

Щодо дози варто відзначити, що вона обчислюється виходячи з ваги дитини. Таку інформацію можна отримати, уважно вивчивши прикладену до препарату інструкцію. Також потрібно звернути увагу на наявні протипоказання. Ще одна корисна інформація, що міститься в інструкції - це умови зберігання.

Загалом, завжди уважно вивчайте інструкцію, проводите лікувальні процедуру строго п про інструкції і зберігайте медикаменти за умовами зберігання, зазначеним в інструкції.

Оскільки активоване вугілля має чорний колір, батькам не варто панікувати, побачивши чорного калу у дитини.

Профілактика харчового отруєння у дитини

Перед прийомом їжі необхідно мити руки.

Щоб запобігти харчове отруєння у дитини, потрібно частіше мити руки, прибрати подалі все, що може нашкодити здоров'ю вашої дитини і відмовтеся від сирої води.

У цій справі потрібно бути не тільки уважним по відношенню до дій дитини, але і по відношенню до себе. наприклад:

 • Давайте дитині тільки вимиті овочі та фрукти
 • Мийте руки перед приготуванням їжі
 • Слідкуйте за терміном придатності куплених продуктів

Насправді цей список може бути дуже довгим, але найголовніше - це дотримуватися правил гігієни і стежити за правильним харчуванням вашого дитя.

Розкажіть друзям! Розкажіть про цю статтю своїм друзям в улюбленої соціальної мережі за допомогою соціальних кнопок. Дякуємо!

У моєї дитини зазвичай діарея і нудота починає при отруєнні. Пронос, до речі, зупиняти потрібно, а то зневоднення трапиться. Ентерофурил, екофуріл, що в будинку є з цього, то і підійде. Я ще потім токсини виводжу ентеросгель, так у мене дитина через кілька днів уже знову живчик.

Стаття дуже допомогла, спасибі.

Погоджуся, що ентеросорбент допомагає швидше самопочуття поліпшити при отруєнні. Влітку частіше у нас отруєння у доньки бувають, то з руками бруд потрапить, то фрукти немиті схопить, ось і починаються проблеми з шлунково-кишкового тракту. Я починаю ентеросгель давати доньці, щоб гидота скоріше з організму вийшла і не було ніяких наслідків. Завжди добре виручає нас, що на відпочинку, що вдома.

Слідкуйте за оновленнями сайту в соціальних мережах!

Симптоми і лікування отруєння у дитини

Протягом життя кожна людина на особистому досвіді стикається з отруєннями. Харчове отруєння у дитини зустрічається особливо часто, так як незміцнілий організм ще слабо протистоїть багатьом інфекціям і отрут, що викликають інтоксикацію. Завдання батьків - не допустити захворювання, а при його настанні вчасно розпізнати симптоми, виявити причину, і під наглядом лікаря організувати лікування.

Поява симптомів харчового отруєння в більшості випадків починається раптово. Залежно від тяжкості ураження, будуть відрізнятися і симптоми отруєння:

 1. При легкій формі спостерігаються млявість, відсутність апетиту, алергія у вигляді незначних набряків і висипу, іноді відчуття нудоти і блювання. Легка ступінь може мати приховану форму протікання, при якій батьки рідко пов'язують примхливість дитини з поганим самопочуттям. У подібних випадках звертають увагу на додаткові ознаки: прискорені пульс та дихання, блідість шкіри, сухість у роті, знижений артеріальний тиск, темний колір і мала кількість сечі.
 2. Більш серйозна форма викликає різкий біль в животі, паралельно з якою спостерігаються нудота і блювота, рідкий стілець і озноб як наслідок підвищеної температури. У таких випадках повинна особливо насторожувати безперервна блювота і водянистий пронос, в якому присутні залишки неперетравленої їжі зі слідами крові та слизу. Блювота і пронос швидко зневоднюють організм, що при відсутності своєчасного лікування здатне викликати незворотні наслідки.

Типові ознаки і симптоми отруєння можуть проявитися як через годину, так і через добу після вживання заражених продуктів.

Отруєння - це реакція організму на проникнення в нього токсину або патогенного мікроорганізму. Патологію умовно ділять на інтоксикацію хімічними речовинами і продуктами харчування, які включають в себе наступні типи отруєння:

 1. При вживанні отруйних рослин і тварин.
 2. При попаданні в організм токсичних хімічних речовин.
 3. Попадання в організм токсикоінфекції або мікробного отруєння.

Список неблагополучних продуктів

Існують найбільш неблагополучні продукти, вживання яких часто викликає виникнення харчового отруєння. До них відносяться:

 1. Молоко і продукти з нього, включаючи морозиво і сир.
 2. Рибні і морські продукти.
 3. Яйця, особливо сирі і з пошкодженою шкаралупою.
 4. М'ясо і продукти з нього, особливо котлети, паштети, холодець.
 5. Кондитерські вироби з наявністю крему.
 6. Коренеплоди та зелень для салатів.

При виявленні ознак, що вказують на отруєння у дитини, потрібно викликати лікаря, після чого самостійно надати першу допомогу. Невідкладні заходи допомоги при отруєнні полягають в проведенні наступних процедур:

клізми, що складається з прохолодної води і розчиненого в ній сорбенту (наприклад, Смекти). Залежно від віку, її обсяг наступний (мл):

Застосувати активоване вугілля в подрібнений вигляді. Залежно від віку, доза буде наступною (таблеток на добу):

промивання шлунка розчином марганцівки допустимо з віку 6 років, об'ємом рідини з розрахунку 10 мл / кг ваги. Розчин готується додаванням до теплій воді кількох кристалів речовини до отримання слабо-рожевого розчину, який охолоджують, випивають і викликають блювоту.

Перший прийом їжі можливий після 4-5 ч. при наявності апетиту, при цьому дотримання спеціальної дієти, що застосовується при отруєнні, обов'язково.

Вживання кип'яченої або бутильованої без газу води, розчинів Регідрону, Хумана, Ораліта.

Забезпечити дитині спокій і не давати ніякої їжі.

Рішення про необхідність застосування антибіотиків приймає тільки лікар.

У яких випадках звернення до лікаря обов'язково?

Після появи симптомів харчового отруєння, багато батьків самостійно намагаються впоратися з недугою.

Але в разі гострих проявів і нездужання ризикувати не можна.

При виявленні у дитини таких ознак, виклик швидкої допомоги є обов'язковим.

Ці симптоми свідчать про те, що дитина отруїлася, і знаходиться в гострій фазі захворювання, при цьому йому потрібна термінова допомога лікаря і госпіталізація.

 1. При утрудненому диханні і відчутті нестачі повітря.
 2. При наявності різкої або тупий біль внизу живота.
 3. При піднятті після отруєння температури тіла вище 38 ° С або падінні її нижче норми.
 4. При що не зупиняється блювоті або проносі.
 5. Зниження кількості і темний колір сечі.

Перша допомога здатна лише полегшити загальний стан дитини, коли той отруївся, але не вилікувати його. Залежно від виду і тяжкості симптомів отруєння, лікар призначає відповідне лікування, проводячи певні процедури, застосовуючи лікарські препарати і спеціальну дієту. При лікуванні вдома, скоротити період відновлення допоможуть перевірені народні засоби.

Лікування отруєння у дітей проводиться із застосуванням таких лікарських засобів.

 • Ентеросгель. Призначається при харчовому отруєнні, харчової алергії, інфекційних харчових отруєннях, які супроводжують пронос і блювота, а також при комплексному лікуванні дисбактеріозу. Препаратом не можна лікувати отруєння при гострої кишкової непрохідності. Ціна 370-430 грн .;
 • смекта. Застосовується при діареї і її комплексному лікуванні. Протипоказана при алергії на засіб, і кишкової непрохідності. Ціна 155-170 грн .;
 • полифепан. Призначений для виведення з організму отрут при інтоксикаціях, викликаних харчовим отруєнням і попаданням в організм кишкових інфекцій. Препаратом не можна лікувати при анацидном гастриті, атонії кишечника, загостреннях виразок в шлунково-кишковому тракті, непереносимості кошти. Ціна 65-15 руб.
 • лактобактерин. Застосовується при гострих кишкових інфекціях, хронічному дисбактеріозі, і неспецифічним виразковим колітом. Протипоказаний при гіперчутливості, кандидозі, і для лікування новонароджених. Ціна 155-200 грн .;
 • Біфіформ Бебі. Застосовується як БАД і джерело пробіотичних мікроорганізмів. Протипоказаний при підвищеній чутливості до засобу. Ціна 480-605 руб.

Лікування даним видом препаратів дітям призначають дуже рідко - в 10% від усього числа захворювань. Для цього застосовують засоби з високим рівнем безпеки і підвищеною ефективністю проти кишкових інфекцій. До них відносяться:

 • Цефікс. Дитяча форма ліки випускається у вигляді порошку або сиропу, і ефективна проти всіх бактерій, що викликають гострі отруєння у дітей. Засобом можна лікувати при підвищеній чутливості, порфірії, і в віці до 6 міс. Ціна від 720 до 1040 руб .;
 • Нифуроксазид. Кишковий антисептик, призначений для лікування запалень і отруєнь, що супроводжуються діареєю. Для дітей випускається у вигляді суспензії, яку допустимо застосовувати з місячного віку. Протипоказаний при підвищеній сприйнятливості до нітрофуранам і їх похідних. Ціна від 140 до 26 руб.

Полегшити симптоми харчового отруєння і скоротити час реабілітації можливо за допомогою народних засобів, але після попередньої консультації з лікарем. Для цього використовують такі рецепти:

 1. імбирний відвар. Готується заливкою 1 ч. Л. молодого імбиру окропом і настоюванням її протягом 3 хв. П'ють засіб щогодини по 1 ч. Л.
 2. Алтей. Готується з двох ложок подрібненого кореня рослини і склянки окропу настоюванням протягом 30 хв. Після проціджування в настій додають трохи меду. Приймають 4 рази на день по 1 ч. Л.
 3. Чай з кориці. Ефективний при отруєнні м'ясними продуктами і рибою. Чай прийнято робити кип'ятінням декількох паличок сировини в воді протягом 5 хвилин. Випивають 2 чашки відвару в гарячому вигляді.
 4. рисовий відвар. Допомагає зняти симптоми отруєння і нудоти, після чого пропадає блювота. Готується відварюванням круглого промитого рису протягом більше 1 хв. Співвідношення рису до води - 1: 5. Відвар приймають кілька разів в день.
 5. Відвар тирличу перекрестнолістной. Допомагає поліпшити роботу органів шлунково-кишкового тракту, після вживання йде почуття нудоти і блювання. Готується змішуванням, кип'ятінням і настоюванням протягом 3 хв подрібненого кореня тирличу і склянки окропу. Лікувати отруєння можна тільки свіжим відваром тричі на день по 1 ст. л.
 6. Відвар кольору ромашки і нагідок. Готується заварюванням в 1 л води по 1 ч. Л. сухої сировини. Проціджений відвар приймають теплим, розділивши добову дозу - 1 стакан на кілька прийомів.
 7. Відвар вівсяних пластівців. 2 ст. л. пластівців заливають водою і кип'ятять 5 хв. Після проціджування відвар п'ють 5 раз в день.

Пропонуємо переглянути відео на тему харчових отруєнь у дітей

Ефективним методом зниження симптомів харчового отруєння визнано прийняття душу. Токсини здатні виходити через шкіру з потом. Їх прибирають періодичним змиванням з тіла дитини. Полегшення приносить масаж, який потрібно робити протягом 4 хв. у верхній частині шиї і спини, і області над пупком.

Після того, як дитина отруїлася, уражається слизова його шлунка, а стінки кишечника травмують пронос і блювота. Завданням спеціальної дієти після поразки шлунково-кишкового тракту є максимально можливе зняття роздратування. Для цього в першу чергу вживають сорбенти, що нейтралізують дію токсичних речовин, і великі обсяги водно-сольових розчинів. У перші 2 дні малюка тримають на суворої «голодній дієті», після чого йому належить перенести затяжний період реабілітації.

Протягом першої доби, через 3-4 год. Після того, як симптоми почнуть вщухати, їжа життєво необхідна дітям у віці рік і молодше. Їх годують молочними сумішами, бажано не містять лактози, або грудним молоком, за умови невжиття матір'ю в їжу токсичного продукту.

У віці після 2 років через 3-4 години після того, як гострота симптомів знята, дітей дозволено годувати наступними продуктами:

 1. Робити рисовий відвар.
 2. Молочними сумішами.
 3. Рідким картопляним пюре, вівсяної або рисовою кашею, приготованими на воді.
 4. Сухариками з білого хліба.
 5. Овочевим супом, приготованим без м'яса і засмажкою.
 6. Неміцним і не дуже солодким чорним чаєм.

В 3 роки дієта після отруєння така ж, в 5 років, але з розширеним питним режимом: допускається прийом слабкого зеленого чаю, відвару шипшини і ромашки.

Об'ємний і корисний відеоматеріал по темі

Гостре отруєння у дітей в більшості випадків відбувається при неякісної термообробці їжі, прийнятті зараженої води і недотриманні правил гігієни. Щоб уникнути харчових отруєнь у дітей, досить дотримуватися наступних правил:

 1. Робити якісну кулінарну обробку їжі.
 2. Завжди контролювати якість питної води та продуктів.
 3. Дотримуватися головні санітарні норми при користуванні посудом і приготуванні їжі.
 4. Своєчасно знезаражувати побутові відходи, забруднену воду, фекалії і біологічні рідини.
 5. Дотримуватися карантин будинку і в загальноосвітніх установах. Захищати дітей від контакту з інфекційними хворими.

Отруєння в дитячому віці відноситься до хвороб, які зустрічається навіть частіше, ніж застуда. Щоб запобігти отруєнню у дітей, потрібно уважно стежити за їхнім дозвіллям, не залишати в доступних місцях отрути і токсини, і дотримуватися профілактичні заходи по недопущення харчового отруєння.

 • запах з рота
 • болю в животі
 • печія
 • пронос
 • запор
 • нудота блювота
 • відрижка
 • підвищене газоутворення (метеоризм)

Якщо у вас є хоча б 2 з цих симптомів, то це свідчить про не зовсім розвиненому гастриті або виразці. Ці захворювання небезпечні розвитком серйозний ускладнень (пенетрація, шлункова кровотеча і т.д.), багато з яких можуть привести до летального результату. Лікування потрібно починати вже зараз. Читайте статтю про те, як жінка позбулася цих симптомів перемігши їх основну причину. Читати матеріал.

При використанні даного сайту, ви підтверджуєте свою згоду на використання файлів cookie відповідно до цього повідомленням щодо даного типу файлів. Якщо ви не згодні з тим, щоб ми використовували даний тип файлів, то ви повинні відповідним чином встановити налаштування вашого браузера або не використовувати сайт.

Харчове отруєння у дитини

Харчове отруєння у дитини - гостре інфекційно-токсичне ураження, що виникає внаслідок вживання в їжу недоброякісних продуктів, що містять хвороботворні мікроорганізми і їх токсини, рослинних або інших отрут. Харчове отруєння у дитини проявляється діареєю, блювотою, лихоманкою, інтоксикацією, зневодненням. Діагностика харчового отруєння у дітей передбачає з'ясування епідеміологічного анамнезу; ідентифікацію збудника або токсину в крові, випорожненнях, блювотних масах, пробах продуктів. Лікування харчового отруєння у дітей вимагає негайного промивання шлунка або постановки очисної клізми, прийому ентеросорбентів, регидратации.

Харчове отруєння у дитини - харчова токсикоінфекція або інтоксикація, пов'язана з вживанням інфікованої їжі, води або отруйних (рослинних, хімічних, лікарських) речовин. Харчові отруєння у дітей займають провідне місце в ряду інфекційної патології і токсикології дитячого віку і становлять серйозну проблему практичної педіатрії. Харчове отруєння у дитини протікає набагато важче, ніж у дорослих, що пояснюється особливостями дитячого організму: низькою кислотністю шлункового соку, незакінченою формуванням мікрофлори кишечника, більш швидким всмоктуванням отрути і його поширенням по всьому організму, відносно низькою дезинтоксикационной здатністю печінки і фільтраційної функції нирок і т . д. Нерідко одні й ті ж продукти, які не викликають у дорослого ніяких ознак отруєння, служать причиною харчового отруєння у дитини.

Класифікація харчових отруєнь у дітей

У дитини можуть зустрічатися наступні види харчових отруєнь:

 1. Інфекційні харчові отруєння, викликані бактеріями і їх токсинами (харчові токсикоінфекції та харчові токсикози - бактеріотоксікози, ботулізм).
 2. Неінфекційні харчові отруєння, викликані отруйними продуктами рослинного, тваринного походження, отруйними домішками.

У клінічному перебігу харчового отруєння у дитини розрізняють 3 стадії:

 • латентну (Безсимптомну) - триває з моменту прийому токсину / отрути до появи у дитини перших симптомів харчового отруєння. Тривалість латентного періоду залежить від віку та індивідуальних особливостей дитини, кількості потрапив з їжею в організм токсичної речовини, швидкості його всмоктування. Латентна стадія харчового отруєння - це найбільш сприятливе «вікно» для лікування дитини, коли отрута ще не потрапив в кров і не надав свого токсичної дії. Перша допомога в цьому випадку - промивання шлунка і прийом ентеросорбентів.
 • токсикогенну - триває від появи перших ознак отруєння до елімінації бактерій і отрути з організму. Токсикогенні період проявляється розгорнутої симптоматикою харчового отруєння у дитини, характерною для даної токсикоінфекції або отрути. У цій стадії необхідна ідентифікація бактерій і отрути, їх видалення (промивання шлунка, очисна клізма, форсований діурез), детоксикація і т. Д.
 • стадію реконвалесценції - відновлення порушених функцій (травної, видільної, імунної та ін.).

Причини харчового отруєння у дитини

Інфекційні харчові отруєння у дитини (харчові токсикоінфекції) можуть викликатися стафілококом, протеєм, клебсієлами, клостридії, цитробактери, ентеротоксичними штамами кишкової палички та ін. Дані збудники проникають в організм виключно з їжею, в якій попередньо розмножуються і виробляють токсини. Контамінації їжі і накопичення токсинів сприяє недотримання санітарно-гігієнічних норм в процесі зберігання, приготування і реалізації їжі. При цьому продукти можуть виглядати як недоброякісні (неприємний запах, смак, змінений колір, консистенція) або мати нормальні органолептичні якості.

Мікробними джерелами, обсеменяется їжу, можуть виступати особи, які страждають кишковими інфекціями, гнійними захворюваннями (ангінами, фурункульоз, стрептодермією, панарицій, мастит та ін.), А також тварини, що забруднюють своїми випорожненнями воду, грунт, рослини та інші об'єкти зовнішнього середовища. Харчове отруєння у дитини може бути викликане вживанням накопичений води, інфікованого молока і молочних продуктів, яєць, кондитерських виробів з кремом, риби і морепродуктів, ковбас, м'яса (яловичини, свинини, курей та ін.), Консервів домашнього приготування і т. Д.

Харчові отруєння у дітей можуть протікати у вигляді спорадичних, сімейних випадків або масових спалахів. Для них характерний підйом захворюваності в літньо-осінній період, коли є сприятливі умови для розмноження мікробних збудників і накопичення токсинів.

Неінфекційні харчові отруєння зазвичай пов'язані з випадковим вживанням дитиною отруйних ягід (пасльону, вовчої ягоди, бузини чорної, воронячого ока і ін.), Рослин (болиголова, блекоти, віха отруйного, дурману та ін.), Грибів (блідої поганки, мухоморів, помилкових лисичок або опеньків). Харчове отруєння у дитини може виникати при вживанні в їжу сільгосппродуктів, забруднених отруйними хімічними домішками (фунгіцидами, інсектицидами, неорганічними сполуками).

Симптоми харчового отруєння у дитини

Клінічна картина харчового отруєння у дитини при різних токсикоинфекциях дуже схожа. Зазвичай латентна стадія триває 2-6 годин; іноді коротшає до 30 хв. або подовжується до 24 год. Харчове отруєння у дитини проявляється ознаками гастроентериту, загальноінфекційного симптомами, інтоксикацією, зневодненням.

Починається захворювання гостро, з нудоти, багаторазової блювоти з'їденої їжею, болю в животі (головним чином, в області шлунка), водянистої діареї з домішками зелені, слизу, прожилками крові. Частота стільця досягає 5-10 разів на добу.

Практично одночасно з явищами гастроентериту підвищується температура тіла до 38-39 ° С. Швидко наростає інтоксикаційний синдром, який характеризується млявістю, відмовою від їжі, головним і м'язовим болем. Втрата рідини з блювотою і стільцем веде до зневоднення: риси обличчя загострюються, шкіра стає блідою і сухою на дотик. У дитини з харчовим отруєнням можливі судоми, оліго-, анурія, розлади гемодинаміки, ацидоз.

Перебіг харчового отруєння короткий; в більшості випадків симптоми регресують через 2-3 дня, хоча слабкість, болі в животі можуть зберігатися довше. Важкі форми харчового отруєння може спостерігатися у дітей раннього віку, ослаблених осіб з супутнім фоном (недоношеність, гіпотрофія, дисбактеріоз та ін.). У важких випадках у дитини може розвинутися некротичний ентерит, інфекційно-токсичний або гіповолемічний шок, ендокардит, сепсис.

При харчовому отруєнні отруйними рослинами у дитини нерідко уражається ЦНС, що може проявлятися загальмованістю, ейфорією, галюцинаціями, порушеннями зору, розладами мови, судомами, комою. При токсичному впливі на серцево-судинну систему виникає тахікардія або брадикардія, аритмія, артеріальна гіпотонія. Більшість рослин головним чином вражає шлунково-кишкового тракту, що робить харчове отруєння у дитини менш небезпечним.

Харчове отруєння дитини грибами завжди відбувається з вини дорослих, що допускають вживання в їжу невідомих або сумнівних «дарів лісу». Отруєння блідою поганкою супроводжується нестримною блювотою, кишковими коліками, холероподібним поносом з домішкою крові, судомами, розладом дихання. Дія отрути призводить до розвитку токсичного гепатиту, а в 90% випадків - до летального результату внаслідок гострої печінкової недостатності.

При отруєнні мухоморами виникають підвищене слиновиділення, блювота, задишка, бронхоспазм, галюцинації, судомний синдром. Смертність при отруєнні мухоморами становить 1%.

З клінічною картиною, діагностикою та лікуванням ботулізму можна ознайомитися тут.

Діагностика харчового отруєння у дитини

Харчове отруєння у дитини може зазвичай діагностується педіатром або дитячим інфекціоністом. Постановці діагнозу харчового отруєння у дитини сприяє з'ясування епідеміологічного анамнезу, типова клінічна картина, вказівка ​​на групові випадки отруєння осіб, що вживали одну і ту ж їжу.

Специфічні діагностичні тести містять виділення збудника з бактеріологічного посіву випорожнень, блювотних мас, промивних вод шлунка, залишків зараженого продукту. У разі підозри на генералізовану форму інфекції проводиться бакпосеви крові. При масових спалахах харчових токсикоінфекцій в дитячих колективах обстеженню підлягають кухонні працівники, у яких беруться мазки з рук, з носоглотки, прямої кишки. Експрес-методи виявлення збудника (РІФ, ІФА, ПЛР) маю допоміжне значення.

Лікування харчового отруєння у дитини

Невідкладна допомога при встановленні факту харчового отруєння у дитини складається в промиванні шлунка до чистих вод і постановці очисної клізми для видалення токсинів з шлунково-кишкового тракту. З цією ж метою показано призначення ентеросорбентів (активованого вугілля, комбінованих препаратів).

Для ліквідації зневоднення необхідно проведення пероральної регідратації (солодкий чай, сольові розчини) при середньо формах - парентеральной регідратаційної терапії сольовими розчинами. При харчовому отруєнні дитині призначається замісна терапія Поліферментні препаратів з панкреатином. Протимікробна терапія дитині з харчовим отруєнням проводиться тільки при важких токсикоинфекциях під контролем лікаря.

Доцільно утримання від прийому їжі протягом 12-24 годин. Після припинення блювоти дитині рекомендується щадна дієта (рідкі каші, слизисті супи, сухарі, компоти, кефір).

При отруєнні блідою поганкою дитині потрібне проведення екстреної екстракорпоральної гемокоррекціі (гемосорбції).

Прогноз і профілактика харчового отруєння у дитини

Харчове отруєння у дитини, що протікає в легкій або середнього ступеня тяжкості зазвичай закінчується повним одужанням. Наслідками харчового отруєння у дитини можуть бути різні порушення функції органів і систем. Так, результатом харчової токсикоінфекції нерідко служить дисбактеріоз, а отруєння грибами - ниркова і печінкова недостатність. При важкому харчовому отруєнні у дитини може розвиватися важка поліорганна недостатність, що вимагає проведення інтенсивної терапії. При токсикоинфекциях летальність невелика (близько 1%), чого не можна сказати про отруєння грибами.

Профілактика харчового отруєння у дитини диктує необхідність правильного зберігання і проведення адекватної термічної обробки харчових продуктів, вживання тільки кип'яченої води, ретельного миття рук і продуктів харчування під проточною водою. Необхідно регулярне гігієнічне обстеження осіб, які працюють на дитячих кухнях і в закладах громадського харчування; недопущення на харчоблок працівників з гнійничкові захворювання шкіри (піодермія), інфекціями дихальних шляхів, кишковими інфекціями.

Необхідно знайомити дітей з отруйними рослинами і грибами, найсуворіше забороняти їм вживати в їжу невідомі ягоди, плоди, насіння т. Д.

Харчове отруєння у дитини - лікування в Москві

Дитячі хвороби

 • © 2018 «Краса і медицина»

призначена тільки для ознайомлення

і не замінює кваліфіковану медичну допомогу.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

3 + 6 =