Ознаки отруєння їжею

Содержание

Харчове отруєння - перші ознаки і всі симптоми. Перша допомога при харчовому отруєнні, лікування, профілактика

Захворюваність харчовими отруєннями в світі, за даними ВООЗ, щорічно збільшується. Є деякі труднощі в статистиці в останні роки в зв'язку з тим, що не всі країни фіксують і систематизують відомості про отруєння. Згідно зі статистикою ВООЗ п'ятирічної давності смертність від харчових отруєнь в світі складає щорічно 2 мільйони осіб, з них 75% - діти до 14 років. Динаміка зростання захворюваності щорічно складає 10 - 12%.

Особливості харчового отруєння і класифікація

Харчове отруєння - це збірний термін, об'єднує клініку гострого порушення травлення (нудоту, блювоту, пронос), що виникає після прийому неякісних продуктів або напоїв. Іноді, в залежності від виду отруєння, клінічних симптомів набагато більше.

Харчові отруєння класифікуються на:

• інфекційні - збудники: бактерії, віруси, найпростіші; такі отруєння є харчові токсикоінфекції (ПТІ);

• неінфекційні (токсичні) - виникають в результаті попадання в організм токсинів, отрут, при застосуванні в їжу отруйних трав, грибів.

Небезпечною особливістю харчового отруєння є:

• невеликий інкубаційний період (2 - 6 годин);

• швидкий розвиток хвороби.

• масовість ураження: страждають усі люди, який спожив непридатний продукт;

• отруєння може статися навіть нормальними на вигляд і смак продуктами, т. К. Їжа могла бути вже обсемінено мікробами;

• потенційно небезпечними є довго зберігаються після приготування страви.

Харчове отруєння - перші ознаки

Перші ознаки харчового отруєння виникають в проміжку через 1 - 2 і до 6 годин після отруєння. У наступні 2 дні вони прогресують і в подальшому без лікування можуть привести до тяжких наслідків.

Симптоматика харчового отруєння залежить від певних чинників:

• токсину або інфекційного агента, що викликав отруєння;

• кількості з'їденої їжі або випитого напою, отруєного токсином;

• загального стану організму.

Але перші ознаки харчового отруєння завжди однакові, незалежно від перерахованих вище факторів:

• зниження або відсутність апетиту;

• пронос і переймоподібні болі в животі;

• нудота і блювота;

• холодний липкий піт, низький тиск.

Всі симптоми харчового отруєння

У деяких випадках клініка розвивається дуже швидко, і всі симптоми харчового отруєння розвиваються протягом 1 - 2 - х годин, при цьому стан хворого стає важким, і він потребує невідкладного лікування.

Всі симптоми харчового отруєння нерідко бувають єдиною інформацією, яка допомагає поставити діагноз, оскільки діти не можуть пояснити свої скарги, а у дорослих з - за тяжкості стану іноді важко зібрати анамнез. Зміна блювоти (частота, вид і кількість блювотних мас), випорожнень (домішки крові, колір, запах, консистенція, частота стільця), температурної реакції - це основні ознаки, за якими треба ретельно спостерігати, аналізувати, і на їх підставі в перші години отруєння виставляється діагноз.

Може також статися:

• порушення зору (диплопія або повна втрата);

• зниження тонусу м'язів;

• ураження головного мозку (галюцинації, марення, кома);

• ураження периферичної нервової системи (парези, паралічі).

Такі симптоми спостерігаються частіше при ураженні нейротоксическими отрутами. У вагітних, дітей до 3 - х років і людей похилого віку спостерігається особливо важкий перебіг харчового отруєння, і не виключений летальний результат.

Харчове отруєння - перша допомога

Термінова госпіталізація для невідкладної терапії проводиться в важких ситуаціях, коли є загроза для життя. У переважній більшості випадків на початковому етапі при харчовому отруєнні перша допомога надається на дому.

Заходи при першій допомозі:

• етіотропне лікування не потрібно до уточнення діагнозу (за винятком анамнезу і яскравих клінічних проявів, що свідчать про наявність інфекції - ботулізм, сальмонельоз).

Обсяг першої допомоги при харчовому отруєнні залежить від часу, що пройшов з моменту отруєння і тяжкості стану.

Існують правила, про які потрібно пам'ятати всім:

1. Не можна приймати протиблювотні або протидіарейні препарати, т. К. Блювота і пронос є захисними механізмами організму і найшвидшими способами масивного виведення токсинів.

2. Необхідно давати потерпілому багато рідини (чистої води) і викликати блювоту для видалення токсинів зі шлунка. Промивання шлунка продовжувати до появи чистої прозорої води.

3. Відновлення водно - електолітного балансу і обсягу втраченої рідини: рясне пиття із застосуванням аптечних форм сольових розчинів або приготованих в домашніх умовах. Готові розчини для прийому всередину: Регідрон, Нормогідрон, кричав, Хлоразол, Гастроліт, Гідровіт і ін. Розчини розлучаються по інструкції, що додається, наприклад, 1 пакет Регідрону розлучається в 1 літрі води, випивати потрібно 3 л (використовувати протягом дня 3 пакети Регідрону) для досягнення максимального ефекту. Оральні регідранти використовують в проміжках між блювотою і прийомом лікарських препаратів.

При відсутності готових розчинів можна використовувати слабкий розчин марганцю (розчин повинен бути рожевого кольору) або 2% лужний (з додаванням у воду харчової соди), глюкозо - сольовий (3 столові ложки цукру +1 чайна ложка солі на 1 літр води).

4. Для швидкого виведення токсинів обов'язковий прийом сорбентів (в разі, якщо вже сталося всмоктування токсинів в кишечнику): Полісорб (порошок, розчинний у воді, зручний для застосування, Ентеросгель, Ентерол, в крайньому випадку - активоване білий і чорний вугілля, таблетки якого можна подрібнити і дати в воді з розрахунку: 1 таблетка на кілограм ваги з частотою кожні 3 години. Зазвичай при багаторазовій блювоті і проносі можна використовувати до 20 таблеток одноразово.

5. При сильному больовому нападі неприпустимий прийом анальгетиків або антибіотиків, якщо не виставлений діагноз. Можливий прийом спазмолітиків (Але - шпа, Дротаверин, Ріабал і ін.).

6. Якщо блювота і пронос відсутні, необхідний прийом проносних препаратів для попередження дальнейшнго всмоктування токсинів в кишечнику. З цією метою призначаються сульфати натрію і магнію: 1 ст ложка кошти розчиняється в 0,5 склянки рідини і запивается великою кількістю води.

Лікування харчового отруєння в умовах стаціонару

Лікування харчового отруєння відрізняється від лікування гострих кишкових інфекцій, оскільки протікають набагато легше і швидше: легкі форми отруєння їжею можуть благополучно вирішитися на 3 - й день самостійно.

Основні напрямки лікування

• відновлення біоценозу кишечника;

• нормалізація роботи шлунково-кишкового тракту шляхом режиму щадного харчування.

Але нерідко харчове отруєння є загрозливим життя. Гострі симптоми, що розвиваються в короткий час, вимагають негайної госпіталізації та лікування в спеціалізованому відділенні.

Показаннями до госпіталізації при харчовому отруєнні є також:

• температура до 40 С;

• отруєння у дитини до 3 - х років (відбувається швидке зневоднення при проносі і блювоті, що може різко погіршити стан);

• вагітність і старий вік пацієнтів;

• отруєння отруйними грибами і рослинами, токсичними складами і рідинами;

• діарея більше 10 разів на добу з домішкою крові, неприборкана блювота, висока лихоманка, що зберігається дві доби, сильна наростаюча слабкість;

• як результат - загальне зневоднення організму (сухість слизових, зниження вироблення сечі аж до анурії, зниження маси тіла).

Адекватно оцінити відбувся може тільки лікар, який вирішує питання про необхідність госпіталізації.

1. В умовах стаціонару проводиться парентеральная регидратация. Особливо важливо це при отруєнні у дітей, які не можуть випити необхідну кількість рідини.

Для парентеральної регідратації використовують розчини Трисоль, Квартасоль, Ацесоль, Лактосоль і ін.

2. Сорбенти з обережністю застосовуються у маленьких дітей і літніх пацієнтів.

3. Спазмолітики - при позивах на дефекацію, переймоподібних болях в животі.

4. від нудоти й протидіарейними терапія необхідні тільки в важких випадках при нестримної блювоти і проносі, т. К. І основна маса токсинів вже вийшла з організму. Призначаються Церукал, Мотилиум, Имодиум і ін.

5. Жарознижуючі засоби призначаються тільки пацієнтам, що погано переносять високу температуру (препарати НПЗЗ: Парацетамол, Ібуклін / парацетамол з ібупрофеном /)

6. Прибуток і пребіотики (кошти для відновлення нормального біоценозу кишечника, що містять живі бактерії або їх компоненти - Ентерожерміна, Ліннекс, Біфідумбактерин, Бактисубтил і ін.).

7. Також в умовах стаціонару проводиться промивання шлунка зондом, сифонні клізми. Для процедур використовується до 10 літрів води.

Тривалий час стан травного тракту може не відновлюватися. Це пов'язано з подразненням слизових шлунка і кишечника і вимагає в деяких випадках додаткового лікування.

Але в основному, відновлення після отруєння - це дотримання дієти.

Харчове отруєння - профілактика

Щоб уникнути харчового отруєння і пов'язаних з ним неприємних симптомів і ускладнень, потрібно дотримуватися елементарних правил гігієни, які і є профілактикою харчового отруєння.

• Ретельно мити руки з милом перед їжею або приготуванням їжі.

• Добре вимивати овочі і фрукти, особливо в жарку пору року, не допускати, щоб на продукти сідали мухи.

• Сирі яйця, рибу, м'ясо піддавати термічній обробці або прожарювання; ретельно вимивати дошку і ніж після сирого м'яса.

• Розморожування м'яса - перед його приготуванням, але не при кімнатній температурі, а в мікрохвильовці або в холодильнику.

• Стежити за температурою в холодильнику - не менше 30 С.

• З обережністю ставитися до грибів і їжі з громадського харчування, не застосовувати продуктів сумнівної якості.

• Не зберігати металеві банки з консервацією більше 2 - х років; не можна також зберігати їжу в мідної і цинкової посуді.

• Не можна вживати в їжу молочко і ікру певних видів риб, спійманих в період їх нересту (щука, скумбрія, минь, окунь).

Якщо пам'ятати і дотримуватися цих правил, вдасться зберегти здоров'я на довгі роки і уникнути неприємних хвороб і важких ускладнень.

© 2012-2018 "Жіноча думка". При використанні матеріалів - посилання на першоджерело обов'язкове!

Головний редактор порталу: Катерина Данилова

Електронна пошта: [email protected]

Телефон редакції: +7 (965) 405 64 18

Які перші ознаки отруєння їжею?

Напевно, кожна людина хоча б один раз, але відчував на собі всі «прелесті9raquo; харчового отруєння. У статті читайте все про те, що таке отруєння.

Харчове отруєння відноситься до групи неконтагіозное захворювань (що не передаються іншим людям), що формуються через вживання в їжу неякісного продукту.

Схожу симптоматику мають наступні патологічні стани:

 • алергія на їжу;
 • отруєння алкоголем;
 • переїдання і деякі інші.

Але харчовими отруєннями вони не є.

Ключові ознаки токсикоінфекції

Основні ознаки отруєння організму такі:

 • Завжди гострий початок захворювання, що супроводжується швидко розвивається симптоматикою.
 • Локалізація хворобливих відчуттів.
 • Безпосередній зв'язок між отруєнням і з'їденим стравою.
 • Перебіг хвороби швидке зі сприятливим прогнозом.

Для харчового отруєння характерно саме раптовий початок і яскрава симптоматика. Гостра токсикоінфекція проходить набагато легше і триває відносно недовго, не даючи ускладнень, чого, наприклад, не скажеш про ботулізм. Інкубаційний період захворювання може становити повну добу після того, як паличка опиниться в травній системі людини.

Ознаки отруєння організму при гострому перебігу захворювання можуть проявлятися у вигляді:

 • різких больових відчуттів в животі (коліки);
 • розлади стільця (пронос);
 • сильної нудоти, що супроводжується блювотою.

Дещо рідше зустрічаються такі ознаки отруєння їжею:

Якщо у хворого спостерігається нестримне і не приносить полегшення блювота, швидке підвищення температури до високих показників, то необхідна термінова госпіталізація людини. У деяких випадках харчові отруєння з подібною симптоматикою призводять до загибелі.

Особливо небезпечно, якщо подібні ознаки отруєння організму проявляються у малюків, вагітних жінок і літніх людей. Також небезпечно такий стан для діабетиків і гіпертоніків.

А тепер розглянемо всі основні ознаки, а також і характерні симптоми харчового отруєння.

Нудота, що супроводжується блювотою

Супроводжує практично кожен випадок захворювання. Може виникнути як в перші години, так і дні після отруєння. Іноді може бути відсутнім.

Нудота і блювання, що почалися на самому початку хвороби, можуть говорити про те, що отруєння було викликано грибами, рибними стравами, глутамат або їжею, зараженої золотистим стафілококом.

Необхідно пам'ятати, що якщо блювота не припиняється протягом доби, то необхідна обов'язкова консультація лікаря.

Розлад шлунку (діарея)

При легкому отруєнні пронос може бути відсутнім. Але він завжди супроводжує кишкову інфекцію. Якщо розлад почалося відразу на початку захворювання, то швидше за все, мова йде саме про харчове отруєння. Але коли діарея починається через пару днів, ймовірною причиною в такому випадку стає кишкова інфекція бактеріального характеру. Це може бути дизентерія, холера, сальмонельоз та інші.

Сильні болі в животі

Такі хворобливі відчуття починаються незадовго до виникнення проносу і блювоти. Разом з погіршенням стану посилюються болі. Як правило, черговий напад закінчується походом в туалет.

Температура тіла різко піднімається до високих показників і супроводжується ознобом, слабкістю.

Свербіж, почервоніння шкіри

Типовий симптом отруєння хімічними речовинами, зокрема різними харчовими добавками. Також можуть говорити про початок алергічного нападу.

Це основні ознаки гострого отруєння.

Клінічні особливості харчового отруєння в залежності від збудника

Ознаки отруєння їжею безпосередньо пов'язані з видом збудника токсикоінфекції:

Хвороба проявляється сильними болями і блювотою. Інкубаційний період може тривати до доби. Саме тому симптоматика наросте досить повільно. Для захворювання характерна висока температура, а також присутність в стільці слизу і крові.

Перші ознаки отруєння їжею і зараженням ботулізмом - сильний головний біль, слабкість, паралічі, спазми і розлад центральної нервової системи.

Симптоми з'являються приблизно через 40 хвилин після попадання зараженої їжі в шлунок. При цьому спостерігається нестримне блювання. Температура практично ніколи не піднімається вище показника 37,5 градуса. Для стафілококового отруєння характерна сильна слабкість, знижений артеріальний тиск і відсутність проносу.

Що може стати причиною отруєння

Які ознаки отруєння їжею є, ви вже знаєте. Прийшла пора ознайомитися зі списком продуктів, які можуть стати причиною розвитку захворювання.

Отруєння їжею відбувається через недотримання технології приготування страви, використання брудного посуду або продукції з простроченим терміном придатності. Ось неофіційний рейтинг найбільш небезпечних в цьому сенсі продуктів:

 • Молоко і м'ясо - безсумнівні лідери. Особливо часто джерелами зарази є молочні продукти, що пройшли недостатньо якісну теплову обробку. Це кефір, йогурт, ряжанки і т. Д. Придбане у неперевіреного продавця м'ясо також може бути небезпечно.

 • Друге місце традиційно займають гриби. Отруєння грибами найбільш поширене в осінній період, коли дари лісу починають потрапляти на наш стіл.
 • Яйце і риба - ще одне джерело токсикоінфекції. М'ясо риби може містити різні токсини або «стати будинком» для численних мікроорганізмів. Яйце - головне джерело сальмонельозу.
 • Неякісні або погано вимиті фрукти та овочі. Це ключові фігури в літніх харчових отруєннях.
 • Консерви. Саме вони і є джерелом ботулізму. Самого важко протікає харчового отруєння.
 • Морепродукти. Такі модні зараз мідії, молюски та устриці можуть викликати сильні отруєння.

Риба - один з джерел харчового отруєння. Якщо процес приготування або зберігання проходив без дотримання передбачених санітарних нормативів, то в м'ясі риби починається активне розмноження мікробів. Саме відходи їх життєдіяльності (токсини) і викликають важкі отруєння. Ознаки отруєння їжею в цьому випадку нічим не відрізняються від розглянутих нами трохи раніше.

Однак рибні продукти можуть стати причиною особливих токсикоінфекцій, симптоматика яких значно відрізняється від звичайного отруєння.

Найбільш часто зустрічається отруєння рибою. Ознаки можуть бути такими:

 • почервоніння шкіри обличчя, шиї, а також всієї верхньої частини тіла;
 • сильний свербіж шкіри;
 • відчуття холоду;
 • нудота, що супроводжується блювотою;
 • больові відчуття, що локалізуються у верхній частині живота;
 • діарея.

Такі перші ознаки отруєння рибою, як набряк обличчя, утруднене ковтання, запаморочення, зустрічаються набагато рідше. Виявляється симптоматика дуже швидко, буквально протягом 15 хвилин, максимум - однієї години.

Отруєння м'ясом тропічних риб

Екзотичні риби, місцем проживання яких є теплі тропічні води коралових рифів, здатні накопичувати в своєму м'ясі токсичні речовини, що виробляються водоростями. Тому неправильно приготоване м'ясо може стати причиною сильного харчового отруєння. Особливо часто причиною розвитку токсикоінфекції служить токсин сигуатера.

Починається захворювання з нудоти, найсильнішою діареї та болей. Симптоми тримаються не більше доби. Але через три доби у хворої людини починаються неврологічні порушення. Зокрема, холод їм сприймається як тепло, спостерігається сильне свербіння шкіри, постійне запаморочення і порушення ходи. В такому стані людина може перебувати місяцями.

Деякі тропічні рибки «дарят9raquo; людині величезну кількість галюциногенів. Галлюциногенное отруєння рибою, ознаки якого проявляються буквально через кілька хвилин, проходить через кілька годин. Але протягом усього періоду дії токсинів людина марить, у нього порушується координація рухів, і він повинен знаходитися під постійним наглядом.

Отруєння цією рибою надзвичайно небезпечно і навіть може призвести до загибелі людини. Отруйною речовиною в цьому випадку є тетродотоксин - найсильніший природний отрута.

Ознаки гострого отруєння в цьому випадку будуть наступними:

 • присутня в усьому тілі слабкість;
 • відбувається порушення координації руху;
 • у людини спостерігаються судоми;
 • порушується серцевий ритм (розвивається брадикардія);
 • втрата свідомості.

Тут все залежить від типу отруєння, а також тяжкості симптомів. Але чим яскравіше проявляє себе хвороба спочатку, тим швидше закінчується.

Легке харчове отруєння триває не більше трьох днів. Але в більш складних випадках, коли розвиваються неприборкана блювота і діарея, що супроводжуються високою температурою, людині потрібна госпіталізація. І відповідь в цьому випадку зможе дати тільки лікуючий лікар.

Ознаки та лікування харчового отруєння

Харчове отруєння є досить поширеним патологічним станом. При неправильному лікуванні воно може призводити до тяжких і небезпечних наслідків. Особливо небезпечним це захворювання є для дітей і вагітних. У цій статті ми детально розглянули симптоми отруєння продуктами харчування, правила надання першої допомоги, ситуації, при яких слід терміново їхати в лікарню.

Що може спровокувати отруєння їжею

Причин, за якими може розвинутися гостре харчове отруєння, дуже багато. Будь-який продукт при неправильному його приготуванні або зберіганні може виявитися небезпечним для людського організму. Нижче наведені основні причини та фактори ризику розвитку харчової інтоксикації у людини:

 • Вживання в їжу продуктів, у яких закінчився термін придатності. В простроченої їжі починають розмножуватися гнильні бактерії, які здатні виробляти токсини, які викликають інтоксикаційний синдром.
 • Отруєння продуктами, заражені бактеріями, які викликають у людини кишкову інфекцію, наприклад сальмонельоз, дизентерію. Особливо небезпечними є молочні і м'ясні продукти, м'ясо.
 • Неправильна і недостатня термічна обробка м'яса, риби та яєць може стати причиною отруєння. Більшість небезпечних мікроорганізмів, що знаходяться в цих продуктах, гинуть при тривалому впливі високої температури.
 • Зберігання продуктів харчування при неправильній температурі. Швидкопсувну їжу потрібно тримати тільки в холодильнику.
 • Вживання неякісних або отруйних грибів. Грибне отруєння відноситься до особливо небезпечних і важких станів.
 • Отруєння консервами розвивається при їх зараженні ботулізм. Якщо консерви роздуті, на поверхні їжі є наліт, вживати їх заборонено. Ботулізм - це інфекція, яка вражає харчову і нервову системи. Вона може розвиватися тільки в середовищі, позбавленої киснем. Закочені консерви є ідеальним середовищем для зростання ботулізму.
 • Повторне заморожування продуктів. Всю їжу можна заморожувати тільки один раз. При розморожуванні і повторному приміщенні в морозильну камеру їжа стає небезпечною, в ній руйнуються білки, утворюються токсини і патогенні мікроорганізми.
 • Погане промивання їжі або рук перед її прийомом або приготуванням. Також отруєння може розвинутися при поїданні їжі з брудного посуду.
 • Приготування їжі людьми, які є рознощиками кишкової інфекції. Вони заражають їжу погано промитими руками після відвідин убиральні. Саме з цієї причини можуть виникати масові отруєння після відвідування закладів громадського харчування.

Клінічна картина харчового отруєння

Ознаки отруєння їжею розвиваються протягом перших 6 годин після прийому неякісних або заражених кишковою інфекцією продуктів. Симптоми отруєння куркою, м'ясом та іншими продуктами харчування наростають швидко. При тяжких формах захворювань стан хворого може погіршитися протягом півгодини.

Нижче в таблиці детально розглянуті головні ознаки харчового отруєння, основні їх особливості.

Також при гострому отруєнні може розвиватися кишкова колька - це больові спазми, що виникають по всьому периметру кишечника.

Блювотні маси можуть складатися із залишків їжі. Блювота шлунковим соком і жовчю характерна для важкої інтоксикації, ураження підшлункової.

Після блювоти нудота на час вщухає, хворому стає легше.

При отруєнні отруйними грибами блювота може бути центрального генезу, виникати внаслідок подразнення токсинами блювотного центру, який розташований в головному мозку. Така блювота не приносить полегшення, найчастіше вона розвивається без нудоти.

Діарея часто супроводжується спазмами в животі і виходженням великої кількості кишкових газів

Легке отруєння може протікати при нормальній, незміненій температурі тіла.

Існує залежність частоти пульсу і гіпертермії. При зростанні температури тіла на 1 градус, серце починає скорочуватися на 10 уд. / Хв. швидше.

Опис і прояв можливих ускладнень харчового отруєння

Отруєння їжею може призводити до тяжких ускладнень з боку внутрішніх органів. Ризик їх розвитку зменшується в разі мінімального проміжку часу між появою перших симптомів і лікуванням.

Список патологічних станів, якими може ускладнюватися харчове отруєння, представлений далі:

 • Гастрит - запалення слизової оболонки шлунка, яке може бути спровоковано токсинами і бактеріями, які потрапили разом із зіпсованою їжею. При гастриті розвивається печія, блювання, біль в області шлунка, відрижка. Може підвищуватися температура тіла.
 • Панкреатит - запалення підшлункової залози. Особливо часто це ускладнення розвивається при зловживанні жирною їжею, алкоголем. Гострий панкреатит лікується тільки оперативним шляхом. Для нього характерне різке підвищення температури, поява оперізує болю в животі і фіолетових плям в районі пупка.
 • Ацетонемічний синдром - підвищення рівня кетонових тіл в крові. Цей стан розвивається переважно у дітей до 10-12 років. Характерним симптомом є поява запаху ацетону з рота і від сечі дитини. Ацітонеміческій синдром супроводжується ураженням підшлункової залози.
 • Інфекційно-токсичний шок - критичний стан, який виникає на тлі вираженої інтоксикації і сильного зневоднення. У хворого різко падає артеріальний тиск, виникає задишка, тахікардія, може порушуватися свідомість.
 • Гостра ниркова недостатність може розвиватися при вживанні отруйних грибів. Для неї характерний розвиток анурії (відсутність сечі) і набряків по всьому тілу. У хворого з'являється неприємний запах з рота, може жовтіти шкіра.
 • Шлунково-кишкова кровотеча найчастіше виникає при отруєнні у людей, які хворіють на виразкову хворобу або хронічний гастрит. Красива блювота і токсини здатні порушити цілісність судини в підслизовому кулі шлунка або дванадцятипалої кишки. Для внутрішньої кровотечі характерно поява чорної блювоти і діареї, блідості шкіри, тахікардії, зниження артеріального тиску, гіпотермія.
 • Порушення роботи печення або жовчного міхура проявляється больовими відчуттями в правому підребер'ї, нудотою, желтушностью шкіри, температурою.

Основи надання першої допомоги до приїзду медиків

При розвитку перших симптомів харчового отруєння слід негайно викликати екстрену медичну допомогу. По телефону повідомити диспетчеру симптоми хворого, назвати своє точне місце розташування.

Запам'ятайте, що якщо немає можливості викликати лікаря додому, потрібно терміново їхати в лікарню самостійно. Займатися самолікуванням отруєння дуже небезпечно. Тільки досвідчений лікар може точно поставити діагноз і призначити правильне, ефективне лікування, тому звернутися до нього за допомогою слід якомога швидше.

Відразу після виклику медиків потрібно починати надавати самостійну допомогу. Вона може допомогти зняти інтоксикацію, вивести частину токсинів. У разі тяжких отруєнь від долікарської допомоги залежить прогноз виживання потерпілого людини.

Головні компоненти першої долікарської допомоги перераховані далі.

Очищення шлунка має проводитися якомога швидше після появи перших клінічних ознак харчового отруєння. Ця процедура допомагає зупинити посилення інтоксикації і вивести залишки зіпсованої їжі, токсини якої ще не встигли потрапити в кров.

Для самостійного очищення шлунку в домашніх умовах, слід залпом випити літр звичайної чистої води нейтральної температури. Потім потрібно спровокувати блювотний позив. Зробити це можна «народним» способом, натиснувши своїми двома пальцями на спинку мови. Для того щоб повністю промити шлункову порожнину, потрібно повторити кілька разів цю процедуру.

Запам'ятайте, що промивання шлунка категорично заборонено при розвитку темної блювоти, порушення свідомості хворого.

Раніше вважалося, що очищення шлунка найкраще проводити на основі розчину марганцівки. Згідно з останніми дослідженнями, це речовина неефективно і небезпечно, може викликати опік слизової шлунка і стравоходу.

Очищення кишечника за допомогою клізми

Клізма проводиться на основі простої води. Робиться вона до чистих кишкових вод. Температура води для промивання повинна бути кімнатної. Використання холодної або теплої води для клізми заборонено.

Очищення кишечника є ефективним методом швидкого виведення з організму токсинів і патогенних мікроорганізмів, які спровокували отруєння.

Після проведення промивання шлунка хворого потрібно починати отпаивать простий або мінеральною водою без газів. Пити потрібно потроху і часто, по ковтку кожні 5 хвилин. Це необхідно для профілактики нових блювотних нападів, які на даному етапі надання допомоги тільки погіршать стан людини і посилять зневоднення.

При харчовому отруєнні можна прийняти будь-які сорбенти, наприклад полисорб, активування вугілля, ентеросгель, смекту, атоксил. Препарати цієї групи швидко очищають кишечник від токсинів і патогенних бактерій. Вони також знижують вираженість діареї, тим самим попереджають втрату рідини організмом і розвиток інфекційно-токсичного шоку.

Перед прийомом будь-яких сорбентів слід перевірити їх термін придатності і прочитати в інструкції правила розрахунку дозування.

Що робити при почався шлунково-кишковій кровотечі

Якщо у хворого з'являється чорна або кривава блювота, темний стілець (мелена), потрібно його відправити в ліжко, на область шлунка покласти пакет з льодом.

Запам'ятайте, що при підозрі на розвиток шлунково-кишкової кровотечі заборонено хворому давати пити будь-яку рідину або медикаментозні препарати. Такі дії можуть посилити пошкодження судинної стінки і збільшать обсяг втраченої крові.

Дії в разі втрати свідомості

При порушеному свідомості хворого слід покласти на рівну поверхню. Ноги йому потрібно підняти вгору, а голову повернути набік. До приїзду лікарів, слід постійно перевіряти наявність пульсу та дихання, при їх відсутності - негайно починати проводити закритий непрямий масаж серця.

Медики швидкої допомоги проведуть швидкий огляд хворого і почнуть лікувати отруєння. Перша медична допомога складається з:

 • крапельниць, які допоможуть позбутися від зневоднення;
 • препаратів для усунення нудоти, болі в животі;
 • поліпшення функціональності серця і регуляції тиску, частоти дихання.

Після стабілізації стану пацієнта його негайно відвозять до лікарні (в відділення інфекції або в палату інтенсивної терапії). Там йому надається кваліфікована медична допомога, призначається подальше лікування. Також, паралельно з терапією, проводиться обстеження, яке допомагає визначити причину хвороби, поставити діагноз і підібрати правильне лікування.

Загальна тривалість перебування в стаціонарі залежить від тяжкості стану хворого і його реакції на лікування. Швидко вилікувати можна тільки легкі отруєння, при яких людина своєчасно почав лікуватися і звернувся до лікаря.

Лікування в лікарні складається з:

 • постільного режиму;
 • дієти;
 • питного режиму;
 • крапельниць;
 • антибіотиків (при кишкової інфекції);
 • введення протівоботулініческой сироватки (при лабораторному підтвердженні ботулізму);
 • ферментів;
 • спазмолітиків;
 • сорбентів;
 • гемодіалізу - при інтоксикації отруйними грибами;
 • лікування ускладнень отруєння.

Після отруєння призначається дієта і медикаментозна терапія, дія якої спрямована на відновлення травної системи. В цьому періоді показані ферменти, пробіотики, гепатопротектори. Після виписування зі стаціонару доктор дає хворому рекомендації по харчуванню і режиму, може призначити ліки, назве дату контрольного відвідування.

Харчове отруєння дуже поширене серед населення будь-яких вікових категорій. При появі його перших симптомів слід негайно звертатися до лікаря. Самолікування може призводити до тяжких порушень в роботі організму, патологічних станів і навіть до летального результату.

Підтримайте наш проект в соц. мережах!

Напишіть, що ви думаєте Скасувати відповідь

Сильне запаморочення, нудота і блювота, роздвоєння погляду - симптоми отруєння ніж?

Вся інформація на сайті otravlenye.ru призначена тільки для ознайомлення і не є інструкцією до дії.

Для отримання медичної допомоги настійно рекомендуємо звернутися до лікаря.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

70 − 63 =