Ознаки отиту у дорослого

Перші симптоми отиту у дорослих - на що звернути увагу при болях в вусі. Основні методи діагностики отиту, лікування, профілактика

Дві третини всієї інформації про навколишній світ людина сприймає за допомогою зору. Але не варто забувати про слух, він необхідний для розуміння мови співрозмовника, часто сигналізує про наближення небезпеки, тим самим рятуючи життя.

Тому турбота про здоров'я вух - обов'язок кожної людини. Якщо не звернути уваги на перші ознаки отиту у дорослих і не почати лікування, це призведе до глухоти.

Під цим терміном мають на увазі запальний процес у вусі. Залежно від локалізації ураження розрізняють:

• Зовнішній отит має найбільш легкий перебіг, так як зміни в більшості випадків помітні неозброєним оком. Він небезпечний розвитком ускладнень, поширенням інфекції всередину вуха.

• Середній отит - це запалення елементів барабанної порожнини. У народі саме цей вид прийнято називати просто «отіт9raquo ;.

• Внутрішній - розвивається внаслідок поширення інфекції з середнього вуха. Тому лікування отиту у дорослих має бути комплексним, щоб уникнути розвитку ускладнень.

Які причини призводять до отиту у дорослих?

Будь-запальний процес неможливий без наявності хвороботворних мікроорганізмів. Тобто безпосередньою причиною виникнення отиту у дорослих є бактерії, рідше - віруси або гриби (стафілокок, моракселла, гемофільна паличка, гриби Candida).

Існує ряд факторів, що привертають, які є провокаторами розвитку отиту:

• Травми, удари, подряпини вуха - вхідні ворота для інфекції. Якщо шкіра пошкоджена, бактерії безперешкодно потрапляють в кров, викликаючи запалення.

• Прищі на обличчі, біля вуха є можливими джерелами зараження, оскільки всі ділянки особи мають загальне кровопостачання.

Запам'ятайте! Неприпустимо самостійно видавлювати прищі на обличчі, особливо вище верхньої губи. З потоком крові бактерії потрапляють в головний мозок, підвищуючи ризик розвитку менінгіту, енцефаліту, внутрішнього отиту.

• Хронічні тонзиліти, фарингіти, гайморити можуть викликати появу перших симптомів гострого отиту у дорослих. Носоглотка з'єднана із середнім вухом тонкої трубою, по якій і поширюється інфекція.

• Сторонній предмет, потрапляючи в зовнішній слуховий прохід, призводить до подразнення шкіри, її пошкодження.

• «Вухо плавця» - спеціальний термін, що позначає підвищений ризик розвитку отиту при попаданні води у вухо. Особливо це стосується забруднених водойм.

• Часта причина отиту у дорослих - надмірна гігієна вух. Не потрібно кожен день механічно видаляти сірку, це захисний бар'єр від попадання бактерій.

Ознаки отиту у дорослих - з чого починається захворювання?

Хвороба може протікати гостро або хронічно. Перші симптоми гострого отиту у дорослих важко не помітити: виражений біль у вусі, підвищення температури, погіршення слуху. Клінічні ознаки при хронічному перебігу виражені слабо, на них часто не звертають уваги, що призводить до ускладнень.

• Біль. Больові відчуття відрізняються при різних варіантах перебігу. При гострому процесі вона може бути ріжучої, що стріляє, пульсуючої, при хронічному - тупий, що давить. Найчастіше пацієнти описують її як почуття закладеності вуха, дискомфорт, шум у вухах. Біль посилюється при кашлі, чханні, поворотах голови.

• Температура підвищується тільки при загостреннях, досягає 3&9deg;C.

• Виділення з вуха - непостійний ознака отиту у дорослих. Якщо барабанна перетинка не ушкоджена, виділень не буде. При прориві назовні витікає гнійне або прозоре вміст, біль при цьому зменшується.

• До загальних симптомів відносяться: головний біль, слабкість, зниження апетиту, порушення сну.

• Якщо інфекція поширилася на внутрішнє вухо, до перерахованих вище ознак приєднується запаморочення, нудота, у важких випадках - блювота.

Діагностичний пошук - як не пропустити отит?

При виникненні перших симптомів отиту у дорослих необхідно звернутися до лікаря. Самостійно починати лікування заборонено. Для вибору максимально ефективного засобу потрібно точно встановити діагноз, а зробити це без спеціальних інструментів неможливо. Адже найчастіше запалення виникає в середньому вусі.

Основне завдання лікаря - оглянути зовнішній слуховий хід, барабанну перетинку. Для цього використовуються спеціальні інструменти. Вушна воронка вставляється у зовнішній слуховий прохід, далі за допомогою налобного рефлектора доктор оцінює стан необхідних структур. Процедура безболісна, не займає багато часу. Для більш детального вивчення використовується отоскоп.

При огляді звертає на себе увагу почервоніння шкіри, ділянки запалення. Зовнішній слуховий прохід звужений, спостерігається набряк підшкірної клітковини. Іноді не вдається оглянути барабанну перетинку через сильний набряку, звуження проходу.

Огляду включає в себе оцінку барабанної перетинки: колір, наявність почервоніння, отворів, її рухливість.

• Для визначення рухливості існує простий метод. Лікар просить надути щоки, рот при цьому повинен бути закритий. Повітря через носоглотку потрапляє в середнє вухо, перетинка відхиляється назовні. Якщо цього не відбувається, скореее ​​за все, в барабанної порожнини є рідина.

• Аудіометрія необхідна для визначення порушень слуху, частіше проводиться при хронічному процесі.

• Бакпосів інформативний, якщо сталася перфорація (прорив). Цей метод діагностики дозволяє визначити вид збудника, що викликав запалення, і чутливість до антибіотиків. Оскільки результати дослідження будуть готові через тиждень, лікування отиту у дорослих починається без урахування збудника.

• КТ, МРТ голови призначаються при тяжкому перебігу, високий ризик ускладнень, щоб виключити запалення соскоподібного відростка, енцефаліт.

Тактика лікування зовнішнього отиту у дорослих

Якщо симптоми інтоксикації виражені слабо, системного застосування антибіотиків можна уникнути, адже це завжди навантаження на печінку, нирки.

Існують місцеві антибактеріальні препарати у вигляді вушних крапель.

Для максимального ефекту до складу додають протизапальні засоби для зменшення набряку, почервоніння, зняття болю.

Тривалість прийому визначає лікар, в середньому це 6-7 днів.

Особливості ведення хворих з середнім отитом

• Антибіотики - препарат вибору при отиті бактеріальної природи. Після дводенної терапії повинна відзначатися позитивна динаміка, в іншому випадку необхідно призначати іншу групу ліків.

• При грибковому ураженні ефективні антимикотические кошти, при вірусному - противірусні.

• Якщо спостерігається висока температура, показані жарознижуючі засоби.

• Запальний процес завжди супроводжується набряком слизових, тому обов'язковий компонент лікування - судинозвужувальні краплі в ніс. Таким чином, поліпшується відтік рідини з барабанної порожнини в носоглотку.

• У пацієнтів з вираженим больовим синдромом лікар може призначити знеболюючі засоби.

Хірургічне лікування отиту у дорослих

Хірургічне втручання - крайній захід, коли медикаментозне лікування не допомагає. При наявності гною в барабанної порожнини, неефективності антибіотиків протягом трьох днів, погіршенні стану хворого, необхідно провести тимпанотомія. Під час процедури робиться невеликий надріз в барабанній перетинці, гній випливає назовні. Стан хворого після втручання істотно поліпшується. Тимпанотомія проводиться під знеболенням і за суворими показаннями.

Зверніть увагу! Самостійно гріти вухо заборонено. При наявності гною це призведе до поширення процесу. Даний метод лікування може призначити тільки лікар після огляду.

Для запобігання захворювання потрібно дотримуватися кількох правил:

• Своєчасне лікування ГРВІ. Оскільки носоглотка пов'язана із середнім вухом, інфекція безперешкодно поширюється по євстахієвої трубі. Особливу увагу необхідно приділяти нежиті. Густі виділення сприяють розмноженню бактерій, тому рекомендовано пити більше рідини, регулярно сякатися.

• Вогнища хронічної інфекції - тонзиліти, фарингіти збільшують ризик виникнення отиту.

• Після купання, особливо у відкритих водоймах, необхідно ретельно висушити вуха, щоб не допустити потрапляння води разом з бактеріями всередину. Спеціально для людей, схильних до отиту, розробили антисептичні краплі, які закопуються в вуха після кожного купання.

• Правильна гігієна вух - головний момент в профілактиці отиту у дорослих. Заборонено використовувати гострі предмети, шпильки, сірники для чищення від вушної сірки. Для цього існують спеціальні ватяні палички. Прибирати надлишки сірки можна лише зовні. При глибокої чищенні є ймовірність заштовхати сірку ще далі, утворюючи пробку.

© 2012-2018 "Жіноча думка". При використанні матеріалів - посилання на першоджерело обов'язкове!

Головний редактор порталу: Катерина Данилова

Електронна пошта: [email protected]

Телефон редакції: +7 (965) 405 64 18

Симптоми і лікування отиту у дорослих

Отит - це запалення вуха, узагальнюючий термін для будь-яких інфекційних процесів в органі слуху. Залежно від ураженого відділу вуха, виділяють зовнішній, середній і внутрішній отит (лабіринтит). Отит зустрічається часто. Десять відсотків населення Землі протягом життя хворіли зовнішнім отитом.

Щорічно в світі реєструється 709 мільйонів нових випадків захворювання гострим середнім отитом. Більше половини цих епізодів доводиться на дітей до 5 років, однак дорослі також страждають запаленням середнього вуха. Лабіринтит, як правило, є ускладненням середнього отиту і виникає порівняно рідко.

Для кращого розуміння викладається теми необхідно коротко пригадати анатомію органу слуху.

Складовими частинами зовнішнього вуха є вушна раковина і слуховий прохід. Роль зовнішнього вуха - уловлювання звукової хвилі і проведення її до барабанної перетинки.

Середнє вухо - це барабанна перетинка, барабанна порожнина, яка містить ланцюжок слухових кісточок, і слухова труба.

У барабанної порожнини відбувається посилення звукових коливань, після чого звукова хвиля слід до внутрішнього вуха. Функція слухової труби, що з'єднує носоглотку і середнє вухо, - вентиляція барабанної порожнини.

Внутрішнє вухо містить так звану «равлика» - складний чутливий орган, в якому звукові коливання перетворюються в електричний сигнал. Електричний імпульс слід по слуховому нерву в головний мозок, несучи закодовану інформацію про звук.

Зовнішній отит - це запалення слухового проходу. Він може бути дифузним, а може протікати у вигляді фурункула. При дифузному зовнішньому отиті уражається шкіра всього слухового проходу. Фурункул - це обмежене запалення шкіри зовнішнього вуха.

При середньому отиті запальний процес відбувається в барабанної порожнини. Існує безліч форм і варіантів перебігу цієї хвороби. Він може бути катаральним і гнійним, перфоративні і неперфоратівном, гострим і хронічним. При отиті можуть розвиватися ускладнення.

До найбільш поширених ускладнень середнього отиту відносять мастоидит (запалення завушної частини скроневої кістки), менінгіт (запалення оболонок головного мозку), абсцес (гнійник) мозку, лабіринтит.

Внутрішній отит майже ніколи не буває самостійним захворюванням. Практично завжди він є ускладненням запалення середнього вуха. На відміну від інших видів отиту його основним симптомом є не біль, а зниження слуху і запаморочення.

 • Після потрапляння забрудненої води - найчастіше зовнішній отит виникає після потрапляння у вухо води, що містить збудника хвороби. Саме тому друга назва цієї хвороби - «вухо плавця».
 • Травма шкіри зовнішнього слухового проходу - крім наявності в воді інфекції повинні бути і місцеві умови, що призводять до розвитку запалення: мікротріщини шкіри і т.д. Інакше кожен наш контакт з накопичений водою закінчувався б розвитком запалення в вусі.
 • Ускладнення ГРВІ, гаймориту - в цьому випадку збудник середнього отиту проникає в барабанну порожнину зовсім з іншого боку, так званим рінотубарним шляхом, тобто через слухову трубу. Зазвичай інфекція потрапляє в вухо з носа, коли людина хворіє на ГРВІ, нежиттю або гайморитом. При важко протікає запаленні середнього вуха інфекція може поширитися на внутрішнє вухо.
 • При інфекційних захворюваннях, хворобах нирок, цукровому діабеті, переохолодженні на фоні зниженого імунітету зростає ризик розвитку запалення в середньому вусі. Сякання через 2 ніздрі (неправильне), кашель і чхання підвищують тиск в носоглотці, що призводить до потрапляння інфікованої слизу в порожнину середнього вуха.
 • Механічне видалення вушної сірки - вона є захисним бар'єром від інфекцій.
 • Висока температура повітря і висока вологість.
 • Попадання в вушну раковину сторонніх об'єктів.
 • Використання слухових апаратів.
 • Такі захворювання, як себорейний дерматит на обличчі, екзема, псоріаз.
 • Причинами розвитку гострого середнього отиту є також генетична схильність, імунодефіцитні стани, ВІЛ-інфекція.

Збудниками зовнішнього отиту можуть бути бактерії або гриби. Особливо часто зустрічаються в слуховому проході такі мікроорганізми, як синьогнійна паличка і стафілокок. Для грибів роду Candida і Aspergillus шкіра слухового проходу взагалі одне з улюблених місць в організмі: там темно, а після купання ще й волого.

Збудниками середнього отиту, а значить і внутрішнього, можуть бути віруси і бактерії. Грибкове ураження середнього вуха також зустрічається, але набагато рідше, ніж зовнішнього. Найчастіші бактеріальні збудники середнього отиту - пневмокок, гемофільна паличка, моракселла.

Клінічна картина - симптоми отиту

 • Біль - це основний симптом отиту. Інтенсивність болю може бути різною:
  • від ледь відчутною до нестерпної
  • характер - пульсуючий, стріляючий

  Дуже складно, найчастіше неможливо самостійно відрізнити больові відчуття при зовнішньому отиті від больових відчуттів при запаленні середнього вуха. Єдиною зачіпкою може стати той факт, що при зовнішньому отиті біль повинна відчуватися при торканні шкіри на вході в слуховий прохід.

 • Зниження слуху - симптом непостійний. Він може бути присутнім як при зовнішньому отиті, так і при середньому, може бути відсутнім при обох цих формах запалення вуха.
 • Підвищення температури - найчастіше відбувається підвищення температури тіла, проте, це також необов'язковий ознака.
 • Виділення з вуха при зовнішньому отиті бувають практично завжди. Адже ніщо не заважає запальної рідини виділятися назовні.

При середньому отиті, якщо в барабанної перетинки не утворилася перфорація (отвір), виділень їх вуха не буває. Генетично з слухового проходу починається після появи повідомлення між середнім вухом і слуховим проходом.

Акцентую увагу на тому, що перфорація може не утворитися навіть при гнійному отиті. Пацієнти, які страждають отитом, часто запитують, куди подінеться гній, якщо він не прорветься назовні? Все дуже просто - він вийде через слухову трубу.

 • Вушний шум (див. Причини шуму у вухах), закладеність вуха можливі при будь-якій формі захворювання.
 • При розвитку запалення внутрішнього вуха може з'являтися запаморочення (причини).

Гострий середній отит протікає в 3 стадії:

Гострий катаральний отит - хворий відчуває сильний біль, що підсилюється до ночі, при кашлі, чханні, вона може віддавати в скроню, зуби, бути колючої, пульсуючою, сверлящей, знижується слух, апетит, з'являється слабкість і висока температура до 39С.

Гострий гнійний отит - відбувається скупчення гною в порожнині середнього вуха з наступною перфорацією і гноетечением, яке може бути на 2-3 день хвороби. В цьому періоді температура падає, біль знижується, лікар може зробити маленький прокол (парацентез), якщо не стався самостійний розрив барабанної перетинки.

Відновлювальна стадія - генетично припиняється, дефект барабанної перетинки закривається (зрощення країв), слух протягом 2-3 тижнів відновлюється.

У більшості випадків діагностика гострого отиту не викликає ускладнень. Високотехнологічні методи дослідження бувають потрібні нечасто, вухо непогано піддається огляду оком. Лікар оглядає барабанну перетинку налобним рефлектором (дзеркало з отвором посередині) через вушну воронку або спеціальним оптичним приладом - отоскопом.

Цікавий пристрій для діагностики отиту розробила знаменита корпорація Apple. Воно являє собою Отоскопіческі насадку для камери телефону. Передбачається, що за допомогою цього гаджета батьки зможуть фотографувати барабанну перетинку дитини (або свою власну) і відсилати фотографії для консультації свого лікаря.

Оглядаючи вухо пацієнта, що страждає зовнішнім отитом, лікар бачить почервоніння шкіри, звуження слухового проходу і наявність рідких виділень в його просвіті. Ступінь звуження слухового проходу може бути такою, що барабанну перетинку не видно взагалі. При запаленні зовнішнього вуха інших обстежень крім огляду зазвичай не потрібно.

Діагностика середнього отиту і лабірінтіта

При гострому запаленні середнього вуха основним способом встановлення діагнозу також є огляд. Основними ознаками, що дозволяє поставити діагноз «гострий середній отит», є почервоніння барабанної перетинки, обмеження її рухливості, наявність перфорації.

 • Як перевіряється рухливість барабанної перетинки?

Людину просять надути щоки, не відкриваючи рота, тобто «продути вуха». Це прийом називається маневром Вальсальви на ім'я італійського анатома, який жив на рубежі 17 і 18 століть. Він широко застосовується водолазами і дайверами для вирівнювання тиску в барабанної порожнини при глибоководному спуску.

Коли струмінь повітря потрапляє в порожнину середнього вуха, барабанна перетинка трохи рухається і це помітно оком. Якщо барабанна порожнина заповнена запальної рідиною, ніякої повітря в неї не потрапить і руху барабанної перетинки не буде. Після появи генетично з вуха, лікар може спостерігати наявність перфорації в барабанної перетинки.

Іноді для уточнення характеру хвороби може знадобитися аудіометрія (дослідження слуху на апараті) або тімпанометрія (вимірювання тиску всередині вуха). Однак ці методи обстеження слуху частіше застосовуються при хронічному отиті.

Діагноз лабірінтіта зазвичай ставиться, коли на тлі протікає середнього отиту раптово різко падає гострота слуху і з'являється запаморочення. Аудіометрія в такій ситуації обов'язкове. Також потрібен огляд невропатолога і консультація окуліста.

Необхідність в рентгенологічних дослідженнях виникає, коли є підозра на ускладнення хвороби - мастоидит або внутрішньочерепний поширення інфекції. На щастя, такі випадки рідкісні. У ситуації, коли підозрюється розвиток ускладнень, зазвичай виконується комп'ютерна томографія скроневих кісток і головного мозку.

Чи потрібен при отиті мазок на визначення бактеріальної флори? Однозначну відповідь на це питання дати непросто. Проблема полягає в тому, що через особливості культивації бактерій відповідь даного обстеження буде отримано через 6-7 днів після забору мазка, тобто до часу, коли отит вже практично пройде. Більш того, у випадках середнього отиту без перфорації мазок марний, так як мікроби знаходяться за барабанною перетинкою.

І все ж мазок краще робити. У тому випадку, якщо застосування ліки першої лінії не принесе одужання, отримавши результати бактеріального дослідження, можна буде скорегувати лікування.

Основний засіб лікування зовнішнього отиту у дорослих - вушні краплі. Якщо у людини немає імунодефіциту (ВІЛ-інфекція, цукровий діабет), антибіотик в таблетках, як правило, не потрібен.

Вушні краплі можуть містити тільки антибактеріальний препарат або бути комбінованими - мати в складі антибіотик і протизапальну речовину. Курс лікування займає 5-7 днів. Найбільш часто для терапії зовнішнього отиту застосовуються:

 • Ципрофарм (Україна, ципрофлоксацину гідрохлорид)
 • Нормакс (100-140 руб., Норфлоксацин)
 • Отофа (170-220 руб, рифаміцин)
 • Софрадекс (170-220 руб., Дексаметазон, фраміцетін, граміцидин)
 • Кандибіотик (210-280 руб., Беклометазон, лідокаїн, клотримазол, Хлорамфеникол)

Останні два препарати мають також протигрибкові властивості. Якщо зовнішній отит має грибкове походження, активно використовуються протигрибкові мазі: клотримазол (Кандид), натамицин (Пімафуцин, Пімафукорт).

Крім вушних крапель, для лікування зовнішнього отиту лікар може рекомендувати мазь з діючою речовиною Мупіроцин (Бактробан 500-600 руб, Супіроцін 300 руб). Важливо, що препарат не чинить негативного впливу на нормальну мікрофлору шкіри, і є дані про активність мупіроцину відносно грибів.

Лікування середнього отиту і лабіринтиту у дорослих

Основний засіб терапії у випадках середнього отиту - антибіотик. Однак лікування отиту антибіотиками у дорослих - це ще одне спірне питання сучасної медицини. Справа в тому, що при даному захворюванні дуже високий відсоток самостійного одужання - більше 90%.

Був період часу в кінці 20 століття, коли на хвилі ентузіазму антибіотики призначали практично всім хворим при отиті. Однак зараз вважається допустимим перші два дні після появи болю обходитися без антибіотиків. Якщо через два дні немає тенденції до поліпшення, тоді вже призначається антибактеріальний препарат. При всіх видах отиту можуть знадобитися знеболюючі ліки для прийому всередину.

При цьому, звичайно, хворий повинен перебувати під наглядом лікаря. Рішення про необхідність антибіотиків досить відповідально і його повинен приймати тільки лікар. На вагах з одного боку можливі побічні ефекти антибіотикотерапії, з іншого - той факт, що щороку в світі від ускладнень отиту помирає 28 тисяч людей.

Основні антибіотики, які застосовуються при лікуванні середнього отиту у дорослих:

 • Амоксицилін - Оспамокс, Флемоксин, Амосін, Екобол, Флемоксин солютаб
 • Аамоксіціллін з клавулановою кислотою - Аугментин, Флемоклав, Екоклав
 • Цефуроксим - Зіннат, Аксетін, Зинацеф, Цефурус і інші препарати.

Курс антибіотикотерапії повинен становити 7-10 днів.

Вушні краплі також широко призначаються при запаленні середнього вуха. Важливо пам'ятати, що існує принципова різниця між краплями, які призначаються до перфорації барабанної перетинки і після її появи. Нагадаю, ознакою перфорації є поява гноетечения.

До виникнення перфорації призначаються краплі з знеболюючим ефектом. До них відносяться такі препарати як:

 • Отинум - (150-190 руб) - холіну саліцилат
 • Отіпакс (220 руб), Отірелакс (140 руб) - лідокаїн і феназон
 • Отізол - феназон, бензокаїн, фенілефрину гідрохлорид

Краплі з антибіотиком не має ніякого сенсу закопувати в цій фазі, так як запалення йде за непроникною для них барабанною перетинкою.

Після появи перфорації біль проходить і вже не можна капати знеболюючі краплі, оскільки вони можуть нашкодити чутливих клітин равлики. При виникненні перфорації з'являється доступ для крапель всередину середнього вуха, тому можна закопувати краплі, що містять антибіотик. Однак не можна використовувати ототоксичні антибіотики (гентаміцин, фраміцетін, неоміцин, поліміксин В), препарати, що містять феназон, спирти або холіну саліцилат.

Краплі з антибіотиком, застосування яких допустимо при лікуванні отиту у дорослих: «Ципрофарм», «Нормакс», «Отофа», «Мірамістин» та інші.

В окремих ситуаціях при запаленні середнього вуха може знадобитися мале хірургічне втручання - парацентез (або тимпанотомія) барабанної перетинки. Вважається, що потреба в парацентез виникає, якщо на тлі антибактеріальної терапії протягом трьох днів біль все ще продовжує турбувати людину. Парацентез виконується під місцевою анестезією: спеціальної голкою в барабанній перетинці робиться невеликий розріз, через який починає виходити гній. Розріз цей прекрасно заростає після припинення генетично.

Лікування лабіринтиту є комплексну медичну проблему і проводиться в стаціонарі під контролем ЛОР-лікаря і невропатолога. Крім антибактеріальної терапії необхідні засоби, що поліпшують мікроциркуляцію усередині равлики, нейропротекторні препарати (що захищають нервову тканину від пошкодження).

Профілактичні заходи при зовнішньому отиті полягають в ретельному висушуванні слухового проходу після купання. Також слід уникати травмування слухового проходу - не використовувати ключі і шпильки в якості вушного інструментарію.

Для людей, часто страждають запаленням зовнішнього вуха, існують краплі на основі оливкового масла, що забезпечують захист шкіри при купанні у водоймі, наприклад, «Ваксол».

Профілактика середнього отиту складається з загальнозміцнюючих заходів - загартовування, вітамінотерапії, прийому імуномодуляторів (препаратів, що поліпшують імунітет). Також важливо своєчасно лікувати захворювання носа, які є основним причинним фактором запалення середнього вуха.

Якщо людина народилася з ознаками захворювання на хронічний гнійний отит і з віком чи має він право на інвалідність з цього захворюванням?

якщо у нього знижений слух через це захворювання, то він може і має право на інвалідність-залежить від ступеня захворювання і приглухуватості.

Дуже цікава і докладна стаття. Дякуємо!

Вже на протязі, ряду п'ятнадцяти років, звертаючись до лікарів з проблемою шуму у вухах, і періодичної болю, ні якого уваги і лікування цієї моєї проблеми не було. це не дивлячись на те що я є пільговою категорією хворих, (ліквідатор наслідків аварії на ЧАС.) У нашій муніципальної поліклініки міста хв води, намагаються постійно від таких хворих швидше позбутися, посилаючись на свої аналогічні проблеми пов'язані навіть з їх віком. Мені неприємні. і образливі, такі підходи по відношенню до нас, і тому не тільки я, намагаюся менше звертатися до наших айбалітам, занурити в капіталістичні джунглі цін, і приватизацій державних інтриг, маніпулюючи зі здоров'ям громадян.

прямо в точку! я теж з хв-вод. і до всього, що сказано Володимиром, хочу додати, що лікувати за великим рахунком нікому. В мізках тільки гроші, а знань 0.Еслі раніше були ЛІКАРІ, як Бухтояров і ін. То зараз до кого звернутися?

А стаття напевно хороша для спеців. шкода, що наші місцеві "академікі9quot; НЕ чітают.Еслі купили дипломи хоча б що-небудь зналі.все менше народу загробью.

Дякую за статтю. Знайшла для себе корисні нюанси лікування. Лор призначив Нормакс, а перфорації ще немає. Значить наш лікар некомпетентний

Та дуже гарна стаття! Спасібо.В Мексиці доохотілся три ночі полусплю .Отіт думаю, цибулю і масло виноградних кісточок з джоджоба допомагає.

Дякую за цікаву статтю!

Дякую за статтю. Судячи з усього у мене гайморит з отитом у середньому вусі, але лікарі навіть видить цього не хочуть і огляд толком навіть не роблять. Роблять знімок на ньому нічого не видно і відправляють до невролога. Невролог виписує афабазол і судинні нічого не допомагає, а воно і болить далі, а вранці взагалі ніздря не дихає і набряк правого особи. Загалом капець хоч сама собі лікування призначай. Піду шукати хорошого лікаря.

необхідно зробити МРТ гол. мозку-це дозволить уточнити діагноз, найімовірніше це гайморит. у мене схожа картина, а лікарі такі ж-чисті бюрократи, навіть платні

А ми і не звертаємося. Самі себе лікуємо в основному. Хоча зізнаюся попався один раз грамотний пульмонолог і вилікувала мені астматичний бронхіт в початковій стадії. Довелося походити місяць по лікарях і потім тільки до неї потрапила і причому безкоштовно.

Додати коментар Скасувати відповідь

Чи всі Ви знаєте про застуді і грипі

© 2013 Азбука здоров'я // Угода // Політика персональних даних // Карта сайту Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування. Для встановлення діагнозу і отримання рекомендацій по лікуванню необхідна консультація кваліфікованого лікаря.

Отит - що це таке, види, симптоми у дорослих, лікування отиту вуха

Отит - це ЛОР-захворювання, що представляє собою запальний процес у вусі. Проявляється болем у вусі (пульсуючою, що стріляє, ниючий), підвищеною температурою тіла, порушенням слуху, шумом у вухах, слизисто-гнійними виділеннями з зовнішнього слухового проходу. Виразність патологічного процесу цілком залежить від вірулентності мікроорганізмів, а також велику роль грає стан імунного захисту людини.

Що це таке, які перші ознаки і симптоми отиту, а також як лікувати у дорослих без наслідків для вуха, ми розглянемо далі в статті.

Отит - це запальне ураження внутрішнього, середнього або зовнішнього відділу людського вуха, що протікає в хронічній або гострій формі. Захворювання характеризується ураженням структур зовнішнього, середнього або внутрішнього вуха, при цьому пацієнти пред'являють специфічні скарги. Симптоми у дорослих залежать від зони запалення, приєднання місцевих або системних ускладнень.

Патологія здатна розвинутися в будь-який час року, але пік звернень до лікарні доводиться на осінь і зиму, коли люди ще не встигають перебудуватися з тепла на холод.

Причини і симптоми отиту залежать від виду захворювання, стану імунітету і факторів навколишнього середовища. Основоположними елементами в освіті недуги служить вплив температури повітря, чистота використовуваної води для гігієни, час року.

Причинами отиту вважаються:

 • Проникнення інфекції з інших ЛОР-органів - як ускладнення супутнього інфекційно-вірусного захворювання;
 • Різні хвороби носа, його пазух і носоглотки. Сюди відносять всі види ринітів, викривлення носової перегородки, аденоїди (аденоїдні вегетації);
 • Травмами вушної раковини;
 • Переохолодження та ослаблений імунітет.

До числа умов, що істотно підвищують ризик розвитку захворювання, відносять:

 • алергію;
 • запалення ЛОР-органів;
 • імунодефіцитні стани;
 • проведення хірургічних операцій в зоні носоглотки або носової порожнини;
 • дитинство, дитячий вік.

Отит у дорослих - захворювання, до якого потрібно ставитися з усією серйозністю, знати його симптоми, наслідки та лікування.

Будова людського вуха розділяється на три взаємопов'язані частини, які носять такі назви:

Залежно від того, в якій конкретній частині органу протікає запальний процес, в медицині прийнято розрізняти три види отиту:

Зовнішній отит може бути обмеженим або розлитим, в окремих випадках поширюється на барабанну перетинку, частіше зустрічається у літніх пацієнтів. Виникає в результаті механічної або хімічної травми вуха. Пацієнт з зовнішнім отитом пред'являє скарги на пульсуючий біль у вусі, яка віддає в шию, зуби і очей, посилюється при розмові і жуванні.

Розвитку сприяють два фактори:

 • Занесення інфекції гострим предметом (шпилькою, зубочисткою);
 • Попадання і накопичення вологи в зовнішньому слуховому проході.

Часто виникає, якщо вухо постійно контактує з водою, наприклад при плаванні, тому його називають «вухо плавця».

При середньому отиті запальний процес відбувається в барабанної порожнини. Існує безліч форм і варіантів перебігу цієї хвороби. Він може бути катаральним і гнійним, перфоративні і неперфоратівном, гострим і хронічним. При отиті можуть розвиватися ускладнення.

Даний вид ще називають лабіринтит, його симптоми можуть змінюватися по мірі вираженості (від легких до яскраво виражених).

Симптоми отиту подібні при всіх формах захворювання, але інтенсивність їх і деякі особливості залежить від виду.

Згідно характером протікання хвороби виділяють форми:

 • Гостра. Виникає раптово, має виражену симптоматику.
 • Хронічна. Запальний процес триває тривалий час, має періоди загострення.

За способами прояву отиту розрізняють наступні форми:

 • Гнійна. Відбувається накопичення гною за барабанною перетинкою.
 • Катаральна. Відзначається набряк і почервоніння тканин, відсутня рідке або гнійне виділення.
 • Ексудативна. В середньому вусі накопичується рідина (кров або лімфа), яка є прекрасним середовищем для розмноження мікроорганізмів.

Як і чим лікувати отит вуха лікар отоларинголог визначає, встановивши вид і ступінь захворювання.

Клінічна картина отиту безпосередньо залежить від місця локалізації патологічного процесу.

 • біль у вусі . Цей симптом турбує постійно і є основним, який приносить найбільший дискомфорт. Іноді біль стріляє в зуби, скроню, нижню щелепу. Причиною розвитку такого стану при отиті вважається підвищений тиск в порожнині вуха;
 • почервоніння слухового проходу, зміна кольору вушної раковини;
 • поступове погіршення слуху, обумовлене розкриттям гнійників і заповненням слухового проходу гнійними масами;
 • підвищення температури - найчастіше відбувається підвищення температури тіла, проте, це також необов'язковий ознака;
 • виділення з вуха при зовнішньому отиті бувають практично завжди. Адже ніщо не заважає запальної рідини виділятися назовні.

Симптоми отиту нерідко супроводжуються нежиттю, який призводить до набряку слизової носа і закладеності слухової труби.

 • У разі розвитку гострого гнійного локального зовнішнього отиту (фурункул в слуховому проході) хворий скаржиться на болі в вусі, які посилюються при тиску або потягивании за нього.
 • Відзначається також хворобливість при відкриванні рота і біль при введенні вушної воронки з метою огляду зовнішнього слухового проходу.
 • Зовні вушна раковина набрякла і почервоніла.
 • Гострий інфекційний гнійний дифузний отит розвивається в результаті запалення середнього вуха і гноетечения з нього.
 • висока температура;
 • біль у вухах (пульсуюча або ниючий);
 • зниження слухової функції, яка, як правило, відновлюється через кілька днів після перших проявів симптомів;
 • нудота, загальне нездужання, блювання;
 • гнійні виділення з вух.
 • Головним симптомом гострої форми є сильний біль у вусі, яку пацієнти описують як смикати або стріляючий.
 • Біль може бути дуже інтенсивною, посилюється у вечірній час.
 • Однією з ознак отиту є так звана аутофония - присутність постійного шуму у вусі, не пов'язаного зі звуками ззовні, з'являється закладеність вуха.

Гострий отит завжди потрібно лікувати до кінця, так як гній почне поширюватися всередину черепа.

 • Туговухість.
 • Періодичні гнійні виділення з вуха.
 • Запаморочення або шум у вухах.
 • Біль з'являється лише в періоди загострення.
 • Можливе підвищення температури.

Якщо у Вас з'явилися симптоми отиту, потрібно терміново звернутися до лікаря, який правильно поставить діагноз і розповість, чим лікувати запалення.

Не варто думати, що отит вуха - це невинне застуда. Крім того, що він надовго вибиває людину «з колії», знижуючи його працездатність не менше, ніж на 10 днів, можливий розвиток незворотних змін зі стійким погіршенням або повною втратою слуху.

При пускання хвороби на самоплив можуть виникати такі ускладнення:

 • розрив барабанної перетинки (як правило, на загоєння утворився отвори потрібно 2 тижні);
 • холеостома (розростання тканини за барабанною перетинкою, погіршення слуху);
 • руйнування слухових кісточок середнього вуха (ковадла, молоточка, стремінця);
 • мастоидит (запальне ураження соскоподібного відростка скроневої кістки).

Грамотний лікар діагностує гострий отит без особливих пристосувань і інноваційних технологій. Досить звичайного огляду вушної раковини і слухового каналу за допомогою налобного рефлектора (дзеркала з отвором в центрі) або отоскопа, щоб діагностувати отит вуха.

В якості методів, що підтверджують і уточнюють діагноз, може бути призначений загальний аналіз крові, в якому виявляються ознаки запалення (підвищення ШОЕ, збільшення кількості лейкоцитів і інші).

З інструментальних методів використовують рентгенографію, комп'ютерну томографію скроневих областей.

Особливу роль в лікуванні отиту грають антибактеріальні препарати (антибіотики, сульфаніламіди і т. Д.). Їх використання має ряд особливостей - ліки повинні не тільки діяти на бактерії, що викликали отит, але і добре проникати в барабанну порожнину.

Лікування запальних змін вушної раковини починається з дотримання постільного режиму. Антибіотики, протизапальні засоби, жарознижуючі препарати призначаються одночасно. Комбінація лікарських засобів дозволяє ефективно лікувати патологію.

Ні для кого не секрет чим лікують гострий отит у дорослих - краплями у вуха. Це найпоширеніші ліки від отиту. Залежно від виду захворювання використовують різні препарати. Вушні краплі можуть містити тільки антибактеріальний препарат або бути комбінованими - мати в складі антибіотик і протизапальну речовину.

Виділяють наступні види крапель:

 • глюкокортикостероїдні (Гаразон, Софрадекс, Дексон, Анауран);
 • мають в своєму складі протизапальні нестероїдні засоби (отинум, Отіпакс);
 • антибактеріальні (Отофа, Ціпромед, Нормакс, Фугентін).

Курс лікування займає 5-7 днів.

 1. У комплексі з вушними краплями при отиті, отоларингологи часто прописують судинозвужувальні краплі в ніс (Нафтизин, Назол, Галазолін, Отривін і т.д.), завдяки яким вдається зняти набряк слизової оболонки євстахієвої труби і тим самим зменшити навантаження на барабанну перетинку.
 2. Крім крапель в комплексі може бути призначений прийом і антигістамінних (протиалергічних) коштів, які переслідують ту ж мету - зняття набряку слизової. Це можуть бути таблетки Лоратадину, Супрастин, діазолін і т.д.
 3. Для зниження температури і зменшення болю у вусі призначають нестероїдні протизапальні засоби на основі парацетамолу (панадол), ібупрофену (Нурофен), найз.
 4. Антибіотики при отиті у дорослих приєднують до лікування гострої середньої форми при розвитку гнійного запалення. Добре зарекомендувало себе застосування Аугментину. Також ефективні Рулид, Амоксиклав, Цефазолин.

Крім перерахованих заходів використовуються процедури фізіотерапії:

 • УВЧ для області носа;
 • лазеротерапія для області гирла слухової труби;
 • пневмомассаж, орієнтований на область барабанної перетинки.

Якщо всі вищеописані дії не призвели до регресу процесу, або лікування було розпочато на стадії перфорації барабанної перетинки, то в першу чергу необхідно забезпечити хороший відтік гною з порожнини середнього вуха. Для цього проводять регулярне очищення зовнішнього слухового проходу від виділень.

Під час маніпуляції використовують місцеву анестезію. У барабанній перетинці за допомогою спеціальної голки роблять прокол, через який видаляється гній. Розріз заростає самостійно після припинення виділення гною.

Рекомендації лікаря потрібно обов'язково дотримуватися:

 • Не можна самостійно призначати собі лікарські засоби, вибирати дозування, переривати прийом препаратів при зникненні симптомів отиту.
 • Неправильними діями, які вчиняються на свій розсуд, можна завдати шкоди здоров'ю.
 • До звернення до лікаря можна лише прийняти таблетку парацетамолу з метою зменшення болю. Цей препарат ефективний і має трохи протипоказань. При правильному використанні парацетамол рідко викликає побічні ефекти.

Основна мета профілактики отиту у дорослих полягає в тому, щоб евстахиева труба не виявилася заблокованою густим слизом. Це не таке просте завдання. Як правило, гострі риніти супроводжуються рідкими виділеннями, але в процесі лікування слиз часто стають набагато густіше, застоюючись в носоглотці.

 1. Вогнища хронічної інфекції - тонзиліти, фарингіти збільшують ризик виникнення отиту.
 2. Після купання, особливо у відкритих водоймах, необхідно ретельно висушити вуха, щоб не допустити потрапляння води разом з бактеріями всередину. Спеціально для людей, схильних до отиту, розробили антисептичні краплі, які закопуються в вуха після кожного купання.
 3. Регулярно чистити вуха від бруду і сірки, дотримуватися гігієни. Але мінімум сірки краще залишити, оскільки вона захищає вушний прохід від потрапляння хвороботворних мікробів.

На закінчення варто відзначити, що отит - це дуже неприємне захворювання. Не варто думати, що всі симптоми пройдуть самостійно. Обов'язково звертайтеся до лікаря, при появі перших ознак. Найчастіше до отиту люди ставляться невиправдано легковажно, не уявляючи, що ускладнення від цієї інфекції здатні привести до найсумніших наслідків.

Чим лікувати отит, якщо немає бажання приймати антибіотики? Або без них ніяк?

Якщо гнійна форма, то тут без антибіотиків не обійтися. У мене був звичайний отит, я його не лікувала і він перейшов в більш складну форму. У підсумку витратила багато часу, здоров'я і грошей на ліки. Тому обов'язково при появі початкової форми звертайтеся до лікаря і навіть якщо призначають антибіотики небойтесь їх приймати. Зрозуміло, що це не вітаміни, але якщо вже є гній, то можливі дуже серйозні ускладнення. А біля вуха мозок, тому будьте розумною людиною і прислухайтеся до лікаря

Спасибо большое за статтю. Буду мати на увазі.

Навіть невилікуваний карієс може викликати отит.

Додати коментар Скасувати відповідь

© Вся інформація на сайті "Симптоми і лікування" надана в ознайомлювальних цілях. Не займайтеся самолікуванням, а звертайтеся до досвідченого лікаря. | Угода |

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

46 − = 42