Ознаки отиту у дорослих

Перші симптоми отиту у дорослих - на що звернути увагу при болях в вусі. Основні методи діагностики отиту, лікування, профілактика

Дві третини всієї інформації про навколишній світ людина сприймає за допомогою зору. Але не варто забувати про слух, він необхідний для розуміння мови співрозмовника, часто сигналізує про наближення небезпеки, тим самим рятуючи життя.

Тому турбота про здоров'я вух - обов'язок кожної людини. Якщо не звернути уваги на перші ознаки отиту у дорослих і не почати лікування, це призведе до глухоти.

Під цим терміном мають на увазі запальний процес у вусі. Залежно від локалізації ураження розрізняють:

• Зовнішній отит має найбільш легкий перебіг, так як зміни в більшості випадків помітні неозброєним оком. Він небезпечний розвитком ускладнень, поширенням інфекції всередину вуха.

• Середній отит - це запалення елементів барабанної порожнини. У народі саме цей вид прийнято називати просто «отіт9raquo ;.

• Внутрішній - розвивається внаслідок поширення інфекції з середнього вуха. Тому лікування отиту у дорослих має бути комплексним, щоб уникнути розвитку ускладнень.

Які причини призводять до отиту у дорослих?

Будь-запальний процес неможливий без наявності хвороботворних мікроорганізмів. Тобто безпосередньою причиною виникнення отиту у дорослих є бактерії, рідше - віруси або гриби (стафілокок, моракселла, гемофільна паличка, гриби Candida).

Існує ряд факторів, що привертають, які є провокаторами розвитку отиту:

• Травми, удари, подряпини вуха - вхідні ворота для інфекції. Якщо шкіра пошкоджена, бактерії безперешкодно потрапляють в кров, викликаючи запалення.

• Прищі на обличчі, біля вуха є можливими джерелами зараження, оскільки всі ділянки особи мають загальне кровопостачання.

Запам'ятайте! Неприпустимо самостійно видавлювати прищі на обличчі, особливо вище верхньої губи. З потоком крові бактерії потрапляють в головний мозок, підвищуючи ризик розвитку менінгіту, енцефаліту, внутрішнього отиту.

• Хронічні тонзиліти, фарингіти, гайморити можуть викликати появу перших симптомів гострого отиту у дорослих. Носоглотка з'єднана із середнім вухом тонкої трубою, по якій і поширюється інфекція.

• Сторонній предмет, потрапляючи в зовнішній слуховий прохід, призводить до подразнення шкіри, її пошкодження.

• «Вухо плавця» - спеціальний термін, що позначає підвищений ризик розвитку отиту при попаданні води у вухо. Особливо це стосується забруднених водойм.

• Часта причина отиту у дорослих - надмірна гігієна вух. Не потрібно кожен день механічно видаляти сірку, це захисний бар'єр від попадання бактерій.

Ознаки отиту у дорослих - з чого починається захворювання?

Хвороба може протікати гостро або хронічно. Перші симптоми гострого отиту у дорослих важко не помітити: виражений біль у вусі, підвищення температури, погіршення слуху. Клінічні ознаки при хронічному перебігу виражені слабо, на них часто не звертають уваги, що призводить до ускладнень.

• Біль. Больові відчуття відрізняються при різних варіантах перебігу. При гострому процесі вона може бути ріжучої, що стріляє, пульсуючої, при хронічному - тупий, що давить. Найчастіше пацієнти описують її як почуття закладеності вуха, дискомфорт, шум у вухах. Біль посилюється при кашлі, чханні, поворотах голови.

• Температура підвищується тільки при загостреннях, досягає 3&9deg;C.

• Виділення з вуха - непостійний ознака отиту у дорослих. Якщо барабанна перетинка не ушкоджена, виділень не буде. При прориві назовні витікає гнійне або прозоре вміст, біль при цьому зменшується.

• До загальних симптомів відносяться: головний біль, слабкість, зниження апетиту, порушення сну.

• Якщо інфекція поширилася на внутрішнє вухо, до перерахованих вище ознак приєднується запаморочення, нудота, у важких випадках - блювота.

Діагностичний пошук - як не пропустити отит?

При виникненні перших симптомів отиту у дорослих необхідно звернутися до лікаря. Самостійно починати лікування заборонено. Для вибору максимально ефективного засобу потрібно точно встановити діагноз, а зробити це без спеціальних інструментів неможливо. Адже найчастіше запалення виникає в середньому вусі.

Основне завдання лікаря - оглянути зовнішній слуховий хід, барабанну перетинку. Для цього використовуються спеціальні інструменти. Вушна воронка вставляється у зовнішній слуховий прохід, далі за допомогою налобного рефлектора доктор оцінює стан необхідних структур. Процедура безболісна, не займає багато часу. Для більш детального вивчення використовується отоскоп.

При огляді звертає на себе увагу почервоніння шкіри, ділянки запалення. Зовнішній слуховий прохід звужений, спостерігається набряк підшкірної клітковини. Іноді не вдається оглянути барабанну перетинку через сильний набряку, звуження проходу.

Огляду включає в себе оцінку барабанної перетинки: колір, наявність почервоніння, отворів, її рухливість.

• Для визначення рухливості існує простий метод. Лікар просить надути щоки, рот при цьому повинен бути закритий. Повітря через носоглотку потрапляє в середнє вухо, перетинка відхиляється назовні. Якщо цього не відбувається, скореее ​​за все, в барабанної порожнини є рідина.

• Аудіометрія необхідна для визначення порушень слуху, частіше проводиться при хронічному процесі.

• Бакпосів інформативний, якщо сталася перфорація (прорив). Цей метод діагностики дозволяє визначити вид збудника, що викликав запалення, і чутливість до антибіотиків. Оскільки результати дослідження будуть готові через тиждень, лікування отиту у дорослих починається без урахування збудника.

• КТ, МРТ голови призначаються при тяжкому перебігу, високий ризик ускладнень, щоб виключити запалення соскоподібного відростка, енцефаліт.

Тактика лікування зовнішнього отиту у дорослих

Якщо симптоми інтоксикації виражені слабо, системного застосування антибіотиків можна уникнути, адже це завжди навантаження на печінку, нирки.

Існують місцеві антибактеріальні препарати у вигляді вушних крапель.

Для максимального ефекту до складу додають протизапальні засоби для зменшення набряку, почервоніння, зняття болю.

Тривалість прийому визначає лікар, в середньому це 6-7 днів.

Особливості ведення хворих з середнім отитом

• Антибіотики - препарат вибору при отиті бактеріальної природи. Після дводенної терапії повинна відзначатися позитивна динаміка, в іншому випадку необхідно призначати іншу групу ліків.

• При грибковому ураженні ефективні антимикотические кошти, при вірусному - противірусні.

• Якщо спостерігається висока температура, показані жарознижуючі засоби.

• Запальний процес завжди супроводжується набряком слизових, тому обов'язковий компонент лікування - судинозвужувальні краплі в ніс. Таким чином, поліпшується відтік рідини з барабанної порожнини в носоглотку.

• У пацієнтів з вираженим больовим синдромом лікар може призначити знеболюючі засоби.

Хірургічне лікування отиту у дорослих

Хірургічне втручання - крайній захід, коли медикаментозне лікування не допомагає. При наявності гною в барабанної порожнини, неефективності антибіотиків протягом трьох днів, погіршенні стану хворого, необхідно провести тимпанотомія. Під час процедури робиться невеликий надріз в барабанній перетинці, гній випливає назовні. Стан хворого після втручання істотно поліпшується. Тимпанотомія проводиться під знеболенням і за суворими показаннями.

Зверніть увагу! Самостійно гріти вухо заборонено. При наявності гною це призведе до поширення процесу. Даний метод лікування може призначити тільки лікар після огляду.

Для запобігання захворювання потрібно дотримуватися кількох правил:

• Своєчасне лікування ГРВІ. Оскільки носоглотка пов'язана із середнім вухом, інфекція безперешкодно поширюється по євстахієвої трубі. Особливу увагу необхідно приділяти нежиті. Густі виділення сприяють розмноженню бактерій, тому рекомендовано пити більше рідини, регулярно сякатися.

• Вогнища хронічної інфекції - тонзиліти, фарингіти збільшують ризик виникнення отиту.

• Після купання, особливо у відкритих водоймах, необхідно ретельно висушити вуха, щоб не допустити потрапляння води разом з бактеріями всередину. Спеціально для людей, схильних до отиту, розробили антисептичні краплі, які закопуються в вуха після кожного купання.

• Правильна гігієна вух - головний момент в профілактиці отиту у дорослих. Заборонено використовувати гострі предмети, шпильки, сірники для чищення від вушної сірки. Для цього існують спеціальні ватяні палички. Прибирати надлишки сірки можна лише зовні. При глибокої чищенні є ймовірність заштовхати сірку ще далі, утворюючи пробку.

© 2012-2018 "Жіноча думка". При використанні матеріалів - посилання на першоджерело обов'язкове!

Головний редактор порталу: Катерина Данилова

Електронна пошта: [email protected]

Телефон редакції: +7 (965) 405 64 18

Симптоми і лікування отиту у дорослих

Отит - це запалення вуха, узагальнюючий термін для будь-яких інфекційних процесів в органі слуху. Залежно від ураженого відділу вуха, виділяють зовнішній, середній і внутрішній отит (лабіринтит). Отит зустрічається часто. Десять відсотків населення Землі протягом життя хворіли зовнішнім отитом.

Щорічно в світі реєструється 709 мільйонів нових випадків захворювання гострим середнім отитом. Більше половини цих епізодів доводиться на дітей до 5 років, однак дорослі також страждають запаленням середнього вуха. Лабіринтит, як правило, є ускладненням середнього отиту і виникає порівняно рідко.

Для кращого розуміння викладається теми необхідно коротко пригадати анатомію органу слуху.

Складовими частинами зовнішнього вуха є вушна раковина і слуховий прохід. Роль зовнішнього вуха - уловлювання звукової хвилі і проведення її до барабанної перетинки.

Середнє вухо - це барабанна перетинка, барабанна порожнина, яка містить ланцюжок слухових кісточок, і слухова труба.

У барабанної порожнини відбувається посилення звукових коливань, після чого звукова хвиля слід до внутрішнього вуха. Функція слухової труби, що з'єднує носоглотку і середнє вухо, - вентиляція барабанної порожнини.

Внутрішнє вухо містить так звану «равлика» - складний чутливий орган, в якому звукові коливання перетворюються в електричний сигнал. Електричний імпульс слід по слуховому нерву в головний мозок, несучи закодовану інформацію про звук.

Зовнішній отит - це запалення слухового проходу. Він може бути дифузним, а може протікати у вигляді фурункула. При дифузному зовнішньому отиті уражається шкіра всього слухового проходу. Фурункул - це обмежене запалення шкіри зовнішнього вуха.

При середньому отиті запальний процес відбувається в барабанної порожнини. Існує безліч форм і варіантів перебігу цієї хвороби. Він може бути катаральним і гнійним, перфоративні і неперфоратівном, гострим і хронічним. При отиті можуть розвиватися ускладнення.

До найбільш поширених ускладнень середнього отиту відносять мастоидит (запалення завушної частини скроневої кістки), менінгіт (запалення оболонок головного мозку), абсцес (гнійник) мозку, лабіринтит.

Внутрішній отит майже ніколи не буває самостійним захворюванням. Практично завжди він є ускладненням запалення середнього вуха. На відміну від інших видів отиту його основним симптомом є не біль, а зниження слуху і запаморочення.

 • Після потрапляння забрудненої води - найчастіше зовнішній отит виникає після потрапляння у вухо води, що містить збудника хвороби. Саме тому друга назва цієї хвороби - «вухо плавця».
 • Травма шкіри зовнішнього слухового проходу - крім наявності в воді інфекції повинні бути і місцеві умови, що призводять до розвитку запалення: мікротріщини шкіри і т.д. Інакше кожен наш контакт з накопичений водою закінчувався б розвитком запалення в вусі.
 • Ускладнення ГРВІ, гаймориту - в цьому випадку збудник середнього отиту проникає в барабанну порожнину зовсім з іншого боку, так званим рінотубарним шляхом, тобто через слухову трубу. Зазвичай інфекція потрапляє в вухо з носа, коли людина хворіє на ГРВІ, нежиттю або гайморитом. При важко протікає запаленні середнього вуха інфекція може поширитися на внутрішнє вухо.
 • При інфекційних захворюваннях, хворобах нирок, цукровому діабеті, переохолодженні на фоні зниженого імунітету зростає ризик розвитку запалення в середньому вусі. Сякання через 2 ніздрі (неправильне), кашель і чхання підвищують тиск в носоглотці, що призводить до потрапляння інфікованої слизу в порожнину середнього вуха.
 • Механічне видалення вушної сірки - вона є захисним бар'єром від інфекцій.
 • Висока температура повітря і висока вологість.
 • Попадання в вушну раковину сторонніх об'єктів.
 • Використання слухових апаратів.
 • Такі захворювання, як себорейний дерматит на обличчі, екзема, псоріаз.
 • Причинами розвитку гострого середнього отиту є також генетична схильність, імунодефіцитні стани, ВІЛ-інфекція.

Збудниками зовнішнього отиту можуть бути бактерії або гриби. Особливо часто зустрічаються в слуховому проході такі мікроорганізми, як синьогнійна паличка і стафілокок. Для грибів роду Candida і Aspergillus шкіра слухового проходу взагалі одне з улюблених місць в організмі: там темно, а після купання ще й волого.

Збудниками середнього отиту, а значить і внутрішнього, можуть бути віруси і бактерії. Грибкове ураження середнього вуха також зустрічається, але набагато рідше, ніж зовнішнього. Найчастіші бактеріальні збудники середнього отиту - пневмокок, гемофільна паличка, моракселла.

Клінічна картина - симптоми отиту

 • Біль - це основний симптом отиту. Інтенсивність болю може бути різною:
  • від ледь відчутною до нестерпної
  • характер - пульсуючий, стріляючий

  Дуже складно, найчастіше неможливо самостійно відрізнити больові відчуття при зовнішньому отиті від больових відчуттів при запаленні середнього вуха. Єдиною зачіпкою може стати той факт, що при зовнішньому отиті біль повинна відчуватися при торканні шкіри на вході в слуховий прохід.

 • Зниження слуху - симптом непостійний. Він може бути присутнім як при зовнішньому отиті, так і при середньому, може бути відсутнім при обох цих формах запалення вуха.
 • Підвищення температури - найчастіше відбувається підвищення температури тіла, проте, це також необов'язковий ознака.
 • Виділення з вуха при зовнішньому отиті бувають практично завжди. Адже ніщо не заважає запальної рідини виділятися назовні.

При середньому отиті, якщо в барабанної перетинки не утворилася перфорація (отвір), виділень їх вуха не буває. Генетично з слухового проходу починається після появи повідомлення між середнім вухом і слуховим проходом.

Акцентую увагу на тому, що перфорація може не утворитися навіть при гнійному отиті. Пацієнти, які страждають отитом, часто запитують, куди подінеться гній, якщо він не прорветься назовні? Все дуже просто - він вийде через слухову трубу.

 • Вушний шум (див. Причини шуму у вухах), закладеність вуха можливі при будь-якій формі захворювання.
 • При розвитку запалення внутрішнього вуха може з'являтися запаморочення (причини).

Гострий середній отит протікає в 3 стадії:

Гострий катаральний отит - хворий відчуває сильний біль, що підсилюється до ночі, при кашлі, чханні, вона може віддавати в скроню, зуби, бути колючої, пульсуючою, сверлящей, знижується слух, апетит, з'являється слабкість і висока температура до 39С.

Гострий гнійний отит - відбувається скупчення гною в порожнині середнього вуха з наступною перфорацією і гноетечением, яке може бути на 2-3 день хвороби. В цьому періоді температура падає, біль знижується, лікар може зробити маленький прокол (парацентез), якщо не стався самостійний розрив барабанної перетинки.

Відновлювальна стадія - генетично припиняється, дефект барабанної перетинки закривається (зрощення країв), слух протягом 2-3 тижнів відновлюється.

У більшості випадків діагностика гострого отиту не викликає ускладнень. Високотехнологічні методи дослідження бувають потрібні нечасто, вухо непогано піддається огляду оком. Лікар оглядає барабанну перетинку налобним рефлектором (дзеркало з отвором посередині) через вушну воронку або спеціальним оптичним приладом - отоскопом.

Цікавий пристрій для діагностики отиту розробила знаменита корпорація Apple. Воно являє собою Отоскопіческі насадку для камери телефону. Передбачається, що за допомогою цього гаджета батьки зможуть фотографувати барабанну перетинку дитини (або свою власну) і відсилати фотографії для консультації свого лікаря.

Оглядаючи вухо пацієнта, що страждає зовнішнім отитом, лікар бачить почервоніння шкіри, звуження слухового проходу і наявність рідких виділень в його просвіті. Ступінь звуження слухового проходу може бути такою, що барабанну перетинку не видно взагалі. При запаленні зовнішнього вуха інших обстежень крім огляду зазвичай не потрібно.

Діагностика середнього отиту і лабірінтіта

При гострому запаленні середнього вуха основним способом встановлення діагнозу також є огляд. Основними ознаками, що дозволяє поставити діагноз «гострий середній отит», є почервоніння барабанної перетинки, обмеження її рухливості, наявність перфорації.

 • Як перевіряється рухливість барабанної перетинки?

Людину просять надути щоки, не відкриваючи рота, тобто «продути вуха». Це прийом називається маневром Вальсальви на ім'я італійського анатома, який жив на рубежі 17 і 18 століть. Він широко застосовується водолазами і дайверами для вирівнювання тиску в барабанної порожнини при глибоководному спуску.

Коли струмінь повітря потрапляє в порожнину середнього вуха, барабанна перетинка трохи рухається і це помітно оком. Якщо барабанна порожнина заповнена запальної рідиною, ніякої повітря в неї не потрапить і руху барабанної перетинки не буде. Після появи генетично з вуха, лікар може спостерігати наявність перфорації в барабанної перетинки.

Іноді для уточнення характеру хвороби може знадобитися аудіометрія (дослідження слуху на апараті) або тімпанометрія (вимірювання тиску всередині вуха). Однак ці методи обстеження слуху частіше застосовуються при хронічному отиті.

Діагноз лабірінтіта зазвичай ставиться, коли на тлі протікає середнього отиту раптово різко падає гострота слуху і з'являється запаморочення. Аудіометрія в такій ситуації обов'язкове. Також потрібен огляд невропатолога і консультація окуліста.

Необхідність в рентгенологічних дослідженнях виникає, коли є підозра на ускладнення хвороби - мастоидит або внутрішньочерепний поширення інфекції. На щастя, такі випадки рідкісні. У ситуації, коли підозрюється розвиток ускладнень, зазвичай виконується комп'ютерна томографія скроневих кісток і головного мозку.

Чи потрібен при отиті мазок на визначення бактеріальної флори? Однозначну відповідь на це питання дати непросто. Проблема полягає в тому, що через особливості культивації бактерій відповідь даного обстеження буде отримано через 6-7 днів після забору мазка, тобто до часу, коли отит вже практично пройде. Більш того, у випадках середнього отиту без перфорації мазок марний, так як мікроби знаходяться за барабанною перетинкою.

І все ж мазок краще робити. У тому випадку, якщо застосування ліки першої лінії не принесе одужання, отримавши результати бактеріального дослідження, можна буде скорегувати лікування.

Основний засіб лікування зовнішнього отиту у дорослих - вушні краплі. Якщо у людини немає імунодефіциту (ВІЛ-інфекція, цукровий діабет), антибіотик в таблетках, як правило, не потрібен.

Вушні краплі можуть містити тільки антибактеріальний препарат або бути комбінованими - мати в складі антибіотик і протизапальну речовину. Курс лікування займає 5-7 днів. Найбільш часто для терапії зовнішнього отиту застосовуються:

 • Ципрофарм (Україна, ципрофлоксацину гідрохлорид)
 • Нормакс (100-140 руб., Норфлоксацин)
 • Отофа (170-220 руб, рифаміцин)
 • Софрадекс (170-220 руб., Дексаметазон, фраміцетін, граміцидин)
 • Кандибіотик (210-280 руб., Беклометазон, лідокаїн, клотримазол, Хлорамфеникол)

Останні два препарати мають також протигрибкові властивості. Якщо зовнішній отит має грибкове походження, активно використовуються протигрибкові мазі: клотримазол (Кандид), натамицин (Пімафуцин, Пімафукорт).

Крім вушних крапель, для лікування зовнішнього отиту лікар може рекомендувати мазь з діючою речовиною Мупіроцин (Бактробан 500-600 руб, Супіроцін 300 руб). Важливо, що препарат не чинить негативного впливу на нормальну мікрофлору шкіри, і є дані про активність мупіроцину відносно грибів.

Лікування середнього отиту і лабіринтиту у дорослих

Основний засіб терапії у випадках середнього отиту - антибіотик. Однак лікування отиту антибіотиками у дорослих - це ще одне спірне питання сучасної медицини. Справа в тому, що при даному захворюванні дуже високий відсоток самостійного одужання - більше 90%.

Був період часу в кінці 20 століття, коли на хвилі ентузіазму антибіотики призначали практично всім хворим при отиті. Однак зараз вважається допустимим перші два дні після появи болю обходитися без антибіотиків. Якщо через два дні немає тенденції до поліпшення, тоді вже призначається антибактеріальний препарат. При всіх видах отиту можуть знадобитися знеболюючі ліки для прийому всередину.

При цьому, звичайно, хворий повинен перебувати під наглядом лікаря. Рішення про необхідність антибіотиків досить відповідально і його повинен приймати тільки лікар. На вагах з одного боку можливі побічні ефекти антибіотикотерапії, з іншого - той факт, що щороку в світі від ускладнень отиту вмирає 28 тисяч осіб.

Основні антибіотики, які застосовуються при лікуванні середнього отиту у дорослих:

 • Амоксицилін - Оспамокс, Флемоксин, Амосін, Екобол, Флемоксин солютаб
 • Аамоксіціллін з клавулановою кислотою - Аугментин, Флемоклав, Екоклав
 • Цефуроксим - Зіннат, Аксетін, Зинацеф, Цефурус і інші препарати.

Курс антибіотикотерапії повинен становити 7-10 днів.

Вушні краплі також широко призначаються при запаленні середнього вуха. Важливо пам'ятати, що існує принципова різниця між краплями, які призначаються до перфорації барабанної перетинки і після її появи. Нагадаю, ознакою перфорації є поява гноетечения.

До виникнення перфорації призначаються краплі з знеболюючим ефектом. До них відносяться такі препарати як:

 • Отинум - (150-190 руб) - холіну саліцилат
 • Отіпакс (220 руб), Отірелакс (140 руб) - лідокаїн і феназон
 • Отізол - феназон, бензокаїн, фенілефрину гідрохлорид

Краплі з антибіотиком не має ніякого сенсу закопувати в цій фазі, так як запалення йде за непроникною для них барабанною перетинкою.

Після появи перфорації біль проходить і вже не можна капати знеболюючі краплі, оскільки вони можуть нашкодити чутливих клітин равлики. При виникненні перфорації з'являється доступ для крапель всередину середнього вуха, тому можна закопувати краплі, що містять антибіотик. Однак не можна використовувати ототоксичні антибіотики (гентаміцин, фраміцетін, неоміцин, поліміксин В), препарати, що містять феназон, спирти або холіну саліцилат.

Краплі з антибіотиком, застосування яких допустимо при лікуванні отиту у дорослих: «Ципрофарм», «Нормакс», «Отофа», «Мірамістин» та інші.

В окремих ситуаціях при запаленні середнього вуха може знадобитися мале хірургічне втручання - парацентез (або тимпанотомія) барабанної перетинки. Вважається, що потреба в парацентез виникає, якщо на тлі антибактеріальної терапії протягом трьох днів біль все ще продовжує турбувати людину. Парацентез виконується під місцевою анестезією: спеціальної голкою в барабанній перетинці робиться невеликий розріз, через який починає виходити гній. Розріз цей прекрасно заростає після припинення генетично.

Лікування лабіринтиту є комплексну медичну проблему і проводиться в стаціонарі під контролем ЛОР-лікаря і невропатолога. Крім антибактеріальної терапії необхідні засоби, що поліпшують мікроциркуляцію усередині равлики, нейропротекторні препарати (що захищають нервову тканину від пошкодження).

Профілактичні заходи при зовнішньому отиті полягають в ретельному висушуванні слухового проходу після купання. Також слід уникати травмування слухового проходу - не використовувати ключі і шпильки в якості вушного інструментарію.

Для людей, часто страждають запаленням зовнішнього вуха, існують краплі на основі оливкового масла, що забезпечують захист шкіри при купанні у водоймі, наприклад, «Ваксол».

Профілактика середнього отиту складається з загальнозміцнюючих заходів - загартовування, вітамінотерапії, прийому імуномодуляторів (препаратів, що поліпшують імунітет). Також важливо своєчасно лікувати захворювання носа, які є основним причинним фактором запалення середнього вуха.

Якщо людина народилася з ознаками захворювання на хронічний гнійний отит і з віком чи має він право на інвалідність з цього захворюванням?

якщо у нього знижений слух через це захворювання, то він може і має право на інвалідність-залежить від ступеня захворювання і приглухуватості.

Дуже цікава і докладна стаття. Дякуємо!

Вже на протязі, ряду п'ятнадцяти років, звертаючись до лікарів з проблемою шуму у вухах, і періодичної болю, ні якого уваги і лікування цієї моєї проблеми не було. це не дивлячись на те що я є пільговою категорією хворих, (ліквідатор наслідків аварії на ЧАС.) У нашій муніципальної поліклініки міста хв води, намагаються постійно від таких хворих швидше позбутися, посилаючись на свої аналогічні проблеми пов'язані навіть з їх віком. Мені неприємні. і образливі, такі підходи по відношенню до нас, і тому не тільки я, намагаюся менше звертатися до наших айбалітам, занурити в капіталістичні джунглі цін, і приватизацій державних інтриг, маніпулюючи зі здоров'ям громадян.

прямо в точку! я теж з хв-вод. і до всього, що сказано Володимиром, хочу додати, що лікувати за великим рахунком нікому. В мізках тільки гроші, а знань 0.Еслі раніше були ЛІКАРІ, як Бухтояров і ін. То зараз до кого звернутися?

А стаття напевно хороша для спеців. шкода, що наші місцеві "академікі9quot; НЕ чітают.Еслі купили дипломи хоча б що-небудь зналі.все менше народу загробью.

Дякую за статтю. Знайшла для себе корисні нюанси лікування. Лор призначив Нормакс, а перфорації ще немає. Значить наш лікар некомпетентний

Та дуже гарна стаття! Спасібо.В Мексиці доохотілся три ночі полусплю .Отіт думаю, цибулю і масло виноградних кісточок з джоджоба допомагає.

Дякую за цікаву статтю!

Дякую за статтю. Судячи з усього у мене гайморит з отитом у середньому вусі, але лікарі навіть видить цього не хочуть і огляд толком навіть не роблять. Роблять знімок на ньому нічого не видно і відправляють до невролога. Невролог виписує афабазол і судинні нічого не допомагає, а воно і болить далі, а вранці взагалі ніздря не дихає і набряк правого особи. Загалом капець хоч сама собі лікування призначай. Піду шукати хорошого лікаря.

необхідно зробити МРТ гол. мозку-це дозволить уточнити діагноз, найімовірніше це гайморит. у мене схожа картина, а лікарі такі ж-чисті бюрократи, навіть платні

А ми і не звертаємося. Самі себе лікуємо в основному. Хоча зізнаюся попався один раз грамотний пульмонолог і вилікувала мені астматичний бронхіт в початковій стадії. Довелося походити місяць по лікарях і потім тільки до неї потрапила і причому безкоштовно.

Додати коментар Скасувати відповідь

Чи всі Ви знаєте про застуді і грипі

© 2013 Азбука здоров'я // Угода // Політика персональних даних // Карта сайту Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування. Для встановлення діагнозу і отримання рекомендацій по лікуванню необхідна консультація кваліфікованого лікаря.

Як проявляється отит у дорослих?

Медики діагностують багато складних вушних захворювань. Серед них хочеться виділити отит - серйозну патологію, важка форма якої призводить до втрати слуху. Вушної отит у дорослих, як і у дітей, - широко поширене явище і захворіти їм може кожен.

Якщо у вас є підозри на отит, з відвідуванням лікаря затягувати не можна. Несвоєчасне або неправильне лікування можуть спричинити за собою часткову втрату слуху, глухоту. Іноді зустрічаються випадки летального результату. Тому не завадить дізнатися, як захворювання проявляється, який симптоматикою характеризується і які стадії приймає?

Запальний процес інфекційного характеру, що вражає орган слуху називається отитом. При подібної патології інфекція може потрапити в вухо як ззовні, так і зсередини організму, внаслідок інших захворювань, наприклад, грипу.

При перших підозрах на запалення вуха потрібно негайно йти до отоларинголога. Лікар визначить вид і стадію захворювання, призначить лікування. У деяких випадках може знадобитися госпіталізація.

Медики стверджують, що незважаючи на те, що кожен організм різний і по-своєму реагує на вушну патологію, як виявляється отит у дорослих, зрозуміти легко. Потрібно тільки знати основні ознаки захворювання:

 • вушна біль, можливо змінюються головним болем;
 • відчуття закладеності слухового каналу, часткова втрата слуху;
 • запалення барабанної перетинки;
 • скупчення ексудату, гнійної маси в вусі, її прорив;
 • набряк;
 • загальна слабкість, жар.

Залежно від причини виникнення патології додатково можуть спостерігатися такі ознаки:

 • мікротріщини і вушні травми, наприклад, коли отит виник після удару в область вуха;
 • сильне роздратування слухового проходу, висип, якщо причиною розвитку недуги стало вплив хімікатів, алергія.

З огляду на причину виникнення захворювання, отит класифікують як:

 • інфекційний, якщо поразка зовнішнього і середнього вуха було викликано інфекційними мікроорганізмами, що виникають найчастіше після перенесених захворювань;
 • вірусний, який проявляється після вірусних захворювань ЛОР-органів;
 • грибковий, що виникає при розвитку грибкової інфекції, що провокує запалення - отомікоз;
 • алергічний, який може бути викликаний індивідуальною реакцією організму на алерген, хімічними подразниками;
 • посттравматичний, при якому запалення вуха деякий час залишається після отриманої травми (удару, операції);
 • анатомічний, при якому запалення виникає після природної деформації органів слуху, носоглотки, при вродженої аномалії ЛОР-органів.

За швидкістю протікання захворювання, тяжкості патології, відрізняють:

За локалізацією патології виділяють:

За ступенем ураження одного або відразу обох вух отит ділять на:

Самостійно визначити характер протікання хвороби неможливо, як і зрозуміти причини виникнення, тому затягувати з консультацією фахівця не можна.

Будь-який вид захворювання може протікати по-різному. В разі гострої патології спостерігається скупчення серозного ексудату, сильне запалення, яке викликає сильний біль. Лікування при цьому проходить швидко.

Хронічна форма патології визначається тривалими генетично з слухового каналу, барабанна перетинка постійно збуджена, хвороба періодично загострюється. На фото нижче ви можете подивитися, як виглядає картина отоскопії ураженого вуха різного ступеня тяжкості.

Основні симптоми, які вказують на наявність запалення зовнішнього вуха:

 • безперервна вушна біль;
 • біль всередині вуха посилюється при зволіканні вушної раковини;
 • збільшення лімфовузлів навколо вуха;
 • набряк в області слухового проходу;
 • закладеність у вусі.

Визначити симптоми середнього отиту у дорослих можна швидко:

 1. Як правило, настає вушна біль, яка віддає в потилицю і скроню.
 2. Вушний канал закладений або з нього випливає гнійно-кров'яна слиз.
 3. Підвищується температура, спостерігається загальне нездужання.
 4. Чітко чуються сторонні звуки, при цьому виявляється тимчасова туговухість, яка без правильного лікування не пройде і проблеми зі слухом залишаться.
 5. Якщо натиснути на козелок, відчувається біль.

Для отиту внутрішнього вуха характерні:

 • головний біль, запаморочення;
 • загальне нездужання організму;
 • пульсуючий або стріляючий біль у вухах;
 • проблеми зі сном;
 • порушення координації.

Додатково проявляються симптоми основної патології, яка потягнула за собою запалення внутрішнього вуха.

У дорослому віці хвороба протікає стадийно. При цьому пацієнт переносить недугу набагато важче, ніж в дитинстві. На різних стадіях розвитку отиту у дорослої людини симптоми можуть мати як слабкий, так і яскраво виражений характер.

У медичній практиці відзначають п'ять стадій розвитку патології:

 1. Ексудативна. Триває від доби до тижня. У цей період відбувається проникнення в вухо інфекції. Початкова стадія боротьби організму з зараженням супроводжується набряком, запаленням вуха, зниженням слуху. Область барабанної перетинки наповнюється ексудатом. Виявляється перша слабовираженная симптоматика.
 2. Катаральна. Триває близько трьох діб. У цей період запалення посилюється, біль наростає, серозних скупчень стає все більше.
 3. Гнійна. Триває до чотирьох діб. Бактерії розмножуються активніше, гній заповнює вухо, запалення посилюється.
 4. Постперфоратівная. Триває близько п'яти діб. Відбувається вихід гною з вуха, стихає біль, набряк трохи сходить.
 5. Стадія рубцювання. Місце прориву барабанної перетинки починає рубцеваться, симптоматика захворювання практично не проявляється.

Перші дві стадії розвитку захворювання часто залишаються непоміченими. Про те, як розпізнати отит у дорослих на кожній стадії протікання хвороби, як діагностувати патологію, знає тільки лікар.

Залежно від тяжкості патології, лікування захворювання у дорослих триває від тижня і довше. Тривалість процесу залежить від того, наскільки рано патологія була помічена.

Доктор медичних наук. ЛОР з 30 річним стажем

Доктор медичних наук. ЛОР з 30 річним стажем

Доктор медичних наук. ЛОР з 30 річним стажем

Отоларинголог. Експерт з медикаментозного лікування.

Довідник основних ЛОР захворювань і їх лікування

Вся інформація на сайті є популярно-ознайомчої і не претендує на абсолютну точність з медичної точки зору. Лікування обов'язково повинно проводитися кваліфікованим лікарем. Займаючись самолікуванням ви можете нашкодити собі!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

71 − = 64