ознаки остеомієліту

Содержание

остеомієліт

остеомієліт - запалення кісткового мозку, при якому зазвичай уражаються всі елементи кістки (окістя, губчаста і компактне речовина). За статистикою, остеомієліт після травм і операцій становить 6,5% всіх хвороб опорно-рухового апарату. Залежно від етіології остеомієліту він підрозділяється на неспецифічний і специфічний (туберкульозний, сифілітичний, бруцеллезний і т. П.); посттравматичний, гематогенний, післяопераційний, контактний. Клінічна картина залежить від виду остеомієліту і його форми (гостра або хронічна). Основу лікування гострого остеомієліту становить розтин і санація всіх гнійників, при хронічному остеомієліті - видалення порожнин, свищів і секвестрів.

остеомієліт - запалення кісткового мозку, при якому зазвичай уражаються всі елементи кістки (окістя, губчаста і компактне речовина). За статистикою, остеомієліт після травм і операцій становить 6,5% всіх хвороб опорно-рухового апарату.

Найчастіше вражає стегнову і плечову кістку, кістки гомілки, хребці, нижньощелепні суглоби і верхню щелепу. Після відкритих переломів діафіза трубчастих кісток посттравматичний остеомієліт виникає в 16,3% випадків. Чоловіки хворіють остеомієліт частіше жінок, діти і люди похилого - частіше людей молодого та середнього віку.

Виділяють неспецифічний і специфічний остеомієліт. Неспецифічний остеомієліт викликають гноєродниє бактерії: золотистий стафілокок (90% випадків), стрептокок, кишкова паличка, рідше - грибки. Специфічний остеомієліт виникає при туберкульозі кісток і суглобів, бруцельозі, сифілісі і т. Д.

Залежно від шляху, яким мікроби проникають в кістку, розрізняють ендогенний (гематогенний) і екзогенні остеомієліт. При гематогенному остеомієліті збудники гнійної інфекції заносяться через кров з віддаленого вогнища (фурункул, панарицій, абсцес, флегмона, інфікована рана або садно, тонзиліт, синусит, каріозні зуби і ін.). При екзогенному остеомієліті інфекція проникає в кістку при пораненні, операції або поширюється з навколишніх органів і м'яких тканин.

У початкових стадіях екзогенний і ендогенний остеомієліт розрізняються не тільки за походженням, але і по проявах. Потім відмінності згладжуються і обидві форми хвороби протікають однаково.

Виділяють наступні форми екзогенного остеомієліту:

 • посттравматичний (після відкритих переломів);
 • вогнепальний (після вогнепальних переломів);
 • післяопераційний (після проведення спиць або операцій на кістках);
 • контактний (при переході запалення з навколишніх тканин).

Як правило, остеомієліт спочатку протікає гостро. У сприятливих випадках закінчується одужанням, в несприятливих - переходить в хронічний. При атипових формах остеомієліту (абсцес Броді, Альбумінозний остеомієліті Оллье, склерозуючому остеомієліті Гарре) і деяких інфекційних хворобах (сифіліс, туберкульоз і ін.) Гостра фаза запалення відсутня, процес носить первинно-хронічний характер.

Прояви гострого остеомієліту залежать від шляху проникнення інфекції, загального стану організму, обсягом травматичного ураження кістки і навколишніх м'яких тканин. На рентгенограмах зміни видно через 2-3 тижні з початку захворювання.

Як правило, розвивається в дитячому віці, причому третина пацієнтів захворює у віці до 1 року. Досить рідкісні випадки розвитку гематогенного остеомієліту у дорослих насправді є рецидивами хвороби, перенесеної в дитячому віці. Найчастіше вражає большеберцовую і стегнову кістки. Можливо множинне ураження кісток.

З віддаленого вогнища запалення (абсцес м'яких тканин, целюліт, інфікована рана) мікроби з кров'ю розносяться по організму. У довгих трубчастих кістках, особливо - в їх середній частині добре розвинена широка мережа судин, в якій швидкість кровотоку сповільнюється. Збудники інфекції осідають в губчастої речовини кістки. При несприятливих умовах (переохолодження, зниження імунітету) мікроби починають посилено розмножуватися, розвивається гематогенний остеомієліт. Виділяють три форми захворювання:

Септик-піеміческіх форма. Характерно гострий початок і виражена інтоксикація. Температура тіла піднімається до 39-40 °, супроводжується ознобом, головним болем і повторною блювотою. Можливі втрата свідомості, марення, судоми, гемолітична жовтяниця. Особа хворого бліде, губи і слизисті оболонки синюшні, шкіра суха. Пульс прискорений, тиск знижений. Селезінка та печінка збільшуються, іноді розвивається бронхопневмонія.

На 1-2 добу хвороби з'являється точно локалізована, різка, свердлячу, розпирає або рве, що підсилюється при найменших рухах біль в області поразки. М'які тканини кінцівки набряклі, шкіра гаряча, червона, напружена. При поширенні на довколишні суглоби розвивається гнійний артрит.

Через 1-2 тижні в центрі ураження формується вогнище флуктуації (рідина в м'яких тканинах). Гній проникає в м'язи, утворюється міжм'язова флегмона. Якщо флегмону не розкрити, вона може розкритися самостійно з утворенням свища або прогресувати, приводячи до розвитку параартікулярной флегмони, вторинного гнійного артриту або сепсису.

місцева форма. Загальний стан страждає менше, іноді залишається задовільним. Переважають ознаки місцевого запалення кістки і м'яких тканин.

Адінаміческая (токсична) форма. Зустрічається рідко. Характеризується блискавичним початком. Переважають симптоми гострого сепсису: різке підвищення температури, важкий токсикоз, судоми, втрата свідомості, виражене зниження артеріального тиску, гостра серцево-судинна недостатність. Ознаки кісткового запалення слабкі, з'являються пізно, що ускладнює постановку діагнозу і проведення лікування.

посттравматичний остеомієліт

Виникає при відкритих переломах кісток. Розвитку хвороби сприяє забруднення рани в момент травми. Ризик розвитку остеомієліту збільшується при осколкових переломах, обширних пошкодженнях м'яких тканин, важких супутніх ушкодженнях, судинної недостатності, зниженні імунітету.

Посттравматичний остеомієліт вражає всі відділи кістки. При лінійних переломах зона запалення зазвичай обмежена місцем перелому, при осколкових переломах гнійний процес схильний до поширення. Супроводжується гектической лихоманкою, вираженою інтоксикацією (слабкість, розбитість, головний біль і т. Д.), Анемією, лейкоцитозом, підвищенням ШОЕ. Тканини в області перелому набряклі, гіперемійовані, різко болючі. З рани виділяється велика кількість гною.

Найчастіше виникає при великих ураженнях кісток і м'яких тканин. Розвитку остеомієліту сприяє психологічний стрес, зниження опірності організму і недостатня обробка рани.

Загальні симптоми схожі з посттравматичним остеомієлітом. Місцева симптоматика при гострому вогнепальній остеомієліті нерідко виражена слабо. Набряк кінцівки помірний, рясне гнійне виділення відсутня. Про розвиток остеомієліту свідчить зміна поверхні рани, яка стає тьмяною і покривається сірим нальотом. В подальшому запалення поширюється на всі верстви кістки.

Незважаючи на наявність вогнища інфекції, при вогнепальній остеомієліті зазвичай настає зрощення кістки (виняток - значна роздробленість кістки, велике зміщення відламків). При цьому гнійні вогнища виявляються в кісткової мозолі.

Є різновидом посттравматичного остеомієліту. Виникає після операцій по остеосинтезу закритих переломів, ортопедичних операцій, проведення спиць при накладенні компрессионно-дистракційних апаратів або накладення скелетного витягування (шпицевий остеомієліт). Як правило, розвиток остеомієліту викликано недотриманням правил асептики або великий травматичністю операції.

Виникає при гнійних процесах оточують кістку м'яких тканин. Особливо часто інфекція поширюється з м'яких тканин на кістку при панариції, абсцесах і флегмонах кисті, великих ранах волосистої частини голови. Супроводжується збільшенням набряку, посиленням болю в області пошкодження і утворенням свищів.

Тільки в стаціонарі у відділенні травматології. Виконують іммобілізацію кінцівки. Проводять масивну антибіотикотерапію з урахуванням чутливості мікроорганізмів. Для зменшення інтоксикації, поповнення об'єму крові і поліпшення місцевого кровообігу переливають плазму, гемодез, 10% розчин альбуміну. При сепсисі застосовують методи екстракорпоральної гемокоррекціі: гемосорбцию і лімфосорбцію.

Обов'язковою умовою успішного лікування гострого остеомієліту є дренування гнійного вогнища. На ранніх стадіях в кістки роблять трепанаціонное отвори з подальшим промиванням розчинами антибіотиків і протеолітичних ферментів.

При гнійних артритах виконують повторні пункції суглоба для видалення гною і введення антибіотиків, в деяких випадках показана резекція. При поширенні процесу на м'які тканини утворилися гнійники розкривають з подальшим відкритим промиванням.

При невеликих осередках запалення, комплексному і своєчасному лікуванні, переважно у молодих пацієнтів відновлення кісткової тканини переважає над її руйнуванням. Вогнища некрозу повністю заміщуються новоствореної кісткою, настає одужання. Якщо цього не відбулося (приблизно в 30% випадків), гострий остеомієліт переходить в хронічну форму.

Приблизно через 4 тижні при всіх формах гострого остеомієліту відбувається секвестрація - освіту омертвілого ділянки кістки, оточеного зміненої кістковою тканиною. На 2-3 місяць захворювання секвестри остаточно відокремлюються, на місці руйнування кістки формується порожнину і процес стає хронічним.

При переході гострого остеомієліту в хронічний стан пацієнта поліпшується. Болі зменшуються, стають ниючі. Формуються Свищева ходи, які можуть виглядати, як складна система каналів і виходити на поверхню шкіри далеко від місця пошкодження. З свищів виділяється помірна кількість гнійних виділень.

У період ремісії стан пацієнта задовільний. Болі зникають, виділення з свищів стає мізерним. Іноді свищі закриваються. Тривалість ремісії при остеомієліті коливається від декількох тижнів до декількох десятків років, залежить від загального стану і віку хворого, локалізації вогнища і т. Д.

Розвитку рецидиву сприяють супутні захворювання, зниження імунітету і закриття свища, що приводить до скупчення гною в утворилася кісткової порожнини. Рецидив хвороби нагадує стерту картину гострого остеомієліту, супроводжується гіпертермією, загальною інтоксикацією, лейкоцитозом, підвищенням ШОЕ. Кінцівка стає болючою, гарячої, червоніє і набрякає. Стан пацієнта поліпшується після відкриття свища або розтину гнійника.

Ускладнення хронічного остеомієліту

Хронічний остеомієліт часто ускладнюється переломами, освітою помилкових суглобів, деформацією кістки, контрактурами, гнійним артритом, малигнизацией (злоякісним переродженням тканин). Постійно існуючий вогнище інфекції впливає на весь організм, викликаючи амілоїдоз нирок та зміни внутрішніх органів. У період рецидиву і при ослабленні організму можливий сепсис.

Діагностика хронічного остеомієліту

Постановка діагнозу при хронічному остеомієліті в більшості випадків не викликає ускладнень. Для підтвердження проводять МРТ, КТ або рентгенографію. Для виявлення Свищева ходів і їх зв'язку з остеомиелитического вогнищем виконують фістулографія.

Лікування хронічного остеомієліту

Операція показана при наявності остеомієлітичних порожнин і виразок, гнійних свищів, секвестрів, помилкових суглобах, частих рецидивах з інтоксикацією, вираженим болем і порушенням функції кінцівки, малігнізації, порушення діяльності інших органів і систем внаслідок хронічної гнійної інфекції.

Виконують некректомія (секвестректомія) - видалення секвестрів, грануляцій, остеомієлітичних порожнин разом з внутрішніми стінками і висічення свищів з подальшим промивним дренуванням. Після санації порожнин проводять кісткову пластику.

Довідник хвороб

Останні новини

призначена тільки для ознайомлення

і не замінює кваліфіковану медичну допомогу.

Причини і симптоми гострого і хронічного остеомієліту

Остеомієліт - це інфекційне запалення всіх складових частин кісткової тканини: кістки, окістя і кісткового мозку. Однак страждає не тільки кістка, а й кістковий мозок, сама м'яка складова, збільшується і розбухає. Тверда оболонка починає тиснути на тканину, внаслідок чого віджимають кровоносні судини, і виникає втрата кровотоку в пошкодженій області. Це, в свою чергу, нерідко викликає руйнівні процеси. А якщо збудник хвороби проникає за межі кістки, наприклад, в м'язи, то може розвинутися абсцес - наповнення порожнини гноєм.

Найбільш небезпечний остеомієліт, причиною виникнення якого є внутрішня інфекція. Хвороба розвивається всього 2 дні. Протягом цих днів симптоми захворювання мало помітні. Можливо загальне нездужання, біль в м'язах, дискомфорт в суглобах, людина навіть не підозрює, що у нього розвивається остеомієліт. Потім піднімається температура тіла до сорока градусів. Виникає сильний біль в районі ураженої кістки. При русі біль посилюється, рух стає обмеженим. Захворювання далі розвивається швидко. Дуже часто весь цей процес супроводжується різким погіршенням, нудотою і позивами до блювоті.

Головна небезпека безсимптомного протікання остеомієліту - відсутність лікування і можливий перехід хвороби з локальної форми в генералізовану, з гострої стадії в хронічну. Тому будь-які незвичайні відчуття, підвищення температури тіла без інших супутніх симптомів вимагають діагностики і розгляду.

При остеомієліті з токсичної формою захворювання падає тиск, відчуваються болі в серці, можливі судоми і втрата свідомості. Особа стає блідим, очі западають, шкіра жовтіє, губи синіють. При появі травматичної форми остеомієліту дуже важливо відразу звернутися до лікаря, інакше людина може померти.

Для травматичного остеомієліту характерні гострі симптоми. Можлива і висока температура, і сильний біль в області травми, після чого всі ці симптоми, змінюються хронічними. Людина відчуває себе більш-менш нормально, різні гнійні виділення виводяться крізь Свищева ходи, які виникають в області рани і є першою причиною травматичного остеомієліту. Важка форма остеомієліту може закінчитися зараженням крові.

За клінічними проявами остеомієліт поділяють на два види:

Для локального перебігу хвороби характерні такі симптоми:

Підвищення температури тіла до 38,5 градусів.

Освіта припухлостей, височин на пошкодженій ділянці.

Ломота, біль, що носить розпираючий характер.

Шкіра на проблемній зоні нагрівається і червоніє.

Виділення гною крізь шкіру.

Хворобливість і обмеженість рухів.

Генералізована форма проявляється дещо іншими ознаками:

температура підвищується до 39-40 градусів;

біль посилюється, набуває характеру постійної;

наростає загальна інтоксикація (загальне погане самопочуття);

з'являється озноб, липкий піт, хрипка задишка;

неврологічні ураження (судоми, марення, втрата свідомості);

порушення в роботі нирок (хворобливе і часте сечовипускання);

блідість шкірних покривів.

Головні збудники гострого остеомієліту - це стафілококи, але можливі і інші бактерії, рикетсії і деякі гриби, що потрапляє в кісткову тканину і провокує початок захворювання.

Основна «вина» лежить на золотистому стафілококу, але також недуга можуть викликати деякі кишкові палички, гемолітичний стрептокок і синьогнійна паличка. Хвороба може викликатися як одним єдиним збудником, так і групою патогенних мікроорганізмів.

Для того, щоб почався запальний процес, необхідні деякі фактори: що призводять і пускові механізми.

До факторів, що призводять до остеомієліту, відносяться:

ослаблення імунного захисту;

тривалий період голодування і брак поживних речовин в організмі.

Механізми, «запускають» хвороба:

надмірні фізичні навантаження;

порушення загального психоемоційного стану (стрес, тривале нервове виснаження).

Розрізняють три способи інфікування:

пряме попадання хвороботворних мікроорганізмів (наприклад, при опіку, травмі);

перехід інфекції з суміжних ділянок організму.

До факторів ризику відносяться:

будь-які пошкодження, викликані термічними опіками;

інфекційні захворювання носових пазух, порожнини рота, стоматологічні недуги;

У дітей грудного та молодшого віку часто зустрічається гематогенний ( «породжений кров'ю») остеомієліт. З вогнища інфекції - наприклад, з хворого зуба - мікроби проникають в костномозговой канал довгою трубчастої кістки руки або ноги. Рідко остеомієліт викликається інфекцією м'яких тканин, яка переходить на прилеглу кістку. Однією з причин остеомієліту може стати відкритий перелом, в цьому випадку інфекція проникає через рвану рану в кістку.

Чому виникає остеомієліт, фахівці не знають досі. Існує три теорії щодо механізмів розвитку хвороби (судинна, нервово-рефлекторна, алергічна), але жодна з них не підтверджена настільки, щоб вважатися дійсною.

Залежно від того, яким шляхом проник збудник хвороби в тканини, гострий остеомієліт поділяють на ендогенну і екзогенну форму. Ендогенний (або гематогенний) тип характеризується потраплянням інфекції через кровоносну систему з інших вогнищ хвороби під впливом пускових факторів.

До екзогенному виду належать:

Гострий гематогенний остеомієліт

Спосіб інфікування - «класичний» занос патогенних бактерій в кровоносні судини усередині кістки, в результаті чого і виникає первинний осередок захворювання. Найбільш схильні до ризику діти у віці від 3 до 15 років, але також нерідко зустрічається у новонароджених, людей середнього та похилого віку. Гематогенний остеомієліт більше вражає представників чоловічої статі і найчастіше в період з весни по осінь. Особливу «любов» гематогенная форма відчуває до довгих кісток: стегнової, великогомілкової, плечової.

За характером протікання хвороби виділяють 4 форми гематогенного остеомієліту:

Обривності, найсприятливіша і легка форма. За такого перебігу організм активізує всі захисні функції і відновні системи та ліквідує вогнище за 2-3 місяці.

Затяжна, яка триває набагато довше обривності, до 6-8 місяців. Але, хоч процес одужання тривалий, хвороба з часом відступає.

Блискавична, найважча і непередбачувана форма перебігу гематогенного остеомієліту. Найчастіше провокується стафілококової інфекцією і характеризується одноразовим викидом в кров продуктів розпаду бактерій (в даному випадку - ендогенних). Сила впливу викиду така, що в лічені хвилини артеріальний тиск знижується практично до нуля. І без надання термінової, сьогочасної допомоги настає летальний результат.

Хронічна, з тривалим перебігом більше 8 місяців. Характеризується рецидивами (сплеск хвороби) і ремісіями (загасання запалення). Найчастіше супроводжується утворенням секвестрів - особливих відмерлих ділянок тканини, які пролонгують запалення. Формуються свищі, які відкриваються відповідно до рецидивів і закриваються під час ремісій. Хронічна стадія може привести до атрофії м'язів і амилоидозу (порушення в організмі білкового обміну).

Існує ще одна форма - первинно-хронічна, яка все частіше зустрічається за останні роки.

Фахівці пов'язують збільшення кількості хворих людей цією формою остеомієліту з наступними факторами:

з неправильним харчуванням;

з недостатнім надходженням важливих мікроелементів в організм людини;

з погіршеної за останні десятиліття екологічною обстановкою;

з нераціональним і повсюдним використанням антибактеріальних засобів;

з обмеженнями рухової активності.

Первинно-хронічна форма підрозділяється на наступні типи:

Первинно-хронічний остеомієліт відрізняється досить млявим перебігом, що ускладнює постановку вірного діагнозу.

Гострий одонтогенний остеомієліт

Одонтогенний тип являє собою інфекційне ураження щелепних кісток з утворенням гнійно-некротичного процесу. Переважна більшість пацієнтів з цим видом остеомієліту - чоловіки у віці за 35 років. Найчастіше розвивається ураження нижньої щелепи, до 85%, верхньої - до 15%, причому пошкодження верхньощелепних тканин протікає набагато легше.

Серед причин появи можна виділити:

загальне зниження імунітету;

помилки при оперативному стоматологічному втручанні;

захворювання стоматологічного характеру (кісти зубів, періодонтит);

хвороби носоглотки (фронтит, етмоїдит, гайморит);

порушення обміну речовин;

різке збільшення числа умовно-патогенних мікроорганізмів;

пряме інфікування внаслідок травм і термічних ушкоджень.

Розвиток хвороби супроводжується формуванням дрібних крововиливів через виникнення тромбозу кровоносних судин кісткової тканини. Через це починають з'являтися гнійні вогнища різних розмірів, і провокується відмирання окремих ділянок тканин. Крім цього, нерідко виникають ізольовані осередки некрозу, в такому випадку говорять про нозологічних формах одонтогенного остеомієліту.

Хвороба проявляється гострим болем з інтенсивною віддачею в область скронь, носових пазух, чола. Починає боліти та сторона щелепи, на якій знаходиться вогнище інфекції. Підвищується температура тіла, може відзначатися підвищена пітливість, озноб і загальне порушення самопочуття.

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та ще кілька слів, натисніть Ctrl + Enter

У разі запущеного гострого остеомієліту, несвоєчасного реагування виникає підгострий період, який перетворюється в хронічну стадію. Вона характеризується в першу чергу терміном хвороби, що значно перевищують 2-3 місяці до 8-12 місяців, іноді декількох років. При хронічній формі відбувається формування секвестрів і нориць. Спостерігається почергова зміна загострень і загасань хвороби.

Хронічний одонтогенний остеомієліт

Орієнтовно через тиждень після гострого початку одонтогенного остеомієліту розвивається подострая стадія, яка через 3-5 днів переходить в хронічний стан. Причини переходу хвороби з гострої стадії в хронічну:

загальне зниження захисних сил організму;

гострі респіраторні захворювання;

невірні дії при ліквідації гострого одонтогенного періоду.

підвищена субфебрильна (в районі 37,5) температура;

невелике нездужання і слабкість;

утворення свищів і секвестрів;

виділення гною і іноді дрібних ділянок відмерлих тканин через Свищева отвори;

На рентгенографічних знімках і результатах комп'ютерної томографії чітко видно чергування здорових ділянок тканин з вогнищами ушкоджень різної форми і розмірів.

Гематогенний хронічний остеомієліт

При переході гострої стадії в підгостру, а потім в хронічну, температура спадає до субфебрильних показників, іноді нормалізується. Зникає виражений біль. Уражена ділянка ущільнений, обмежений в русі і набряклий. У тій зоні, де був хірургічний розріз, утворюється свищ, через який виділяється гній. Іноді відбувається мимовільний розрив тканин з наступним утворенням множинних свищів. Нерідко вони існують протягом місяців і навіть років. Формуються поодинокі великі секвестри або невеликі групові освіти відмерлих тканин.

Якщо гній не знаходить виходу і накопичується під м'якими тканинами, в цій зоні виникає припухлість, шкіра стає гарячою на дотик і червоніє, з'являється біль і підвищена температура. Коли свищ відкривається, і гній виходить назовні, симптоми зникають.

Для діагностики застосовується рентгенографія, здатна виявити зміни вже на 12-14 день після закінчення гострої стадії. На даному етапі захворювання дуже інформативний метод фістулографії, який являє собою комп'ютерну томографію з використанням контрастної речовини. Чітке зображення дозволяє визначати розміри секвестрів, їх локалізацію, загальний ступінь вираженості хвороби.

Наскільки серйозний остеомієліт?

Після того, як лікар поставить діагноз, проведена кваліфікована консультація, хворі помилково припускають, що остеомієліт - це нескладне запалення, яке торкнулося невелику ділянку кістки та абсолютно ніяк не відбивається на інших процесах, що відбуваються в організмі. Тому людина не розуміє всю серйозність виниклого у них захворювання, несерйозно ставляться до його лікування, що призводить до тяжких ускладнень, а іноді навіть до смерті. З цієї причини необхідно пояснити хворому, наскільки це захворювання небезпечне і до яких наслідків воно може призвести.

Особливу увагу необхідно приділити тому, що під час остеомієліту відчутно погіршується робота печінки та нирок, відбувається загальне виснаження організму, погіршується робота імунної системи. Трапляється, що людина гине немає від самого остеомієліту, а від захворювань, які їм викликані, в особливості, коли уражаються ті органи, які і до цього захворювання були не зовсім здорові.

При огляді проводять акуратну пальпацію (обмацування пальцями) ураженої ділянки, при цьому відзначається стан шкіри (гаряча, з'являється почервоніння і припухлість, утворюються хвилеподібні рухи тканин) і загальний зовнішній вигляд пошкодженої зони (натягнуті шкірні покриви, «глянсовий» блиск, набряклість). За допомогою обережною перкусії (постукування) визначають вогнище інфекції щодо посилення болю в конкретному місці припухлості.

Крім оцінки клінічних проявів і ручного огляду застосовуються лабораторні методи дослідження:

Загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою в розгорнутому вигляді показує зрушення вліво. Це означає, що запалення в організмі викликано бактеріальної природою. За її придушення відповідають нейтрофіли, яких налічується 4 форми (сегментоядерні, паличкоядерні, юні нейтрофіли і міелоціти). При зрушуванні формули вліво відзначається зростання сегментоядерних нейтрофілів і поява паличкоядерних особин. Чим гостріше і важче інфекція, тим більше юні форми нейтрофілів з'являються в аналізі. Крім того, такі параметри, як ШОЕ - швидкість осідання еритроцитів, показники рівня гемоглобіну і тромбоцитів розкривають характер протікання хвороби.

Загальний аналіз сечі показує наявність запалення і ниркової недостатності (при генералізованих формах хвороби) шляхом появи білка, збільшення деяких показників.

Біохімічний а нализ крові показує запальний процес і зазначає ниркову і печінкову недостатність. При цьому змінюються параметри білірубіну, білка, знижується показник глюкози, а кількість деяких елементів збільшується.

Поряд з лабораторними методами використовуються інструментальні методи обстеження:

Ультразвукове дослідження застосовують для оцінки розмірів і форми м'язового ураження.

Інфрачервоне сканування може показати наявність гострих прихованих форм остеомієліту, визначивши ділянки з підвищеною температурою.

Рентгенографія - найпоширеніший варіант діагностування остеомієліту. За допомогою знімків можна визначити локалізацію некротичних процесів, обсяг і ступінь вираженості інфекційного вогнища. За допомогою рентгена можна виявити хворобу на ранніх стадіях. У міру зростання запалення змінюється характер зображення на знімках, тому час протікання хвороби можна позначити з високою точністю.

Комп'ютерна томографія - найбільш інформативний спосіб діагностики остеомієліту в будь-яких його проявах. За допомогою об'ємних зображень можна отримати не тільки дані про локалізацію і інтенсивності інфекції, але і створити реконструкцію оточуючих м'язових тканин і спрогнозувати перебіг хвороби.

Для точного діагнозу, який має визначальне значення в лікуванні остеомієліту, необхідно поєднання лабораторних та інструментальних методів дослідження.

Заходи по лікуванню остеомієліту повинні носити всебічний характер і проводитися своєчасно. Необхідний постійний контроль захворювання в динаміці, так як протікання часто супроводжується непередбачуваними ускладненнями і варіаціями поразок. Для грунтовної боротьби з будь-якими формами остеомієліту рекомендується одночасна медикаментозна терапія, хірургічні втручання і комплекс фізіотерапевтичних процедур.

Принципи медикаментозного (консервативного) лікування

Основний момент: лікування остеомієліту тільки медикаментами без втручання хірургічної практики не призводить до належного результату. Навпаки, недостатня концентрація антибактеріальних препаратів провокує мутації хвороботворних організмів, внаслідок чого вони стають стійкими до медикаментозної терапії.

За допомогою внутрикостного вливання суміші фізіологічного розчину і антибактеріальних засобів вогнище інфекції промивається і навколо нього створюється якийсь бар'єр, який перешкоджає поширенню збудника хвороби за межі області поразки. Причому промивання сприяє зменшенню тиску в кістковій тканині, видалення гною і зняття хворобливості.

Антибактеріальний препарат підбирається той, до якого вид бактерії-збудника чутливий. Ліки вводиться всередину кісткової порожнини і застосовується курсом в 1-2 місяці. У деяких випадках термін використання антибіотиків подовжується: до 3-4 місяців. В цілому період антибіотикотерапії визначається тяжкістю і характером захворювання.

На період лікування рекомендується провести іммобілізацію (обмеження рухливості) пошкодженої ділянки за допомогою спеціальних пристосувань. І взагалі, максимально скоротити рухову активність.

У разі довгого курсу лікарської терапії антибіотиками застосовують засоби для підвищення загальної опірності організму. Для цього проводять інфузійні (внутрішньовенні) вливання особливих розчинів, використовуються препарати крові.

У випадках важкого ураження підключають ультрафіолетове вплив на кров.

При виникненні сепсису проводиться ряд заходів для очищення крові і лімфатичної системи від токсинів.

У процесі лікування необхідний ретельний нагляд за електролітним балансом організму.

Комплекс лікувально-фізкультурних вправ може застосовуватися тільки після виведення пацієнта з гострого періоду хвороби і зняття больового синдрому. За допомогою лікувальної фізкультури відбувається відновлення функцій пошкоджених ділянок, стимулюється діяльність м'язової тканини, зона ураження отримує поживні речовини і вітаміни.

Оперативне втручання неможливе при супутніх захворюваннях в декомпенсація стадії: можливе виникнення ускладнень більш серйозних, ніж остеомієліт.

Показання до хірургічної операції при остеомієліті:

розлите гнійне запалення (флегмона) окістя;

неодноразове повторення хвороби.

Основне правило - необхідно видалити гнійний осередок незалежно від його розмірів. Передопераційна підготовка включає в себе дезинтоксикацию, введення препаратів, що підтримують імунну систему, перевірку обміну речовин і при необхідності застосування коригувальних препаратів.

Оперативне втручання проводиться під загальносистемних знеболенням. Кожна операція включає в себе конкретні етапи проведення в залежності від кінцевої мети і бажаного результату.

Але в цілому хід хірургічного втручання виглядає так:

Спочатку засобами антисептики обробляється видиме операційне поле і проводиться перевірка інструментів.

Оцінюється вплив анестезії і при задовільному стані виконується перший надріз.

За допомогою наступних розрізів хірург добирається до вогнища інфекції, який в більшості випадків має внутрішньокісткового розташування.

З використанням спеціальних інструментів відкривається кістковий ділянку прямо над вогнищем, співрозмірний запалення. Якщо є ознаки гнійного запалення розлитої форми, то спочатку усуваються гнійні освіти.

Наступний етап - свердління невеликих отворів, що нагадують по розташуванню прямокутник витягнутої форми. Потім за допомогою електричного хірургічного лобзика отвори з'єднуються розрізом, і в підсумку виходить кісткова пластина, яку знімають. Відкривається дно кістковомозкового каналу, де і зосереджений вогнище остеомієліту.

Канал промивається за допомогою антисептичних розчинів, в нього вставляється трубка дренажу з бічними проймами і вільним краєм, який фіксують за межами розрізу.

Заключний етап - ушивання рани пошарово.

Після операції за допомогою встановленого дренажу виконують промивання порожнини антибактеріальними розчинами і оцінюють вміст: якщо виділення свідчать про чистоту внутрикостной порожнини, то проводять повторне відкриття рани і заміну дренажу ділянкою поперечно тканини з прикріпленим посудиною для харчування (хірургічна пластика). Це необхідно для запобігання рецидивного остеомієліту. А дренаж встановлюють вже в м'яких тканинах. По ходу загоєння він видаляється.

Лікування вогнепальної і хронічного посттравматичного остеомієліту

На перше місце при лікуванні остеомієліту вогнепальної походження ставиться оперативне радикальне втручання, в процесі якого ліквідуються сторонні предмети, уламки кісток і відмирають тканини. Після чого область навколо рани піддається «обкаливаніі» антибактеріальними препаратами, і виконується при необхідності дренаж. Після закінчення оперативних дій пацієнт отримує терапію протимікробними засобами, комплекс вітамінних вливань і заходи по видаленню з організму токсинів.

Хронічна посттравматична форма остеомієліту найчастіше ускладнена дефектами (переломами, укороченням кістки, несправжніми суглобами). В основному для усунення свищів і стикування кісткових уламків використовується метод остеосинтезу, який полягає в чіткій фіксації відламаний ділянок в правильному анатомічному положенні для подальшого зрощення. У разі формування флегмони виконується розтин вогнища, видалення гною і некрозу, необхідне дренування порожнини.

Лікувальна фізкультура при остеомієліті

Після хірургічного втручання курс ЛФК для пошкодженої ділянки може проводитися не раніше, ніж через 20 днів після операції. Однак інші частини тіла, незадіяні в операції, потребують русі. Тому щодня два рази протягом 10-15 хвилин проводиться «зарядка» для перешкоди утворення пролежнів і стимуляції кровотоку в тканинах.

Згодом тривалість вправ поступово збільшують, даючи все більше навантаження і плавно переміщаючись до ураженої ділянки. На кінцевому етапі лікувальної фізкультури акцент робиться на повернення пошкодженої зоні правильних рухових рухів.

На етапі одужання успішно застосовуються також фізіотерапевтичні процедури: електрофорез, вплив ультрафіолетовими променями і терапія ультрависокочастотних процедурами.

Вірно підібраний раціон при остеомієліті грає свою, часто важливу, роль в комплексному лікуванні недуги. Рекомендується розділити щоденне харчування на більш дрібні і часті прийоми їжі для кращого засвоєння (5-6 разів на день). У раціоні обов'язково наявність молочних продуктів, м'ясних виробів, яєць, свіжих овочів і фруктів. Рідини потрібно не менше 2 з половиною літрів в день. Вітається їжа з великим вмістом заліза, кальцію і білка. Якщо у пацієнта є супутні захворювання, що вимагають спеціальної дієти, всі питання і призначення обговорюються з лікарями.

У процесі постановки діагнозу гострого або хронічного остеомієліту робиться прогноз захворювання, який залежить в першу чергу від форми перебігу хвороби і стану пацієнта до госпіталізації. Також грає роль вік і стан імунітету, і, звичайно, стадія недуги і своєчасність його виявлення. Чим раніше починається комплексне лікування, тим більші шанси на повне одужання. Несприятливий прогноз найбільше можливий у хворих з хронічним остеомієлітом в занедбаному стані і в поєднанні з тонкою кісткової тканини.

Автор статті: кандидат медичних наук Волков Дмитро Сергійович, лікар-хірург

Посттравматичний остеомієліт - гнійне інфекційне захворювання всіх елементів кістки, що виникає в результаті травми і подальшого потрапляння бактерій. Найчастіше виникає в післяопераційний період, а також при пошкодженні кісток. У медичній практиці розглядається, як одна з найбільш складних форм ускладнення.

Від остеомієліту допоможе наступний рецепт народного лікування. Для його приготування вам потрібно буде пити по одній столовій ложці риб'ячого жиру і випивати куряче яйце. Так робити потрібно щодня два рази - вранці і ввечері. Якщо спочатку складно випивати по цілій ложці жиру, тоді почніть с.

Корінь цієї рослини є одним з лідерів серед засобів, що зміцнюють здоров'я і підвищують захисні властивості організму. Це пояснюється великою різноманітністю назв корисних речовин, серед яких феландрін, камфін, цинеол, цитрал, вітаміни, мікроелементи і ефірні масла. Завдяки цим компонентам корінь імбиру надає.

Зараз нам вже 8 років все ДОБРЕ, але діагноз хронічний остеомієліт. Ставимо на обліку. Кожні пів року обстежимося, слава богу все добре! Він не пройшов, але і не загострюється! Сподіваюся все обійдеться! Дитина живе як і всі дітки без особливих обмежень! Займаємося танцями!

При копіюванні матеріалів, активне посилання на сайт www.ayzdorov.ru обов'язкове! © AyZdorov.ru 2009-2017

Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування, консультація лікаря обов'язкова!

Ознаки остеомієліту і лікування

Остеомієліт є гнійно-запальний процес, який стосується окістя, компактний і губчаста речовина, кістковий мозок - т. Е. Все елементи кістки. Виникнення даного захворювання пов'язане з проникненням в кісткову тканину інфекції, яка потрапляє туди з потоком крові (гематогенно) або ззовні внаслідок різного роду травм. Захворюваність значно підвищується у воєнні роки, коли нерідкі випадки вогнепальних поранень, однак і в мирний час доктора стикаються з ним неодноразово.

Остеомієліт завжди обумовлений попаданням в рану інфекції. 80% випадків захворювання викликані стафілококом, рідше його причиною стають стрепто- і гонококи, а також кишкова паличка. Як вже було сказано, інфекційний агент потрапляє в рану гематогенним шляхом (з током крові поширюється з вогнищ інфекції іншої локалізації в кістку) або ж ззовні внаслідок травми.

Якщо говорити більш конкретно, то причинами остеомієліту можуть бути:

 • гострі захворювання, викликані стафілло-, стрепто- або гонококком (наприклад, пневмонія);
 • вогнища хронічної інфекції (синусити, тонзиліти, карієс, фурункульоз, трофічні виразки та ін.);
 • зниження імунного статусу організму;
 • гіповітаміноз;
 • різкі перепади температури повітря;
 • робота в екстремально теплих або холодних умовах, запилених і загазованих приміщеннях;
 • оперативні втручання на кістках при їх переломах.
 1. Інфекційний агент потрапляє в організм ззовні (при гострих захворюваннях) або знаходиться в ньому, не викликаючи яскравою симптоматики (при хронічних інфекціях).
 2. На тлі зниження імунітету бактерія потрапляє в кров (це явище носить назву бактериемия) і мігрує по організму з кровотоком.
 3. На якомусь етапі бактерії осідають на кістки, зазвичай в області так званої шийки кістки, або метафіза. Що цікаво, осідання мікроорганізму в області кістки зовсім не гарантує розвиток захворювання: воно може не розвинутися зовсім або проявитися через кілька днів або місяців.
 4. У місці проникнення збудника утворюється гнійник, який поступово поширюється в середню частину кістки - діафіз.
 5. Внаслідок запалення в кісткових судинах утворюються тромби і, як результат, відбувається некроз кісткового мозку.
 6. За гаверсових каналах гній поширюється назовні - під окістя, яка поступово відшаровується, - утворюється поднадкостнічний гнійник.
 7. Кость некротизируется, токсичні продукти обміну потрапляють в кров, викликаючи інтоксикацію.
 8. Гній всередині кістковомозкового каналу викликає підвищення в ньому тиску, що проявляється вираженим больовим синдромом в місці запалення.
 9. При відсутності адекватного лікування гній поступово накопичується і, розплавляючи периост (окістя), проривається в м'які тканини - формується міжм'язової флегмона. У цей момент болю стають менш інтенсивними.
 10. В подальшому гній, розплавляючи м'язи, потім шкіру, виходить назовні, і хвороба набуває характеру вторинно хронічної. В середньому, період від початку захворювання до моменту хронізації процесу становить 3-12 тижнів.

За способом проникнення збудника в кістку розрізняють:

 1. гематогенний остеомієліт - з током крові;
 2. посттравматичний остеомієліт:
  • післяопераційний;
  • вогнепальний;
  • власне посттравматичний (внаслідок переломів).

За характером перебігу остеомієліт також різниться.

 1. гострий:
  • токсична форма;
  • септикопіємічна форма;
  • місцева форма.
 2. хронічний:
 • як результат гострого, т. е. вторинно хронічний;
 • первинно-хронічний (має 3 форми: абсцес Броді, альбумінозний остеомієліт Оллье, склерозуючий остеомієліт Гарре).

Клінічна картина остеомієліту

Спільними симптомами всіх форм остеомієліту є:

 • виражена загальна слабкість;
 • пітливість;
 • лихоманка;
 • розпирає біль в області вогнища інфекції;
 • місцеві зміни на шкірі (вона гаряча на дотик, гіперемована, є легка припухлість, яка поступово збільшується; в разі формування абсцесу - область його різко болюча при пальпації; на останніх стадіях хвороби формується свищ з гнійним виділенням);
 • м'язова контрактура в довколишніх суглобах.

Крім спільних рис захворювання кожна клінічна форма остеомієліту має свої особливості перебігу, які представлені нижче.

Гострий гематогенний остеомієліт

Найбільш часта форма захворювання в мирний час. Переважна кількість хворих становлять діти. Уражаються переважно довгі трубчасті кістки - до 85%: стегнова (до 40% випадків), большеберцовая (до 32%) і плечова (до 10%).

Гострий вогнепальний остеомієліт

Особливістю даної форми хвороби є те, що ізольований первинний осередок в кістковому мозку не утворюється, а запалення відразу поширюється на всю товщу кістки. Глибока відкрита інфікована рана сприяє потраплянню гноеродной флори в кісткові уламки.

Хронічний вторинний остеомієліт

Розвивається при відсутності адекватного лікування гострого процесу (як гематогенного, так і посттравматичного) через 3-12 тижнів з моменту його початку. Діагностується за наявності таких ознак:

 • є гнійний свищ;
 • є кісткові секвестри (порожнини);
 • процес безперервно рецидивує.

У разі переходу запального процесу з гострого в хронічний самопочуття хворого значно поліпшується, біль стає менш вираженою. В області вогнища інфекції формуються свищі, з яких виділяється гній. Час від часу свищі закриваються, потім процес повторюється заново. Рецидив хронічного остеомієліту клінічно нагадує дебют гострої форми захворювання, однак явища інтоксикації і больовий синдром виражені не настільки яскраво.

Первинно-хронічні форми остеомієліту

 • Абсцес Броді. Являє собою обмежену ділянку некрозу губчастої речовини кістки. Діагностується рентгенологічно - абсцес в товщі кісткової тканини.
 • Альбумінозний остеомієліт Оллье. В осередку інфекції накопичується білкова рідина. Симптоматика хвороби виражена слабо, секвестрация - рідко і повільно.
 • Склерозуючий остеомієліт Гарре. Клінічно - млявий перебіг. Міжм'язової флегмона і свищі не формуються. На рентгенограмі - ділянки склерозу та вогнища деструкції кісткової тканини.

Ускладненнями гострого остеомієліту є:

 • сепсис;
 • поширення флегмони на довколишні тканини.

Нерідкі випадки ускладнень хронічного остеомієліту, основними з яких є:

 • формування анкилозов суглобів;
 • деформації уражених кісток;
 • малигнизация (переродження тканин в ракові) стінок ходів свищів;
 • утворення дефектів кістки, несправжніх суглобів, патологічних переломів;
 • амілоїдоз внутрішніх органів (серця, печінки, нирок) - при тривалому перебігу хвороби.

На підставі скарг пацієнта, а також даних анамнезу захворювання (попередня травма) і життя (осередки хронічної інфекції, важкі захворювання, що свідчать про знижений імунний статус), даних об'єктивного обстеження (візуальні зміни в області вогнища інфекції, болючість при пальпації ураженої області) лікар- хірург або травматолог запідозрить остеомієліт і призначить додаткові методи обстеження, що підтверджують цей діагноз.

 1. Загальний аналіз крові: ознаки бактеріального запалення (лейкоцитоз - збільшення кількості лейкоцитів, зсув лейкоцитарної формули вліво, зростання ШОЕ).
 2. Рентгенографія ураженої ділянки кістки. Зміни на рентгенограмі з'являються через 2 тижні після початку процесу.
 3. Фістулографія з рентгеноконтрастні речовини - при наявності свищів.
 4. Радіотермометрії, термографія.
 5. УЗД.
 6. Радіоізотопне сканування.
 7. Пункція кістковомозкового каналу з біопсією кісткового мозку.

Лікування даного захворювання проводиться виключно фахівцем в умовах стаціонару.

У разі вираженої інтоксикації хворому рекомендовано строгий постільний режим з іммобілізацією ураженої області.

Їжа в раціоні хворого повинна бути легкозасвоюваній, багатої вітамінами і мікроелементами. Для зменшення симптомів інтоксикації рекомендується рясне пиття.

Першочерговим лікувальним заходом є санація ураженої ділянки з проведення подальшої місцевої і системної антибіотикотерапії. На початкових етапах, щоб не чекати результатів посіву гнійних мас, призначаються антибіотики широкого спектру дії (цефалоспорини - Цефікс, Цефтриаксон, Зіннат; остеотропні антибіотики - Кліндаміцин, Линкомицин). Коли відомі результати посіву, антибіотик змінюють згідно чутливості до нього мікроорганізмів.

Важливу роль відіграє детоксикационная терапія. Хворому вводять такі розчини: колоїди (Полиглюкин, Реополиглюкин) і кристалоїди (фізрозчин); власне детоксикаційні засоби (неокомпенсан, Гемодез, Неогемодез); у важких випадках застосовуються плазмаферез, гемосорбція, ультрафіолетове або лазерне опромінення крові.

Призначаються та коректори імунітету: Тималин, інтерлейкіни, гамма-глобулін, гіперімунна плазма, Левамізол, Нуклеінат натрію.

Паралельно проводиться терапія, спрямована на усунення неприємних хворому симптомів:

 • знеболюючі, протизапальні, жарознижуючі засоби - препарати ібупрофену, парацетамолу, німесуліду, ацетилсаліцилової кислоти;
 • коректори серцевої недостатності - серцеві глікозиди, інгібітори АПФ, діуретики;
 • коректори водно-сольового балансу і кислотно-лужної рівноваги (гідрокарбонат натрію, Трисоль, Дисоль, Ацесоль).

У разі якщо консервативне лікування остеомієліту не робить належного ефекту протягом декількох діб, вдаються до лікування оперативному: виробляють трепанацію кістки, її ревізію (видалення гною), дренування з подальшим регулярним промиванням розчинами антисептиків. До радикальних операцій належать секвестрнекректомія і резекція кістки. Після ретельного видалення з кістки гнійного вогнища можливе відновлення довжини і форми кістки за допомогою апарату Ілізарова.

Прямими показаннями до операції є:

 • повторні рецидиви остеомієліту;
 • незагойні свищі;
 • наявність секвестрів (порожнин) в кістки;
 • міжм'язові флегмони;
 • абсцес Броді.

Прогноз гострого остеомієліту визначається формою захворювання, віком і загальним станом здоров'я хворого, своєчасністю діагностики та адекватністю призначеного лікування.

Прогноз хронічного остеомієліту також залежить від віку і стану здоров'я хворого, крім того, має значення тяжкість ураження і радикальність оперативного лікування захворювання.

Прогноз застарілих форм остеомієліту несприятливий, оскільки зруйновані, дистрофічно змінені тканини відновленню не підлягають. Однак застосування апарату Ілізарова допомагає відновити довжину і функцію кінцівки.

Лікуванням остеомієліту займається ортопед-травматолог. Однак іноді пацієнти спочатку потрапляють на прийом до хірурга або терапевта зі скаргами на біль у кінцівці і підвищення температури. При появі подібних ознак у дитини потрібно якомога швидше звернутися до хірурга або педіатра.

Відповісти Не відповідати

Корисна інформація

Телефон служби записи до лікарів-спеціалістів Москви: +7 (499) 322-49-03

Інформація надається з метою ознайомлення. Не займайтеся самолікуванням. При перших ознаках захворювання зверніться до лікаря.

Адреса редакції: 119048, г. Москва, 3-тя Фрунзенська вул., 26

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

56 + = 58