Ознаки остеохондрозу грудного відділу

Содержание

Грудної остеохондроз - симптоми і ознаки. Прояви остеохондрозу грудного відділу хребта та лікування

Найпоширенішою проблемою хребетного стовпа є остеохондроз. Хвороба може зачіпати кожен відділ хребта, на які припадає підвищене навантаження. Виявляється в будь-якому віці, частіше в групу ризику потрапляє старше покоління. Симптоми остеохондрозу грудного відділу хребта наростають з гострого нападу болю.

Що таке остеохондроз грудного відділу хребта жінок

Зазначене захворювання характеризує дистрофічні і дегенеративні порушення хребетного стовпа, зміни структури і форми міжхребцевих дисків. Грудної остеохондроз хребта прогресує до 40 років, і багато пацієнтів переносять його на ногах. Цього робити не можна, оскільки з часом відбувається защемлення міжреберних нервів; не виключена інвалідність. У патологічний процес залучені верхні грудні хребці, а пацієнт здогадується про захворювання за характерною болю грудної клітини.

Симптоми грудного остеохондрозу у жінок

Визначити недуга представницям слабкої статі проблематично, оскільки його симптоми схожі з проявами інших патологічних станів жіночого організму. Наприклад, гострий напад болю області очеревини може бути причиною поразки молочних залоз, або стає наслідком серцевого нападу, стенокардії. Щоб спростувати або підтвердити свої здогадки, потрібно прийняти серцевий препарат. Відсутність позитивної динаміки свідчить, що серце здорово, а з хребтом переважають явні проблеми.

Деякі пацієнтки вважають, що причиною болю є хронічний гастрит або виразка дванадцятипалої кишки. Насправді це характерні ознаки грудного остеохондрозу у жінок, які з часом тільки наростають, стають більш інтенсивними, довгостроковими. Переплутати діагноз можна з оперізувальний лишай, оскільки болю можуть локалізуватися в тій же зоні. Щоб правильно диференціювати недуга, характеристики одних симптомів не вистачає, потрібен комплексний підхід до прогресуючої проблеми.

Симптоми грудного остеохондрозу у чоловіків

Хвороба може розвиватися і в чоловічому організмі, особливо якщо дотримуватися малорухливого способу життя, вибирати для себе важку фізичну роботу. Ознаки грудного остеохондрозу у чоловіків можна сплутати з гострим плевритом, стенокардією, сколіозом, холециститом, іншими патологіями міокарда. Переконатися, що це не серцевий напад, можна медикаментозним шляхом, але таблетки від серця наказує тільки лікуючий лікар. Поверхневе самолікування повністю виключено. При зазначеному захворюванні виникає не тільки біль в грудях, а й інші симптоми:

 • оніміння в ногах;
 • повзання мурашок по шкірних покривів;
 • підвищена напруга м'язів;
 • симптоми зниження потенції;
 • простріл міжлопаткової області.

Як проявляється грудної остеохондроз

Хвороба починається з гострого нападу болю, який локалізується в грудній клітці, нагадуючи серцевий напад. Спочатку хворобливі відчуття спостерігаються при поворотах, різких нахилах корпусу і при глибокому диханні. Згодом дорсалгія нагадує про себе навіть у стадії спокою. Оскільки осередок патології локалізується в верхній частині грудей, ускладнення при відсутності адекватного лікування спостерігаються щодо міокарда, зачіпають серцево-судинну систему. Крім того, виявляється грудної остеохондроз наступними неврологічними симптомами:

 • повзання мурашок в ногах;
 • рефлекторне напруження м'язів спини та грудної клітини;
 • дисфункція тазових органів;
 • оніміння живота і верхньої частини грудини;
 • біль, що підсилюється при помірному фізичному навантаженні.

Як болить грудний остеохондроз

Не всі пацієнти знають, як виглядає грудної остеохондроз - симптоми деякий час ніяк про себе не нагадують. Локалізація вогнища патології може бути визначена клінічним шляхом, але пацієнт спочатку повинен звернутися до фахівця зі скаргами на біль спині або простріли між лопатками. Їли вчасно не лікуватися, симптоми характерного недуги тільки наростають, посилюються. Біль у грудній клітці при остеохондрозі має різний характер, залежить від ступеня патологічного процесу та специфіки організму.

Загострення грудного остеохондрозу

Якщо тривалий час тулуб залишається в сидячому положенні, при прогресуючому остеохондрозі не виключено виникнення дорсаго. Це гострий напад болю, який може віддавати в шийний і поперековий відділ, при цьому порушує дихання, паралізує руху клінічного хворого. Загострення грудного остеохондрозу якраз і починається з таких різких нападів однаково з лівого і правого боку грудини, які складно лікувати медикаментозними методами. Такий стан неможливо симулювати, оскільки воно приковує пацієнта до ліжка, позбавляє сну і спокою.

Якщо говорити про наростаючі симптоми дорсалгии, то ця ознака грудного остеохондрозу розвивається пізніше. Він з'являється в зоні підребер'я, але перед цим розвивається непомітно протягом 2-3 тижнів. Обширне ураження міжреберних проміжків починається з відчуття загального дискомфорту при зміні положення тулуба, яке в подальшому змінюється небезпечним нападом болю області хребта. Серед ускладнень лікарі виділяють запалення жовчного міхура і оперізуючий лишай.

Напади остеохондрозу грудного відділу

При такому неприємному захворюванні вражені нервові волокна, тому напад завжди супроводжується гострим болем, яка при ранньому ступені розвитку має нез'ясованих локалізацію. Спочатку неприємні відчуття спостерігаються при різких рухах, в разі підвищеної активності, при кашлі та чханні, але потім специфічні симптоми нагадують про себе навіть вночі, коли організм розслаблений, відпочиває.

Не виключені почастішали напади пекталгіі, коли гострий біль зосереджена в передній частині грудної клітини, не дає вдихнути і видихнути, буквально паралізує все тіло, порушує звичний життєвий ритм. При відсутності своєчасної терапії такі хворобливі напади остеохондрозу грудного відділу тільки наростають, роблять колись здорової людини інвалідом.

Симптоми запущеного остеохондрозу

Хвороба в запущеній ступеня призводить до зміщення міжхребцевих дисків, порушує форму і структуру хребетного стовпа. Для пацієнта це гострий біль, що не дозволяє повернути корпус, що обмежує рух і фізичну активність, яка є однією з головних причин нестабільної емоційної сфери. В ході патологічного процесу порушується системне кровообіг, а прогресуючі симптоми запущеного остеохондрозу призводять до таких ускладнень зі здоров'ям:

 • дистрофія серцевого м'яза;
 • дисфункція нирок;
 • міжхребцева грижа;
 • симптоми зниження потенції;
 • оперізуючий лишай;
 • дистрофія інших відділів хребта;
 • великі поразки внутрішніх органів.

Відео: як болить остеохондроз грудного відділу

Інформація представлена ​​в статті носить ознайомлювальний характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

грудної остеохондроз

Остеохондроз - це хронічне захворювання, в основі якого лежить дегенеративно-дистрофічні ураження міжхребцевих хрящових дисків, що призводить до реактивних змін з боку тіл хребців і навколишніх їх м'яких тканин. Захворювання широко поширене і вражає в основному людей самого працездатного віку (25-45 років).

Для міжреберної невралгії характерні больові пароксизми, що тривають від кількох секунд до кількох хвилин. Під час нападу болю стають нестерпними.

Грудної остеохондроз зустрічається значно рідше, ніж поперековий або шийний. Це пояснюється тим, що на цей відділ хребта припадають менші статичні і рухові навантаження, ніж на інші. Однак остеохондроз грудного відділу хребта значно складніше діагностувати, так як він в більшості випадків протікає, імітуючи захворювання легенів, серця, органів верхнього відділу травної системи.

В даний час точні причини розвитку грудного остеохондрозу не встановлені. Фахівцями запропоновано безліч теорій (інфекційно-алергічна, спадкова, механічна, гормональна, судинна), але жодна з них не дає чіткого і повного пояснення патологічних змін, що відбуваються в хребті і призводять до дегенерації тканин. Швидше за все, в патологічному механізмі розвитку грудного остеохондрозу одночасно бере участь кілька різних факторів. Але основне значення належить тривалим статодинамические перевантажень хребетного сегмента.

Факторами, що викликають такі перевантаження, є:

 • аномалії будови хребта;
 • асиметричне розташування суглобових щілин в міжхребцевих суглобах;
 • вроджена звуження спинномозкового каналу;
 • спондилогенні м'язові (міофасціальні, відображені) і / або соматичні (відображені, що виникають на тлі ряду захворювань кровоносних судин і внутрішніх органів) болю;
 • тривалий вплив на хребет вібрації, наприклад, у водіїв автотранспортних засобів;
 • фізичне перенапруження;
 • ожиріння;
 • куріння;
 • малорухливий спосіб життя (гіподинамія);
 • психосоціальні фактори.

Рухливість хребта забезпечується за рахунок міжхребцевих дисків, які також грають і амортизує роль. У їх центрі розташовано пружне драглисте ядро, до складу якого у великій кількості входить вода. При остеохондрозі ядро ​​починає втрачати воду в результаті демінералізації полісахаридів. Згодом ядро ​​ущільнюється, а разом з ним ущільнюється і сам міжхребцевий диск. Під впливом механічного навантаження фіброзне кільце випинається, цей процес називається протрузією. Надалі в диску з'являються тріщини, через які випадають фрагменти драглистого ядра, тобто відбувається формування грижі міжхребцевого диска.

Важливе значення в лікуванні грудного остеохондрозу відводиться регулярним помірним фізичним навантаженням (плавання, йога, тай-чи), нормалізації маси тіла.

Зменшення висоти диска призводить до зближення сусідніх хребців, порушення анатомії фасеткових суглобів. Все це запускає реактивне запалення в фасеточних суглобах і навколишніх їх м'яких тканинах. Крім цього, зближення тіл хребців супроводжується розтягуванням суглобових капсул, і уражений сегмент хребта стає нестабільним. Тіла хребців при цьому отримують надлишкову рухливість, яка може ставати причиною обмеження спинномозкових корінців і розвитку корінцевого синдрому.

На тлі грудного остеохондрозу поступово розростається кісткова тканина тіл хребців і утворює кісткові вирости (остеофіти). Вони також можуть стати причиною виникнення корінцевого синдрому або компресійної мієлопатії (здавлення спинного мозку).

В основі класифікації грудного остеохондрозу лежить посіндромную принцип. Залежно від того, на які нервові освіти уражені структури хребта впливають, виділяють наступні синдроми:

 • компресійний - в основі його розвитку лежить натяг, деформація або здавлення нервового корінця, ділянки спинного мозку або кровоносної судини, в залежності від чого розвиваються спинальні, судинні або корінцеві синдроми;
 • рефлекторний - пов'язаний з рефлекторним напругою іннервіруємих м'язів, дистрофічними і судинними порушеннями;
 • міоадаптівние.

Симптоми грудного остеохондрозу

Основною ознакою грудного остеохондрозу є біль. У більшості випадків вона носить тупий помірний характер.

Тривале роздратування спинномозкових корінців стає причиною порушення іннервації внутрішніх органів. Залежно від рівня ураження, грудної остеохондроз може протікати під маскою соматичних патологій:

Руки, зап'ястя, долоні, трахея, стравохід

Болі в руках і долонях, бронхіальна астма

Серце, перикард, вінцеві артерії

Ішемічна хвороба серця, аритмії

Бронхи, легені, плевра, молочні залози, соски

Бронхіт, пневмонія, плеврит, бронхіальна астма

Загальний жовчний протік, жовчний міхур

Жовчнокам'яна хвороба, порушення процесу засвоєння жирів

Печінка, сонячне сплетіння

Порушення функцій печінки

Диспепсія, гастрит, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки

Дванадцятипала кишка, підшлункова залоза

Розлади травлення і стільця, дуоденіт, панкреатит

Гикавка, дихальні порушення

Алергічні реакції, зниження імунітету

Пієлонефрит, сечокам'яна хвороба

Нирки і сечоводи

У зв'язку з цим найбільш часто зустрічаються симптомами грудного остеохондрозу є:

 • болю в ділянці грудної клітки (за грудиною, в боці, спині, в міжреберному проміжку) - можуть бути як гострими, так і ниючі, тупими; нерідко іррадіюють в руку;
 • болю в епігастрії - виникають незалежно від характеру харчування, особливостей раціону; часто поєднуються з печією, нудотою, блювотою;
 • болю в області правого підребер'я - посилюються при зміні положення тіла пацієнта, чханні, кашлі;
 • болю в області попереку - імітують напад ниркової коліки, нерідко поєднуються з дизурическими розладами.

При компресії нервового корінця у пацієнта з грудним остеохондрозом розвивається напад міжреберної невралгії. Для нього характерні виникнення гострого болю в одній половині грудної клітини (торакалгий). Больові відчуття носять оперізувальний характер і поширюються по ходу одного з міжреберних нервів від хребта до грудини. Пацієнти описують їх як «удар електричного струму» або «простріл». Біль може віддавати в область епігастрію, загрудинную область, лопатку, руку і поєднуватися з деякими іншими симптомами (локальний гіпергідроз, блідість або гіперемія шкіри), пов'язаними з ураженням симпатичних волокон міжреберних нервів.

Грудної остеохондроз характеризується хвилеподібним перебігом, при якому ремісії супроводжуються загостреннями.

Для міжреберної невралгії характерні больові пароксизми, що тривають від кількох секунд до кількох хвилин. Під час нападу болю стають нестерпними. Намагаючись хоч якось полегшити свій стан, пацієнти завмирають в певному положенні тіла, уникаючи глибоких вдихів, кашлю, чхання, поворотів.

Поза больового нападу у хворих відзначаються парестезії (суб'єктивні порушення шкірної чутливості у вигляді повзання мурашок, лоскотання, поколювання голками) по ходу міжребер'я.

Діагностика грудного остеохондрозу проводиться на підставі даних об'єктивного огляду пацієнта, лабораторного та інструментального обстеження, що включає:

 • загальний аналіз крові (помірний лейкоцитоз, збільшення ШОЕ);
 • електроліти сироватки крові (зниження рівня кальцію);
 • загальний аналіз сечі;
 • біохімічний аналіз крові;
 • рентгенологічне дослідження грудного відділу хребта (виявляється сплощення міжхребцевого диска, деформація замикаючих пластинок тіл суміжних хребців, зрушення тел суміжних хребців відносно один одного);
 • сцинтиграфія хребта (виявляє процес активної мінералізації кісткової тканини тіл хребців);
 • миелография;
 • комп'ютерна та магнітно-резонансна томографія.

Остеохондроз грудного відділу хребта сложнео діагностувати, так як він в більшості випадків протікає, імітуючи захворювання легенів, серця, органів верхнього відділу травної системи.

Грудної остеохондроз вимагає диференціальної діагностики з наступними захворюваннями і патологічними станами:

 • дисгормональная спонділопатія;
 • спондилолістез;
 • запальні процеси;
 • анкілозуючийспондиліт;
 • остеомієліт хребта;
 • ревматоїдний артрит;
 • неопластичні процеси (метастази або первинні пухлини грудної клітини);
 • переломи хребта;
 • захворювання шлунково-кишкового тракту (хронічний панкреатит, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, дивертикуліт, синдром подразненого кишечнику);
 • захворювання сечостатевої системи (сечокам'яна хвороба, пієлонефрит);
 • захворювання серцево-судинної системи (ішемічна хвороба серця, аритмії).

Лікування грудного остеохондрозу

Лікування грудного остеохондрозу проводиться в амбулаторних умовах. При вираженому больовому синдромі пацієнтові на 2-3 дні призначають постільний режим. Показана тракция ураженого сегмента хребта, що дозволяє усунути компресію нервового корінця і тим самим усунути больовий синдром. При вираженому больовому синдромі проводять інфільтрацію м'яких тканин 2% розчином новокаїну. Коротким курсом можуть бути призначені нестероїдні протизапальні засоби.

У схему комплексного лікування грудного остеохондрозу також включаються:

 • антигістамінні препарати;
 • вітаміни групи В;
 • транквілізатори;
 • голкорефлексотерапія;
 • масаж;
 • мануальна терапія.

Після поліпшення стану пацієнта його направляють на заняття лікувальною фізкультурою. Регулярне виконання фізичних вправ при грудному остеохондрозі сприяє формуванню добре розвиненого м'язового корсету, який дозволяє утримувати хребет у правильному фізіологічному положенні, усуває зайві статичні навантаження.

Найбільшу небезпеку грудної остеохондроз являє для міокарда.

Важливе значення в лікуванні грудного остеохондрозу відводиться регулярним помірним фізичним навантаженням (плавання, йога, тай-чи), нормалізації маси тіла. Стрибки, біг, важка атлетика та інші види спорту, що супроводжуються підвищеними навантаженнями на хребет, протипоказані.

Хірургічне лікування грудного остеохондрозу показано тільки в разі значного здавлення спинного мозку. У таких випадках в залежності від показань виконують:

 • стабілізацію хребетного сегмента;
 • заміну ураженого диска штучним імплантатом;
 • лазерну реконструкцію диска;
 • пункційну вапоризацію ураженого диска;
 • мікродискектомію.

Можливі наслідки і ускладнення

Тривале роздратування або компресія нервових корінців може спровокувати розвиток соматичних захворювань органів грудної клітки, верхнього відділу травної системи, нирок. Найбільшу небезпеку грудної остеохондроз являє для міокарда.

При вираженому больовому синдромі пацієнтові на 2-3 дні призначають постільний режим.

Також наслідками грудного остеохондрозу можуть стати захворювання стравоходу, шлунка, дванадцятипалої кишки, підшлункової залози, жовчного міхура, легенів, формування міжхребцевої грижі.

Грудної остеохондроз характеризується хвилеподібним перебігом, при якому ремісії супроводжуються загостреннями. При своєчасному лікуванні, дотриманні пацієнтом всіх рекомендацій лікаря, що стосуються як терапії захворювання, так і зміни способу життя, прогноз сприятливий.

Профілактика грудного остеохондрозу включає в себе:

 • нормалізацію маси тіла;
 • відмова від куріння;
 • активний спосіб життя.

Відео з YouTube по темі статті:

Освіта: закінчила Ташкентський державний медичний інститут за спеціальністю лікувальна справа в 1991 році. Неодноразово проходила курси підвищення кваліфікації.

Досвід роботи: лікар анестезіолог-реаніматолог міського пологового комплексу, лікар реаніматолог відділення гемодіалізу.

Інформація є узагальненою і надається в ознайомлювальних цілях. При перших ознаках хвороби зверніться до лікаря. Самолікування небезпечно для здоров'я!

Якщо посміхатися всього два рази в день - можна знизити кров'яний тиск і знизити ризик виникнення інфарктів і інсультів.

Під час роботи наш мозок витрачає багато енергії, рівне лампочці потужністю в 10 Ватт. Так що образ лампочки над головою в момент виникнення цікавої думки не так уже й далекий від істини.

Впавши з осла, ви з більшою ймовірністю звернете собі шию, ніж впавши з коня. Тільки не намагайтеся спростувати це твердження.

Протягом життя середньостатистична людина виробляє ні багато ні мало два великих басейни слини.

Коли закохані цілуються, кожен з них втрачає 6,4 ккалорій в хвилину, але при цьому вони обмінюються майже 300 видами різних бактерій.

Найвища температура тіла була зафіксована у Уіллі Джонса (США), який надійшов до лікарні з температурою 46,5 ° C.

Кожна людина має не тільки унікальні відбитки пальців, але і мови.

Загальновідомий препарат «Віагра» спочатку розроблявся для лікування артеріальної гіпертонії.

Під час чхання наш організм повністю припиняє працювати. Навіть серце зупиняється.

Вчені з Оксфордського університету провели ряд досліджень, в ході яких прийшли до висновку, що вегетаріанство може бути шкідливо для людського мозку, так як призводить до зниження його маси. Тому вчені рекомендують не виключати повністю зі свого раціону рибу і м'ясо.

Американські вчені провели досліди на мишах і прийшли до висновку, що кавуновий сік запобігає розвитку атеросклерозу судин. Одна група мишей пила звичайну воду, а друга - кавуновий сік. В результаті судини другої групи були вільні від холестеринових бляшок.

У чотирьох часточках темного шоколаду міститься близько двохсот калорій. Так що якщо не хочете поправитися, краще не їсти більше двох часточок в добу.

Препарат від кашлю "терпінкод» є одним з лідерів продажів, зовсім не через своїх лікувальних властивостей.

Згідно з дослідженнями, жінки, які випивають кілька склянок пива або вина в тиждень, мають підвищений ризик захворіти на рак грудей.

74-річний житель Австралії Джеймс Харрісон ставав донором крові близько 1000 разів. У нього рідкісна група крові, антитіла якій допомагають вижити новонародженим з важкою формою анемії. Таким чином, австралієць врятував близько двох мільйонів дітей.

В Італії є така традиція - напередодні Нового Року жителі цієї країни викидають старі речі. Вважається, що в Новому році щасливим стане той, хто позбудеться.

Грудної остеохондроз - симптоми і лікування

Дізнайтеся детально про симптоми і лікування медикаментами грудного остеохондрозу.

Відомо, що при цьому захворюванні руйнується хрящова тканина в суглобах, в результаті чого відзначаються патологічні зміни в міжхребцевих дисках грудного відділу хребта.

Ця хвороба прозвана «хамелеоном» за складність виявлення, тому часто характерні симптоми з'являються на пізніх стадіях, коли вилікувати пацієнта важче.

Причини виникнення та фактори ризику

Природа виникнення остеохондрозу до кінця не ясна. У медицині налічується з десяток гіпотез, які доповнюють один одного, але жодна з них не дає повного пояснення, чому розвивається ця патологія.

Нерівномірне навантаження на хребет і порушення харчування міжхребцевих дисків погіршують процес обміну речовин в організмі і викликають дистрофічні зміни в тканинах.

У групі ризику відносяться:

 • люди, з дитинства знехтували фізичними вправами;
 • школярі, які носять важкі портфелі;
 • всі ті, хто проводить багато часу за комп'ютером або за кермом транспортного засобу на шкоду активного відпочинку і занять спортом.

Хвороба розвивається роками. Бувають випадки, що остеохондроз вражає сусідні відділи хребта, наприклад шийний.

Факторами, що провокують розвиток захворювання, медики називають:

 • наслідки травм;
 • малорухливий спосіб життя;
 • довге перебування в неправильній позі, можливо пов'язаної з виконанням трудових обов'язків;
 • деформація хребта, порушення постави;
 • захворювання міжхребцевих дисків, суглобів хребта;
 • порушення кровообігу в судинах, що живлять спинний мозок;
 • стеноз кровоносних судин;
 • похилий вік;
 • ожиріння, зайві кілограми збільшують навантаження на кістковий скелет і внутрішні органи людини;
 • шкідливі звички;
 • нестача кисню і поживних речовин для нормального функціонування міжхребцевих дисків, викликана порушеннями метаболічних процесів в організмі;
 • неправильна поведінка при піднятті і перенесенні ваги,
 • плоскостопість;
 • ускладнення після інфекційних хвороб;
 • вроджені чи набуті захворювання хребетного стовпа;
 • раптовий відхід зі спорту атлетів-професіоналів;
 • несприятлива екологія;
 • недостатньо інтенсивний процес регенерації хрящових тканин, обумовлений спадковими причинами;
 • неправильне харчування, недостатнє споживання води;
 • порушення гормонального фону.

Зі скаргами на болі і відчуття оніміння, викликані остеохондрозом грудної клітини, частіше за все до лікарів звертаються люди активного працездатного віку. Підступна недуга виявити непросто: захворювання можна прийняти за стенокардію, холецистит і навіть гастрит. Однак при виявленні істинної причини хвороби затягувати з лікуванням неприпустимо.

В якості однієї з причин, чому розвивається остеохондроз, вказують вікові зміни. Після 35 років відбувається поступове зменшення швидкості процесу обміну речовин, в тому числі і в хребті.

Якщо проектувати загальну ситуацію на стан міжхребцевих дисків, в найбільш важливою їх частини, драглистому ядрі, зменшується вміст вологи. Драглисте ядро ​​стає більш крихким, волокнисті кільця дисків теж втрачають міцність. В результаті відбувається усихання і зниження висоти диска. Дегенеративний процеси проявляються у формі протрузії диска, коли його внутрішня частина, пульпозное ядро, виходить за свої межі в канал спинного мозку.

При пошкодженні фіброзного кільця формується грижа диска. Протрузії і грижі, розташовуючись у вузькому хребетному каналі, обмежують тонкі нервові волокна. Саме тоді у пацієнта виникають болі різної сили і локалізації.

Організм задіє режим захисту і намагається зберегти функціональність хребта, тому утворюються остеофіти - кісткові нарости, які теж травмують нервові корінці і обмежують рухливість суглобів.

В області затиску нервових закінчень з'являється набряк, від цього болю посилюються.

Больові відчуття можуть виникнути в шиї, спині, плечі, грудній клітці - локалізація залежить від місця пошкодження міжхребцевих дисків.

Комплекси симптомів остеохондрозу діляться на групи:

 • Статичний - зміняться форма хребців;
 • Неврологічний - вражається нервова тканина;
 • Судинний - стискаються вени і артерії.

Якщо хвороба пустити на самоплив, відбудуться серйозні і незворотні порушення функцій внутрішніх органів.

Медики налічують чотири ступені грудного остеохондрозу, які розрізняються інтенсивністю руйнування міжхребцевих дисків і хребців в цілому:

 • Перша. З'являється нестабільність хребців, знижується пружність і висота міжхребцевих дисків, з'являються протрузии, або випинання.
 • Друга. Тривають дегенеративні процеси: все більше зменшується щілину між хребцями, пошкоджується фіброзне кільце. З'являються болі і відчуття зниження чутливості аж до оніміння.
 • Третя. Утворюється міжхребцева грижа. Виявляється клінічна картина захворювання.
 • Четверта. Уражається кісткова тканина хребців, міжхребцеві суглоби і зв'язки. Диск втрачає амортизуючі функції, і в цьому місці хребет позбавляється рухливості. Хребці зближуються один до одного, підвищується ймовірність обмеження судин і нервових закінчень.

Чим швидше доктор виявить хворобу і призначить відповідне лікування, тим швидше і ефективніше виявиться позитивна динаміка перебігу лікування. На стадіях, коли фіброзне кільце міжхребцевого диска ще не зруйновано, призначають медикаментозне лікування, а також фізіотерапевтичні процедури і заняття лікувальною гімнастикою.

Симптоми в залежності від локалізації

Як уже згадувалося вище, симптоми грудного остеохондрозу різноманітні, їх характер залежить від локалізації патології і причин її виникнення. Методи лікування також можуть варіюватися.

Патологія супроводжується болями і відчуттями дискомфорту в спині.

Медики розрізняють два симптоми хвороби:

 • Дорсаго. Характеризується раптовими гострими грудними болями. Найбільш поширений випадок, коли кинджальний біль наздоганяє людини, який довго працював в одній незручній позі і вирішив піднятися, випрямитися. Під час нападу хворому важко дихати. При цьому обмежено рух в попереково-грудної області.
 • Дорсалгия. Тривалі негострі болю виникають в місцях ураження дисків і тривають 2-3 тижні. Біль посилюється при глибокому диханні, нахилах тулуба. Присутні скарги на брак повітря. Больові відчуття сильніше виявляються в нічний час. Має місце напруження м'язів і втрата рухливості в області грудей і попереку.

Характерними проявами захворювання є болі м'язів спини, які виявляються при пальпації, і обмежена рухливість в попереково-грудному відділі.

Клінічна картина захворювання доповнюється скаргами пацієнтів на болі:

 • У грудній клітці, які посилюються після фізичних навантажень, тривалому перебуванні в одній позі, при глибокому диханні;
 • У міжлопаткової області. Болі під лопаткою і в середньому відділі спини, посилюються при пальпації;
 • При поворотах тіла і нахилах;
 • У підребер'ї зліва і справа;
 • Нагадують захворювання серця, на які не впливають препарати, що застосовуються при стенокардії або серцевої недостатності;
 • А також відчуття оніміння рук при їх підйомі;
 • При кашлі та чханні. Це легеневий симптом, який не супроводжується лихоманкою і катаральними явищами, типовими при ГРВІ.

В якості додаткових симптомів виділяють:

 1. Оніміння, відчуття, що «повзають мурашки»;
 2. Відчуття холоду, печіння і свербіння нижніх кінцівок;
 3. Ламкість нігтів, лущення шкіри;
 4. Розлади шлунка і кишечника: нудота, здуття живота, кольки і ін .;
 5. Зниження потенції у чоловіків.

Подивіться відеоролики цій темі

Що вам ще обов'язково треба прочитати:

 • ➤ Від яких схожих захворювань потрібно відрізняти геморой у жінок?
 • ➤ Які причини викликають артеріальну гіпертензію 2 ступеня!
 • ➤ Чи потрібно звертатися до лікаря при мимовільних скороченнях м'язів уві сні?

Методи лікування хворих грудним остеохондрозом визначаються лікарем. Залежно від симптоматики і перебігу захворювання доведеться проконсультуватися з терапевтом, неврологом, травматологом, в разі потреби звернутися до кардіолога, гастроентеролога, а жінкам - гінеколога або мамолога.

Своєчасна діагностика і початок лікування захворювання на ранній стадії - запорука успіху. Поява болю свідчить про прогресування грудного остеохондрозу, про перехід його в другу стадію. В цьому випадку купірувати дегенеративно-дистрофічний процес в тканинах вже довше і складніше.

В арсеналі сучасної медицини є різноманітні методи лікування:

 • Медикаментозна терапія;
 • Немедикаментозне лікування (фізіотерапія, ЛФК, голкорефлексотерапія, лікувальний масаж, мануальна терапія);
 • Оперативне втручання.

Проводиться здебільшого симптоматичне лікування, оскільки зупинити негативні зміни і відновити нормальну роботу міжхребцевих дисків залишається складно досяжним завданням.

Медикаментозна терапія: болезаспокійливі препарати

Купірування больового синдрому досягається шляхом прийому лікарських засобів на початкових стадіях розвитку захворювання. Таблетовані ліки і знеболюючі ін'єкції усувають біль помірної сили.

Болезаспокійливі медикаменти призначаються спільно з ліками, що знімають запалення, а також з препаратами, що сприяють відновленню хрящових тканин.

При грудному остеохондрозі показані болезаспокійливі препарати:

Нестероїдні протизапальні препарати ефективно позбавляють від болю і можуть знімати запалення, вони дуже часто рекомендуються лікарями. Швидше за все подіють внутрішньом'язові уколи, також НПЗЗ випускаються у вигляді таблеток, гелів, мазей, свічок, пластирів. Часто призначають Диклофенак у формі таблеток і супозиторіїв.

Ібупрофен і Кетонал в формі таблеток, гелів, свічок. Що стосується мазей, то популярні Фастум гель, Олфен, Вольтарен.

Якщо хвороба супроводжується гострими захворюваннями шлунково-кишкового тракту, лікарі рекомендують приймати Мелоксикам, Целебрекс, Целекоксиб.

Медикаментозна терапія: додаткові ліки

Необхідно розуміти, що медикаментозне лікування грудного остеохондрозу і симптомів хвороби - процес тривалий і складний.

На додаток до основного курсу лікування лікарі призначають такі лікарські препарати:

 • Міорелаксанти, які збільшують ступінь впливу знеболюючих медикаментів і анестетиків. Препарати цієї групи знижують м'язові спазми, сприяють розслабленню мускулатури спини, покращують кровообіг. Найвідоміше засіб Мидокалм призначається у вигляді таблеток і уколів.
 • Хондопротектори. Вони захищають хрящові тканини і відновлюють їх структуру. Курс лікування хондропротекторами триває досить довго, приблизно шість місяців, їх використовують у вигляді таблеток, мазей, роблять уколи. Єдиної точки зору з приводу ефективності препаратів цієї групи немає, але тим не менше доктора часто включають їх в загальний курс медикаментозного лікування. Найбільш поширені Структум, КОНДРОнова, Мукосат, Дона, Румалон.
 • Судинорозширювальні медикаменти. В результаті дії препаратів цієї групи знижується тонус гладких м'язів кровоносних судин і поліпшується кровообіг. Частіше за інших призначають еуфілін, Ксантінола ніконат, Пентоксифілін.
 • Ліки, що поліпшують обмін речовин. Ці препарати прискорюють метаболізм в умовах недостатнього постачання киснем: Актовегін, що випускається в таблетках, розчинах, мазях, гелях; Ліпоєва кислота, вироблена в таблетках і порошках.
 • Анестетики. При дуже інтенсивних болях медики призначають блокади - ін'єкції знеболюючого препарату (новокаїн, Лідокаїн) в область джерела хворобливих відчуттів. Використовуються в крайніх випадках.

фізіотерапевтичні процедури

В обов'язковому порядку хворим з симптомами грудного остеохондрозу лікування медикаментами комбінують з фізіотерапевтичними процедурами.

Вони нормалізують метаболізм, купируют больовий синдром, благотворно впливають на стан органів і тканин, ефективно знімають набряки і запалення, відновлюють рухову функцію.

Найчастіше призначаються:

 • Електрофорез. Являє собою лікування безперервним електрострумом, в результаті процедури поліпшується кровообіг, зменшуються больові відчуття.
 • УФО-терапія. Ультрафіолетові промені підсилюють інтенсивність захисних систем організму, стимулюють імунітет. Позитивно діють на запалені місця.
 • Магнітотерапія. При проведенні процедури відбувається вплив змінними і постійними полями на організм. Позитивно впливає на клітинний метаболізм.
 • Вібраційний вплив. Знімає болі в різних частинах хребетного стовпа.
 • Лазеротерапія. Процедура покращує роботу кровоносних судин, прискорює процеси регенерації, підвищує імунітет.
 • Витягування. За допомогою спеціального обладнання дається навантаження на хребет, тим самим збільшується простір між хребцями.
 • Бальнеотерапія. Сюди відносяться лікувальні ванни і душ, грязьові і парафінові аплікації.

У запущених випадках, коли захворювання ускладнюється грижею міжхребцевого диска і здавленням нервової тканини, медики вдаються до оперативного втручання. В результаті операції видаляється пошкоджену ділянку або його фрагменти.

Крім цього, операція стабілізує інші хребці.

Після хірургічного втручання хворому потрібна тривала і складна реабілітація: максимально знижують навантаження на хребет, призначають носіння жорстких, потім полегшених корсетів, а також медикаментозну терапію.

Курс лікувальної гімнастики, призначений фізіотерапевтом, допоможе зміцнити м'язи спини. Рекомендується санаторно-курортне лікування.

Медикаментозна терапія являє собою початкову стадію в лікуванні грудного остеохондрозу. Масаж, виконання вправ з комплексу лікувальної фізкультури, фізіопроцедури, сеанси мануальної терапії - все це маніпуляції, які необхідно дотримати для отримання хорошого терапевтичного ефекту.

Профілактика захворювання по відео урокам

 • ➤ Які ступеня виділяють при остеохондрозі поперекового відділу хребта?
 • ➤ Яку дієту потрібно дотримуватися при високому холестерин у чоловіків?

Чим можна допомогти в домашніх умовах

В якості профілактичних заходів, покликаних унеможливлювати і уповільнюють розвиток патологічних змін хребта, медики називають:

 • своєчасне лікування і виправлення постави в шкільному віці;
 • заняття фізкультурою;
 • боротьбу із зайвою вагою;
 • дотримання правил під час переміщення вантажів;
 • дієту, що включає в себе вживання риби, свіжих фруктів і овочів, бобових, горіхів і хліба грубого помелу.

Перевірені часом рецепти попереджають розвиток ускладнень захворювання і спільно з медикаментозними препаратами беруть участь в процесі купірування патологічних змін в хребті.

Найкращий ефект показали наступні рецепти народної медицини:

 • Настій з кореня селери. 3 грами очищеного кореня залити літром гарячої води і настоювати протягом 8 ч. Приймати виключно до їжі по 1 десертній ложці три рази в день;
 • Настій з кореня соняшника. Очищені коріння подрібнити, залити 3 літрами води і кип'ятити протягом трьох хвилин. Напій вживати протягом 3-5 днів;
 • Мазь з аміаку і масла ялиці. Взяти 1-2 столових ложки воску, 150 гр свинячого жиру, розтопити їх і розмішати. У остигнула масу додати 1 столову ложку пихтового масла. Тримати на водяній бані 20 хв. Після охолодження суміші влити в неї 1 столову ложку аміаку. Мазь охолодити і наносити на хворе місце.

Оскільки патологічні процеси при остеохондрозі хребта незворотні, повністю усунути їх наслідки і відновити пошкоджені диски не представляється можливим. Однак можна і потрібно лікувати розвиток захворювання і прибрати больові відчуття, ретельно виконувати всі пункти комплексної програми лікування, призначеної лікарем.

Заходи необхідної діагностики

З усіх можливих варіантів остеохондрозу, саме такий патологічний стан грудного відділу вважається самим підступним, адже його симптоми можуть вводити в оману навіть лікарів.

Для постановки вірного діагнозу лікар проводить візуальний огляд і може направляти пацієнта на проходження таких допоміжних методів діагностики:

 1. Рентгенографію. Зазначений метод вважається найбільш інформативним і допоміжним для постановки вірного діагнозу. Він дає можливість здійснити визначення патологічних змін анатомічної будови сегмента хребта, потовщення міжхребцевого диска, зсув хребців і різницю їх висоти.
 2. Магнітно-резонансну або комп'ютерну томографію. В результаті буде отримана послойная картинка ураженої області, яка може надати необхідну інформацію для постановки остаточного діагнозу.
 3. Електроміографію. Даний метод дає можливість провести диференціальну діагностику ознак неврологічного характеру, які з'являються в результаті здавлювання нервових корінців (при наявності остеохондрозу грудного відділу хребта). Поштовхом до проведення такого дослідження можуть бути скарги пацієнта на:
 • головний біль;
 • запаморочення;
 • порушення координації рухів;
 • раптові зміни артеріального тиску.
 1. Додатково можуть також призначатися лабораторні методи діагностики, адже для лікаря необхідна інформація про кількість кальцію в крові і ШОЕ.

Незалежно від зони ураження остеохондроз є таким захворюванням, яке вимагає своєчасного лікування. Тому звернення за кваліфікованою допомогою має відбуватися якомога раніше.

Ефективна лікувальна гімнастика

При визначенні діагнозу перше, що рекомендують лікарі, це комплекс вправ, які підходять кожній людині незалежно від віку.

Вправи потрібно виконувати вранці і ввечері, тривалість їх виконання повинна становити 15 хвилин. Перед початком гімнастичних вправ необхідно провести розминку, піднімаючи по черзі, а потім одночасно плечі вгору.

Що ж стосується самої лікувальної гімнастики, то рекомендують виконувати такі вправи:

 1. Кругові рухи руками вперед і назад.
 2. Нахили тулуба в сторони.
 3. Необхідно сісти на стілець і притиснутися спиною до спинки стільця і ​​нахиляти голову так, щоб потиличну ділянку голови контактував з шиєю. Дана вправа можна виконувати навіть на робочому місці.
 4. Стоячи на ногах необхідно завести верхні кінцівки назад і взяти їх в замок на рівні грудей. Після цього потрібно прогинатися, виводячи лікті вперед.
 5. Займіть горизонтальне положення, упершись руками в підлогу, і прогинайте основу тіла якомога більше назад. Тіло при цьому має відриватися від підлоги.
 6. Для виконання даної вправи потрібно лягти на живіт і прогинатися максимально назад, піднімаючи при цьому вгору руки.

Зверніть увагу! Підбір комплексу вправ повинен здійснюватися індивідуально для кожного хворого, в іншому випадку такі вправи можуть привести до погіршення стану.

Метою лікувальної гімнастики вважається:

 • зняття напруги м'язів;
 • відновлення рухливості суглобів;
 • приведення в тонус організму.

Зверніть увагу, якщо захворювання знаходиться в занедбаному стані, то виконувати лікувальні вправи дозволяється тільки в періоди ремісії.

Лікувальна гімнастика допомагає:

 • зняти больові відчуття;
 • розслабити м'язи і усунути їх спазми;
 • підтримувати в тонусі м'язовий корсет;
 • поліпшити процеси обміну;
 • нормалізувати кровообіг і мікроциркуляцію;
 • відновити гнучкість і рухливість хребта;
 • створити позитивний настрій на одужання.

Лікувальна гімнастика повинна призначатися тільки після усунення больового синдрому. Для того, щоб ефект від виконання таких вправ був якомога кращим і результативним, необхідно:

 • здійснювати регулярне виконання вправ;
 • всі рухи повинні бути плавними, щоб уникнути додаткового травмування хребців і провокування загострення хвороби;
 • навантаження та інтенсивність рухів повинні збільшуватися з часом;
 • підібрані вправи повинні бути такими, щоб участь в них брали всі групи м'язів;
 • при виконанні вправ потрібно стежити за своїм станом і відчуттями (при появі хоча б незначного болю або дискомфорту заняття потрібно припинити).

Використання ортопедичних пристосувань

Ні для кого не секрет, що лікування будь-якого захворювання, в тому числі і грудного остеохондрозу, має бути комплексним. У нашому випадку крім традиційних лікарських препаратів рекомендують застосовувати фізіотерапію і дієтичне харчування.

Позитивні відгуки отримали корсети і пояси (бандажі), які використовуються для часткового або навіть повного знерухомлення області навколо уражених ділянок і усунення больових відчуттів.

Ефект від використання зазначених пристосувань з'являється практично миттєво. Одягаючи корсет, котра захворіла відчуває полегшення і стихання больових відчуттів. За допомогою корсетів здійснюється фіксація уражених відділів хребта. Це дає можливість зменшити навантаження на м'язи, що оточують уражену ділянку. В результаті м'язи кілька розслабляються, спазми, і біль поступово починають зникати.

У більшості випадків корсети застосовують як жорсткий фіксатор хребців після оперативних втручань.

Можливі наслідки і ускладнення остеохондрозу грудного відділу хребта

Грудної остеохондроз небезпечний тим, що дуже важко піддається діагностиці. Протягом тривалого часу людина може проводити лікування стенокардії або захворювання органів дихання, не підозрюючи про наявність цієї неприємної хвороби.

До ускладнень, які викликає це захворювання, відносяться:

 1. Запаморочення і непритомність.
 2. Порушення роботи серцевого м'яза і легенів.
 3. Порушення функціонування органів шлунково-кишкового тракту (виникають при нижнегрудном остеохондрозі).
 4. Порушення роботи жовчного міхура.
 5. Спондильоз, при якому формуються кісткові розростання шиловидного характеру.
 6. Міжреберна невралгія, яка супроводжується інтенсивним болем.
 7. Може знижуватися опорна здатність організму, що призводить до підвищення температури тіла і отруєння організму.

У висновку хочеться відзначити, що здоров'я людини є безцінним і потрібно намагатися оберігати його. Тому при появі хоча б незначних патологічних симптомів потрібно не зволікати і звертатися за кваліфікованою допомогою до медичних працівників. Адже своєчасне виявлення, а в результаті і лікування забезпечить швидке одужання і унеможливить розвиток ускладнень.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

+ 68 = 70