Ознаки опущення матки

Симптоми опущення матки, методи лікування, види операцій, діагностика

Список гінекологічних захворювань досить широкий і далеко не останнє місце в ньому займає така патологія, як опущення матки. В принципі, це формулювання є невірною, оскільки не відображає всю глибину захворювання.

Наукова назва опущення матки - це пролапс статевих органів. Страждають їм жінки не тільки менопаузального віку (див. Клімакс у жінок), а й досить молоді. Частота народження патології зростає в міру збільшення кількості прожитих років:

 • до 30 років опущення геніталій спостерігається у 10%
 • у віці 30 - 45 років пролапс реєструється в 40%
 • в 50-річному і більш старшому віці патологія виявляється у кожної другої жінки

Попереджає виходження матки, сечового міхура, тонкого кишечника і прямої кишки за межі черевної порожнини міцний каркас, до складу якого входять м'язи і сполучна тканина. Тазове дно або тазовий діафрагма представлена ​​трьома шарами м'язів, які не тільки підтримують статеві та інші в межах малого тазу, а й забезпечують змикання статевої щілини, звужують просвіт прямої кишки, беруть участь в підтримці внутрішньочеревного тиску і грають важливу роль в процесі пологів. Крім тазового дна підтримку матки здійснює зв'язковий апарат (різні зв'язки власне матки).

Про опущенні матки кажуть, коли вона і її шийка зміщуються і знаходяться нижче анатомічної і фізіологічної кордонів, внаслідок чого статеві органи спускаються до входу у вагіну або випадають за її межі. Таким чином, пролапс статевих органів обумовлений не тільки неспроможністю м'язового шару тазового дна, але і розтягуванням і / або пошкодженням підтримують матку зв'язок.

З вищесказаного стає зрозумілим, що до пролапсу статевих органів призводить порушення внаслідок ослаблення або травмування м'язів тазового дня і зв'язок, що підтримують матку. Опущення стінок матки викликається безліччю причин, які можна поділити на 4 групи:

 • травматичне пошкодження дна таза;
 • так звана «системне» недорозвинення сполучної тканини (наявність гриж різної локалізації, варикозна хвороба, дисплазія суглобів та інше);
 • порушене виробництво стероїдних гормонів;
 • екстрагенітальні захворювання (порушення обміну речовин, мікроциркуляції).

Основним фактором, який веде до пролапсу статевих органів, є родовий процес. Чим більша кількість пологів є в анамнезі жінки, тим імовірніше розвиток описуваної патології. Але опущення матки може розвинутися і після перших пологів. Все залежить від того, як вони протікали. Затяжні пологи, особливо довгий потужний період, аномалії родових сил, пологи плодом в тазовому передлежанні або накладення акушерських щіпов або використання вакуумекстракціі плода веде до травм м'язів тазового дна. Також велике значення має важке фізичне навантаження, зокрема постійне підняття або носіння важких предметів. Навіть здоровим жінкам не рекомендується підйом важкого більше 5 кг.

Також важливий і вік жінки, ніж старше вона стає, тим менше тонус м'язів черевного преса, і звичайно, тазового дна, а крім того, в пре- і менопаузального періоду зменшується вироблення статевих гормонів, які обумовлюють тонус м'язової тканини і знижується еластичність сполучної тканини ( см. як позбутися від припливів при клімаксі).

Травми і оперативні втручання

Операції, травми в районі промежини і піхви можуть привести до пошкодження дрібних артерій, вен і нервів, що порушує живлення м'язів тазового дна, а значить і його підтримує функцію. Гінекологічні операції, конкретно видалення матки призводять до порушення анатомічної взаєморозташування органів в малому тазі, що провокує надалі пролапс геніталій.

Крім того, постійні запори і кашель сприяють підвищенню внутрішньочеревного тиску, внаслідок чого органи, що знаходяться в малому тазу видавлюються назовні, тобто в піхву.

Ожиріння, гормональні порушення

Грає роль в опущенні матки і ожиріння, як з-за гормональних порушень, так і з-за недостатності тонусу м'язів.

Генетична схильність, тобто «системне» недорозвинення сполучної тканини, теж має місце бути при даній патології. Так, у іспанок і азіаток або у жінок з обтяженою спадковістю по захворюваннях сполучної тканини (астигматизм, пролапс мітрального клапана та інше), опущення геніталій зустрічається набагато частіше.

Як правило, в розвитку захворювання грає роль вплив декількох факторів. Коли порушується спроможність тазового дна, а підтримують зв'язки розтягуються, матка за рахунок підвищення внутрішньочеревного тиску виштовхується в піхву, паралельно відбувається опущення передньої піхвової стінки поряд з сечовим міхуром, що носить назву - цистоцеле і задньої стінки разом з прямою кишкою (ректоцеле). Крім того, наповнення мочевіка і / або ампул прямої кишки збільшує тиск в них, що посилює опущення піхви і матки. Таким чином, формується замкнене коло.

Слід зазначити, що опущення, і наступне за ним випадання матки завжди йде «рука в руку» з опущеними піхви. Виділяють наступні ступені опущення матки:

 • про першого ступеня говорять, коли шийка матки досягає середину піхви або знаходиться вище;
 • друга ступінь характеризується зміщенням шийки матки, вагінальних стінок до передодня піхви;
 • при третього ступеня шийка матки і вагінальні стінки знаходяться за межами піхви, а сама матка локалізується в піхві;
 • якщо матка розташована за межами піхви, говорять про четвертого ступеня або про повне випадання матки.

Як проявляється пролапс геніталій?

Слід зазначити, що опущення матки є прогресуючим захворюванням, тільки в одних випадках це відбувається повільно, а в інших дуже швидко. Навіть початкові ознаки пролапса геніталій рано чи пізно приведуть до випадання матки, якщо не зайнятися лікуванням своєчасно.

Початкові стадії пролапсу геніталій характеризуються виникненням дискомфорту і тягнуть болю в нижніх відділах живота, потягування в районі попереку і / або крижів, що більшістю пацієнток залишається непоміченим і розцінюється як ознаки майбутньої менструації. При опущенні матки посилення даних симптомів відзначається після фізичної роботи і підйому важкого, під час піших прогулянок. Пізніше з'являються неприємні відчуття або навіть біль в хвилини коїтусу, секс не приносить колишнього задоволення, а в подальшому стає неможливим взагалі.

Крім того, жінка може відзначати «щось зайве, заважає в піхву», типу стороннього тіла. З'являються білі, також можливі кров'янисті виділення, обумовлені механічним травмуванням стінок піхви, шийки і матки. Пацієнтка самостійно може промацати в районі статевої щілини шийку матки або навіть саму матку (при випаданні).

Порушення менструального циклу

Відзначається порушення і менструальної функції (див. Причини порушення менструального циклу). Менструації стають рясними і тривалими, а іноді розвивається альгоменорея. Не виключається при пролапсі геніталій розвиток безпліддя, хоча і сама вагітність теж не виключається.

При опущенні передньої стінки піхви і матки часто розвивається цистоцеле. Ця патологія провокує розвиток урологічних розладів. відзначається:

 • утруднення сечовипускання
 • сечовий міхур не спустошується повністю
 • сеча застоюється в ньому, обсеменяется патогенними мікроорганізмами, що призводить до інфікування нижніх і верхніх сечовивідних шляхів
 • тривало поточний пролапс геніталій сприяє розвитку стенозу сечоводів, гідроуретера і гідронефрозу
 • найчастіше при опущенні матки має місце такий симптом, як нетримання сечі при напрузі (тобто при покашлюванні, чханні або сміх, см. лікування нетримання сечі у жінок).

Якщо опускається задня стінка вагіни і матка, то часто розвивається ректоцеле (опущення прямої кишки). Виникають проктологічні проблеми: постійні запори, які з одного боку є наслідком захворювання, а з іншого боку провокують прогресування опущення геніталій. Відзначається неможливість утримувати гази і кал, часто розвивається коліт (див. Симптоми коліту кишечника).

Варикоз вен нижніх кінцівок

У міру прогресування захворювання наростають прояви варикозної хвороби вен нижніх кінцівок. По-перше, це пов'язано з порушеним венозним відтоком через зміну розташування органів в малому тазу, з іншого ж боку обумовлено недостатністю сполучної тканини.

Слизова матки і вагіни при пролапсі стає блискучою, тріскається і покривається саднами через постійне травмування і висихання. В результаті на шийці матки або стінках піхви утворюються виразки, які кровоточать і інфікуються. Такі виразки дуже погано піддаються лікуванню.

Приклад з практики: У мене на обліку в жіночій консультації полягала жінка дуже похилого віку - 80 років. Діагноз звучав так: Повне випадання матки і піхви. Неспроможність м'язів тазового дна. Нетримання сечі при напрузі. У пацієнтки матка постійно перебувала за межами статевої щілини, але песарії носити вона відмовлялася, а за віком і операція їй була протипоказана. Природно, що вона періодично лікуйте в гінекології з приводу трофічних виразок шийки матки. Їй призначалися мазі з левомеколем, солкосерилом, актовегін. Лікувалася вона кожен раз досить довго і виписувалася навіть не з одужанням, а поліпшенням. Але, слава Богу, до набряку і пролежнів справа не доходила. Ось так і мучилася жінка до кінця свого життя. З анамнезу відомо, що пологів було 4, все життя займалася важкою працею, плюс повоєнний час, коли чоловіки були на вагу золота - всі ці фактори не могли не призвести до пролапсу геніталій. Адже в той час, коли пацієнтка ще була цілком молодий і здоровою жінкою, дані операції проводилися рідко і вважалися розкішшю.

Щоб встановити діагноз проводять збір скарг, вивчають анамнез і проводять гінекологічний огляд. В обов'язковому порядку проводиться ректовагінальное дослідження. Під час огляду встановлюється ступінь пролапсу, наявність або відсутність ректоцеле і цистоцеле. Кожній хворий проводиться кольпоскопія. Крім того, призначаються такі аналізи:

 • мазок на мікрофлору піхви;
 • мазок на цитологію;
 • визначення гормонального статусу;
 • загальний і бактеріологічний аналізи сечі.

Також обов'язково проведення гінекологічного УЗД з вагінальним датчиком (при наявності патологічних змін органів малого таза вирішується питання про їх видалення). Екскреторна урографія призначається за наявності цистоцеле, УЗД нирок за показаннями. При виявленні патології на гінекологічному УЗД призначається гістероскопія з діагностичним вишкрібанням матки (про стан після гістероскопії).

При опущенні матки лікування може мати 2 напрямки: консервативне і оперативне. Щоб визначитися з тактикою лікування пролапсу геніталій лікар оцінює ряд факторів:

 • вік пацієнтки;
 • ступінь пролапсу;
 • супутня патологія;
 • ступінь ризику як анестезіологічного, так і хірургічного;
 • потрібно і чи можливо зберегти менструальну, репродуктивну функції;
 • ступінь порушення функціонування товстого кишечника і сфінктера прямої кишки.

Що ж робити при опущенні матки? Відразу хочеться обмовитися. Опущення матки необхідно лікувати. Консервативні методи лікування не дуже ефективні, та й застосовуються вони лише на ранніх стадіях захворювання (пролапс статевих органів 1 - 2 ступеня).

Заняття лікувальною фізкультурою швидше профілактичний захід опущення матки, ніж лікувальна. І, тим не менш, в початкових стадіях захворювання призначається лікувальна гімнастика по Атарбекова і Юнусову. Вправи Кегеля при опущенні матки також не втратили своєї актуальності і спрямовані на підтримку напруга м'язів тазового дна.

Таке пристосування як бандаж, при опущенні матки теж використовується, тільки в початкових стадіях захворювання. Конструкція бандажа така, що він «оперізує» стегна, а також промежину, завдяки чому матка знаходиться в правильному положенні, а болю і пов'язаний з пролапсом геніталій дискомфорт зникають. Але і носіння бандажа є лише паліативної мірою, а не лікувальною. Хоча його носіння незамінне після пологів для повернення пружності м'язів тазового дна, а також після хірургічної пластики з приводу опущення геніталій.

Вагінальні песарії рекомендуються пацієнткам з 3 - 4 ступенем захворювання, яким чомусь протипоказано хірургічне лікування. Носіння песаріїв (кілець з полівінілхлориду) може тривалий час, на разовий курс становить 1 місяць, після якого необхідна перерва. Кільце встановлюється і витягується тільки лікарям. Раз в 3 - 7 днів необхідна зміна пессарія з асептичної обробкою останнього. Вагінальні кільця також не є лікувальною мірою, вони лише утримують матку в межах малого тазу. До мінусів песаріїв відноситься розтягнення піхви, що погіршує опущення.

Але радикальним заходом при опущенні матки залишається операція. Не існує «ідеальної операції» при даній патології. Будь-яке хірургічне втручання має свої плюси і мінуси. Всі види оперативного втручання поділяються на кілька груп:

 • операції, які мають на меті зміцнити м'язи тазового дна - кольпоперінеолеваторопластіка (це, як правило, вагінальний етап двохетапного операції);
 • операції на зв'язках матки (вкорочення і підшивання круглих зв'язок до передньої стінки матки);
 • хірургічне зміцнення фіксують матку зв'язок (кардинальні, крижово-маткові) - операція порушує дітородну функцію пацієнтки;
 • жорстка фіксація матки і піхви до тазових стінок (підшитий до лонного зчленування, крижової кістки і інші);
 • операції з використанням аллоімплантантов (ендопротезів);
 • операції, частково звужують піхву;
 • викорінення матки (при наявності додаткових свідчень).

Хірургічне втручання може виконуватися через вагінальний доступ, шляхом чревосечения або лапароскопічно, одномоментно або в кілька етапів. Залишається високим відсоток рецидивів опущення матки (досягає 30%). В післяопераційному періоді важливо дотримуватися рекомендацій лікаря:

 • обмеження носіння важких предметів (не більше 5 кг) протягом 1,5 місяців;
 • статевий спокій протягом 6 тижнів;
 • заборона на фізичне навантаження протягом 2 тижнів, потім дозволяється незначна фізичне навантаження.

В подальшому слід стежити за роботою кишечника, вчасно спорожняти сечовий міхур, своєчасно проліковують захворювання бронхолегеневої системи, уникати носіння тягарів і займатися певними видами спорту (їзда на велосипеді, веслування).

Лікар акушер-гінеколог Анна Созинова

Дуже корисна стаття. Для того щоб уникнути захворювання, потрібно прибрати чинники, які її провокують.

скоріше займатися профілактикою .. тобто тренувати внутрішні м'язи регулярно ..

Щороку проходила обстеження, ніяких опущень не було, а в цьому році-є. Думаю, що це пов'язано з носіння стягуючі предметів. М'язам не навіщо напружуватися, за них працюють, ось напевно і з'явилася проблема.

Додати коментар Скасувати відповідь

Чи всі Ви знаєте про застуді і грипі

© 2013 Азбука здоров'я // Угода // Політика персональних даних // Карта сайту Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування. Для встановлення діагнозу і отримання рекомендацій по лікуванню необхідна консультація кваліфікованого лікаря.

опущення матки

опущення матки - неправильне положення матки, зсув дна і шийки матки нижче анатомо-фізіологічної кордону внаслідок ослаблення м'язів тазового дна і зв'язок матки. У більшості пацієнток опущення і випадання матки зазвичай супроводжується зміщенням донизу піхви. Опущення матки проявляється відчуттям тиску, дискомфорту, тягнуть болю внизу живота і в піхві, розладом сечовипускання (утруднення, почастішання сечовипускання, нетримання сечі), патологічними виділеннями з піхви. Може ускладнитися частковим або повним випаданням матки. Опущення матки діагностується в ході гінекологічного огляду. Залежно від ступеня опущення матки лікувальна тактика може бути консервативною або хірургічної.

опущення матки - неправильне положення матки, зсув дна і шийки матки нижче анатомо-фізіологічної кордону внаслідок ослаблення м'язів тазового дна і зв'язок матки. Проявляється відчуттям тиску, дискомфорту, тягнуть болю внизу живота і в піхві, розладом сечовипускання (утруднення, почастішання сечовипускання, нетримання сечі), патологічними виділеннями з піхви. Може ускладнитися частковим або повним випаданням матки.

Найбільш частими варіантами неправильного розташування внутрішніх статевих органів жінки є опущення матки і її випадання (утероцеле). При опущенні матки відбувається зміщення її шийки і дна нижче анатомічної кордону, але шийка матки не показується із статевої щілини навіть при напруженні. Виходження матки за межі статевої щілини розцінюється як випадання. Зміщення матки донизу передує її часткового або повного випадання. У більшості пацієнток опущення і випадання матки зазвичай супроводжується зміщенням донизу піхви.

Опущення матки є досить частою патологією, що зустрічається у жінок різного віку: воно діагностується у 10% жінок до 30 років, у віці 30-40 років виявляється у 40% жінок, а у віці після 50 років зустрічається у половини. 15% всіх операцій на геніталіях проводяться з приводу опущення або випадання матки.

Опущення матки найчастіше пов'язано з ослабленням зв'язкового апарату матки, а також м'язів і фасцій тазового дна і нерідко призводять до зміщення прямої кишки (ректоцеле) і сечового міхура (цистоцеле), що супроводжується розладом функцій цих органів. Нерідко опущення матки починає розвиватися ще в дітородному віці і завжди носить прогресуючий перебіг. У міру опущення матки стають більш вираженими і супутні функціональні розлади, що приносить жінці фізичне і моральне страждання і нерідко призводить до часткової або повної втрати працездатності.

Нормальним положенням матки вважається її розташування в малому тазу, на рівній відстані від його стінок, між прямою кишкою і сечовим міхуром. Матка має нахил тіла вперед, утворює тупий кут між шийкою і тілом. Шийка матки відхилена до заду, утворює по відношенню до піхви кут, рівний 70-100 °, її зовнішній зів прилягає до задньої стінки піхви. Матка має достатню фізіологічну рухливість і може змінювати своє положення в залежності від наповнення прямої кишки і сечового міхура.

Типового, нормальному розташуванню матки в порожнині тазу сприяють її власний тонус, взаєморозташування з прилеглими органами, зв'язковий і м'язової апарат матки і тазового дна. Будь-яке порушення архітектоніки апарату матки сприяє опущення матки або її випадання.

Класифікація опущення і випадання матки

Розрізняють такі стадії опущення і випадання матки:

 • опущення тіла і шийки матки - шийка матки визначається над рівнем входу в піхву, але не виступає за межі статевої щілини;
 • часткове випадання матки - шийка матки показується із статевої щілини при напруженні, фізичному навантаженні, чхання, кашлю, підняття важких предметів;
 • неповне випаданням тіла і дна матки - з статевої щілини виступає шийка і частково тіло матки;
 • повне випадання тіла і дна матки - вихід матки за межі статевої щілини.

Причини опущення і випадання матки

До опущення матки за межі її нормальних фізіологічних кордонів призводять анатомічні дефекти тазового дна, що розвиваються в результаті:

 • ушкоджень м'язів тазового дна;
 • родових травм - при накладенні акушерських щипців, вакуумекстракціі плода або витягу плода за сідниці;
 • перенесених хірургічних операцій на статевих органах (радикальної вульвектомія);
 • глибоких розривів промежини;
 • порушення іннервації сечостатевої діафрагми;
 • вроджених вад тазової області;
 • дефіциту естрогенів, що розвивається в менопаузу;
 • дисплазії сполучної тканини та ін.

Факторами ризику в розвитку опущення матки і її подальшого випадання служать численні пологи в анамнезі, важка фізична праця і підйом вантажів, літній і старечий вік, спадковість, підвищений внутрішньочеревний тиск, викликаний ожирінням, пухлинами черевної порожнини, хронічні запори, кашлем.

Найчастіше в розвитку опущення матки грає роль взаємодія ряду факторів, під впливом яких відбувається ослаблення зв'язкового-м'язового апарату внутрішніх органів і тазового дна. При збільшенні внутрішньочеревного тиску матка витісняється за межі тазового дна. Опущення матки тягне за собою зсув анатомічно тісно пов'язаних з нею органів - піхви, прямої кишки (ректоцеле) і сечового міхура (цистоцеле). Ректоцеле і цистоцеле збільшується під дією внутрішнього тиску в прямій кишці і сечовому міхурі, що викликає ще більшу опущення матки.

Симптоми опущення і випадання матки

При відсутності лікування опущення матки характеризується поступовим прогресуванням зміщення органів малого таза. У початкових стадіях опущення матки проявляється болями, що тягнуть і тиском внизу живота, крижах, попереку, відчуттям стороннього тіла в піхві, диспареунией (хворобливим статевим актом), появою Белей або кров'яних виділень з піхви. Характерним проявом опущення матки служать зміни в менструальної функції по типу гиперполименореи і альгодисменореи. Нерідко при опущенні матки відзначається безпліддя, хоча не виключається і настання вагітності.

Надалі до симптомів опущення матки приєднуються урологічні розлади, які спостерігаються у 50% пацієнток: утруднене або прискорене сечовипускання, розвиток симптому залишкової сечі, застій в сечовивідних органах і в подальшому - інфікування нижніх, а потім і верхніх відділів сечовидільного тракту - розвиваються цистит, пієлонефрит , мочекам'яна хвороба. Тривалий перебіг опущення і випадання матки веде перерастяжению сечоводів і нирок (гідронефроз). Часто зміщення матки донизу супроводжується нетриманням сечі.

Проктологічні ускладнення при опущенні і випаданні матки зустрічаються в кожному третьому випадку. До них відносяться запори, коліти, нетримання калу і газів. Нерідко саме тяжкі урологічні і проктологічні прояви опущення матки змушують пацієнток звертатися до суміжних фахівців - уролога і проктолога. При прогресуванні опущення матки провідним симптомом стає самостійно виявляється жінкою освіту, яка виступає з статевої щілини.

Виступаюча частина матки має вигляд блискучої, матовою, потрісканої, саднением поверхні. Надалі, в результаті постійної травматизації при ходьбі, вибухає поверхню нерідко покривається виразками з утворенням глибоких пролежнів, які можуть кровоточити і інфікуватися. При опущенні матки розвивається порушення кровообігу в малому тазу, виникнення застійних явищ, ціаноз слизової оболонки матки і набряк прилеглих тканин.

Нерідко при зміщенні матки нижче фізіологічних кордонів стає неможливою статеве життя. У хворих з опущеними матки найчастіше розвивається варикозна хвороба вен, переважно нижніх кінцівок, внаслідок порушення венозного відтоку. Ускладненнями опущення і випадання матки також можуть служити утиск що випала матки, пролежні стінок піхви, обмеження петель кишечника.

Діагностика опущення і випадання матки

Опущення і випадання матки може бути діагностовано на консультації гінеколога під час гінекологічного огляду. Для визначення ступеня опущення матки лікар просить пацієнтку тугіше, після чого при піхвовому і ректальному дослідженні визначає зміщення стінок піхви, сечового міхура і прямої кишки. Жінки зі зміщенням статевих органів ставляться на диспансерний облік. В обов'язковому порядку хворим з такою патологією матки проводиться кольпоскопія.

У випадках опущення і випадання матки, що вимагають проведення органозберігаючих пластичних операцій, і при супутніх захворюваннях матки в діагностичний комплекс включаються додаткові методи обстеження:

 • гістеросальпінгоскопія і діагностичне вишкрібання порожнини матки;
 • ультразвукову діагностику органів малого таза;
 • взяття мазків на флору, ступінь чистоти піхви, бакпосев, а також для визначення атипових клітин;
 • бакпосев сечі для виключення інфекцій сечовивідних шляхів;
 • екскреторну урографію для виключення обструкції сечовивідних шляхів;
 • комп'ютерну томографію для уточнення стану органів малого таза.

Пацієнтки з опущеними матки оглядаються проктологом і урологом для визначення наявності ректоцеле і цистоцеле. Їм проводиться оцінка стану сфінктерів прямої кишки і сечового міхура для виявлення нетримання газів і сечі при напрузі. Опущення і випадання матки слід відрізняти від вивороту матки, кісти піхви, який народився міоматозного вузла і проводити диференційну діагностику.

Лікування опущення і випадання матки

При виборі тактики лікування враховуються такі чинники:

 1. Ступінь опущення або випадання матки.
 2. Наявність і характер супутніх опущення матки гінекологічних захворювань.
 3. Необхідність і можливість відновлення або збереження менструальної і дітородної функцій.
 4. Вік пацієнтки.
 5. Характер порушень функцій сфінктерів сечового міхура і прямої кишки, товстої кишки.
 6. Ступінь анестезіологічного та хірургічного ризику при наявності супутніх захворювань.

З огляду на сукупність цих факторів, визначається тактика лікування, яка може бути як консервативної, так і хірургічної.

Консервативне лікування опущення і випадання матки

При опущенні матки, коли вона не досягає статевої щілини і не порушені функції суміжних органів, використовується консервативне лікування, яке може включати:

 • лікувальну фізкультуру, спрямовану на зміцнення м'язів тазового дна і черевного преса (гімнастика по Кегелю, по Юнусову);
 • гінекологічний масаж;
 • замісну терапію естрогенами, зміцнюючу зв'язковий апарат;
 • місцеве введення в піхву мазей, що містять метаболіти і естрогени;
 • переклад жінки на більш легку фізичну роботу.

При неможливості проведення оперативного лікування з приводу опущення або випадання матки у пацієнток похилого віку показано застосування вагінальних тампонів і песаріїв, що представляють товсті гумові кільця різного діаметру. Усередині пессарія міститься повітря, що надає йому еластичність і пружність. Після введення в піхви, кільце створює опору для змістилася матки. При введенні в піхву кільце впирається в склепіння піхви і фіксує шийку матки в спеціальному отворі. Пессарій не можна тривалий час залишати в піхву через небезпеку розвитку пролежнів. При використанні песаріїв для лікування опущення матки необхідно проводити щоденне вагінальне спринцювання відваром ромашки, розчинами фурациліну або перманганату калію, і двічі на місяць показуватися гінеколога. Песарії можна залишати в піхву 3-4 тижні, роблячи потім перерва на 2 тижні.

Хірургічне лікування опущення і випадання матки

Більш ефективним радикальним методом лікування опущення або випадання матки є хірургічна операція, показаннями до якої служать неефективність консервативної терапії та значний ступінь зміщення органу. Сучасна оперативна гінекологія при опущенні і випаданні матки пропонує безліч видів хірургічних операцій, які можна структурувати по ведучому ознакою - анатомічного освіти, яке задіюється для виправлення і зміцнення становища органів.

До першої групи хірургічних втручань відноситься вагінопластіка - пластичні операції, спрямовані на зміцнення м'язів і фасцій піхви, сечового міхура і тазового дна (наприклад, кольпоперінеолеваторопластіка, передня кольпорафія). Оскільки м'язи і фасції тазового дна завжди задіяні в опущенні матки, то кольпоперінеолеваторопластіка проводитися при всіх видах операцій в якості основного або додаткового етапу.

Друга велика група операцій передбачає скорочення і зміцнення підтримують матку круглих зв'язок і їх фіксацію до передньої або задньої стінки матки. Дана група операцій є не настільки ефективною і дає найбільшу кількість рецидивів. Це пояснюється використанням для фіксації круглих зв'язок матки, мають здатність до розтягування.

Третю групу операцій з приводу опущення і випадання матки використовують для зміцнення фіксації матки шляхом зшивання зв'язок між собою. Деякі операції даної групи позбавляють надалі пацієнток здатності до дітородіння. Четверту групу хірургічних втручань складають операції з фіксацією зміщених органів до стінок тазового дна (крижової, лобкової кістки, тазові зв'язкам і т. Д.).

До п'ятої групи операцій відносяться втручання із застосуванням аллопластических матеріалів, використовуваних для зміцнення зв'язок і фіксації матки. До недоліків операцій даного виду відносять значне число рецидивів опущення матки, відторгнення аллопласта, розвиток свищів. У шосту групу операцій з приводу даної патології входять хірургічні втручання, що призводять до часткового звуження просвіту піхви. Остання група операцій включає радикальне видалення матки - гістеректомію, в тих випадках, коли немає необхідності збереження дітородної функції.

Перевага на сучасному етапі віддається комбінованого хірургічного лікування, що включає одночасно і фіксацію матки, і пластику піхви, і зміцнення зв'язкового-м'язового апарату тазового дна одним із способів. Всі види операцій, що застосовуються при лікуванні опущення або випадання матки, проводяться вагінальним доступом або через передню черевну стінку (порожнинних або лапароскопічним доступом). Після проведення операції необхідний курс консервативних заходів: лікувальної фізкультури, дієтотерапії для усунення запорів, виняток фізичних навантажень.

Профілактика опущення і випадання матки

Найважливішими профілактичними заходами опущення і випадання матки є дотримання раціонального режиму, починаючи з дитинства дівчинки. Надалі необхідно чітке дотримання законодавства в галузі охорони праці жінок, недопущення важкої фізичної роботи, підйому і перенесення ваги понад 10 кг.

Протягом вагітності та в ході пологів підвищується ризик зсуву статевих органів. У розвитку опущення матки важливу роль відіграє не тільки кількість пологів, але і правильне ведення вагітності, пологів та післяпологового періоду. Грамотно надану акушерське посібник, захист промежини, недопущення затяжних пологів, вибір правильної методики розродження - допоможуть уникнути в подальшому неприємностей, пов'язаних з опущеними матки.

Важливими профілактичними заходами в післяпологовому періоді є ретельне зіставлення і відновлення тканин промежини, профілактика септичних ускладнень. Після пологів з метою запобігання опущення матки необхідно виконувати гімнастику, зміцнюючу м'язи тазового дна, черевного преса, зв'язкового апарату, у випадках травматичного перебігу пологів призначати лазеротерапію, електростимуляцію м'язів тазового дна. У ранньому післяпологовому періоді протипоказані важкі фізичні навантаження. При схильності до запорів жінкам рекомендується дієта, спрямована на їх профілактику, а також спеціальна лікувальна гімнастика.

Особливу увагу профілактиці опущення і випадання матки слід приділяти в пременопаузальний період: обмежувати надмірні фізичні навантаження, займатися лікувально-профілактичної гімнастикою і спортом. Дієвим способом профілактики опущення матки в менопаузу є призначення замісної гормональної терапії, яка поліпшує кровопостачання і зміцнює зв'язковий апарат тазових органів.

Опущення матки - лікування в Москві

жіночі хвороби

 • © 2018 «Краса і медицина»

призначена тільки для ознайомлення

і не замінює кваліфіковану медичну допомогу.

Ознаки опущення матки

Опущення матки являє поширену патологію в сучасній гінекології. Ця проблема інтимного характеру зустрічається у жінок всіх вікових груп, особливо у літніх представниць. По-іншому опущення називається пролапсом.

Пролапс або опущення матки - це її зміщення вниз щодо нормального фізіологічного стану. Патологія небезпечна тим, що без адекватного лікування може статися часткове або повне випадання м'язового органу з статевої щілини. До того ж при зміщенні матки утворюються грижі, діагностуються в стінках піхви і інтенсивні болі.

У розвитку патології можна виділити наступні ступені.

 • Вагінальні стінки опущені незначно. Як симптоми можна виділити біль тягне характеру, яка локалізується в нижній частині живота і спини. Можливо, поява ознак хворобливості під час статевого акту і менструації.
 • Відбувається опускання вниз стінок таких внутрішніх органів, як піхву, сечовий міхур і пряма кишка. Діагностуються симптоми різних розладів видільної функції: запори, прискорене сечовипускання, цистит, нетримання сечі, хибні позиви до дефекації і болю.
 • Діагностується опускання шєєчной частини матки до вагінального входу. Виникає такий симптом, як відчуття стороннього тіла в піхві.
 • Спостерігається неповне випадіння тіла матки. Її край локалізується в області статевої щілини у жінок, що може пошкодити РК і інфікування під час ходьби. Інтимне життя при такому ступені прогресування патології є неможливою.
 • Стінки піхви вивертаються, м'язовий орган випадає. Вивернуті стінки піхви формують своєрідний мішок, куди опускаються передня стінка прямої кишки, петлі кишечника, а також сечовий міхур.

Опущення матки може викликати серйозні ускладнення:

 • обмеження м'язового органу і петель кишечника;
 • пролежні стінок в піхву;
 • повне і неповне випадіння тіла матки.

Згідно з науковими дослідженнями, опущення частіше розвивається у вікових жінок, які піднімають тяжкості, мають травми області малого тазу в анамнезі, надмірна вага і хронічні запори.

Як і при інших захворюваннях, ознаки та симптоми зміщення матки вниз наростають з прогресуванням патології. Багатьох жінок цікавить, які ознаки можуть свідчити про опускання матки.

Ознаки залежать від стадії хвороби і включають в себе.

 • Болі різної інтенсивності. Симптомом опущення матки є болі, сконцентровані в нижній частині живота, піхви, попереково-крижового відділу хребта. При тривалому положенні сидячи, жінок можуть турбувати ниючі болі.
 • Відчуття стороннього предмета в піхві. Така ознака викликає відчутний дискомфорт у жінок під час ходьби і свідчить про набряклості матки.
 • Урологічні порушення. Виникають симптоми нетримання сечі, постійної наповненості сечового міхура. Ця ознака з'являється при зсуві вниз передній, а також задній маткових стінок.
 • Хронічні закрепи та інші порушення проктологічного характеру. Ці симптоми пов'язані з підвищеним тиском на внутрішні органи, яке створює опущене тіло матки.
 • Білі і виділення з домішкою крові з статевих шляхів. Такі симптоми можуть говорити про приєднання інфекції.
 • Болі і дискомфорт при статевих контактах. Болі в якості ознаки найчастіше виникають при другій і наступних стадіях хвороби.
 • Виворіт піхви. Патологічне явище пов'язане з ознаками осідання вагінальних стінок.
 • Приєднання інфекції сечостатевої системи. Ця ознака проявляється циститами, пієлонефриту і пов'язаний з хронічним застоєм.
 • Порушення менструальної функції. Як симптоми можна відзначити зміну тривалості циклу, наявність рясних кров'яних виділень в критичні дні.
 • Зсув вниз внутрішніх органів, локалізованих в малому тазу. Згодом, опущення матки викликає також зсув сечового міхура, кишечника.
 • Виступаюча з статевої щілини частина маточного тіла. Наявність такої ознаки характерно для останніх стадій хвороби. Під час ходьби випала матка постійно піддається травматизації, що викликає її запалення, кровоточивість і пролежні.
 • Порушення в кровообігу. Цей симптом призводить до застою в малому тазі, набряків тканин і варикозу.

Найчастіше патологія проявляється в репродуктивному віці. Її симптоми і ознаки іноді сприймаються жінкою як прояви інших хвороб статевої сфери. Якщо надалі не буде проведено адекватне лікування, опущення і зміщення будуть з часом прогресувати.

Причини, які викликають патологічний стан можна умовно розділити на три великі групи:

 • хронічні хвороби;
 • травматизація тазового дна;
 • порушення в продукції гормонів.

Вчені виділяють наступні причини появи опущення матки.

 • Спадковий фактор. Встановлено, що патологія розвивається частіше у жінок з обтяженим гінекологічним анамнезом, якщо у найближчих родичок спостерігалося зміщення тазових органів. Відповідно, в таких випадках варто подумати про профілактику захворювання.
 • Вікові особливості. У похилому віці і після менопаузи відбувається гормональна перебудова і природне ослаблення м'язів, зокрема, матки і тазового дна.
 • Травми при пологах. М'язовий орган нерідко опускається в результаті важких пологів. Цьому сприяють розриви, діагностуються в промежині і пошкодження м'язів тазового дна.
 • Фізичне перенапруження. Відомо, що надмірна фізична активність і підняття важких предметів можуть викликати зміщення органів в малому тазу.
 • Наслідки хірургічних втручань. Нерідко опущення матки і болю з'являються після перенесеного оперативного втручання.
 • Патологія сполучної тканини. Таке явище обумовлює слабкість зв'язкового апарату.
 • Хвороби тазової області. Іноді зміщення викликано захворюваннями, що мають вроджений характер.
 • Гінекологічні патології та інші хронічні захворювання. До опущення матки можуть привести, наприклад, міоми великих розмірів, тривалий кашель і запори.
 • Підвищений тиск всередині очеревини, а також надмірна іннервація м'язів, розташованих в області малого тазу.

Найчастіше до виникнення пролапсу призводять одночасно кілька чинників і причин.

Діагностика проводиться лікарем-гінекологом в рамках загального огляду на кріслі. Для того щоб визначити стадію пролапсу, жінці необхідно тугіше. Лікар оцінює ступінь відхилення матки від нормального фізіологічного розташування, а також вивчає і аналізує анамнез, симптоми і прояви опущення матки. При виявленні у жінок опущення або так званого пролапсу матки, необхідне виконання певних діагностичних процедур, що включають:

При плануванні хірургічного способу лікування, пацієнтці рекомендовані наступні види дослідження:

 • УЗД малого таза;
 • гормональна діагностика;
 • мазки з піхви, уретри і шийки матки;
 • роздільне діагностичне вишкрібання;
 • гістероскопія.

Опущення матки можна лікувати:

Консервативне лікування доцільно при незначній вираженості болю та інших симптомів зміщення матки вниз.

В якості методів терапії лікарі застосовують:

 • призначення гінекологічного масажу;
 • виконання вправ по методиці Кегеля;
 • обмеження фізичної активності;
 • установку спеціального пессарія на шеечную частина матки.

Вправи Кегеля умовно можна поділити на три етапи. Кожна вправа рекомендовано виконувати від п'яти разів на день, повторюючи їх 10 разів. На першому етапі жінка довільно напружує м'язи, як при зупинці процесу сечовипускання протягом 3-20 секунд. Другий етап складається з швидкого напруги і подальшого розслаблення тих же м'язів. Протягом третього етапу жінка помірно тужиться, імітуючи родові потуги.

Пластмасовий пессарий має форму кільця, який встановлюється в піхву в якості підтримуючої конструкції. Цей метод застосовується при неможливості проведення оперативного втручання.

Після установки пессарія виникає необхідність в його санітарній обробці.

Оперативні методи застосовуються при запущених стадіях захворювання, коли спостерігаються інтенсивні болі і випадання внутрішніх органів, розташованих в очеревині.

Методи хірургічного лікування.

 • Зміцнення власними тканинами організму. Згодом можна очікувати досить високий ризик виникнення рецидиву, в зв'язку з чим цей спосіб застосовується порівняно рідко.
 • Корекція синтетичними имплантами. Ці конструкції здатні виконувати підтримуючу функцію, а також сприяти зміцненню тазового дна.

Якщо діагностовано повне випадання матки, лікарі проводять реконструкцію всього тазового дна за допомогою імплантів і фіксації м'язового органу зв'язками. Відновлення після операції займає близько двох місяців.

У післяопераційний період жінка веде щадний спосіб життя, уникаючи статевих відносин, фізичної активності, купання, а також застосування тампонів.

Опущення матки є досить складною патологією, яка не тільки викликає болі та інші неприємні ознаки і симптоми, але і істотно погіршує якість життя у жінок.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

45 + = 54