ознаки описторхоза

Содержание

Опісторхоз - симптоми у людини і лікування. ознаки opisthorchis

Опісторхоз - це хвороба, викликана попаданням в організм гельмінта (печінкового трематода), який вражає печінку, підшлункову залозу. Частота зараження на території Росії і колишнього СРСР - 2/3 від усієї кількості хворих усього світу. Це пов'язано зі звичкою їсти сиру або погано термічно оброблену річкову рибу.

Причина зараження цим гельминтом - невеликий плоский черв'як (котяча або сибірська двуустка), який паразитує в протоках (жовчних і підшлункової залози). Рідше його можна зустріти в тканинах печінки, жовчного міхура. Опісторхоз небезпечний, адже потрапляючи у внутрішні органи людини, протягом місяця досягає статевого дозрівання і починає розмноження (відкладає яйця), викликаючи при цьому хворобливий стан. Гельмінтів цього виду ще називають сосальщиками.

Патогенез хвороби опісторхоз:

 • алергічна реакція (отруєння продуктами обміну речовин паразитів);
 • механічний вплив (пошкодження тканин органів присосками і шипами, велика кількість черв'яків здатне перекрити протоки);
 • нервово-рефлекторні проблеми (роздратування нервових закінчень на тканинах, що призводить до патологічних імпульсів органів);
 • хвороба створює умови для виникнення і накладення інфекцій.

Симптоми опісторхозу відрізняються особливостями кожного індивідуума, часом і способом зараження. Інкубаційний період хвороби - до трьох тижнів, правда проходити вона може по-різному. На ранній стадії ймовірно безсимптомний перебіг хвороби, симптоми проявляються при різкому зниженні імунітету. Може з'явитися сильна алергічна реакція. Середня тривалість життя збудника (яйця опісторхів) в організмі - 20 років.

Симптоми ранньої стадії хвороби:

 • слабкість в організмі;
 • загальне нездужання;
 • субфебрилітет;
 • різкі нетривалі скачки температури організму;
 • сильне потовиділення.

Симптоми хронічного опісторхозу

Протягом чотирьох тижнів хвороба (легка або середній ступінь тяжкості) недуга переходить у латентний стан і стає хронічною. Симптоми хронічного опісторхозу схожі з проявами хронічного холециститу, гастродуоденита, панкреатиту, гепатиту. Хворий скаржиться на напади болю в правому підребер'ї, які можуть віддавати в спину або живіт (схожі з жовчними коліками). Ураження ЦНС виражаються відповідними симптомами (безсоння, нервозність). Це сприяє невірного діагнозу.

Характер прояви хронічної форми описторхоза:

 • диспепсический синдром;
 • больові відчуття при пальпації (зона жовчного міхура);
 • дискінезія жовчного міхура;
 • алергічний синдром (ураження клітин епітелію, кропив'янка, свербіж, набряк Квінке);
 • тремор кінцівок, вік.

Період гострого етапу захворювання - від декількох днів до 3 місяців, іноді довше. Часто до симптомів приєднуються прояви легеневих захворювань, ознаки астматичного бронхіту. Гострий опісторхоз у хворих часто виявляється збільшенням печінки, гастроскопія може виявити ерозії і виразки слизових оболонок і тканин шлунка, дванадцятипалої кишки. Симптоми при описторхозе часто плутають з проявами інших захворювань, тому процес постановки правильного діагнозу затягується. Важливо вчасно почати лікування хвороби.

Симптоми гострого опісторхозу у дорослого:

 • підвищення температури тіла;
 • відчуття ломоти в суглобах, м'язах;
 • алергічні ураження шкіри (висипання);
 • болю в правому підребер'ї;
 • блювота, печія, нудота, метеоризм;
 • порушення стільця (кал рідкий);
 • зниження апетиту.

Симптоми опісторхозу у жінок мають свої особливості. Це захворювання провокує збільшення хворобливості місячних, зміни циклу менструацій. Особливо небезпечно ця хвороба для вагітних, оскільки майбутню матусю нещадно мучить токсикоз, що підвищує ризик переривання і викидня. Виникає гостра проблема з виробленням материнського молока, з грудним вигодовуванням, порушення з боку імунної системи, від чого страждає дитина. Якщо у вагітної виявили симптоми зараження гельмінтами - необхідна госпіталізація і лікування хвороби.

Щоб дізнатися, як виявити опісторхоз у чоловіків, потрібно вивчити особливості симптоматики. Статистичні дані говорять, що заражаються гельмінтами частіше чоловіки (вік 15-55 років). Швидше за все це пов'язано з менш педантичним підходом до готування їжі, в тому числі риби. Правда, чоловічий організм бореться із захворюванням активніше, і переносить хворобу, як стандартні проблеми зі шлунком, кишечником. Перебіг хвороби трохи легше, ніж у жінки. Симптоми опісторхозу у чоловіків особливо не відрізняються, гострий етап проходить болісно.

Хворі приходять зі скаргами на болі в серці і перебої з пульсом, загальне мляве стан організму супроводжується тахікардією і загальною слабкістю. Крім того, виникають симптоми ураження шлунково-кишкового тракту. Ознаки описторхоза часто плутають з проявами різних хвороб. Наприклад, хронічна фаза нерідко виявляє симптоми панкреатиту, гепатиту (збільшення печінки, жовтяниця), гастриту, дуоденіту, цирозу печінки, жовчного перитоніту. Крім того, виникають симптоми ураження шлунково-кишкового тракту. На гострому етапі хвороби виділяють 4 варіанти перебігу важкого гострого опісторхозу:

 • тіфоподобное протягом (панкреатит, гепатит, жовтяниця, збільшена печінка), цироз, гастрит; крові еозинофіли до 90%, ШОЕ до 40 мм);
 • гепатохолангітіческое протягом (ниючі болі, панкреатит, порушення функцій підшлункової залози, ураження печінки);
 • гастроентероколіческое протягом (ерозивний гастрит, ентероколіт, виразки, порушення стільця);
 • Протягом з ураженням дихальних шляхів (хвороби дихальних шляхів, бронхіт астматичного типу, пневмонія, плеврит).

Для точної діагностики опісторхозу і його лікування необхідно застосувати комплексний підхід. З основних питань, які повинен задати лікар пацієнтові - місце проживання (можливо, ендемічний осередок), яким способом була приготовлена ​​риба, які методи профілактики були застосовані. Необхідні результати аналізів крові, УЗД внутрішніх органів і зондування. Як визначити опісторхоз у людини? Приблизно через місяць, коли в калі виявляються яйця черв'яків-опісторхів, діагноз підтверджується.

Методи діагностики хвороби опісторхоз:

 • анамнез (термічна обробка риби, кількість);
 • загальна клінічна картина хвороби;
 • виявлення в калових масах яйця паразита;
 • результати УЗД-діагностики пацієнта;
 • проведення імуноферментного аналізу (аналіз крові), ПЛР.

Опісторхоз - це важко переносять паразитарне захворювання (група гельмінтозів), що вражає печінку, підшлункову залозу. При ускладненій формі страждають практично всі важливі органи організму. Трематоди (опісторхи) - дрібні черв'яки довжиною до 2 см і шириною до 0,2 см, які мають на тілі колючки і присоски, чим дуже шкодять внутрішнім органам. Опісторхоз - симптоми у людини можуть проявитися повторно, але тоді хвороба погано піддається лікуванню, пацієнт відновлюється набагато довше і важче.

Найчастіше заражаються люди, що проживають в певному регіоні, мають традиції, пов'язані з вживанням страв з риби сирої, погано просмажене або просоленої. Шлях зараження описторхозом - замкнуте коло, який складається з 4 етапів. З організму людини яйця опісторхіса разом з калом опиняються у воді, далі з'їдаються молюсками, якими харчуються риби. Останній етап - придбання нового господаря (їм може бути людина, пес, кіт). По суті, гельмінт вибирає молюск і рибу як засіб пересування.

Життєвий цикл котячої двуустки

Котяча двуустка - це паразит, який зустрічається у кішок, але заразитися людині від домашнього улюбленця можна, тільки від риби або раків. Життєвий цикл котячої двуустки починається з виходу яйця з організму хазяїна (з каловими масами). Ці яйця заковтується молюсками, стають личинками і протягом 2 місяців перетворюються в церкарій (активна личинка). Така форма розвитку личинки допомагає потрапити в організм риби, де утворює цисти в підшкірному шарі жиру і м'язах.

Ще до організму людини або іншого ссавця черви змінюють двох тимчасових (проміжних) господарів - молюска і рибу (лящ, плотва, сазан). Особливості фізіологічного будови і процесів в організмах риб сімейства коропових дозволяють закріпитися личинкам опісторхіса, тому риба з прісноводних річок Сибіру та інших регіонів може бути джерелом зараження глистной інвазією (хворобою опісторхоз). Буває опісторхоз в рибі, що проходить прісноводні водойми, зупиняється там тільки на період нересту.

В яку рибу не буває опісторхоз

За останніми даними лабораторних перевірок прісноводної риби, практично кожен її вид є переносником гельмінтів. Опісторхозу не буває в морській рибі: занадто солона середовище не дає можливості личинкам сосальщика вижити. Існує думка, що в хижої риби опісторхіса немає, але на практиці яйця гельмінта можна виявити в Судаку, окуні та щуки. Щоб убезпечити себе від зараження таким паразитом, необхідно стежити за якісною термічною обробкою і вчасно робити профілактику хвороби.

Навіть при слабо виражених симптомах лікування опісторхозу необхідно починати якомога раніше:

 1. Підготовче медикаментозне лікування починається зі зняття запальних процесів, алергічних реакцій, інтоксикації і очищення кишечника.
 2. Паралельно виписуються жовчогінні препарати, адже від хорошого відтоку жовчі залежить швидкість відновлення.
 3. Далі призначаються антибіотики і антигістамінні засоби, під час лікування пацієнту потрібно дотримуватися суворої дієти.
 4. Курс терапії займає близько 2 тижнів, займатися самолікуванням заборонено.

Наслідки хвороби опісторхоз (при запізнілому лікуванні):

 • викликає перитоніт;
 • печінкова недостатність;
 • жовтяниця, гепатит;
 • цироз печінки;
 • гострий панкреатит;
 • порушення функціонування печінки і / або підшлункової залози, рак.

Профілактика опісторхозу повинна проводитися комплексно. Їсти можна тільки якісно проварену, просмажене і солону рибу. Необхідно пам'ятати про чистоту обробних приладів, ножів і дощок, нарізати рибу шматками товщиною не більше 5 см для якісної термообробки. Заборонено пробувати сиру рибу або фарш, годувати нею домашніх тварин. Ветеринари рекомендують регулярно (раз на півроку) проводити курс дегельмінтизації домашніх улюбленців. Важливо дотримуватися технології приготування страв з риби.

Методи знищення паразитів в рибі:

 • заморозка на 7-8 годин (при -40 градусах);
 • засолювання в розчині солі до 40 днів (залежить від ваги);
 • варити рибу (мінімум 20 хвилин після закипання);
 • смажити рибу (мінімум 20 хвилин під кришкою).

Відео: симптоми котячої двуустки

Ніколи не думала про небезпеку зараження від річкової риби. Коли чоловік приніс улов, ми вирішили засолити його. Мабуть, неправильно приготували. Буквально через пару днів чоловік став пацієнтом інфекційної лікарні з букетом симптомів гострого опісторхозу. Зараз вже ходить просто відзначатися, але лікування хвороби було дуже важким.

Вероніка, 32 роки

Звідки я підчепила опісторхоз, навіть не здогадуюся, мабуть справа випадку. Рибу не люблю, сиру тим більше не їм. З моїм організмом почали відбуватися неприємні речі, підніматися температура. Довелося спостерігатися у лікаря, але легше не ставало. З'явився алергічний висип, здала аналізи і нарешті з'ясували діагноз. Тоді пішла на поправку.

Я завзятий рибалка і любитель рибних страв в різних видах. Живу біля Волги і практично весь улов звідти. Рибалки-сусіди розповіли про хвороби від зараження гельмінтами. Подивився фото опісторхіса, начитався про симптоми, профілактиці. Надалі ловлю рибу просто для задоволення, потім випускаю її в річку. Дуже не хочеться через хобі стати пацієнтом лікарні.

Захворів мій улюблений кіт. Спочатку ми і не зрозуміли, в чому проблема, думали травлення пустує. Виявилося, симптоми зараження описторхисами. Після здачі аналізів опісторхоз підтвердився. Ветеринар втішив - для людей кіт як переносник паразита не небезпечний, пролікували і повністю поміняли раціон. Хворий кіт здоровий, ми попереджені про хвороби.

Інформація представлена ​​в статті носить ознайомлювальний характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

Симптоми і схема лікування опісторхозу у дорослої людини

Шлях зараження описторхозом - харчової. Це означає, що для розвитку описторхоза в організм людини повинні потрапити метацеркарии - личинки котячої двуустки. Перед цим личинки повинні пройти етап розвитку в молюсків, звідки вони потрапляють в організм риби. У тілі риби вони дозрівають і готуються до подальшої міграції. Це так звана инвазионная стадія, при якій личинки готові впроваджуватися і паразитувати в організмі людини. У нього вони потрапляють разом із зараженим м'ясом риби сімейства коропових.

При зараженні людини личинки потрапляють в травний канал, точніше, в верхні відділи тонкого кишечника. Звідти личинки просуваються вгору по жовчовивідних шляхах до печінки і жовчного міхура. У третині випадків личинки проникають в протоки підшлункової залози. Через 1,5 - 2 тижні життя у людини личинки досягають статевої зрілості. Харчуються вони клітинами слизових оболонок, виділеннями підшлункової залози або жовчного міхура і еритроцитами крові.

Ні, для повного циклу розвитку опісторхіси потрібні два проміжних господаря (молюски та риба роду коропових) і один остаточний господар - людина. Тому опісторхоз не передається від людини до людини. Від хворої людини в навколишнє середовище потрапляють фекалії з яйцями описторхисов, які заражають водойми, молюсків і риб.

Захворювання проявляється по-різному, в залежності від:

 • кількості потрапили в організм людини личинок;
 • частоти повторних заражень;
 • сили імунітету людини.

Так, опісторхоз може протікати як без явних симптомів (безсимптомний перебіг), так і з важкими ускладненнями у вигляді абсцесу печінки, гнійного холангіту, жовчнокам'яної хвороби. За характером перебігу опісторхоз буває гострий і хронічний. Основні симптоми гострого опісторхозу:

 1. Інтоксикаційний синдром. Це підвищення температури тіла, слабкість, швидка стомлюваність, сонливість. Ці симптоми з'являються через дві причини. По-перше, опісторхіси виділяють пірогени (речовини, що викликають лихоманку). По-друге, продукти життєдіяльності паразита отруюють організм людини, викликаючи інтоксикацію.
 2. Больовий синдром. В результаті пересування личинок (а потім і дорослих особин) по жовчовивідних шляхах виникають набряк і запалення слизової оболонки. Все це призводить до застою жовчі, утворення каменів і виникнення болю.
 3. Нудота і блювання. Виникають в результаті отруєння організму токсинами, а також з причини впливу цих токсинів на блювотний центр в головному мозку.
 4. Висип по тілу і свербіж. Виникають в результаті роздратування токсинами нервових закінчень. Висип нагадує алергічну, герпетическую або псоріазних. Іноді проста висип переходить в кропив'янку або набряк Квінке.
 5. Гепатоспленомегалія (збільшення в розмірах печінки та селезінки) і збільшення розмірів підшлункової залози.
 6. Збільшення в розмірах лімфатичних вузлів - результат боротьби імунної системи з паразитом і токсинами.
 7. Симптоми ураження органів дихання: кашель, задишка, іноді напади задухи, слизові виділення з носа.

Ознаки хронічного опісторхозу у дорослих

В результаті тривалого паразитування черв'яків в жовчних протоках розвивається хронічний осередок запалення. Присоски хробака постійно дратують слизову жовчних шляхів, що веде до набряку і застою жовчі. Крім механічного роздратування присосками, виникає і токсичний вплив на нервові закінчення продуктів обміну речовин паразита. Все це веде до хронічної інтоксикації нервової системи і відповідним симптомів.

 1. З боку нервової системи: швидка стомлюваність (як фізична, так і розумова), дратівливість, безсоння, головний біль і запаморочення, тремтіння рук і пітливість.
 2. З боку шкіри: висип з сильним свербінням в області обличчя і на згинальних поверхнях кінцівок. На тих ділянках шкіри, де немає висипу, з'являються сухість та лущення. Часто можуть з'являтися тріщини в природних складках шкіри. Колір шкірних покривів стає блідим з сіруватим відтінком.
 3. Періодичний субфебрилітет - підвищення температури тіла до 38 градусів без видимих ​​на те причин.
 4. З боку м'язів і суглобів: артрити і міозити, які супроводжуються сильним болем і носять токсичний характер. Токсини черв'яків ушкоджують тканини суглобів і м'язів, викликаючи в них запальний процес.
 5. З боку серця і судин: зниження артеріального тиску, біль в області серця, порушення пульсу в сторону почастішання. Все це пов'язано з інтоксикацією. У важких випадках може розвинутися інфекційно-токсичний шок з падінням цифр тиску до нуля і розвитком колапсу.
 6. Зниження маси тіла. В результаті порушення роботи травного тракту зменшується всмоктування поживних речовин, вітамінів і мінералів.

Специфічних симптомів у хворих на опісторхоз немає. На вигляд пацієнт виглядає як при банальної ГРВІ - слабким, млявим, блідим, з підвищеною температурою тіла. Може насторожити збільшення печінки і селезінки, лімфатичних вузлів, наявність висипу по тілу, свербіння і болю в животі. Підтвердженням діагнозу буде проживання пацієнта в осередку опісторхозу або факт вживання в їжу сирої і погано термічно обробленої риби.

Лабораторна діагностика описторхоза

 1. Загальний аналіз крові. При гострій формі в крові підвищується рівень лейкоцитів (як ознака запального процесу в організмі), збільшується кількість еозинофілів (показник глистової інвазії). Також підвищується швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) - ознака запалення і інтоксикації.
 2. Аналіз крові біохімічний. З огляду на те, що основними органами-мішенями при описторхозе є печінка і підшлункова залоза, то лабораторні показники будуть вказувати на порушення саме їх функцій. Підвищуватиметься рівень білірубіну, печінкових проб (АЛТ, АСТ), тимолової проби і амілази.
 3. Аналіз калу на яйця глистів (копроовоскопія). Виявлення яєць в калі хворого буде свідчити про хронічну форму описторхоза. Але цей аналіз не зовсім достовірний, так як яйця не завжди присутні в калі, навіть при явних клінічних ознаках захворювання.
 4. Імунологічний аналіз крові на опісторхоз. Дозволяє визначити наявність антитіл до котячих двуусткой. При гострій формі захворювання достовірність аналізу становить 90%. Кров хворого при цьому містить антитіла IgM. При хронічних формах описторхоза антитіла до черв'якам виявляються в 50% випадків, тому цей аналіз стає не настільки інформативним.

Дуоденальне зондування при описторхозе

Дуоденальне зондування - це інструментальний метод дослідження, при якому проводиться забір вмісту дванадцятипалої кишки. Секрет пропускається через центрифугу, потім наноситься на предметне скло і вивчається під мікроскопом. На користь описторхоза буде присутність яєць в дуоденальному вмісті. Підготовка до дуоденальному зондуванні полягає в запобіганні посиленого жовчовиділення. Для цього за п'ять днів до обстеження пацієнту потрібно припинити прийом жовчогінних препаратів, продуктів, які стимулюють жовчовиділення, спазмолітиків, проносних засобів і ферментів.

Додаткові методи дослідження при описторхозе

 • УЗД печінки і жовчовивідних шляхів. У гостру фазу опісторхозу жовчний міхур виглядає як мішок з товстими стінками. Жовчні протоки розширені, іноді відзначається застій жовчі.
 • Ретроградна панкреатохолангиография. Це дослідження за допомогою ендоскопа (приладу з камерою, який вводиться в кишечник, а зображення виводиться на екран монітора). Дозволяє досліджувати зсередини стан печінкових і підшлункової проток і виявити дорослих особин котячих двуусток.
 • Чрезкожная чрезпеченочная холангиография. За допомогою ендоскопа в жовчний міхур вводиться рентгенконтрастное речовина, а потім проводиться рентген-зйомка. Метод також дозволяє виявити дорослі особини опісторхів.
 • Комп'ютерна томографія дозволяє пошарово відстежити стан печінки, жовчних проток, підшлункової залози, селезінки і виявити дорослих особин черв'яків. Метод широко використовується при підозрі на хронічний опісторхоз.

Розшифровка будь-якого з досліджень проводиться тільки фахівцем. Лікар за результатами аналізів визначає ступінь тяжкості захворювання і вирішує питання про методи лікування.

Лікування опісторхозу залежить від стадії захворювання. При гострому описторхозе схема лікування спрямована на усунення симптомів інтоксикації і сенсибілізацію організму, а потім боротьбу з самим гельминтом. При хронічних формах спочатку потрібно позбутися від паразита, а потім - провести відновну терапію. Але в будь-якому випадку рішення про те, як лікувати і чим лікувати опісторхоз приймає лікуючий лікар. Звичайно, для успішного лікування і щоб уникнути ускладнень краще проводити лікування в стаціонарі. Але іноді, при легкому перебігу захворювання, можна спробувати робити це і в домашніх умовах.

Препарати для лікування опісторхозу. Підготовчий етап лікування

 1. Протиалергічні або десенсибілізуючі (супрастин, тавегіл, Еріус, Едем).
 2. Сорбенти (Смекта, Ентеросгель, Фосфалюгель, Полифепан).
 3. Гепатопротектори (зміцнюють печінкові клітини): Галстена, Ессенціале, Лів-52.
 4. Жовчогінні препарати (Аллохол, Холагол).
 5. Ферментні препарати (Мезим, Пангрол, Панзинорм, Креон).
 6. Антибактеріальні засоби призначаються тільки в разі бактеріальних ускладнень захворювання (Цефазолін, Амікацин, Клавам).
 7. Нестероїдні протизапальні засоби (Нурофен, Індометацин).

Етап специфічного лікування (боротьба з паразитами)

На цьому етапі використовуються специфічні протівогельмінтниє препарати:

 • Більтрицид - таблетки від опісторхозу. Діюча речовина - празиквантел. Воно підвищує проникність клітин черв'яків до кальцію, що веде до генерализованному скорочення м'язів паразитів, тобто судом. Лікування більтріцід проводиться тричі на добу з проміжком не менше 4 години, але і не більше 6 годин. Курс лікування - 1-3 діб в залежності від тяжкості перебігу захворювання.
 • Хлоксил - протигельмінтний препарат, ліки у вигляді порошку. Надає розслабляючу дію на гельмінтів, і ті руйнуються під дією ферментів підшлункової залози або жовчних кислот. Курс лікування - від 2 до 5 днів в залежності від тяжкості захворювання.

Відновлювальний етап проводиться жовчогінні препаратами, гепатопротекторами, ферментами, вітамінними і мінеральними комплексами.

Щоб ефективно вилікувати опісторхоз, вивести гельмінтів і відновити функції печінки, протягом усього курсу лікування потрібно дотримуватися дієти (стіл №5). Це стіл, який призначається при захворюваннях печінки і жовчного міхура і має на увазі виключення смажених, копчених, гострих страв, спецій і маринадів. Їжа повинна бути приготовлена ​​на пару або відварена. Дозволяються нежирні сорти м'яса і риби, черствий хліб, злакові каші, нежирний сир, запечені яблука. Меню повинно бути розписано на 4-5 прийомів їжі.

Чи можна позбутися від опісторхозу за допомогою народних засобів?

У народній медицині є рецепти лікування опісторхозу дьогтем з молоком, трав'яними зборами і насінням льону. Таке лікування має проводитися тільки під контролем лікаря і з лабораторним і інструментальним підтвердженням ефективності. Якщо позбутися від паразитів не вдалося, краще вдатися до фармацевтичних засобів. Профілактика опісторхозу:

 • Не вживати в їжу сиру і в'ялену, а також недостатньо термічно оброблену рибу.
 • Знезаражувати кухонний інвентар після обробки риби сімейства коропових.
 • Дотримуватися правил особистої гігієни - добре вимивати руки після обробки риби.
 • Чи не знімати пробу з рибних страв до завершення процесу приготування, поки риба ще не пройшла достатню термічну обробку.

Чубейко Віра Олегівна - лікар-терапевт, кардіолог, кандидат медичних наук. Задати питання

Всім звернутися до кардіолога. Це серце. І ніяких сайтів з порадами. Все індивідуально.

Днів 20 ть вранці тиск от150- 185, а пульс норма60-65, що це може бути?

Знайшов спосіб підвищити пульс. Треба подивитися фільм жахів

ознаки описторхоза

Ознаки описторхоза залежать від індивідуальних особливостей організму людини, інтенсивності зараження і часу, який минув з моменту зараження пацієнта.

Ознаки описторхоза у дорослих і дітей можуть носити гострий або хронічний характер (гостра і хронічна стадії опісторхозу).

У гострій стадії хвороба триває 4-8 тижнів, в деяких випадках патологія протікає і більш тривалий час. Хронічний опісторхоз триває роками: 15-25 років і більше.

Розглянемо ознаки описторхоза у дорослих і дітей, а також як виявляється опісторхоз у людини в гострій і хронічній стадії.

Ознаки описторхоза в гострій стадії

Як проявляється опісторхоз у людини в гострій стадії?

Захворювання починається через 5-42 дні після зараження. В середньому інкубаційний період складає 21 день. Переважає гострий початок хвороби, рідше - поступове початок з проявом нездужання, слабкості, пітливості, субфебрилитета. Надалі хвороба може протікати субклінічні, малосимптомний, супроводжується короткочасним підйомом температури до 38 ° С, еозинофілією до 15-20% на тлі помірного лейкоцитозу.

Ознаками гострого опісторхозу середньої тяжкості (40-50% хворих) є лихоманка з поступовим наростанням температури до 39-39,5 ° С, катаральними явищами верхніх дихальних шляхів. Еозинофілія при цьому досягає 25-60%, наростає лейкоцитоз, помірно підвищується ШОЕ до 20-40 мм / год.

У хворих легкої та середньої тяжкості перебігу гострого опісторхозу через 1-2 тижні настає поліпшення, латентний період хвороби, який в подальшому переходить в хронічну форму.

При тяжкому перебігу гострого опісторхозу (10-20% хворих) виділяють тифоподібний, гепатохолангітіческій, гастро-ентероколітіческій варіанти і варіант з переважним ураженням дихальних шляхів у вигляді астмоідного бронхіту, пневмонії.

Ознаки гострого опісторхозу в тифоподібному варіанті

Як проявляється опісторхоз тіфоподобной різновиди?

Ознаками описторхоза тифоподобного варіанту, який найбільш яскраво відображає алергічну природу гострої стадії, є гострий початок, висока температура з ознобом, лімфаденопатією, шкірними висипаннями. Нерідко відзначають кардіалгії, з дифузними змінами міокарда на ЕКГ, явища інтоксикації. З перших днів хвороби спостерігається різка слабкість, сильний головний біль, міалгії і артралгії, диспепсичні прояви, кашель та інші симптоми алергії. Еозинофілія досягає 80-90%, підвищення ШОЕ до 30-40 мм / год. Гострі явища тривають 2-2,5 тижні.

Ознаки гострого опісторхозу в гепатохолангітіческом варіанті

Проявом описторхоза гепатохолангітіческого варіанту є лихоманка, еозинофілія і явища дифузного ураження печінки: жовтяниця, гепатоспленомегалія, функціональні порушення - підвищення вмісту білірубіну в сироватці крові в прямій реакції, підвищення рівня білка, зміна показників осадових проб (сулемовой, тимоловой і ін). Симптоматика холангіохолецістіта включає больовий абдомінальний синдром: болі тупі, ниючі, що тиснуть, іноді по типу печінкової коліки. У більш важких випадках симптоми гепатобіліарної патології поглиблюються проявами панкреатиту з порушенням функцій підшлункової залози. Хворі скаржаться на болі оперізуючого характеру, в правому і лівому підребер'ї і диспепсичні прояви.

Ознаки гострого опісторхозу в гастроентероколітіческом варіанті

Як проявляється опісторхоз у людини гастроентероколітіческом різновиди?

Ознаки описторхоза у дорослих і дітей в гастроентероколітіческом варіанті виявляються клінічно у формі катарральних, ерозивного гастриту, ентероколіту, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки. Найбільш яскравими ознаками хвороби є болі в епігастрії, правому підребер'ї, зниження апетиту, нудота, рідше блювання, порушення стільця. При фіброскопії - ерозивно-геморагічний гастродуоденіт, іноді виразкові ніші. Лихоманка і інтоксикація виражені слабше, еозинофілія до 30-40%.

Ознаки гострого опісторхозу з переважним ураженням дихальних шляхів

У однієї третини хворих на опісторхоз в процес втягуються органи дихання у вигляді запалення верхніх дихальних шляхів, астмоідного бронхіту, пневмонії, плевриту. Як правило, має місце астено-вегетативний синдром у вигляді слабкості, швидкої стомлюваності, дратівливості, порушення сну.

У деяких випадках відзначається затяжний перебіг гострої стадії. Лихоманка затягується до двох і більше місяців, зберігаються ознаки ураження печінки, легеневий синдром.

Ознаки описторхоза у дорослих в хронічній стадії

Як проявляється опісторхоз у людини в хронічній стадії?

У міру стихання проявів гострої стадії стан хворого поліпшується, хвороба переходить в хронічну стадію. Ознаками описторхоза у дорослих і дітей в цьому випадку є прояви дискінезії жовчних шляхів, хронічного холангіохолецістіта, хронічного панкреатиту.

Дискінезія жовчних шляхів і холестаз сприяють приєднанню вторинної бактеріальної інфекції. У цих випадках можливий розвиток важкого ураження гепатобіліарної системи за типом холангіогепатіта з вираженим больовим синдромом, збільшенням печінки, жовтяницею, порушенням функціональних проб. Найчастіше це персистуючий гепатит з симптомами «малої печінкової недостатності» і астено-вегетативного синдрому.

У випадках приєднання ураження підшлункової залози виявляються симптоми панкреатиту.

Серед форм ураження шлунково-кишкового тракту в якості ознак описторхоза частіше реєструється хронічний гастрит, при якому в залежності від ступеня ураження залозистого апарату виявляються порушення секреторної, кислотообразующей, пепсінообразующей і белковиделітельной функцій.

Поряд з гастритом, як прояв описторхоза, часто розвивається дуоденіт з відповідним комплексом симптомів.

Нерідкі скарги хворих на болі в області серця, перебої пульсу, які пов'язані з дистрофічними змінами міокарда (ЕКГ).

Превалюють явища астенізація організму за рахунок пригнічення і навіть виснаження гіпофіза - надниркової системи.

У важких випадках прогноз стає серйозним. До числа ускладнень опісторхозу відносяться цироз печінки, жовчний перитоніт, первинний рак печінки і підшлункової залози.

Про ознаки уражень при описторхозе нервової системи свідчать скарги на головний біль, запаморочення дратівливість, безсоння, депресію і ін.

У хронічній фазі опісторхозу також відзначаються еозинофілія, але більш низького рівня, лейкопенія, помірна гіпохромна анемія.

Як проявляється опісторхоз у людини при супутніх захворюваннях?

Опісторхоз обтяжує перебіг супутніх хвороб, негативно впливає на перебіг вагітності, період лактації, а також сприяє формуванню тифо-паратифозної носійства. Суперінвазіі (повторне зараження хворого на опісторхоз) обумовлює прогресуюче перебіг хвороби.

Як проявляється опісторхоз у дітей

Перебіг захворювання, а також ознаки описторхоза у дітей відрізняються тим, що гостра фаза реєструється значно рідше, ніж у дорослих, і протікає в легшій формі.

Хронічна фаза описторхоза у дітей 1-3 років виявляється відставанням у фізичному розвитку, ознаками дискінезії жовчних шляхів, помірної еозинофілією, зниженням апетиту.

У міру дорослішання наростають явища сенсибілізації, і в підлітковому віці ознаками описторхоза вже є органна патологія, характерна для дорослих.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

− 4 = 2