ознаки неврастенії

Неврастенія: симптоми, лікування

Неврастенія зустрічається набагато частіше, ніж ставлять цей діагноз. Дуже часто це захворювання маскується під інші соматичні захворювання, депресію або взагалі її симптоми списують на поганий характер.

Про неврастенії, симптоми і лікування її написано чимало книг, але все ще мало хто про неї згадує при спілкуванні з пацієнтом.

Неврастенія (ще її називають астенічним неврозів) - це захворювання нервової системи, внаслідок її виснаження при постійних надмірних фізичних і психічних навантажень.

Найчастіше схильні до цього захворювання пацієнти у віці від 20 до 40 років, чоловіки хворіють частіше за жінок. Також в групі ризику знаходяться ті, хто недостатньо спить, у кого важка фізична робота, рідкісний відпочинок, часті конфлікти, важкі особисті ситуації і сімейні трагедії.

Які чинники можуть спровокувати астенічний невроз?

Причинами розвитку неврастенії найчастіше бувають:

 • Рутинна сидяча робота
 • хронічне недосипання
 • Часті конфліктні ситуації
 • соматичні захворювання
 • Тривала важка робота без подальшого відпочинку

Клінічні прояви неврастенії

Всі симптоми неврастенії легко маскуються під різні захворювання внутрішніх органів або під «особливості характеру».

 • Одним з основних симптомів є дратівливість

Вона проявляється скрізь і завжди, навіть при самих незначних приводах. Людину можуть дратувати близькі і рідні йому люди, всі навколишні, колеги, клієнти на роботі, попутники в транспорті або навіть власні звички. Дратівливість супроводжується запальністю і нестриманістю. Якщо хворого щось дратує, то реакція не забариться. Хворий неврастенію миттєво «спалахує» як сірник. Він втрачає можливість контролювати свої слова і не здатний адекватно сприймати критику в ці моменти. Після таких «спалахів» на хворого накочує відчуття втоми і стомлення. Воно настільки виражена, що людині здається, що зазвичай рух руками або ногами стало для нього непосильною працею.

 • Дуже часто виникають головні болі

Вони носять здавлюють характер, з'являється відчуття, що голова наповнена ватою, вони провокуються найменшими фізичними навантаженнями, тому частота їх дуже висока.

 • Порушення концентрації уваги

Виникають труднощі з концентрацією уваги, людина не може зосередитися навіть на простих завданнях, при спробі це виконати, він відволікається й починає ходити по кімнатах або займається іншою справою, наприклад, спілкуванням в соціальній мережі.

З'являється або посилюється порушення сну. Хворому важко заснути, в його голові крутиться величезна кількість думок, що дратує його. Якщо людина нарешті засинає, то характер його сну дуже поверхневий, він легко пробуджується, його можуть переслідувати нічні кошмари. Вранці хворий неврастенію прокидається втомленим, розбитим.

 • Також характерна підвищена чутливість, навіть тьмяний колір здається яскравим, а тихі звуки - гучними.
 • У таких людей підвищується тривожність, з'являються фобії.
 • У чоловіків знижується лібідо, у важких випадках настає імпотенція.
 • Люди з астенічним неврозом відрізняються зниженою самооцінкою, вони вважають себе нікчемними особистостями, невдахами.

Ще однією особливістю є те, що вони постійно знаходять у себе симптоми різних захворювань, від дріб'язкових, до смертельних, тому вони є дуже частими гостями в поліклініці. Тож не дивно, що у таких людей часто можуть загострюватися вже наявні хронічні захворювання - герпес, алергічні реакції, тремор, розлади зору, болі в суглобах і хребті.

 • Перша стадія (форма) - гиперстеническая неврастенія

Проявляється вона непосидючістю, дратівливістю, збудливістю, метушливістю. Людині важко себе контролювати, він навіть усвідомлюючи хибність своєї поведінки, не може цьому протистояти, він часто зривається, кричить, легко втрачає самовладання. Причиною крику може стати навіть невеликий шум, велика кількість людей, швидке пересування натовпу. Таким людям важко концентрувати увагу на роботі, що лише посилює роздратування. Якщо хворий буде намагатися стримувати свої емоції на роботі або в громадських місцях, то вдома він виплесне їх все на близьких людей. Увечері йому важко заснути. З'являються головний біль, часто вони носять оперізувальний характер - «неврастеническая каска».

 • Друга стадія (форма) - роздратовано слабкості

Дратівливість посилюється, людина зривається все частіше. Здатність зосередитися майже втрачена. З'являється тривожність, погіршується пам'ять і посилюються фобії. Також з'являється низька самооцінка, людина вважає, що життя прожите даремно і він нікчемний і нікому не потрібний. Погіршується сон, стає поверхневим з частими пробудженнями. Радість не приносить ні що. Головні болі тривають, частота їх збільшується. Вони можуть супроводжуватися задишкою, відчуттям нестачі повітря або неприємними відчуттями в області серця. З'являються соматичні прояви - порушення травлення, печія, запори, відчуття завмирання серця. Контроль за зовнішніми проявами емоцій втрачений.

 • Третя стадія (форма) - гипостеническая неврастенія

Метушливість і безцільна активність знижується, у хворого відсутнє бажання робити що-небудь. Всі навколишні продовжують викликати роздратування. Виникає страх смерті, зневіру. Сон не приносить полегшення і відчуття відпочинку. Пацієнт знаходить у себе все більше уявних захворювань. Домінувати починає апатія, млявість і пригніченість. З'являється плаксивість і емоційна лабільність.

Дуже важливим аспектом в лікуванні неврастенії в домашніх умовах або в умовах стаціонару є налагодження режиму. Необхідно чіткий режим дня і ночі, засипання і пробудження повинно бути в один і той же час. Також обов'язково потрібно усунути фактор, який був провокуючим в розвитку неврастенії. Корисно приймати вітаміни, гуляти на свіжому повітрі, змінити звичну обстановку.

Психотерапія і різні тренінги займають ключове місце в терапії захворювання. При гиперстенической формі неврастенії застосовують транквілізатори, снодійні. При гипостенической формі - препарати з тонізуючим ефектом, міцний чай, елеутерокок.

Фізіотерапевтичні процедури роблять благотворний вплив, наприклад, електросон, рефлексотерапія, ароматерапія, масаж.

Іноді може поліпшити протягом лікування неврастенії народними засобами. Може застосовувати відвар кори калини, настій листя суниці лісової. Іноді допомагають настій з листя ожини або трави материнки. Можна застосовувати сік буряка (відстоявся 3 години в холодильнику), змішаний з медом у співвідношенні 1: 1. Він володіє заспокійливим ефектом. Приймають його по чверті склянки кілька разів на день.

Причиною появи неврастенії у дітей є батьки. Як правило, такі батьки дуже амбітні і пред'являють до дитини завищені вимоги. Такі діти часто перевантажені великою кількістю занять в різних гуртках і секціях, якщо при цьому батьки залишаються незадоволені, кажуть дитині, що він не досягає потрібного рівня, що вона гірша за інших, то неврастенія дитині забезпечена. При неврастенії симптоми у дітей досить схожі з симптомами у дорослих.

Додати коментар Скасувати відповідь

Чи всі Ви знаєте про застуді і грипі

© 2013 Азбука здоров'я // Угода // Політика персональних даних // Карта сайту Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування. Для встановлення діагнозу і отримання рекомендацій по лікуванню необхідна консультація кваліфікованого лікаря.

неврастенія

Причини і симптоми неврастенії

Невропатія, об'єднує різні види патологічних змін функцій нервової системи. Це дистрофічні ураження периферичних нервів, пов'язане з виснаженням нервової системи. Дане захворювання є різновидом неврозів, означає непсихотические розлади, що виникають після тривалого перебування людини в стресовій ситуації.

У розвитку неврастенічних розладів велику роль грає ряд причин різного характеру, таких, наприклад, як вплив інтоксикації, недолік в організмі вітамінів, порушення імунного захисту, пухлинні процеси і багато інших. Нерідко таке захворювання розвивається при цукровому діабеті. Але в основному глибинні причини криються в невідповідності психічних можливостей.

Недуга може бути спровокований розумовими і фізичними навантаженнями, переживаннями.

Надмірні навантаження не нервову систему не дозволяють розслаблятися і відпочивати. Відсутність відпочинку призводить до перевантажень, внаслідок чого виникає сильне виснаження нервової системи (дистрес). Супутниками неврастенії є дратівливість, хронічна втома. Невроз виникає у людей в період від 20 до 40 років, чоловіки частіше піддаються хвороби, ніж жінки.

Неврастенія має кілька форм:

1) Гіперстенічна форма виражається підвищеною психічної збудливістю. У хворих роздратування може викликати найменший дрібниця наприклад шум, голосна розмова, музика. Їм важко перебувати в людних місцях. Їм властива нетерплячість, неконтрольоване самовладання. Все це впливає на працездатність, з'являється психічна незібраність, людина стає розсіяним, знижується увага. В такому стані неможливо зосередитися на чому-небудь. Порушується сон.

2) Дратівлива слабкість - форма неврастенії, що виявляється у пацієнтів з нестримним, холеричним темпераментом. Така форма може з'явитися при сильній і врівноваженою нервовою системою коли патогенна ситуація не змінюється і не спостерігається одужання на стадії гіперстеніі. В даному випадку хворі можуть братися за справу, але швидко втомлюються, у них з'являється головний біль, вони погано розуміють, відчувають нервову слабкість, безсилля. Так стомлення чергується зі спробою відновити працездатність, настає почуття нервового виснаження. Дратівливість може бути яскраво виражена, людина кричить, але на зміну такої реакції і порушення, швидко приходить психічне безсилля, з'являється образа і все закінчується сльозами.

3) гіпостеніческого форма, виникає у осіб зі слабкою центральною нервовою системою з підвищеною розумовою стомлюваністю, у недовірливих, людей, яких часто відвідують тривожні думки. Вони дратівливі, фізично і психічно слабкі. Млявість, смуток, зниження настрою, байдужість, сльозливість і емоційна нестійкість - прояви невротичного характеру при гипостенической формі.

Найперша ознака розвитку неврастенії - безсоння. Порушення нічного сну, коли людина засинає з працею, або багато разів прокидається і знову засинає, бачить тривожні сни, а вранці ледве піднімається з поганим настроєм, з мігренню. Серед скарг відзначається загальне нездужання, слабка пам'ять, дискомфорт.

Хворі надзвичайно емоційно реагують на яскраве світло, у них відзначається підвищення або пониження температури тіла, перебої серцевого ритму, чутливість кишечника, зниження лібідо, у чоловіків можливе виникнення імпотенції. Сьогодні прийнято вважати, що неврастенія це депресія. Її прояви в підвищеній збудливості, пригніченому настрої, невпевненості.

Симптомами хвороби стають мінливі і різноманітні хворобливі відчуття, легке тиск, стискання, поколювання в скроневій і потиличній ділянці, відчуття тяжкості в голові і занепокоєння. Поява болю вздовж хребта, в тулуб, в кінцівках при різких рухах голови або тіла, виникнення шуму і дзвону у вухах, запаморочення, хворобливість шкірного покриву - надзвичайно серйозні симптоми підтверджують розвиток патології.

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та ще кілька слів, натисніть Ctrl + Enter

Діагностика неврастенії не є складним процесом. Зазвичай такий діагноз можна поставити за описом стану самого хворого. Бурхливі емоційні сплески, реакції дратівливості, порушену поведінку без приводу, метушливість і нетерпіння, завжди раптові і швидко згасаючі - вагомі підстави, щоб точно визначити тип нервового розладу. Запущені стадії хвороби призводять до похмурості, млявості, сонливості, втрати апетиту. Лікар може зробити медичний висновок за скаргами хворого на явище печії, відрижки, здуття живота, тяжкості в шлунково-кишковому тракті.

При лікуванні неврастенії успішно використовуються методи физиолечения, рефлексотерапії, застосовується масаж, призначається дієта. Основні найбільш ефективні методи лікування навіювання і гіпноз. Також дуже добре заново хворому необхідно розвивати навички позитивного мислення, вчитися усвідомлювати і контролювати дії і вчинки.

Комплексне лікування неврастенії, використання біостимуляторів, нейротропних препаратів, антидепресантів має бути строго індивідуальним. Лікарі керуються не тільки клінічною формою неврозу, але також стадією захворювання і особистісними особливостями людини, яка зазнала хвороби. Враховується вік хворого, адже таке захворювання може виникати в будь-якому віці.

Лікування повинно поєднуватися з повноцінним відпочинком, тимчасовим винятком розумової роботи. В окремих випадках призначаються седативні препарати. Зазвичай хворі на неврастенію потребують щоденних прогулянках на свіжому повітрі, вони відчувають необхідність поповнення заліза в організмі, тому рекомендується прийом препаратів, що містять цей важливий елемент. Швидкому відновленню функцій нервової системи сприяє гліцерофосфат кальцію і метод аутогенного тренування.

Головне місце серед профілактичних заходів, що перешкоджають появі неврастенії, є дотримання режиму дня, повноцінний сон, попередження емоційного перенапруження, вживання спеціальних вітамінних комплексів, призначених для зміцнення імунітету.

Неврастенія - захворювання, що виявляється виснаженням нервової системи. Хворі відчувають слабкість, швидку стомлюваність. У період нервового розладу відзначається підвищена пітливість, сонливість, відсутність апетиту, поганий настрій. В результаті прогресування хвороби спостерігається зниження розумової і фізичної активності.

Неврастенія у дітей і у підлітків прикордонне захворювання з тимчасовими, оборотними порушеннями функцій нервової системи. Дане явище виникає під дією різних психотравмуючих чинників. Нервові розлади розвиваються на першому році життя, а також в шкільному віці частіше у хлопчиків, ніж у дівчаток і характеризуються особливими, різноманітними і.

Частими провокуючими факторами сексуальних розладів є порушення збудливості центральної нервової системи. За статистикою багато чоловіків молодого і середнього віку страждають неврастенію, і мають статеві розлади. Нервова система людини легко реагує на будь-які дратівливі чинники, витрачає свої сили, здатні накопичуватися знову і тому.

Під статевої неврастенію мається на увазі нервове порушення, що відноситься до категорії неврозів. Цей стан виражається в дратівливості, втрати розумової і фізичної працездатності, проблемами в статевій сфері. У людини, що страждає неврастенію, відбувається зміна стану нервової системи, порушення кровообігу. Існує кілька форм.

При копіюванні матеріалів, активне посилання на сайт www.ayzdorov.ru обов'язкове! © AyZdorov.ru 2009-2017

Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування, консультація лікаря обов'язкова!

неврастенія

неврастенія (Астенічний невроз) - патологічний стан нервової системи людини, що виникає в результаті її виснаження при тривалій психічної або фізичному навантаженні. Найбільш часто неврастенія зустрічається у людей 20-40 років, у жінок трохи рідше, ніж у чоловіків. Вона розвивається при тривалому фізичному перенапруженні (напружена робота, недостатній сон, відсутність відпочинку), частих стресових ситуаціях, особистих трагедіях, тривалих конфліктах. Виникненню неврастенії можуть сприяти соматичні захворювання і хронічні інтоксикації. Лікування неврастенії залежить від її виду. Основоположним моментом є усунення причинного фактора неврастенії.

неврастенія (Астенічний невроз) - патологічний стан нервової системи людини, що виникає в результаті її виснаження при тривалій психічної або фізичному навантаженні. Найбільш часто неврастенія зустрічається у людей 20-40 років, у жінок трохи рідше, ніж у чоловіків. Вона розвивається при тривалому фізичному перенапруженні (напружена робота, недостатній сон, відсутність відпочинку), частих стресових ситуаціях, особистих трагедіях, тривалих конфліктах. Виникненню неврастенії можуть сприяти соматичні захворювання і хронічні інтоксикації.

Неврастенія класифікується за клінічними формами як:

 • гіперстенічна форма
 • дратівлива слабкість
 • гіпостенічна форма

Дані форми можуть проявлятися як фази протікання неврастенії.

Найбільш частим симптомом неврастенії є головний біль. Вона носить дифузний характер і, як правило, виникає в кінці дня. Характерним є почуття тиску на голову, ніби здавлювання голови важким шоломом ( «каска неврастеніка»). Друга скарга пацієнтів з неврастенію - це запаморочення, яке полягає в відчутті обертання в голові, але не супроводжується почуттям обертання навколишніх предметів. Часто таке запаморочення виникає при сильному хвилюванні, фізичному навантаженні, зміні погоди і ін. Характерні симптоми, пов'язані з серцево-судинними порушеннями: почастішання пульсу (тахікардія), відчуття серцебиття, що давить або колючий біль в області серця, артеріальна гіпертензія, почервоніння або блідість шкірних покривів. Вони можуть з'явитися при найменшому хвилюванні пацієнта, навіть в ході жвавої бесіди.

При неврастенії можливі диспепсичні явища: печія, погіршення апетиту, відрижка. Тяжкість в шлунку, метеоризм, безпричинні проноси або запори. У пацієнтів можуть бути часті позиви до сечовипускання (полакіурія), дедалі частіші при хвилюванні і проходять в стані спокою. Часто буває знижений статевий потяг. У чоловіків виникає передчасне сім'явиверження, що приводить до скорочення часу статевого акту, що формує у пацієнтів відчуття слабкості і незадоволеності.

Гіперстенічна форма неврастенії проявляється підвищеною дратівливістю, емоційною лабільністю та високою збудливістю. Хворі легко виходять з себе, кричать на товаришів по службі або родичів, часто проявляють нетерпіння, не можуть тримати себе в руках і здатні навіть образити оточуючих. Їх дратує сторонній шум, розмова, будь-який звук, велике скупчення людей або їх швидке пересування. Характерно зниження працездатності, причому це відбувається не стільки за рахунок втоми, скільки за рахунок первинної слабкості активної уваги: ​​неуважності і незібраність, неможливості «включитися» в роботу і зосередитися на виконуваному справі. Почавши роботу, хворий на неврастенію не здатний довго витримувати психічне напруження, необхідне для її виконання і легко відволікається (часто встає з-за столу, йде зі свого робочого місця, реагує на сторонні звуки і дії колег). Після такого відволікання йому знову важко почати роботу. Це повторюється багато разів протягом робочого дня і в результаті людина нічого не встигає зробити. Пацієнти також скаржаться на порушення сну у вигляді проблем із засипанням, часті нічних пробуджень, тривожних сновидінь, пов'язаних з денними переживаннями. Як результат - важке ранкове пробудження без почуття відпочинку, неясна голова, поганий настрій, постійне відчуття втоми і розбитості. Подібне ранкове стан хворих неврастенію може дещо поліпшуватися до вечора. Характерна давить головний біль ( «каска неврастеніка») або постійне відчуття тяжкості в голові, погіршення пам'яті, відчуття дискомфорту в різних областях тіла.

Дратівлива слабкість - друга фаза неврастенії, яка настає у осіб холеричного темпераменту або людей з врівноваженим сильним типом нервової системи у випадках, якщо на першій стадії одужання не сталося, а дія патогенного фактора триває. Для хворого і раніше характеру сильна дратівливість, але вона швидко гасне і змінюється психічним виснаженням. Пацієнти легко збуджуються і кричать, але така перша реакція змінюється почуттям безсилля й образи і часто переходить в плач. Психічні реакції з протилежними емоційними станами виникають з будь-якого, навіть самому дріб'язкового, приводу. У другій фазі неврастенії хворий з великими труднощами вдається до виконання будь-якої справи або роботи, він не в змозі зосередитися. Намагаючись сконцентруватися на якомусь занятті, він швидко втомлюється, головний біль посилюється і він не може ясно міркувати, що робить. Наростаюча загальна і нервова слабкість змушує його кинути розпочату справу з відчуттям повного безсилля. Через якийсь час хворий знову намагається взятися за роботу, але через нервового виснаження знову її кидає. Перерви між такими спробами працювати не покращують ситуацію, так як вони не приносять психічного відпочинку хворому. Тому багаторазові спроби попрацювати можуть довести хворого неврастенію до стану повної знемоги.

Гіпостенічна форма розвивається як третя фаза неврастенії. Вона може виникнути з самого початку захворювання у астенічних, тривожних і недовірливих людей зі слабким типом нервової системи. Для цієї форми або фази неврастенії характерна постійна млявість, фізична і психічна слабкість, пасивність, зниження настрою, відсутність інтересів. Пацієнти відчувають почуття смутку і якийсь невизначеною тривожності, але виражені напади тривоги або туги для них не характерні. Знижений настрій поєднується з вираженою астенією і часто проявляється емоційною нестійкістю і сльозливість. Через почуття постійної втоми і загальної слабкості пацієнти взагалі не можуть зібратися для початку будь-якої фізичної або розумової роботи. Вони зосереджені на своїх внутрішніх відчуттях і думки про свій стан ще більше пригнічують їх. Характерні ипохондрические скарги на різні відчуття, що йдуть від внутрішніх органів.

Після деякого часу при припиненні дії патологічного чинника або проведенні адекватної терапії у хворих на неврастенію починає відновлюватися сон і поступово відбувається одужання. При повторному виникненні нападів неврастенії їх тривалість збільшується, а депресивні стани поглиблюються.

Діагноз неврастенії ставиться неврологом на підставі характерних скарг пацієнта, історії розвитку захворювання і огляду. При клінічному обстеженні необхідно виключити наявність хронічних інфекцій, інтоксикацій або соматичних захворювань, початковим проявом яких може бути неврастенія. Неврастенія може розвинутися і як прояв органічного ураження головного мозку (пухлина, запальні захворювання, нейроінфекції), тому для його виключення пацієнта обстежують на комп'ютерному (КТ головного мозку) або магнітно-резонансному (МРТ головного мозку) томографі. Для оцінки мозкового кровообігу при неврастенії проводять реоенцефалографію.

У лікуванні неврастенії велике значення належить виявленню етіологічного фактора, під впливом якого вона виникла, і по можливості його усунення. Необхідно зменшити психічну і фізичне навантаження на пацієнта, ввести суворий режим праці і відпочинку. Важливо дотримання правильного розпорядку дня, відхід до сну і пробудження в одні і ті ж години. Хворим неврастенію корисні піші прогулянки перед сном, свіже повітря, вітамінізоване харчування, зміна обстановки. Їм рекомендована раціональна психотерапія і аутогенних тренування.

Проводять загальнозміцнюючу лікування, призначають Гопантеновая кислоту, гліцерофосфат кальцію, іноді в комбінації з препаратами заліза. Ефективні бром і кофеїн в індивідуально підібраних дозах. Терапія серцево-судинних порушень проводиться настоянкою глоду, препаратами валеріани і пустирника.

При гиперстенической формі неврастенії показані транквілізатори: хлордиазепоксид, нитразепам; при порушеннях сну - снодійні засоби: зопіклон, золпідем. При лікуванні гипостенической форми неврастенії застосовують малі дози діазепаму, пиритинол, елеутерокок, фенотропіл. Рекомендують каву, міцний чай, препарати з тонізуючим ефектом: женьшень, китайський лимонник, корінь аралії маньчжурської, пантокрин.

При всіх формах неврастенії можливе призначення тиоридазина. У малих дозах він діє як антидепресант і надає стимулюючу дію на нервову систему, тому застосовується при гипостенической формі. У великих дозах у нього проявляється седативний ефект, що дозволяє використовувати його в лікуванні гиперстенической форми.

Пацієнтам з неврастенію рекомендована консультація фізіотерапевта для підбору ефективних фізіотерапевтичних методів лікування захворювання. При неврастенії можуть застосовуватися електросон, масаж, рефлексотерапія, ароматерапія та інші процедури.

Прогноз і профілактика неврастенії

Неврастенія має найбільш оптимістичні прогнози серед всіх неврозів. Однак часто відбувається перехід в хронічну форму, що важко піддається лікуванню.

Головним в попередженні розвитку неврастенії є дотримання правильного режиму праці і відпочинку, застосування релаксирующих методик після нервового перенапруження, уникнення фізичних перевантажень і стресових ситуацій. Важливе значення має зміна діяльності, повне відключення від роботи, активний відпочинок. У деяких випадках запобігти розвитку починається неврозу допомагає відпустку і поїздка на відпочинок.

Довідник хвороб

Останні новини

призначена тільки для ознайомлення

і не замінює кваліфіковану медичну допомогу.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

14 − 4 =