Ознаки набряку легенів

Симптоми, причини і лікування набряку легенів

Набряк легень - це важкий патологічний стан, пов'язаний з масивним виходом транссудата НЕ запальної природи з капілярів в інтерстицій легких, потім в альвеоли. Процес призводить до зниження функцій альвеол і порушення газообміну, розвивається гіпоксія. Газовий склад крові істотно змінюється, підвищується концентрація вуглекислого газу. Поряд з гіпоксією настає тяжке пригнічення функцій ЦНС. Перевищення нормального (фізіологічного) рівня інтерстиціальної рідини веде до виникнення набряку.

У складі интерстиция є: лімфатичні судини, сполучнотканинні елементи, міжклітинна рідина, кровоносні судини. Вся система покрита вісцеральної плеврою. Розгалужені порожнисті трубочки і трубки - це комплекс, що становить легкі. Весь комплекс занурений в інтерстицій. Формується інтерстицій плазмою, що виходить з кровоносних судин. Потім плазма всмоктується назад в лімфатичні судини, що впадають в порожнисту вену. За таким механізмом міжклітинна рідина доставляє кисень і необхідні поживні речовини до клітин, видаляє продукти обміну.

Порушення кількості і відтоку міжклітинної рідини призводить до набряку легенів:

коли підвищення гідростатичного тиску в кровоносних судинах легенів викликало збільшення міжклітинної рідини, виникає гідростатичний набряк;

збільшення відбулося через надмірну фільтрації плазми (наприклад: при активності медіаторів запалення) виникає мембранний набряк.

Залежно від швидкості переходу інтерстиціальної стадії набряку в альвеолярну оцінюється стан хворого. У разі хронічних захворювань набряк розвивається більш плавно, частіше в нічний час. Такий набряк добре купірується лікарськими препаратами. Набряк, пов'язаний з вадами мітрального клапана, інфарктом міокарда, ураженням легеневої паренхіми наростає швидко. Стан швидко погіршується. Набряк в гострій формі залишає дуже мало часу на реагування.

Прогноз набряку легенів несприятливий. Залежить від причин, власне викликали набряк. Якщо набряк некардіогенний - він добре піддається лікуванню. Кардіогенний набряк складно лікувати. Після тривалого лікування після кардіогенного набряку виживаність протягом року становить 50%. При блискавичній формі - врятувати людину часто не вдається.

При токсичному набряку - прогноз дуже серйозний. Сприятливий прогноз при прийомі великих доз діуретиків. Залежить від індивідуальної реакції організму.

Картина будь-якого типу набряку легенів яскрава. Тому діагностика проста. Для адекватної терапії потрібно визначити причини, що викликали набряк. Симптоматика залежить від форми набряку. Блискавична форма характеризується швидко наростаючим задухою і зупинкою дихання. Гостра форма має більш виражену симптоматику, на відміну від підгострій і затяжний.

До основних симптомів набряку легенів відносять:

ціаноз (особа та слизові оболонки набувають синюшного відтінку);

утруднення в грудях, біль давить характеру;

чутні клекочучих хрипи;

при наростаючому кашлі - піниста рожева мокрота;

при погіршенні стану мокротиннявиділяється з носа;

людина переляканий, свідомість може бути заплутаним;

пітливість, піт холодний і липкий;

почастішання пульсу до 200 ударів в хвилину. Легко може перейти в брадикардію, яка загрожує життю;

падіння або скачки артеріального тиску.

Сам по собі набряк легенів - це захворювання, яке не виникає самостійно. До набряку можуть привести багато патологій, іноді зовсім не пов'язані із захворюваннями бронхолегеневої і інших систем.

До причин набряку легенів відносять:

Сепсис. Зазвичай є проникненням в кровотік екзогенних або ендогенних токсинів;

Передозування деяких (НПЗЗ, цитостатики) лікарських засобів;

Радіаційне ураження легенів;

Передозування наркотичних речовин;

Інфаркт міокарда, порок серця, ішемія, гіпертонія, будь-які захворювання серця в стадії декомпенсації;

Застої в правому колі кровообігу, що виникають при бронхіальній астмі, емфіземі і інших легеневих захворювань;

Різке або хронічне зниження білка в крові. Гіпоальбумінемія виникає при цирозі печінки, нефротичний синдром і інші патології нирок;

Інфузії в великих обсягах без форсованого діурезу;

Отруєння токсичними газами;

Шок при серйозних травмах;

Знаходження на великій висоті;

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та ще кілька слів, натисніть Ctrl + Enter

Виділяють два види набряку легенів: кардіогенний і некардіогенний. Є ще й 3 група набряку легенів (відноситься до Некардіогенний) - токсичний набряк.

Кардіогенний набряк (серцевий набряк)

Кардіогенний набряк завжди обумовлений гострою лівошлуночковою недостатністю, обов'язковим застоєм крові в легенях. Інфаркт міокарда, пороки серця, стенокардія, артеріальна гіпертензія, лівошлуночкова недостатність - основні причини кардіогенного набряку. Для зв'язку набряку легенів з хронічною або гострою серцевою недостатністю вимірюють капілярний тиск легких. У разі кардіогенного типу набряку тиск піднімається вище 30 мм рт. ст. Кардіогенний набряк провокує транссудацию рідини в інтерстиціальний простір, далі в альвеоли. Напади інтерстиціального набряку спостерігаються вночі (пароксизмальна задишка). Хворому не вистачає повітря. Аускультація визначає жорстке дихання. Дихання збільшено на видиху. Задуха - головна ознака альвеолярного набряку.

Для кардіогенного набряку характерні наступні симптоми:

струс задишка. Для хворого характерно сидяче положення, в положенні лежачи задишка посилюється;

гипергидратация тканин (набряклість);

сухі свистячі, що переходять у вологі булькающие хрипи;

відділення рожевої пінистої мокроти;

нестабільний артеріальний тиск. Його важко знизити до норми. Зниження нижче норми може призвести до брадикардії і летального результату;

сильний больовий синдром за грудиною або в області грудей;

На електрокардіограмі читається гіпертрофія лівого передсердя і шлуночка, іноді блокада лівої ніжки пучка Гіса.

Гемодинамічні умови кардіогенного набряку

порушення систоли лівого шлуночка;

Провідна причина виникнення кардіогенного набряку - дисфункція лівого шлуночка.

Кардіогенний набряк слід диференціювати від некардіогенного набряку. При Некардіогенний вигляді набряку зміни в кардіограмі менш виражені. Кардіогенний набряк протікає більш швидко. Часу на невідкладну допомогу відводиться менше, ніж при іншому вигляді набряку. Летальний результат частіше саме при кардіогенному набряку.

Токсичний набряк має певні специфічні, що сприяють диференціації особливості. Тут присутній період, коли самого набряку ще немає, є тільки рефлекторні реакції організму на роздратування. Опік тканин легенів, опік дихальних шляхів викликають рефлекторний спазм. Це комбінація симптомів ураження дихальних органів і резорбтивного впливу токсичних речовин (отрут). Токсичний набряк може розвиватися незалежно від дози ліків, які викликали його.

Лікарські засоби, здатні викликати набряк легенів:

нестероїдні протизапальні засоби.

Факторами ризику до виникнення токсичного набряку є похилий вік, тривале куріння.

Має 2 форми розвинену і абортивні. Існує так званий «німий» набряк. Його можна виявити при рентгенологічному дослідженні легенів. Певна клінічна картина у такого набряку практично відсутня.

Характеризується періодичністю. Має 4 періоди:

Рефлекторні розлади. Характеризується симптомами подразнення слизових оболонок: сльозотечею, кашлем, задишкою. Період небезпечний зупинкою дихання та серцевої діяльності;

Прихований період стихання подразнень. Може тривати 4-24 години. Характеризується клінічним благополуччям. Ретельне обстеження може показати ознаки насувається набряку: брадикардія, емфізема легенів;

Безпосередньо набряк легенів. Перебіг іноді повільне, досягає 24 годин. Найчастіше симптоматика наростає за 4-6 годин. В цьому періоді підвищується температура, в формулі крові є нейтрофільнийлейкоцитоз, є небезпека колапсу. У розвиненою форми токсичного набряку є четвертий період завершеного набряку. Завершений період має «синю гіпоксемію». Ціаноз шкіри і слизових оболонок. Завершений період підвищує частоту дихання до 50-60 разів на хвилину. Клекотливе дихання чути на відстані, мокрота з домішкою крові. Збільшується згортання крові. Розвивається газовий ацидоз. «Сіра» гіпоксемія характеризується більш важким перебігом. Приєднуються судинні ускладнення. Шкіра набуває блідого сіруватий відтінок. Кінцівки холонуть. Ниткоподібний пульс і падіння до критичних значень артеріального тиску. Такому стану сприяє фізичне навантаження або неправильне транспортування хворого;

Ускладнення. При виході з періоду безпосереднього набряку легенів є ризик розвитку вторинного набряку. Це пов'язано з лівошлуночковою недостатністю. Пневмонія, пневмосклероз, емфізема - часті ускладнення, викликаного лікарськими препаратами, токсичного набряку. В кінці 3-го тижня може відбутися «вторинний» набряк на тлі гострої серцевої недостатності. Рідко настає загострення латентного туберкульозу та інших хронічних захворювань. Депресія, сонливість, астенія.

При швидкої і ефективної терапії настає період зворотного розвитку набряку. Він не належить до основних періодів токсичного набряку. Тут все залежить тільки від якості наданої допомоги. Зменшується кашель і задишка, знижується ціаноз, зникають хрипи в легенях. На рентгені помітно зникнення великих, потім дрібних вогнищ. Картина периферичної крові нормалізується. Термін одужання після токсичного набряку може становити кілька тижнів.

У рідкісних випадках токсичний набряк може бути викликаний прийомом токолитики. Каталізатором набряку можуть послужити: великі обсяги введеної внутрішньовенно рідини, недавнє лікування глюкокортикоїдами, багатоплідна вагітність, анемія, нестабільна гемодинаміка у жінки.

Клінічні прояви хвороби:

Ключовим симптомом є дихальна недостатність;

Сильний біль в грудях;

Ціаноз шкіри і слизових;

Артеріальна гіпотонія в поєднанні з тахікардією.

Від кардіогенного набряку набряк токсичний відрізняється затяжним перебігом і змістом невеликої кількості білка в рідині. Розміри серця не змінюються (змінюються рідко). Венозний тиск часто знаходиться в межах норми.

Діагностика токсичного набряку не викликає ускладнень. Виняток - бронхорея при отруєнні ФОС.

Відбувається через підвищену проникності судин і високою фільтрації рідини крізь стінку легеневих капілярів. При великій кількості рідини робота судин погіршується. Рідина починає заповнювати альвеоли і порушується газообмін.

Причини некардіогенного набряку:

стеноз ниркової артерії;

масивна ниркова недостатність, гіперальбумінемія;

пневмоторакс може викликати односторонній некардіогенний набряк легенів;

важкий напад бронхіальної астми;

запальні захворювання легенів;

аспірація шлункового вмісту;

шок, особливо при сепсисі, аспірації і панкреонекроз;

вдихання токсичних речовин;

великі переливання розчинів препаратів;

у літніх хворих, які тривалий час приймають препарати ацетилсаліцилової кислоти;

Для чіткого розмежування набряків слід провести наступні заходи:

вивчити історію хворого;

застосувати методи прямого виміру центральної гемодинаміки;

провести оцінку зони ураження при ішемії міокарда (ферментні аналізи, ЕКГ).

Для диференціації некардіогенного набряку головним показником буде вимірювання тиску заклинювання. Нормальні показники серцевого викиду, позитивні результати тиску заклинювання говорять про Некардіогенний природі набряку.

Коли набряк купейний - лікування закінчувати рано. Після вкрай важкого стану набряку легенів нерідко виникають серйозні ускладнення:

приєднання вторинної інфекції. Найчастіше розвивається пневмонія. На фоні зниженого імунітету навіть бронхіт може спричинити за собою несприятливі ускладнення. Пневмонія на тлі набряку легенів складно піддається лікуванню;

гіпоксія, характерна для набряку легенів, вражає життєво важливі органи. Найсерйозніші наслідки можуть вражати мозок і серцево-судинну систему - наслідки набряку можуть виявитися необоротними. Порушення мозкового кровообігу, кардіосклероз, серцева недостатність без потужної фармакологічної підтримки призводять до летального результату;

ішемічне ураження багатьох органів і систем організму;

пневмофиброз, сегментарні ателектази.

Невідкладна допомога при набряку легень

Потрібно кожному хворому з ознаками набряку легень. Основні моменти невідкладної допомоги:

хворому потрібно надати положення напівсидячи;

аспірація (видалення) піни з верхніх дихальних шляхів. Аспірацію виконують шляхом інгаляції кисню через 33% етанол;

термінова інгаляція кисню (кисень);

усунення больового гострого синдрому за допомогою нейролептиків;

відновлення серцевого ритму;

корекція електролітного балансу;

нормалізація кислотно-лужного балансу;

нормалізація гідростатичного тиску в малому колі кровообігу. Застосовуються наркотичні анальгетики «Омнопон», «Промедол». Вони пригнічують дихальний центр, знімають тахікардію, зменшують приплив венозної крові, знижують артеріальний тиск, зменшують тривогу і страх смерті;

судинорозширювальні засоби (аерозоль «Нітромінт»). Засоби знижують судинний тонус, внутригрудной обсяг крові. Препарати нітрогліцерину полегшують відтік крові від легких, діючи на периферичний опір судин;

накладення венозних турнікетів на нижні кінцівки. Процедура необхідна для зменшення ЦОК - старий ефективний метод. Зараз для зневоднення паренхіми легких використовують 40 мг лазиксу внутрішньовенно. Дія фуросеміду (лазиксу) розвивається протягом декількох хвилин, триває до 3-х годин. Препарат здатний за короткий проміжок часу вивести 2 л сечі. Зменшений обсяг плазми з підвищеним колоїдно-осмотичним тиском, сприяють переходу набряклою рідини в кровоносне русло. Фільтраційний тиск зменшується. При низькому артеріальному тиску застосовувати діуретики можна тільки після його нормалізації;

призначення діуретиків для дегідратації легенів ( «Лазикс» 80 мг внутрішньовенно);

призначення серцевих глікозидів для підвищення скоротливості міокарда;

Основні ускладнення після надання невідкладної допомоги

До таких ускладнень відносять:

розвиток блискавичної форми набряку;

інтенсивна вироблення піни може спровокувати обструкцію дихальних шляхів;

ангіозная біль. Такий біль характеризується нестерпним больовим синдромом, у хворого може наступити больовий шок, який передбачає погіршення стану прогноз;

неможливість стабілізації артеріального тиску. Часто набряк легенів протікає на тлі низького і високого артеріального тиску, яке може чергуватися в межах великої амплітуди. Таке навантаження судини не зможуть витримувати довго і стан хворого погіршується;

наростання набряку легенів на тлі високого артеріального тиску.

Зводиться до одного - зняти набряк слід якомога швидше. Потім після інтенсивної терапії самого набряку легенів призначаються кошти для лікування захворювання, що спровокував набряк.

Отже, кошти для зняття набряку і подальша терапія:

Морфіну гідрохлорид. Життєво необхідний препарат для лікування кардіогенного типу та інших набряків в разі гіпервентиляції. Введення морфіну гідрохлориду вимагає готовності до переведення хворого на кероване дихання;

Препарати нітратів в інфузійної формі (гліцерину тринитрат, ізосорбіта динитрат) застосовують при будь-якому набряку, виключаючи набряк з гіповолемією при тромбоемболії легеневої артерії;

Введення петльових діуретиків ( «Фуросемід», «Торасемід») в перші хвилини набряку рятує життя багатьом пацієнтам;

У разі кардіогенного набряку легенів в результаті інфаркту міокарда обов'язково введення тканинного активатора плазміногену;

При миготливої ​​аритмії призначають «Аміодарон». Тільки при низькій ефективності електроімпульсної терапії. Часто на тлі навіть невеликого зниження ритму стан хворого може значно погіршитися. При призначенні аміодарону іноді потрібно інфузія добутаміну для почастішання ритму;

Кортикостероїди застосовують тільки при Некардіогенний набряку. Найчастіше використовується дексаметазон. Він активно всмоктується в системний кровотік і негативно впливає на імунітет. Сучасна медицина зараз рекомендує застосовувати метилпреднізолон. Період виведення його значно менше, менше виражені побічні ефекти, активність вище, ніж у дексаметазону;

Для інотропної підтримки ритму при передозуванні b-адреноблокаторів використовується дофамін;

Серцеві глікозиди (дигоксин) необхідні при постійній миготливої ​​аритмії;

«Кетамін», тіопентал натрію необхідні для короткочасного наркозу, для зняття больового синдрому;

«Діазепам» з кетаміном використовують для премедикації;

При героїнової набряку легенів або ятрогенних ускладненнях призначають міорелаксанти (налоксон);

В умовах високогірного набряку легенів потрібен «Ніфедипін», він швидко знижує артеріальний тиск;

На стаціонарному етапі лікування призначають ударні дози антибіотиків, для виключення приєднання інфекції. На першому місці стоять препарати з групи фторхінолонів: «Таванік», «Цифран», левофлоксацин;

Для полегшення виведення скопилася рідини прописуються великі дози амброксола;

Обов'язково призначення сурфактанта. Він знижує натяг в альвеолі, має захисну дію. Сурфактант покращує засвоєння кисню легкими, зменшує гіпоксію;

Седативні засоби при набряку легенів. У лікуванні хворих, які перенесли набряк легенів, провідну роль відіграє нормалізація емоційного фону. Часто сам по собі сильний стрес може спровокувати набряк. Пусковий механізм стресу часто викликає і панкреонекроз і інфаркт міокарда. Седативні препарати здатні в комплексі з іншими засобами нормалізувати вміст катехоламінів. За рахунок цього - зменшується спазм периферичних судин, значно знижується приплив крові, знімається навантаження з серця. Нормальна робота серця дозволяє поліпшити відтік крові з малого кола. Заспокійлива дія седативних засобів здатне зняти вегето-судинні прояви набряку. За допомогою седативних засобів можна зменшити фільтрацію тканинної рідини через альвеолярно-капілярну мембрану. Засоби здатні впливати на емоційний фон здатні знизити артеріальний тиск, тахікардію, зменшують задишку, вегето-судинні прояви, знижують інтенсивність процесів обміну - це полегшує перебіг гіпоксії. Крім розчину морфіну - першої, самої дієвої допомоги при набряку легенів, призначається 4 мл розчину дроперидола 0,25% або реланиума 0, 5% - 2 мл. На відміну від морфіну ці препарати застосовують при всіх типах набряку легенів;

Гангліоблокатори: «Арфонад», пентамін, бензогексоній. Дозволяють швидко купірувати набряк легень при високому артеріальному тиску (від 180 мм рт.ст.). Поліпшення настає швидко. Через 20 хвилин після першого введення препаратів зменшується задишка, хрипи, дихання стає більш спокійним. За допомогою цих препаратів набряк легенів можна лікувати повністю.

Сам алгоритм лікування можна розділити на 7 етапів:

серцеві глікозиди при кардіогенному набряку і глюкокортикоїди при Некардіогенний;

після купірування набряку - госпіталізація для лікування основного захворювання.

Для купірування 80% випадків набряку легенів досить морфіну гідрохлориду, фуросеміду і нітрогліцерину.

Потім починають терапію основного захворювання:

в разі цирозу печінки, гіперальбумінеміі призначають курс гепатопротекторів: «Гептралу», з препаратами тіоктової кислоти: «Тіоктацід», «берлітіону»;

якщо набряк спровокований панкреонекроз, призначають препарати, що пригнічують роботу підшлункової залози «Сандостатин», потім стимулюють загоєння некрозу «Тималин», «Иммунофан» поряд з потужною ферментної терапією - «Креон»;

комплексна терапія інфаркту міокарда. B-адреноблокатори «Конкор», «Метопролол». І блокатори ангіотензинперетворюючого ферменту «Еналаприл», антиагреганти «Тромбо Асс»;

при бронхолегеневих захворюваннях потрібен курс антибіотиків. Перевага віддається макролідів та фторхінолонів, пеніциліни на даний момент неефективні. Призначення препаратів амброксолу: «Лазолван», «Амбробене» - вони мають не тільки відхаркувальну дію, але і мають протизапальні властивості. Обов'язково призначення імуномодуляторів. Стан легких після набряку нестабільне. Вторинна інфекція може призвести до смерті;

в разі токсичного набряку призначається дезінтоксикаційна терапія. Заповнення втраченої після діуретиків рідини, відновлення електролітного балансу - це основна дія сольових сумішей. Препарати, спрямовані на зняття симптомів інтоксикації: «Регідрон», «Ентеросгель», «Ентеродез». При вираженій інтоксикації застосовують протиблювотні засоби;

при важкому приступі астми призначають глюкокортикоїди, муколітики, відхаркувальні засоби, бронхолітики;

в разі токсичного шоку призначають антигістамінні засоби: «Цетрин», «Кларитин», в комбінації з кортикостероїдами;

набряк легенів будь-якої етіології вимагає призначення потужних антибіотиків і ефективної противірусної (иммуномодулирующей) терапії. Новітні призначення фторхінолони плюс «Аміксин», «Циклоферон», «Поліоксидоній». Часто потрібно призначення протигрибкових засобів, так як антибіотики сприяють їх зростанню. «Тербінафін», «Флуконазол» допоможуть запобігти суперінфекції;

для поліпшення якості життя призначають ензими: «Вобензим» та імуномодулятори: «Поліоксидоній», «Циклоферон».

Прогноз після перенесеного набряку легенів рідко сприятливий. Для виживання протягом року необхідно перебувати під наглядом. Ефективна терапія основного захворювання, що викликало набряк легенів, значно покращує якість життя пацієнта і прогноз.

Терапія набряку легенів в першу чергу зводиться власне до зняття самого набряку. Терапія в стаціонарі спрямована на лікування захворювання, що спровокував набряк.

Автор статті: Вафаева Юлія Валеріївна, лікар-нефролог

Набряк - це рідина в тканинах певних місць тіла, при цьому збільшується обсяг порожнини шкіри, перестають нормально функціонувати органи, схильні до набряку. Розрізняють гідростатичний і гіпопротеінеміческіе набряки. До першого типу відносять набряки, в яких збільшується тиск в капілярі.

Набряк органів дихальної системи, частіше - гортані. При набряку гортані з'являється захриплість, дихання утруднюється, супроводжується кашлем гавкаючого типу. Також спостерігається загальне тривожний стан пацієнта. Шкірні покриви в області обличчя спочатку набувають синього, потім блідий відтінок. Іноді обидві патології супроводжуються втратою свідомості.

Набряк обличчя - це патологічний стан, викликане затримкою зайвої рідини в тканинах особи (в міжклітинному просторі), наслідком чого є порушення водного обміну і помітна припухлість щелепно-лицьової області. Набряк не є захворюванням - лише симптомом якого-небудь недуги. Для ефективного лікування набряку обличчя, перш за все, необхідно.

Накопичення надмірної кількості рідини в тканинах організму призводить до такого неприємного і неестетично явищу, як набряки. Вони можуть з'являтися в різних областях і частинах людського організму: на обличчі, верхніх або нижніх кінцівках, тулуб, внутрішніх органах і порожнинах організму; відрізнятися з наступних підстав.

Набряк рук - це найчастіше ознака якогось серйозного захворювання. Вони ніколи не з'являються без причин. Якщо ви помітили, що у вас набрякли кисті і пальці, це говорить про те, що у вашому організмі відбулися якісь збої в роботі певних органів: серце, нирки, печінку і т.д. Як тільки ви помітили набряки.

При набряках в м'яких тканинах організму відбувається надлишкове скупчення рідини. На перший погляд, це може здатися не є небезпечним, проте регулярне виникнення набряків може свідчити про патологіях, пов'язаних з роботою серця і нирок, цирозі печінки. Також нерідко набряки виникають у вагітних жінок. Якщо з цією проблемою ви стикаєтеся.

Налийте у відро холодну воду і висипте туди один пакет кам'яної солі. Після цього змочіть в цьому розчині махровий рушник і, злегка віджавши, покладіть його на поперек. Зробіть так близько десяти разів. Така процедура вплине на сечовиділення, і набряки стануть проходити. І ще один метод народної медицини для лікування набряків.

Багато чоловіків і жінки мають різні проблеми зі здоров'ям, на тлі яких часто розвиваються набряки. У деяких випадках причиною набряклості може стати спадковий фактор. Надмірна вага, а також захворювання серцево-судинної системи також можуть провокувати появу набряків в м'яких тканинах. Щоб позбутися від них фахівці.

При копіюванні матеріалів, активне посилання на сайт www.ayzdorov.ru обов'язкове! © AyZdorov.ru 2009-2017

Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування, консультація лікаря обов'язкова!

Як розпізнати у людини набряк легенів

Набряк легень у людини є безпосередньою загрозою для життя і потрібно проведення невідкладних заходів перед госпіталізацією.

Даний патологічний процес не є самостійною хворобою. він розвивається як ускладнення вже існуючого захворювання. Тому, щоб уникнути виникнення опухлости, слід проводити адекватне лікування всіх наявних патологій, особливо тих, які пов'язані з серцево-судинною системою.

Причиною можуть стати патології, які супроводжуються попаданням в організм різного роду токсинів. До них відносяться пневмонії і плеврити, сепсис, а також всі види отруєнь (ліками, наркотиками, отрутами і так далі). Патологічний процес в даному випадку розвивається через підвищення проникності альвеоло мембрани.

Захворювання серця в стадії декомпенсації можуть завершуватися накопиченням рідини в альвеолах. Дане явище відбувається через застій крові в малому колі кровообігу. У капілярах легеневої тканини підвищується тиск, що і призводить до опухлости. Крім патологій серця таким же чином діють бронхіальна астма і емфізематозних розширення легеневої тканини.

До набряку легенів може привести тромбоемболія легеневої артерії. Вона є наслідком відриву тромбу з закупорених вен нижньої кінцівки або після операцій, коли відзначається гіперкоагуляція в крові.

Найбільш часта етіологія набряку легенів - гостра серцева недостатність.

Також причинами такого стану у дорослих можуть стати ті захворювання, при яких відзначається зниження білка в організмі. До них відносяться практично всі патології нирок, а також цироз печінки. За тим же принципом опухлість провокують внутрішньовенні переливання різних розчинів у великому обсязі.

Даний вид набряку викликається гострою серцевою недостатністю. Патологія починає розвиватися вночі або рано вранці. Вона провокується навантаженнями психологічного і фізичного характеру або іншими різкими змінами в організмі. Характерною ознакою кардіогенний форми патологічного процесу є декомпенсированное порушення серцевої діяльності. При проведенні диференціальної діагностики виявляють зміни в ЕКГ і зниження фракції викиду.

Такий тип патології рідко вражає дітей, а у дорослих симптоми набряку легенів наступні:

 • наростаючий кашель із задишкою змішаного характеру;
 • напади задухи;
 • часте поверхневе дихання (до 60 вдихів в хвилину);
 • виділення з рота рожевою піни;
 • ціаноз пальців і носогубного трикутника (надалі поширюється на все тіло);
 • одутлість особи;
 • пульс частий, але слабкий;
 • профузне потовиділення;
 • болю в грудях (посилюються, можуть привести до шоку);
 • нестабільний тиск (частіше підвищений, але може ставати критично низьким).

Лікарі можуть методом аускультації визначити у хворого жорсткі свистячі хрипи, які з часом перетворюються в різнокаліберні вологі. При наданні допомоги важливо стежити за артеріальним тиском, яке при набряку легенів може впасти настільки, що зупиниться серце. Також медики зупиняють прогресування гіпоксії, яка вражає всі внутрішні органи, особливо мозок.

Клінічна картина токсичного ураження має деякі особливості, завдяки яким його можна відрізнити від інших форм. Тільки цей вид опухлости може протікати безсимптомно, виявлена ​​за допомогою лабораторних та інструментальних методів. Токсичний набряк може протікати в розгорнутій і абортивної формах.

Першими ознаками набряку легень є рефлекторні порушення, при яких пацієнти відзначають сльозоточивість, надривний кашель, головний біль, загальну слабкість і запаморочення. У цей час високий ризик смерті від зупинки серця або дихання. Потім йде кілька годин латентного періоду набряку, при якому клініка відсутня, але стан прогресивно погіршується.

На стадії розпалу клінічних проявів відзначаються такі симптоми:

 • підвищення температури тіла;
 • ціаноз;
 • задишка і ядуха;
 • кашель з виділенням рожевої піни;
 • чутне на відстані клекотливе дихання;
 • вологі хрипи при аускультації;
 • похолодання кінцівок;
 • ниткоподібний пульс;
 • критичне падіння артеріального тиску.

Дана форма патологічного процесу характеризується наявністю періоду, де високий ризик повторного накопичення рідини. Пов'язано це з явищами серцевої недостатності, яка може розвинутися на тлі першого нападу набряку. Тому токсичне ураження вимагає найбільш тривалого спостереження в стаціонарі.

Особливості клініки при затяжному перебігу

Набряк легень можна розділити на 4 основні форми: гостру (розпал відбувається протягом 2-4 годин), підгостру (до 12 годин), блискавичну (смерть протягом декількох хвилин) і затяжну.

При затяжний формі патологічного процесу наростання симптомів триває більше доби.

Такий набряк легенів проявляється поступово, починаючи турбувати хворого нападами задишки під час фізичних навантажень. Поступово стан прогресує, розвивається тахіпное. Дихання частішає до 40-50 разів на хвилину. Пацієнти скаржаться на запаморочення і загальну слабкість. Згодом клінічна картина ускладнюється і переростає в типову симптоматику гострого патологічного процесу.

Однак уже на самому початку накопичення рідини у пацієнтів можна вислухати булькающие хрипи в легенях. Це свідчить про невелику кількість транссудату в альвеолах. Крім того, відзначаються ознаки емфіземи легенів. Якщо лікар зреагує на цьому етапі розвитку стану, то зможе уникнути прийому багатьох сильнодіючих препаратів і запобігти серйозну гіпоксію організму.

Затяжний перебіг патологічного процесу характерно для людей з хронічними захворюваннями. Наприклад, серцева недостатність або патологія нирок. Поступово прогресуючий цироз печінки також призводить до повільно прогресуючого набряку легенів.

Перш за все розпізнати набряклість можна по типовій клінічній картині. Також можна розпитати хворого або знаходяться поруч людей про події, що передували погіршенню стану. Важливо дізнатися про серйозні захворювання пацієнта. На етапі швидкої медичної допомоги для проведення невідкладних заходів починається без отримання даних додаткового обстеження.

Основні критерії догоспітальному етапі:

 • перкусія: виявляється притуплення;
 • аускультація: вологі різнокаліберні хрипи;
 • вимір пульсу: слабкого наповнення, ниткоподібний, частий;
 • визначення тиску: вище 140/90 або нижче 90/60 мм. рт. ст.

У лежачих хворих набряк прогресує швидше, тому лікування починають з одночасним проведенням клінічних досліджень.

В першу чергу виявляють явища гіпоксії при набряку, визначаючи парціальний тиск кисню і вуглекислого газу. Потім проводиться біохімічний аналіз крові, який побічно може вказати на етіологію набряку. Також біохімію беруть для уточнення діагнозу і підтвердження інфаркту міокарда, якщо підозрюють його наявність. Важливим дослідженням є коагулограмма, яка дозволяє виявити підвищення згортання крові і тромбоемболію легеневої артерії.

Більшість інструментальних методів направлено на виявлення проблем діяльності серця. До них відносяться: електрокардіографія, ехокардіографія і так далі. Крім того, за допомогою пульсоксиметр виявляють насиченість крові киснем (при набряку нижче 90%).

Рентгенографія органів грудної клітини є провідним дослідженням при опухлости легких. З її допомогою виявляють рідину в легеневої тканини. Набряк може бути двостороннім або одностороннім. Додатково можуть проводити катетеризацію легеневої артерії, але для цього потрібні певні свідчення.

Збережіть посилання, або поділіться корисною інформацією в соц. мережах

Передрук матеріалів сайту лише з використанням активного гіперпосилання на сайт!

Самолікування при набряках може бути небезпечним для вашого здоров'я. При перших симптомах зверніться за невідкладною допомогою.

Набряк легень - що це таке і як лікувати

Набряком легенів називають скупчення в тканинах легенів рідини (транссудату), що надходить з капілярів. Це важкий стан ускладнює клініку різних хвороб, і без своєчасної допомоги або неправильній тактиці лікування таке порушення здатне стати причиною смерті, що при блискавичному набряку легенів може статися за лічені хвилини.

Набряк легень розвивається як ускладнення при кардіологічних, неврологічних, гінекологічних, урологічних захворюваннях, спровокувати цей стан можуть хвороби респіраторної, травної системи у дітей і дорослих.

Незалежно від причини, що викликала скупчення рідини, за механізмом розвитку розрізняють набряки легенів:

 • інтерстиціальний - транссудат (рідина незапального характеру) з капілярів не проникає в легеневі альвеоли, що проявляється симптомами;
  • задишка;
  • кашель сухий, без мокротиння;
 • альвеолярний - альвеоли затоплюються транссудатом, ознаки цього процесу;
  • задуха;
  • кашель з пінистої мокротою;
  • чутні хрипи в легенях.

Проникнення рідини в легеневу тканину (інтерстицій), а потім в легеневі альвеоли - це дві стадії набряку легенів, такий стан характеризується посиленням клінічних симптомів, що без невідкладної медичної допомоги може призвести до смерті.

Механізм розвитку інтерстиціального набряку легенів полягає в тому, що:

 • збільшується тиск в капілярах легенів;
 • погіршується розтяжність легеневої тканини - при фіброзі;
 • збільшується загальний обсяг рідини поза кровоносних судин;
 • підвищується опір бронхів дрібного калібру;
 • посилюється лімфоток.

Накопичення рідини в інтерстиції відбувається по гидростатическому механізму. Альвеолярний набряк розвивається в результаті руйнування мембрани між альвеолами і капілярами, підвищення її проникності.

Такий набряк називається мембранозний (мембранним) і характеризується виходом у просвіт альвеол не тільки транссудата з капілярів, але і формених елементів крові - еритроцитів, білків.

Наслідками мембранозного набряку легенів служать:

 • гіпоксія - стан недостатнього вмісту кисню в крові і тканинах організму;
 • гиперкапния - збільшення в крові концентрації вуглекислого газу;
 • ацидоз - підвищення кислотності рідких середовищ організму, закислення.

Тривалість нападу може складати від декількох хвилин при блискавичному набряку легенів до доби і більше.

Відзначаються випадки, коли ознаки набряку легенів у людини виявляється випадково при рентгенівському обстеженні при зверненні з приводу лікування іншого захворювання.

За тривалістю напади бувають:

 • блискавичні - смерть від набряку легенів через кілька хвилин після початку нападу;
 • гострі - розвиваються при гострих станах (інфаркті, анафілактичний шок), тривають до 4 годин;
 • підгострі - хвилеподібний перебіг нападів характерно для набряків печінкового походження;
 • затяжні - тривають довше 12 годин, характерні для хронічних хвороб серця і легенів.

Серед причин, що викликають набряк легенів, виділяють:

 1. Кардіогенний - викликані хворобами серця і судин
  1. серцеві хвороби - інфаркт, ендокардит, кардіосклероз, пороки вроджені та набуті;
  2. судинні хвороби - гіпертонія, аортит, аортальна недостатність;
  1. хвороби легенів
   1. односторонній набряк при пневмотораксі;
   2. тромбоемболія;
   3. хронічні захворювання - астма, ХОЗЛ, емфізема, пневмонія, рак легені;
   4. високогірна хвороба - реакція на різкий підйом на висоту більше 3 км над рівнем моря;
  2. хвороби нирок
  3. зниження онкотичного тиску, зменшення концентрації білка в крові при голодуванні, хворобах печінки, нирок
  4. діабетична кома
  5. інфекційні хвороби - коклюш, грип, ГРВІ, правець, поліомієліт
  6. неврогенний набряк при травмі мозку, епілепсії, інсульті
  7. порушення відтоку лімфи при фіброзі, карциноматозі
  8. алергія
  9. токсичну дію ліків при наркозі, кардіоверсії, отруєння барбітуратами, етиловим спиртом

Основними вражаючими факторами при розвиненому набряку легенів будь-якого походження служать гіпоксія і ацидоз.

У літніх людей частою причиною набряків легенів і смерті стають застійні явища в легеневій колі кровообігу, які розвиваються, як наслідок тривалого лежачого стану і особливо характерні для дорослих при хвороби серця.

Ознаки застою крові, викликані набряком легенів, у дорослих лежачих хворих після 65 років за своїми зовнішніми проявами схожі з симптомами дихальної недостатності при пневмонії, характеризуються:

 • сильною слабкістю;
 • задишкою, частим диханням, яке супроводжується прискореним серцебиттям;
 • холодним потом, блідістю шкірних покривів;
 • набряком нижніх кінцівок;
 • кашлем з виділенням піни з кров'ю.

Серед причин набряку легенів у дорослих відзначається тривале вживання препаратів, які містять саліцилову кислоту, переливання крові, реакція на введення білкових субстанцій або, як реакція, при інфекційних захворюваннях, що протікають з ураженням респіраторної системи.

Припустити набряк легенів можна вже за зовнішнім виглядом і характерному положенню хворого. Він приймає вимушену позу, прагне сісти або піднятися в ліжку. Загальне самопочуття у хворого різко погіршується, у нього з'являється сильна задишка з участю дихальної мускулатури.

Коли хворий вдихає повітря, видно, як западають підключичні ямки і проміжки між ребрами, причому і у дорослих, і у дітей при набряку легенів дихальна мускулатура підключається максимально активно.

А через брак кисню м'язові скорочення можуть, і хворому доводиться докладати чималих зусиль, щоб просто вдихнути повітря.

На всіх стадіях набряку легенів у дорослих і дітей відзначаються:

 • зниження температури шкірних покривів, посилення її вологості, поява синюшного відтінку;
 • сильна задишка, з утрудненням на вдиху;
 • «Клекіт» в грудях при диханні, розмові;
 • запаморочення;
 • страх смерті, паніка.

Інтенсивність прояву симптомів залежить від стадії набряку і від виду захворювання, що послужило причиною накопичення рідини в легенях. При інтерстиціальних набряках у хворого з'являється дихання зі свистом, яке на стадії альвеолярного набряку може ускладнитися апериодическим диханням Чейна - Стокса.

Для цього типу дихання характерні неглибокі часті вдихи, які поступово поглиблюються до 5-7 вдиху. Хворий робить вдих, а потім знову дихає поверхнево, поступово сповільнюючи частоту і глибину вдихів.

Поява цього симптому, особливо у літньої людини, може вказувати на розвивається серцеву недостатність, що ускладнює прогноз при набряку легенів. Апериодическое дихання провокує напади аритмії, проявляється нічними пробудженнями, сонливістю в денний час.

Якщо набряк викликаний різким підвищенням артеріального тиску (АТ), то можуть відзначатися надзвичайно високі значення систолічного тиску. Але в цілому напад протікає на тлі відсутності змін АТ, що не перевищує 95 - 105 мм рт. ст.

При альвеолярному набряку відзначається:

 • набухання вен на шиї;
 • часті скорочення серця, що досягають 160 ударів в хвилину, з ниткоподібним пульсом слабкого наповнення.

Якщо набряк легенів набуває затяжного перебігу, то АД і частота серцевих скорочень зменшуються, дихання при цьому буває поверхневим, частим, від чого не відбувається насичення крові киснем. Стан хворого при затяжному перебігу нападу важке і загрожує зупинкою дихання.

Від якості лікування, наданого з перших хвилин появи ознак набряку легенів, залежать не тільки терміни лікування і одужання після нападу, а й саме життя хворого. І, навіть якщо вдалося зняти напад, завжди існує можливість хвилеподібного перебігу хвороби і повторного загострення.

Хворий повинен знаходитися під контролем лікаря протягом року після загострення, і для підвищення виживаності приступати до лікування необхідно при появі перших симптомів набряку легенів.

Першу допомогу при набряку легенів потерпілому повинні надати оточуючі. Хворого необхідно зручно посадити, так, щоб ноги звисали. Це сприяє зниженню повернення венозної крові до серця і зменшує надходження крові в легеневе коло кровообігу.

Близькі люди повинні, якщо набряк викликаний хворобою серця, дати хворому нітрогліцерин під язик, щоб підтримати серце, і викликати невідкладну допомогу.

Для зменшення венозного повернення використовують сечогінні препарати (фуросемід). Препарат вводиться внутрішньовенно, і правильне дозування підбирає лікар.

Для зменшення венозного повернення лікар може накладати манжети на ноги і руку, в яку не робиться внутрішньовенного введення. В манжети накачується повітря під певним тиском, що віджимає частково вени, по яких кров йде до серця.

Щоб зменшити силу нападу, хворому до приїзду лікарів можна дати заспокійливий засіб (реланіум). Це зменшить кількість катехоламінів в крові, усуває спазм периферичних кровоносних судин, зменшує венозний приплив крові до серця.

При появі у хворого піни при диханні йому потрібно дати нюхати ватку, змочену медичним спиртом. Пари етилового спирту потрібно вдихати 10 - 15 хвилин, щоб з'явився ефект пеногашения, і зникло клекотливе дихання.

На вдихання парів спирту у деяких людей може виникнути протилежна реакція, розвинутися кашель, відчуття браку повітря. У таких випадках лікувати хворого від набряку легенів з використанням такого пеногасителя, як етиловий спирт, не можна.

У медицині, крім етанолу, застосовується пеногаситель антифомсилан, який використовується в апаратах штучного дихання.

Медична допомога включає:

 1. Оксигенації - хворому збільшують подачу кисню за допомогою кисневої маски, а в тяжких випадках - штучної вентиляції.
 2. Введення морфіну, як болезаспокійливого і заспокійливого засобу.
 3. Постановку фуросеміду внутрішньовенно для зменшення повернення крові в легеневе коло кровообігу.
 4. Введення аминофиллина, який діє, як
  • бронхоасшіряющее засіб;
  • підсилює кровообіг в нирках;
  • прискорює виведення натрію з організму;
  • поліпшує скоротність серця;
 5. Контроль над артеріальним тиском
  • вводять добутамін, допамін при зниженому АТ;
  • при високому АТ вводять нітропрусид натрію;
  • при гіпертонічному кризі призначають препарати, що знижують тиск

Хворому, в залежності від причини, що викликала набряк, призначається ліки:

 • гормональні;
 • тромболітики;
 • антибіотики;
 • протигістамінні;
 • гепатопротектори;
 • серцеві глікозиди;
 • судинорозширювальні засоби.

Серйозною проблемою при лікуванні набряку легенів стає піногасіння. Під час нападу у хворого може настільки рясно виділятися піна, що створюється небезпека обструкції дихальних шляхів і загибелі хворого.

При закупорці піною дихальних шляхів лікар видаляє піну механічним способом, після чого використовує піногасники, або вводить розчин спирту через трахею, зробивши черезшкірний прокол.

Спровокувати набряк легенів можуть деякі фактори, яких слід уникати. Кардіогенний набряк, який виникає при серцевій недостатності, можуть спровокувати фізичне навантаження, хвилювання, порушення питного режиму або раціону.

Хворим слід обмежувати вживання солі, зменшити добовий обсяг рідини, контролювати вагу. Фізичні навантаження не повинні викликати у хворого появи задишки.

Не можна допускати інфекційних респіраторних захворювань, так як вони здатні спровокувати у ослаблених хворих пневмонію і набряк легенів. У літніх людей набряк легенів при пневмонії значно погіршує прогноз виживання.

Набряк легенів, навіть при швидкому і успішному купировании нападу, викликає брак кисню в тканинах. Це призводить до серйозних уражень мозку, серцевої тканини, найлегшого.

Наслідками набряку легкого можуть стати:

 • ішемія серця та інших органів;
 • пневмосклероз;
 • емфізема;
 • застійні явища в легенях.

У літніх людей, викликана набряком гіпоксія, негативно впливає на життєздатність клітин мозку. Кисневе голодування нейронів призводить до ослаблення пам'яті, сонливістю в денний час.

В середньому набряк легенів у дорослих в 15-20% випадків призводить до смерті. Життєвий прогноз визначається причиною нападу. Для набряку, викликаного гострим інфарктом міокарда, летальність гранично висока, у дорослих становить 90%.

Велике значення має своєчасність і адекватність лікування. У чималому ступені виживання залежить від строгості заходів профілактики нападів.

Ентеровірусна інфекція у дітей - симптоми, діагностика та лікування

Як лікувати ентеровірусну інфекцію у дорослих

Чи можна противірусні препарати приймати разом з антибіотиками

Противірусні препарати від грипу і ГРВІ

Чому ніс закладений, а нежиті немає

Складні краплі в ніс для дітей

Займаючись самолікуванням ви можете втратити час і завдати шкоди здоров'ю!

Передрук матеріалів сайту лише з зазначенням активного посилання на сайт. Все в оригінальних текстах.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

9 + 1 =