ознаки мононуклеозу

Причини і ознаки мононуклеозу у дітей і дорослих - лабораторна діагностика, лікування та профілактика

Важливо своєчасно провести діагностику дитини і дорослого при підозрі на інфекційне захворювання мононуклеоз - симптоми беруть участь в зборі даних анамнезу, але не грають вирішальну роль. Захворювання не з приємних, може привести до серйозних ускладнень, тому консервативне лікування повинно бути своєчасним. Оскільки симптоми інфекційного мононуклеозу виражені інтенсивно практично з перших днів зараження, з їх детального вивчення потрібно почати детальну діагностику.

Це хвороба інфекційного походження, при якій в патологічний процес залучені лімфатична і ретикулоендотеліальна системи. У дорослих зустрічаються характерні симптоми рідше, частіше недугу схильні діти різного віку з ослабленим імунітетом. Віруси передаються повітряно-крапельним шляхом, через поцілунок або кров, а підвищена активність патогенної флори повністю обумовлена ​​ослабленням функцій імунної системи. Хвороба протікає деякий час в безсимптомній формі, може загостритися в підлітковому періоді на тлі зовнішніх і внутрішніх факторів.

Важливий критерій діагностики - оцінка стану печінки і контроль її функцій. При проникненні в кров патогенного вірусу Епштейна-Барра (основного збудника інфекційного захворювання) зазначений орган патологічно збільшується в розмірах. Уже через 4-5 днів досягає свого максимального межі. Якщо хворий стикається з таким небезпечним рецидивом, спостерігаються ознаки запалення печінки, селезінки. По аналізах патологічний процес очевидний, по загальному самопочуттю - починають турбувати гострі болі області живота. Не виключено розвиток вторинних інфекцій.

Важливо знати, які патогенні фактори можуть викликати ознаки мононуклеозу і своєчасно реагувати на тривожну симптоматику. Захворювання протікає у дорослих і дітей в ускладненій формі, тому диференціювати інфекційний мононуклеоз вельми проблематично. Коли закінчується інкубаційний період, вірусу Епштейна-Барра властива особлива активність, яка провокує гостру інтоксикацію організму з вираженими диспепсичними проявами.

Такі хворі є заразними, тому індивідуально спостерігаються в стаціонарі. Для успішного лікування інфекційних хвороб такого плану доречно призначення антибіотиків курсом. Однак, перш ніж приступити до такої специфічної терапії, показано достовірно з'ясувати, які неприємні симптоми організму повинні наштовхнути пацієнта на тривожні думки про інфекційному мононуклеозі, необхідності провести диференціальну діагностику.

Після 35 років важке захворювання розвивається вкрай рідко, однак лікарі не виключають виникнення такої клінічної картини. Основні симптоми мононуклеозу у дорослих виражені нечітко, має місце наявність атипової симптоматики недуги, виникає необхідність диференціальної діагностики. Хронічний мононуклеоз турбує клінічного хворого періодичними рецидивами, а основні скарги дорослого пацієнта наступні:

 • Загальна слабкість;
 • симптоми появи висипу;
 • присутність ознак ангіни;
 • запалення мигдалини (одностороннє або двостороннє);
 • хворобливість після збільшення печінки;
 • дискомфорт на тлі збільшення селезінки;
 • лімфаденопатія.

У дитячому віці вираженість симптомів інтенсивна. маленьких пацієнтів відзначаються болі горла і фізіологічна жовтяниця на тлі вірусного ураження печінки. Інкубаційний період триває від кількох годин до кількох днів, а прогресуюче зараження приковує дитини до ліжка. Відзначається збільшення печінки і селезінки, зміна структури паренхіми органу. Не виключені інші симптоми дифтерії. Серед клінічних симптомів потрібно виділити наступні зміни в загальному самопочутті:

 • гіперемія окологлоточного кільця;
 • шкірна висипу по всьому тілу;
 • висока температура, лихоманка;
 • занепад сил від різкого підвищення температури;
 • запалення, болючість ротоглотки;
 • сухий кашель, відсутність мокротиння;
 • специфічні ознаки ларингіту;
 • постійний біль області зіву;
 • порушене відділення слини;
 • ознаки збільшення лімфовузлів.

Оскільки інфекційний мононуклеоз супроводжуватися збільшенням лімфатичних вузлів, в патологічний процес залучений лимфоотток брижі кишечника, запалення якого призводить до появи на шкірі патологічних висипань у вигляді плям, папул, пігментних плям. Це тимчасовий симптом на початковій стадії недуги, який може зникати вже через 3-5 доби з моменту виявлення геморагічної висипки. Надалі таких типових симптомів мононуклеозу не виникає, шкіра залишається чистою.

Температура при мононуклеозі у дітей

Болі горло - не єдиний симптом мононуклеозу, у пацієнта починається лихоманка. Однак підвищена температура може й не бути, але тяжкість захворювання не знижує. Мононуклеоз протікає при температурному режимі до 40 градусів, при цьому стабілізувати температурний режим навіть при ранній формі діагностики складно. Жарознижуючі препарати, які призначаються лікарем, не допомагають, і таке порушення загрожує небезпечним ускладненням. Температура зберігається 10-17 діб, в окремих випадках до місяця.

Мононуклеоз характеризується появою атипових симптомів грипу, застуди, розвивається ангіна. Ознаки такого стану наступні:

 • сильний біль горла;
 • висока температура;
 • видимі симптоми збільшення лімфовузлів;
 • сухий кашель;
 • головні болі, мігрені;
 • хворобливість суглобів;
 • присутність катаральних симптомів;
 • відсутність апетиту.

Деякі симптоми виникають, як при проявах гепатиту вірусного походження. Серед таких:

 • збільшення печінки і селезінки;
 • присутність специфічних антитіл в лабораторному дослідженні крові;
 • розрив селезінки.

Такий діагноз не є гострим вірусним захворюванням, передбачає не тільки лікування дитини, скільки специфічну профілактику. Характеризується ураженням дихальної системи і печінки, а головна причина патології - відсутність своєчасного лікування гострої форми. Однаково розвивається у дорослого пацієнта і дитини, мета інтенсивної терапії - забезпечити заходи для підвищення імунітету. Хронічний мононуклеоз без температури протікає, проте загальний стан пацієнта залишає бажати кращого.

Симптоми мононуклеозу у дітей і дорослих не є вагомим аргументом для постановки остаточного діагнозу. Необхідно комплексне обстеження, яке включає такі обов'язкові заходи:

 • загальний і біохімічний аналіз крові;
 • аналіз крові на наявність антитіл до вірусу Епштейна-Барра;
 • УЗД печінки і селезінки (фото ураженого органу);
 • ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція);
 • аналіз на ВІЛ-інфекцію;
 • фарингоскопия.

При лабораторному дослідженні крові спостерігається аномальний стрибок ШОЕ, присутність в біологічної рідини атипових шірокоплазменних лімфоцитів і мононуклеарів. Інфекційний мононуклеоз має збірні симптоми, тому вказаний діагноз потрібно диференціювати з такими небезпечними для здоров'я діагнозами, як гострий лейкоз, ангіна, хвороба Боткіна, дифтерія зіву і лімфогранулематоз. При відсутності правильної діагностики самопочуття пацієнта тільки погіршується, лікарі не виключають розрив селезінки і летальний результат в будь-якому віці.

Інформація представлена ​​в статті носить ознайомлювальний характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

Що за хвороба мононуклеоз і як лікувати

З інфекційний мононуклеоз стикаються всюди. Навіть в розвинутих європейських країнах реєструється це захворювання. Переважно хворіють на нього особи молодого віку та підлітки 14-18 років. Набагато рідше мононуклеоз зустрічається у дорослих, так як люди після 40 років, як правило, до цієї інфекції мають імунітет. Давайте розберемося, мононуклеоз - що це за хвороба і як з нею боротися.

Мононуклеоз - це гостре інфекційне захворювання, що супроводжується високою температурою, ураженням лімфатичних вузлів, ротоглотки. У болючий процес втягується селезінка, печінка, змінюється склад крові. Мононуклеоз (шифр-код по МКБ 10) має ще кілька назв: моноцитарна ангіна, хвороба Філатова, доброякісний лімфобластоз. Джерелом інфекції та резервуаром мононуклеозу є людина зі слабко хворобу або носієм збудника.

Збудником інфекційного мононуклеозу є вірус Епштейна-Барр сімейства Herpesviridae. Його відмінність від інших вірусів герпесу полягає в тому, що клітини активуються, а не гинуть. Збудник нестійкий до зовнішнього середовища, тому під впливом дезинфекантов, високої температури або при висиханні швидко гине. Інфіковані вірусом люди виділяють його на протязі після лікування 6-18 місяців зі слиною.

Вірусний мононуклеоз небезпечний тим, що відразу після попадання в кровотік атакує В-лімфоцити - клітини імунної системи. Одного разу потрапивши при первинному інфікуванні в клітини слизової оболонки, вірус залишається в них довічно, адже повного знищення не подається, як всі віруси герпесу. Інфікована людина, в силу довічного перебування в ньому інфекції Епштейн-Барра, є її переносником до самої смерті.

Після проникнення всередину імунних клітин вірус призводить їх до трансформації, через що вони, розмножуючись, починають виробляти антитіла до самих себе і до ифекции. Інтенсивність розмноження призводить до того, що клітини заповнюють селезінку і лімфовузли, провокуючи їх на збільшення. Антитіла до вірусу - це дуже агресивні сполуки, які, потрапивши в тканину або орган людського оганизма, провокують такі захворювання, як:

 • Червона вовчанка.
 • Цукровий діабет.
 • Ревматоїдний артрит.
 • Тиреоїдит Хасімото.

Як передається людині мононуклеоз

Найчастіше інфекційний мононуклеоз передається від людини-носія до здорового повітряно-крапельним шляхом або зі слиною. Вірусом можна заразитися через руки, при статевому акті або поцілунку, через іграшки або предмети побуту. Медики не виключають факту передачі мононуклеозу під час пологової діяльності або переливання крові.

Люди дуже сприйнятливі до вірусу Епштейн-Барра, але переважає стертий або атиповий мононуклеоз (легка форма). Тільки при стані імунодефіциту інфекція сприяє генералізації вірусу, коли хвороба переходить в вісцеральний (важку) форму.

Характерні критерії перших днів зараження мононуклеоз - це збільшення розмірів селезінки і печінки. Іноді під час хвороби відзначається висип на тілі, болі в животі, синдром хронічної втоми. У ряді випадків при мононуклеозі порушуються функції печінки, протягом декількох перших днів тримається температура.

Розвивається захворювання поступово, починаючись з ангіни і високої температури. Потім лихоманка і висип при мононуклеозі зникають, нальоти на мигдалинах проходять. Через деякий час після початку лікування мононуклеозу всі симптоми можуть повернутися. Погане самопочуття, занепад сил, збільшення лімфатичних вузлів, зниження апетиту іноді триває кілька тижнів (до 4 і більше).

Розпізнавання хвороби проводиться після ретельної лабораторної діагностики інфекційного мононуклеозу. Лікар розглядає загальну клінічну картину і аналіз крові хворого на ЦПР (полімеразної ланцюгової реакції). Сучасна медицина здатна виявити вірус без аналізу виділення з носоглотки. Лікар знає, як діагностувати та вилікувати мононуклеоз за наявністю антитіл в кров'яної сироватці ще на стадії інкубаційного періоду хвороби.

Для постановки діагнозу мононуклеоз використовуються також серологічні методи, які спрямовані на виявлення антитіл до вірусу. Коли діагноз інфекційного мононуклеозу поставлений, в обов'язковому порядку проводиться триразове дослідження крові на визначення наявності антитіл до антигенів ВІЛ, так як ця інфекція на початковій стадії розвитку теж іноді дає симптоми мононуклеозу.

Хвороба з легкої або середньою стадією цілком лікується в домашніх умовах, проте хворий ізолюється від інших. При важкій формі мононуклеозу потрібна госпіталізація, при якій враховується і ступінь інтоксикації організму. Якщо захворювання протікає на тлі ураження печінки, то в лікарні призначається лікувальна дієта №5.

Специфічних методів лікування мононуклеозу будь-якої етіології на сьогоднішній день не існує. Медиками після вивчення історії хвороби проводиться симптоматична терапія, при якій призначаються противірусні препарати, антибіотики, дезінтоксикаційні та загальнозміцнюючі ліки. Обов'язково призначаються полоскання ротоглотки антисептиками.

Якщо бактеріальні ускладнення під час мононуклеозу відсутні, то лікування антибіотиками протипоказано. При наявності ознак асфіксії, якщо мигдалини збільшені сильно, показаний курс лікування глюкокортикоїдами. Дітям після відновлення організму ще півроку забороняється робити профілактичні щеплення, щоб уникнути появи ускладнень мононуклеозу.

Медикаментозне лікування: препарати

Інфекційний мононуклеоз навіть при повній відсутності лікування може пройти самостійно з часом. Але щоб хвороба не перейшла в хронічну стадію, хворим рекомендується проводити терапію не тільки народними засобами, а й медикаментозну. Після звернення до лікаря пацієнту при мононуклеозі призначається пастельний режим, спеціальна дієта і прийом наступних медикаментів:

 1. Ацикловір. Противірусний препарат, що зменшує прояв вірусу Епшейн-Барра. При мононуклеозі дорослим препарат призначають 5 раз / день по 200 мг. Приймати його слід протягом 5 днів. Дитяча доза становить рівно половину від дорослої. При вагітності лікування препаратом призначають в окремих випадках під суворим лікарським наглядом.
 2. Амоксиклав. При інфекційному мононуклеозі цей антибіотик призначають, якщо у пацієнта гостра або хронічна форма хвороби. Дорослим потрібно приймати в день до 2 грамів ліки, підліткам - до 1,3 г. Дітям молодше 12 років дозування призначає педіатр в індивідуальному порядку.
 3. Супракс. Напівсинтетичний антибіотик, який призначають при інфекційному мононуклеозі один раз на добу. Дорослим покладається одноразова доза 400 мг (капсули). Курс прийому ліків під час хвороби триває від 7 до 10 днів. Для дітей (6 міс - 2 роки) при мононуклеозі використовується суспензія в дозі 8 мг на 1 кг ваги.
 4. Віферон. Противірусний імуномодулятор, що підвищує імунітет. При перших ознаках мононуклеозу призначають гель або мазь для застосування (зовнішнього) на слизових оболонках. Наноситься препарат під час хвороби на уражену область протягом тижня до 3 разів / добу щодня.
 5. Парацетамол. Анальгетик, який має жарознижуючу і протизапальну дію. Призначають при гострій формі мононуклеозу пацієнтам будь-якого віку (головний біль, лихоманка) по 1-2 табл. 3 рази / добу 3-4 дні. (Див. Докладну інструкцію по застосуванню парацетамолу).
 6. Фарингосепт. Знеболюючий засіб, що допомагає знімати біль в горлі при мононуклеозі. Призначають, незалежно від віку, по 4 розсмоктують таблетки в добу. Приймають препарат не більше п'яти днів поспіль.
 7. Циклоферон. Иммуномодулирующее і противірусну ліки, ефективне при вірусі герпесу. Пригнічує його репродукцію на самих ранніх термінах мононуклеозу (від 1 доби). Дітям до 12 років і дорослим пацієнтам призначають всередину по 450/600 мг добової дози. Для дітей від 4 років добовий прийом становить 150 мг.

Лікування мононуклеозу народними засобами

Вилікувати мононуклеоз натуральними засобами можна теж, але існує ризик виникнення різних ускладнень. Скоротити перебіг хвороби і полегшити симптоми допоможуть такі народні рецепти:

 • квітковий відвар. Візьміть в однакових дозах свіжозібране або сухі квіти ромашки, шавлії, календули. Після перемішування залийте окропом, настоюйте хвилин 15-20. Для підвищення імунітету і зменшення інтоксикації печінки під час інфекційного мононуклеозу пийте 3 рази на день по 1 склянці (150-200 мл) відвару до поліпшення стану.
 • трав'яний відвар. Щоб зменшити при інфекції болю в горлі, полощіть його кожні 2 години відваром з подрібнених плодів шипшини (1 ст. Л.) І сухий ромашки (150 г). Заваріть інгредієнти в термосі на 2 години, після чого полощіть горло до повного одужання.
 • капустяний відвар. Вітамін С, який у великій кількості знаходиться в білокачанної капусті, допоможе швидкому одужанню і зніме лихоманку. Варіть капустяне листя хвилин 5, після відвар настоюйте до охолодження. Щогодини приймайте по 100 мл капустяного відвару до припинення лихоманки.

Як уже згадувалося, при інфекційному мононуклеозі вражається печінка, тому під час хвороби слід правильно харчуватися. Продукти, які хворий повинен вживати в цей період, повинні бути збагачені жирами, білками, вуглеводами і вітамінами. Прийом їжі призначається дробовий (5-6 разів / день). Під час лікувальної дієти потрібні наступні продукти:

 • нежирні молочні продукти;
 • пісне м'ясо;
 • овочеві пюре;
 • свіжі овочі;
 • солодкі фрукти;
 • рибні супи;
 • нежирна морська риба;
 • морепродукти;
 • трохи пшеничного хліба;
 • каші, макаронні вироби.

Під час лікувальної дієти відмовтеся від вершкового і рослинного масла, сиру твердих сортів, жирної сметани, ковбас, сосисок, копченостей. Не можна їсти маринади, соління, консерви. Поменше їсти грибів, тістечок, тортів, хрону. Категорично заборонено приймати в їжу морозиво, цибуля, кава, квасоля, горох, часник.

Можливі ускладнення і наслідки

Інфекція мононуклеозу летально закінчується дуже рідко, але хвороба небезпечна своїми ускладненнями. Вірус Епштейна-Барр володіє онкологічної активністю ще протягом 3-4 місяців після одужання, тому в цей період не можна перебувати на сонці. Після хвороби іноді розвивається ураження головного мозку, запалення легенів (двостороннє) з важко протікає кисневим голодуванням. Можливий під час хвороби розрив селезінки. Якщо у дитини ослаблений імунітет, то мононуклеоз може привести до жовтяниці (гепатиту).

Як правило, прогноз хвороби завжди сприятливий, але симптоми мононуклеозу схожі з багатьма вірусами: гепатитом, ангіною і навіть ВІЛ, тому при перших же ознаках хвороби звертайтеся до лікаря. Щоб уникнути зараження, намагайтеся не їсти з чужої посуду, по можливості не цілуватися в губи зайвий раз, щоб не проковтнути заразну слину. Однак головна профілактика хвороби - хороший імунітет. Ведіть правильний спосіб життя, навантажуйте організм фізично, приймайте здорову їжу, і тоді ніяка інфекція не переможе вас.

мононуклеоз

Причини, симптоми і діагностика мононуклеозу, наслідки

Інфекційний мононуклеоз (мононітарная ангіна або залозиста лихоманка) - хвороба, викликана фільтрує вірусом Епштейна-Барра (Б-лімфотропний вірус людини), які належать до групи вірусів герпесу. Він може тривалий час бути присутнім в клітинах людини у вигляді прихованої інфекції.

Найчастіше захворювання схильні діти, спалахи хвороби відзначаються круглий рік, але найвищий рівень захворюваності досягається в осінні місяці. Мононуклеоз хворіють один раз, після чого виробляється довічний стійкий імунітет.

Хвороба передається від хворої людини в гострий період, і зі стертими формами хвороби, джерелом також є і вирусоноситель. Зазвичай зараження відбувається при тісних контактах, коли вірус поширюється повітряно-крапельним шляхом, при поцілунках, можлива передача при переливанні крові, під час поїздки в громадському транспорті, при використанні чужих коштів гігієни.

Мононуклеоз вражає дітей зі слабким імунітетом, після перенесеного стресу, при серйозних психічних і фізичних навантаженнях. Після первинної інфекції вірус виділяється в зовнішній простір протягом 18 місяців. Тривалість інкубаційного періоду становить від 5 до 20 днів. Половина дорослого населення переносять інфекційне захворювання в підлітковому віці.

У дівчаток інфекційний мононуклеоз трапляється у віці 14-16 років, а хлопчики піддаються хвороби в 16-18 років. Рідко захворювання вражає людей старше 40 років, так як в крові дорослих присутні антитіла до вірусу. Що ж є причиною стрімкого розвитку інфекції в зараженому організмі? У період гострої фази хвороби частина уражених клітин гине, вивільняючи, вірус інфікує нові, здорові клітини.

При порушенні клітинного і гуморального імунітетів розвивається суперінфекція і відбувається нашарування вторинної інфекції. Помічено, що Вірус Епштейна-Барра здатний вражати лімфоїдну і ретикулярну тканини, в результаті спостерігається поява генералізованої лімфаденопатії, збільшення печінки і селезінки.

Мононуклеоз характеризується лихоманкою, ураженням зіву (тонзилітом) і лімфатичних вузлів, збільшенням мигдаликів, сильними болями в горлі, збільшенням печінки і селезінки, змінами складу крові, іноді може приймати хронічний перебіг. З перших днів з'являються легке нездужання, слабкість, головні і м'язові болі, болі в суглобах, незначне підвищення температури і слабо виражені зміни в лімфатичних вузлах і глотці.

Пізніше з'являється хворобливість при ковтанні. Температура тіла підвищується до 38-40 ° С, може мати хвилеподібний характер, такі перепади температури зберігаються протягом доби і можуть тривати 1-3 тижні. Тонзиліт проявляється відразу або через кілька днів, буває катаральним з легкої припухлістю мигдалин, лакунарним з більш важким проявом запалення в обох мигдаликах або виразково-некротичним з фибринозной плівкою як при дифтерії.

Різке утруднення дихання і рясні слизові відокремлюються, легка закладеність носа, першіння і слизові виділення на задній стінці глотки означають розвиток назофарингіту. У хворих з носоглотки може звисати списоподібний наліт, спостерігаються масивні пухкі, творожістоподобние біло-жовтого кольору накладання на мигдалинах.

Хвороба супроводжується ураженням кутових щелепних і задніх шийних лімфатичних вузлів, найвиразніше вони набухають в шийної групі, по задньому краю грудино-ключично-соскоподібного м'яза у вигляді ланцюжка або пакета. Діаметр вузлів може бути до 2- 3 см. Рідше збільшуються пахвові, пахові, кубітальние лімфатичні вузли.

Інфекція зачіпає лімфотечію брижі кишечника, викликає запалення, провокує патологічні висипання на шкірі у вигляді плям, папул, пігментних плям. Терміни появи висипу - від 3 до 5 днів після трьох днів вона безслідно зникає. Повтору висипань зазвичай не буває.

Єдиного систематизування клінічних форм інфекційного мононуклеозу немає, можуть бути не тільки типові (з симптомами), але і атипові (без симптомів) форми захворювання. Під час гістологічного дослідження підтверджується залучення в процес декількох важливих органів. Розвивається запалення проміжній тканині легені (інтерстиціальна пневмонія), зменшення числа клітинних елементів кісткового мозку (гіпоплазія), запалення судинної оболонки ока (увеїт).

Клінічні прояви хвороби - поганий сон, нудота, болі в животі, діарея, іноді блювота. Мононуклеоз характеризується появою внутрішньочеревно пухлин, також пов'язують його з виникненням лімфатичних лімфом у хворих зі зниженим імунітетом.

Інфекційний мононуклеоз досить широко поширений, його легкі форми складно діагностуються. Особливість даного вірусу в тому, що він вважає за краще вражати лімфоїдну тканину, яка є в мигдалинах, лімфовузлах, селезінці і печінці, тому ці органи найбільше страждають.

При первинному огляді лікар за скаргами встановлює основні симптоми захворювання. При підозрі на мононуклеоз призначається здача аналізів крові (моноспот-тест) який виключає інші хвороби, які можуть викликати подібні симптоми. Точність встановлення діагнозу можлива тільки при зборі клінічних та лабораторних даних.

У формулі крові зазвичай виявляють збільшення лімфоцитів і присутність в крові атипових мононуклеарів. Серологічні дослідження дозволяють виявити гетерофільних антитіла до еритроцитів різних тварин.

У слині вірус виявляється:

 • після закінчення інкубаційного періоду інфекції;
 • в період її розвитку;
 • через 6 місяців після одужання;

Віруси Епштейна-Барр в прихованій формі зберігаються в Б-лімфоцитах і в слизовій тканини оболонки ротоглотки. Виділення вірусу відзначається у 10-20% хворих, які в минулому перенесли інфекційний мононуклеоз. У сучасних лабораторіях лабораторну діагностику захворювання виконують на сучасному обладнанні з використанням одноразових стерильних інструментів при заборі біоматеріалу.

Позитивний результат уточнює присутність інфекції в організмі, перехід хвороби в хронічну форму, а також період активізації інфекційного процесу. Негативні результати означають відсутність зараження, на ранньому етапі перебігу хвороби. Для відстеження розвитку інфекції аналіз крові необхідно робити кожні три дні.

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та ще кілька слів, натисніть Ctrl + Enter

Ускладнення при інфекційному мононуклеозі дуже рідкісні, але якщо виникають, то можуть бути дуже небезпечними. До гематологічним ускладнень відноситься підвищене руйнування еритроцитів (аутоімунна гемолітична анемія), знижений вміст тромбоцитів в периферичної крові (тромбоцитопенія) і зменшене вміст гранулоцитів (гранулоцитопенія).

У хворих на мононуклеоз може статися розрив селезінки, непрохідність дихальних шляхів, що іноді призводить до летального результату. Існує небезпека від різноманітних неврологічних ускладнень - від енцефаліту, паралічу черепних нервів, ураження лицьового нерва і як наслідок паралічу мімічної мускулатури. Менінгоенцефаліт, синдром Гієна-Барре, множинні ураження нервів (поліневрит), поперечний мієліт, психоз, кардіологічні ускладнення, інтерстиціальна пневмонія - також зараховуються до ускладнень при мононуклеозі.

Після хвороби у дітей зазвичай ще приблизно півроку часто з'являється втома, вони повинні більше спати, в тому числі і в денні години. Таких школярів дешевше навантажувати заняттями в школі.

Лікування мононуклеозу і профілактика мононуклеозу

У лікуванні мононуклеозу використовують симптоматичну терапію. У період лихоманки застосовують засоби з жарознижувальну дію і рясне пиття. За допомогою судинозвужувальних препаратів, наприклад ефедрину, галазолина і ін. Знімають утруднення носового дихання.

Застосовують десенсибілізуючі препарати, що попереджають або послаблюють алергічні реакції, інтерферон, різні імуностимулятори або інші ефективні противірусні препарати, які є в арсеналі лікарів. Хворим призначають полоскання горла теплими розчинами фурациліну, содовим розчином і солоною водою.

Для зняття головного болю і зниження температури рекомендується ібупрофен, ацетамінофен. Для усунення болю, зменшення набряклості мигдалин, горла і селезінки бажано приймати кортикостероїди, обов'язково під постійним наглядом лікаря. Спеціальні профілактичні заходи при мононуклеозі такі ж, як і при ГРВІ. Важливу роль відіграє підвищення імунітету і мобілізація внутрішніх сил організму людини.

Вважається що для лікування легкої і середньої тяжкості форм захворювання перебування пацієнта в стані спокою, т. Е. Постільний режим, помірне харчування. Потрібно підбирати дієтичні продукти, щоб не перевантажувати постраждалу печінку. Харчування має бути дробовим (4-5 разів на день) з повноцінним вмістом білків, рослинних жирів, вуглеводів, вітамінів.

Тому перевага віддається молочним продуктам, нежирної риби і м'яса, фруктів, солодким ягодам, овочам і супів з них. Можна вживати каші, хліб грубого помелу. Дитині забороняється вершкове масло, смажені, копчені, мариновані продукти, консерви, соління, гострі приправи. На користь підуть прогулянки на свіжому повітрі, спокійна радісна обстановка в будинку, гарний настрій.

Не завадять дитині регулярні консультації лікаря-гепатолога, обов'язково звільнення від профілактичних щеплень. Протипоказані переохолодження та перегрівання, фізичні навантаження, заняття спортом, корисно займатися лікувальною фізкультурою.

Мононуклеоз хвороба не з приємних, вражає в основному дітей, у дорослих трапляється швидше як аномальне явище. Гарячкові прояви можна зняти запареною ромашкою, м'ятою, насінням кропу, чаєм з троянди, відваром плодів шипшини. Крім цього, слід пити чай з листя малини, смородини, обліпихи, клена, калини.

На першому етапі мононуклеоз являє собою гостре інфекційне захворювання, викликане в результаті зараження вірусом Епштейна-Барра з групи герпесу. Вірус проявляє вплив на збільшення лімфатичних вузлів, але найбільше ураження піддаються лімфовузли шиї. Спостерігається збільшення важливих органів селезінки і печінки, відбуваються запальні процеси в серцевому м'язі.

Вірус інфекційного мононуклеозу в наші дні часте явище, особливо в дитячому віці. Хвороба протікає, як правило, в легких формах, і тому дуже важка для діагностики. Головна особливість вірусу - ураження лімфоїдної тканини. Яка є в лімфатичних вузлах, мигдалинах, печінки, селезінці. Саме ці органи найбільше схильні до мононуклеозу.

Мононуклеоз або залозиста лихоманка, моноцитарна ангіна, хвороба Пфейфера і т. Д. - хвороба, викликана вірусом Епштейна-Барра. У клінічній характеристиці виділяються - лихоманка, генералізована лімфоденопатія, тонзиліт, збільшення печінки і селезінки, характерні зміни у формулі крові. У ряді випадків захворювання може приймати хронічну форму. .

При копіюванні матеріалів, активне посилання на сайт www.ayzdorov.ru обов'язкове! © AyZdorov.ru 2009-2017

Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування, консультація лікаря обов'язкова!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

41 − = 32