ознаки маститу

Містить

мастит називають запалення, яке розвивається в молочній залозі. Найчастіше такий запальний процес проявляється у жінки, яка нещодавно народила дитину. В основному інфекція проникає в молочну залозу крізь тріщини, які з'явилися на сосках як наслідок грудного вигодовування. Втім, симптоми маститу іноді з'являються у жінки в періоді перед пологами.

Містить, симптоми якого іноді розвиваються у хворої жінки дуже стрімко, є гострим недугою. Його відносять до неспецифічної патології.

У післяпологовому періоді мастит в основному спочатку проявляється лактостазом. У такому стані у хворої вже присутні всі ознаки розвитку запального процесу, зростає температура тіла. Але при цьому атака мікроорганізмів ще не відбулася. Найчастіше прояви лактостазу мають місце в верхненаружной частини молочної залози, ближче до зони пахв. На місці лактостазу можна визначити хворобливу часточку, при цьому шкіра над нею часто червоніє.

З огляду на те, що ризик потрапляння в протоки інфекції найбільш високий саме після пологів, мастит проявляється у жінки в процесі налагодження годування грудьми. Як збудників цього захворювання найбільш часто виступають стрептококи, стафілококи, ентеробактерії. У більш рідкісних випадках хвороба провокують гонококи, пневмококи, ряд анаеробних бактерій. Мікроорганізми потрапляють в часточки і протоки молочної залози, і в результаті їх впливу розвивається мастит. Симптоми захворювання найчастіше виявляються під впливом стафілокока. Хвороба являє собою небезпеку через високу ймовірність нагноєння молочної залози, що в підсумку може призвести до необхідністю хірургічної операції.

Часто передумовою до розвитку маститу стають також протяги, переохолодження, прийняття занадто холодного душу.

Таким чином, в якості причин маститу слід визначити інфікування через тріщини в сосках, розвиток лактостаз (стан, при якому відбувається високу освіту молока в організмі жінки, проблеми з його нормальним відтоком і, як наслідок, його затримка). Також провокуючим фактором є загальне зниження імунітету.

Гострий мастит прийнято поділяти на кілька різних форм. при серозном маститі у жінки значно погіршується загальне самопочуття, зростає температура тіла, в молочній залозі спостерігається затримка молока.

при инфильтративном маститі в молочній залозі хворої жінки з'являється інфільтрат, шкіра над якому помітно червоніє. Це утворення пізніше може перетворитися в гнійник. для гнійного маститу характерний гнійний запальний процес. Температура тіла при цьому зростає до особливо високих відміток - до сорока і більше градусів. Якщо у жінки розвивається абсцедирующий мастит, то в грудях з'являється абсцес, є обмеженим гнійним вогнищем. при флегмонозном маститі гнійний запальний процес поширюється по тканинах молочної залози, а при гангренозний маститі в грудях виникають некрози.

Містить може протікати як у гострій, так і в хронічній формі. У жінки, яка захворіла на мастит, симптоми захворювання спочатку спостерігаються подібні з ознаками лактостазу. Молочна залоза помітно ущільнюється, шкіра навколо неї червоніє. Жінка страждає від сильних больових відчуттів, у неї сильно підвищується температура, спостерігається озноб.

В процесі прогресуванні маститу груди стає більше в розмірах, до шкіри на молочній залозі боляче торкатися, вона ставати на дотик гарячої. Безпосередньо в товщі молочної залози при маститі може розвиватися абсцес. Жінці, хворої на мастит, дуже важко годувати дитину грудьми, часто в її молоці можна виявити гній і кров.

При обстеженні лікар виявляє інші ознаки маститу молочної залози. Так, товщина шкірного покриву хворих грудей значно більше, ніж товщина такого ж ділянки на іншу молочній залозі. При цьому чітка диференціювання елементів молочної залози зникає. У молочній залозі виявляється розширення лімфатичних судин. Постійні болі, що тягнуть і помітний дискомфорт у грудях значно погіршують загальний стан жінки.

При переході маститу в абсцедуюча фазу відбувається поява відокремленого гнійника. При утворенні абсцесу спостерігається почервоніння, шкіра напружується, в деяких випадках має місце сильна напруга шкіри.

при гранулематозному маститі (Інша назва - ідеопатіческій плазмоцитарна мастит) Клінічні прояви захворювання можуть бути різними. Так, у жінки може спостерігатися і невелике ущільнення в грудях, що має локальний характер, і ярок виражений набряк, при якому відбувається інфільтрація залози в цілому. Дане захворювання виникає в основному у жінок старше тридцяти років. Воно безпосередньо пов'язане з пологами і годуванням дитини в минулому. У деяких випадках при цій формі маститу спостерігається втягнення соска, крім того, можуть збільшуватися лімфатичні вузли в регіонарних зонах.

Встановити діагноз «мастит» може як фахівець-мамолог, так і хірург. Діагностика проводиться досить просто: для цього лікар здійснює опитування хворої і детальний огляд. Щоб виключити наявність гнійного маститу, можливе проведення ультразвукового дослідження.

Існує кілька можливих ускладнень маститу у жінок. Жінки, вже хворіли на мастит раніше, можуть з часом захворіти рецидивуючим маститом. Ризик повторного розвитку захворювання у них підвищується як під час поточного грудного годування, так і при наступних вагітностях.

Абсцес грудей також є поширеним ускладненням цієї хвороби - він проявляється приблизно у десяти відсотків жінок, які перехворіли на мастит. В даному випадку без хірургічної операції вилікувати недугу не вдасться.

Також після раніше перенесеного маститу організм жінки стає більш сприйнятливим до прояву мастопатії, зокрема її вузлової форми.

Перш за все, жінки повинні чітко усвідомлювати, що якщо у них проявляється мастит, лікування цієї недуги слід починати відразу ж. Адже чим раніше вдатися до адекватної терапії, тим більш успішним буде лікування.

лактостаз у годуючої жінки виникає переважно внаслідок поганого дренажу молока в молочній залозі. Подібне явище може мати місце, як внаслідок деяких особливостей проток (іноді вони бувають особливо звивистими і вузькими), так і з огляду на способу годування. Так, дитина може при годуванні краще зціджувати саме ті часточки, які розташовуються біля його нижньої щелепи. Тому в перші дні і тижні після народження малюка молодим матерям настійно радять дуже ретельно зціджувати груди після того, як годування закінчено. У жінок з лактостазом таке зціджування є основним заходом зниження ризику виникнення маститу.

Якщо у жінки різко піднімається температура тіла, перевищуючи при цьому позначку в 38,5 градусів, і є підозра на те, що у хворої розвивається мастит, лікування цього захворювання, перш за все, передбачає дії, спрямовані на негайне зниження температури тіла. Адже при різкому і сильному зростанні температури негативний ефект цього явища помітно перевищує його позитивний вплив.

При лікуванні маститу важливим моментом є підбір антибіотиків. Адже необхідно вибрати препарат, який буде мінімально впливати на організм молодої мами в цілому і при цьому надасть максимальний ефект при боротьбі зі збудником інфекції.

Курс лікування антибіотиками триває від десяти до чотирнадцяти днів. Лікарі настійно радять не переривати курс лікування, навіть якщо стан хворої значно покращився. Паралельно з антибіотиками жінці призначається лікування імуномодуляторами, сприяють усуненню запального процесу і одночасно зміцнюють імунітет.

Антибактеріальну терапію проводять також зовнішньо, втираючи в місця ураження мазі з протизапальною дією. В процесі лікування маститу місцево застосовуються також гарячі компреси, що стимулюють посилення кровотоку в зоні запалення, що сприяє боротьбі з інфекцією. Жінці, котра захворіла маститом, настійно рекомендується вживати багато рідини.

Якщо у хворої розвивається гнійна форма маститу, лікування в даному випадку передбачає проведення хірургічного втручання. Якщо адекватна терапія при розвитку маститу відсутня, то розтин гнійника відбувається в молочний проток. При гнійному маститі загальний стан жінки дуже тяжкий, існує висока ймовірність прояву багатьох ускладнень як інфекційного, так неінфекційного характеру. Крім того, після гнійного маститу на грудях залишаються шрами і рубці, через які молочна залоза деформується і втрачається її первісна привабливість.

Тому в більшості випадків хірургічне лікування проводиться негайно. Після операції загальний стан хворої швидко поліпшується.

Крім того, при маститі часто призначаються і інші види терапії. Це може бути прийом препаратів з протизапальною дією, фізіотерапевтичні методи, охолодження молочної залози.

Нерідко при розвитку маститу у жінки лікар може порадити їй вживати заходів для повного придушення лактації. Подібний підхід доцільний при тривалій відсутності поліпшення стану в процесі адекватного лікування маститу. Якщо всі засоби для лікування цієї недуги правильно підібрані, то самопочуття хворий має стати краще не більше ніж за три доби. При відсутності ознак одужання на четверті-п'яті добу після початку лікування лікар може радити придушити лактацію і вдатися до інших схем терапії маститу.

Також передумовою до повної відмови від лактації є розвиток у жінки гнійного маститу, особливо при тому, якщо має місце повторний випадок хвороби.

Розвиток гнійного маститу - дуже сильна загроза і для матері, і для дитини. Повторне прояв маститу в період годування свідчить про беззахисності грудей перед атакою мікробів під час грудного вигодовування. Якщо в даному випадку припинити лактацію, то стан жінки швидко покращитися і при цьому не буде ризику негативного впливу на малюка.

Припинити годування лікарі грудьми настійно радять і в разі прояву маститу в нижній частині молочної залози. У цьому місці лактостаз і мастит розвивається рідко і свідчить про занадто високу чутливість молочної залози до впливу інфекції після пологів.

Придушення лактації як метод лікування маститу застосовується при важкому стані жінки, яке може виникнути і на тлі інших хвороб. Важкість стану знижується при припиненні грудного вигодовування.

При маститі можна спробувати полегшити стан хворої за допомогою деяких народних засобів. Можна прикладати до ураженої мастит грудей лист капусти, який допомагає зменшити біль і зняти червоність шкіри. Попередньо капустяний лист потрібно трохи пом'яти, щоб з нього виступив сік. Капустяний лист потрібно прикласти до вимитого грудей на цілий день і притиснути його бюстгальтером.

Для досягнення зігріваючого ефекту до грудей можна прикласти медову коржик, яка, до того ж допомагає зняти запалення. Для її приготування потрібно змішати дві частини пшеничного борошна з однією частиною меду з гречки або липи. Добре перемісити тісто, потрібно розгойдати його в тонкий корж і прикласти до грудей на ніч, обмотавши її теплим шарфом. Вранці груди потрібно помити і витерти насухо.

Для зняття запалення можна приготувати відвар, який, до того ж, має заспокійливо вплив на організм. У трав'яний настій входить трава звіробою, листя кропиви і подорожника, корінь валеріани. Збір трав потрібно залити окропом, настояти і пити по дві столові ложки після прийняття їжі.

Найбільш важливо, щоб жінка при будь-яких проявах маститу відразу ж зверталася до лікаря, пам'ятаючи про серйозність хвороби і ймовірності того, що вона може принести шкоду, як здоров'ю мами, так і станом дитини, спровокувавши досить серйозні ускладнення.

Для того щоб уникнути виникнення маститу, жінка в обов'язковому порядку повинна готувати соски до годування дитини. Якщо молода мати зауважує появу тріщин на сосках, то лікувати їх потрібно негайно. Не менш важливо здійснювати методи профілактики, спрямовані на те, щоб не допустити застою молока в молочних залозах. Для цього практикується постійне зціджування залишків молока після того, як годування було закінчено.

Також важливими профілактичними заходами в даному випадку є дотримання всіх правил гігієни при годуванні малюка: мама повинна мити руки і соски, обов'язково стежити за тим, щоб прикладати малюка до грудей правильно. В даному випадку важливо, щоб дитина під час годування повністю захопив сосок і простір навколо соска.

Жінкам, які годують дитину груддю, фахівці радять носити спеціальний бюстгальтер для годуючих матерів, який оптимально підтримує груди.

Освіта: Закінчила Рівненський державний базовий медичний коледж за спеціальністю «Фармація». Закінчила Вінницький державний медичний університет ім. М.І.Пирогова та інтернатуру на його базі.

Досвід роботи: З 2003 по 2013 р - працювала на посадах провізора і завідувача аптечним кіоском. Нагороджена грамотами та відзнаками за багаторічну і сумлінну працю. Статті на медичну тематику публікувалися в місцевих виданнях (газети) і на різних Інтернет-порталах.

Після пологів під час годування, дуже часто був мастит. Рятувала звичайна капуста. Робила компреси з кашки капусти. Але якось з'явився через роки 4, як кинула годувати грудьми. Скористалася все тієї ж капустою і для надійності пропила мастіол Едас-127. Думаю більше мастит мене не потурбує.

Верджінія: На аналізах все ок, на УЗД теж. А біль і виділення були. Сьогодні 5-я свічка. Ттт.

ирина: ми боролися майже 5 лет.человек жіл.а кселода його повільно вбила

Максі: Геп С, генотип 1а, лікуюся 7 тижнів, приймаю Рибавирин + альгерон + Sovriad. Перший місяць це.

Елла: П'ю мелатонін вже років 10, але допомагає він мені тільки в сочитании з седативними.

Всі матеріали, представлені на сайті, носять виключно довідковий і ознайомлювальний характер і не можуть вважатися призначеним лікарем методом лікування або достатньою консультацією.

Адміністрація сайту та автори статей не несуть відповідальності за будь-які збитки і наслідки, які можуть виникнути при використанні матеріалів сайту.

Містить

Методи лікування народними засобами

Містить - це запальний процес в області молочних залоз. Містить може протікати і в гострій формі, і в хронічній. Як правило, мастит виникає тільки в одній молочній залозі, вкрай рідко зустрічається двостороння форма. Досить часто можна зустріти післяпологовий мастит у годуючих матерів.

збудниками маститу є стрептококи, стафілококи, грибкова інфекція і синьо - гнійна паличка. Зараження відбувається або через наявні тріщини на сосках в результаті годування, або інфекція поширюється з інших вогнищ інфекції в організмі. Захворювання може розвинутися і через погіршення або відсутність відтоку молока.

Гострий мастит має кілька фаз перебігу:

 • серозна фаза, характеризується скупченням серозної рідини в тканинах молочної залози;
 • інфільтративна фаза, під час якої з'являються гнійні вогнища запалення;
 • абсцедуюча фаза, після злиття гнійних вогнищ виникають абсцеси, дуже небезпечна фаза маститу, може ускладнитися сепсисом.

Ознаками захворювання на початковій стадії є ущільнення і болючість молочної залози, температура тіла піднімається. При розвитку захворювання біль посилюється, набряклість молочних залоз збільшується, добре промацуються інфільтрати, з'являється місцева гіперемія на шкірі. У крові виявляється лейкоцитоз і підвищення ШОЕ. У найбільш важких формах маститу пульс прискорений, дихання часте і поверхневе, молочна залоза вкрай болюча, на шкірі крім гіперемії можна спостерігати відшарування епідермісу і ціаноз.

На початку захворювання необхідно забезпечити високе становище грудей або використовувати молокоотсос, в разі розвитку післяпологового маститу. Поки не встановлено вид збудника, для лікування застосовуються антибіотики широкого спектру дії, а після визначення використовують препарати відповідно до типу збудника. Годування дитини при маститі протипоказано, щоб уникнути його інфікування.

лактаційний мастит - часто виникає після лактостазу (застою материнського молока). Якщо при латкостзе в залозу потрапляє інфекція, молоко починає бродити і створюються сприятливі умови для появи гноєтворних мікробів. Так, якщо не позбутися від застою, через 3-4 дні хвороба переростає в гнійну форму.

виникненню післяпологового лактаційного маститу сприяють такі чинники: низький імунітет у молодої мами, неправильна гігієна, порушення в структурі залоз (виразки і рубці, мастопатії і ін.).

нелактаціонний мастит - проявляється набагато рідше першого. Серед факторів, що викликають хворобу, можна виділити:

 • низький імунітет;
 • травматизація молочної залози;
 • імплант, пірсинг чи інше чужорідне тіло в грудній залозі;
 • будь-які гнійні процеси на грудях.

Абсцес на грудях (абсцедуюча форма маститу) - утворення порожнини з гноєм при запускання перших двох ступенів маститу. Ділянка з абсцесом буде м'яким, на відміну від інфільтрату (через рідкого гною). Уражених ділянок може бути кілька. Даний стан викликає загальну інтоксикацію: збільшуються лімфовузли, з'являється озноб і висока температура.

флегмона - ускладнення абсцесів, коли гній розливається по грудях і місце запалення перестає бути обмеженим. Заліза збільшується через сильно набряку, сосок витягується, шкіра синіє, температура тіла стає вище 400С.

гангрена - результат запущеного гнійного перебігу хвороби. Грудна залоза при цьому занадто збільшується в об'ємі, стає синюшно-червоною, є ділянки некрозу (відмерлих тканин) чорного кольору. На шкірі також можуть виникнути пухирчасті освіти, як при опіку. Стан хворої дуже важке і небезпечне для життя, вимагає термінових медичних втручань.

сепсис - найважче ускладнення, яке в більшості випадків закінчується летальним результатом. Відбувається генерализованное гнійне інфікування, тобто загноєння крові, і поширення гною по всьому організму.

Крім відчуттів хворий і візуального огляду лікарем, знадобляться результати таких аналізів:

 • загальний аналіз крові;
 • аналіз молока, якщо воно є (на бактерії і лейкоцити);
 • бак. дослідження виділень з сосків.

Лікування антибіотиками проводиться при інфільтративні форми маститу, триває 5-10 днів. Поліпшення має настати вже після першої доби застосування. Якщо ж стан не поліпшується через 2-3 доби, потрібно запідозрити абсцес.

Оперативне втручання необхідно при абсцедирующей, флегмонозной і гангренозний формах маститу. Коли звичайні ін'єкції антибіотика не допомагають, роблять пункцію ураженого місця з викачуванням з нього гною і вливання антибіотика. Важкий стан хворої вимагає термінового оперативного втручання з розкриттям абсцесу.

Важливо на першій стадії позбутися від лактостазу. Для цього необхідно частіше прикладати новонародженого до грудей або використовувати молокоотсос. При цьому стежте, щоб все протоки були спустошені. Якщо з'явилися ущільнення, виконуйте масаж грудей, потім спустошуйте її.

Якщо хвороба прогресує, потрібно негайно починати прийом антибіотиків. В цьому випадку годування груддю припиніть, користуйтеся молокоотсосом і виливайте отримане молоко. Це допоможе зберегти здатність годувати груддю після хвороби. Дитину доведеться годувати сумішшю з пляшечки до моменту одужання.

Оскільки холод здатний знімати запалення, робити судини більш міцними і розсмоктувати ущільнення, його можна застосовувати при маститах 3 рази в день. Для цього заморозьте звичайну воду або відвари трав, протирайте кубиками льоду молочну залозу (не довше ніж 1 хвилини). Холодні компреси змоченим вафельним рушниками можуть замінити протирання кубиками льоду. Змочений в холодній воді рушник притискають до молочної залози і тримають, поки воно не стає теплим. Лікування холодом протипоказано годуючим мамам, так як воно пригнічує вироблення молока.

У момент прийняття душу направляйте не надто потужний струмінь води на груди, круговими рухами масажуючи залози. Температура води повинна бути теплою (не гарячою). Через кілька секунд після теплої води можна включити більш прохолодну, потім чергувати температуру. В цілому процедура повинна тривати 5-10 хвилин. Даний вид фізіотерапії чудово підходить для жінок, що годують.

Фізкультура сприяє усуненню застійних процесів завдяки покращенню кровообігу і відтоку лімфатичної рідини. Є 2 вправи, які можна використовувати як при лактаційному, так і при нелактаціонний маститі.

Помістіть між долонями маленький м'яч, починайте його здавлювати, поставивши руки перед грудьми. Ви повинні відчувати м'язову напругу в районі грудних залоз, потім розслаблятися. Проробіть вправу стільки разів, скільки зможете.

Відіжміться кілька разів від дивана або статі, все залежить від вашої фізичної підготовки. Перестаратися не варто.

 • Слідкуйте за гігієною грудей: регулярно мийте її з милом, надягайте тільки чисту білизну. Бюстгальтери не повинні бути тісними або незручними. Купуйте якісне білизна, що дозволяє шкірі дихати.
 • Повноцінно харчуйтеся і ведіть активний спосіб життя, підвищуйте імунітет за допомогою вітамінів.
 • Організуйте режим годування малюка грудьми, своєчасно спорожняйте її від молока (попередження лактостазу).

Народна медицина виручає нас у будь-яких ситуаціях, не оминула вона увагою і мастит. В першу чергу необхідно пам'ятати, що не можна використовувати для лікування маститу будь-які гарячі засоби (компреси, відвари і т.п.). Гарячі методи лікування допомагають при лактостаз, які є попередниками маститу.

Жіночі хвороби - захворювання жіночих статевих органів

Секрети народної медицини

Збірник народних засобів лікування різних захворювань і шкідливих звичок

Містить у годуючої жінки: лікування, симптоми, причини, діагностика, відміну від лактостазу, годувати або не годувати дитину при маститі

Містить - це запальний процес в області паренхіми і в зоні лактирующей тканини грудей. Захворювання розвивається лише у 2 - 5% жінок, що годують. Незважаючи на те, що гострий мастит може виникнути у жінок в будь-який час, частіше він буває через 2 - 3 тижні після пологів (82-87% випадків), але може бути і пізніше.

Пояснюється це анатомо-фізіологічними змінами, що відбуваються в грудях при початку секреції молозива і молока. У 90-92% хворих уражається тільки одна молочна залоза, причому лівобічний буває частіше правостороннього маститу (правші правою рукою легше зціджувати, тому ліва груди краще спорожняється, ніж права).

Основна умова для розвитку маститу - застійні явища в грудях (див. Лактостаз у годуючої жінки), який може як супроводжуватися інфекцією (частіше госпітальної), так і немає - неінфекційний мастит.

У групі ризику по маститу первістки жінки, оскільки у них:

 • існує фізіологічне недосконалість проток грудних залоз
 • слабо розвинена залозиста тканина, що виробляє молоко
 • недорозвинений сосок
 • до того ж ще відсутній досвід правильного прикладання дитини до грудей
 • немає навичок зціджування молока (як вибрати молокоотсос).

Форма, розмір і положення грудей дуже індивідуальні, широко варіюються в межах норми і залежать від:

 • віку
 • фази менструального циклу
 • загального статури
 • способу життя
 • стану репродуктивної системи жінки.

Груди жінки має дольчатое будова, великі частки поділяються проміжками зі сполучної тканини на 20 - 40 сегментів, кожен з яких складається з альвеол. Сама альвеола вистилається одношаровим епітелієм залозистого типу з вивідним протокою, які з'єднуються між собою у великі протоки, в яких накопичується грудне молоко. Часткові протоки, зливаючись між собою, вивідними протоками відкриваються на кінчику соска грудей.

В області кордону ореоли протоки мають розширення, які називаються молочні синуси. Навколо залізистих структур, простір грудей заповнене жировою тканиною, яка визначає її розміри і також форму, нарівні з розвитком самих залізистих часточок. Груди жінки оточена цілим комплексом лімфатичних вузлів, тому при запаленні грудей вони збільшуються в розмірах і болючі. Лімфатичні вузли, в які відтікає лімфа від молочної залози:

 • пахвові (97% відтоку)
 • надключичні
 • підключичні
 • окологрудінная
 • середостіння і бронхопульмональ ні

Що відбувається з грудьми під час вагітності і відразу після народження малюка

Синтез і виділення грудного молока для вигодовування малюка починаючи з другого триместру вагітності, коли поступово активізується вироблення молозива.

 • Молозиво - більше схоже на молочну сироватку, ніж на звичайне молоко, з великим вмістом білків і жирів, виділяється до перших приблизно 2-3 діб з моменту народження дитини, і потім замінюється на перехідний і зріле молоко.
 • Максимальна кількість молока дозріває до 6 - 12 дня післяпологового періоду.
 • Період стабілізації - коли відбувається становлення оптимальної кількості виділяється молока для харчування дитини, цей період триває протягом перших 3 - 6 місяців грудного вигодовування.
 • Середня тривалість лактації коливається від 5 до 24 місяців.

збудники маститу

Виділяється 3 основних збудників лактаційного маститу, в першу чергу:

 • у 70% годуючих з маститом виявляється золотистий стафілокок
 • стафілокок Албус
 • стрептокок

Як правило, ці інфекційні агенти стійкі до пеніцилінів. Рідше висівається β-гемолітичний стрептокок, фекальний ентерокок, кишкова паличка, клебсієла пневмонія, до 1% мікобактерії туберкульозу. Найчастіше виявляються анаероби, які представлені в основному стафілококами. Також в посівах може висівати епідермальний стафілокок, але він не патогенів, потрапляє в молоко з сосків, що не оброблених перед здачею посіву, і ніякого гнійного процесу в грудях не викликає.

Зараження може бути як позалікарняних, так і внутрішньолікарняних - воно відбувається при зіткненні з інфікованим білизною, предметами догляду та ін. Прогноз при внутрішньолікарняної інфекції буде важче, ніж при внебольничном інфікуванні.

Дорослі бактеріоносії - при класичному маститі після пологів джерелом інфекції можуть бути приховані бактеріоносії (частіше з мед. Персоналу, сусідки по палаті, їх родичі), захворіли з мало вираженими, стертими проявами гнійних або інфекційних запальних патологій. Вважається, що 20-30% людей є носіями золотистого стафілокока.

Новонароджений - джерелом інфекції може стати і малюк, який може бути і бацилоносієм, і хворим із запальними захворюваннями носоглотки, порожнини рота, зіву або піодермії (гнійничкові захворювання шкіри).

Одного попадання золотистого стафілокока на шкіру грудей мало для виникнення маститу, для його розвитку необхідна наявність провокуючих чинників:

Місцеві анатомічні фактори, що провокують мастит:

 • дефекти сосків - дольчатий сосок, втягнутий плоский сосок та ін.
 • мастопатія
 • грубі рубці після хірургічних втручань (важкі форми маститу в минулому, видалення доброякісних новоутворень та ін).

Системні функціональні фактори:

 • патологічне протікання вагітності - пізній токсикоз, загрози переривання вагітності, передчасні пологи
 • патологія пологів - крововтрата під час пологів, травма родових шляхів, ручне відділення плаценти, перші пологи великим плодом
 • післяпологові ускладнення - кровотечі, післяпологова лихоманка, загострення супутніх захворювань.

Зниження стійкості тканини до патогенного впливу мікроорганізмів на фоні зниження роботи місцевого і загального імунітету після пологів, гіповітамінозу, супутніх патологій, патології пологів і вагітності - створюють сприятливі умови для розвитку маститу.

Механізм виникнення маститу

При застої молока, в ньому виявляється незначна кількість бактерій, які накопичуються в протоках залози. Згодом молоко згортається і піддається процесам бродіння, що провокує руйнування клітин епітелію, що вистилають молочні ходи і альвеоли.

Кисле молоко разом з частинками епітелію перекриває молочні ходи, викликаючи лактостаз. При застої бактерії інтенсивно розмножуються і викликають інфекційне запалення. Підвищення тиску в грудях порушує процеси кровообігу - венозний застій. Набряк сприяє зниженню загальної реактивності тканини, що створює сприятливі умови для розмноження бактерій.

Запалення призводить до значної хворобливості грудей, що природно ускладнює зціджування молока, створюючи порочне коло: лактостаз збільшує запалення, запалення посилює лактостаз.

Інфекція, як правило, проникає через тріщини сосків, інфікування можливе під час зціджування молока або годування груддю, рідше інфекція поширюється з потоком крові і лімфи. У 25 - 31% випадків всіх маститів, одночасно реєструється і тріщини сосків, що дозволяє простежити взаємозв'язок. І хоча тріщини на сосках виявляються у 23 - 65% всіх годуючих, коли мастит розвивається тільки в 3 - 6%, все ж, профілактика виникнення тріщин служить одночасною профілактикою розвитку маститів.

Основною причиною розвитку тріщин сосків є неправильне прикладання дитини - неповне загарбання дитиною грудей. Неправильний догляд за грудьми також може сприяти збільшенню тріщин (див. Що робити при тріщинах сосків).

Нерідко саме виникнення тріщин на сосках, вимушене зціджування (і не ретельне спорожнення грудей при цьому) викликає лактостаз і, як наслідок, мастит.

При виникненні симптомів маститу годувальниці слід звернутися до гінеколога, мамолога або хірурга. Після огляду грудей і оцінки скарг пацієнтки, лікар може направити на наступні аналізи:

 • аналіз сечі та загальний аналіз крові
 • бактеріологічне (кількість бактерій в 1 мл) і цитологічне (кількість лейкоцитів) дослідження молока з обох залоз
 • крім клінічних симптомів, в діагностиці початкових форм маститу значущими будуть лабораторні дослідження секрету жіночих грудей. У нормі, він має слабокислу реакцію (рН - 6,8). Запалення ж провокує зміну кислотності молока в бік збільшення рН, що можна пояснити підвищенням активності лужної фосфатази.

Для діагностування стертих форм лактаційного маститу використовують:

 • УЗД (при деструктивних формах маститу) для визначення точної локалізації гнійного ділянки
 • теплобачення, термографію
 • в рідкісних випадках по серйозними показаннями використовують мамографію
 • пункція інфільтрату (при флегмонозной і абсцедирующей формах) з подальшим бактеріологічним дослідженням гною.

Залежно від клінічних ознак, кількості лейкоцитів і бактерій в аналізі грудного молока розрізняють:

Використовуючи тільки клінічні ознаки і симптоми маститу неможливо визначити відсутність або наявність інфекції. При відсутності ефективної евакуації грудного молока неінфекційний мастит переросте в інфекційний мастит, а вже він свою чергу може призводити до утворення абсцесу. У клінічній практиці застосовується така класифікація маститів:

 • гострий (реєстрований в 85 - 87% випадків в післяпологовому періоді)
 • хронічний
 • лактаційний (що представляє найбільший інтерес для клініцистів)
 • нелактаціонний
 • серозний, інфільтраційний (найчастіше реєструється у первісток жінок (80%) у віковій групі 17 - 30 років)
 • гнійний (в свою чергу має велику класифікацію, яка безпосередньо відображає ступінь поширення інфекції і зміни в грудях)
 • гангренозний

Крім того, при деяких захворюваннях грудей виникають схожі ознаки, що і симптоми маститу у годуючих, тому його необхідно відрізняти від:

 • фурункулів, карбункулів
 • абсцесів, флегмон
 • бешихи, які об'єднані в одне поняття - парамастіт
 • при хронічному маститі обов'язкове диференціальна діагностика з раком молочної залози (біопсія підозрілого матеріалу і його гістологічне дослідження).

Чим відрізняється нагрубание грудей, від повної грудей? Коли груди набухає - і лімфатичний, і венозний дренаж утруднений, збільшується тиск в молочних протоках, набухають і набрякають обидві груди. Схожа картина і при наповненій молоком грудей, але є відмінності:

 • повна молока груди - тверда на дотик, важка, тепла, але немає набряку або почервоніння, а також немає видимої блискучій поверхні, молоко мимовільно просочується з соска, дитині легко смоктати і молоко йде легко.
 • нагрубевшая груди - болюча, збільшена в розмірах, набрякла, виглядає набряклою і може блищати, з розпливчастими ділянками почервонілий шкіри, сосок іноді розтягується до плоского стану, дитині важко прикластися до грудей, а також смоктати, оскільки молоко не легко випливає з грудей.

Серозна форма маститу, відміну від застою молока

Гостре запалення необхідно відрізняти від простого застою молока, причинами якого можуть бути: аномальна будова соска, коротка вуздечка у дитини, неправильне прикладання, недорозвинення молочних проток у первісток, несвоєчасне зціджування, інтенсивна вироблення молока.

 • з появи ознобу
 • підвищення температури
 • загальної слабкості, апатії
 • появи гострого болю в грудях

При неінфекційному маститі на ранній стадії можливе самовільне одужання - ущільнення розсмоктується, біль стихає, температура нормалізується. При інфекційному, як правило, без лікування процес переходить в інфільтративну фазу. Лікарі радять будь-яке сильне набухання молочних залоз з підвищенням температури тіла, вважати початковою стадією маститу, щоб своєчасно почати діагностику і адекватне лікування.

Бувають випадки, коли банальний лактостаз протікає з вираженою хворобливістю грудях і порушенням загального стану жінки, тоді після ретельне зціджування молока через 3-4 години проводять повторну пальпацію інфільтрату і огляд:

 • При лактостазе температура знижується, біль затихає і стан нормалізується
 • При поєднанні маститу і лактостазу через 3-4 години болючий інфільтрат пальпується, стан не поліпшується, температура залишається високою.

При відсутності адекватного лікування через 2 - 6 днів процес може переходити в інфільтративну фазу, для якої характерна велика вираженість клінічних симптомів, і погіршення стану жінки.

 • В ураженій грудей утворюється інфільтрат без чітких контурів
 • Уражена груди збільшуються, шкіра над інфільтратом поки не червоніє і набряк поки відсутня, вкрай болюча уражена заліза.
 • У 80% хворих температура тіла підвищується до 38,0 - 41,0, при лікуванні її вдається знизити до 37-37,5С.
 • Ознаки інтоксикації: слабкість, головний біль, відсутність апетиту.

При відсутності терапії інфільтративна форма захворювання через 4-5 днів переходить в деструктивну стадію, серозне запалення стає гнійним і тканина молочної залози нагадує бджолиний стільник з гноєм або губку, просочену гноєм.

Деструктивний - гнійний і гангренозний мастит

Посилення загальних і місцевих симптомів запалення буде вказувати на перехід початкових форм маститу в гнійну стадію, при цьому добре виражені ознаки гнійної інтоксикації, оскільки токсини надходять з вогнища запалення в кров:

 • Температура тіла постійно тримається на високих цифрах, характерні перепади температури в кілька градусів протягом доби. Підвищується температура і самої молочної залози.
 • Інтоксикація: знижується апетит, з'являється головний біль, слабкість, погіршується сон.
 • Груди напружена, збільшена, сам інфільтрат збільшується в розмірі, має чіткі контури, шкірні покриви грудей червоніють, і з кожним днем ​​це все більш виражено.
 • В одній з ділянок залози з'являються симптоми флуктуації (рух рідини / гною).
 • У ряді випадків відбувається приєднання регіонарного лімфаденіту (збільшення найближчих лімфатичних вузлів).
 • Абсцеси можуть формуватися на поверхні або ж в глибоких відділах залози з подальшим поширенням.

Розрізняють такі форми деструктивного маститу:

 • Абсцедирующий - з утворенням порожнин абсцесів (порожнин, заповнених гноєм), при цьому в зане інфільтрату прощупується розм'якшення і симптом флуктуації (переливається жідковть при обмацуванні).
 • Флегмонозний - значна набряклість грудей і масивне її збільшення, різко болюча, шкіра яскраво червона, можливо навіть синюшно-червона, часто буває втягнути соска. У жінки знижений гемоглобін і погіршується аналіз сечі.
 • Інфільтративно-абсцедирующий - наявність щільного інфільтрату, який включає дрібні абсцеси різної величини. Протікає важче, ніж абсцедирующий. Симптом флуктуації рідко зустрічається у зв'язку з тим, що гнійники не великих розмірів і ущільнення може здаватися однорідним.
 • Гангренозний - вкрай важкий стан жінки, характерна лихоманка 40 - 41º, збільшення пульсу до 120 - 130 уд / хв, груди різко збільшується в об'ємі, відзначається шкірний набряк, на її поверхні визначаються бульбашки з геморагічним вмістом, визначаються ділянки некрозу. Поступово набряк поширюється на навколишні тканини.

Зберігати або припиняти грудне вигодовування при маститі?

Що стосується збереження грудного вигодовування при маститі, то ще кілька десятиліть тому рекомендації педіатрів і гінекологів були категоричними: на період лікування маститу грудне вигодовування переривати.

Сьогодні ж ситуація розгорнулася на 180 градусів і поголовно всі фахівці з грудного вигодовування вимагають годувати малюків грудьми, не дивлячись ні на що. Здається, що істина, як завжди, все-таки ближче до середини або, як мінімум повинна спиратися на сукупність аргументів за і проти. Варто зробити поділ між годуванням дитини цим молоком і збереженням лактації як такої:

Лактацію слід зберігати у всіх випадках, коли це можливо, оскільки дуже важливий регулярний відтік молока, за деякими даними лише в 4% випадків гострий мастит при збереженні лактації і годування дитини прогресує в абсцес або гнійний мастит.

Годування дитини грудним молоком при маститі

А що стосується годування дитини грудним молоком, варто зважувати ризик і користь для дитини відмови від грудного вигодовування і вплив лікування матері. У кожному клінічному випадку питання вирішується індивідуально:

 • При неінфекційному маститі, який не так вже сильно і відрізняється від лактостазу, грудне вигодовування припиняти не можна. Зрозуміло, в сукупності з раціональним сцеживанием (не до останньої краплі, а в разі потреби, щоб уникнути гіперлактаціі), м'яким лікувальним масажем і протизапальною терапією (Ібупрофен, Траумель, ультразвуком).
 • Якщо мова йде про інфекційний процес. То тут доведеться виходити з того, наскільки виражено страждає загальний стан матері (важко годувати з температурою 40, дикими болями і пахвових лімфаденітом).

Другим моментом стає гнійне виділення з сосків. Інструктори з грудного вигодовування вперто доводять, що гній - це всього лише загиблі бактерії і лейкоцити і годувати їм дитину не протипоказане. Але дозвольте, заперечимо ми, а чому ж гнійневідокремлюване все ще сіють в баклабораторії, отримуючи непоганий бактеріальний зростання і визначаючи чутливість збудників до антибіотиків? Гнійне виділення з сосків має:

 • або дуже ретельно зціджувати до годування
 • або стати перешкодою для продовження грудного вигодовування на період лікування гнійного маститу.

Зберегти лактацію в період лікування можна і за допомогою регулярного зціджування до моменту вирішення проблеми, а ось в цей період годувати дитину і лікувати потім від кишкових розладів на тлі стафілококів, отриманих при годуванні, а також від впливу антибіотикотерапії - справа вкрай несприятливий для малюка, тривале і витратна.

Практично всі антибактеріальні препарати, що вводяться годувальниці, потрапляють в грудне молоко і в організм дитини, надаючи несприятливий вплив - токсичні та алергічні реакції, страждає нормальна мікрофлора шлунково-кишкового тракту.

Залежно від різних фармацевтичних груп, одні антибіотики легко проникають в молоко і створюють високі концентрації активних речовин, інші переходять в малих кількостях, що не представляє реальної загрози для малюка і тому дозволені до застосування при грудному вигодовуванні.

Залежно від стану пацієнтки, лікування може проводитися як в умовах стаціонару, так і амбулаторно. На початкових стадіях проводиться комплексна консервативна терапія, коли:

 • захворювання триває не більше 3 днів
 • загальний стан жінки відносно задовільний
 • немає явних симптомів гнійного запалення
 • температура менш 37,5 З
 • хворобливість грудей помірна
 • загальний аналіз крові в нормі.

Оскільки основною причиною і збільшує фактором є лактостаз, важливо ефективно спорожняти молочні залози, тому зціджувати молоко слід кожні 3 години, спочатку зі здорової грудей, потім з ураженої. Лікування маститу:

 • Годування або зціджування регулярне для вирішення лактостазу в поєднанні з масажем.
 • Антибіотики широкого спектра дії при інфекційному маститі
 • Симптоматична терапія - нестеріодние протизапальні Патерналізм (Ібупрофен), спазмолітики (Но-шпа, Дротаверину гідрохлорид)
 • гель Траумель при неінфекційному маститі.

Через день при позитивній динаміці призначають фізіотерапію - УВЧ-терапію, ультразвукову, вони сприяє розсмоктуванню запального інфільтрату і нормалізує функції молочної залози. Лікування в домашніх умовах має на увазі огляд жінки кожні 24 - 48 годин, в разі відсутності позитивної динаміки і відповідної реакції на антибіотикотерапію, жінка повинна бути госпіталізована.

Антибіотики для лікування маститу

Як тільки поставлений діагноз лактаційного маститу:

 • у жінки висока температура, важкий загальний стан
 • є тріщини сосків і ознаки маститу
 • стан не поліпшується через добу після нормалізації відтоку молока.

необхідно починати лікування антибіотиками для гарантії оптимального результату. Навіть найменша затримка в призначенні терапії збільшить ймовірність формування абсцесу. Тривалість курсу лікування визначається в індивідуальному порядку, середній курс складає 7 днів. Групи антибіотиків:

Проникають в молоко жінки в обмежених кількостях. Концентрація бензилпеніциліну в молоці, в порівнянні з концентрацією в сироватці в десятки разів менше. Це ж правило характерно для напівсинтетичних пеніцилінів. При запальних процесах, перехід цих компонентів в молоко зменшується. Відносно низька ступінь дифузії в молоко характерна для пеніцилінів широкого спектра дії. Індекс для пеніцилінів істотно менше, ніж 1.

Дані свідчать про обмежене переході в молоко. Максимальна концентрація у здорових жінок, через годину після прийому становить 2,6% від максимальної концентрації в сироватці крові. При запаленні, відзначається збільшення переходу антибіотика в грудне молоко. Є дані про погане виділення цефалоспоринів другого і третього покоління з грудним молоком. Незважаючи на те, що індекс так само менш одиниці, але його значення перевищує таке у пеніцилінів.

Проникають в порівняно високих концентраціях, досягаючи в середньому 50% від рівня в сироватці крові. Але в той же час, не відзначається негативного впливу на проникнення макролідів в організм дитини.

Більшість представників погано проникають в грудне молоко, причому в низьких концентраціях. Але все ж офіційних досліджень не проводилося, так як препарати заборонені до прийому під час вагітності та годування груддю на увазі нефротоксичности. Концентрація в грудному молоці становить 30% від концентрації в крові, але можливо вплив на мікрофлору кишечника новонароджених.

Всі представники цієї фармацевтичної групи проникають в грудне молоко, але строго контрольованих досліджень не проводилося. Використовувати препарати цієї групи під час вагітності та грудного вигодовування не рекомендується, через високого ризику токсичності.

Препарати вибору без припинення грудного вигодовування: амоксицилін, АУГМЕНТИН (амоксиклав з обережністю при переважанні користі для матері над шкодою для немовляти), з цефалоспоринів - цефалексин. Неприпустимі при годуванні дитини: сульфаніламіди, лінкозаміни, тетрациклін, фторхінолони.

Чи можна робити компреси при маститі, використовувати мазі?

При появі перших ознак лактостазу або маститу слід звернутися до лікаря, встановити діагноз, визначити стадію захворювання і обговорити методи лікування.

Неінфекційний мастит - зігріваючі компреси можливо використовувати тільки при лактостазе і неінфекційному маститі в комплексному лікуванні. Можливе застосування напівспиртових пов'язок на уражену область на ніч, капустяного листа з медом, листя лопуха і ін. Після компресу груди мити теплою водою. Також можна використовувати гомеопатичний гель Траумель.

При гнійному маститі зігріваючі компреси і використання мазей можуть посилювати перебіг захворювання, тому не рекомендуються.

Найчастіше, не дивлячись на активне проведення консервативного лікування антимікробними препаратами, може відбуватися перехід в гнійні або деструктивні стадії близько 4-10% розвивається маститу. Такі ускладнення вимагаю негайного і активного хірургічного лікування, яке буде проводитися тільки при госпіталізації в стаціонар.

Проводиться розтин зони абсцесу, щоб видалити з тканин гній і проводиться активне промивання рани антисептиками з подальшим дренуванням. Процедуру проводять під загальним наркозом. Також в якості додаткового дослідження, з метою проведення диференціальної діагностики, невеликий фрагмент стінок в області абсцесу відправляється на гістологічне дослідження, тому що процес може поєднуватися зі злоякісним новоутворенням.

Раніше звернення до лікаря при найменшій підозрі мінімізує ризики розвитку гнійного маститу. У післяпологовому періоді за жінкою, яка годує повинен здійснюватися ретельний контроль, з метою ранньої діагностики лактостазу і маститу. Основна профілактика:

 • Використовуйте тільки зручне білизна для годуючих
 • Краще налагодити грудне вигодовування на вимогу
 • Якщо спостерігається гіперлактація слід до годування зціджувати трохи молока
 • Правильно прикладайте дитину, стежте за правильним захопленням грудей малюком
 • Чи не замикайте час годування
 • Краще спати на боці або спині
 • Годуєте вночі, уникайте великих нічних перерв
 • Чи не переохлаждайте груди і бережіть її від травм
 • Профилактирующим виникнення тріщин сосків і своєчасно їх лікуєте.

В обов'язковому порядку необхідно дотримуватися санітарно-гігієнічний режим. Своєчасно виявляти і санувати вогнища інфекції в організмі матері (каріозні зуби, гланди, пазухи носа).

Додати коментар Скасувати відповідь

Чи всі Ви знаєте про застуді і грипі

© 2013 Азбука здоров'я // Угода // Політика персональних даних // Карта сайту Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування. Для встановлення діагнозу і отримання рекомендацій по лікуванню необхідна консультація кваліфікованого лікаря.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

− 3 = 2