Ознаки лейкозу у дітей

Лейкоз у дітей: симптоми і лікування

Лейкоз у дітей - основні симптоми:

Лейкоз у дітей - є серйозним і небезпечним захворюванням, якому характерно порушення кістково-мозкового кровотечі і при цьому відбувається заміщення здорових клітин незрілими. Якщо говорити простими словами, то лейкоз - це рак крові. Як відомо рак відноситься до онкологічних захворювань, які практично неможливо вилікувати.

Щорічно кількість дітей, яким ставлять діагноз лейкоз, росте. В основному захворювання виникає у дітей у віці від 2 до 5 років, тому в цей період, як ніколи необхідно стежити за дитиною.

Лейкоз проявляється не тільки у дітей, але і у дорослих переважно у віці з 40-50 років. Захворювання складно піддається лікуванню виключно на ранніх стадіях, а починаючи з другої стадії вилікуватися від недуги практично неможливо. Медицина досягла значних висот, але, на жаль, ліки від раку до сих пір ще не винайдено. Лейкоз ще називають лейкемією, білокрів'я або раком крові, але всі ці найменування мають одні ознаки захворювання.

При розвитку онкологічного захворювання лейкоз відбувається не контрольоване організмом накопичення білих незрілих клітин крові в кістковому мозку. Таким чином, замість відтворення нормальних здорових клітин, кістковий мозок виробляє непотрібні клітини, якими він власне і заміщується. На підставі цього у людини виявляють злоякісні пухлини, які свідчать про відхилення в організмі, а точніше, в кістковому мозку.

Чому відбувається вироблення кістковим мозком не тих клітин, що необхідні ми розглянемо пізніше, а спочатку приділимо увагу класифікації лейкозів у дітей.

Класифікація захворювання на увазі в собі поділ лейкозу на форми, види і стадії.

Існують дві основні форми захворювання:

 • гостра, якої характерна відсутність розвитку клітин взагалі. При гострому лейкозі в крові переважно накопичуються виключно білі клітини, а вироблення червоних (нормальних) відсутній зовсім. Гострий лейкоз у дітей також характеризується нетривалістю життя. Так, при гострому лейкозі діти можуть прожити від кількох тижнів до 2-5 місяців, в залежності від стадії.
 • хронічна. Характерною особливістю цієї форми є тривалий заміщення нормальних клітин білими. Хронічна форма вважається більш делікатної, так як людина з таким діагнозом може прожити більше 1-2 років.

До відома! Гостра форма ніколи не може перейти в хронічну, а остання, відповідно, в першу.

Гострий лейкоз може протікати в двох видах:

Гострий лімфобластний лейкоз у дітей проявляється переважно з року. Лімфобластний лейкоз є пухлина злоякісного значення, розвиток якої відбувається безпосередньо з попередників клітин крові - лимфобластов. Спочатку пухлина базується в червоному кістковому мозку, а з плином нетривалого часу поширюється на лімфатичні вузли, селезінку, нервову систему.

Нелімфобластний лейкоз зустрічається рідше і переважно в зону ураження потрапляють як хлопчики, так і дівчатка у віці від 2-3 років. Нелімфобластний вид частіше називають мієлоїдний. Особливістю цього виду є те, що утворюється пухлина миелоидного кров'яного відростка. З моменту утворення відбувається стрімке розмноження білих кров'яних клітин. Коли ці клітини досягають порожнини кісткового мозку, то відбувається придушення ними зростання нормальних клітин.

Ну і власне про самих стадіях захворювання, яких в медицині три:

 • стадія №1. Носить назву як гостра фаза недуги у дітей.

 • стадія №2. Ремісія повного або неповного зразка.

 • стадія №3. Її ще називають летальної стадією, так як переважно підсумком захворювання є смерть.

  Детальніше стадії розглянемо в розділі симптоматики, а зараз приділимо увагу причин, які викликають таке страшне і небезпечне захворювання у дітей.

  Навіть по справжній момент причини, які можуть спровокувати формування недуги, повністю не вивчені, тому є лише теоретичні та практичні дані про лейкоз. До цих причин відносяться такі чинники:

  1. Вплив радіаційного випромінювання. У процесі поділу клітин радіоактивне випромінювання призводить до мутації останніх. Радіація грунтується на антропогенного впливу людського фактора. Таким чином, людські радіоактивні творіння привели до страшних наслідків. Це - і аварія на ЧАЕС, і випробування ядерної зброї, і аварія на АЕС Фукусіма-1. Всі ці чинники обумовлюють активне формування у дітей лейкозу. Саме в зонах, наближених до радіоактивних місцях, зустрічається все частіше у дітей захворювання раку крові.
  2. зараження вірусами. Віруси вражають клітини, тим самим змінюючи структуру ДНК. Ураження кісткового мозку обумовлює порушення процесу ділення хромосом в період розмноження клітин. Цей процес призводить до того, що у дитини утворюється пухлинний відросток клітини.
  3. Екологія. Негативний вплив на екологію надає знову-таки сама людина. Люди звинувачують в захворюваннях екологію, точніше, її погіршення, але ж це відбувається через людського втручання: викиди в річки, озера, моря, атмосферу і т. Д. Все викиди є дуже небезпечними, в процесі, організм накопичує шкідливі речовини, які і дають поштовх для утворення пухлин.
  4. Інсоляція або сонячне випромінювання. На тлі викидів забруднень і польотів в космос оболонка планети Земля є безліч озонових дір. Саме через цих дірок сонячне випромінювання стає шкідливіше з кожним роком. Всі знають про цю проблему, але, на жаль, вона не підлягає вирішенню.
  5. Шкідливі звички. Ну і, звичайно, остання вагома причина, яка може стати причиною раку крові у дітей - це шкідливі звички їх батьків. Відомо, що тютюновий дим для дорослої людини не приносить ніякої користі, а для дитини він зовсім небезпечний. Складно виключити ймовірність розвитку злоякісної пухлини у дитини, мати якої не може утриматися від куріння. Дуже небезпечно годуючим мамам курити, так як тютюновий дим і шкідливі речовини потрапляють в грудне молоко, яким харчується дитина. До року у дитини не виключається розвиток дефектів здоров'я, в тому числі і лейкозу. Також якщо дитина вдихає сигаретний дим, який виходить від батьків або близьких членів сім'ї, то шкідливі частинки не фільтруються і потрапляють прямо в організм і кров.

  Всі перераховані вище причини лейкозу є основними факторами утворення злоякісних пухлин у дітей. Чому дітей? Тому що дитячий організм є більш схильним до і менш захищеним від впливу негативних факторів.

  Що ж таке лейкоз у дітей тепер відомо, далі необхідно розібратися, як же проявляється ця недуга і особливо які перші ознаки білокрів'я. Адже саме від них залежить можливість виліковування маленького пацієнта.

  Симптоми захворювання грунтуються на особливостях лейкозу. Так, при ураженні організму триває активне розмноження клітин, тільки вже уражених. Ці клітини мають навіть прискорений темп розмноження, тому і захворювання протікає в гострій формі.

  Симптоми захворювання дітей на лейкоз проявляються у вигляді наступних ознак:

  1. Перш за все, знижується гемоглобін. Відстежити це явище допоможе аналіз крові. Знижений гемоглобін, в свою чергу, провокує виникнення анемії: у дитини помічається швидка втома, млявість, болі в м'язах. Для однорічної дитини симптоми проявляються у вигляді відставання в розвитку. Крім цього також може спостерігатися пересихання шкіри, волосся стає ламким і починають все частіше випадати.
  2. Зниження кількості тромбоцитів, що також покаже аналіз крові під час проведення діагностики. Так, зниження тромбоцитів призводить до того, що дитина страждає на часті кровотечі з носа або ясен. При незначних порізах шкірного покриву буде спостерігатися картина активного крововиливи. Це говорить про порушення складу тромбоцитів в крові.
  3. Лейкоцити відповідають за імунну систему. Збільшення кількості лейкоцитів обумовлює погіршення функціонування імунітету. У такому випадку дитина стає вразливим до багатьох вірусних та грибкових інфекцій. Можливо, розвиток кандидозного стоматиту, уретриту або вульвовагініту.

  Ці ознаки говорять про поразку кісткового мозку, але крім цього є й інші симптоми, які свідчать про розвиток лейкозу.

  1. хворобливість кісток. В ході розвитку захворювання пухлина розростається по всьому організму і вражає навіть кісткові тканини. Пухлинний збудник, потрапляючи в кістку, призводить до її розширення, а це викликає часом пекельні болі. Є й інший вид ураження кісткових тканин - це порушення кальцинації. В результаті спостерігається зворотний процес - витончення кісткових тканин, при цьому кістки стають ламкими і крихкими.
  2. поява метастазів. Метастази - це активне поширення збудника по всьому організму. Так, бластні клітини виробляються в значних кількостях, що призводить до активного їх поширенню по організму за допомогою крові. Ці клітини-збудники пухлинних утворень осідають в різних місцях, викликаючи тим самим активну лейкозних ураження організму. Якщо клітини осядуть в головному мозку, то - це найбільш небезпечно, так як витягти їх вже не представляється можливим. Якщо метастази потрапили в головний мозок, то у дитини може часто хворіти голова, швидко погіршуватися зір, відбуватися мимовільна втрата свідомості. Метастази можуть потрапляти і в інші не менш важливі органи, викликаючи тим самим відчуття болю.
  3. зміна лімфовузлів. Найчастіше відбувається збільшення лімфовузлів, що засноване на осіданні бластних клітин в цій системі. При обмацуванні лімфатичних вузлів відчувається їх болючість. Також у дітей при лейкозі часто збільшується печінка і селезінка.

  Симптоматика раннього прояви

  Рідко вдається діагностувати захворювання на ранніх стадіях в силу слабовираженних симптомів. Мало хто замислюється з батьків, що звичайні симптоми застуди у дитини приховують під собою небезпечне захворювання.

  Перші ознаки захворювання нагадують застуду, разом з якою з'являється висип по тілу у вигляді червоних плям. При цьому в перший же день спостерігається збільшення печінки і селезінки. Тільки виявивши ці ознаки, необхідно негайно звернутися до лікаря за допомогою. Краще на ранньому етапі виключити захворювання, ніж потім намагатися вести безглузду боротьбу з небезпечною недугою.

  Крім всіх перерахованих вище симптомів варто також відзначити і загальні ознаки нездужання, до яких відносяться:

  • блювота;
  • часті головні болі і запаморочення;
  • втрата апетиту, яка веде до швидкого зниження ваги;
  • червоні прояви по тілу, що свідчать про появу підшкірних крововиливів.

  Відомо, що таке небезпечне захворювання, як лейкоз, протікає в три стадії, для яких притаманні такі ознаки:

  • початкова стадія. Виявляється у вигляді незначного погіршення здоров'я у дитини. Батьки можуть помітити незначну млявість і малоактивним. Можливі скарги на болі в м'язах рук і ніг. Виникають хронічні, бактеріальні та вірусні недуги.
  • розгорнута стадія. На даній стадії симптоми виражаються набагато яскравіше. Починає з'являтися висип на шкірі, повна втома і небажання грати. Дитина стає замкнутим і знесиленим. Симптоми стадії говорять про те, що дитину необхідно обстежити, щоб виключити у нього серйозні захворювання. Але найчастіше діагноз лікаря на даному етапі невтішний, тому потрібне негайне лікування.
  • термінальна стадія. Ця стадія є завершальною і пацієнти з діагнозом лейкоз третьої стадії не підлягають лікуванню. Уже на третій стадії у дитини на голові практично не залишається волосся, він стає замкнутим в собі, скаржиться на прояви болю по тілу. У цей час починають поширюватися метастази по організму.

  Щоб не допустити розвитку третьої стадії, важливо при перших підозрах відвідати лікаря, який проведе діагностику. З чого вона складається, розглянемо детальніше.

  Щоб точно встановити діагноз у дитини, доктору потрібно наступні дані:

  1. Загальний аналіз крові. Саме аналіз крові дозволяє отримати більш ніж повну картину захворювання. Якщо аналіз показує підвищену норму лейкоцитів, а рівень тромбоцитів, гемоглобіну та еритроцитів знижений, то це дає привід для підозр на захворювання на лейкоз.
  2. Ще один додатковий аналіз - УЗД. Причому цей аналіз проводиться на всі внутрішні органи, що дозволяє отримати картину про їх стан.
  3. Пункція червоного кісткового мозку. Цей аналіз є найбільш болючим, тому його проведення здійснюється під наркозом. Суть методу полягає в проколі грудини спеціальною голкою і подальше проведення забору кісткового мозку.
  4. Рентген. Проводиться аналіз грудної клітки, на якій виявляють збільшення лімфовузлів.
  5. Біохімічний аналіз крові. Відображає картину ураження тих чи інших органів.
  6. Комп'ютерна томографія дає повну картину про стадії захворювання.

  Після постановки діагнозу слід негайно приступити до лікування.

  Лікування проводиться строго в стаціонарі під постійним наглядом медперсоналу. Щоб виключити ймовірність бактеріального зараження, хворого переводять в окрему палату.

  Основним засобом для лікування лейкозу є поліхіміотерапія, яка спрямована на ерадикацію клону. Етапи лікування включають в себе:

  Хіміотерапія доповнюється імунотерапії, в яку входять:

  • вакцинація БЦЖ;
  • вакцина від віспи;
  • введення лейкозних клітин.

  Лікування лейкозу у дітей також включає в себе симптоматичне вплив:

  1. Гемостатична терапія.
  2. Переливання тромбоцитів і еритроцитів.
  3. Застосування антибіотиків від інфекційних збудників.

  Таким чином, важливо пам'ятати, що захворювання краще попередити (хоч це і непросто), ніж потім з ним боротися. Потрібно стежити за здоров'ям своєї дитини і відвідувати лікаря щомісяця або по можливості раз на півроку.

  Якщо Ви вважаєте, що у вас Лейкоз у дітей і характерні для цього захворювання симптоми, то вам може допомогти лікар педіатр.

  Також пропонуємо скористатися нашим сервісом діагностики захворювань онлайн, який на основі введених симптомів підбирає ймовірні захворювання.

  За допомогою фізичних вправ і стриманості більшість людей може обійтися без медицини.

  Симптоми і лікування захворювань людини

  Передрук матеріалів можлива тільки з дозволу адміністрації та зазначенням активного посилання на першоджерело.

  Вся надана інформація підлягає обов'язковій консультації лікарем!

  Питання та пропозиції: [javascript protected email address]

  Лейкоз: симптоми у дітей і лікування захворювання

  Лейкоз відноситься до онкологічних захворювань. Часто хвороба називають лейкемією, раком крові, пухлиною головного мозку або білокрів'я.

  Коли відбувається розвиток даної хвороби, здорові клітини крові замінюються незрілими, тому виникає неврівноваженість різних клітин. Після чого лейкоцити не виконують головну функцію - захист організму. Через лейкозу будь-яка, навіть незначна інфекція, може стати смертельною для організму.

  Перші симптоми у дітей з'являються приблизно від двох до п'яти років. Якщо зауважити розвиток хвороби на першій стадії то вилікувати її можна, але складно. А вже на наступній стадії шанси на одужання зовсім відсутні. Суспільство розвивається і медицина не стоїть на місці, але ліки від лейкемії досі не винайшли.

  Існує дві форми хвороби лейкоз: гостра і хронічна. У першому випадку стан дитини дуже небезпечне і в основному довго хворі не живуть.

  Період життя при гострому лейкозі складає від півмісяця до п'яти місяців. У цей момент в крові дитини зовсім не відбувається розвитку червоних клітин, тому всі судини забиваються білими тобто лейкоцитами.

  Часто у дітей рак крові проявляється швидко і супроводжується такими симптомами, як ангіна, поганий апетит, швидка втрата ваги, виникнення синців на тілі без причини, часті головні болі і блідість шкіри. У сучасному світі дуже часто діти хворіють на лейкемію, практично кожна третя дитина, з онкологічним захворюванням хворіє лейкозом крові.

  Друга форма лейкозу може тривати приблизно від одного року до двох років. Це обумовлено тим, що патологія розвивається значно повільніше. Бувають випадки, коли захворювання могли виявити абсолютно випадково обстежую організм з інших причин. Найчастіше такою формою лейкемії хворіють вже дорослі люди, але існують випадки захворювання і дітей, а це приблизно 3% від усіх хворих на лейкоз.

  Через зниження імунітету віруси можуть розвиватися дуже швидко в дитячому організмі. При хронічній формі хвороба може постійно коливається, в один період мати критичне стану, а потім просто вщухнути. Але це не означає, що хвороба пройшла. При хронічній формі лейкозу дитина відчуває постійно втома, відсутній апетит, підвищується температура тіла і рівень пітливості, знижується вага.

  Загальні ознаки лейкозу у дітей

  У момент поширення непотрібних клітин в крові виявляються такі симптоми хвороби:

  • У складі крові відбувається недолік тромбоцитів, що в свою чергу тягне за собою кровотеча з носа або з місць уколів голки.
  • Падіння рівня гемоглобіну в крові призводить до анемії, а це біль в м'язах, сухість шкіри, сонливість і слабкість.
  • Зниження імунітету призводить до того, що дитина більше схильний до до виникнення різних інфекцій.
  • У критичному стані починається рух метастаз по організму. Найнебезпечнішим для здоров'я стає тоді, коли метастази знаходяться в головному мозку. В цьому випадку пухлина починає збільшуватися в розмірі і тиснути на череп, що призводить до погіршення зору і слабкості. Якщо метастази знаходяться в інших органах вони загальмовують їх роботу.
  • Біль в кістках виникає через таку ж причини. Коли пухлина починає збільшуватися в розмірах вона тисне на кістки, тому кальцій поширюється з працею і кістки стають ламкими.
  • Лімфовузли збільшуються через те, що вони збирають всередині себе бластні клітини і несуть функцію фільтруючого елемента. У лімфовузлах осідають зіпсовані клітини, тому вони збільшуються.
  • Може збільшуватися печінка - зустрічається при мієлобластній формі лейкемії. Якщо не діагностувати захворювання, воно може вражати горло, що призведе до задишка.

  Гостра форма лейкемії розвивається швидко, тому кількість лейкоцитів в крові збільшується моментально. У дітей форма раку крові зустрічається у вигляді лімфобластного лейкозу. При лімфобластний лейкоз заражені клітини поширені або в лімфовузлах або ж в кістковому мозку.

  Існує ще один вид гострої форми лейкозу - гранулоцитарний лейкемія, але захворюванням страждають дорослі люди. Вчені не з'ясували через що виникає лейкоз, але визначили чинники, які сприяють його розвитку:

  • Вплив хімічних речовин і радіації на організм.
  • Погіршення імунітету.
  • Генетичні порушення.

  Коли клітини дозрівають вони проходять кілька етапів, один з яких - владний, звідси і виникає назва лімфобластний лейкоз. Але якщо в кістковому мозку є пухлина, то лімфоцити не можуть нормально розвиватися. Лімфоцити не можуть виконувати захисну функцію.

  Головними симптомами патологій є:

  • Втрата ваги.
  • Блідість шкіри.
  • Почуття ламкості кісток по всьому організму.
  • Тахікардія.
  • У хлопчик можливе збільшення яєчок.
  • Підвищення температури тіла.

  Гостра форма лейкозу зустрічається у дітей частіше, ніж хронічна. За статистикою хлопчики хворіють на лейкемію частіше ніж дівчатка. Не менш небезпечна лімфобластний лейкемія і для людей, які проходили раніше лікування хіміотерапією або опроміненням.

  Перед розвитком гострої форми лейкозу починається передлейкозною період, який не має не яких симптомів розвитку. Після цієї стадії починає розвиватися гостра форма, яка вже має всі ознаки лейкемії. В період лікування може наступати ремісія, яка може змінитися і рецидивами. Якщо лікування пройшло вдало, то рецидиви не спостерігаються.

  Кожен організм унікальний, тому й ознаки хвороби можуть відрізнятися у кожної дитини і краще провести повну діагностику в спеціалізованій клініці. Якщо після лікування ремісія триватиме впродовж п'яти років, то з повною впевненістю можна вважати, що хвороба вилікувана. Але якщо дитина захворіла повторно, то ймовірність повного одужання значно зменшується. Гостра форма раку крові може вилікується дуже різко і несподівано не тільки для родичів, а й для лікарів.

  Які аналізи беруть при лейкемії у дітей?

  Для початку потрібно показати дитину педіатру. Якщо у педіатра з'являються підозри на захворювання на рак крові, то він видає направлення до онкогематології.

  Щоб діагностувати захворювання потрібно пройти обстеження кісткового мозку і крові, але крім цього слід здати ще додаткові аналізи, такі як:

  • Мазок кісткового мозку - такий аналіз є найважливішим і точним для визначення наявності лейкемії. Доктор повинен зробити проколювання кістки дитини і взяти матеріал, який потім використовують для аналізу.
  • Збір мазка з спинного мозку - цей аналіз дозволяє визначити наявність пухлин, через які розростаються метастази в мозку дитини.
  • У разі гострої форми раку крові у дітей проводять цитохимические дослідження.
  • Для того щоб визначити клітинну форму в кістковому мозку проводять мієлограма. Якщо аналізи показали, що бластних клітин в крові на 30% більше норми, то це означає, що дитина хворіє на лейкоз.
  • Щоб визначити хромосомні відхилення проводять цитогенетичний аналіз. За допомогою даного аналізу лікарі можуть припустити перебіг хвороби.
  • Потрібно провести загальний аналіз крові, який показує, що при присутності патології кількість лейкоцитів зросла, а інших елементів зменшилася.
  • Необхідно зробити біопсію лімфатичних вузлів, які збільшилися
  • Не варто забувати про дослідженні інших органів, які дуже слабкі в момент хвороби. Тому лікарі радять проводити ультразвукове дослідження лімфовузлів, селезінки, печінки та інших органів.
  • Загальний аналіз сечі-проводять для дослідження кількості солей уратів, які виходять коли розпадається пухлина.
  • Щоб визначити, де розташовані метастази в організмі дитини, потрібно пройти комп'ютерну томографію.
  • І останнім дослідженням є магнітно-резонансна томографія. Для проведення даної діагностики використовують дуже потужні радіохвилі і магніти. МРТ дозволяє визначити в якій частині тіла розвивається патологічний процес. Для того, щоб результат був більш ефективний використовують контрастні речовини. Даний метод дослідження необхідний в разі якщо інші способи діагностики не дають результат, наприклад при обстеженні головного і спинного мозку.

  Як проходить лікування лейкемії у дітей?

  Головна мета при лікуванні лейкозу - це знищити все патологічні клітини. Це можна досягти при:

  1. Проведенні стандартної хіміотерапії. Такий спосіб допоможе утримати захворювання на стадії ремісії.
  2. Прийомі токсичних лікарських препаратів, які допомагають знизити інтоксикацію всього організму дитини.
  3. Виникненні анемії слід проводити замісну терапію.
  4. Пересадці кісткового мозку і стовбурових клітин за допомогою донорських матеріалів. Такий метод допомагає підвищити імунітет.

  При гострій формі лейкозу у дітей потрібно проводити комплексну терапію, яка провокує виникнення ускладнень у вигляді отиту або стоматиту. У цей період дитина дуже вразливий перед інфекціями, тому краще розмістити його в окремій палаті і стежити за тим, щоб він постійно носив пов'язку, яка закриває всі органи дихання.

  Лікування раку крові у дітей проходить довго і складно, тому батькам потрібно набратися сил і терпіння, налагодити гарне спілкування з медичним персоналом і звичайно ж направити всі сили і енергію для досягнення ремісії.

  Антибіотики, які використовують для лікування дитини вбивають як хворі так і здорові клітини, тому для профілактики потрібно дотримуватися деяких правил:

  • Дитина повинна бути в чистій палаті без сторонніх людей.
  • Рекомендується вживати більше кількість води. Вона допомагає виводить всі розпадаються речовини з організму.
  • Харчування у дитини має бути здоровим і правильним.
  • Як тільки виявили перші ознаки хвороби потрібно починати приймати антибіотики, так як дитячий організм не може впоратися з таким захворюванням.
  • На перших етапах потрібно приймати сульфаніламіди для того, щоб не почалася грибкова висип у дитини.

  При хронічній формі лейкозу також потрібно проводити комплексне лікування. Але існує ризик, що лейкемія може перейти в гостру форму, таким чином ускладнюючи стан і лікування.

  Щоб знищити ракові клітини застосовують променеву та хімічну терапію, при цьому зберігаючи живі клітини в цілості. Можна, як і при гострій формі використовувати донорський матеріал, який може врятувати життя дитині. При цій формі теж все залежить від лікування, адже правильно вибране лікування може призвести до ремісії.

  У разі якщо з хронічної форми рак крові перейшов в гостру потрібно застосувати поліхіміотерапію. Для цього потрібно одночасно приймати вінкристин і преднізолон. Препарати в більшості випадків допомагають дитині перейти в стадію ремісії. Але коли ремісія настала терапію зупиняти не варто, тому лікарі рекомендують приймати метотресат і меркаптопурин.

  Щоб уникнути розвиток небезпечної хвороби потрібно звертатися до фахівців при мінімальному підозрі на рак крові. Не варто забувати, що життя дитини залежить від вас і від професійних навичок обраного лікаря і клініки.

  Фіброма легких ⏤ доброякісне новоутворення, яке діагностується рідко.

  Симптоми лейкозу у дітей. Аналіз крові при лейкозі

  Діти - радість і надія. Вони змушують батьків вірити в майбутнє і прагнути до нього. Вони надихають на підкорення вершин і підйом, якщо раптом сталося падіння. І немає нічого сумніше і трагічніше, ніж хвороба рідних кровіночек. Тоді здається, що світ перевернувся. Звичайно, кожен може сказати, що діти без недуг не ростуть, але хвороба хвороби ворожнечу. Лейкоз - одне з тих захворювань, яке змушує бути завжди напоготові. Ця проблема дуже серйозна. Від того, наскільки своєчасно буде проведена діагностика лейкозу, залежить майбутнє дитини.

  Лейкоз - це захворювання кровоносної системи. Воно вважається злоякісним. Розмноження та збільшення лейкоцитів у крові, в кістковому мозку, у внутрішніх органах не піддається контролю. Спочатку пухлина росте в кістковому мозку, а потім починає «наступать9raquo; на процеси кровообігу.

  Прогресуючи, захворювання тягне за собою появу інших недуг, пов'язаних з підвищенням кровоточивості, внутрішніми крововиливами, ослабленням імунітету, інфекційними ускладненнями.

  У дітей це захворювання розглядається з точки зору мутації здорових клітин в патологічні. З кожним днем ​​їх стає все більше і більше. У пацієнтів можуть розвиватися різні варіанти нестачі будь-яких клітин крові.

  Залежно від ступеня захворювання по-різному проявляються і симптоми лейкозу у дітей. Ось тому в першу чергу розглянемо можливі види недуги.

  1. За ступенем зрілості клітин лейкоз буває:
  • гострий (його ознака - наявність молодих клітин (бластів), які складають основу захворювання)
  • хронічний.

  Типи пухлинних клітин теж можуть бути різними:

  Раніше вважалося, що гострий лейкоз у дітей і у дорослих людей характеризується швидкою течією. Про те, що хворий буде жити, не велося навіть розмов. Але завдяки впровадженню нових методів, що використовуються в лікуванні, в даний час кількість тих, що вижили збільшилася на порядок, і з кожним роком їх стає все більше і більше.

  Хронічна форма лейкозу зустрічається досить рідко.

  Чому проблема з'являється у людини

  В даний час точних причин виникнення даного захворювання ще не встановлено. Та й навряд чи в подальшому можна буде досконально їх описати. Але все-таки існують деякі фактори, які сприяють появі розглянутого недуги:

  • радіація;
  • постійні контакти з хімічними речовинами;
  • спадковість;
  • лікування із застосуванням хіміотерапії;
  • запальні недуги;
  • захворювання крові;
  • хвороба Дауна.

  Симптоми лейкозу у дітей і дорослих, як уже було сказано вище, залежать від форми недуги, але все-таки є дещо спільне у всіх них:

  • лімфатичні вузли збільшуються;
  • температура тіла періодично без причин підвищується;
  • при пошкодженні тканин може бути підвищена кровоточивість;
  • постійна слабкість;
  • біль в області печінки;
  • завжди хочеться спати;
  • задишка і пітливість;
  • пропаде апетит;
  • знижується вага;
  • хворобливість суглобів;
  • схильність до інфекцій.

  Відразу слід сказати, що ознаки лейкозу проявляються поступово. Вони дають про себе знати приблизно через півтора місяці після початку захворювання. Саме такого часу вистачає для накопичення патологічних клітин і для того, щоб проблема початку сигналізувати про своє існування.

  Якщо уважно придивитися до дитини на самому початку хвороби, то обов'язково батьків має насторожити наступне:

  • малюк змінив свою поведінку: він часто вередує, відмовляється від їжі, не приймає участі в іграх, відчуває себе втомленим;
  • став часто страждати від простудних та інфекційних захворювань;
  • у нього періодично підвищується температура тіла без видимих ​​причин.

  Помітивши такі симптоми, відразу ж слід звернутися до лікаря. Може бути, він і не поставить правильний діагноз, але відправить дитину здати аналіз крові. При лейкозі в ній будуть виявлені певні зміни, які змусять фахівця і батьків поспостерігати за малюком.

  Якщо не звернутися з дитиною до фахівця, помітивши перераховані вище симптоми, або якщо лікар не приділить належної уваги дитині, починають зароджуватися більш серйозні ознаки лейкозу:

  • Діти скаржаться на болі, які з'являються то в хребті, то в ногах.
  • Вони перестають ходити.
  • Шкірні покриви стають блідими.
  • З'являються синці.
  • Збільшуються розміри печінки, селезінки, лімфатичних вузлів.
  • У крові відбувається зниження гемоглобіну, тромбоцитів і еритроцитів. Кількість лейкоцитів може бути низьким, середнім і високим. Це залежить від числа бластів, що потрапили в кров.

  Дані ознаки доводять одне - у дитини лейкоз. Симптоми, аналіз крові вказують на дане захворювання.

  Що ж відбувається з кров'ю при лейкозі? Кількість білих кров'яних тілець може бути набагато менше, ніж передбачалося або, навпаки, істотно більше. Мають місце випадки, коли рівень лейкоцитів дуже високий.

  Головною формою лейкоцитів в крові є паралейкобласт. Це незріла клітина, патологічно змінена, вона носить лімфоїдний або мієлоїдний характер, всередині неї знаходиться величезна ядро, яке іноді може бути неправильної форми. Зрілі та незрілі формами клітини відсутня перехід. Зрілих компонентів дуже мало, число тромбоцитів теж невелика. Кістковий мозок майже не має нормальних клітин.

  Аналіз крові при лейкозі у дітей через моноцитарних і лімфоцитарні реакцій може бути ідентичний аналізу при такому захворюванні, як апластична анемія. В цьому і полягає складність постановки діагнозу.

  Іноді лейкоз у дітей з'являється раптово з характерним інтоксикаційним або геморагічним синдромом.

  Збільшення лімфатичних вузлів проявляється у вигляді лимфаденопатии, розростання слинних залоз - це сіаладенопатія, а гіперплазія печінки і селезінки - гепатоспленомегалія.

  Гострий лімфобластний лейкоз у дітей характеризується:

  1. Геморагічним синдромом. Симптоматика його наступна:
  • крововилив в шкіру і слизові;
  • кровотечі;
  • крововиливи в порожнину суглобів;

  2. Анемічним синдромом. Його симптоми такі:

  Крім перерахованих вище ознак лімфобластний лейкоз у дітей характеризується кардіоваскулярними змінами. У дитини з'являється аритмія, розвивається тахікардія, збільшується розмір серцевого м'яза.

  2. Імунодефіцитні синдром викликає поява інфекційно-запальних процесів.

  Найнебезпечніше ускладнення розглянутого недуги - це лейкемическая інфільтрація головного мозку, нервових стовбурів і мозкових оболонок. При цьому ускладненні симптоми лейкозу у дітей проявляються наступним чином:

  • порушується чутливість;
  • є скарги на запаморочення;
  • розвивається парапарез ніг і ригідність потиличних м'язів.
  1. Початкова стадія. У цей період всі біохімічні показники крові можуть бути в нормі або трохи змінюватися. З'являється невелика слабкість, повертаються хронічні захворювання, бактеріальні та вірусні інфекції.
  2. Розгорнута стадія. У цей період при такому захворюванні, як лейкоз крові, симптоми яскраво виражені. Два варіанти виходу з даної ситуації: відбувається загострення захворювання або ремісія. При загостренні відбувається перехід в термінальну стадію, при ремісії необхідно почекати час. Тільки через п'ять років і більше можна говорити про повне вилікування.
  3. Термінальна стадія. Система кровотворення повністю пригнічена, виникає велика ймовірність летального результату.

  При даному виді недуги клітини крові встигають вирости, але не можуть в повній мірі виконувати свої функції. Аналіз крові показує наявність високої кількості лейкоцитів, але ці тільця не можуть захистити організм дитини від інфекцій. Через деякий час клітин-гранул стає так багато, що порушується нормальний кровотік.

  Симптоми лейкозу у дітей при хронічному його перебігу не виявляються. Даний недуга може виявитися зовсім випадково при лабораторному дослідженні крові з приводу іншого захворювання.

  Хронічний лейкоз стадії має наступні:

  1. Моноклонового. Присутній тільки один клон патологічних клітин. Дана фаза може тривати досить довго, протягом багатьох років, характеризується як доброякісна.
  2. Поліклоновая. На цій стадії з'являються вторинні клони. Вона характеризується швидким перебігом. Утворюється велика кількість бластів, настає криз. Саме в цей момент понад вісімдесят відсотків хворих помирає.

  Як вже було сказано вище, існує дві форми лейкозу: гостра (захворювання до двох років) і хронічна (захворювання більше двох років). Найчастіше у дітей ця недуга виражений в гострій формі, представленої вродженим лейкозом.

  Гострі лейкози діляться на:

  Гострий лімфобластний лейкоз у дітей виникає в тому випадку, якщо розростання незрілих лімфоцитів відбувається без будь-якого контролю. Виділяється два типи даного захворювання:

  • з малими лімфобластами;
  • з великими поліморфними лімфобластами.

  Гострий нелімфобластний лейкоз у дітей має кілька різновидів. Це залежить від того, які бластні клітини переважають:

  • мієлобластний малодиференційовані;
  • мієлобластний високодиференційований;
  • роміелоцітарний;
  • міеломонобластний;
  • монобластний;
  • ерітромієлоз;
  • мегакаріоцітарний;
  • еозинофільний;
  • недиференційований.

  Три стадії перебігу захворювання:

  Попередній діагноз, від якого залежить подальше лікування, повинен поставити лікар-педіатр. При першому ж найменшій підозрі на лейкоз дитина передається в руки дитячого онкогематолога. Діагноз ставиться на підставі лабораторних методів: дослідження кісткового мозку та периферичної крові.

  При першій стадії такого захворювання, як лейкоз крові, симптоми ще не так яскраво виражені, але загальний аналіз крові може вже викликати підозру: висока ШОЕ, лейкоцитоз, анемія, відсутність базофілів і езінофілов.

  Наступний крок, який робиться, - це стернальная пункція, дослідження мієлограми. Якщо вміст бластних клітин складає понад тридцять відсотків, то хвороба прогресує. Якщо ж чіткі дані не вдалося отримати, то беруть пункцію з клубової кістки.

  Крім того, для постановки правильного діагнозу використовуються імунологічні, цитохімічні, цитогенетичні дослідження.

  Обов'язково проводиться консультація з дитячим неврологом і офтальмологом. Таким чином, підтверджується або спростовується така проблема, як нейролейкоз. До того ж береться люмбальна пункція, проводиться дослідження цереброспинальной рідини, офтальмоскопія, робиться рентгенографія черепа.

  До допоміжних заходів можна віднести УЗД лімфатичних вузлів, слинних залоз, печінки і селезінки. У хлопчиків робиться УЗД мошонки.

  Диференціальна діагностика лейкозу проводиться з використанням лейкозоподобной реакції.

  Ось таким чином ставиться діагноз «лейкоз крові», симптоми якого тільки на самому початку ще явно не виражені. Тільки провівши необхідні дослідження, можна вчасно почати лікування.

  Якщо у дитини лейкоз, його необхідно відразу ж госпіталізувати у відділення онкогематології. Для того щоб малюк не підхопив інфекцію, його поміщають в бокс. Умови організовуються майже стерильні. Харчування має бути збалансованим і повноцінним. Ось так починається лікування лейкозу у дітей. В іншому воно грунтується на поліхіміотерапії, яка спрямована на повну ліквідацію захворювання.

  Способи лікування гострих лейкозів відрізняються один від одного комбінацією використовуваних препаратів, їх дозою і способами застосування. Вони діляться на кілька етапів:

  • досягнення ремісії;
  • її закріплення;
  • підтримуюча терапія;
  • профілактика;
  • лікування ускладнень, якщо раптом вони виникають.

  Крім хіміотерапії проводиться і імунотерапія. В організм дитини вводяться:

  • лейкозні клітини;
  • вакцини:
  • інтерферони;
  • імунні лімфоцити і інші препарати.

  До перспективних способів слід віднести трансплантацію кісткового мозку, крові з пуповини, стовбурних клітин.

  Симптоматична терапія включає переливання маси тромбоцитів і еритроцитів, проведення гемостатичної терапії.

  Які прогнози подальшого розвитку захворювання

  Цей момент залежить від багатьох факторів:

  • від віку;
  • від типу недуги;
  • від стадії, на якій захворювання було виявлено.

  Найгірший результат передбачається, якщо гострий лімфобластний лейкоз (симптоми описані вище) виявляється у дітей у віці до двох років і старше десяти років. Його характеристики: лімфаденопатія, гепатоспленомегалія, нейролейкоз.

  Найсприятливіший варіант - це гострий лімфобластний лейкоз з малими лімфобластами, лікування на ранній стадії, вік дитини від двох до десяти років. Відсоток вилікуваних дівчаток трохи вище, ніж хлопчиків.

  Повне одужання настає тільки після семи років відсутності рецидиву. Але в цей час дитина повинна знаходитися майже в ідеальних умовах. Тільки люблячі батьки зможуть це забезпечити йому. Зате скільки буде радості, якщо лікар скаже, що все в порядку!

  Тільки при ранній діагностиці захворювання можна сподіватися на повну перемогу над недугою. Ось тому при першій підозрі на лейкоз відразу ж звертайтеся до лікаря. Спеціаліст проведе дослідження, призначить лікування, дитина буде перебувати під постійним контролем. У підсумку в організмі малюка не залишиться жодної лейкозної клітини. Добре, якщо все так і станеться, завжди треба на це сподіватися. Адже надія в нашому житті багато значить, тільки вона допомагає жити і вірити.

 • Добавить комментарий

  Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

  84 + = 86