ознаки дизентерії

дизентерія

Дизентерія - інфекційне захворювання, що характеризується ураженням шлунково-кишкового тракту, переважно товстої кишки.

Захворювання викликають бактерії роду Шигелла. При руйнуванні мікробів виділяється токсин, який відіграє велику роль у розвитку хвороби і обумовлює її прояви.

Збудники дизентерії відрізняються високою виживаність у зовнішньому середовищі. Залежно від температурно-вологісних умов вони зберігаються від 3-4 діб до 1-2 місяців, а в ряді випадків до 3-4 місяців і навіть більше. При сприятливих умовах шигели здатні до розмноження в харчових продуктах (салати, вінегрет, вареному м'ясі, фарші, вареної риби, молоко та молочні продукти, компотах і киселях).

Дизентерія передається тільки від людини через забруднені фекаліями їжу, воду, а також при контакті.

Джерелом збудника інфекції при дизентерії є хворі, а також бактеріоносії, які виділяють шигели в зовнішнє середовище з фекаліями. Хворі на дизентерію заразні з початку хвороби. Тривалість виділення збудника хворими, як правило, не перевищує тижні, але може затягуватися і до 2-3 тижнів.

Найбільша чутливість до інфекції в осіб з групою крові А (II).

Провідним чинником в розвитку хвороби є надходження отрут бактерій в кров. В першу чергу вражається нервова, а також серцево-судинна система, надниркових залоз і органи травлення.

Шигели можуть перебувати в шлунку від кількох годин до кількох діб (в рідкісних випадках). Подолавши кислотний бар'єр шлунка, шигели потрапляють в кишечник. У тонкій кишці вони прикріплюються до клітин кишечника і виділяють токсин, який викликає підвищену секрецію рідини і солей в просвіт кишки. Шигели активно переміщаються, викликаючи запальний процес в тонкій кишці, який підтримується і посилюється дією виділяється шигеллами токсину. Токсин шигелл, потрапляє в кров і зумовлює розвиток інтоксикації.

У товсту кишку шигели потрапляють дещо пізніше, але масивно. Це призводить до більш значного дії токсинів.

Одужання при дизентерії зазвичай супроводжується звільненням організму від збудника. Однак при недостатності імунної системи очищення організму від збудника затягується до 1 місяця і більше. Формується носійство, а у частини перехворілих хвороба набуває хронічного перебігу.

Після перенесеного захворювання формується нетривалий імунітет.

Інкубаційний період складає 1-7 (в середньому 2-3) днів, але може скорочуватися до 2-12 годин.

Форма, варіант і тяжкість перебігу дизентерії залежать від шляхів і способів зараження, кількості потрапили в організм мікробів, рівня імунітету організму.

Захворювання починається швидко. На початку розвивається синдром загальної інтоксикації, що характеризується підвищенням температури тіла, ознобом, відчуттям жару, розбитості, зниженням апетиту, головним болем, зниженням артеріального тиску.

Ураження шлунково-кишкового тракту проявляється болями в животі, спочатку тупими, розлитими по всьому животу, що мають постійний характер. Потім вони стають більш гострими, переймоподібними, локалізуються в нижніх відділах живота, частіше зліва. Болі зазвичай посилюються перед випорожненням кишечника.

При легкому перебігу хвороби лихоманка короткочасна, від кількох годин до 1-2 діб, температура тіла, як правило, підвищується до 38 ° С.

Хворих турбують помірні болі в животі, в основному перед актом спорожнення кишечника.

Екскременти мають кашкоподібну або напіврідку консистенцію, частота дефекацій до 10 разів на добу, домішка слизу і крові, хоч я знаю. Інтоксикація і діарея зберігаються протягом 1-3 днів. Повне одужання настає через 2-3 тижні.

Початок цієї форми дизентерії швидке. Температура тіла з ознобом підвищується до 38

3&9deg;З і тримається на цьому рівні від кількох годин до 2-4 діб.

Хворих турбують загальна слабкість, головний біль, запаморочення, відсутність апетиту. Кишкові розлади, як правило, приєднуються в найближчі 2-3 години від початку хвороби.

У хворих з'являються періодичні переймоподібні болі в нижній частині живота, часті помилкові позиви на дефекацію, відчуття незавершеності акту дефекації. Частота стільця досягає 10-20 разів на добу. Екскременти мізерні, часто складаються з однієї слизу з прожилками крові.

Присутній підвищена дратівливість, блідість шкіри. Мова покритий густим білим нальотом, сухуватий. Інтоксикація і діарея тривають від 2 до 4-5 днів. Повне загоєння слизової оболонки кишки і нормалізація всіх функцій організму настають не раніше 1-1,5 місяців.

Важкий перебіг дизентерії характеризується дуже швидким розвитком захворювання, різко вираженою інтоксикацією, глибокими порушеннями діяльності серцево-судинної системи.

Хвороба починається вкрай швидко. Температура тіла з ознобом швидко підвищується до 40 ° С і вище, хворі скаржаться на сильний головний біль, різку загальну слабкість, підвищену мерзлякуватість, особливо в кінцівках, запаморочення при вставанні з ліжка, повна відсутність апетиту.

Нерідко з'являються нудота, блювота, гикавка. Хворих турбують болі в животі, що супроводжуються частими позивами на дефекацію і сечовипускання. Стілець більше 20 разів на добу, нерідко число дефекацій важко порахувати ( «стілець без ліку»). Період розпалу хвороби триває 5-10 днів. Одужання відбувається повільно, до 3-4 тижнів, повна нормалізація слизової оболонки кишечника відбувається через 2 місяці і більше.

Діагноз хронічної дизентерії встановлюється в разі, якщо захворювання триває більше 3 місяців.

Серед ускладнень хвороби найбільш частими є:

Діагноз грунтується на результатах обстеження хворого. Велике діагностичне значення має огляд калу, при якому можна виявити домішка слизу з прожилками крові.

Лабораторне підтвердження дизентерії проводиться бактеріологічним і серологічним методами. Бактеріологічний метод (висів шигел з випорожнень) при 3-кратному дослідженні забезпечує підтвердження діагнозу у 40-60% хворих.

Прискорена діагностика гострих кишкових діарейних інфекцій може здійснюватися по виявленню антигенів збудників і їх токсинів в биосубстратах - слині, сечі, калі, крові. З цією метою використовують імунологічні методи, що володіють високою чутливістю і специфічністю: імуно-ферментний аналіз (ІФА), реакція аглютинації латексу (РАЛ), реакції коагглютинации (РКА), імунофлуоресценції (РІФ), полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР).

Лікування хворих на дизентерію повинно бути комплексним і строго індивідуалізованим. Постільний режим необхідний, як правило, тільки для хворих на тяжкі форми хвороби. Хворим із середньотяжким формами дозволяється виходити в туалет. Хворим легкими формами призначають палатний режим і лікувальну фізкультуру.

Одним з найважливіших доданків в комплексній терапії кишкових хворих є лікувальне харчування. У гострому періоді при значних кишкових розладах призначають стіл №4; з поліпшенням стану, зменшенням дисфункції кишечника і появою апетиту хворих переводять на стіл №2, а за 2-3 дня перед випискою зі стаціонару - на загальний стіл.

Призначати хворому антибактеріальний препарат необхідно з урахуванням відомостей про «територіальний пейзажі лікарської стійкості», тобто чутливості до нього шигел, що виділяються від хворих в даній місцевості останнім часом. Комбінації з двох і більше антибіотиків (хіміопрепаратів) призначаються тільки у важких випадках.

Тривалість курсу лікування дизентерії визначається поліпшенням стану хворого, нормалізацією температури тіла, зменшенням кишкових розладів.

При середньотяжкій формі дизентерії курс терапії може бути обмежений 3-4 днями, при тяжкій - 4-5 днями. Зберігається в період раннього одужання легка дисфункція кишечника (кашкоподібний стілець до 2-3 разів на добу, помірні явища метеоризму) не повинні бути приводом для продовження антибактеріального лікування.

Хворим легкої дизентерію в розпалі захворювання, що протікає з домішками слизу і крові в випорожненнях, призначають один з наступних препаратів:

 • нітрофурани (фуразолідон, фурадонін по 0,1 г 4 рази на день,
 • ерсефуріл (ніфуроксазид) 0,2 г 4 рази на добу),
 • котримоксазол по 2 таблетки 2 рази на день,
 • оксихинолином (нітроксолін по 0,1 г 4 рази на день, интетрикс по 1-2 таблетки 3 рази на день).

При середньотяжкому перебігу дизентерії призначають препарати групи фторхінолонів: офлоксацин по 0,2 г 2 рази на добу або ципрофлоксацин по 0,25 г 2 рази на добу;

 • котримоксазол по 2 таблетки 2 рази на день;
 • интетрикс по 2 таблетки 3 рази на день.

При тяжкому перебігу дизентерії призначають

 • офлоксацин по 0,4 г 2 рази на добу або ципрофлоксацин по 0,5 г 2 рази на добу;
 • фторхінолони в комбінації з аміноглікозидами;
 • аміноглікозиди в комбінації з цефалоспоринами.

При дизентерії Флекснера і Зонне призначають полівалентний дизентерійний бактеріофаг. Препарат випускається в рідкому вигляді і в таблетках з кислотостійким покриттям. Приймають за 1 годину до їди всередину по 30-40 мл 3 рази на день або по 2-3 таблетки 3 рази на день.

При легкому перебігу дизентерії компенсація втрат рідини проводиться за рахунок одного з готових складів (цитроглюкосалан, регідрон, гастролі тощо.). Ці розчини дають пити малими порціями. Кількість випитої рідини повинна в 1,5 рази перевищувати втрати її з випорожненнями і сечею.

Хворим зі среднетяжелой формою діареї рекомендується рясне пиття солодкого чаю або 5% розчину глюкози, або одного з готових розчинів (цитроглюкосалан, регідрон, гастролі тощо.) До 2-4 л / сут.

При тяжких формах захворювань показано внутрішньовенне крапельне вливання 10% розчину альбуміну, гемодез та інших кристалоїдних розчинів (трисоль, лактасол, ацесоль, хлосоль), 5-10% розчину глюкози з інсуліном. У більшості випадків достатньо введення 1000-1500 мл одного або двох з названих розчинів, щоб домогтися значного поліпшення стану хворого.

Для зв'язування і виведення токсину з кишечника призначають один з ентеросорбентів - поліфепан по 1 столовій ложці 3 рази на день, активоване вугілля по 15-20 г 3 рази в день, ентеродез по 5 г 3 рази в день, полисорб МП по 3 г 3 рази в день, смекта по 1 пакетику 3 рази на день або ін.

Для знешкодження токсинів застосовують ферментні препарати: панкреатин, панзинорм в поєднанні з препаратами кальцію.

У гострому періоді діареї для усунення спазму товстої кишки показано застосування:

 • дротаверина гідрохлориду (но-шпа) по 0,04 г 3 рази на добу,
 • папаверину гідрохлориду по 0,02 г 3 рази на день.

При значному больовому синдромі призначають но-шпу по 2 мл 2% розчину внутрішньом'язово або 1-2 мл 0,2% розчин платифіліну гідротартрат підшкірно.

Протягом всього періоду лікування хворим призначають комплекс вітамінів.

З метою корекції біоценозу кишечника призначають біоспорин, Бактиспорин, бактисубтил, флонівін-БС по 2 дози 2 рази на день протягом 5-7 днів. При виборі препарату перевагу слід віддавати сучасним комплексним препаратам - лінекс, біфідумбактерин-форте, вітафлор і ін. Препарати призначають у стандартній дозі. При гарній переносимості в періоді одужання показані кисломолочні лікувально-дієтичні біфідо-і лактомістких продукти, які володіють високою лікувальною ефективністю.

Лікування хворих на хронічну дизентерію (рецидивуючої і безперервної) здійснюється в інфекційному стаціонарі. Лікування включає:

 • фторхінолони ципрофлоксацин по 0,5 г 2 рази на день або офлоксацин по 0,2 г 2 рази на день протягом 7 днів;
 • імунотерапію в залежності від стану імунітету - тималін, тимоген, левамізол, дибазол та ін .;
 • панзинорм, фестал, панкреатин, пепсин та ін .;
 • підвищені добові дози вітамінів;
 • лікування супутніх захворювань, глистових і протозойних кишкових інвазій;
 • для відновлення кишкового біоценозу призначають біоспорин, Бактиспорин, лінекс, біфідумбактерин-форте, вітафлор, лакто-бактерин; дані препарати призначають в стандартній дозі протягом 2 тижнів після етіотропної терапії одночасно з патогенетичними засобами.

Прогноз при лікуванні хворих на дизентерію, як правило, сприятливий.

Переболевшие гострою дизентерією виписуються зі стаціонару не раніше, ніж через 3 дні після клінічного одужання (нормалізації температури тіла, стільця, зникнення ознак інтоксикації, болю в животі, спазму і хворобливості кишечника), при відсутності патологічних змін в лабораторних дослідженнях. Хіміопрофілактика у контактних з хворим осіб не проводиться.

Дізнайтеся ваші ймовірні хвороби і до якого доктору слід йти.

Дизентерія: симптоми у дітей, дорослих, лікування, шляхи зараження

Дизентерія - це інфекційне кишкове захворювання, яке в медицині прийнято поділяти на амебну і бактеріальну, тобто на амебіаз і шигельоз. Амеб вперше виділив росіянин на прізвище Леш (Ф.А), шигел, як збудників дизентерії - японець Кійоші Шига.

Оскільки амебіаз поширений в ендемічних країнах з жарким кліматом - Мексика, Індія та ін., В Росії це захворювання буває досить рідко. Щоб вчасно розпізнати і почати адекватне лікування захворювання, слід знати які симптоми при дизентерії можуть бути у дітей або дорослих.

У цій статті ми докладніше розповімо про шигеллезе або інфекційної дизентерії, симптоми якої починаються з загальної інтоксикації, блювання, нудоти, відрижки. Також дизентерія проявляється печією, проносом і здуттям, болями, помилковими позивами на дефекацію, бурчанням (шум плескоту), ректальний плювок і малинове желе (ураження дистальних відділів).

Однак, тільки на підставі скарг пацієнта, неможливо встановити точну причину розладу травлення і ознак інтоксикації. Для встановлення діагнозу треба або здати кал на посів на дизентерійну групу або кров на серологію (антитіла до шигеллам).

Шляхи зараження, причини дизентерії у дітей та дорослих

Джерелом дизентерії є особи, які страждають хронічною або гострою формою захворювання, а також бактеріоносії.

 • Пацієнти з гострою формою максимально заразні в перші кілька днів хвороби. Гостра форма триває близько 3 місяців, під час яких бактеріовиділення не припиняється.
 • При хронічній дизентерії - людина може виділяти шигели тільки під час загострень, тривалість такої дизентерії більше 3 місяців.
 • Непередбачувані і небезпечні бактеріносітелі - це особи з малосимптомно течією захворювання, при стертих або легких її формах, коли захворювання не яскраво виражено, а людина виділяє бактерії, що викликають дизентерію.

Причиною дизентерії у дітей та дорослих є недотримання правил особистої гігієни, вживання заражених продуктів. Механізм зараження цим інфекційним захворюванням тільки фекально-оральний, який відбувається різними шляхами:

 • Водний шлях зараження- найчастіше їм передається, так звана дизентерія Флекснера.
 • Харчовий шлях - в основному їм передається дизентерія Зонне
 • Контактно-побутовий шлях - передається дизентерія Григор'єва - Шига.

Всі види дизентерії можуть передаватися від людини до людини через предмети побуту, якщо при недотриманні правил особистої гігієни, вони заражені фекаліями. Факторами передачі дизентерії та інших кишкових інфекцій є вода, мухи, продукти харчування, особливо молочні продукти, немиті фрукти та овочі, брудні руки, побутові предмети, якими користується хвора людина.

 • Сприйнятливість до дизентерії у людини висока

Причому вона практично не залежить від віку і статі, проте, найчастіше дизентерія вражає дітей дошкільного віку, оскільки вони часто не мають належних гігієнічних навичок. Причинами дизентерії і у дітей, і у дорослих, може бути не тільки сам факт зараження, але і провокуючі фактори, наприклад, сприйнятливість до кишкових захворювань збільшується при наявності хронічних або гострих захворювань шлунково-кишкового тракту, при дисбактеріозі кишечника (лікування).

Як і інші кишкові інфекції, шлунковий грип, сальмонельоз, дизентерія частіше буває в теплу пору року, в осінньо-літній, оскільки сприятливі зовнішні умови сприяють активізації і розмноженню збудника захворювання.

 • Після перенесення дизентерії у людини протягом року зберігається імунітет, який строго видоспецифичен.

Збудник захворювання може зберігати свою активність у зовнішньому середовищі до 1,5 місяців, а потрапляючи на деякі продукти, особливо на молочні вироби, здатний і розмножуватися. Виникнення дизентерії починається після проникнення шигелл в шлунково-кишковому тракті, потім розмножуючись, збудник виділяє отрути в кров, ці токсини негативно впливають на судини, печінку, кровообіг, на стінки кишечника і центральну нервову систему. Запалення, яке виникає в слизовій тонкої кишки, може призводити до утворення глибоких виразок в кишечнику.

Симптоми дизентерії у дітей та дорослих

У встановленні діагнозу захворювання мають важливе значення дані про наявність спалаху дизентерії, реєстрація випадків захворювання серед оточення хворого, сезонність. Інкубаційний період цієї кишкової інфекції вважається від декількох годин до 5 днів, але найчастіше це 2-3 дні, тому з високою точністю можна визначити можливе джерело зараження. Які відмінні ознаки дизентерії? Симптоми у дорослих при типовій клінічній картині дизентерії наступні:

Дизентерія починається гостро, і симптоми в першу чергу носять ознаки інтоксикації організму, з'являється висока температура, головний біль, нудота, зниження апетиту, падіння артеріального тиску.

Біль в області живота тупа, спочатку носить постійний, розлитої характер. У міру розвитку інтоксикації, вона набуває характеру нападів, стає схваткообразной, частіше в лівій стороні внизу живота або над лобком. Перед випорожненням біль посилюється.

Для дизентерії характерна поява тенезмов, тобто помилкових хворобливих позивів на випорожнення, що не закінчуються дефекацією. Також можуть бути болі в прямій кишці при дефекації і ще кілька хвилин після спорожнення, що тягнуть болі в кишечнику можуть віддавати в крижі.

Стілець стає прискореним, понад 10 разів в день, при цьому часто з'являються слизисто-кров'янисті виділення, в важких випадках під час спорожнення кишечника з'являються тільки кров'янисті слизові виділення.

Є ще гастроентеріческіе варіант перебігу захворювання (не більше 20% випадків). Для нього лихоманка і інтоксикація не передують кишкових розладів, а за часом збігаються з ними. Дебютує ця форма відразу зі блювоти, рідкого водянистого стільця. З другої-третьої доби може приєднатися і коліт. Для цієї форми дуже характерно зневоднення (на відміну від колітіческіе), присутні млявість, падіння артеріального тиску, сухість слизових оболонок і шкіри, зниження відокремлюваної сечі.

Захворювання протікає в різних формах, від легкого нездужання, дискомфорту в кишечнику і субфебрильної температури, до серйозного, важкого перебігу дизентерії, симптоми і лікування якої вимагають термінової госпіталізації хворого - повна відмова від їжі, гарячковий стан, блідість шкірних покривів, частий стілець, блювота, неврологічні порушення.

При хронічній дизентерії, симптоми захворювання вже не носять інтоксикаціях характер, однак зберігається постійна щоденна діарея, калові маси мають найчастіше зеленуватий відтінок, кашкоподібні, людина втрачає вагу, з'являється гіповітаміноз. При своєчасному адекватному лікуванні в розвинених країнах практично не реєструються випадки хронічної дизентерії, оскільки застосування антибіотиків, ентеросорбентів, еубіотиків, яких в сучасній фармакологічної промисловості безліч, успішно пригнічують розмноження шигел.

Особливості дизентерії, симптомів у дітей

Дизентерія у дітей раннього віку має ряд особливостей. Головні клінічні прояви - це діарея з колитическим синдромом (мала кількість калових мас, поява крові, слизу в випорожненнях) і симптоми загальної інтоксикації, які нічим не відрізняються від більшості інфекційних захворювань - погіршення самопочуття, підвищена температура, втрата апетиту. Колітіческій синдром буває 90% випадків, але його прояви можуть бути виражені не яскраво, а лише поєднуватися з синдромом диспепсії.

У перший день хвороби через спастичного стану кишечника, стілець у дитини стає мізерним, замість калових мас може виділятися тільки каламутна слиз із зеленню, іноді з прожилками крові.

Тенезми, які бувають у старших дітей і дорослих, у дітей раннього віку замінюються плачем при дефекації, занепокоєнням, розслабленням заднього проходу. На відміну від дітей старшого віку, у немовлят і дітей до 3 років живіт зазвичай не втягнуть, а роздутий.

Токсичні форми дизентерії бувають у дітей грудного віку дуже рідко. Інфекційний токсикоз у них слабо виражений через фізіологічної гипореактивности до мікробних токсикозам. Зате для них дуже типові ексікоз (зневоднення), яке при блювоті і проносі розвиваються досить швидко.

Симптоми дизентерії у дітей проявляється частим рясним водянистим стільцем, блювотою, різким зниженням ваги, оскільки відбуваються важкі порушення водно-мінерального і білкового обміну. Такі зміни можуть призводити до серцево-судинних порушень, до адинамії, парези кишечника і інших тяжких ускладнень.

У дітей грудного віку симптоми доповнюються виникненням ілеоколітов, ілеїт з лихоманкою, різкою інтоксикацією, постійної блювотою, значним падінням маси тіла, метеоризмом, рясним, частим, каламутним, смердючим стільцем. Встановлено, що такі форми дизентерії зазвичай поєднуються зі стафілококової інфекцією, сальмонельоз.

Найважчими симптомами дизентерійної інтоксикації у дітей вважаються судоми, потьмарення свідомості, ціаноз, менінгеальні явища, похолодання кінцівок, а також у дітей може виникати тахікардія, серцево-судинна слабкість, аритмія, падіння артеріального тиску, приглушеність або глухість серцевих тонів.

Чим відрізняється симптоми дизентерії від інших розладів кишечника?

Дизентерію слід диференціювати від різних інших кишкових інфекцій або неінфекційних захворювань кишечника, таких як:

 • При токсикоинфекциях харчових, сальмонельозі

Ці захворювання починається з багаторазової блювоти, ознобу, болю, який локалізується найчастіше в надчеревній ділянці. При харчових отруєннях не буває ураження товстої кишки і тому відсутня спастичний біль зліва в клубової області, також немає помилкових позивів на дефекацію. При сальмонельозі кал має зеленуватий відтінок або як кажуть, вид болотної твані.

На відміну від інфекційної дизентерії він характеризується хронічним процесом без помітної температурної реакції. Екскременти зберігають вигляд калових мас, при цьому слиз і кров рівномірно змішуються, утворюючи «малинове желе», в яких і виявляють амеб - збудників хвороби.

також не супроводжується симптомами спастичного коліту. Це захворювання починається з проносу, сильної блювоти, кал має вигляд рисового відвару, не буває високої температури, болю в животі і помилкових позивів на дефекацію. Для холери характерно стрімко наростають симптоми дегідратації, яка нерідко призводить до важкого стану пацієнта.

також для нього не характерний спастичний коліт, іноді уражається товста кишка, буває висока температура тривалий час, специфічна розеолезная висип.

неінфекційного походження, виникає при отруєнні хімічними сполуками, а також він часто супроводжує такі захворювання, як гіпоацидний гастрит, холецистит, уремию, патологію тонкої кишки. Такий коліт не має сезонності, не є заразним захворюванням і пов'язаний з внутрішніми змінами в шлунково-кишковому тракті.

Для цього захворювання характерні кров'янисті виділення, але зазвичай без запальних процесів в товстій кишці. При геморої тільки в кінці акту дефекації до калових мас домішується кров.

Рак прямої кишки - для цього захворювання також характерно діарея з кров'ю і симптоми інтоксикації в стадії розпаду пухлини. Однак, онкологічні захворювання не мають гострого характеру протікання, відрізняються наявністю метастазів у віддалених органах або регіонарних лімфатичних вузлах.

Дітей, у яких діагностується дизентерія, особливо грудного і молодшого віку - до 3 років, частіше за все госпіталізують. Дорослих хворих можна лікувати як в стаціонарі, так і вдома, в залежності від тяжкості інфекційного процесу, віку і стану хворого, або при неможливості проводити лікування і догляд за хворим в домашніх умовах. Основне лікування полягає в призначенні наступних препаратів:

 • При виборі протимікробних засобів: легкі форми лікуються фуразолидоном, середньотяжкі і важкі краще фторхінологни або цефалоспорини, аміноглікозиди (канаміцин).
 • Дітям з перших днів хвороби слід давати сольові, глюкозосолевие розчини - Регідрон, кричав, Глюкосолан тощо. Розводити 1 пакетик таких засобів слід в 1 літрі води, давати дитині по чайній ложці кожні 5 хвилин, з розрахунку добової дози 110 мл на 1 кг. дитини.
 • Еубіотики - Біфідобактерін, Бактисубтил, Бифиформ, Ріофлора імуно, Біфікол, прімадофілюс, Лактобактерин, Лінекс тощо. Оскільки антибактеріальні препарати посилюють симптоми дисбактеріозу кишечника, обов'язково показані еубіотики, які призначаються курсом не менше 3-4 тижнів (див. Весь список аналогів Линекса) .
 • За свідченнями лікар може призначити імуномодулятори, вітаміни, а також в'яжучі засоби і спазмолітики.
 • Після гострого процесу для прискорення регенерації рекомендовані мікроклізми з рослинними відварами, настоями - Вінілін, евкаліпт, ромашка, масла обліпихи, шипшини.
 • Адсорбенти, ентеросорбенти - Смекта, Полифепан, полісорб, Фільтрум СТІ (інтсрукціі по застосуванню), активоване вугілля та ін.
 • Ферментні комплексні препарати - Фестал, Креон, Панзинорм, Мезим.
 • При хронічній дизентерії, лікування антибіотиками менш ефективно, тому призначаються фізіотерапевтичне лікування, еубіотики, лікувальні мікроклізми.
 • Щадна дієта - слизові супи, рисовий відвар або каша без солі, картопляне пюре. Насильно годувати ні дитини, ні дорослого не варто, головна умова - більше рідини, пити можна несолодкий, неміцний чай, воду, молочну сироватку. Виключити з раціону здобу, м'ясо, цукор, кава, все напівфабрикати, готові продукти, копченості, ковбаси, сири тощо. Тільки з 5 дня можна додавати поступово відварну рибу, тефтелі, омлети, кефір. Через 2 тижні переводити на повноцінне, але дієтичне харчування.

Добрий вечір! Моєму сину3,5 рочки. Він недавно перехворів. У нас темп. 2 добу була. Після у нас з'явилася блювота, після пронос. Врот немає, але по пронос залишився. Днів 5 триває пронос. Я так то не звертала уваги, тому що він в день часто ходить з народження. А тепер вранці він сходив 2 рази а на третій з яскраво-червоною кров'ю. На четвертий теж з кров'ю тільки згусток крові темного кольору, а на 5 раз слиз з яскраво-червоною кров'ю. Що це може бути? З ранку плачу. А у мене ще однорічна дитина на руках.

Ну як ви підлікували дитини?, Моя відповідь тут вже не дасть результату, занадто він запоздалий..Налічіе крові в калі каже, про велику значущість госпіталізації дитини в лікарню якомога бистрее..Так-як це може бути і симптомом гострої кишкової непрохідності ( заворот кишок) .Ответьте мне пожалуйста, як в результаті у вас пройшла ситуація з вашою дитиною?

Підкажіть будь ласка, ми з дитиною перехворіли на дизентерію, виписали з лікарні аналізи хороші але підвищені лейкоцити 8.5. Дієту дотримуємося але третю добу у дитини підвищується температура, скаржиться на болі в животі і був пронос. Що це може бути? Я вже не знаю що робити, дитина дуже схуд.

Додати коментар Скасувати відповідь

Чи всі Ви знаєте про застуді і грипі

© 2013 Азбука здоров'я // Угода // Політика персональних даних // Карта сайту Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування. Для встановлення діагнозу і отримання рекомендацій по лікуванню необхідна консультація кваліфікованого лікаря.

дизентерія

дизентерія - це інфекційна хвороба загального характеру, яку викликають дизентерійні бактерії. Найбільш часто розвиток захворювання провокують шигели. амебна дизентерія проявляється як наслідок зараження гнстолітіческой амебою. При розвитку цієї недуги у людини уражається в основному слизова оболонка товстого кишечника.

Найчастіше діагностується дизентерія у дітей у віці від двох до семи років. Але хвороба може вражати людей з будь-якої вікової групи. Рідше ознаки дизентерії фіксуються у немовлят, так як дитина має в перші місяці сильний імунітет, дістався йому від матері. Як правило, у дітей грудного віку захворювання може розвинутися, якщо у воді або їжі містився збудник дизентерії.

Симптоми дизентерії в основному проявляються влітку. Інфекція поширюється швидко, і якщо не будуть дотримуватися головні правила гігієни, то дитині може знадобитися лікування дизентерії. Саме тому профілактика захворювання полягає, перш за все, в суворому дотриманні загальним гігієнічним нормам.

Збудники захворювання мають форму паличок. Вони миттєво гинуть при температурі 100С, при температурі 60С можуть протриматися близько півгодини. У каловой масі збудник гине через кілька годин.

Інфекція поширюється від хворих на гостру і хронічну форму хвороби. Також зараження можливе від бактеріовиділювачів, якими є люди з легким перебігом недуги. Такі хворі на увазі легкості симптомів до лікаря не звертаються. Інфекція може передаватися через їжу і питво, також її розносять мухи. Передача збудника може статися і через брудні руки.

Виділяється дві форми дизентерії - гостра і хронічна. При гострій формі захворювання людина може хворіти від 3-4 днів до трьох місяців. Якщо хвороба триває довше, то мова вже йде про хронічну форму дизентерії. тривалість інкубаційного періоду в обох випадках може коливатися від 18 годин до 5 діб.

Якщо у хворого має місце середньотяжкий перебіг хвороби, то його ознаки виражені більш гостро. Спочатку людина відчуває слабкість і нездужання, його може трохи морозить. Пізніше виявляються переймоподібні болі в лівій частині низу живота. Стілець рідкий, з кров'ю і слизом, його частота іноді доходить до 25 разів на добу. У перші дві доби розвитку дизентерії частота стільця наростає. Крім того, у хворого підвищується температура тіла, яка може досягти 39 градусів, його турбує головний біль. Температура спадає через 2-5 днів.

У більшості хворих біль в животі не вщухає довго. Іноді біль не вщухає навіть на час. Як правило, живіт болить в лівій нижній частині, однак деякі хворі відзначають, що біль носить розлитий характер. Часто також відзначається здуття живота. При важкій формі гострої дизентерії початок хвороби завжди бурхливе. Пацієнта турбує дуже сильний біль внизу живота, що має переймоподібний характер. Стілець рідкий і дуже частий, може спостерігатися блювота, нудота, стрімко підвищується температура тіла. У калових масах крім слизу і крові може виявлятися гній. У хворого частішає пульс, знижується артеріальний тиск, спостерігається задишка. Важка форма дизентерії може тривати до 6 тижнів. Якщо не проводилося адекватне лікування недуги, він може перейти в хронічну форму.

У хворого на дизентерію дитини стілець відразу рясний, але потім його вид змінюється, в ньому з'являються грудочки слизу сіро-зеленого кольору. В цей час організм дитини дуже сильно зневоднюється. Якщо у малюка сухі слизові оболонки, то мова йде вже про значну втрату рідини. Батьки повинні усвідомлювати і той факт, що зневоднення тим небезпечніше, чим молодша дитина.

При важкій формі дизентерії у малюка може розвиватися серцево-судинна недостатність, з'являються судоми, порушується свідомість. В даному випадку важлива термінова госпіталізація.

У хворого немовляти при дизентерії холонуть кінцівки, він постійно відригує. Сон дуже неспокійний і поганий.

Щоб діагностувати у хворого дизентерію, в лабораторії проводять бактеріологічний посів калу. Для точності результату дослідження аналіз проводять тричі. Однак такий метод підходить для діагностики не завжди, так як результати з'являються тільки через тиждень. З метою прискорення діагностики дизентерії практикується визначення антигенів до збудника хвороби і токсинів в крові і калі.

В даному випадку використовуються імунологічні методи. Для визначення наявності шигелл застосовується метод полімеразно-ланцюгової реакції.

В процесі встановлення діагнозу хворому також проводиться аналіз калу (копрограма). Якщо в досліджуваному матеріалі є велика кількість слизу і при цьому підвищено число лейкоцитів і присутні еритроцити, то, найімовірніше, порушена цілісність слизової оболонки кишечника.

В процесі лікування дизентерії найбільш важливим моментом є знищення збудників захворювання. Також необхідно відновити нормальний водно-сольовий баланс і забезпечити детоксикацію організму. Якщо хвороба протікає у важкій формі, то пацієнта лікують в стаціонарі. Легку форму дизентерії можна лікувати амбулаторно.

Ефективно борються з шигеллами медикаментозні препарати, що належать до нітрофурановие ряду, а також хіноліни, фторхінолони. Призначаючи антибактеріальні лікарські засоби, лікар обов'язково керується особливостями конкретного випадку. Адже важливо врахувати чутливість виду шигел до конкретного призначається препарату. Хворий приймає антибактеріальні препарати протягом 3-4 днів, якщо у нього діагностується среднетяжелая форма хвороби. Якщо мова йде про важку форму захворювання, то антибактеріальні засоби призначаються на 5 днів.

За цей період у хворого поступово поліпшується загальний стан організму, температура приходить в норму, характер і частота стільця також нормалізуються. Після того, як курс антибактеріальної терапії закінчується, протягом декількох днів у пацієнта ще відзначається легка дисфункція кишечника. Стілець залишається рідким, його частота становить не більше трьох разів на добу. Але в цей час антибіотики приймати вже немає необхідності.

Якщо у хворого діагностована легка ступінь захворювання, то йому показано рясне пиття. Справа в тому, що в процесі блювоти і проносу організм втрачає рідину і солі. Найбільш оптимальним напоєм буде вода з додаванням соди, солі та цукру. Також в воду можна додати спеціальний препарат регідрон. Пити потрібно невеликими порціями і часто. Важким хворим з метою відновлення водно-сольового балансу вводять внутрішньовенно спеціальні розчини.

З метою виведення з організму токсинів при лікуванні дизентерії призначається курс лікування ферментними препаратами. хворі приймають панзинорм, панкреатин, препарати кальцію. Крім того, для лікування застосовуються ентеросорбенти: активоване вугілля, ентеросорб, смекта. Вони сприяють виведенню токсинів з кишечника хворого. Курс лікування також включає високі дози вітамінів.

Якщо існує необхідність зняти сильний больовий напад, то з цією метою використовується но-шпа, інші препарати, які знімають спазм.

При терапії цього захворювання має велике значення правильний підхід до харчування. Не можна вживати ті продукти, які посилюють процеси бродіння в кишечнику. Це молоко, бобові, чорний хліб, огірки, буряк, капуста.

При лікуванні дітей необхідно особливу увагу звернути на харчування. Якщо дитина відмовляється їсти категорично, то насильно годувати його не рекомендується. У період, коли дитина відчуває себе краще, і у нього з'являється апетит, бажано зменшити обсяг харчування наполовину і збільшувати його поступово. Це дозволить не перевантажувати організм одужує малюка. А ось пити дитина повинна якомога більше. Ідеально для цього підходять компоти, морси.

У період хвороби і після неї у людини проявляються ознаки дисбактеріозу кишечника. Щоб позбутися від цього явища, практикується прийом пробіотиків. У цій групі препаратів містяться корисні бактерії, що відновлюють нормальну мікрофлору. У цю групу входить Біфіформ, Лінекс, Біфідумбактерин-форте, лактобактерин.

Практикуються також деякі народні методи лікування дизентерії. Однак їх можна застосовувати тільки після схвалення лікуючого лікаря. Можна приготувати настій дубової кори, відвар квітів жимолості, настій квіток деревію. Ефективним засобом для лікування дизентерії є корінь родовика, з якого також готують настій. Також використовуються відвари і настої трави подорожника великого, плоди черемхи звичайної, чорниці звичайної, листя ожини.

амебної дизентерію (амебіаз) Викликає гнстолітіческая амеба. Зараження відбувається, коли зрілі цисти гістолітнческой амеби потрапляють через рот в шлунково-кишковий тракт. Людина може заразитися, якщо п'є сиру воду, яка була заражена, а також при вживанні заражених збудником продуктів. Найбільш часто це захворювання діагностується в зонах, де клімат дуже жаркий.

При цій формі дизентерії інкубаційний період може тривати до 30 днів. Існує три форми захворювання: позакишковий, кишковий, шкірний амебіаз. Найчастіше зустрічається кишковий амебіаз. У свою чергу, цю форму поділяють на амебний коліт і амебної дизентерію. При амебному коліті у людини знижується апетит, проявляється здуття живота, постійно чергуються запори і проноси. Після акту дефекації хворий постійно відчуває відчуття, що кишки спорожнити в повному обсязі. Стілець має кашкоподібну консистенцію, в ньому присутня слиз. Іноді може також виявлятися кров. Температура в гострому стані підвищується несильно і на нетривалий період.

При амебної дизентерії хворі відзначають сильний біль ниючого або схваткообразного характеру, рідкий стілець з кров'ю і слизом, загальну слабкість і нездужання. Стілець може з'являтися до 10 разів на добу. Протягом від 3 до 5 днів зберігається помірно підвищена температура тіла. Також відзначається здуття живота і наліт на язиці. Іноді лікарі відзначають також збільшення печінки.

При обох різновидах амебіаз у людини знижується працездатність, анемія, поганий сон. В процесі ректального обстеження виявляються виразки в дистальному відділі товстої кишки, виразки слизової оболонки.

При позакишкові амебіазі найчастіше вражається печінка, і розвивається амебний гепатит. Шкірний амебіаз розвивається, як правило, з кишковою формою.

Як ускладнень амебіазу можуть розвиватися Періколи, кишкові кровотечі, кишкова непрохідність, абсцеси легенів, поддіафрагмальние абсцеси.

Діагноз встановлюють, керуючись епідеміологічними даними. Лікар детально вивчає анамнез, проводить огляд хворого. Також інформативним методом дослідження є ректороманоскопія і паразнтоскопіческіе дослідження калових мас хворого.

Лікування амебної дизентерії передбачає дотримання дієти, застосування патогенетичних і симптоматичних препаратів. Також при необхідності хворим призначають антигістамінні препарати, вітаміни.

Для профілактики захворювання дуже важливо дотримуватися всіх санітарно-гігієнічні норми. Щоб не допустити масового зараження населення, ведеться суворий санітарний нагляд за підприємствами, які випускають харчові продукти, забезпечують громадське харчування. Не менш важливо контролювати водопостачання. Всі ці заходи спрямовані на попередження масового розповсюдження кишкових інфекцій.

Заходи особистої профілактики - це, перш за все, регулярне і ретельне миття рук. Крім того, важливо вчасно позбуватися від мух в приміщенні і не допускати, щоб вони контактували з харчовими продуктами. Батьки повинні всіма силами забезпечувати захист дитини від зараження хвороботворними мікроорганізмами. Слід стежити не тільки за тим, щоб дитина мив руки після туалету і прогулянок, але й не допускати вживання немитих фруктів, овочів.

Освіта: Закінчила Рівненський державний базовий медичний коледж за спеціальністю «Фармація». Закінчила Вінницький державний медичний університет ім. М.І.Пирогова та інтернатуру на його базі.

Досвід роботи: З 2003 по 2013 р - працювала на посадах провізора і завідувача аптечним кіоском. Нагороджена грамотами та відзнаками за багаторічну і сумлінну працю. Статті на медичну тематику публікувалися в місцевих виданнях (газети) і на різних Інтернет-порталах.

Дизентерія - це інфекційне захворювання, що надає негативний вплив на травну систему людини. Згідно з даними лікарської статистики, найбільше поширення ця патологія отримує в жарку пору року.

У дитини була дизентерія, коли були в отпуске.Хорошо, що у мене на цей випадок була повністю укомплектована аптечка з собою. Відпоювали смекту і регідрон, давала Ентерофурил і активування вугілля. Вдалося впоратися з проблемою за два дні. Але ось апетиту у дитини не було, млявий був, навіть на пляж не хотів виходіть.Прішлось ще нормобактом L попоить. Стілець повністю нормалізувався, апетит вернулся.Я вже й не сподівалася, що зможу дитини підняти на ноги до від'їзду додому. Хоч відпустку і був зіпсований, але додому ми їхали здоровими

Максі: Геп С, генотип 1а, лікуюся 7 тижнів, приймаю Рибавирин + альгерон + Sovriad. Перший місяць це.

Елла: П'ю мелатонін вже років 10, але допомагає він мені тільки в сочитании з седативними.

Інга: Корпоратив недавно був, їжі і алкоголю неймовірну кількість з'їла і випила. А через.

Олексій: Відмінний крем! Чи не гоївся післяопераційний шов майже 2 місяці. Почав мазати допомогло.

Всі матеріали, представлені на сайті, носять виключно довідковий і ознайомлювальний характер і не можуть вважатися призначеним лікарем методом лікування або достатньою консультацією.

Адміністрація сайту та автори статей не несуть відповідальності за будь-які збитки і наслідки, які можуть виникнути при використанні матеріалів сайту.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

23 + = 30