Ознаки дисциркуляторної енцефалопатії

Що таке дисциркуляторна енцефалопатія і як її лікувати

Дисциркуляторна енцефалопатія - це захворювання зустрічається не так часто, але ось бід воно може завдати багато. Що це за недуга, з чим він пов'язаний? Адже якщо знати причини і симптоми захворювання, то можна вчасно почати лікування. Від цієї оперативності залежить і сам результат. Тому у багатьох пацієнтів і виникає питання, що це таке дисциркуляторна енцефалопатія. Саме про дане захворювання і піде мова в статті.

Дисциркуляторна енцефалопатія зустрічається не так часто. За статистикою, на цю недугу страждають не більше п'яти відсотків населення. Але від цього самим хворим не стає легше.

ДЕП, а саме так скорочено називають така недуга, може досить легко з здорової людини зробити інваліда. Тому знання симптомів і способів лікування судинної енцефалопатії ні для кого не буде зайвим.

Що з себе являє така хвороба? Які процеси, що призводять до її виникнення?

Тут лікарі визначають наступну послідовність:

 1. Внаслідок деяких патологій порушується кровопостачання головного мозку. Причин цьому досить багато, про них мова піде трохи пізніше.
 2. Через недостатнє надходження крові в деяких ділянках головного мозку починається кисневе голодування.
 3. Унаслідок цього клітини починають відмирати. В результаті і з'являється початкова дисциркуляторна енцефалопатія.
 4. Далі функції пошкоджених ділянок починають виконувати інші клітини головного мозку. Поступово через інтенсивної роботи і у них починається кисневе голодування. Потім все нові і нові ділянки головного мозку починають відмирати.

У таких процесів є своя закономірність. Головний мозок забезпечується кров'ю за двома основними артеріях. Вони поступово зменшуються в розмірах і розгалужуються, утворюючи своєрідні басейни (за аналогією з річковою системою). Найдрібніші частини такої системи, а саме капіляри, і страждають найбільше при порушенні кровопостачання. Вони починають гірше живити киснем клітини. Звідси і закономірність: ділянки, які розташовані на периферії кровоносних басейнів, страждають раніше всіх. Від них і починається захворювання «судинна енцефалопатія».

Практично будь-яке захворювання не виникає просто так. У кожного недуги є свої причини. Те ж саме відноситься і до дисциркуляторної енцефалопатії головного мозку. Які причини саме цієї недуги? Що на це відповідають лікарі?

Тут фахівці відзначають наступні основні передумови, які викликають таке захворювання, як «енцефалопатія дисциркуляторная»:

 • зміни кровообігу в головному мозку можуть бути наслідком атеросклерозу. При цьому захворюванні в судинах утворюються бляшки з холестерину. В результаті зменшується їх просвіт, що і призводить до погіршення постачання головного мозку кров'ю, насиченою киснем, як результат - до судинної енцефалопатії. Це найбільш часто зустрічає причина;
 • підвищений артеріальний тиск теж може викликати дисциркуляторна енцефалопатія. При цьому недугу кровоносні судини можуть лопатися або їх стінки стають як сито. В результаті в головний мозок потрапляють речовини, які можуть йому нашкодити;

 • причини можуть бути пов'язані і з низьким тиском. При гіпотонії кров не може пробитися в тонкі капіляри;
 • ще причина, яка викликає подібні зміни, - це підвищена в'язкість крові. В результаті вона погано проникає у вузькі капіляри;
 • дисциркуляторна енцефалопатія головного мозку може бути викликана остеохондрозом хребта. Це захворювання викликає здавлювання кровоносних судин. Це відбувається через кісткових відростків або спазмованих м'язів;
 • ряд захворювань залоз внутрішньої секреції. Гормони впливають практично на всі процеси, що відбуваються в організмі. Якщо стався збій, то просвіт судин в головному мозку може звузитися. Такі зміни часто зустрічаються у жінок під час клімаксу.

Щоб почати лікування потрібно спочатку провести діагностику і виявити саме захворювання. Саме тому потрібно знати симптоми недуги. Яке прояв дисциркуляторної енцефалопатії? За якими ознаками можна зрозуміти, що відбуваються зміни судин головного мозку?

До таких лікарі відносять наступне:

 • В першу чергу - це головний біль. Пацієнт відчуває неприємні відчуття, ніби голову розпирає. Нерідко виникає біль в очах, а також нудота і блювота.

 • Ознаки дисциркуляторної енцефалопатії - це і погіршення нервового стану хворого. Якщо пошкоджений певну ділянку головного мозку, то пацієнт схильний до швидкої втоми, порушення сну, перепадів настрою, дратівливості. Крім того, людина часто відчуває шум у вухах.
 • Головний мозок відповідає за багато процесів, пов'язані з розумом. Якщо він починає пошкоджуватися, то і свідомі дії погіршуються. Прояв дисциркуляторної енцефалопатії - це погана пам'ять, неможливість зосередиться, труднощі зі складанням плану дій і так далі.
 • Якщо зміни вже серйозні, то пацієнту може здаватися, що його тіло не слухається. Це відбувається через те, що сигнали від головного мозку до м'язів доходять в спотвореному вигляді. Кінцівки і інші частини тіла просто не розуміють, що надійшли команд.
 • Спостерігаються порушення в роботі вестибулярного апарату. Пацієнт може ходити, похитуючись, відчувати шум у вухах, часті запаморочення і порушення координації.
 • При дисциркуляторній енцефалопатії симптомами при істотному ураженні головного мозку може виступити і часткова втрата слуху, зору і нюху.

Але варто зазначити, що симптоми і лікування даної хвороби індивідуальні в кожному випадку. Прояв недуги сильно залежить від стадії дисциркуляторної енцефалопатії. Чим хвороба більш «розвинена», тим важче її симптоми і важче лікування. Звідси можна зробити висновок, що раннє діагностування дуже важливо. При появи, навіть незначних, симптомів потрібно обов'язково звернутися до медичного закладу для проведення обстеження. Тільки так пацієнт може уникнути інвалідності.

Практично будь-яка хвороба розвивається поступово. Те ж саме відноситься і до дисциркуляторної енцефалопатії. Недуга розвивається поступово, «захоплюючи» все нові і нові ділянки головного мозку. Звідси і погіршення стану хворого і виникнення все нових і більш хворобливих симптомів.

Всього лікарі поділяють три стадії розвитку хвороби:

 • дисциркуляторна енцефалопатія ступеня 1. На такій стадії хвороби її легко переплутати з іншими недугами. Симптоми в цьому випадку схожі на інтоксикацію або черепно-мозкову травму. В такому стані пацієнт відчуває головні болі паралельно з шумом у вухах, знижену активність, пов'язану з порушенням пам'яті і сну. Дисциркуляторна енцефалопатія стадії першої добре піддається лікуванню. Розвиток хвороби можна зупинити і домогтися ремісії на довгі роки.
 • дисциркуляторна енцефалопатія ступеня 2 - це вже більш небезпечне для здоров'я стан. Хворий здатний обслуговувати себе самостійно, але в більшості випадків йому ставлять інвалідність. Лікування дисциркуляторної енцефалопатії другого ступеня вже досить важко. У такому стані у пацієнта починається соціальна дезадаптація. Він все частіше відчуває стан тривожності. При другій стадії розвитку захворювання проявляються такі симптоми, як депресії, дратівливість, значне зниження пам'яті, порушення уваги і можливості контролювати свої дії.
 • дисциркуляторна енцефалопатія ступеня 3 - це найнебезпечніша стадія розвитку захворювання. Пацієнт практично повністю залежить від оточуючих. Виявляється недоумство і нездатність отримувати нові навички. При третій стадії недуги у хворого спостерігаються такі симптоми, як порушення ходьби і руху, нетримання сечі, розгальмування і так далі.

Дисциркуляторна енцефалопатія, її класифікація на три ступені, досить індивідуальна і відносна. Багато в чому розвиток хвороби залежить від стану організму пацієнта і своєчасності лікування. Сам недуга може розвиватися з різною швидкістю. У деяких випадках перехід від однієї стадії до наступної відбувається за п'ять років. При швидкій течії хвороби цей період скорочується до двох і менше років.

Венозна або судинна енцефалопатія головного мозку - це небезпечне захворювання. Воно може перетворити здорової людини на інваліда всього за 3-5 років. До того ж ця недуга практично не піддається лікуванню, особливо на пізніх стадіях розвитку.

Саме тому раннє діагностування дуже важливо. Якщо виявити хворобу на початку її шляху, то є шанс прожити довго і не бути тягарем для рідних і близьких.

У комплекс діагностичних заходів по виявленню дисциркуляторної енцефалопатії включаються такі:

 1. Спостереження за пацієнтом. Проводиться опитування хворого і його близьких (при підозрі на більш пізні стадії розвитку недуги). Визначаються порушення неврологічного характеру, їх прогресія і інші симптоми хвороби.
 2. Обстеження пацієнта лікарем-невропатологом. Спеціаліст проводить огляд хворого і визначає ступінь пошкодження основних рефлексів.
 3. Психічне дослідження. Тут фахівці визначають ступінь порушення функцій аналізу і синтезу.
 4. Аналіз крові. Тут лікарям цікавий рівень її в'язкості. Справа в тому, що, чим густіше кров, тим більше утворюються тромби. А це в свою чергу погіршує кровопостачання головного мозку.
 5. Різні дослідження за допомогою сучасного обладнання.

Використання сучасної діагностики

Лікуючий лікар при візуальному огляді і опитуванні пацієнта може виявити симптоми захворювання. Але дуже часто вони, крім дисциркуляторної енцефалопатії, можуть відповідати і інших хвороб. Щоб уникнути діагностичної помилки, всі припущення фахівця необхідно додатково перевірити за допомогою спеціального обладнання.

Для цього лікарі можуть скористатися одним з таких методів:

 • Реоенцефалографія, або РЕГ. Це сучасне дослідження дозволяє отримати інформацію про тонусі і наповненості кровоносних судин головного мозку. Обстеження проводиться за допомогою спеціальної приставки і є безболісним. В результаті лікар отримує роздруківку, що містить графіки. З її допомогою лікар і визначає ступінь ураження мозкової речовини;
 • Комп'ютерна томографія. Це дорога і не у всіх лікувальних установах застосовується методика. У процесі дослідження лікар може визначити ступінь ураження головного мозку, а значить, і дізнатися, на якій стадії розвитку перебуває дисциркуляторна енцефалопатія;
 • ультразвукова доплерографія судин головного мозку - ще одна сучасна діагностична процедура. З її допомогою можна побачити тромби в судинах, розглянути пошкоджені ділянки і дізнатися про загальний стан кровопостачання.

Залежно від наявності того чи іншого устаткування лікар визначає, яке дослідження провести додатково. Тільки за допомогою одного з перерахованих обстежень можна з точністю визначити ступінь ураження головного мозку і стадію розвитку хвороби.

Що таке дисциркуляторна енцефалопатія і як визначити її наявність, було розказано трохи вище. Але хворих більше цікавить, як лікувати це захворювання. Які сучасні методики боротьби з цією недугою існують? Варто відразу зазначити, що дисциркуляторна енцефалопатія має лікування досить складне і тривале.

Сам процес боротьби із захворюванням комплексний і може включати відразу кілька методик, а саме:

 1. В першу чергу необхідно знизити тиск, а точніше, перемогти судинну гіпертензію. Робити це необхідно плавно. Для цього використовуються різні препарати антигіпертензивної дії. Їх вибір повинен повністю залежати від лікаря. Не варто нехтувати його рекомендаціями. Варто пам'ятати, що тиск не можна «збивати» різко, це може привести до серйозних і небезпечним для організму наслідків.
 2. У лікуванні застосовується і гиполипидемическая терапія. Її головна мета - це боротьба з атеросклерозом. Така терапія дуже корисна на першій і другій стадії розвитку хвороби. Саме в цьому випадку найчастіше вдається перемогти недугу або хоча б домогтися ремісії.
 3. Нейропротекторну терапія, в цьому випадку використовуються препарати, які впливають на нейрони. Така методика дозволяє поліпшити роботу головного мозку, а також зупинити руйнуються процеси на його окремих ділянках.
 4. Якщо медикаментозне лікування не допомагає, то вдаються до хірургічного втручання. Сьогодні для боротьби з хворобою часто використовують стентування. Це операція, яка потребує загального наркозу, але дозволяє видалити бляшки з сонної артерії, що допомагає нормалізувати кровопостачання головного мозку.

А який прогноз для хворих дисциркуляторної енцефалопатії? Тут багато що залежить від швидкості протікання всіх процесів і стадії, на якій був діагностований недуга. Якщо хвороба виявлена ​​на першій стадії і вона розвивається по «повільного сценарієм», то шанси на повне позбавлення дуже великі. Зовсім інша справа, якщо недуга знаходиться вже на третьому ступені свого розвитку. У цьому випадку пацієнт стає нездатним до самообслуговування і повернути його до нормального стану практично неможливо.

Дисциркуляторна енцефалопатія головного мозку - симптоми і лікування різних стадій хвороби

Дисциркуляторна енцефалопатія головного мозку є прогресуючим ураженням судин, якому властиво поступове зниження харчування мозкових тканин.

Порушення кровотоку мозку спостерігається приблизно у 6% людей, причому більша частина таких патологій є хронічними.

Розглянемо процес розвитку захворювання.

Залежно від яскравості прояву симптомів виділяють стадії даної хвороби:

 1. I стадія - помірно виражена - спостерігається поєднання симптомів, що має назву «церебрастенією». На цьому етапі відбувається значне зниження пам'яті, що стосується сьогодення.
 2. II стадія - виражена - хворі не можуть виконувати професійні обов'язки, відбувається зростання змін особистості, знижується критика хворих до свого стану.
 3. III стадія - різко виражена - одночасно переважають кілька синдромів, значно страждає емоційна сфера. Хворі професійно і соціально не адаптовані, часто вони втрачають здатність до самообслуговування.

Це відхилення має кілька видів, що мають певні особливості.

Дисциркуляторна енцефалопатія 1 ступеня - це захворювання, пов'язане з поганою роботою кровообігу мозку, яка в свою чергу може привести до н.

Дисциркуляторна енцефалопатія 2 ступеня являє собою досить поширене в наш час неврологічне захворювання, якому можуть бути по.

Дисциркуляторна енцефалопатія гіпертонічного типу - це підсумок постійно повторюваних гіпертонічних кризів.

Атеросклеротичний вид енцефалопатії проявляється патологічними змінами стінки судини, які викликають розлади кровотоку мозку і є каталізатором атеротромбозів.

Венозна енцефалопатія - окремий вид цього порушення, який має місце при хворобах, пов'язаних з порушеннями відтоку венозної крові з мозку.

Енцефалопатія змішана має ознаки всіх форм.

Чи варто приймати препарат Тагіста - інструкція із застосування, відгуки лікарів і пацієнтів, показання та інша корисна інформація в нашому матеріалі.

Сталася неприємність і вас укусив кліщ, - не біда. Дізнайтеся, як лікувати бореліоз так, щоб хвороба не закінчилася сумними наслідками.

Які причини дисциркуляторної енцефалопатії головного мозку

Головні причини, які викликають розвиток даної хвороби, - це атеросклероз і високий тиск.

Існують також і інші причини хвороби:

 • високий рівень холестерину;
 • цукровий діабет;
 • хвороби серця;
 • артрит;
 • куріння;
 • зайва вага;
 • гіподинамія;
 • алкоголізм;
 • постійний стрес;
 • спадкова схильність.

Кожен з етапів порушення передбачає наявність конкретних ознак, але можна виділити і загальні симптоми дисциркуляторної енцефалопатії головного мозку, які мають місце на всіх стадіях:

 • головні болі;
 • запаморочення;
 • порушення уваги;
 • порушення пізнавальної діяльності;
 • зниження працездатності;
 • неможливість знаходження в суспільстві;
 • депресії;
 • порушення ходи;
 • поступова втрата самостійності.

При появі цих симптомів слід відразу ж звернутися до невропатолога для постановки діагнозу і проходження обстеження.

Перша стадія захворювання проявляється такими ознаками:

 • гул в голові;
 • головний біль;
 • запаморочення;
 • порушення сну;
 • зниження пам'яті;
 • нестійкість при ходьбі.

На другій стадії мають місце:

 • порушення уваги;
 • зниження пам'яті;
 • відсутність контролю над своїми вчинками;
 • псевдобульбарний синдром;
 • дратівливість;
 • депресія.

третя стадія передбачає:

 • яскраво виражене порушення ходи;
 • нетримання урини;
 • паркінсонізм;
 • неможливість самообслуговування;
 • розгальмування;
 • недоумство.

Для діагностування доктор повинен спиратися на результати таких методів дослідження:

 1. реоенцефалографія - дослідження стану судин мозку, яке дає відомості про їх тонусі і про ступінь наповнення кров'ю. Показники отримують за допомогою реографической приставки, а результати з'являються як криві, які потім розшифровує доктор.
 2. Комп'ютерна томографія - метод дослідження, який допомагає дізнатися про наявні атрофічних процесах в головному мозку. На базі отриманих даних можна визначити ступінь ураження мозку.
 3. Оцінка неврологічних ознак захворювання - оцінку здійснює невропатолог при візуальному огляді хворого, перевірці рефлексів, на базі скарг або зі слів рідних. Серед головних неврологічних проявів даного порушення виділяють: посилені сухожильні рефлекси, порушення чіткості мови, вестибулярні відхилення, ригідність м'язів.
 4. ультразвукова доплерографія - дозволяє виявити тромби в судинах мозку, охарактеризувати кровотік, його темп і ступінь його порушення.
 5. нейропсихологічне дослідження - допомагає виявити порушення психічних функцій: аналізу і синтезу. Чим більше запущену стадію енцефалопатії має пацієнт, тим глибшими є порушення в психіці.
 6. Дослідження стану крові - при дисциркуляторній енцефалопатії кров часто має підвищену в'язкість, що викликає утворення тромбів і погіршення кровообігу мозку. На основі цих досліджень складається картина захворювання, визначається його стадія і алгоритм лікування.

Лікування дисциркуляторної енцефалопатії головного мозку має ґрунтуватися не тільки на результатах обстеження, а й на аналізі перебігу хвороби.

Дисциркуляторна енцефалопатія може з'являтися як швидко, з багаторазовими нападами, так і повільно, стабільно.

Способів лікування захворювання багато, але найчастіше фахівці використовують їх в поєднанні для досягнення більш високих результатів.

Розглянемо основні з них.

При гіпертонічної і при змішаній формі енцефалопатії потрібно нейтралізувати одну з головних причин її появи - високий тиск. Для нормалізації тиску використовують такі медикаменти: Клофелін, пентамін, октадин, фентоламін.

Заходи, націлені на нейтралізацію атеросклерозу.

Саме атеросклеротична енцефалопатія є найбільш поширеним видом хвороби, тому усунення проблем з судинами необхідно в більшості випадків.

Як гіполіпідемічної терапії прописують: сермион, пентоксифілін, вінпоцетин, пірацетам.

Спосіб лікування, який базується на впливі препаратів на клітини мозку. При цьому якість їх роботи поліпшується навіть при гіпоксії через порушеного мозкового кровообігу: актовегін, церебролізин, гліатілін.

Операція проводиться на стінках судин, коли тільки медикаментозне лікування вже не може нейтралізувати наявні хвороби судин.

Процедура, що здійснюється для відновлення просвіту артерії. Хворий атеросклерозом посудину перекритий бляшкою, яка блокує потік крові, тому тільки стенозирование сонної артерії є виходом з положення.

Хворим з цим порушенням потрібно перебувати на постійному обліку у невропатолога і дотримуватися лікарські призначення. Самолікування найчастіше не приносить результатів, а лише ускладнює перебіг хвороби і сприяє її прискоренню.

При швидкому розвитку захворювання прогноз менш оптимістичний, ніж при повільному.

часто при першій стадії виходить досягти істотних поліпшень в лікуванні хвороби і надовго призупинити її, а в деяких випадках і абсолютно вилікуватися.

Друга стадія менш позитивна в цьому плані, але вона дає можливість домогтися ремісії.

Найбільш песимістичний прогноз при третій стадії - хворий повністю не відновиться, його суспільні навички і навички самообслуговування майже зникають, а лікарська терапія націлена, в основному, на усунення проявів.

Щоб не дати хворобі розвинутися до найважчих стадій, потрібно вживати заходів щодо її лікування ще при виявленні.

Лише прийомом препаратів ефекту досягти можна, але ненадовго. Фіксують результат і позбавляються від наслідків енцефалопатії за рахунок:

 • лікувальної фізкультури;
 • розвиваючих занять;
 • постійних тренувань мозку;
 • обмеження продуктів, які провокують підйом тиску або поява тромбів;
 • очищають кров продуктів - цитрусових, брокколі, граната, ківі, висівок і т.п .;
 • споживання великої кількості води.

Дисциркуляторна енцефалопатія мозку - це неабияке захворювання, яке має вкрай згубні наслідки для здоров'я людини. Але вчасно поставлений діагноз і правильне лікування у багато разів збільшують вірогідність повного позбавлення.

Тому при появі перших же симптомів потрібно відразу звернутися до грамотного лікаря.

Відео: Дисциркуляторна енцефалопатія

Освітня лекція по дісцікуляторной енцефалопатії. Що потрібно знати про дане захворювання?

Цей розділ створено щоб подбати, про тих, кому необхідний кваліфікований фахівець, не порушуючи звичний ритм свого життя.

Все про дисциркуляторної енцефалопатії

Судинна недостатність призводить до нерівномірного харчування різних зон головного мозку. Позбавлені кисню і поживних речовин, вони перестають виконувати свої функції і поступово руйнуються.

При дисциркуляторній енцефалопатії спостерігаються порушення в розумової та психоемоційної сфері, також можливий розвиток рухових розладів.

У практичній діяльності неврологів це захворювання вважається одним з найпоширеніших. Згідно зі статистичними даними, порушення мозкового кровообігу виявляють у 5-6% населення. Важкими ускладненнями описаного синдрому є розвиток старечого недоумства, а також ішемічний інсульт.

Дисциркуляторна енцефалопатія розвивається на тлі захворювань, що сприяють поступовому зменшенню просвіту артерій, що забезпечують мозок кров'ю. Синдром прогресує протягом довгих років і викликає незворотні зміни в структурах мозку. Найбільш уразливими є біла речовина і підкіркові структури.

Провокуючі фактори:

 • спадкова схильність;
 • маса тіла, що перевищує нормальні показники;
 • низька фізична навантаження;
 • розумова праця;
 • стреси;
 • куріння, вживання алкогольних напоїв.

Всі перераховані фактори викликають порушення кровопостачання мозку, гіпоксію і атрофію його тканин. Судинну дисциркуляторна енцефалопатія діагностують в 2 рази частіше серед гіпертоніків.

Дисциркуляторна енцефалопатія головного мозку класифікується за кількома ознаками.

Форми хвороби в залежності від етіології:

 • артеросклеротичні енцефалопатія;
 • гіпертонічна;
 • венозна;
 • змішана.

Форми захворювання за характером перебігу:

 • повільно прогресуюча, або класична;
 • швидкопрогресуюча;
 • ремітуючим.

Виділяють циркуляторную енцефалопатію, при якій в мозковій тканині відбуваються прогресуючі зміни, супроводжувані неврастенічних синдромом.

Багато людей середнього та похилого віку відзначають у себе швидку стомлюваність і почуття втоми. У 65% пацієнтів спостерігається розлад емоційної сфери в формі депресії. Ці симптоми неспецифічні і непостійні, тому часто не є причиною для звернення за медичною допомогою. Цілком можливо, що це ознаки дисциркуляторної енцефалопатії, яку слід виявляти і лікувати на ранніх етапах розвитку.

Клінічна картина захворювання залежить від зони ураження мозку і описується характерними синдромами.

Симптоми дисциркуляторної енцефалопатії:

 • Патологічні зміни в капілярах, що огортають оболонку головного мозку, при хронічній дисциркуляторної енцефалопатії проявляються у вигляді головного болю.
 • При руйнуванні підкіркових зон проявляється стомлюваність, слабка біль, сонливість, шум у вухах і перепади настрою.
 • При змінах в сірій речовині відзначається порушення мислення, людині складно зосередитися, планувати дії і запам'ятовувати нову інформацію.
 • Поразка пірамідних структур викликає порушення функції руху. Це проявляється в ході і міміці людини.
 • При руйнуванні нейронів кори мозку хворий стає надмірно імпульсивним.
 • Некротичні зміни в підкірковому шарі лобової частки провокують депресію, апатію і нездатність до самообслуговування.
 • Порушення в корково-ядерних шляхів зовні виявляються мимовільними рухами губ при подразненні шкіри.
 • При загибелі нейронів потиличної подкорковой частини погіршується зір.

Залежно від вираженості симптомів, дисциркуляторна енцефалопатія ділиться на ряд ступенів.

Ступеня тяжкості дисциркуляторної енцефалопатії:

З метою ранньої діагностики дисциркуляторної енцефалопатії всім особам, які належать до групи ризику, рекомендовані регулярні огляди у невролога. Якщо діагностування атрофії 2 ступеня дає можливість призупинити патологічний процес, то на третій стадії виражені зміни в нервових клітинах не піддаються лікуванню.

Для виявлення структурних і функціональних змін в головному мозку проводять ряд обстежень.

Методи діагностики дисциркуляторної енцефалопатії:

 • комп'ютерна томографія (КТ, МРТ);
 • нейросонографія;
 • гальванотерапія;
 • електроенцефалографія;
 • реоенцефалографія.

Томографія дає чітку картину патологічних змін на 2 і 3 стадії захворювання. При постановці діагнозу лікарі спираються на МР-ознаки.

МР-ознаки дисциркуляторної енцефалопатії:

 • наявність атеросклеротичних бляшок (кальцинатів);
 • ознаки гідроцефалії;
 • судинні гіпотензивні включення.

Звуження, закупорка, атеросклеротичні зміни в судинах можуть проявлятися неспецифічними симптомами. Ознаки того, що це енцефалопатія, можна виявити за допомогою ультразвукової доплерографії.

Терапія повинна починатися на ранніх етапах захворювання, при перших ознаках дисциркуляторної енцефалопатії. Такі заходи вживаються з метою профілактики інсульту і носять характер комплексного лікування.

На 1 і 2 стадії дисциркуляторної енцефалопатії лікування спрямоване на відновлення нервових клітин і поліпшення мозкового кровообігу. Запорукою успішного лікування також є стабілізація артеріального тиску і нормалізація ліпідного обміну. Для цього призначають цілий ряд лікарських препаратів і фізіотерапевтичних процедур.

Медикаментозне лікування дисциркуляторної енцефалопатії:

Фізіотерапевтичне лікування дисциркуляторної енцефалопатії:

 • УВЧ в області судин шиї;
 • гальванічні струми на комірцеву зону;
 • лікувальні радонові, вуглекислі та кисневі ванни;
 • електросон;
 • акупунктура;
 • застосування лазера.

Також приділяють увагу дотриманню низькокалорійної дієти з відмовою від жирних продуктів тваринного походження.

Медикаментозне та фізіотерапевтичне лікування може бути ефективним до того моменту, поки симптоми дисциркуляторної енцефалопатії не набули риси третьої стадії захворювання.

Значне звуження судин, викликане атеросклеротичними змінами або виникло внаслідок шийного остеохондрозу, лікується оперативно для відновлення їх прохідності.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter

Енцефаліт - це група запальних захворювань речовини головного мозку, які мають інфекційну, алергічну або токсичну природу. Розвиток хвороби можуть викликати.

радимо почитати

ВАЖЛИВО. Інформація на сайті надається виключно в довідкових цілях. Не займайтеся самолікуванням. При перших ознаках захворювання зверніться до лікаря.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

53 − = 50