ознаки дисбактеріозу

Дисбактеріоз у дорослих симптоми, лікування

Дисбактеріоз - порушення складу і співвідношення певних мікроорганізмів в мікрофлорі. Мікрофлора населяє кишечник і репродуктивні органи людини. На сьогоднішній день дисбактеріоз кишечника - дуже поширене захворювання серед людей всіх вікових категорій. На жаль, на ранніх стадіях дисбактеріоз може протікати абсолютно безсимптомно, або ознаки його настільки слабо виражені, що багато хто не звертають на них ніякої уваги.

Прояви порушень стану мікрофлори в кишечнику залежать від стадії захворювання. Виділяють 4 стадії дисбактеріозу:

 1. Для першої стадії характерно незначне порушення балансу нормальної і патогенної мікрофлори, найчастіше викликане коротким курсовим прийомом антибіотиків або зміною води і їжі. Явних ознак дисбактеріозу, при цій стадії розвитку хвороби, людина не відчуває, можлива поява бурчання в животі. При усуненні причинного фактора (закінчення лікування антибіотиками, звикання до нової їжі і воді, наприклад, під час виїзду в іншу місцевість), нормальний склад мікрофлори може відновитися самостійно.
 2. Друга стадія дисбактеріозу, на відміну від першої, рідко залишається непомітною для людини. Для неї характерне зниження апетиту, поява неприємного присмаку в роті, можлива поява нудоти і блювоти. Хворих часто турбують здуття живота, метеоризм, у кого-то виникають запори, а у кого-то, навпаки, діарея. Такі симптоми можуть виникнути і при деяких інших захворюваннях, але частіше за все вони свідчать про не зовсім розвиненому дисбактеріозі.
 3. Третя стадія захворювання вже вимагає серйозного лікування, оскільки через вплив на стінку кишечника великої кількості патогенної мікрофлори, розвивається його запалення. У хворих можуть з'явитися болі в животі по ходу кишечника, симптоми, характерні для другої стадії дисбактеріозу, прогресують. У стільці з'являються патологічні домішки і шматочки неперетравленої їжі.
 4. Четверта стадія процесу свідчить про те, що патогенна мікрофлора практично повністю витіснила корисні мікроорганізми. Такий стан кишечника може привести до порушення всмоктування поживних речовин і розвитку авітамінозу та анемії, тому до вищеописаних симптомів приєднуються безсоння, постійне відчуття втоми, апатія, депресія. У важких випадках можуть розвинутися кишкові інфекційні захворювання, небезпечні для здоров'я і життя хворого.

Слід зазначити, що ступінь вираженості симптомів дисбактеріозу залежить від багатьох факторів (стан організму, імунний статус, спосіб життя). Наприклад, двотижневий курс прийому антибіотиків у однієї людини може лише трохи порушити баланс мікрофлори в кишечнику і інших органах, а в іншого привести до важкої стадії дисбактеріозу.

Не рекомендується проводити самостійне лікування дисбактеріозу. Лише при першій стадії захворювання можна спробувати впоратися з ним самостійно за допомогою дієти і прибутків (Лінекс, Бактисубтил). Варто зазначити, що призначення курсу антибактеріальної терапії з якого-небудь приводу, часто супроводжується рекомендацією щодо прийому препаратів, які відновлюють мікрофлору.

Лікування дисбактеріозу у дорослих

Починати лікування дисбактеріозу необхідно з зміни раціону харчування. Дієта повинна бути спрямована на відновлення балансу мікрофлори і нормалізацію моторики кишечника. Рекомендується дотримуватися суворої дієти, яка виключає продукти, що підвищують газоутворення і містять грубу клітковину. Чи не менше 4 разів на тиждень, а краще щодня, слід вживати в їжу кисломолочні продукти. Перевагу слід віддати тим з них, які додатково збагачені корисними молочнокислими бактеріями.

 1. Антибактеріальні препарати широкого спектра дії призначаються в тих випадках, коли надлишок патогенної мікрофлори в кишечнику призвів до порушення всмоктування і розладів травлення, а також при розвитку інфекційних запальних захворювань шлунково-кишкового тракту. У найбільш важких випадках перевага віддається антибіотиками з тетрациклінового ряду, пеніцилінів, фторхінолонів і цефалоспоринів. У більш легких випадках лікар може призначити протимікробні засоби, які надають бактерицидну дію в просвіті кишки (Фуразолідон). Зазвичай курс такої терапії триває не більше 7-10 днів. Після закінчення прийому антибіотиків або протимікробних препаратів, хворим рекомендується прийом сорбентів (Ентеросгель, Полифепан) для очищення кишечника від загиблих бактерій і продуктів їх життєдіяльності.
 2. Ферментні (Креон, Мезим) і жовчогінні (Хофітол) препарати, а також гепатопротектори (Резолют, Ессенціале) призначаються для поліпшення процесів розщеплення їжі і всмоктування поживних речовин, що необхідно для створення умов для заселення кишечника нормальною мікрофлорою.
 3. Налагодити порушену моторику кишечника, що виражається у вигляді закрепів або діареї, допоможуть стимулятори перистальтики (Трімедат) і, навпаки, антиперистальтические препарати (Іммудон).
 4. Відновлення нормального балансу мікрофлори - найважливіший, важкий і тривалий етап в лікуванні дисбактеріозу. Для цих цілей використовується кілька груп лікарських препаратів:
  • пробіотики - препарати містять живі мікроорганізми, які представляють собою нормальну мікрофлору для людини (Лінекс, Біфіформ);
  • пребіотики - це лікарські засоби, до складу яких входять живильні речовини, що стимулюють природне заселення кишечника корисною мікрофлорою, одночасно перешкоджаючи розвитку патогенної флори (Лактулоза, Хілак форте);
  • синбіотики - це комбіновані препарати, що містять і пробіотики і пребіотики (Нормофлорин).
 5. Не варто забувати про необхідність корекції імунного статусу організму за допомогою імуномодуляторів і вітамінотерапії.

При проблемах з кишечником слід звернутися до гастроентеролога. Допомога в діагностиці та лікуванні надасть дієтолог, лікар-інфекціоніст. Нерідко для виключення органічних причин хвороби потрібне ретельне обстеження кишечника (колоноскопія, ирригография).

Відео версія статті:

Коментарі: 7

Які методи обстеження виявляють дисбактеріозу?

Зверніться для обстеження до гастроентеролога. Обов'язково буде призначено копрологическое дослідження (аналіз калу). Для успішного лікування потрібно, в першу чергу, встановити причину захворювання і усунути її, а потім вже відновлювати мікрофлору кишечника.

Доньці 27 років, болить шлунок часто. Що б вона не поїла, турбує діарея. Вона нічого не може їсти. Їсть супи, фрукти не може їсти, відразу біжить в туалет. І так уже років 5.

Вашій доньці потрібно звернутися до гастроентеролога, пройти обстеження і виявити причину цього стану. Зараз у людей молодого віку дуже часто виявляється СРК (синдром подразненого кишечника), дисбактеріоз та інші проблеми з травленням, пов'язані з неправильним харчуванням, стресами, шкідливими звичками і т.д.

Добрий день, допоможіть розібратися. Коли призначають курс антибіотиків широкого спектра, паралельно призначають пробіотики, наприклад лінекс. Питання таке: чому антибіотики діють на більшість бактерій, а на молочнокислих живих бактерій не діє? Як вони виживають?

На жаль, антибіотики однаково згубно впливають і на патогенну мікрофлору, і на корисні лакто-і на біфідобактерії. Тому думки щодо того, коли призначати пробіоткі, розділилися. Багато лікарів вважають, що доцільно починати курс прийому пробіотиків тільки після закінчення антибактеріальної терапії. Проте, сенс в прийомі цих препаратів одночасно теж присутній, оскільки нормальна мікрофлора пригнічує патогенну. Тобто прийом того ж Лінекс під час антибактеріальної терапії все ж є профілактикою дисбактеріозу.

Що робити? Ч вже років десять стою на обліку у гастроентеролога.с поверхневим гастрітом.било все хорошо.вот з'їла гриби смажені 5день живу в туалете.нечего не їм.

Допоможи дітям

Зверніться до фахівців

Телефон служби записи до лікарів-спеціалістів Москви: +7 (499) 322-49-03

Інформація надається з метою ознайомлення. Не займайтеся самолікуванням. При перших ознаках захворювання зверніться до лікаря.

Адреса редакції: 119048, г. Москва, 3-тя Фрунзенська вул., 26

Ознаки дисбактеріозу у дорослих. Як вилікувати дисбактеріоз

Важкість у животі, здуття, порушення стільця - це все ознаки дисбактеріозу у дорослих. Варто зазначити, що даний розлад в сучасній медицині реєструється досить часто. Так що ж являє собою хвороба? Які основні причини її виникнення? Які методи лікування пропонують лікарі? Відповіді на ці питання будуть цікаві багатьом читачам.

Що являє собою хвороба?

Ознаки дисбактеріозу у дорослих з'являються досить часто. Проте, далеко не всі знають про те, що ж являє собою цей розлад.

Ні для кого не секрет, що в товстому кишечнику людини живе близько 500 штамів різних бактерій, які і складають так звану кишкову мікрофлору. Основою є біфідо-і лактобактерії. Корисні мікроорганізми забезпечують нормальний обмін речовин, беруть участь в синтезі і метаболізмі багатьох вітамінів, а також є частиною імунної системи організму.

Крім того, до складу мікрофлори входять і так звані умовно-патогенні мікроорганізми. У нормі вони не представляють ніякої небезпеки, так як їх кількість строго контролюється імунною системою. Але в деяких випадках патогенні бактерії починають активно розмножуватися, що призводить до зміни якісного та кількісного складу мікрофлори і, відповідно, позначається на процесах травлення і метаболізму. Саме таке порушення і називають дисбактеріозом.

Основні причини розвитку хвороби

Звичайно ж, сьогодні багато людей цікавляться питанням про те, що являє собою дисбактеріоз, лікування, препарати, що використовуються в терапії і т. Д. Але не менш важливим питанням в даному випадку є і причини розвитку хвороби, адже саме від них залежить схема лікування.

 • Досить часто дисбактеріоз розвивається на тлі різних захворювань шлунково-кишкового тракту, включаючи запалення, хронічні розлади, порушення синтезу ферментів, отруєння і т.д.
 • Величезну роль в розвитку хвороби відіграє і неправильне харчування. Наприклад, недостатнє вживання рослинної їжі позбавляє корисні бактерії поживних речовин, а надмірна кількість м'яса стимулює гнильні процеси.
 • Останнім часом значно зросла кількість випадків розвитку дисбактеріозу в результаті неправильного і безконтрольного прийому антибіотиків. Справа в тому, що антибактеріальні препарати знищують не тільки патогенну, а й корисну мікрофлору.
 • До причин можна віднести і гормональні порушення, які можуть розвиватися на тлі хвороб ендокринної системи або гормонотерапії.
 • Агресивні методи лікування, наприклад, променева і хіміотерапія, також ведуть до розвитку дисбактеріозу.
 • Природно, не варто скидати з рахунків постійні стреси, розумові і емоційні перенапруги, а також недостатня кількість сну і відпочинку.

У більшості випадків подібне захворювання розвивається поступово. Ознаки дисбактеріозу у дорослих безпосередньо залежать від стадії розвитку хвороби. На сьогоднішній день прийнято виділяти чотири основні ступеня тяжкості хвороби:

 • Перші етапи дисбактеріозу, як правило, протікають без будь-яких симптомів. Активація патогенних мікроорганізмів тільки починається, в той час як корисні бактерії, незважаючи на зменшення їх кількості, ще справляються зі своїми основними функціями.
 • Друга стадія розвитку захворювання характеризується вже більш чіткими порушеннями. Активність патогенної мікрофлори зростає, а корисні мікроорганізми вже не здатні справлятися зі своїм основним завданням.
 • Третій етап хвороби супроводжується вираженими ураженнями кишечника, що позначається на роботі всього травного тракту. На цій стадії присутні всі основні симптоми дисбактеріозу - порушення перетравлення їжі стають постійними супутниками людини.
 • Для четвертої стадії характерні ще й позакишкові патології. Затяжний хронічний дисбактеріоз призводить до анемії, авітамінозу, ослаблення імунної системи, адже, незалежно від якості і кількості їжі, поживні речовини, вітаміни і мінерали просто не засвоюються.

Які основні симптоми захворювання?

Багато читачів цікавляться питаннями про те, які ж основні ознаки дисбактеріозу у дорослих.

 • Як правило, в першу чергу проявляються проблеми зі стільцем - у пацієнтів нерідко затяжні запори змінюються діареєю і навпаки.
 • Природно, при подібному захворюванні з'являються і диспепсичні явища, зокрема, відчуття тяжкості в шлунку, нудота і блювота, а також бурчання в животі, відрижка, часта печія.
 • Ще одним з ознак хвороби є метеоризм, адже порушення травлення веде до підвищеного газоутворення і скупченню газів в кишечнику.
 • Активність патогенних мікроорганізмів може призвести до появи неприємного запаху з рота, а також підвищеної пітливості, постійну слабкість, алергічної чутливості.
 • Запущені форми захворювання позначаються на роботі всього організму - з'являється анемія, авітаміноз, більш в серці, безсоння, хронічна втома, підвищується сприйнятливість до інфекцій і т. Д.

Безумовно, наявність характерних скарг може наштовхнути лікаря на думку про порушення роботи мікрофлори. Але перш ніж призначати таблетки від дисбактеріозу, потрібно провести аналізи. Найпростішим і доступним методом в даному випадку є бактеріологічний посів культур, отриманих із зразків калу, на живильне середовище. Після закінчення 4-6 днів культури виросли бактерій вивчають під мікроскопом, підраховуючи їх кількість і співвідношення. У деяких випадках додатково проводяться біохімічні аналізи

Дисбактеріоз: лікування, препарати для медикаментозної терапії

Тільки після огляду і діагностики лікар зможе скласти відповідну схему терапії. Так як вилікувати дисбактеріоз за допомогою медикаментів?

 • У найбільш важких випадках пацієнтам призначають антибіотики, які пригнічують активність патогенної мікрофлори.
 • Поряд з антибактеріальними засобами приймають і сорбенти (наприклад, «Поліфепан9raquo ;,« Ентеросгель9raquo;), які допомагають очистити кишечник від загиблих мікроорганізмів і токсинів.
 • Але найважливішим етапом терапії є відновлення нормальної кишкової мікрофлори. Так які таблетки від дисбактеріозу вважаються найефективнішими? Пацієнтам обов'язково потрібно приймати препарати, що містять живі штами корисних бактерій. Найбільш ефективними вважаються «Біфіформ9raquo ;,« Лінекс9raquo; і деякі інші. Крім того, потрібні і пребіотики, які стимулюють заселення кишечника корисними мікроорганізмами ( «Хілак форте», «Лактулоза9raquo;).
 • Іноді необхідний прийом жовчогінних препаратів ( «Хофітол9raquo;) і ферментів (« Мезім9raquo ;, «Фестал9raquo ;,« Креон9raquo;) - це дає можливість налагодити нормальні процеси травлення.
 • Для нормалізації перистальтики використовуються такі засоби, як «Іммудол9raquo; (При діареї) або «Трімедат9raquo; (При запорах).

Безумовно, харчування при дисбактеріозі є вкрай важливим. Адже досить часто саме неправильний раціон викликає порушення складу нормальної мікрофлори. В першу чергу варто виключити з раціону продукти, багаті консервантами, барвниками та іншими харчовими добавками. Якщо захворювання супроводжується підвищеним газоутворенням, то потрібно на якийсь час відмовитися від їжі, що викликає бродіння, наприклад, білого хліба, випічки, капусти, бобових. При подібному захворюванні категорично протипоказаний алкоголь.

Проте харчування при дисбактеріозі повинно бути збалансованим - суворі дієти ситуацію не виправлять. Для початку включіть в раціон продукти, багаті кисломолочними бактеріями, зокрема, свіжі йогурти і кефір. А ось молоко і морозиво заборонені. Сирі фрукти і овочі багаті клітковиною, яка стимулює перистальтику кишечника. М'ясо обов'язково потрібно гасити або готувати на пару - смажені страви, так само як і прянощі, негативно позначаються на роботі шлунково-кишкового тракту.

Що може запропонувати народна медицина?

Звичайно ж, існує безліч нетрадиційних методів терапії. Так як вилікувати дисбактеріоз за допомогою народних засобів? Відразу ж варто обмовитися, що подібні рецепти можна використовувати тільки в якості допоміжних засобів і ні в якому разі не варто відмовлятися від рекомендацій лікаря.

Народні знахарі рекомендують пити відвари з трав, що володіють протизапальними і антисептичними властивостями. Наприклад, корисними вважаються шавлія, лікарська ромашка, календула, деревій. А ось слизові відвари з рису, насіння льону, а також вівса і оману мають обволікаючу дію, що допомагає усунути диспепсичні явища.

Перші ознаки дисбактеріозу

Лікарі кажуть, що між клінічною картиною і стадіями відсутня пряма паралель. Перші ознаки дисбактеріозу складно виявити самостійно. У дорослої людини відсутні симптоми, що насторожують. Недарма медики говорять, що 90% населення Росії латентні носії захворювання. Якщо у дітей в результаті дисбактеріозу присутній втрата ваги, визначити дисбаланс у чоловіків і жінок надзвичайно складно. Автори монографій оперують при визначенні ступеня тяжкості результатами аналізів, але діагноз не ставиться через наявність головних болів або сухості шкіри обличчя.

Прояви дисбактеріозу у людей різні, в залежності від частини флори, що стала причиною. Зазначене заважає розпізнати патологію, якщо присутній латентний (прихований) період. Чимала частина хворих скаржиться на діарею. Відбувається болісний, рідкий стілець, з неприємним запахом, домішками крові. Періодично ознаки дисбактеріозу кишечника перетинаються з гемороєм. Пацієнти лякаються, але гірше, якщо лікар аналогічним чином введений в оману.

Дисбактеріоз - порушення балансу мікрофлори кишечника. В результаті страждає травлення: особливість захворювання полягає в частому супроводі діареєю через порушення водно-сольового обміну. Організм не в силах утримувати електроліт. Перебігу хвороби притаманне сильне зневоднення. Іноді понос не вдається вгамувати крайнім заходом - добової голодуванням.

Виявлена ​​хвороба потребує комплексного вирішення. Лікарю з пацієнтом доводиться вирішити ряд завдань:

 1. Знищення патогенної флори.
 2. Абсорбція токсинів, виведення з організму.
 3. Створення нормальних умов в кишечнику.
 4. Розведення на створеному базисі потрібної мікрофлори.

Симптоми дисбактеріозу кишечника у жінок і чоловіків схожі з причини однаковості збудників. Підкреслюємо: збудники витісняють нормальну мікрофлору, поселяясь на місці, що звільнилося. Подібний стан називається дисбактеріозом, здатним розвинутися в дизентерію, холеру та інші кишкові захворювання.

На пізніх стадіях патогенна флора виходить в кров, з'являючись в нетрадиційних місцях локалізації. Наприклад, з товстого кишечника проходить в рот, викликаючи симптом неприємного непереборного запаху. Олена Малишева подібне явище приписує озене. Додамо, неприємності з носоглоткою цілком провокуються неполадками на рівні нижнього відділу кишечника.

Торкнемося питання наявності мікрофлори в організмі. Навколишній світ заповнений бактеріями. Якби різноманітні види мікроорганізмів змогли потрапити в кишечник із затишними умовами для розмноження (прийнятна температура, живильне середовище, велика кількість вологи), подібне призвело б організм до катастрофи, знищивши людини.

Тому слизова має заходи захисту від інвазії. Так само як вироблення інтерферону, імуноглобулінів для придушення зайвої активності. Не менша роль відводиться місцевої мікрофлорі. За час існування людство сформувало для будь-якої слизової набір штамів, співіснування з якими захищає від зовнішньої загрози. Регулювання відбувається подібним чином:

 1. Мікроб, який посів певну територію, не допускає інших видів мікроорганізмів. Наприклад, Флемінг з подивом спостерігав, як цвіль, що виробляє пеніцилін, вбиває в окрузі всю патогенну флору. Щось схоже відбувається в кишечнику. Живучи в органі бактерії формують метаболіти, що регулюють умови зовнішнього середовища непридатним для розвитку шкідливого населення чином.
 2. Бактерії займають місце, перешкоджають зовнішньої інвазії.

Усередині людини знаходиться дружнє співтовариство, що не жалующее чужинців. Однак періодично патогенна флора вселяється. Коли хвороботворна бактерія, потрапляючи всередину кишечника, в силу ослаблення місцевого захисту починає розмножуватися, це початок кінця. Нормальна мікрофлора поступово гине, поступаючись місцем патогенної.

На шляху інвазії варто серйозний бар'єр - шлунок з чарівним соком - слабким розчином соляної кислоти. Низький рН-фактор вбиває частина бактерій, грампозитивних (велика частина нормальної мікрофлори) і грамнегативних. Сказане пояснює убогість населення шлунка.

Травний сік вбиває флору, патогенну і корисну. Ми вже наголошували про грампозитивні і грамнегативні бактерії. Хоча перші домінують, не можна сказати, що вид безпечний. Сюди, наприклад, відносяться клостридії - збудники ботулізму, газової гангрени та інших важких хвороб.

Бар'єрні системи характерні для людського організму. Наприклад, мозок огороджений від організму гематоенцефалічний бар'єр. За згаданою причини не можна однозначно вважати людину, що протистоїть алкоголю, непитущим з сильною волею.

Ознаки дисбактеріозу у дорослих виявляються щодо змін до кишкової флори. Здебільшого мова йде про товстій кишці через перераховані вище особливостей. Щільність популяцій поступово підвищується при русі в сторону анального отвору. Максимум мешканців зосереджено в товстій кишці. Домінують біфідобактерії - анаеробна флора. Традиційно прийнято ділити популяції на три категорії:

 1. Облігатна мікрофлора зараховується до повноправного населенню. Заважає проникненню ззовні патогенних штамів, виконує ряд корисних функцій: синтезує вітаміни, зброжує білки і клітковину, формує імунітет. Концентрація популяції досягає сотень мільярдів одиниць, становить 90% місцевого населення.
 2. Факультативна флора представлена ​​умовно-патогенної частиною. Наприклад, золотистий стафілокок, набагато частіше мешкає у верхніх дихальних шляхах, практично незнищенний. З легкістю викликає ураження суглобів.
 3. Транзиторна мікрофлора надовго не затримується в нормальних умовах. Стає причиною захворювання або розчиняється без сліду.

Патогенна флора в класифікацію не входить. До пори пригнічується нормальною мікрофлорою і імунітетом. Постійно готова викликати відповідне захворювання.

Представники облігатно мікрофлори

Довга розмова про мікрофлору не випадковий. Якщо людина знає про функції типових представників біоти, йому відомо про дисбактеріоз кишечника. Клінічна картина являє собою недостатність функції облигатной частини популяцій: авітаміноз, ослаблений імунітет. Обізнана людина зможе виявити дисбактеріоз за зовнішніми ознаками.

Біфідобактерії і лактобактерії

vita brevis ars longa

Зазначена частка анаеробів займає 90 - 98% від загальної чисельності. У дітей на етапі становлення мікрофлори домінують Lactobacillus brevis і Bifidobacterium bifidum. Перші є однією з ряду причин зброджування пива, входять до складу кефірів. Другі виявляються в жіночому молоці. Нічого дивного в попаданні мікроорганізмів в кишечник дитини. Обидва види виявляються в вагіні з концентрацією 1 млн. Одиниць.

Лактобактерій порівняно небагато. На порядок менше, ніж біфідобактерій. Лактобактерій налічується 44 види, ареал їх проживання ширше, зустрічаються навіть в шлунку, в малій концентрації. Лактобацили займаються переважно підтримкою потрібного рівня рН-фактора, граючи роль важливої ​​передумови для придушення чужорідної мікрофлори.

Захворювання, що викликаються біфідобактеріями, невідомі.

Будучи частиною анаеробної облігатно мікрофлори, організми підтримують рівень рН в межах 5,5, пригнічуючи ріст патогенної флори. При надмірному розмноженні легко викликають утворення прищів - пропіонобактеріі винні в acne vulgaris у підлітків.

Аеробні грамнегативні бактерії - кишкові палички, представлені в товстій кишці і дистальному відділі тонкої. Виявлення в інших областях свідчить про розвиток дисбактеріозу важкої або предтяжёлой форми. Проникають в ротову порожнину, 12-палої кишки, шлунок і жовчний міхур. Велика частина представлена ​​повноцінними штамами, 5-10% мають слабкі ферментативними властивостями.

Патогенними вважаються гемолізуючих (руйнують кров) колонії, в здоровому стані у людини не спостерігаються. Пояснюється такий стан антагонізмом з боку біфідобактерій і лактобактерій. При поширенні за межі проживання кишкова паличка викликає запалення, призводить до сепсису.

Навіщо присутній факультативна частина флори, сказати складно. Наприклад, представник - золотистий стафілокок - мешкає в носоглотці переважної частини населення.

Комплекс грамнегативних паличок представлений згаданими мікроорганізмами. З віком кількість збільшується аж до 100 млрд. Одиниць на 1 г калу. І хоча представники розщеплюють жовчні кислоти, входять в метаболічну ланцюжок переробки жирів, при сприятливих умовах вони легко викликають запальні процеси, починаючи ротовою порожниною і закінчуючи пораненнями.

Патогенна флора, присутня в організмі. Мале число не знищується імунною системою.

У дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні, присутній на 1-2 порядки більше зазначених коків. Велика частина нешкідлива, перешкоджає вселення патогенної флори, допомагає виробляти імунітет. Однак патогенні штами викликають ряд захворювань, наприклад, ангіни.

Присутні аеробні і анаеробні штами. У дітей, які перебувають на природному вигодовуванні, майже повністю відсутні. До класу бацил відносяться клостридії. Мирні представники розщеплюють білки, стимулюють механічні функції гладкої мускулатури. Патогенні штами викликають небезпечні захворювання, доводячи до ботулізму (до якого не виробляється імунітет). Легко доводять до діареї, вміст кишечника починає гнити.

Дріжджів в кишечнику менше інших. Надмірне розмноження викликає різного роду запальні процеси, починаючи ротовою порожниною, закінчуючи сечівником.

У сучасній практиці проводиться посів калу. За результатами дослідження виставляється діагноз дисбактеріоз кишечника. Згідно з критерієм, бактеріоз кишечника ділиться на три ступені тяжкості, ознакою служить щільність популяції мікроорганізмів.

Ступені сильно відрізняються для людей молодше і старше 60 років. Кількісні відмінності досягають одного порядку.

 • До 60 років: щільність біфідобактерій знижується до 100 млн. Одиниць, лактобактерій - до 1 млн. Підвищений або знижений вміст кишкової палички - від 1 млн. До 10 млрд.
 • Після 60 років: рівень біфідобактерій в межах 10 млн., Лактобактерій - до 100 тис. Кишкові палички - аналогічно.

Друга ступінь (середньотяжкі форма)

 • До 60 років: щільність населення біфідобактерій падає до 10 млн. І нижче, лактобацил - до 100 тис. З'являються гемолитические кишкові палички в концентрації до 10 млн. Виявляється підвищений вміст умовно-патогенної флори (до 100 тис. Одиниць).
 • Старше 60: щільність біфідобактерій падає до 1 млн., Лактобацил - до 10 тис. З кишковою паличкою і умовно-патогенною флорою - аналогічно.

Залишаються ознаки, які спостерігаються на попередній стадії, але кількість умовно-патогенної флори різко зростає, до 10 млн. Одиниць. При наявності патогенної флори вже ставиться діагноз відрізняється захворювання, дисбактеріоз кишечника розглядається як супутнє явище.

Перед розглядом бактеріальної картини логічним буде дати загальне уявлення, які клінічні ознаки є супутніми. Подання формується з функцій облигатной флори, яка формує імунітет, що виробляє вітаміни, зброджують білки і складні вуглеводи. Все перераховане порушується. Знижується імунітет, розвивається авітаміноз (група В, К і РР), організм отруєний токсинами. На подібну картину накладається специфічну дію патогенної флори:

 • Знижена резистентність слизової (до колонізації).
 • Розлад рухової функції кишечник, його кровообігу.
 • Зниження детоксикаційної функції.
 • Ослаблення імунітету.

Під диспепсією розуміється комплекс безпечних симптомів, пов'язаних з розладом системи травлення: здуття живота, метеоризм, болі при пальпації по шляху товстої кишки (форма грецької Омега), печія, відрижка, блювота і нудота. Спостерігається діарея, кал рідкий, іноді піниться, смердючий або з кислим запахом. Можуть бути присутніми сліди крові, синьою слизу. Здуття часом спостерігається окремо в правому і лівому підребер'ї.

Домінування протеев провокує частий, рідкий стілець (6-8 разів щодня). Кал пінистий, зеленуватого відтінку, з неприємним запахом. Синьогнійна паличка формує зовнішній вигляд випорожнень, згідно назві. Екскременти повні слизу. Золотистий стафілокок надає комплекс симптомів, що виявляється схоже з протеєм, замість неприємного запаху можуть бути присутніми прожилки крові. Колір калу зеленуватий.

Порушення кишкового всмоктування

Погано засвоюються вуглеводи, постійно переслідує діарея. На зазначеному тлі присутній комплекс нестачі вітамінів групи В, К, РР. Порушується засвоєння кальцію:

Виражається наслідком непомірного застосування антибіотиків. Уже в латентний період присутні прояви:

 • Підвищена температура.
 • Свербіж, печіння навколо заднього проходу.
 • Виділення слизові і кров'яні.
 • Помилкові позиви до дефекації.
 • Тупий біль.

Потрібно відокремлювати явище від порушення всмоктування, в цьому випадку мається на увазі порушення освіти вітамінів в шлунково-кишковому тракті. Вітаміни В стимулюють гладку мускулатуру, їх відсутність веде до запорів. Тонус стінок кишечника знижений, кровообіг порушено. Розвивається анемія. Нестача вітаміну К призводить до зниження згортання крові.

Дисбактеріоз кишечника викликає дефіцит вітаміну В2. Розвивається стоматит, тріскаються губи, рідше - випадає волосся, змінюються нігті. Люди з недоліком тіаміну погано сплять, нервові, доходить до невритів. Мале надходження РР викликає депресію. Мова і зів яскраво-червоні, постійно тече слина.

Виявляється недолік жиророзчинних вітамінів. Дисбактеріоз кишечника в гострій формі викликає сильні порушення, що відбуваються рідше.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

47 − = 38