Ознаки дисбактеріозу у дитини

Дисбактеріоз у немовлят і дітей після року: розставимо всі крапки над i

Здоров'я дитини є головною турботою батьків, а виявлення у малюка будь-якої хвороби - серйозне випробування для батьківської психіки. На жаль, лікарі нерідко не тільки не можуть закликати батьків до спокою, роз'яснити ситуацію і запропонувати зрозумілий і доступний план дій з докладними інструкціями, а й залякують мам і тат до втрати пульсу незрозумілими термінами і моторошнуватими для слуху діагнозами. Навіть якщо за ними стоїть щось цілком піддається лікуванню і не несе прямої загрози для здоров'я малюка. Через небажання лікарів що-небудь пояснювати трапляється і так, що захворювання і методи їх лікування обростають різноманітними чутками і домислами, що мають мало спільного з реальністю.

Одним з таких «легендарних» нездужань давно вже став дисбактеріоз у дітей, природа, причини та методи лікування якого викликають в батьківській середовищі справжній ажіотаж.

Особливо емоційне ставлення до проблеми властиво мамам і татам немовлят, які, слухаючи не цілком компетентних медичних працівників і більш досвідчених батьків, списують на дисбактеріоз будь-яке відчуття дискомфорту у дитини, і починають усувати його всіма доступними способами. Однак такий підхід навряд чи принесе користь, а от нашкодити може значно. Тому щоб зберегти здоров'я малюка, необхідно мати уявлення про такий стан організму, як дисбактеріоз.

Щоб зрозуміти, що таке дисбактеріоз (або дисбіоз) кишечника у дітей, необхідно мати уявлення про мікрофлору шлунково-кишкового тракту. Мікрофлора шлунково-кишкового тракту (по-іншому її ще називають еубіоз) - кількісне і якісне співвідношення мікроорганізмів певних видів, що підтримують правильний обмін речовин і імунітет людини на необхідному для нормальної життєдіяльності рівні.

Простіше кажучи, здоровий шлунково-кишковий тракт постійно населений корисними бактеріями. Саме вони відповідають за розщеплення надходить в шлунок і кишечник їжі, всмоктування, обмін і засвоєння корисних речовин, а також нормальне травлення. В результаті правильної регуляції травних процесів формуються клітини імунної системи, отже, і захисні сили організму зміцнюються.

Кишкова мікрофлора здорової людини налічує близько 500 видів різних бактерій. Всі вони поділяються на облигатную і умовно-патогенну групи. облігатні бактерії складають 90% від загальної флори кишечника і виконують найбільш важливі для людського імунітету і травлення функції. До них відносяться:

 1. Біфідобактерії - найважливіші мікроорганізми, що відповідають за синтез вітамінів і зміцнення захисних сил організму. У новонароджених дітей заселення кишечника біфідобактеріями починається з 5 дня життя, і приблизно до місяця вони утворюють стійкі активні колонії.
 2. Лактобактерії - пригнічують чужорідні бактерії, борються зі збудниками шлунково-кишкових інфекцій. Заселяють кишечник новонародженого протягом першого місяця життя.
 3. Пропіоновокислі бактерії - підтримують процеси обміну, активізують імунітет.
 4. Пептострептококи - підтримують кислотно-лужний баланс в кишечнику, відповідають за розщеплення білків.
 5. Ентерококи - відповідають за нормальне бродіння з розщепленням необхідних корисних речовин.

Умовно-патогенна мікрофлора являє собою колонії мікроорганізмів, що виконують захисні та травні функції. Відрізняються вони від облігатних мікробів тим, що нешкідливі, коли їх кількість не перевищує певного значення. Посилений ріст умовно-патогенної флори призводить до придушення діяльності облігатних бактерій і викликає порушення обмінних процесів. До них відносяться:

 1. Кишкова паличка (ешерихія) - відповідає за синтез вітамінів Р, А і К, в нормі не повинна перевищувати 108 КУО / г.
 2. Стафілокок (сапрофітіруют і епідермальний) - підтримують водно-сольовий обмін. Нешкідливі для організму в кількості не вище 104 КУО.
 3. Дріжджоподібні гриби - відповідають за синтез молочної кислоти і розщеплення залишків їжі. У нормі їх кількість не повинна перевищувати 104 КУО.

Крім цих бактерій, до умовно-патогенних відносять протеї, клебсієли, молочнокислий стрептокок і фузобактерии. Всі вони корисні для організму лише в малих кількостях.

патогенних мікроорганізмів в здоровому кишечнику бути не повинно: саме вони провокують розвиток інфекцій, захворювань шлунково-кишкового тракту, а також послаблюють імунітет. До таких бактерій відносять сальмонели різних видів, а також иерсинии, шигели, синьогнійна паличка, золотистий стафілокок та інші хвороботворні мікроби.

Яким же чином виникає дисбактеріоз у грудних дітей? Вся справа в тому, що кишечник новонародженого практично стерильне - в ньому відсутні будь-які мікроорганізми. Відразу після народження малюк отримує харчування - грудне молоко або суміш - яке кишечнику необхідно не тільки переробити, але і витягти з нього максимум користі, тому облігатна мікрофлора починає активно розвиватися. Однак якщо патогенні бактерії потраплять в організм раніше, ніж корисні, травні і імунні процеси відразу виявляться порушеними, а відсоток вмісту облігатних мікробів виявиться нижче необхідного.

У дітей більш старшого віку такий стан може виникнути після прийому ліків, перенесених інфекційних захворювань або при неправильному харчуванні. І у немовлят, і у дітей до року дисбактеріозом називається саме це явище. Міжнародна класифікація хвороб не виносить дисбиоз в категорію самостійних захворювань: він вважається лише наслідком перенесених інфекцій і ослаблення імунної системи. Однак важкі порушення мікрофлори кишечника досить небезпечні і навіть вимагають госпіталізації, що, втім, відбувається не так часто.

Симптоми і діагностика дисбактеріозу

Так як порушення безпосередньо пов'язано з травними процесами, ознаки дисбактеріозу у дітей досить очевидні: це може бути нудота, блювота, здуття живота, часті шкірні висипання, харчові алергії, слабкість і навіть головний біль.

Якщо запідозрити порушення мікрофлори кишечника у дитини старше року не так просто, ознаки дисбактеріозу у грудних дітей, як правило, очевидні. У малюка регулярно виникають тривалі закрепи або, навпаки, діарея, при цьому кал набуває неприємного колір і запах. немовля часто відригує, погано спить, стає нервовим і плаксивим, на шкірі можуть з'являтися прищики, подразнення та висипи. Всі ці явища - перша ознака того, що з кишечником малюка щось не так, і пора здавати аналізи на предмет дослідження мікрофлори.

самий інформативний аналіз на дисбактеріоз у дитини сьогодні - дослідження калу на наявність різного виду мікроорганізмів. Правила його збору досить прості: кал необхідно зібрати в простерилізованих ємність і здати в лабораторію протягом трьох годин. Прийом будь-яких ліків та застосування ректальних свічок необхідно припинити як мінімум за три доби до взяття аналізу.

У бланку результату аналізів вказуються вид і кількість всіх виявлених мікроорганізмів. Якщо дослідження проводилося в приватній лабораторії, в укладанні поруч з кількістю знайдених бактерій вказується норма їх наявності в кишечнику. Таким чином, можна побачити відхилення в співвідношенні облігатних і патогенних мікроорганізмів, однак поставити остаточний діагноз і призначити лікування дисбактеріозу у дітей може тільки фахівець.

Якщо аналіз на наявність порушень мікрофлори кишечника виявився позитивним, перед батьками постає питання: чим же лікувати дисбактеріоз у дитини і як тепер харчуватися малюку? Багато мам і тат в паніці біжать в аптеку і скуповують всі відомі засоби, щоб спробувати налагодити роботу кишечника у свого малюка радикальними методами.

Однак подібна поведінка недозволено: засоби для лікування дисбактеріозу у дітей повинен підбирати тільки лікар-гастроентеролог, оскільки порушення мікрофлори можуть бути викликані різними збудниками, для кожного з яких потрібно свій препарат.

Щоб усунути патогенні мікроорганізми, фахівець може призначити бактеріофаги - кошти у вигляді особливих вірусів, що вбивають бактерії певного виду. Вони вважаються безпечнішими антибіотиків, так як кожен бактеріофаг згубний тільки для певних мікроорганізмів, інша мікрофлора залишається незайманою. Залежно від спрямованості виділяють клебсіеллезний, стафілоккоковий, коліпротейний і інші бактеріофаги. Ці кошти вважаються найбільш ефективними і нешкідливими ліками від дисбактеріозу у дітей.

Після усунення патогенних бактерій необхідне відновлення і зміцнення корисної мікрофлори кишечника. Для цих цілей призначають препарати на основі біфідо-і лактобактерій. Отримані із засобом мікроорганізми приживаються в кишечнику, створюють нові колонії і стабілізують еубіоз. Найбільш ефективними і популярними засобами для лікування дисбактеріозу у грудних дітей вважаються «Хілак Форте» та «Лінекс». Для дітей старше 1 року дозволено застосування таких препаратів як «Аципол», «Біфіформ», Бифидумбактерин.

Якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні, матері також рекомендується здати на аналіз грудне молоко: патогенні мікроорганізми можуть перебувати і там. Якщо хвороботворних бактерій не виявлено, малюкові рекомендуються природне вигодовування і обмеження в прикорму до зникнення неприємних симптомів. Для малюків постарше рекомендується особливий режим харчування. дієта при дисбактеріозі у дітей полягає у вживанні рисової, пшоняної, манної і гречаних круп, картоплі, нежирного дієтичного м'яса і не дуже солодких напоїв. Молочні продукти, фрукти, овочі на час лікування з раціону виключаються.

Причини і профілактика дисбіозу

Кишечник дитини - досить уразливий орган, тому порушення мікрофлори можуть бути викликані різними причинами:

 • інфекційні та простудні захворювання, що ослабляють імунітет;
 • несприятлива екологічна обстановка;
 • порушення правил гігієни;
 • похибки в харчуванні;
 • прийом антибіотиків, адже антибактеріальні препарати вбивають всю мікрофлору, включаючи корисні мікроорганізми.

Щоб уберегти дитину від розладів шлунку і кишечника, в першу чергу необхідно подбати про гігієну: Обробляти груди перед годуванням, забезпечити стерильність іграшок, пустушок, дитячого посуду. Прикорм слід вводити обережно і строго за правилами: надлишок незнайомих малюкові продуктів викликає посилене бродіння і швидке зростання умовно патогенних мікроорганізмів. Коли дитина починає повзати і ходити, необхідно забезпечити чистоту підлог і меблів і стежити, щоб малюк не тягнув в рот брудні руки. Для профілактики дисбактеріозу після прийому антибіотиків рекомендується давати дитині препарати з вмістом біфідо-і лактобактерій - це допоможе зберегти корисну мікрофлору кишечника. Найбільш ефективний для дітей вважається препарат «Лінекс», який також рекомендується давати дітям з народження, щоб прискорити формування колоній облігатних бактерій. Однак доцільність прийому пробіотика в цьому випадку може оцінити тільки лікар.

У будь-якому випадку, дисбіоз - не привід для паніки, однак ігнорувати його все ж не слід. Дуже важливо ретельно стежити за здоров'ям і харчуванням малюка, а при виникненні симптомів дисбактеріозу у дитини - негайно звертатися до фахівця. Уважне ставлення і ретельне дотримання всіх лікарських рекомендацій допоможе налагодити нормальне травлення у дитини і збереже його міцне здоров'я.

Рекомендуємо до перегляду: Консультація лікаря Комаровського

У мене дочка коли горло полоскати - постійно ковтає полоскалкі. А так як вони містять антисептик як правило, то тому і дисбактеріоз у нас постійно був. Антисептики мікрофлору вбивають в шлунку. Лікар сказав, що треба не відновлювати мікрофлору, а заздалегідь її захищати і сказав Ентеросгель пити. Ми солодкий купили, його дитина без проблем ухвалював. І реально, останній раз обійшлося все без проблем з животом.

Стали дитини підгодовувати соками і кашами, іноді вередував, що не їв, в туалет дуже туго ходив, проносні намагалися не давати. З півроку стали готувати кефір і сирок на заквасках "Бакздрав", у цього ж виробника знайшли пробиотик Біфідум для малюків з 6 місяців. Там цілий комплекс корисних мікроорганізмів: і молочнокислі бактерії, і біфідобактерії, лактобацілли.Даю постійно, тому що вводимо нові продукти, щоб не було алергії і травних розладів.

Симптоми і лікування дисбактеріозу у дітей

Дисбактеріозом називають порушення балансу кишкової мікрофлори, яке виражається порушенням травлення дитини. Давайте розберемося, чому у дитини може розвинутися дисбактеріоз, як він проявляється, діагностується і лікується.

Поява дисбактеріозу можливо через:

 • антибіотикотерапії;
 • Родових травм;
 • Гострих або хронічних захворювань травної системи;
 • Тривалого вживання ліків;
 • Перебування в екологічно неблагополучних умовах;
 • Стресів і частих застуд, а також пасивного куріння;
 • Незбалансованого харчування, включаючи раннє введення прикорму;
 • гельмінтозів;
 • Вірусних інфекцій.

Велика частота розвитку дисбалансу мікрофлори у маленьких дітей обумовлена ​​незрілістю ШКТ немовлят і великою кількістю чинників ризику, починаючи від ускладнень вагітності і закінчуючи інфекційним ураженням кишечника маляти.

Дисбактеріоз у дітей проявляється:

 • відрижками;
 • Запахом з рота;
 • блювотою;
 • Порушеннями сну і неспокійною поведінкою в дитинстві;
 • Малим темпом набору маси в перший рік життя;
 • Рясним стільцем кашкоподібної або рідкої форми, з піною, зеленню, білявими грудочками, гнильним або кислуватим запахом;
 • Нападами болю через кілька годин після їжі;
 • Бурчанням в животі і здуттям;
 • полигиповитаминоз;
 • Упертими на запори у дітей старшого віку;
 • Появою кишкових кольок;
 • відрижкою;
 • Відчуттям розпирання в животі після їжі;
 • Зниженням апетиту;
 • Появою молочниці, частих інфекційних хвороб;
 • Висипаннями на шкірі.

У дитини найчастіше може порушитися склад мікрофлори внаслідок:

 1. Пізнішого прикладання до грудей, в результаті чого дитина не отримує захисні фактори з молозива, що сприяють зростанню корисних бактерій.
 2. Занадто раннього або дуже різкого перекладу на вигодовування сумішами, коли корисні мікроорганізми ще не встигли заселити кишечник.
 3. Незбалансованого харчування дитини, що підросла, якщо він споживає мало клітковини, важливою для життєдіяльності бактерій в кишечнику.

У здорових дітей в кишечнику є бактерії, представлені переважно лакто-і біфідобактеріями, а також кишковими паличками. Такі бактерії становлять до 97% всієї мікрофлори в кишечнику. Вони виконують безліч цінних для організму функцій - виводять токсини, регулюють імунітет, синтезують вітаміни, беруть участь в обмінних процесах, стимулюють перистальтику, допомагають засвоювати кальцій, синтезують деякі амінокислоти.

Також кишкова мікрофлора частково складається з умовно-патогенних мікробів, число яких підвищується при несприятливому впливі на організм. Крім того, завжди існує ризик потрапляння в кишечник патогенних мікроорганізмів. При дисбактеріозах число біфідо- і лактобактерій знижується, а кількість умовно-патогенних і хвороботворних бактерій збільшується.

У дітей поширеність дисбактеріозу пов'язана в першу чергу з тим, що при народженні їх кишечник повністю стерильний. Він заселяється мікрофлорою в процесі пологів, при перших прикладаннях до грудей і вигодовуванні в перші місяці життя. Саме тому більш переважно годування материнським молоком, оскільки таке харчування допомагає заселити кишечник немовляти саме тими бактеріями, які там повинні жити в нормі.

При впливі будь-якого фактора, що викликає дисбактеріоз, наприклад, відсутність грудного вигодовування або тривалого лікування немовляти антибіотиками, число біфідо- і лактобактерій в складі кишкової флори зменшується. Патогенних мікроорганізмів стає більше, що і призводить до порушень роботи травного тракту.

Дисбактеріоз можна класифікувати по мікрофлорі, яка в даний момент переважає в шлунково-кишковому тракті дитини, наприклад, кандидозний або стафілококовий дисбактеріоз.

Залежно від поширення патологія може бути:

 • локалізованої;
 • поширеною (її також називають генералізованої).

Поширена форма крім порушень роботи шлунково-кишкового тракту може проявлятися молочницею, запаленням легенів, ангіною. Прихована форма проявляється трохи зниженим апетитом, частими інфекціями і малою вагою в порівнянні з однолітками.

Перебіг хвороби може бути представлено фазами декомпенсації (стан дитини погіршено) і субкомпенсації (симптоми виражені помірно), а також компенсації (клінічних проявів немає). Також існує поділ дисбактеріозу за ступенем тяжкості.

 • першою стадією є латентний дисбактеріоз, який також називають компенсованим, оскільки травна функція порушена мало. У дитини періодично накопичуються гази в кишечнику, погіршується апетит. Калові маси можуть мати нерівномірне забарвлення. Нерідко з'являються запори, однак вони можуть чергуватися і з виділенням розрідженого стільця. Дитина іноді поводиться неспокійно і легко порушимо.
 • При другій стадії захворювання стає субкомпенсованим. Приєднуються інші симптоми, які роблять дисбактеріоз схожим на інші хвороби травного тракту (ентерит, ентероколіт, коліт). У дитини можлива блювота, поганий апетит, здуття, часті відрижки. Малюк починає проявляти занепокоєння приблизно через 2 години після їжі. У нього може порушитися сон. Лікар також може відзначити, що прибавка в вазі недостатня.
 • третя стадія вважається важкою. Стан дитини погіршується, він млявий, відмовляється від їжі. Частими проявами цієї стадії є проноси, схваткоподібні болю в животі, періодичне підвищення температури, запори. Дитина страждає від гіповітамінозу і анемії. З'являється ризик зневоднення і розвитку сепсису.

Розрізняють чотири ступені тяжкості даної патології в залежності від результатів дослідження і виявленого складу мікрофлори:

 • При першого ступеня порушення в організмі дитини незначні. Біфідобактерії визначаються в кількості мінімум 107-8. Переважним видом бактерій є анаероби. Умовно-патогенна флора представлена ​​до двох видів мікроорганізмів, а їх чисельність не перевищує 102-4.
 • друга ступінь порушень характеризується підвищенням числа аеробних бактерій. Їх кількість порівнюється з анаеробної флорою. Число умовно-патогенних бактерій підвищується до 106-7. Замість звичайних кишкових паличок визначаються лактозонегативні і гемолізуючих.
 • Ознаками третього ступеня є переважання аеробних бактерій. У кишечнику виявляється велика кількість умовно-патогенних представників мікрофлори, а лакто-і біфідобактерії різко знижені.
 • Про четвертого ступеня кажуть, коли біфідобактерії в травному тракті дитини відсутні, а кишкові палички і лактобактерії значно зменшені. Умовно-патогенні мікроорганізми при такому ступені хвороби нерідко виявляють стійкість до антибіотикотерапії.

Виявити дисбактеріоз можна на основі клінічних проявів після призначення додаткових досліджень - копрограми, біохімічного, а також бактеріологічного аналізу калу.

Терапія при дисбактеріозі, якщо лікар після аналізів та оцінки клінічних проявів зробив висновки про її необхідність, включає усунення патологічної мікрофлори і інтоксикації, відновлення травлення за допомогою ферментів, а також лікування лактазной недостатності в разі її виявлення.

Далі лікування буде направлено на заселення шлунково-кишкового тракту нормальною мікрофлорою і стимулювання її зростання.

В першу чергу звертають увагу на дієту дитини з дисбактеріозом, а також режим харчування. Лікування антибіотиками можливе лише після призначення лікарем при наявності показань. Дитині можуть призначити прийом бактеріофагів і кишкових антисептиків. Велике значення приділяють прийому пробіотиків.

Для грудного немовляти одним з важливих факторів лікування дисбіозу в кишечнику є грудне вигодовування. Якщо воно з певних причин неможливо, дитину слід годувати адаптованою сумішшю, яка збагачена захисними факторами.

Внаслідок дисбактеріозу у дитини знижується імунітет, тому малюк стає менш захищеним від різних вірусних і бактеріальних інфекцій. Дисбактеріоз також здатний впливати на всмоктування корисних речовин в кишечнику, що призводить до недостатнього надходження в організм дитини мінеральних сполук і вітамінів.

Всі права захищені, 14+

Копіювання матеріалів сайту можливе тільки в разі установки активного посилання на наш сайт.

Дисбактеріоз: симптоми і способи лікування. розшифровка аналізів

Є два протилежних медичних думки, що стосуються проблеми діагностики і лікування дисбактеріозу. Батьки вибирають того фахівця, якому максимально довіряють. Коли лікар каже, що дисбактеріоз лікувати потрібно, значить, так тому і бути. Якщо доктор скаже, що лікування дисбактеріозу у дітей - неіснуюча проблема, трата часу і грошей, значить, можна довіритися цій точці зору.

Якщо заглянути в міжнародний медичний довідник хвороб, то діагнозу «дисбактеріоз» в ньому не знайдеш. І навіть літературний герой-іпохондрик з легендарної повісті Джерома К. Джерома, крім пологової гарячки, не знайшов би у себе дисбактеріозу. Тому що сто років тому про цю хвороби нічого не було відомо. Це хвороба у багатьох відношеннях загадкова, в якійсь мірі надумана, підігріта інформаційно-комерційної середовищем. Дисбактеріоз у дітей зустрічається так само часто, як нежить або ГРЗ. Цей діагноз нерідко ставлять тоді, коли нічого конкретного сказати неможливо, і виходить сім бід одна відповідь - дисбактеріоз. Так що ж робити з цією проблемою? Які симптоми дисбактеріозу у дитини? І яким чином вони усуваються?

Що таке дисбактеріоз і до чого він призводить

Зміна якісного і кількісного співвідношення мікрофлори називається дисбактеріозом. Дисбаланс в комбінації бактерій може виявлятися в мікрофлорі піхви або носоглотки. Але найчастіше, коли мова йде про дисбактеріозі, мається на увазі кишечник. Нормальна мікрофлора кишечника має величезне значення для здоров'я. Адже саме в кишечнику всмоктуються мікроелементи, синтезуються вітаміни і амінокислоти, відбувається газообмін і оновлення клітин слизової, виробляються імуноглобуліни і лактаза, підвищується активність ферментів, нейтралізуються токсичні речовини і спостерігаються багато інших корисних процеси. І якщо відбувається збій в мікрофлорі кишечника, то порушується робота багатьох органів і систем організму.

Аналіз калу при дисбактеріозі називається бакпосева на мікрофлору кишечника. Далеко не завжди наявність патогенних мікробів в калі говорить про хвороби і є показанням до лікування. Якщо немає ніяких скарг і симптомів, то дисбактеріоз в аналізах може залишатися хворобою тільки на папері. Що можна побачити в бланку при розшифровці аналізів на дисбактеріоз?

 • Біфідобактерії. «Корінні жителі» кишкової флори. Вони головні нейтралізатори токсинів в кишечнику, беруть участь в розщепленні, перетравленні, всмоктування, синтезі і обміні органічних речовин, вітамінів. У нормі їх повинно бути до 95-99%. Нормальний титр біфідобактерій в бланку: 107-109. Цифри нижче цих показників вважаються відхиленням від норми.
 • Лактобактерії. У нормі їх повинно бути 5% від всіх бактерій. Лактобактерії виробляють молочну кислоту, важливий фермент лактази, нормалізують моторику кишечника. Допустимий титр: 106-107. При показниках нижче норми у дитини можуть виникати запори, лактазная недостатність, алергічні реакції.
 • Ешерихії. Корисна кишкова паличка. У нормі її має бути 1% від всіх бактерій кишечника. Її роль - забирати з кишечника кисень, який руйнує біфідо-і лактобактерії. Нормальний титр ешерихій в бланку аналізу: 107-108. Якщо цього виду кишкової палички мало, це може говорити про наявність глистів і лямблій. Якщо виявлено кишкову паличку з низькою ферментної активністю, це може бути ознакою початку дисбактеріозу.
 • Умовно-патогенна мікрофлора. Вона формується численними бактеріями: стафілококи, ентерококи, серрація, клебсієли, протеї, цітробакери, ентеробактери, хафніі і інші. Їх загальна кількість в мікрофлорі кишечника становить 5%. Показник норми: 103-106. При певних умовах (а саме при ослабленому імунітеті, кишкових інфекціях, хронічних захворюваннях) кількість умовно-патогенних бактерій починає рости, що призводить до алергії, запорів, проносу, здуття, колік. Два найнеприємніших «мешканця» в кишечнику - золотистий стафілокок і гемолизирующая кишкова паличка. Остання в нормі взагалі має бути відсутня.
 • Гриби Candida. Підвищення їх рівня при зниженні нормальної мікрофлори кишечника призводить до ураження слизової носоглотки і статевих органів. Показник норми: 104. Часто гриби Candida зростають після курсу антибіотиків.

Якщо бактерія в калі відсутній, в бланку буде стояти абревіатура «abs» або словами буде написано «не виявлено».

Ознаки дисбактеріозу у дітей можуть бути різноманітними. Це пов'язано з тим, що стан мікрофлори кишечника впливає на багато органів і системи організму.

 • Проблеми з травленням. До них відноситься ряд характерних симптомів: відмова від їжі або, навпаки, посилений апетит, відрижка, нудота, печія, блювання, пронос, домішки слизу в стільці, запор, здуття, кольки.
 • Алергічні прояви. Атопічний дерматит від народження до 4 років лікарі часто пов'язують з порушеннями мікрофлори кишечника, ще називають його алергічним дерматитом. Коли через стінки слизової починають всмоктуватися токсини і алергени, організм реагує різного роду висипаннями на шкірі, сверблячкою, рідше - на бронхіальну астму.
 • Порушення роботи печінки і нирок. Здатність печінки знешкоджувати токсини патогенної мікрофлори, а нирок - виводити їх з організму знижується при порушеннях мікрофлори.
 • Болі в суглобах. Пояснюються накопиченням сечової кислоти в нирках, шкірі, суглобах, сухожиллях, а також порушенням водно-сольового, гормонального обміну в організмі.
 • Зниження захисних властивостей організму. При дисбактеріозі дитина часто хворіє на простудні захворювання, підхоплює різні інфекції і віруси. Здоровий імунітет починається зі здорового кишечника, тому що саме тут виробляються імуноглобуліни і лізоцим - фермент, що руйнує клітини патогенних мікробів.

Найчастіше дають про себе знати травні симптоми дисбактеріозу кишечника у дітей. Вони ж змушують звернутися зі скаргами до лікаря.

На зміну кількісного та якісного складу мікрофлори кишечника впливають найрізноманітніші чинники. Не можна виключати індивідуальні особливості фізіологічного і психічного розвитку дитини.

Прийом антибактеріальних препаратів

Дисбактеріоз після антибіотиків - явище часте, але не обов'язкове. При лікуванні різних захворювань бактеріальної природи призначають антибіотики широкого і вузького спектра дії. Їх завдання - придушити патогенні бактерії і мікроби, не допустити їх розмноження. З нею антибіотики ефективно справляються, але, на жаль, при цьому гинуть і корисні бактерії. Що важливо знати?

 • Не всі антибактеріальні препарати порушують мікрофлору кишечника. Наприклад, антибіотики групи еритроміцину, оксациліну, пеніциліну і інші препарати не приносять шкоди кишечнику. І, навпаки, антибіотики групи левоміцетину, ампіциліну, тетрацикліну часто призводять до дисбактеріозу. «Невинний» і часто вживаний бісептол може привести до порушень мікрофлори вже після прийому однієї-двох таблеток.
 • Чим більше курсів антибіотиків, тим вище ризик дисбактеріозу. Бактерії мають високу резистентністю - звиканням до певної групи ліків. В цьому випадку патогенні бактерії не гинуть, а розмножуються з ще більшою силою. По можливості потрібно уникати частого прийому антибактеріальних препаратів. У всякому разі, потрібно знати, що вірусні інфекції антибіотиками не лікуються.
 • Не займатися самолікуванням. Призначення антибактеріального препарату - компетенція лікаря. Іноді навіть досвідчений доктор замислюється, які краще антибіотики призначити дитині, щоб лікування було максимально ефективним при конкретному захворюванні і мінімально шкідливим для здоров'я. Не треба пити такі ж «хороші» антибіотики, як пив сусідський дитина, або питати поради у провізора в аптеці.
 • Обговорити з педіатром можливі побічні ефекти. Це важливо зробити до початку прийому антибіотиків. Для профілактики дисбактеріозу лікар призначає курс пробіотиків - корисних бактерій, які допоможуть відновити баланс мікрофлори кишечника. Якщо у малюка почався сильний пронос, блювота, нудота, запаморочення і з'явилися інші симптоми з довгого страхітливого списку під назвою «побічні ефекти», терміново потрібно звернутися до лікаря.
 • Які ще препарати впливають на мікрофлору кишечника? Винуватцями дисбактеріозу можуть бути гормональні препарати і променева терапія при пухлинах, а також будь-які ліки, що пригнічують імунну систему дитини.

Гастрити, гастродуоденіти, коліти, панкреатити, виразки та інші хвороби травної системи, операції на органах травлення можуть говорити про симптоми дисбактеріозу у дітей. Якщо у дитини діагностується гостре або хронічне захворювання шлунково-кишкового тракту, то порушення мікрофлори будуть в більшості випадків. Можна сказати і про зворотну дію: якщо є дисбактеріоз, то виникнення перелічених захворювань дуже ймовірно.

Цілий букет кишкових інфекцій бактеріальної, вірусної, паразитарної природи може спровокувати дисбактеріоз. До них відносяться: вірусні гепатити, сальмонельоз, дизентерія, амебіаз, лямбліоз і ряд інших захворювань. Також звичайне отруєння, або харчова токсикоінфекція може привести до збою в мікрофлорі. Для більшості кишкових інфекцій характерні симптоми, пов'язані з порушенням роботи шлунково-кишкового тракту, - блювота і понос. Якщо врахувати, що система травлення дитини незріла, а підшлункова залоза не виробляє потрібну кількість ферментів, то після перенесених кишкових захворювань дисбактеріоз діагностується у більшості дітей. А якщо додати лікування антибіотиками, то ймовірність порушення мікрофлори дуже висока.

При глистовихінвазіях і після їх лікування ознаки дисбактеріозу спостерігаються у більшості дітей. Глисти присмоктуються до стінок кишечника, вражають слизову, через неї в кров потрапляють токсини, що виділяються паразитами. Починається загальна інтоксикація організму. Вражений кишечник не здатний в достатній кількості виробляти імуноглобуліни - клітини імунної системи, які захищають організм від патогенних мікробів і бактерій. Також паразити виділяють речовини, які призводять до порушень стільця, - частим проносів.

На жаль, порушення в харчуванні часто не сприймаються як істотна причина дисбактеріозу. Простіше розглядати в цій проблемі щось більш серйозне, від чого треба лікуватися таблетками, ніж звернути увагу на раціон. Доречними тут будуть слова німецького філософа Людвіга Фейєрбаха: «Людина є те, що він їсть». Добре б з дитинства прищеплювати дітям культуру харчування.

 • Часто дисбактеріози у дітей наступають після різних перенесених захворювань, навіть звичайних ГРВІ. Чому? Можна все списати на реакцію організму на лікарські препарати, які давали дитині під час хвороби. Однак в більшості випадків дисбактеріоз виникає в результаті перегодовування після голодування під час хвороби. Організму потрібно багато енергії і корисних продуктів для відновлення. Це правильно, але вводити збагачений раціон потрібно поступово.
 • Загальна дитяча любов до солодкого. Велика кількість швидких вуглеводів може спровокувати постійний бродильний процес в кишечнику, що призводить до порушень мікрофлори. Забороняти солодощі зовсім не можна, так вважають не тільки медики, а й психологи. Адже в реальності дитина може поїхати до бабусі, опинитися на якомусь загальному святі, де буде достаток смакоти, і тоді - «прощай» вся антісладкая компанія. А в результаті - зрив травлення.
 • Жирне, копчене, солоне і інші гурманські пристрасті. Дітям в принципі така їжа не рекомендована. Однак в кожній родині є свої кулінарні традиції. І коли дитині ставлять «діагноз» дисбактеріоз, може, варто задуматися про принципи харчування всієї родини?
 • Консерванти, барвники, підсилювачі смаку, гормони й антибіотики в м'ясних продуктах. Всі ці «смакоту» призводять до різних захворювань шлунково-кишкового тракту, в тому числі і до дисбактеріозу. Чим пізніше дитина познайомиться з їжею з фаст-фудів, газованими напоями, чіпсами, сухариками, тим здоровішою буде.
 • Горезвісні перекушування. Режим харчування повинен бути навіть у самих анархічно налаштованих дітей і їх батьків. Травна система дитини повинна відпочивати. В цей час в шлунку накопичується необхідну кількість шлункового соку для переварювання наступної порції їжі. Є час для сніданку, обіду, полудня, вечері. А якщо постійно закидати в шлунок печиво і булки в проміжках між основними прийомами їжі, травлення буде перебувати в стані «цейтноту».
 • Ретельне пережовування їжі. Важливий момент для профілактики дисбактеріозу. Якщо дитина їсть швидко і поглинає їжу великими шматками, вона не встигає пройти процес попередньої обробки слиною. В результаті нерозщеплені вуглеводи і крохмаль потрапляють прямо в шлунок, що обтяжує процес травлення, призводить до бродіння в кишечнику.

Найбільш чутливі до зміни клімату і води саме діти. Тому не доводиться дивуватися, якщо в перший же день відпочинку юний турист просидів на горщику з «діареєю мандрівника». Звичайно, дитина може підхопити якусь кишкову інфекцію. Однак нерідко причина порушень мікрофлори - неякісна вода, особливості її хімічного складу, вологість і температура повітря навколишнього середовища. Дитині потрібно більше часу для адаптації до нових умов.

Дисбактеріоз відносять до порушень психосоматичної природи. У народі кажуть: все болячки від нервів. Емоційний стан дитини впливає на його загальне самопочуття і роботу шлунково-кишкового тракту. У стресових ситуаціях порушується виділення шлункового соку, що призводить до недостатнього засвоєнню їжі. Зміни кислотності призводять до порушення рівня pH, а це, в свою чергу, тягне за собою збої в мікрофлорі кишечника. Ось таким чином психоемоційний стан впливає на фізіологію.

Несприятливі екологічні умови

Крім різних ворожих мікробів і бактерій, в навколишньому просторі існують ксенобіотики - шкідливі для людини і всього живого з'єднання, які порушують баланс не тільки в кишечнику людини, а й у всіх процесах біосфери. Сюди відносяться випаровування важких металів, викиди вихлопних газів, пестициди, побутова хімія, відходи виробництва і т.п. Діти важко переносять отруєння подібними речовинами. Їх дози можуть бути незначними, але при постійному впливі призводять до серйозних захворювань. Якщо подивитися на проблему з цього боку, то краще за все лікувати дисбактеріоз де-небудь в селі, подалі від «благ цивілізації».

Як лікувати дисбактеріоз у дитини? Хоча слово «лікування» не цілком підходить для дисбактеріозу, якщо тлумачити його як наслідок якихось захворювань, але не хвороба.

 • Лікування в нелікованих. Філософський підхід до медичного питання. Деякі медики його вітають. Дисбактеріоз, як нежить, проходить, якщо його лікують і якщо його не лікують за однаковий проміжок часу. Чи не лікувати в цьому випадку означає - не заважати організму самовідновлюватися. Мікрофлора кишечника - індивідуальна, мінлива, чутлива до зовнішніх впливів комбінація бактерій. Іноді старання вилікувати можуть тільки нашкодити, тому що достеменно невідомо, як йдуть справи у конкретної дитини, який його ідеальний варіант мікрофлори. Те, що корисно одному, може бути шкідливо іншому. Якщо лікар вирішує додати якихось корисних бактерій, то, як зрозуміти, скільки потрібно? У цьому підході лікування тактика вичікування може бути неприйнятна для тривожних батьків, а організму дитини ніякої шкоди не принесе.
 • Пробіотикотерапія. Після аналізу на дисбактеріоз буде виявлено, яких саме корисних бактерій не вистачає. Лікар призначить прийом пробіотиків - живих молочних бактерій, які сприятимуть зростанню здорової мікрофлори в кишечнику.
 • Лікування патогенної мікрофлори антибіотиками. Якщо аналіз на дисбактеріоз показав значне переважання стафілокока або якогось іншого мікроба, лікар призначить курс антибіотиків, щоб нейтралізувати патогенну флору.
 • Усунення причин. Це питання передбачає перегляд багатьох речей у житті дитини і всієї родини. Як малюк харчується, спить, відпочиває? Скільки буває на свіжому повітрі, чи достатньо фізичних навантажень або, навпаки, занадто багато? В якому він настрої найчастіше перебуває? Чи є у нього страхи, тривожність, пригніченість? Всі ці моменти стосуються профілактики дисбактеріозу. Якщо немає відповідних умов для збоїв в мікрофлорі, то не буде приводу його лікувати.

Лікар може призначити прийом сорбентів, ферментів, антиоксидантів, вітамінів, імуностимуляторів для того, щоб відновити рівень pH, нормалізувати перистальтику кишечника і підвищити захисні функції організму. Звичайно, без дієтичного харчування при комплексному очищенні організму не обійтися.

А що, якщо історія з дисбактеріозом - один з медичних міфів? Все частіше доводиться чути від лікарів саме цю версію. Багато російські мами, які живуть за кордоном, розповідають, що там ні в одній аптеці не купиш біфідо-і лактобактерії. Поняття про прийом пробіотиків при дисбактеріозі в Європі немає, та й про сам порушенні мікрофлори не говорять. У чому ж справа? Можливо, в ментальності російської людини: коли неодмінно треба щось чимось лікувати. Можливо, в глобальних комерційних фармацевтичних інтересах.

Які доводи наводять лікарі, кажучи про те, що інформація про дисбактеріозі помилкова? Порушення кількісного і якісного співвідношення мікрофлори кишечника, дійсно, існує. Однак методи дослідження спотворюють реальну картину. Біфідо-і лактобактерії живуть на стінках кишечника. Як можна судити про їх кількість по калу, який проходить по просвіту кишечника? Весь процес травлення протікає в шлунку і тонкому кишечнику, в товстій кишці всмоктується вода і формуються калові маси. Говорити про порушення травлення по аналізах калу - прояв непрофесіоналізму.

Симптоми дисбактеріозу у дитини не виникають самі по собі. Вони є наслідком різних захворювань, часто хронічних. Тому лікувати потрібно не дисбактеріоз, а то, що його спровокувало. Підходи до лікування можуть бути принципово різними, а ефективність терапії залежить від причини і її давності.

від народження до школи

© 2013-2016. Портал для батьків «Все про дітей».

Передрук матеріалів сайту лише з зазначенням активного гіперпосилання на джерело.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

87 − = 77