ознаки діареї

Які ознаки діареї повинні насторожити особливо?

Відомо, що часті позиви до дефекації в комплексі з явними порушеннями стільця (рідка консистенція, дивний колір і т.п.) можуть виявлятися практично при будь-яких проблемах з шлунково-кишкового тракту, будь то легке отруєння або яке-небудь більш серйозне захворювання.

У даній статті ми поговоримо про таке явище як діарея. Чи відрізняються симптоми даного захворювання у дітей і дорослих? Які ознаки допоможуть встановити точний діагноз і підібрати найбільш відповідне лікування? Нижче ми постараємося відповісти на ці та інші питання якомога детальніше.

Про характерні симптоми діареї

Рідкий стілець - симптом діареї.

При захворюванні діареєю більшість пацієнтів, незалежно від їх віку, демонструють одні й ті ж характерні симптоми:

 1. потреба в частому спорожнення кишечника (від чотирьох разів на добу, при нормі в один-два рази);
 2. рідкий стілець (при відсутності захворювань шлунково-кишкового тракту нормальну консистенцію калу можна назвати скоріше «кашоподібною»);
 3. «Незвичайний» колір калу або вкраплень в ньому (білий, чорний, темно-вишневий або навіть зелений);
 4. неоднорідний характер калових мас (в процесі дефекації з організму виходить вода, піна, слиз, шматочки неперетравленої їжі і т.д.);
 5. смердючий або кислий запах калу (або повна відсутність будь-якого характерного запаху при дефекації).

Слід враховувати, що всі перераховані вище симптоми є «усередненими». При постановці точного діагнозу враховується не тільки їх наявність або відсутність, а й частота (тривалість) кожного з демонстрованих відхилень від норми.

Пронос - порушення роботи травної системи.

Взагалі діарею можна назвати самостійним захворюванням. Як правило, пронос - це лише один із симптомів якогось більш серйозного порушення в роботі травної системи організму. Які ж чинники можуть спровокувати діарею та інші розлади стільця?

 • Вірусні та бактеріальні інфекції.
 • Захворювання кишечника (хронічні або паралельно протікають).
 • Ферментативна недостатність.
 • Пухлинні розростання (як злоякісні, так і доброякісні).
 • Інтоксикації (в тому числі, харчові або хімічні отруєння).
 • Вплив різних медикаментів (найчастіше - сильних антибіотиків).
 • Аутоімунні захворювання.
 • Кровотечі у внутрішніх органах, що відносяться, безпосередньо, до шлунково-кишкового тракту.

Як же з'ясувати, що саме послужило причиною для початку діареї і підібрати відповідне, ефективне лікування? Як правило, досвідчені медики радять звернути увагу на інші, менш характерні симптоми даного захворювання:

 1. Висока (від 37 градусів) температура тіла у хворого найчастіше говорить про те, що причиною проносу стала якась інфекція (вірусна або бактеріальна). Однаково справедливо це твердження для пацієнтів різного віку.
 2. Нудота і блювання - цілком природний спосіб, яким користується людський організм, щоб самостійно позбавитися від шкідливих шлаків і токсинів. Тому, якщо пацієнт, крім проносу, демонструє і ці симптоми, найімовірніше, ви маєте справу з інтоксикацією (тобто, простіше кажучи - отруєнням). Що цікаво, діарея, що супроводжується нудотою або блювотою, набагато частіше зустрічається у маленьких дітей. Дорослі пацієнти, як правило, скаржаться лише на сильні болі в животі. Хоча, зрозуміло, є з цього правила і виключення.
 3. Регулярна відрижка і неприємний (якщо не сказати «смердючий») запах з рота - вірні ознаки неправильного функціонування шлунково-кишкового тракту. Як правило, подібні проблеми виникають через брак необхідних травних ферментів. Часто саме такий дефіцит і виступає першопричиною діареї (погано переварена їжа починає гнити всередині кишечника, отруюючи організм і провокуючи пронос, болі в животі і газоутворення).
 4. Рясний водянистий пронос, при якому пацієнт практично постійно відчуває важко стримувані позиви до дефекації, як правило, є симптомом небезпечного захворювання - холери. Головна загроза для хворого в даній ситуації полягає в тому, що діагностувати таку інфекцію досить важко. Розвивається хвороба дуже швидко і протікає при цьому без додаткових характерних симптомів на кшталт підвищення температури. При цьому холера може бути смертельно небезпечною (частий пронос швидко призводить до критичного зневоднення організму) і, тому, вимагає негайного лікування під наглядом досвідчених лікарів. З цієї та багатьох інших причин ми настійно рекомендуємо вам не намагатися лікувати діарею самостійно, а звертатися за кваліфікованою медичною допомогою при перших же симптомах захворювання.

Тематичне відео розповість про ознаки діареї:

Про що може розповісти колір проносу?

Колір калу допоможе допомогти лікарю призначити лікування.

Про наявність тієї чи іншої патології в організмі можна з успіхом судити і за зовнішнім виглядом випорожнень.

Так, оцінивши колір і консистенцію калових мас, досвідчений лікар зможе призначити вам відповідне лікування не тільки самої діареї, а й захворювання, що стало її причиною.

Втім, приблизне уявлення про характер виниклої в організмі проблеми ви зможете отримати і самостійно. Про що ж може розповісти той чи інший колір калових мас хворого?

 • Стілець зеленого кольору спостерігається, як правило, в тих випадках, коли організм пацієнта вражений будь-якої інфекцією (вірусного або бактеріального походження). «Зелень» в даному випадку є ні чим іншим, крім як результатом активного розмноження кокової флори і, як наслідку, - величезного скупчення борються з шкідливими мікроорганізмами лейкоцитів. Саме тому у багатьох пацієнтів, що мають скарги на вищеописані симптоми, можна спостерігати також і підвищення температури, і інші стандартні ознаки, які супроводжують більшість інфекційних захворювань.
 • Жовтизна в калі - вірна ознака того, що кишкові м'язи скорочуються як ніколи активно (кажучи науковою мовою - пацієнт демонструє посилену перистальтику). Даний стан небезпечно, в першу чергу тим, що через прискореного проходження калових мас через шлунково-кишкового тракту, організм не встигає повноцінно переварити отриману їжу, а значить - недоотримує поживних речовин. Подібні симптоми часто спостерігаються у маленьких дітей, чиє травлення ще не до кінця сформований, і, самі по собі, не є приводом для тривоги. А ось коли аналогічна клінічна картина виникає у дорослого, йому слід негайно звернутися до лікаря.
 • Пронос чорного кольору свідчить про розпочатому внутрішню кровотечу. Як правило, в даному випадку у хворого можна спостерігати також тахікардію і гіпотонію. Само собою, подібні симптоми є вагомим аргументом на користь того, щоб негайно звернутися до лікаря. Слід, однак, враховувати, що подібне явище може бути і наслідком вживання пацієнтом деяких продуктів харчування (наприклад, чорниці і буряка) або медикаментів (препаратів вісмуту, активованого вугілля і т.п.).
 • Криваві прожилки в калових масах свідчать про пошкодження слизової оболонки кишечника, які, в свою чергу, виникають в результаті важких інфекцій або пухлин в шлунково-кишковому тракті. Рідше подібне явище можна спостерігати після токсикологічного отруєння. У будь-якому випадку подібні симптоми вимагають від хворого негайного звернення за кваліфікованою лікарською допомогою.
 • Кал білого кольору є вірною ознакою здавлювання або повного перекриття загальної жовчної протоки камінням або пухлиною. Підтвердити цей серйозний діагноз допоможуть інші характерні симптоми: специфічна жовтизна шкірних покривів (жовтяниця) і потемніння сечі.

І, звичайно, особливу увагу варто звернути на зміни в кольорі або консистенції калу після початку призначеного лікарем лікування від діареї. Поява в калі прозорого слизу - хороший знак, який свідчить про те, що все йде як треба, і терапія приносить свої плоди.

А ось якщо така слиз має коричневий або навіть зеленуватий відтінок - вбрання лікування неефективне, про що пацієнтові слід негайно повідомити свого лікаря.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити нам.

Розкажіть друзям! Розкажіть про цю статтю своїм друзям в улюбленої соціальної мережі за допомогою соціальних кнопок. Дякуємо!

Слідкуйте за оновленнями сайту в соціальних мережах!

ознаки діареї

Діарея - це рідкий частий стілець. Діарея є симптом різних захворювань. Причинами діареї можуть бути вживання некип'яченої зараженої води, харчова нестерпність, харчова алергія, інфекція кишечника (бактеріальна, вірусна або паразитарна), емоційні розлади, стрес. Причини хронічної діареї - хвороба Крона, синдром подразненого кишечника, синдром мальабсорбції, виразковий коліт, рак прямої кишки.

Ознаки діареї - це частий стілець, рідка консистенція випорожнень. При діареї можуть спостерігатися висока температура, блювота, нудота, домішки крові у випорожненнях, важка постійний біль в животі. Такі ознаки діареї є важливим приводом для звернення за кваліфікованою медичною допомогою.

При зміні кліматичних умов причиною діареї можуть бути незвична їжа, інший склад води або просто зміна клімату. Мікрофлора кишечника перебудовується для роботи в інших умовах, а стреси, перевтома посилюють роботу травної системи.

При діареї потрібно пити багато рідини, уникати алкоголь, молоко, кава, соки. При відсутності апетиту не варто змушувати себе їсти. З продуктів включити в раціон рис, банани, злаки, білий хліб, картопля, пісне м'ясо, печені або варені овочі. Потрібно виключити фрукти, жирну і смажену їжу, зелені овочі. При тривалій діареї, що супроводжується зменшенням ваги, потрібно терміново звернутися до лікаря.

Для профілактики потрібно мити руки теплою водою з милом після туалету, а також перед вживанням їжі. Після готування сирого м'яса, теж обов'язково потрібно вимити руки. Непастеризовані молочні продукти, птиця, м'ясо, яйця можуть містити мікроорганізми, що викликають діарею. М'ясо повинно пройти термічну обробку. Не залишайте приготовані продукти в теплі на тривалий час, тому що це може активувати розмноження бактерій.

Найстрашніше, коли це стосується дітей. У них так швидко настає зневоднення, тягнути з лікуванням не можна. І закріплювати стілець не можна, щоб не блокувати вихід токсинів. Один раз навіть в лікарню потрапили, але тепер я знаю, як це лікується правильно.

спасибі за статтю. Діарея звичайно доставляє багато незручностей, найкраще це не запускати і правильно вище пишуть звертатися до лікаря. Я змогла поправитися завдяки лікуванню Ентерофурілом, який діє на все погане, і не чіпає хороше.

Отримуй на пошту секрети довголіття і здоров'я.

Інформація надана для ознайомлення, будь-яке лікування відвідувачі повинні проводити зі своїм лікарем!

Копіювання матеріалів заборонено. Контакти | Про сайт

Симптоми проносу (діареї, рідкого стільця, розлади шлунка)

Досить частим явищем у дітей і дорослих можна назвати пронос, симптоми його дуже характерні. Всі вони вказують на порушення стільця, на часті позиви до дефекації. Існують чіткі критерії, які допомагають зрозуміти, чи є діарея. Перерахуємо найпоширеніші симптоми, які вказують на відхиленні від норми. Вони допоможуть намітити лінію лікування.

Що таке діарея? Це стан людини, при якому він часто відчуває позиви до дефекації, консистенція стільця при цьому стає дуже рідкої. І у дорослих, і у дітей симптоми захворювання однакові:

 • У нормі кількість випорожнень - 2-3 рази на добу, симптомом проносу вважається, коли позовів стає більше чотирьох.
 • У нормі консистенція калу буває кашоподібною, симптом проносу - рідка консистенція.
 • У нормі колір калу темно-коричневий, світло-коричневий, світло-жовтий. При проносі кал може бути білим, зеленим, чорним, коричневим або темно-вишневим.
 • У нормі кал має оформлений і однорідний характер. При симптомах проносу - водянистий, пінистий, несформований характер.
 • У нормі у Калу не смердючий характер, ознаки діареї у дітей - кислий запах калу, у дорослих - смердючий запах, іноді кал взагалі не пахне.
 • У нормі в калі відсутні сліди слизу, при симптомах діареї в калі присутня слиз, шматочки неперетравленої їжі, зелені.

Ці заходи норми і патології в кожному конкретному випадку вимагають уточнення, перераховані фізіологічні відхилення носять усереднений характер. Найголовніше при перерахуванні ознак діареї - облік тривалості протягу тих чи інших розладів шлунка і їх проявів. Саме цей показник стає відправною точкою у виборі лікування.

Зазвичай симптоми рідкого стільця з'являються разом з іншими ознаками розладу травної системи, любо інших захворювань, які стають причинами діареї. Сам по собі пронос - це не хвороба, це симптом, який свідчить про розвиток, в першу чергу, неправильного функціонування органів травлення, про розлад шлунка або про запалення кишечника. Але є й інші чинники, які теж можуть спровокувати розлад шлунку. Ось основні з них:

 1. Вірусні інфекції.
 2. Бактеріальні інфекції.
 3. Ферментативна недостатність.
 4. Захворювання кишечника.
 5. Пухлинні розростання.
 6. Аутоімунні захворювання.
 7. Інтоксикації.
 8. Медикаментозні впливу.
 9. Шлунково-кишкові кровотечі.

Характерні ознаки діареї - набір стандартних скарг хворого. Це рідкий стілець, часті позиви до дефекації, ниючий біль внизу живота. Але існують специфічні симптоми. За ним, як правило, медики визначають етіологію нездужання або природу хвороби, що стала джерелом скарг, а також формують лінію лікування:

 • Так, наприклад, коли причиною проносу є вірусні або бактеріальні інфекції, крім рідкого стільця у дитини або дорослого з'являється ще одна ознака - висока температура. Залежно від патогенності мікроба і реакції організму на нього підвищення температури тіла може коливатися в межах від 37,1 градуса за Цельсієм і вище.
 • Нерідко пронос у дитини супроводжується нудотою і блювотою. Поява нудоти пояснюється тим, що рідка консистенція стільця призводить до порушення напрямку руху калу по кишечнику, відбувається закид вмісту в зворотному напрямку. Разом з калом тому йдуть шлаки і токсини, вони моментально всмоктуються і потрапляють в системний кровотік. Розвивається інтоксикація організму, на неї першим реагує мозок, його реакція і проявляється у вигляді блювоти. Так організм прагне самостійно позбавитися від токсинів будь-якого походження.
 • Нудота і блювання при проносі у дорослих виникає рідко, зате картину симптомів діареї у них поповнює інший характерна ознака - біль в животі. Вона з'являється тому, що посилюється моторика кишечника, сильна інтенсивність гладкої мускулатури призводить до формування спазму, який періодично то посилюється, то вщухає. Позив до дефекації у дорослих з'являється саме в момент нападу болю. Спазм виштовхує рідкий стілець назовні, тому кал при дефекації нерідко нагадує піну. Біль в животі виникає практично при кожному виді діареї, але найчастіше вона стає ознакою мікробних видів проносів, харчових отруєнь, ознакою розладів шлунку, лікування в даному випадку, направлено на знищення факторів провокаторів діареї.
 • Тухла відрижка при розладі шлунка - ще один симптом діареї. Вона може виникати до її появи або з'являтися потім, на тлі розвитку проносу. Коли тухла відрижка передує поносу, мова може йти про недостатність ферментів в системі травлення, про погану роботу підшлункової залози або жовчовидільної системи. Пояснюється поява тухлої відрижки просто: через нестачу ферментів їжа в шлунково-кишковому тракті перетравлюється погано, тому вона починає гнити всередині кишечника. Процес гниття супроводжується газоутворенням. Зайві гази, накопичуючись, прагнуть знайти вихід. Частина з них виходить назовні через рот у вигляді відрижки. Її поява свідчить про те, що розлад шлунка прогресує і стає дуже небезпечним.

Колір проносу як симптом захворювання

Колір випорожнень теж може вказувати на ознаки розвитку тієї чи іншої патології. Досвідчений лікар за кольором калових мас може визначити походження діареї і призначити ефективне лікування:

 1. Рідкий стілець зеленого кольору при розладі шлунка, наприклад, свідчить на наявності в кишечнику бактеріальних або вірусних уражень. Зелений колір забезпечує скупчення в калі лейкоцитів і активне розмноження кокової флори. Саме тому дуже часто зелений рідкий стілець супроводжується високою температурою.
 2. Рідкий стілець жовтого кольору - ознака посиленої перистальтики кишечника. Калові маси через прискорений потоку просто не встигають перетравлюватися і сформуватися в нормальну консистенцію. Якщо немає додаткових симптомів у дитини, турбуватися в даній ситуації не варто.
 3. Пронос чорного кольору - небезпечний симптом, чорний кал - ознака внутрішньої кровотечі. Якщо діарея супроводжується гіпотонією і тахікардією, діагноз підтверджується. Іноді вживання деяких продуктів (буряка або чорниці, наприклад), а також надмірне вживання активованого вугілля, препаратів вісмуту (вікалін або Де-Нола) теж може спровокувати чорне забарвлення калових мас. Турбуватися в даному випадку не варто, при відмові від прийому подібних засобів колір калу стає нормальним.
 4. Білий пронос - симптом здавлювання або перекриття загального великого жовчної протоки. Виникнути таке явище може через наявність каменів або пухлини. Підтвердити діагноз можуть інші ознаки жовчної непрохідності. Це сильне потемніння сечі і забарвлення шкіри в жовтий колір (жовтяниця).
 5. Найнебезпечніший вид - діарея з кров'ю (ознака руйнування слизової оболонки кишечника, що виник унаслідок розпаду пухлини або важкої форми інфекції). Іноді червоний пронос може спровокувати токсикологічне отруєння, пронос у дорослих і у дітей темно-вишневого кольору свідчить про те, що джерело кровотечі знаходиться в правій стороні товстої кишки.
 6. Зелена або коричнева слиз в проносі - симптом тривалого лікування діареї і відсутність при цьому його ефективності. Прозорий слиз - ознака того, що протягом діареї йде благополучно.
 7. Водянистий пронос - симптом холери. Кількість випорожнень дуже велике, настільки велике, що порахувати їх стає неможливим, при цьому температура тіла не завжди підвищується. Водянистий пронос небезпечний тим, що зневоднення організму виникає стрімко, тому необхідно негайно починати лікування - масивну інфузійну терапію.

Всі симптоми, крім рідкого стільця, болі в животі і часті позиви до дефекації, вказують на причину такого явища.

Цікаві матеріали на цю тему!

З початку ХХ століття в нашу медицину міцно увійшли антибіотики, які допомогли знизити.

Незважаючи на те, що антибіотики дуже ефективні при лікуванні багатьох бактеріальних.

Коли хворому ставиться діагноз долихосигма, масаж і вправи стають обов'язковою складовою комплексного лікування. Для.

Коментарі читачів статті "Симптоми"

Залишити відгук або коментар

Додати коментар Скасувати відповідь

ЩЕ МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
ВИДИ панкреатиту
ЛІКУВАННЯ

УВАГА! ІНФОРМАЦІЯ, які містить цей сайт, НОСИТЬ ВИКЛЮЧНО ОЗНАЙОМЛЮВАЛЬНИЙ ХАРАКТЕР і не є рекомендацією до застосування. ОБОВ'ЯЗКОВО

ПРОКОНСУЛЬТУЙТЕСЯ з вашим лікарем!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

+ 44 = 52