Ознаки діабету у дитини

Содержание

Як проявляється цукровий діабет у дитини

Сучасна медицина завдяки своїм можливостям дозволяє уникнути фатальних наслідків цукрового діабету. Симптоми діабету у дітей схожі з ознаками захворювання дорослих, але лікування відрізняється. Раніше захворювання виявлялося для маленьких пацієнтів руйнівним, але підтримка препаратами надає можливість організму переносити прояви хвороби. Які ознаки цукрового діабету у дітей? Симптоматика, діагностика і особливості перебігу хвороби у дітей різної вікової категорії представлені нижче в статті.

Часто форми хвороби не відрізняють, але вони є абсолютно різними. До різновидів діабету відносять:

 1. I тип - причина криється в генетичній схильності дітей до хвороби, іноді викликана дуже сильним стресом. Це вроджений вид захворювання, дитина при цій формі інсулінозалежний і вимагає підтримки організму препаратами. Переробка глюкози тканинами підшлункової залози утруднена.
 2. II тип - в даній категорії осіб інсулінонезалежний. Набутий діабет пов'язаний з неправильним обміном речовин і згодом недостатністю інсуліну в крові. Тип хвороби характерний для старшої категорії населення.

Перші ознаки і симптоми діабету у дитини

Розвивається дитячий цукровий діабет дуже швидко, протягом декількох тижнів. До чого потрібно бути уважним батькам, щоб якомога швидше виявити хворобу:

 1. Жага. Коли рівень цукру в крові підвищений, то він харчується водою з клітин, викликаючи зневоднення організму. Особливо дітям хочеться пити ввечері.
 2. Часті позиви сечовипускання. Підвищена глюкоза негативно впливає на нирки, процес зворотного всмоктування первинної сечі знижується і у дитини спостерігається прискорене сечовипускання, внаслідок якого організм позбавляється від токсичних речовин.
 3. Посилений апетит. Коли дитина багато їсть, але вага не набирає, і навіть різко худне, то це ознака того, що глюкоза в клітини не надходить, відбувається їх голодування.
 4. Погане самопочуття після прийому їжі. Поки підшлункова залоза не призведе рівень глюкози в норму, у дитини спостерігається нудота, біль в животі і навіть блювота.
 5. Різка втрата ваги. Виявляється такий симптом, якщо глюкоза не надходить в клітини зовсім і організму доводиться харчуватися енергією підшкірного жиру.
 6. Постійна слабкість. Занепад сил, млявість, апатія пов'язані з порушеною засвоюваність глюкози в крові.
 7. Запах ацетону з ротової порожнини. Таке явище відбувається через утворення кетонових тіл в крові після розпаду жирів. Організму потрібно позбавлятися від токсинів, і він робить це через легені.
 8. Інфекційні захворювання. Ослаблений імунітет не справляється з захисними функціями, і дитина часто переносить бактеріальні та грибкові інфекції.

Особливості перебігу хвороби в залежності від віку

Розвивається діабет у дітей будь-якого віку. У перші місяці життя це трапляється рідше, а ось з 9 місяці починається пубертатний період, в якому і проявляються перші ознаки діабету у дитини. Клінічні прояви і терапія в різні вікові періоди відрізняються. Як протікає захворювання в залежності від віку і як визначити цукровий діабет у дитини?

Гострий початок захворювання у немовлят чергується з продромальний період, який часто залишається непоміченим. Діагностику діабету у дітей до року провести важко, тому як спрага і часте сечовипускання складно виявити. У одних дітей діабет розвивається різко, з сильною інтоксикацією, блювотою і зневодненням організму і згодом діабетичною комою.

Другий тип розвитку хвороби відбувається повільно. Дітки грудного віку до 2 років не набирають вагу, хоча добре їдять. Після прийому їжі дитині може ставати погано, а ось після пиття помітно легшає. Розвиток інфекцій на тлі захворювання сприяє утворенню попрілостей на статевих органах, складочках шкіри під памперсом. Попрілості не проходять дуже довго, а якщо сеча дитини потрапляє на пелюшки, то висихаючи, вони стають як накрохмалені. При попаданні рідини сечі на підлогу або інші поверхні вони стають липкими.

У дошкільнят і молодших школярів

Діагностика діабету у віці дітей з 3 років, до 5 років, молодшій шкільній групи ускладнена. Хвороба важко виявити до прекоми або коми, тому як симптоми не завжди розпізнавані. Ознаки, які часто відзначаються в цій віковій групі:

 • різке виснаження, дистрофія;
 • збільшений обсяг живота (часті здуття);
 • метеоризм;
 • проблемний стілець;
 • дисбактеріоз;
 • біль в животі;
 • запах ацетону з ротової порожнини;
 • відмова від їжі;
 • позиви блювоти;
 • погіршення стану організму, повна відмова від солодкого.

Діти схильні до і діабету другого типу, який пов'язаний з неправильним харчуванням, ожирінням, недостатніми фізичними навантаженнями. Все більше підлітків вважають за краще шкідливу їжу, згодом страждають неправильним обміном речовин, порушеним гормональним фоном і функціями підшлункової залози. Навантаження на судини провокує їх ослаблення, з'являються додаткові ускладнення хвороби. Для такого типу хвороби слід дотримуватися суворої дієти. Інші ознаки цукрового діабету у молодших дітей не сильно виражені.

У дітей старше 10 років захворюваність проявляється частіше, ніж в молодшому віці і становить 37,5%. Виявлення хвороби, як і у дорослих пацієнтів, відбувається простіше, симптоми яскраво виражені. Предпубертатном і пубертатному (13 років) періоду характерні такі симптоми:

 • підвищене мочеизнурение;
 • постійний брак рідини;
 • енурез;
 • різка втрата ваги;
 • посилений апетит.

Трапляється, коли хвороба може існувати, але не має яскраво виражених ознак, тому виявляється в процесі диспансеризації. Період активного розвитку триває до півроку. Для школяра характерна часта втома, апатія, ослаблення всього організму, перенесення багатьох типів інфекцій. У дівчаток-підлітків може спостерігатися порушений менструальний цикл, свербіж в області статевих органів. Стреси роблять руйнівний стан, хвороба починає розвиватися ще швидше.

Істотних відмінностей діагностики захворювання у дітей від дорослих немає, тому використовуються такі методи виявлення:

 1. Аналіз крові. Показники, які особливо важливі в цьому дослідженні: кількість білка, кількість глюкози в крові натще, толерантність до глюкози до прийому їжі і після, глікозильований гемоглобін. Важливо імунологічне дослідження забору крові: перевіряється наявність антитіл, яке свідчить про розвиток цукрового діабету.
 2. Загальний аналіз сечі. Ознакою цукрового діабету у дітей є величезна кількість глюкози в сечі, її підвищена щільність. Цей факт вказує ще на те, що потрібно провести перевірку нирок, які могли бути уражені. Виявляється присутність в сечі ацетону.
 3. Аналіз на гормони.
 4. Панкреатографія.
 5. Дослідження шкірних покривів. У діабетиків спостерігається характерний для хвороби рум'янець щік, чола, підборіддя, висипання, мова стає малинового кольору.
 6. Ультразвукове дослідження підшлункової залози.

Можливі ускладнення і наслідки

Для підтримки організму маленьким пацієнтам рекомендується дієта, прийом препаратів різної специфіки дії, народних засобів. Батьки повинні ретельно стежити за надходженням інсуліну в організм, правильним харчуванням, контролювати фізичні навантаження, уникати появи стресів. Які наслідки хвороби, якщо не проводити лікування?

 1. Кома (гіпоглікемічна, гіперглікемічна, молочнокислая, кетоацидотическая).
 2. Поразка органів і систем.
 3. Розвиток інфекційних захворювань.
 4. Летальний результат внаслідок важкого протікання хвороби.

Відео: як проявляється цукровий діабет у дітей

Інформація представлена ​​в статті носить ознайомлювальний характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

Цукровий діабет у дітей: ознаки, причини розвитку, діагностика

Цукровий діабет є патологією ендокринної системи, пов'язаної з порушенням секреторної функції підшлункової залози з вироблення інсуліну. У статті ми зібрали інформацію про те, як проявляється діабет у дітей до року, 1-3 років і у хлопців старше 3 років, які фактори можуть впливати на розвиток цього захворювання у малюків, як діагностується діабет в дитинстві.

Якщо якісь з ознак діабету ви спостерігаєте у свого чада, то необхідно звернутися до дитячого лікаря з метою пройти додаткове обстеження для більш точної постановки діагнозу.

Причини розвитку діабету у дітей

 • Найбільш частою причиною виникнення цукрового діабету у дітей є генетична схильність . Таким чином, якщо в родині хтось хворіє на діабет, то ймовірність виникнення даної патології у дитини зростає в рази. Причому діабет першого типу передається через покоління, а діабет другого типу можуть страждати представники кожного покоління.
 • Наступною причиною, здатною спровокувати виникнення даної хвороби є вірусні інфекції , які здатні пошкодити клітини підшлункової залози, які продукують інсулін. До таких захворювань належать: кір, краснуха і свинка.
 • Діабет може виникнути через зниженого імунітету і частих інфекцій вірусної етіології.
 • Ще однією причиною розвитку діабету є порушення обміну речовин (ожиріння) і патології щитовидної залози (нестача гормонів - гіпотиреоз) .
 • Велика вага дитини при народженні . Якщо дитина народилася з вагою понад 5 кг, то він потрапляє в групу ризику по виникненню цукрового діабету.
 • Сильний стрес і емоційні потрясіння також є факторами ризику, які можуть спровокувати виникнення даної патології.

При підозрі на діабет необхідно:

 1. Пройти огляд у педіатра, дерматолога, окуліста, ендокринолога, гастроентеролога.
 2. Здати аналіз крові і аналіз сечі на наявність цукру. Нормою вважається показник кількості цукру в крові в межах 3,3 - 5,5, а в сечі у здорових дітей повинна повністю бути відсутнім глюкоза (цукор).
 3. Натщесерце провести глюкозотолерантний тест з повторним дослідженням рівня глюкози в крові після 2 годин після прийняття вуглеводів. Даний тест допомагає визначити ступінь нестачі вироблення інсуліну.
 4. Зробити ультразвукове дослідження внутрішніх органів.
 5. Для виключення кетоацидозу (ускладнення на тлі цукрового діабету) необхідно провести біохімічний контроль .

Комплексна діагностика дозволяє поставити точний діагноз і призначити своєчасне правильне лікування, що включає в себе спеціальну дієту, фізичні вправи і, при необхідності, інсулінотерапію. Своєчасно поставлений діагноз і правильне лікування допоможе уникнути коматозного стану і загибелі дитини в разі виявлення у нього цукрового діабету.

Додати коментар Скасувати відповідь

відповідати конкретним обставинам Вашого здоров'я, і ​​не є лікарською рекомендацією.

© 2014-2016 Матеріали сайту захищені законами РФ про авторські і суміжні права.

При використанні та передруці матеріалу активне і индексируемая посилання на сайт є обов'язковим!

Причини, ознаки та лікування цукрового діабету у дітей

Захворювання проявляється в різному віці. Зустрічається діабет і у новонароджених. Він носить вроджений характер, але частота його появи невисока. Найбільш поширене захворювання серед дітей 6-12 років. Обмін речовин в організмі дитини, в тому числі і вуглеводний, протікає в рази швидше, ніж у дорослого. Стан ще не сформованої нервової системи на цьому тлі впливає на концентрацію цукру в крові. Чим молодша дитина, тим важче протікає захворювання.

Цукровий діабет діагностується у 1-3% дорослих людей. Діти хворіють в 0,1-0,3% випадків.

Розвиток цукрового діабету у дітей має схожість із захворюванням у дорослих. Особливості хвороби в дитячому віці пов'язані зі станом підшлункової залози. Розміри її маленькі: до 12 років довжина становить 12 сантиметрів, вага близько 50 грамів. Механізм вироблення інсуліну налагоджується до 5 років, тому період з 5-6 до 11-12 років - критичний для прояву цукрового діабету.

У медицині прийнято розділяти цукровий діабет на два типи: інсулінозалежний діабет і інсулінонезалежний діабет (1 і 2 відповідно). За статистикою у дітей частіше виявляють цукровий діабет по першому типу. Саме для нього характерний низький рівень вироблення інсуліну.

Ознаки та симптоми цукрового діабету у дітей

Батькам варто звернути увагу на деякі особливості в поведінці дитини, щоб якомога швидше звернутися до лікаря. Цукровий діабет розвивається стрімко, якщо вчасно не провести необхідні маніпуляції може наступити діабетична кома.

Основні ознаки цукрового діабету у дітей:

сухість у роті і постійне бажання пити;

часті сечовипускання, сеча при цьому липка;

різке зниження зору;

ненаситність в їжі на тлі втрати ваги;

слабкість, підвищена стомлюваність і дратівливість.

Прояв одного або декількох ознак одноразово є підставою звернення до лікаря. Він призначить необхідні аналізи, на підставі яких можливе встановлення точного діагнозу.

Симптоматика захворювання включає типові і нетипові прояви. Нетипові симптоми можуть помітити батьки. Це скарги з боку дитини на постійні головні болі, знижена успішність і швидка стомлюваність.

Основні (типові) симптоми цукрового діабету у дітей:

поліурія, або нетримання сечі. Батьки маленьких дітей помилково приймають цю ознаку за поширене в ранньому віці нічне нетримання сечі. Тому важливо знати перші ознаки цукрового діабету;

полидипсия, що супроводжується болісним відчуттям спраги. Дитина може випивати в добу до 10 літрів рідини, а сухість у роті буде зберігатися;

різке схуднення на тлі підвищеного апетиту, або поліфагія;

поява сверблячки на шкірі, гнійничкові освіти. Шкірні покриви стають сухими;

після сечовипускання з'являється свербіж в області статевих органів;

збільшується виділення сечі (більше 2 літрів на добу). Колір її світлий. Аналіз сечі показує високу питому вагу і вміст ацетону. Можлива поява цукру в сечі, в нормі його бути не повинно;

аналіз крові натще виявляє підвищення цукру в крові більше 5,5 ммоль / л.

При підозрі на цукровий діабет у дитини вкрай важлива своєчасна діагностика і грамотне лікування.

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та ще кілька слів, натисніть Ctrl + Enter

Причини цукрового діабету у дітей

Причин цукрового діабету у дітей безліч. Основними з них є:

спадковість. Захворювання дуже часто зустрічається у родичів. Батьки, які хворіють на цукровий діабет, з 100% -ою вірогідністю будуть мати дітей, які рано чи пізно отримають такий же діагноз. Захворювання може проявитися і в період новонародженості, і в 25 років, і в 50. Необхідно контролювати рівень цукру в крові у вагітних жінок, тому що плацента добре його всмоктує і сприяє накопиченню в формуються органах і тканинах плода;

вірусні інфекції. Сучасна медична наука довела, що краснуха, вітряна віспа, вірусний паротит (свинка) та вірусний гепатит порушують роботу підшлункової залози. У такій ситуації механізм розвитку захворювання представлений таким чином, що клітини імунної системи людини просто руйнують клітини інсуліну. Але перенесена інфекція призведе до розвитку цукрового діабету тільки в разі обтяженої спадковості;

переїдання. Підвищений апетит може стати причиною ожиріння. Особливо це стосується легкозасвоюваних вуглеводних продуктів: цукру, шоколаду, солодких мучних виробів. В результаті частого прийому такої їжі збільшується навантаження на підшлункову залозу. Поступове виснаження клітин інсуліну призводить до того, що він перестає вироблятися;

низький рівень рухової активності. Малорухливість призводить до надмірної ваги. А постійні фізичні навантаження посилюють роботу клітин, які відповідають за вироблення інсуліну. Відповідно, рівень цукру в крові знаходиться в межах норми;

постійні простудні захворювання. Імунна система, зіткнувшись з інфекцією, починає активно виробляти антитіла для боротьби з нею. Якщо подібні ситуації повторюються часто, то система зношується, а імунітет пригнічується. В результаті антитіла, навіть якщо немає вірусу-мети, продовжують вироблятися, знищуючи власні клітини. Відбувається збій в роботі підшлункової залози, внаслідок чого вироблення інсуліну знижується.

Лікування цукрового діабету у дітей

В даний час медицина не знайшла метод, який може повністю вилікувати дитину від цукрового діабету. Проведене лікування ставить собі за основну мету нормалізацію обмінних процесів в організмі на тривалий термін. Контролювання стану хворого з боку батьків (або самостійно, в залежності від віку дитини) здійснюється постійно.

Грамотне лікування, відсутність ускладнень і тривалий нормальний стан дитини дозволяє прогнозувати сприятливі умови для життя і подальшої трудової діяльності.

Сучасна медична наука веде роботу в області лікування цукрового діабету в декількох напрямках:

розробляються універсальні і безболісні способи введення препаратів інсуліну в дитячий організм;

досліджуються способи пересадки клітин підшлункової залози, що відповідають за виділення інсуліну;

випробовуються методики і лікарські препарати, завданнями яких є нормалізація зміненого імунологічного апарату дитини.

Лікуванням цукрового діабету займається лікар-ендокринолог.

Початкова стадія захворювання піддається корекції в умовах стаціонару.

Наступні етапи цукрового діабету вимагають диспансеризації

У дітей лікування починається з підбору оптимальної дієти, узгодженої з лікарем і корректируемой в залежності від тяжкості захворювання. Потрібно дотримання режиму харчування, тому що дитина отримує протягом дня кілька препаратів. Їх прийом залежить від часу прийому їжі. Схема лікування повинна строго дотримуватися, інакше ефективність лікарських засобів буде значно знижуватися.

Калорійність їжі розраховують в наступному співвідношенні: - сніданок - 30%, - обід - 40%, полуденок - 10%, вечеря - 20%. Особливої ​​уваги потребує розрахунок вуглеводної їжі. Загальна кількість на добу не повинно перевищувати 400 грамів.

Медикаментозне лікування передбачає застосування препаратів інсуліну і курсів ангиопротекторов. Допоміжними засобами служать вітамінотерапія, гепатотропні і жовчогінні засоби.

Інсулін, який застосовують в лікування дітей-діабетиків, діє короткочасно. Таким властивістю володіють препарати Протофан і актропід. Склад вводять підшкірно за допомогою спеціального шприца-ручки. Це зручно і дозволяє дитині самій навчитися в певний час вводити препарат без сторонньої допомоги.

Трансплантація підшлункової залози

В особливо складних випадках застосовують трансплантацію підшлункової залози. Проводять або повне заміщення органу, або його частини. Але існує небезпека відторгнення, прояви імунних реакцій на чужорідний орган і розвитку ускладнень у вигляді панкреатиту. Медики бачать перспективним трансплантацію з використанням ембріональної підшлункової залози, її структура знижує ризик розвитку негативних реакцій.

Експерименти з трансплантації b-клітин острівців Лангерганса, в основі яких використані b-клітини кроликів і свиней, виявилися короткочасної допомогою. Введені в ворітну вену суспензії, дозволили хворим на цукровий діабет обходитися без інсуліну менше року.

Профілактика цукрового діабету у дітей

Діти, з перших днів життя, що знаходяться на штучному вигодовуванні, більш схильні до ризику захворіти на цукровий діабет. Суміші містять білок коров'ячого молока, який пригнічує роботу підшлункової залози. Грудне молоко - перший профілактичний прийом, який знизить ймовірність отримання захворювання. Годування до року і більше зміцнить імунітет дитини і захистить від інфекційних захворювань, які можуть спровокувати розвиток цукрового діабету.

У випадку з дітьми старшого віку необхідно стежити за харчуванням, його складом і режимом прийому. Раціон повинен бути збалансований і різноманітний, виключати велику кількість жирів і вуглеводів. Обов'язково вживання фруктів і овочів.

Список найкращих продуктів допомагають при цукровому діабеті

Профілактичні заходи зводяться до визначення групи ризику: наявність в сім'ї хворих на діабет, порушення обміну речовин у дитини і ожиріння. Діти з подібними ознаками ставляться на облік до ендокринолога і проходять обстеження двічі на рік. Якщо діагноз встановлено, призначається диспансерне спостереження і щомісячне обстеження у лікаря з метою корекції програми лікування, своєчасного виявлення періодів загострення і попередження важких ускладнень в перебігу хвороби.

Частоту і способи методів обстеження визначають залежно від стадії захворювання.

Хворі на цукровий діабет проходять щорічне обстеження у вузьких фахівців: окуліста, кардіолога, невропатолога, нефролога, хірурга та інших. Обов'язковими дослідження для них є електрокардіограма, аналіз сечі і ті заходи, які допоможуть на ранніх стадіях виявити порушення органів і систем

Повне лікування цукрового діабету неможливо. Грамотне і своєчасне лікування дозволить домогтися ремісії, і дитина зможе вести звичайний спосіб життя, розвиваючись відповідно до віку.

Автор статті: Полякова Олена Анатоліївна, лікар-педіатр, спеціально для сайту ayzdorov.ru

Цукровий діабет - це порушення обміну вуглеводів і води в організмі. Наслідком цього є порушення функцій підшлункової залози. Саме підшлункова залоза виробляє гормон, званий інсуліном. Інсулін бере участь в процесі переробки цукру. А без нього, організм не може здійснити перетворення цукру в глюкозу.

Ефективним лікуванням цукрового діабету є настій з лікувальних трав. Для приготування настою візьміть півсклянки вільхових листя, столову ложку квіток кропиви і дві столових ложок листя лободи. Все це залийте 1 літром кип'яченої або простою водою. Потім ретельно перемішайте і настої 5 днів в освітленому місці.

Багато хто недооцінює значення правильного харчування в комплексному лікуванні будь-якого захворювання. У разі цукрового діабету, особливо другого типу, це взагалі не повинно оскаржуватися. Адже в його основі лежить порушення обміну речовин, яке первинно викликано саме неправильним харчуванням.

Не тільки цукор в прямому сенсі цього слова несе в собі загрозу для діабетиків. Крохмалисті продукти і взагалі будь-які страви, багаті вуглеводами, змушують показання глюкометра просто зашкалювати.

Однією з частих скарг при багатьох захворюваннях є сухість у роті. Це можуть бути захворювання системи травлення, гостра патологія брюшнополостной органів, що вимагає хірургічного лікування, захворювання серця і нервової системи, обмінні і ендокринні порушення і цукровий діабет.

При копіюванні матеріалів, активне посилання на сайт www.ayzdorov.ru обов'язкове! © AyZdorov.ru 2009-2017

Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування, консультація лікаря обов'язкова!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

− 2 = 8