ознаки дЦП

Симптоми і ознаки ДЦП у дітей до 1 року

Ознаки дитячого церебрального паралічу простежуються після періоду новонародженості, до 3 місяців, немовлят, дітей до 1 року. Кваліфікований фахівець зможе визначити симптоми захворювання на ранній стадії, коли грамотне лікування допоможе запобігти загостренню.

Розглянемо основні симптоми дитячого церебрального паралічу в різні вікові проміжки життя дитини.

Ознаки ДЦП у новонароджених, дітей до року

Важливо виявити перші ознаки ДЦП у новонароджених, щоб провести грамотне лікування. Не завжди після народження лікарі виявляють симптоми церебрального паралічу. Важлива роль в діагностиці патології належить мамі, яка проводить з малюком багато часу.

Для своєчасної верифікації ДЦП у новонароджених слід ознайомитися з ранніми проявами:

 1. Відсутність складок між сідницями;
 2. Чи не простежується поперековий вигин хребта;
 3. Асиметричність обох половин тулуба і сідниць.

На перших тижнях життя виявляються такі ознаки паралічу:

 • Тугі або мляві м'язи. Відразу після народження простежується тонус кінцівок, але зникає на другому місяці. Гіпертонус призводить до спотворення рухів, які стають переривчастими, повільними, кілька загальмованими;
 • Чи не зникають безумовні рефлекси, повзання і підйом голови відбувається з запізненням;
 • Асиметрія тіла з підвищенням тонусу з одного боку, ослабленням - другої частини тулуба. Нерухомість і ослабленість з певною половини призводить до вкорочення кінцівок за рахунок викривлення хребта, різного стояння тазостегнових суглобів;
 • М'язові здригання і паралічі;
 • Тривожність, порушення сну, відсутність бажання до вживання їжі.

Одним з типових ознак дитячого церебрального паралічу є постійні руху тільки однією рукою, приведення ніжок, притиснення іншої руки до тулуба. Малюкові складно самостійно повернути голову, тому батькам доводиться постійно перевертати дитини.

Ознаки ДЦП у дітей до 1 року

Ретельне обстежити стан дитини слід при недоношеності, недорозвитку, наявності проблем в родовому періоді. До року симптоми захворювання малопомітні, тому мама повинна пильно стежити за поведінкою малюка. При виявленні негативних симптомів слід негайно звертатися до лікаря.

Патологія смоктання, ковтання у новонароджених свідчить про збереження рефлексів, які повинні зникати до певного часу. В місяць у здорової дитини повинен простежуватися моргательний рефлекс у відповідь на гучні зовнішні шуми. При ДЦП ознак хвороби не простежується.

Визначення повторюваних рухів, кивання, застигання в певній позі довгий час - це можуть бути симптоми захворювання. При їх виникненні рекомендуємо негайно показати малюка педіатра.

У новонароджених ознаки ДЦП можна «помацати руками». Покладіть долоні на живіт малюка. Якщо на поведінку відсутня радісна реакція малюка, виникають сумніви щодо захворювання. Патологічним симптомом є складне розведення ніжок в сторони.

Виразність симптомів ДЦП залежить від ступеня ураження головного мозку. Чим більше центральні дефекти, тим сильніше прояви нозології.

У період від 3 до 6 місяців згасають умовні рефлекси - долонно-ротовий, п'ятковий. Перший проявляється відкриттям рота дитиною після натискання пальцями на долонну частину кисті.

П'ятковий рефлекс проявляється опусканням дитини на повну стопу при піднятті його попід пахви. Імітація руху з'являється відразу після зміцнення м'язової групи нижньої кінцівки. При церебральному паралічі дитина не стає на повну стопу, а лише на кінчики пальців або взагалі не бажає спиратися на ноги.

Батьки повинні звертати увагу на відхилення і виникають судоми у дитини. Замаскированность основних проявів простежується при незначному ураженні мозку. У таких дітей не страждає інтелект. Основні прояви супроводжуються гальмуванням рухливості за рахунок аномальної роботи нижніх кінцівок.

Ознаки ДЦП в 3 місяці - це користування дитиною однією стороною тулуба. Ліворукість або праворукість виявляється через кілька тижнів після народження. Слабкість м'язів з одного боку, гіпертонус з протилежного боку обумовлений порушенням взаємозв'язку між різними половинами головного мозку. Через аномальну іннервації руху стануть незграбними, асиметричними, загальмованими.

Прояви асінергізма спостерігаються на обличчі. Відсутність імпульсів з боку жувальної мускулатури призводить до асиметричності. У дітей в 3 місяці простежується косоокість. Сидіти самостійно до цього віку, хворий малюк ще не може.

Ознаки церебрального паралічу у немовлят

При незначному ураженні головного мозку ознаки ДЦП в 3 місяці і пізніше можуть не виявити навіть фахівці. Незграбність, сильна напруга м'язів виникає при глибоких ураженнях мозкової тканини.

У немовлят виявити патологію батькам допомагають спеціальні таблиці, що дозволяють оцінити основні симптоми ДЦП у дитини:

 • безсоння;
 • Пізніше перевертання;
 • Необхідність підтримки голови в 3 місяці;
 • Хапання тільки однією рукою;
 • Застиглість в одному положенні;
 • Посмикування і м'язові судоми;
 • Асиметрія особи;
 • Відмінність в довжині кінцівок.

Описаних критеріїв досить для постановки діагнозу ДЦП у грудничка.

Ознаки церебрального паралічу у дітей до 1 року

Симптоми церебрального паралічу відрізняються в залежності від форми патології. За домінуванням ознак патології фахівці виділили 5 основних форм:

 1. Атетоз - мимовільна м'язова активність;
 2. Спастичность - посилений тонус з постійним підвищенням гіпертонусу після кожного стану;
 3. Підвищена щільність мускулатури (ригідність) - проявляється збільшенням опору до актів скорочення-розслаблення;
 4. Сіпання ніг і рук;
 5. Приватні падіння при дисбалансі рівноваги (атаксія).

У більшості дітей простежується спастичний або атетоїдную тип порушення. Специфічність описаних проявів патології відповідає дійсності.

За поширеністю симптомів дитячого паралічу (церебрального) виділяють 4 основні форми патології:

 1. Квадріплегіческая - характеризується ураженням одночасно рук і ніг;
 2. Діплегіческая - при захворюванні спостерігається патології двох верхніх або нижніх кінцівок;
 3. Геміплегічна - проявляється патологічними розладами з однієї половини тіла;
 4. Моноплегіческая - характеризується падінням м'язової активності з боку тільки однієї кінцівки.

Дослідження кожної окремої форми виявили унікальні механізми виникнення, патогенетичні механізми, розлади з боку головного мозку. Наприклад, при діплегіческой формі ураження головного мозку формується за рахунок порушення активності нервової системи внутрішньоутробно з різних причин, але обстеження пацієнтів з дитячим церебральним паралічем показали, що в більшості випадків причиною гіпоксії плода стають інфекції.

Ніжки дитини перехрещені, витягнуті, тонус підвищений - це ознаки діплегіческой форми. Недостатність рухливості ніг призводить до неможливості самостійного перевороту з боку дитини. Неможливість перевороту, прийняття сидячого положення також характерно для діплегіческой форми.

При виявленні цієї форми простежується відставання у фізичному розвитку. Кілька вище описували нездатність дитини ставати на повну стопу при триманні руками під пахвами. Прояв характерно для діплегіческой форми з патологією ніг. Стан визначає важлива ознака ДЦП - ходіння навшпиньках при зведенні разом колін. Патологія призводить до порушення інтелекту, уповільнення фізичного розвитку.

Геміплегічна форма церебрального паралічу виникає через ураження переважно однієї півкулі мозку через внутрішньоутробної інфекції, крововиливи. Обмеження рухливості кінцівок, підвищення глибоких рефлексів - це гострі симптоми геміплегії при церебральному паралічі у дітей.

При спробі руху простежуються скорочення м'язових волокон області поразки.

Гиперкинетическая форма дитячого церебрального паралічу розвивається у дітей з ураженням підкіркових гангліїв. Різновид виникає при імунному конфлікті між кров'ю малюка і матері.

Симптоми захворювання проявляються аномалією м'язового тонусу з періодами нормалізації і підвищення. В окремих випадках спостерігається гипотонус, але стан не характерно для гострих гіперкінетичних форм.

Нозологію легко визначити у дітей по прийняттю незвичайних поз і вигадливих форм. У більшості пацієнтів з гіперкінето зберігається інтелект.

Детальніше описувати симптоми ДЦП у дітей після поділу за ступенем важливості на супутні і основні. Останній варіант супроводжується вираженими зовнішніми проявами, але не зачіпають структур центральної нервової системи з моторними, координаційними реакціями.

Моторні симптоми дитячого церебрального паралічу:

 • Гиперкинетическая форма;
 • Дистонічні розлади;
 • Активація невеликий моторики руки;
 • Спастичность м'язових волокон;
 • Парези і паралічі кінцівок.

Напади дистонії характеризуються прогресуючим перебігом з подальшою активізацією патологічних симптомів, що призводять до ускладнень. Для церебрального паралічу не характерно прогресування, а посилення клінічних симптомів виникає через активізації супутніх захворювань. З плином часу вираженість патологічних ознак може змінюватися, посилюватися або послаблюватися.

Патологія супроводжується виникненням патологічних установок, деформацією суглобів, незворотними контрактурами. Описані симптоми можна усунути без хірургічної операції.

Неврологічні розлади при ДЦП у дітей - це наслідки порушення функціонування центральної нервової системи з подальшою аномалією іннервації м'язових волокон, розладом роботи внутрішніх органів.

Патологія головного мозку, пов'язана з дитячим церебральним паралічем, призводить до виникнення таких станів:

 • Аномалії поведінки;
 • Пізнавальні розлади;
 • Інтелектуальна недостатність;
 • Патологія слуху та мовлення;
 • Проблеми з ковтанням;
 • Слабкість апетиту.

При поєднанні м'язових і неврологічних проявів зменшується якість життя дітей. Виразність супутніх ознак буває сильніше, ніж основні прояви хвороби.

Статистичні факти - наявність у третини дітей з церебральним паралічем пізнавальних розладів, порушень інтелекту свідчить про часту залученості глибоких структур мозку.

Для дитячого церебрального паралічу не характерна унікальність симптомів. У кожного окремого хворого стан унікально, як по тимчасовим проявам, так і по епізодичним симптомів. Ідентифікувати симптоми захворювання не завжди вдається при легкому перебігу, тому розроблений ряд діагностичних тестів, що дозволяють комбіновано оцінити ознаки нозології.

Для оцінки проявів створена шкала Апгар, яка зібрала в собі основні ознаки з боку центральної нервової і м'язової систем.

Незважаючи на наявність ранніх ознак дитячого церебрального паралічу, діагностичної шкали бальної оцінки визначити ДЦП можна після 1 року, коли чітко простежуються перші ознаки відставання дитини в розвитку від однолітків.

Для професійної діагностики дитячого церебрального паралічу потрібна ретельна оцінка стану головного мозку за допомогою комп'ютерної, магнітно-резонансної томографії, ультразвукової діагностики. Дослідження виявляють вентрікуломегалію, лейкомаляції, ішемічні вогнища, аномалії будови, крововиливи в тканину.

Загострення симптомів церебрального паралічу виявляється нейрофизиологическими дослідженнями - реєстрація потенціалу електричної активності мозку, електроміографія. Лабораторні та генетичні тести застосовуються для виявлення патологічних симптомів, відповідних дитячий церебральний параліч.

Супутні симптоми ДЦП:

На тлі церебрального паралічу активізується багато супутніх симптомів, здатних до дебюту на першому році життя. Зіставлення генетичної схильності з проявами церебрального паралічу іноді призводить до аномального перебігу, швидкого прогресування захворювання.

Дитячий церебральний параліч не можна повністю вилікувати, але при ранньому визначенні вдається усунути основні симптоми, адаптувати хворого до соціуму. Важливим досягненням вважається стабілізація проявів на тривалий час, але для отримання ефекту потрібно своєчасне виявлення і правильне лікування захворювання.

Ознаки ДЦП у новонароджених

Дитячий церебральний параліч (ДЦП) - це розлади, викликані стійким пошкодженням головного мозку дитини під час розвитку плоду, пологів або на ранніх стадіях розвитку. Найбільш поширені проблеми стосуються координації рухів різного ступеня тяжкості або слабкості м'язів. У деяких випадках є судоми, проблеми із зором і слухом. Часто діти з ДЦП набувають здатність крутиться, сидіти, повзати і ходити в більш пізньому віці, ніж їхні здорові однолітки. Приблизно у третини доходить до судомних нападів. Симптоми захворювання можуть стати більш помітними у міру дорослішання дитини, однак це не означає, що хвороба прогресує.

Коли можна діагностувати ДЦП у дитини?

Дитячий церебральний параліч, як діагноз, може бути поставлений вже в віці одного місяця, але таке буває дуже рідко. Це пояснюється тим, що клінічні ознаки патології розвиваються паралельно з розвитком нервової системи людини. Тому діагноз ДЦП, як правило, вимагає декількох візитів до педіатра і дитячого невролога, які по динаміці моторного розвитку дитини можуть запідозрити відхилення. Крім того, для різних типів церебрального паралічу часто потрібні діагностичні тимчасові рамки.

Часто батьки першими помічають ознаки дитячого церебрального паралічу у дитини до року. На сомом справі в 70-80% випадків спочатку відхилення в розвитку дитини помічають самі батьки. Проте, лікарі повинні робити регулярні і відповідні огляди всіх немовлят і дітей молодшого віку.

Ознаки, викликані на дитячий церебральний параліч за діапазоном ступеня тяжкості, як правило, можна порівняти зі ступенем тяжкості ушкодження головного мозку.

 1. Затримка моторного розвитку.

Найбільш поширеними ранніми ознаками дитячого церебрального паралічу у дітей до року є затримка моторного розвитку. Батьки помічають, що дитина:

 • пізно починає тримати голову або погано це робить;
 • не звертає уваги на яскраві звуки та іграшки, не намагається дотягнутися до іграшки;
 • не перевертається зі спини на живіт і з живота на спину;
 • не сидить без опори;
 • не намагається повзати, стояти біля опори, пробувати ходити за руки і самостійно або відстає в даних навичках за термінами.
 1. Рефлекси новонародженого.

Певні рефлекси, які є у новонародженої дитини, з віковим групам в нормі згасають. А ось у дітей з ДЦП фізіологічні рефлекси новонародженого зберігаються дуже тривалий час (рефлекс Галанта, рефлекс Моро, хапальний рефлекс, хоботковий рефлекс і інші). Для того, що б перевірити їх і потрібно обов'язкове відвідування дитячого невролога в 1, 3 і 6 місяців.

Приклади деяких рефлексів, які повинні бути у новонароджених і зникати через кілька місяців. Їх більш тривалу присутність може бути ознакою ДЦП

Дитячий церебральний параліч у дітей до року в першу чергу впливає на тонус м'язів, грубі і тонкі моторні функції. Ранні ознаки дитячого церебрального паралічу, пов'язані з дисфункцією м'язів рота і особи. Батьки самостійно можуть виявити проблеми при годуванні, ковтанні дитини і здатністю виражати емоції на обличчі.

Дитина не може сісти без допомоги рук. Оскільки сила скорочень різних м'язів відрізняється, то у нього спостерігається перекіс в постановці тулуба, голови і кінцівок, при цьому останні дуже часто розташовані асиметрично відносно один одного.

У дитини спостерігається відсутність інтересу і зорового контакту з батьками та яскравими предметами. Дуже часто буває косоокість.

 1. Порушення слуху.
 2. судоми (Також пов'язані з гипоксическим ураженням головного мозку).
 1. Порушена загальна рухова функція.

Обмеження ступеня рухливості в цілому, можливість підведення, повзання, стояння, балансування тіла.

Дитина не може вистачати дрібні предмети і утримувати їх між вказівним і великим пальцем. Тримати і користуватися олівцями, перегортати сторінки.

 1. Розумове відставання (характерно не для всіх форм ДЦП).
 2. Порушення мови (через не злагодженій роботі м'язів рота, мови і мімічних м'язів).
 3. Контрактури суглобів (неповне згинання або розгинання).
 4. втрата слуху
 5. Порушення дефекації і сечовиділення.

Ознаки ДЦП у і немовлят по тижнях

 • Спостерігаються труднощі контролю голови при піднятті.
 • Жорсткі ноги, які перехрещуються або стають «ножицеподібним» при піднятті.
 • Жорсткі або тремтячі руки і / або ноги.
 • Є проблеми з годуванням (слабке смоктання, що впирається мову, утруднені укуси в положенні на спині або животі).
 • Продовжує спостерігатися поганий контроль голови при піднятті.
 • Може протягувати тільки одну руку, стискаючи іншу в кулак.
 • Є проблеми з прийомом їжі.
 • Може не перевертатися без сторонньої допомоги.
 • Переміщається з працею, відштовхуючись однією рукою і ногою і перетягуючи протилежну руку і ногу.
 • Чи не лепече.
 • Чи не в змозі сідати і сидіти самостійно.
 • Не реагує на власне ім'я.
 • Чи не повзає або намагається тягнути самого себе вгору.
 • Чи не в змозі стояти без підтримки.
 • Чи не шукає речі, які ховають так, щоб він це бачив.
 • Чи не говорить окремі слова, як «мама» чи «тато».

Діагностика ДЦП дуже трудомісткий і складний процес. Крім спостереження за дитиною необхідні УЗД головного мозку, ЕЕГ, ЕхоЕГ, МРТ головного мозку.

При лікуванні ДЦП основний принцип - чим раніше діагностовано діагноз, тим більших успіхів в лікуванні можна досягти. У дітей регенеративна здатність набагато вище, ніж у дорослих.

Точка прикладання при лікуванні - розробка м'язів, масаж, ЛФК, гімнастика, заняття на конях, гірських лижах. Батьки, які не впадають у відчай і займаються цією проблемою, домагаються відмінних результатів. При ДЦП лікування - це паралельний процес життя на всьому протязі. Велика кількість людей з ДЦП в дорослому стані можуть вести прийнятний спосіб життя. Найголовніше знати проблему в обличчя і тоді з нею легше боротися!

Це дуже страшна справа. Нікому не побажаю такого. Нехай у дітей усього світу подібного ніколи не буде.

Чула, що таким діткам добре допомагає їзда верхи на коні. Там волею-неволею спрацьовують потрібні механізми. Але це все довго, дуже довго.

ознаки дЦП

Головна »Список хвороб» ДЦП »Причини, симптоми, ознаки та діагностика ДЦП

Причини, симптоми, ознаки та діагностика ДЦП

Причини дитячого церебрального паралічу

Дитячий церебральний параліч є цілу групу дитячих захворювань з патологіями центральної нервової системи, порушенням координації мови, руху, затримкою в інтелектуальному розвитку, дисфункцією м'язової і рухової систем. Як показав аналіз, в більшості випадків неможливо виділити тільки одну причину, яка спричиняє виникнення дитячого церебрального паралічу. Дуже часто до такого захворювання призводить поєднання відразу декількох негативних факторів, що проявляються як при пологах, так і в період вагітності.

Багато дослідників у своєму розпорядженні дані, що ураження мозку починається під час внутрішньоутробного розвитку плода приблизно у вісімдесяти відсотках випадків виникнення ДЦП. Внутрішньоутробна патологія в подальшому може бути обтяжена интранатальной. Причину виникнення цього захворювання не вдається встановити приблизно в кожному третьому випадку. Сучасній медицині відомо більше чотирьохсот чинників, здатних вплинути на перебіг внутрішньоутробного розвитку.

Вплив на мозок поєднання шкідливих чинників стає причиною появи церебральної патології приблизно в 70-80% випадків. У багатьох дітей причиною хвороби є патологія вагітності матері (різні інфекції, порушення плацентарного кровообігу, токсикоз), що здатне привести до недостатнього розвитку структур головного мозку, особливо тих його ділянок, що відповідають за підтримку рівноваги тіла і формування рефлекторних механізмів.

Внаслідок цього в скелеті неправильно відбувається розподіл м'язового тонусу, починаються патологічні рухові реакції. Родові травми, викликані видами акушерської патології (неправильна будова тазу і вузький таз матері, стрімкі або затяжні пологи, слабкість пологової діяльності) тільки в невеликій кількості випадків є єдиною причиною, яка призводить до пошкодження мозку у плода.

Тяжкість пологів, в більшості випадків, визначається вже наявної у дитини патологією, що утворилася внаслідок його внутрішньоутробного пошкодження. Гемолітична хвороба новонароджених, ще звана «ядерної жовтяницею», також може служити причиною виникнення дитячого церебрального паралічу. Цю жовтяницю здатні викликати різні механізми - печінкова недостатність новонародженого, несумісність крові плода і матері по резус-фактору або групі.

Крім того, вкрай несприятливим фактором є хронічні або гострі захворювання у матері - в першу чергу до них можна віднести краснуху, цукровий діабет, ожиріння, анемію, пороки серця, гіпертонічну хворобу. Також до факторів перинатального ризику відноситься прийом деяких ліків під час вагітності, наприклад транквілізаторів, і деякі пов'язані з професійною діяльністю дії - фізичні травми, психологічний дискомфорт, стреси, алкоголізм.

Впливу різних інфекційних агентів на плід, особливо вірусного походження, останнім часом надається чимале значення в етіології дитячого церебрального паралічу. Порушення нормального перебігу вагітності - імунологічна несумісність плода і матері, загрози переривання, токсикози - теж відносяться до негативних чинників. Ускладнення при пологах. В цьому випадку слід враховувати, що якщо у дитини є патологія внутрішньоутробного розвитку, то пологи нерідко мають затяжний і важкий перебіг.

При цьому створюються умови для появи асфіксії і механічної травми голови, які можна віднести до вторинних факторів, що викликають у первинно пошкодженої мозку додатковий розлад. А ось передчасні пологи багато дослідників відносять до факторів, найбільш сприяє розвитку церебрального паралічу. Варто відзначити і те, що при церебральному паралічі переважно має місце ураження осіб чоловічої статі. В середньому у хлопчиків ДЦП зустрічається в 1,3 рази частіше і протікає важче, ніж у дівчаток.

Форми дитячого церебрального паралічу

Класифікація дитячого церебрального паралічу ґрунтується на характері і поширеності рухових порушень. Таких порушень виділяють п'ять типів:

1. Спастичность - підвищення м'язового тонусу, (його вираженість при повторних рухах зменшується).

2. Атетоз є постійні мимовільні рухи.

3. Ригідність - напружені, щільні м'язи, постійно чинять опір пасивним рухам.

4. Атаксия - порушення рівноваги, що супроводжуються частими падіннями.

5. Тремор або тремтіння кінцівок.

Приблизно в 85% випадків спостерігається атетоїдную або спастичний тип порушень. За локалізацією виділяють чотири форми:

1. Моноплегіческую (залучена одна кінцівка).

2. Геміплегічна (повне або часткове залучення обох кінцівок тільки на одній стороні тіла).

3. Діплегіческую (залучення або обох нижніх, або обох верхніх кінцівок).

4. Квадріплегіческую (повне або часткове залучення всіх чотирьох кінцівок).

Симптоми дитячого церебрального паралічу

Симптоми цієї недуги можуть бути виявлені відразу після народження дитини, а можуть поступово проявитися в грудному віці. В останньому випадку дуже важливо якомога швидше їх виявити і встановити діагноз. Лікарі радять усім батькам завести спеціальний щоденник розвитку дитини, де будуть позначені основні досягнення малюка. Батькам дуже важливо стежити за проявом абсолютних рефлексів, що виникають у дитини після появи на світло, а потім потроху згасаючих.

Наприклад, рефлекс автоматичної ходьби і долонно-ротовий рефлекс в 1-2 місяці повинні пропадати, якщо ж вони зберігаються до 4-6 місяців, то можна підозрювати дисфункцію нервової системи. Крім того, дуже важливо стежити за: послідовністю і термінами мовного розвитку і розвитку рухових навичок, розвитком ігрових навичок (наприклад, відсутній інтерес до іграшок). Необхідно відзначати і наступні ситуації: відсутній контакт з матір'ю, кивання головою, виконання мимовільних рухів, застигання в одній позі.

Педіатри не у всіх випадках поспішають з діагнозом дитячий церебральний параліч. У багатьох випадках, на підставі виявлених специфічних симптомів (пригнічення рефлексів, підвищена збудливість і так далі) дитині до одного року ставиться діагноз енцефалопатії. Дитячий мозок має великі компенсаторні можливості, здатними повністю усунути наслідки пошкодження мозку.

У разі якщо дитина старше року не говорить, не ходить, не сидить, має психічні відхилення, а лікарями підтверджується стійкість неврологічної симптоматики, тоді ставиться діагноз дитячий церебральний параліч. Порушення рухової активності (тремор кінцівок, атаксія, ригідність, атетоз, спастичність) є основними симптомами ДЦП.

Крім того, можуть зустрітися порушення органів слуху і зору, зміни орієнтування в просторі, сприйняття, епілепсія, порушення розвитку мови, проблеми з навчанням, затримка емоційного і психічного розвитку, функціональні порушення сечовидільної системи і шлунково-кишкового тракту. При виявленні вищевказаних симптомів слід негайно звернутися до фахівців.

Ознаки дитячого церебрального паралічу

У новонародженого на ознаки дитячого церебрального паралічу впливає розташування патологічних вогнищ і міра пошкодження головного мозку. Ознаки ці можуть бути як цілком очевидні, так і помітні тільки для фахівців. Зовнішні прояви можуть позначитися у вигляді незграбності, або як сильне м'язове напруження, яке позбавило дитини можливості рухатися самостійно.

У немовляти або дитини старшого віку визначити ранні ознаки ДЦП можна по таблиці навичок для певних вікових груп - ходьба і повзання, сидіння, перевертання, хапання, відстеження рухів. Нижче наведені деякі зовнішні симптоми, що дозволяють запідозрити захворювання дитячого церебрального паралічу (остаточний же діагноз здатний поставити тільки кваліфікований фахівець):

· Занепокоєння і поганий сон у дитини;

· Відставання дитини у фізичному розвитку (пізно почав повзати, піднімати голову, перевертатися);

· Мають місце зупинки погляду, судоми, здригування;

· Порушення м'язового тонусу: до 1,5 місяців не слабшає гіпертонус рук, а до чотирьох місяців - ніг. М'язи дитини надмірно мляві або, навпаки, тугі, руху уповільнені або різкі;

· Відзначається уповільнення емоційного розвитку (в один місяць дитина не посміхається);

· Тілесна асиметрія. Наприклад, одна рука розслаблена, а інша напружена. Або візуальна відмінність кінцівок, наприклад, по товщині рук або ніг.

При виявленні подібних ознак слід звернутися за кваліфікованою медичною консультацією.

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та ще кілька слів, натисніть Ctrl + Enter

Діагностика дитячого церебрального паралічу

Можливо, що симптоми ДЦП не виявляються або не присутні при народженні. Тому що спостерігає новонародженого лікаря треба уважно оглядати дитину, щоб не пропустити ці симптоми. Проте, проводити гіпердіагностику ДЦП не варто, оскільки у дітей в такому віці багато моторні порушення носять тимчасовий характер. У багатьох випадках остаточний діагноз вдається поставити через пару років після народження, коли є можливість помітити рухові порушення.

Діагностика даного захворювання грунтується на спостереженні за наявністю відхилень в інтелектуальному і фізичному розвитку дитини, даних аналізів, а також інструментальних методів дослідження (в цьому випадку проводиться магнітно-резонансна томографія - МРТ). Вона включає:

· Збір всієї інформації про історію хвороби малюка, не виключаючи і деталі про вагітність. Про наявність різних затримок у розвитку дитини часто повідомляють самі батьки або ж це виявляється в ході огляду в дитячих установах.

· Для виявлення ознак ДЦП фізичний огляд просто необхідний. Під час його кваліфікований фахівець оцінює, наскільки довго у дитини зберігаються рефлекси новонароджених в порівнянні з нормальними термінами. Крім цього здійснюється оцінка функції м'язів, функції слуху, постави, зору.

· Проби для виявлення прихованої форми захворювання. Ступінь затримок розвитку допоможуть визначити різні аналізи і анкетні опитування на розвиток.

· Також для ідентифікації порушення в головному мозку може бути призначена МРТ.

Комплекс таких діагностичних методів дозволяє поставити остаточний діагноз. У разі неясності діагнозу, для виключення можливих інших захворювань і, щоб оцінити стан головного мозку, можуть бути призначені додаткові аналізи.

Вони включають: ультразвукове обстеження головного мозку, комп'ютерну томографію голови, додаткове анкетування. Після діагностики дитячого церебрального паралічу для виявлення інших захворювань, що можуть бути в один час з ДЦП, дитині проводять додаткове обстеження.

Лікування дитячого церебрального паралічу

Перш за все, лікування ДЦП проводиться за допомогою тренувань психічних і фізичних функцій, що дозволяють зменшити вираженість неврологічного дефекту. Трудова терапія і фізіотерапія сприяють поліпшенню м'язової функції. Корекція слуху і логопедична допомога допомагають розвивати мову хворого. Різні ортопедичні пристрої та фіксатори полегшують підтримання рівноваги і ходьбу.

Тривала терапія повинна включати в себе освіту за спеціальними програмами, розвиток навичок спілкування, психологічне консультування. Лікування дитячого церебрального паралічу включає також курси спеціального масажу і комплекс лікувальної фізкультури. За рекомендацією лікарів застосовуються засоби для зниження м'язового тонусу і препарати, що покращують живлення нервової тканини і мікроциркуляцію. Чим раніше розпочато курс лікувально-відновлювальних програм при ДЦП, тим краще.

Завдяки цьому можна уникнути великих відхилень у розвитку дитини. Все лікування і медикаменти повинні призначатися тільки кваліфіковані спеціалісти.

Навчання батьків відновлювати руху м'язів:

Глибоко недоношена дитина. Повне відновлення Богдана:

Дитячий церебральний параліч є захворюванням, що викликається пошкодженням головного мозку. Як правило, воно проявляється в ранньому дитячому віці і характеризується різними руховими порушеннями: мимовільними рухами, порушенням координації, слабкістю м'язів, паралічами. При цьому недугу пошкодження рухових і ряду.

Церебральний параліч включає в себе цілу групу захворювань, що супроводжуються порушенням постави і рухових функцій. Це пов'язано з порушенням формування мозку або травмою головного мозку. Це захворювання є однією з найбільш поширених причин інвалідності у дітей. Зустрічається церебральний параліч приблизно в двох випадках з тисячі.

Завдяки комплексному систематичного лікування, що включає в себе ЛФК і масаж, стан багатьох хворих на дитячий церебральний параліч значно поліпшується. Різко підвищений тонус, особливо в згинах і призводять м'язах, веде за собою утворення контрактур. Хворі з подібними симптомами важко пересуваються.

При копіюванні матеріалів, активне посилання на сайт www.ayzdorov.ru обов'язкове! © AyZdorov.ru 2009-2017

Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування, консультація лікаря обов'язкова!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

6 + 1 =