Ознаки ДЦП у дитини до року

Ознаки ДЦП у новонароджених

Дитячий церебральний параліч (ДЦП) - це розлади, викликані стійким пошкодженням головного мозку дитини під час розвитку плоду, пологів або на ранніх стадіях розвитку. Найбільш поширені проблеми стосуються координації рухів різного ступеня тяжкості або слабкості м'язів. У деяких випадках є судоми, проблеми із зором і слухом. Часто діти з ДЦП набувають здатність крутиться, сидіти, повзати і ходити в більш пізньому віці, ніж їхні здорові однолітки. Приблизно у третини доходить до судомних нападів. Симптоми захворювання можуть стати більш помітними у міру дорослішання дитини, однак це не означає, що хвороба прогресує.

Коли можна діагностувати ДЦП у дитини?

Дитячий церебральний параліч, як діагноз, може бути поставлений вже в віці одного місяця, але таке буває дуже рідко. Це пояснюється тим, що клінічні ознаки патології розвиваються паралельно з розвитком нервової системи людини. Тому діагноз ДЦП, як правило, вимагає декількох візитів до педіатра і дитячого невролога, які по динаміці моторного розвитку дитини можуть запідозрити відхилення. Крім того, для різних типів церебрального паралічу часто потрібні діагностичні тимчасові рамки.

Часто батьки першими помічають ознаки дитячого церебрального паралічу у дитини до року. На сомом справі в 70-80% випадків спочатку відхилення в розвитку дитини помічають самі батьки. Проте, лікарі повинні робити регулярні і відповідні огляди всіх немовлят і дітей молодшого віку.

Ознаки, викликані на дитячий церебральний параліч за діапазоном ступеня тяжкості, як правило, можна порівняти зі ступенем тяжкості ушкодження головного мозку.

 1. Затримка моторного розвитку.

Найбільш поширеними ранніми ознаками дитячого церебрального паралічу у дітей до року є затримка моторного розвитку. Батьки помічають, що дитина:

 • пізно починає тримати голову або погано це робить;
 • не звертає уваги на яскраві звуки та іграшки, не намагається дотягнутися до іграшки;
 • не перевертається зі спини на живіт і з живота на спину;
 • не сидить без опори;
 • не намагається повзати, стояти біля опори, пробувати ходити за руки і самостійно або відстає в даних навичках за термінами.
 1. Рефлекси новонародженого.

Певні рефлекси, які є у новонародженої дитини, з віковим групам в нормі згасають. А ось у дітей з ДЦП фізіологічні рефлекси новонародженого зберігаються дуже тривалий час (рефлекс Галанта, рефлекс Моро, хапальний рефлекс, хоботковий рефлекс і інші). Для того, що б перевірити їх і потрібно обов'язкове відвідування дитячого невролога в 1, 3 і 6 місяців.

Приклади деяких рефлексів, які повинні бути у новонароджених і зникати через кілька місяців. Їх більш тривалу присутність може бути ознакою ДЦП

Дитячий церебральний параліч у дітей до року в першу чергу впливає на тонус м'язів, грубі і тонкі моторні функції. Ранні ознаки дитячого церебрального паралічу, пов'язані з дисфункцією м'язів рота і особи. Батьки самостійно можуть виявити проблеми при годуванні, ковтанні дитини і здатністю виражати емоції на обличчі.

Дитина не може сісти без допомоги рук. Оскільки сила скорочень різних м'язів відрізняється, то у нього спостерігається перекіс в постановці тулуба, голови і кінцівок, при цьому останні дуже часто розташовані асиметрично відносно один одного.

У дитини спостерігається відсутність інтересу і зорового контакту з батьками та яскравими предметами. Дуже часто буває косоокість.

 1. Порушення слуху.
 2. судоми (Також пов'язані з гипоксическим ураженням головного мозку).
 1. Порушена загальна рухова функція.

Обмеження ступеня рухливості в цілому, можливість підведення, повзання, стояння, балансування тіла.

Дитина не може вистачати дрібні предмети і утримувати їх між вказівним і великим пальцем. Тримати і користуватися олівцями, перегортати сторінки.

 1. Розумове відставання (характерно не для всіх форм ДЦП).
 2. Порушення мови (через не злагодженій роботі м'язів рота, мови і мімічних м'язів).
 3. Контрактури суглобів (неповне згинання або розгинання).
 4. втрата слуху
 5. Порушення дефекації і сечовиділення.

Ознаки ДЦП у і немовлят по тижнях

 • Спостерігаються труднощі контролю голови при піднятті.
 • Жорсткі ноги, які перехрещуються або стають «ножицеподібним» при піднятті.
 • Жорсткі або тремтячі руки і / або ноги.
 • Є проблеми з годуванням (слабке смоктання, що впирається мову, утруднені укуси в положенні на спині або животі).
 • Продовжує спостерігатися поганий контроль голови при піднятті.
 • Може протягувати тільки одну руку, стискаючи іншу в кулак.
 • Є проблеми з прийомом їжі.
 • Може не перевертатися без сторонньої допомоги.
 • Переміщається з працею, відштовхуючись однією рукою і ногою і перетягуючи протилежну руку і ногу.
 • Чи не лепече.
 • Чи не в змозі сідати і сидіти самостійно.
 • Не реагує на власне ім'я.
 • Чи не повзає або намагається тягнути самого себе вгору.
 • Чи не в змозі стояти без підтримки.
 • Чи не шукає речі, які ховають так, щоб він це бачив.
 • Чи не говорить окремі слова, як «мама» чи «тато».

Діагностика ДЦП дуже трудомісткий і складний процес. Крім спостереження за дитиною необхідні УЗД головного мозку, ЕЕГ, ЕхоЕГ, МРТ головного мозку.

При лікуванні ДЦП основний принцип - чим раніше діагностовано діагноз, тим більших успіхів в лікуванні можна досягти. У дітей регенеративна здатність набагато вище, ніж у дорослих.

Точка прикладання при лікуванні - розробка м'язів, масаж, ЛФК, гімнастика, заняття на конях, гірських лижах. Батьки, які не впадають у відчай і займаються цією проблемою, домагаються відмінних результатів. При ДЦП лікування - це паралельний процес життя на всьому протязі. Велика кількість людей з ДЦП в дорослому стані можуть вести прийнятний спосіб життя. Найголовніше знати проблему в обличчя і тоді з нею легше боротися!

Це дуже страшна справа. Нікому не побажаю такого. Нехай у дітей усього світу подібного ніколи не буде.

Чула, що таким діткам добре допомагає їзда верхи на коні. Там волею-неволею спрацьовують потрібні механізми. Але це все довго, дуже довго.

Симптоми і ознаки ДЦП у дітей до 1 року

Ознаки дитячого церебрального паралічу простежуються після періоду новонародженості, до 3 місяців, немовлят, дітей до 1 року. Кваліфікований фахівець зможе визначити симптоми захворювання на ранній стадії, коли грамотне лікування допоможе запобігти загостренню.

Розглянемо основні симптоми дитячого церебрального паралічу в різні вікові проміжки життя дитини.

Ознаки ДЦП у новонароджених, дітей до року

Важливо виявити перші ознаки ДЦП у новонароджених, щоб провести грамотне лікування. Не завжди після народження лікарі виявляють симптоми церебрального паралічу. Важлива роль в діагностиці патології належить мамі, яка проводить з малюком багато часу.

Для своєчасної верифікації ДЦП у новонароджених слід ознайомитися з ранніми проявами:

 1. Відсутність складок між сідницями;
 2. Чи не простежується поперековий вигин хребта;
 3. Асиметричність обох половин тулуба і сідниць.

На перших тижнях життя виявляються такі ознаки паралічу:

 • Тугі або мляві м'язи. Відразу після народження простежується тонус кінцівок, але зникає на другому місяці. Гіпертонус призводить до спотворення рухів, які стають переривчастими, повільними, кілька загальмованими;
 • Чи не зникають безумовні рефлекси, повзання і підйом голови відбувається з запізненням;
 • Асиметрія тіла з підвищенням тонусу з одного боку, ослабленням - другої частини тулуба. Нерухомість і ослабленість з певною половини призводить до вкорочення кінцівок за рахунок викривлення хребта, різного стояння тазостегнових суглобів;
 • М'язові здригання і паралічі;
 • Тривожність, порушення сну, відсутність бажання до вживання їжі.

Одним з типових ознак дитячого церебрального паралічу є постійні руху тільки однією рукою, приведення ніжок, притиснення іншої руки до тулуба. Малюкові складно самостійно повернути голову, тому батькам доводиться постійно перевертати дитини.

Ознаки ДЦП у дітей до 1 року

Ретельне обстежити стан дитини слід при недоношеності, недорозвитку, наявності проблем в родовому періоді. До року симптоми захворювання малопомітні, тому мама повинна пильно стежити за поведінкою малюка. При виявленні негативних симптомів слід негайно звертатися до лікаря.

Патологія смоктання, ковтання у новонароджених свідчить про збереження рефлексів, які повинні зникати до певного часу. В місяць у здорової дитини повинен простежуватися моргательний рефлекс у відповідь на гучні зовнішні шуми. При ДЦП ознак хвороби не простежується.

Визначення повторюваних рухів, кивання, застигання в певній позі довгий час - це можуть бути симптоми захворювання. При їх виникненні рекомендуємо негайно показати малюка педіатра.

У новонароджених ознаки ДЦП можна «помацати руками». Покладіть долоні на живіт малюка. Якщо на поведінку відсутня радісна реакція малюка, виникають сумніви щодо захворювання. Патологічним симптомом є складне розведення ніжок в сторони.

Виразність симптомів ДЦП залежить від ступеня ураження головного мозку. Чим більше центральні дефекти, тим сильніше прояви нозології.

У період від 3 до 6 місяців згасають умовні рефлекси - долонно-ротовий, п'ятковий. Перший проявляється відкриттям рота дитиною після натискання пальцями на долонну частину кисті.

П'ятковий рефлекс проявляється опусканням дитини на повну стопу при піднятті його попід пахви. Імітація руху з'являється відразу після зміцнення м'язової групи нижньої кінцівки. При церебральному паралічі дитина не стає на повну стопу, а лише на кінчики пальців або взагалі не бажає спиратися на ноги.

Батьки повинні звертати увагу на відхилення і виникають судоми у дитини. Замаскированность основних проявів простежується при незначному ураженні мозку. У таких дітей не страждає інтелект. Основні прояви супроводжуються гальмуванням рухливості за рахунок аномальної роботи нижніх кінцівок.

Ознаки ДЦП в 3 місяці - це користування дитиною однією стороною тулуба. Ліворукість або праворукість виявляється через кілька тижнів після народження. Слабкість м'язів з одного боку, гіпертонус з протилежного боку обумовлений порушенням взаємозв'язку між різними половинами головного мозку. Через аномальну іннервації руху стануть незграбними, асиметричними, загальмованими.

Прояви асінергізма спостерігаються на обличчі. Відсутність імпульсів з боку жувальної мускулатури призводить до асиметричності. У дітей в 3 місяці простежується косоокість. Сидіти самостійно до цього віку, хворий малюк ще не може.

Ознаки церебрального паралічу у немовлят

При незначному ураженні головного мозку ознаки ДЦП в 3 місяці і пізніше можуть не виявити навіть фахівці. Незграбність, сильна напруга м'язів виникає при глибоких ураженнях мозкової тканини.

У немовлят виявити патологію батькам допомагають спеціальні таблиці, що дозволяють оцінити основні симптоми ДЦП у дитини:

 • безсоння;
 • Пізніше перевертання;
 • Необхідність підтримки голови в 3 місяці;
 • Хапання тільки однією рукою;
 • Застиглість в одному положенні;
 • Посмикування і м'язові судоми;
 • Асиметрія особи;
 • Відмінність в довжині кінцівок.

Описаних критеріїв досить для постановки діагнозу ДЦП у грудничка.

Ознаки церебрального паралічу у дітей до 1 року

Симптоми церебрального паралічу відрізняються в залежності від форми патології. За домінуванням ознак патології фахівці виділили 5 основних форм:

 1. Атетоз - мимовільна м'язова активність;
 2. Спастичность - посилений тонус з постійним підвищенням гіпертонусу після кожного стану;
 3. Підвищена щільність мускулатури (ригідність) - проявляється збільшенням опору до актів скорочення-розслаблення;
 4. Сіпання ніг і рук;
 5. Приватні падіння при дисбалансі рівноваги (атаксія).

У більшості дітей простежується спастичний або атетоїдную тип порушення. Специфічність описаних проявів патології відповідає дійсності.

За поширеністю симптомів дитячого паралічу (церебрального) виділяють 4 основні форми патології:

 1. Квадріплегіческая - характеризується ураженням одночасно рук і ніг;
 2. Діплегіческая - при захворюванні спостерігається патології двох верхніх або нижніх кінцівок;
 3. Геміплегічна - проявляється патологічними розладами з однієї половини тіла;
 4. Моноплегіческая - характеризується падінням м'язової активності з боку тільки однієї кінцівки.

Дослідження кожної окремої форми виявили унікальні механізми виникнення, патогенетичні механізми, розлади з боку головного мозку. Наприклад, при діплегіческой формі ураження головного мозку формується за рахунок порушення активності нервової системи внутрішньоутробно з різних причин, але обстеження пацієнтів з дитячим церебральним паралічем показали, що в більшості випадків причиною гіпоксії плода стають інфекції.

Ніжки дитини перехрещені, витягнуті, тонус підвищений - це ознаки діплегіческой форми. Недостатність рухливості ніг призводить до неможливості самостійного перевороту з боку дитини. Неможливість перевороту, прийняття сидячого положення також характерно для діплегіческой форми.

При виявленні цієї форми простежується відставання у фізичному розвитку. Кілька вище описували нездатність дитини ставати на повну стопу при триманні руками під пахвами. Прояв характерно для діплегіческой форми з патологією ніг. Стан визначає важлива ознака ДЦП - ходіння навшпиньках при зведенні разом колін. Патологія призводить до порушення інтелекту, уповільнення фізичного розвитку.

Геміплегічна форма церебрального паралічу виникає через ураження переважно однієї півкулі мозку через внутрішньоутробної інфекції, крововиливи. Обмеження рухливості кінцівок, підвищення глибоких рефлексів - це гострі симптоми геміплегії при церебральному паралічі у дітей.

При спробі руху простежуються скорочення м'язових волокон області поразки.

Гиперкинетическая форма дитячого церебрального паралічу розвивається у дітей з ураженням підкіркових гангліїв. Різновид виникає при імунному конфлікті між кров'ю малюка і матері.

Симптоми захворювання проявляються аномалією м'язового тонусу з періодами нормалізації і підвищення. В окремих випадках спостерігається гипотонус, але стан не характерно для гострих гіперкінетичних форм.

Нозологію легко визначити у дітей по прийняттю незвичайних поз і вигадливих форм. У більшості пацієнтів з гіперкінето зберігається інтелект.

Детальніше описувати симптоми ДЦП у дітей після поділу за ступенем важливості на супутні і основні. Останній варіант супроводжується вираженими зовнішніми проявами, але не зачіпають структур центральної нервової системи з моторними, координаційними реакціями.

Моторні симптоми дитячого церебрального паралічу:

 • Гиперкинетическая форма;
 • Дистонічні розлади;
 • Активація невеликий моторики руки;
 • Спастичность м'язових волокон;
 • Парези і паралічі кінцівок.

Напади дистонії характеризуються прогресуючим перебігом з подальшою активізацією патологічних симптомів, що призводять до ускладнень. Для церебрального паралічу не характерно прогресування, а посилення клінічних симптомів виникає через активізації супутніх захворювань. З плином часу вираженість патологічних ознак може змінюватися, посилюватися або послаблюватися.

Патологія супроводжується виникненням патологічних установок, деформацією суглобів, незворотними контрактурами. Описані симптоми можна усунути без хірургічної операції.

Неврологічні розлади при ДЦП у дітей - це наслідки порушення функціонування центральної нервової системи з подальшою аномалією іннервації м'язових волокон, розладом роботи внутрішніх органів.

Патологія головного мозку, пов'язана з дитячим церебральним паралічем, призводить до виникнення таких станів:

 • Аномалії поведінки;
 • Пізнавальні розлади;
 • Інтелектуальна недостатність;
 • Патологія слуху та мовлення;
 • Проблеми з ковтанням;
 • Слабкість апетиту.

При поєднанні м'язових і неврологічних проявів зменшується якість життя дітей. Виразність супутніх ознак буває сильніше, ніж основні прояви хвороби.

Статистичні факти - наявність у третини дітей з церебральним паралічем пізнавальних розладів, порушень інтелекту свідчить про часту залученості глибоких структур мозку.

Для дитячого церебрального паралічу не характерна унікальність симптомів. У кожного окремого хворого стан унікально, як по тимчасовим проявам, так і по епізодичним симптомів. Ідентифікувати симптоми захворювання не завжди вдається при легкому перебігу, тому розроблений ряд діагностичних тестів, що дозволяють комбіновано оцінити ознаки нозології.

Для оцінки проявів створена шкала Апгар, яка зібрала в собі основні ознаки з боку центральної нервової і м'язової систем.

Незважаючи на наявність ранніх ознак дитячого церебрального паралічу, діагностичної шкали бальної оцінки визначити ДЦП можна після 1 року, коли чітко простежуються перші ознаки відставання дитини в розвитку від однолітків.

Для професійної діагностики дитячого церебрального паралічу потрібна ретельна оцінка стану головного мозку за допомогою комп'ютерної, магнітно-резонансної томографії, ультразвукової діагностики. Дослідження виявляють вентрікуломегалію, лейкомаляції, ішемічні вогнища, аномалії будови, крововиливи в тканину.

Загострення симптомів церебрального паралічу виявляється нейрофизиологическими дослідженнями - реєстрація потенціалу електричної активності мозку, електроміографія. Лабораторні та генетичні тести застосовуються для виявлення патологічних симптомів, відповідних дитячий церебральний параліч.

Супутні симптоми ДЦП:

На тлі церебрального паралічу активізується багато супутніх симптомів, здатних до дебюту на першому році життя. Зіставлення генетичної схильності з проявами церебрального паралічу іноді призводить до аномального перебігу, швидкого прогресування захворювання.

Дитячий церебральний параліч не можна повністю вилікувати, але при ранньому визначенні вдається усунути основні симптоми, адаптувати хворого до соціуму. Важливим досягненням вважається стабілізація проявів на тривалий час, але для отримання ефекту потрібно своєчасне виявлення і правильне лікування захворювання.

Перші ознаки і відстрочені симптоми ДЦП у новонароджених

Дитячим целебральним паралічем називається група непрогрессірующім хвороб хронічного характеру, які проявляються різними порушеннями моторних функцій в результаті пошкодження головного мозку. Але це не спадкова патологія, а набута.

Однак дія етіологічних факторів може проявлятися під час внутрішньоутробного розвитку (через внутрішньоутробної інфекції, акушерської патології мами, гіпоксії плода і інших тератогенних чинників).

Пошкодження головного мозку можуть проявитися при пологах або в перші тижні після народження дитини (в результаті інфекцій ЦНС або резус-конфлікту).

ДЦП не прогресує, тобто з часом ураження мозку не посилювати, рухові дефекти можна частково коригувати. Однак при відсутності відповідних методичних вправ і догляду у дітей можуть з'являтися важкі ускладнення.

Перші ознаки, які повинні насторожити

Симптоми ДЦП не завжди виявляються відразу після народження дитини, так як ознаки можуть стати явними в грудному віці. При цьому важливо помітити їх на ранніх етапах і звернутися до фахівця для постановки або спростування діагнозу.

В основному, ознаки ДЦП у новонароджених в ранньому віці практично непомітні, але з поступовим розвитком нервової системи симптоми починають наростати.

Батьки повинні насторожитися при появі наступних первинних симптомів:

 • якщо дитина погано фіксує голову;
 • прояв слабкості в окремих групах м'язів;
 • дитина не повзає, не фіксує в руках предмети, не пересувається;
 • відсутність переворотів з живота на спинку;
 • присутні безумовні рефлекси, які в нормальному стані зникають через 3-6 місяців життя;
 • прояв патологічної спастичності або підвищеного тонусу;
 • наявність судом;
 • наявність патологічних рухів (незграбних, неконтрольованих або різких), порушення функції області таза;
 • можлива затримка розумового розвитку;
 • труднощі із зором, слухом і мовленням.

У немовляти симптоматика може проявлятися у вигляді заставної в одному положенні, мимовільних рухах (кивання головою або відсутності контакту).

У більшості випадків фахівці не здатні встановлювати точний діагноз дитині до року, навіть при наявності яскраво виражених симптомах патології (пригноблених рефлексах, підвищеній збудливості і ін.).

Мозок дитини відрізняється високими компенсаторними здібностями, які здатні усувати основну масу наслідків мозкових ушкоджень.

Спеціаліст може підтвердити діагноз, якщо дитина не буде сидіти у віці понад 1 року, не буде самостійно ходити, говорити або мати психічні порушення.

Наростаючі симптоми у новонароджених діток

При ураженні мозку можуть розвиватися наступні види рухових розладів:

 • первинні порушення мозку;
 • зміни клітин мозку, початковий стан якого було нормальним.

При впливі факторів, можуть спостерігатися різні дефекти нервових клітин. Причиною процесу може бути вразливість мозкових структур, розвиток яких в цей момент відбувається інтенсивно. Тому у деяких дітей при ДЦП можуть спостерігатися порушення рухів рук, у інших - координації або ніг.

Основна маса випадків ДЦП у дітей, які народилися раніше 33 тижнів, пов'язана з недосконалістю артерій і незрілими мозковими клітинами. У доношених здорових малюків при незначних кисневих голодуваннях відбувається розподіл крові, щоб мозок не дивувався.

У дітей з малою вагою такий механізм відсутній і при гіпоксії може спостерігатися відмирання деяких ділянок мозку з утворенням порожнин.

У медичній практиці виділяється кілька стадій розвитку дитячого целебрального паралічу:

У кожній стадії є свої вікові показники і набір певних симптомів. Наприклад, на ранній стадії відносять хвороби дітей у віці до 5 місяців. При цьому виявлення патології є дуже важким, через що батьки повинні ставитися до дитини з особливою уважністю.

До характерних симптомів ДЦП на ранньому етапі розвитку немовляти відносять сильну затримку в розвитку і порушення м'язового тонусу. У цьому віці дитина повинна повертати голову, хапати іграшку.

Але якщо він цього не робить, то відсутність подібних навичок може свідчити про порушення розвитку, яке може стати першою ознакою порушення.

Потрібно звертати увагу на рухову активність дитини. Іноді батьки думають, що їхня дитина гіперактивна, але у нього можуть з'являтися судоми, які є іншою ознакою патології.

Характерними деталями резидуальной початковій стадії є відставання малюка в розвитку, коли його вік дорівнює 0,5-3 року. Уже в 7 місяців дитина може не сидіти, проявляючи хапальний рефлекс, якого вже не повинно бути.

Резидуальная пізня стадія ДЦП визначається деформацією скелета, судомами, порушенням зорової функції, обмеженими фізичними можливостями, зниженням слуху, мови, сильним тонусом м'язів, утрудненим ковтанням або патологіями зубів.

Симптоматика виходячи з форми порушення

Виділяють кілька різновидів ДЦП, що відрізняються симптомами, рівнем ураження нервової системи і головного мозку:

 1. Діплегіческая форма. Центральна нервова система пошкоджується у внутрішньоутробному періоді. До перших проявів відносять різке підвищення тонусу м'язів, якщо ноги малюка завжди перехрещені або витягнуті. Спостерігається мала активність дитини, його небажання сідати або перевертатися. Відставання виникає в інтелектуальному і фізичному розвитку. Якщо хвору дитину намагаються поставити, то відбувається миттєве реагування м'язів різким збільшенням тонусу. Також малюк може ходити навшпиньки, ставити одну ногу перед іншою, тримати коліна близько один до одного.
 2. геміплегічна форма. Відбувається при проникненні внутрішньоутробної інфекції або крововилив при пологах, коли уражається одна півкуля в головному мозку. М'язи хворих дітей постійно напружені, через що їх руху обмежені і стають наслідком мимовільних рухів тієї чи іншої частини тіла.
 3. Гиперкинетическая форма. Патологія розвивається при імунної несумісності дитини і матері, коли у малюка в утробі або при народженні пошкоджуються підкіркові нервові вузли. Така форма ДЦП характеризується незграбними рухами, коли хворий приймає складні і незручні положення. Причиною патології є нестабільний м'язовий тонус, який може знижуватися, підвищуватися або нормалізуватися.

Батьки повинні уважно ставитися до стану дитини, щоб не пропустити перші симптоми ДЦП у новонародженого на ранніх етапах його розвитку. Ознаки хвороби слід контролювати, якщо спостерігалася проблемна вагітність, пологи або мама перенесла захворювання.

Якщо починати лікування дитини у віці до 3 років, то в 75% ситуацій ДЦП є оборотним. А при лікуванні дітей старшого віку відновлення пов'язано з їх психічним розвитком. У церебрального паралічу немає тенденцій до прогресування, тому при ураженні тільки рухової системи, і при відсутності органічних уражень мозку, можна досягти відмінних результатів в його лікуванні.

Цей розділ створено щоб подбати, про тих, кому необхідний кваліфікований фахівець, не порушуючи звичний ритм свого життя.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

65 + = 66