Чому збільшуються лімфовузли

Чому збільшуються лімфовузли

Лімфовузли, або лімфатичні вузли - це невеликі освіту в тілі людини, які продукують лімфоцити - найважливіші клітини, які борються з коханими чужорідними організмами в крові людини. Чому вони збільшуються?

Основні причини збільшення лімфовузлів

Лімфоцити - це імунітет, а без нього неможливе існування будь-якого живого організму. Якщо лімфовузли збільшуються, то це небезпечно, адже без них неможливе функціонування людського організму, так як будь-яка інфекція стане смертельною. Чому і страшний вірус СНІДу, то це тим, що він вбиває лімфатичну систему людини. Також лімфовузли захищають людину від раку. Завдяки лімфатичної системи організм розпізнає ракові клітини як чужорідні і вбиває їх. Розташовані лімфовузли в стратегічно важливих для організму місцях - пахвова западина, ліктьовий згин, коленная западина, околопаховая зона, шия, черевна і грудна порожнина.

Чому збільшені лімфовузли?

Збільшення лімфовузлів в будь-який з зон, де він розташований сигналізує про те, що в цій галузі є якесь запалення або ж пухлина. Збільшені лімфовузли - це запалення можна визначити по їх збільшенню і хворобливості, підвищеній температурі, погіршення загального стану. Збільшення лімфовузлів може спостерігатися при застуді або вірусної інфекції дихальних шляхів. При такому захворюванні це цілком нормально. Чому збільшуються лімфовузли в даному випадку? Це означає, що вони добре виконують свої функції. Якщо лімфовузли запалені по всьому тіла, то це може бути свідченням важкого захворювання - наприклад, лейкемії. Збільшені лімфовузли в пахової області говорять щодо наявності статевої інфекції - сифілісу, гонореї, СНІДу, або інших.

Якщо ж у людини є хронічні захворювання, або він переніс сильну інфекцію, то лімфовузли постійно можуть бути трохи збільшені. Якщо це не супроводиться болем, або дискомфортом, то це нормальне явище.

Збільшені лімфовузли у дітей

У дітей таке збільшуються лімфовузли набагато частіше, ніж у дорослих. Часто невелике збільшення лімфатичних вузлів у дітей може бути вродженою особливістю. Такі вузлики неяскраво виражені і не помітні неозброєним оком. Якщо ж лімфовузли збільшилися і за розміром стали більше 2 сантиметрів, то це вже тривожний симптом.

Не забувайте про те, що збільшення лімфовузлів, це симптом, який може сигналізувати нам про серйозне захворювання, можливо навіть пухлинах або складних інфекціях. Чому і не варто його ігнорувати. Потрібно звернутися до лікаря, щоб він точно встановив, чому збільшені лімфовузли.

Інші статті на цю тему:

ТОП-10 корисних для здоров'я радощів життя. Іноді можна!

ТОП препаратів, здатних збільшити тривалість вашого життя

ТОП-10 методів продовження молодості: найкращі засоби проти старіння

Чому збільшуються лімфовузли?

 1. реактивної лап розвиваються при різних інфекційних захворюваннях (вірусних, бактеріальних, грибкових і ін.), після проведення профілактичних щеплень, при імунодефіцитних станах, алергічних захворюваннях. При цьому в лімфовузлах збільшується кількість лімфоцитів і макрофагів у відповідь на інфекційний антиген.
 2. лімфаденіт - гостре або хронічне запалення самого лімфовузла, викликане найчастіше бактеріальної флорою, коли він инфильтрируется запальними клітинами.
 3. Специфічні пухлинні лап зустрічаються при онкогематологічних захворюваннях (лейкози, лімфоми та ін.), при цьому в лімфовузлах відбувається розростання злоякісних лімфоцитів і макрофагів, або при інфільтрації вузлів метастатичними злоякісними клітинами при пухлинах іншої локалізації.
 4. Специфічні непухлинні лап зустрічаються при різних системних захворюваннях сполучної тканини, туберкульозі, хворобах накопичення, коли проісходітінфільтрація лімфовузлів макрофагами, навантаженими продуктами метаболізму.
 • вірусними (вірус Епштейна-Барр, цитомегаловірус, вірус простого герпесу I, II і VI типів, краснухи, ВІЛ-інфекція),
 • бактеріальними (стафілококи, стрептококи, хвороба «котячої подряпини"), у тому числі внутрішньоклітинними (хламідії, мікоплазми),
 • протозойними (токсоплазма).
 • тривале, навіть до невисоких цифр, підвищення температури тіла;
 • нічна пітливість;
 • втрата маси тіла;
 • збільшення розмірів печінки і селезінки;
 • часті рецидиви інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів.

Коментарі

© Copyright 2005-2017. Piluli.ua Медицина від А до Я.

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для медичних працівників і фармацевтів.

Сайт не повинен бути використаний як джерело інформації з самолікування.

Причини запалення лімфовузлів (лімфатичних вузлів). Збільшені лімфовузли - що робити

Запалення лімфатичних вузлів, зване лімфаденітом, і зустрічається найчастіше в поєднанні з лімфагноітом - симптом, що насторожує. Якщо збільшуються і болять лімфовузли, необхідно звернутися до лікаря, щоб визначити причину, що викликала подібне відхилення. У більшості випадків збільшені лімфовузли сигналізують про розвиток якоїсь хвороби, що вимагає діагностики та лікування. Зазвичай збільшення лімфатичних вузлів буває викликано запальному процесом, що протікає в організмі людини.

Причини запалення ліфмоузлов

Запалення лімфовузлів - це природний об'єктивний процес, адже лімфатичні вузли фільтрують всі компоненти, що потрапляють в кровоносну систему. Як тільки в лімфовузол, що представляє собою свого роду перешкоду, потрапляють патогенні мікроорганізми, в ньому починають працювати лімфацітов, які вбивають шкідливі віруси і бактерії. Але в деяких випадках маса сторонніх елементів в крові настільки збільшується, що нормальна кількість білих кров'яних тілець вже не може впоратися зі своєю функцією. У відповідь лімфацітов активно розмножуються, щоб ліквідувати інфекцію. І ось вже лімфовузли ростуть, запалюються, з'являється почервоніння шкіри і больові відчуття - діагностується запалення лімфатичних вузлів.

Ознаки запалення лімфовузлів

Запалення лімфовузлів супроводжується такими симптомами:

 • збільшення лімфатичних вузлів;
 • больові відчуття в лімфовузлах;
 • бщее нездужання, головний біль;
 • висока температура.

Якщо крім перерахованих ознак червоніє шкіра в районі лимфоузла, з'являється сильний біль, значить, почався гнійний процес. Іншими ознаками гнійного запалення лімфатичних вузлів вважаються підвищена температура, озноб, загальне погіршення стану хворого.

Якщо збільшений лімфовузол не болить, не підвищується температура і вузол несильно наростає в розмірах, це сигналізує про те, що даний ліфоузел функціонує більш активно, ніж інші. Це буває викликано яким-небудь захворюванням, що протікає в момент запалення лімфовузлів, або вже пройшов. Після закінчення деякого часу збільшений лімфовузол приймає свої стандартні розміри.

Існує локальне і генералізоване запалення лімфовузлів - це залежить від ступеня поширення хвороби. Якщо уражається лише одна категорія лімфатичних вузлів, говорять про локальному запаленні лімфовузлів. Якщо ж розпухають і болять лімфовузли, які не є сусідами один з одним, це генералізоване запалення лімфатичних вузлів.

Захворювання, що викликають збільшення лімфатичних вузлів

Як правило, збільшення лімфатичних вузлів буває пов'язано з інфекцією - вражає весь організм або локальної. Про початок багатьох серйозних захворювань, в тому числі, інфекційних і навіть онкологічних, кажуть збільшені лімфовузли (один або кілька).

Запалення лімфатичних вузлів є симптомом найрізноманітніших недуг - від банальних ГРЗ або ангіни до таких важких ракових хвороб, як лейкемія або лімфома.

До речі, в дитячому віці запалення лімфовузлів спостерігається набагато частіше, ніж у дорослому.

Нерідко у малюків лімфатичні вузли, що знаходяться в основі черепа або на шиї, сильно виступають над поверхнею шкіри, і це нормально. Незважаючи на те, що на перший погляд, такі лімфовузли здаються болісно розпухлими, вони не свідчать про якомусь відхиленні, а просто є індивідуальною особливістю даної дитини. Втім, якщо збільшення лімфатичних вузлів яскраво виражено, і в діаметрі вони становлять більше двох з половиною сантиметрів, це вже ознака хвороби.

Гостре запалення лімфатичних вузлів

Про початок гострого запалення лімфовузлів кажуть хворобливі відчуття, збільшення лімфатичних вузлів, підвищена температура, млявість. У багатьох випадках запалення лімфатичних вузлів супроводжується запальним процесом в лімфатичних судинах. Як правило, запалення лімфовузлів протікає тим важче, чим яскравіше виражена викликала його інфекція. Втім, буває і так, що початковий інфекційний процес уже згасає, а лімфовузли все болять і залишаються розпухлими.

Гостре запалення лімфатичних вузлів може мати три форми: катаральну (негнійний), геморагічну (в осередку з'являється кров'яна домішка) і гнійну. Катаральне запалення лімфовузлів рідко супроводжується погіршенням загального стану, розташовані в місці первинного вогнища запалення лімфовузли болять і розпухають, шкіра не червоніє, прилеглі до лимфоузлу тканини не порушені інфекцією.

При гнійному запаленні болять лімфовузли набагато сильніше, шкіра в осередку стає червоною, запаленою, лімфатичні вузли робляться нерухомими, проявляються загальні симптоми інфекційного процесу (слабкість, млявість, підвищена температура тіла, головний біль і т.п.)

Якщо пацієнт вчасно звернувся до лікаря, і запалення лімфатичних вузлів було правильно діагностовано, лікування буде ефективним і нескладним. Але якщо запустити хворобу і вона перейде в гнійну стадію, цілком можливо повне руйнування лімфатичного вузла і утворення на його місці ділянки сполучної тканини. В цьому випадку відтік лімфи в даному місці порушиться, з'являться постійні набряки. Інші серйозні ускладнення лімфаденіту - це запальний процес у венах (тромбофлебіт), гнійне запалення прилеглих тканин, зараження крові. Крім того, гостре запалення лімфовузлів нерідко перетікає в хронічну форму.

Хронічне запалення лімфатичних вузлів

Хронічна форма запалення лімфовузлів може початися в процесі уповільненого хронічного інфекційного захворювання (наприклад, при хронічному тонзиліті). Інша можливість - це перехід гострої фази запалення в хронічну. Як правило, при хронічному перебігу лімфовузли збільшуються, але не нагноюються. При тому, що промацує хронічно запалених лімфовузлів лікар виявляє, що вони спаяні з прилеглими тканинами, ущільнені. При цьому лімфатичні вузли не болять, але протягом тривалого часу залишаються збільшеними. Поступово тканину лімфовузлів замінюється сполучною, і вони зменшуються в розмірах. Часом розрослася сполучна тканина викликає порушення циркуляції лімфи - з'являються набряки.

Медики виділяють шість груп причин, що викликають збільшення лімфатичних вузлів. Це такі захворювання і стану:

 • локальна інфекція;
 • загальна інфекція (генералізована, поширена), що вражає організм в цілому;
 • хвороби сполучної тканини;
 • онкологічне захворювання;
 • підвищена чутливість організму;
 • гранулематоз.

1. Локалізовані інфекції бувають бактеріальними і вірусними, а також викликаними іншими мікроорганізмами.

- Бактеріальні місцеві інфекції. Якщо збільшення лімфовузлів відбувається один раз, це може бути спровоковано стафілококом або стрептококом. Існують, звичайно, й інші, більш важкі бактеріальні інфекції - наприклад, чума або дифтерія. До тривалим хронічним локальним інфекцій відноситься і туберкульоз.

- Вірусні місцеві інфекції викликають запалення лімфовузлів. До них відносяться, скажімо, краснуха, хвороба котячої подряпини (бартонелл) - найбільш часто зустрічаються інфекції, що провокують запалення лімфатичних вузлів.

Крім вірусів і бактерій збільшення лімфовузлів буває викликано і іншими збудниками - найпростішими організмами, грибами, спірохетами.

Після вакцинації від групи захворювань (АКДС) у дітей нерідко запалюються і болять лімфовузли, однак цей процес є тимчасовим і швидко проходить.

2. Загальні (генералізовані) інфекції також викликаються бактеріями, вірусами та іншими мікроорганізмами.

- до бактеріальних загальним інфекцій, що викликають запалення лімфатичних вузлів, відносяться туберкульоз, тиф, деякі заразні шкірні захворювання.

- до вірусних інфекцій, що супроводжується збільшенням лімфовузлів, можна віднести, наприклад, такі:

За деякими науковими даними СНІД також може бути однією з причин, що провокують запалення лімфатичних вузлів.

- Серед інших збудників генералізованих інфекцій називаються спірохети, одноклітинні мікроорганізми, здатні викликати збільшення і болючість лімфовузлів.

При інфекційному процесі, що вражає весь організм людини, запалення лімфовузлів спочатку протікає в одному з них, а потім поширюється на кілька лімфатичних вузлів, і тоді говорять про генерализованном запаленні.

3. Хвороби сполучної тканини, здатні викликати збільшення лімфовузлів - це, наприклад, артрит, системний червоний вовчак.

4. Стану підвищеної чутливості спостерігаються у деяких людей, гостро реагують на деякі речовини. Запалення лімфатичних вузлів є індивідуальним відповіддю на введення лікувальних препаратів та інших середовищ. Як приклад можна привести кінську сироватку, яка використовується для виготовлення антисироватки і може бути причиною запалення лімфовузлів у гіперчутливих пацієнтів.

5. Онкологічні захворювання також викликають збільшення лімфатичних вузлів. Серед них, наприклад - лейкіміі, лімфогранулематоз, лімфома.

Якщо ви виявили у себе або когось із близьких збільшені лімфовузли, вам слід звернутися до одного з наступних фахівців:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

72 − 69 =